EIDEN Ondernemers houden slag om arm Financieel tekort lijkt mee te vallen [ieuwe Parkschool 1 het Huigpark Stichting neemt organisatie Zijloever-project op zich er Leidse koopzondagen De Heesterboom bijna opgeknapt Nieuwe aflevering van 'Leiden zoals het was' Verzonnen ontvoering door racisten uit angst voor vriendin Olie voormalig tankstation opgeruimd andencentrum trekt eg uit binnenstad )DAG 25 MAART 1994 N ECMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Groen 3 Door verkoop en I J verhuur kan de ge meente aan zevenhonderd percelen in de Leidse Me- renwijk openbaar groen toevoegen. Belasting A yi Inwoners van Oegstgeest 11 hangt een verdubbeling van de huizenbelasting boven het hoofd. De gemeente krijgt mogelijk minder geld van het Rijk, Samen gr CDA en GB samen I J in het nieuwe colle ge van Jacobswoude, dat het met een wethouder minder doet. ?meester en wethouders van Leiden hebben 4 april (Tweede lag). 30 april (Koninginnedag). 16 oktober (speciale boeken- lopdag) en 18 december (kerstkoopdag) als de vier koopzon- 3 in Leiden aangewezen Er waren verzoeken vanuit verschil- 5 branches voor nog vijf koopzondagen maar die heeft het col- noeten afwijzen. thouder J. Walenkamp (CDA) vindt eigenlijk zelf ook dat er koopzondagen moeten kunnen zijn maar de huidige winkel- hgstijdenwet staan die in de weg. Het Project Zijloever in Leiden-Noord. een voorziening waarbij ouderen thuis 'hulp op maat' krijgen in plaats van in een verzorgingstehuis, krijgt vóór 1 juli een nieuwe stichting boven zich. Een stichting met een voorzitter die niet uit de Thuiszorg afkomstig is en ook geen banden heeft met de Leidse verzor gingstehuizen. Dat zegt gedeputeerde J. Pool van de provincie. Hij kan na de strubbelingen van de afgelopen weken bij het project geen andere conclusie trekken dan dat er tussen de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland en de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra (SEB) zo veel wrijvingen waren dat het Project Zijloever spaak dreigde te lopen. ,,De directeur van Thuiszorg - mevrouw Berkhout - en de directeur van de SEB - Van Oosten - konden niet meer met elkaar door één deur", aldus Pool. De gedeputeerde heeft het idee dat er niet zo veel mis is met de hulp die de zestig ouderen van het project krij gen aangeboden maar dat er op orga nisatorisch niveau het één en ander fout ging. „De zorg staat naar mijn me ning op een goed peil. Dat is ook wat ik hoor als ik de ouderen spreek. Het zou heel vervelend zijn als dit project, dat een voorbeeldfunctie heeft voor de provincie en zelfs voor. buiten de pro vincie, mis zou lopen omdat er tussen de samenwerkenden frustraties leven." SEB-directeur Frits van Oosten, te vens directeur van verzorgingstehuis Rijn en Vliet,.ziet zijn dienstverband bij de SEB per 1 juli aflopen. Hij gaf enkele weken geleden te kennen niet meer met de Stichting Thuiszorg te willen samenwerken, omdat deze organisatie te veel fouten zou maken bij de gele verde diensten. „Eigenlijk vind ik het jammer dat hij weg gaat, want hij had hart voor de zaak", zegt Pool. „Aan de andere kant wilde Van Oosten alles al tijd tot in de puntjes geregeld zien. Hij kon nooit zeggen 'kijk daar volgende keer maar eens naar'. En dat leidde tot nodeloze frustraties aan beide kanten." Van Oosten staat dus aan de kant, maar de Stichting Exploitatie Bejaar denoorden gaat mogelijk wél door als houder van het Project Zijloever. Het blijft in dat geval uitsluitend een oplos sing 'op papier' omdat de SEB onder de huidige omstandigheden geen ver antwoordelijkheid meer wil dragen voor het project. „Een wet-technische zaak", aldus Pool. „Voor een ouderen- project als dit moet er een houder zijn en dat houderschap kan - gezien de voorgeschiedenis - niet naar een ander verzorgingstehuis." Overigens noemt Pool de mogelijk heid dat de nieuwe stichting, die straks de scepter zwaait over Zijloever, een aantal zorgtaken opnieuw zal gaan ver delen. „Misschien gaan we er bijvoor beeld over praten de nachtelijke zorg over te dragen aan een verzorgingste huis." vachten wat er voor Lakenfeesten geregeld wordt' Vervolg van voorpagina denk dat iedereen wel al bezig is met de voorberei- ;en voor de Lakenfeesten maar toch een slag om de houdt in afwachting van wat er gaat worden gere- zegt M. Rooijakkers, bedrijfsleider van de Grote die de tentfeesten op het Arsenaalplein houdt. Hij ;eert op berichten dat veel ondernemers twijfelen het laten doorgaan van door hen georganiseerde ac- eiten. Zij zien op tegen de hoge kosten die de ge- ;nte in rekening brengt. loman leefmans drie parten. Ambtenaren die ondermeer de peurbakkentocht organisatie Lakenfeesten, en de warenmarkten opzetten, an 7 tot 17 juli worden ge- een cultureel deel dat door een len. bestaat grofweg uit speciale stichting wordt be- een verzorgingshuis dat voor n leefmans die locatie staat gepland. Beide scholen hebben niet ieuwe naam van de twee genoeg leerlingen om zelfstan- ieerde openbare basisscho- dig door te gaan. De norm van Noorderkring en Marnix- 125 basisscholieren wordt niet ol luidt Parkschool. De gehaald en het zag er ook niet ol komt te zitten in het hui- naar uit dat deze binnen afzien- gebouw van De Marnix aan bare tijd wel zou worden ge- outmarkt op de rand van haald. Vanaf 1 augustus opent luigpark. Het gebouw van de nieuwe Parkschool haar deu- oorderkring aan de Willem ren. De leiding komt in handen vijgerlaan moet in de toe- van de huidige directie van de .t plaats gaan maken voor Noorderkring. eisje valt van driehoog en Een 10-jarig meisje uit Leiden is gistermiddag met kneu- jen enünijwonden over haar hele lichaam in het ziekenhuis nen, na een val van de derde verdieping van een flat in bouw aan de Uilenhorst. Het spelende meisje wilde van het >nnen casco van de flat naar een bouwsteiger klimmen, ar zij verloor haar evenwicht, tuimelde tussen de buizen van iteiger door en kwam drie etages lager terecht op de beton vloer. huur in brand De brandweer moest er gisteravond aan te pas komen een brand in een schuurtje aan de Sumatrastraat te blussen. 48-jarige bewoner was er verf aan het verdunnen met ter rine. De brandweer vermoedt dat de vluchtige stof vlam vat oor een vonkje uit de transistorradio. Het interieur van het uurtje raakte zwaar beschadigd. ittegronden gestolen in Uit luxe reclameborden aan de Vondellaan en de Haagse ouwweg zijn de stadskaarten gestolen. De firma Publex bv Vmsterdam, eigenaar van de reclameborden, heeft gisteren jifte gedaan bij de politie. ito in brand werkstelligd en dan zijn er nog verschillende evenementen die door horeca-ondernemers wor den georganiseerd. Alle drie sectoren hebben in tien jaar dat de Lakenfeesten nu bestaan organistorische onef fenheden moeten wegwerken, maar bij de horeca-tak keert hetzelfde euvel iedere keer weer terug. De kroegbazen willen best evenementen opzetten. Ze doen daarmee niet alleen mee aan de promotie van de stad maar ze kunnen er ook nog een aardig centje aan verdienen. Echter, door de kosten die de gemeente in rekening brengt, wordt de kans groot dat een fes tiviteit bijvoorbeeld bij slecht weer, verlies oplevert. En dat ri sico wil niet iedere ondernemer meer lopen. Een driemanschap bestaande uit sportopbouwwerker A. van der Luit en de Leidse onderne mers K. de Vink van Orap bv en A. Coenen van Research voor Beleid streeft aj enige tijd naar een betere financiële organisa tiestructuur van de Lakenfees ten. Kortweg komt het hier op neer dat in één stichting alle deelorganisatoren worden op genomen. Hierdoor ontstaat een soort Drie October Vereeni- g«ng- Een van de voordelen van zo'n instelling is dat alle organi satorische rompslomp, zoals bijvoorbeeld het aanvragen van vergunningen, centraal kan worden geregeld. Die stichting bestaat al en regelde vorig jaar de culturele poot van de Laken feesten. Maar het trio wil zich ook opwerpen om als spreek buis of vertegenwoordiger van de horeca op te treden. Het is nu afwachten of deze integratie lukt en of vervolgens de stichting namens de horeca goede regelingen met de ge meente kan bewerkstelligen. „Want we zitten anders weer met hetzelfde dilemmalaat L. Kamphues. ondermeer organi- sator van Leiden Culinair, we ten. Er wordt door de horeca-on dernemers dus wel degelijk re kening gehouden met het feit dat een aantal evenementen ook niet door zou kunnen gaan. Ruud Lorier. die Leiden Middel eeuws en Montmartre op het Vrouwenkerkplein organiseert, heeft als bijkomend probleem dat het plein wegens bouw werkzaamheden niet beschik baar is. „Waarschijnlijk gaan we het toch op een kleiner deel proberen. Dat betekent dat ik een paar extra parkeervakken moet huren. We moeten er bin nenkort maar eens over verga deren", zegt Lorier. Looproutes bij station gewijzigd leiden erna straatsma De looproutes op het station worden morgen gewijzigd. De noodtrap naar de sporen 12 en 3 wordt weggehaald; treinreizi gers van en naar Utrecht kun nen weer via de stationshal lo pen. Twee dagen later wordt het looppad vanuit de stationshal naar de stad tijdelijk verlegd. Deze omlegging duurt twee we ken. De verlegging is noodzakelijk om te kunnen heien voor de fundering van de nieuwe sta tionshal. Dit moet voor een deel gebeuren onder het huidige looppad. De heiwerkzaamhe den duren ongeveer drie weken. De noodtrap naar de sporen 12 en 3 gaat weg omdat de nieuwe trap naar de sporen inmiddels gereed is. Deze wordt 26 maart in gebruik genomen. Boekenmarkt in de Pieterskerk leiden» In de Pieterskerk wordt tijdens de paasdagen een antiquarische boekenmarkt gehouden. Aan deze beurs doen niet alleen handelaren (35) uit Leiden mee Uit het hele land komen leden van de Bond van Handelaren in Oude boeken naar de Pieters kerk. Het is de elfde keer dat de markt in Leiden wordt gehou den. De beurs is zaterdag 2 april geopend van 12.00 tot 18.00 uur. Op zondag 3 april en maandag 4 april is de markt van 10.00 tot 17.00 uur open. De financiële toekomst van de gemeente Leiden is door amb tenaren veel te somber voor gesteld. Het tekort van 5,5 mil joen gulden dat zij begin deze maand voorspelden in de nota Financiële Verkenningen is ze ker de helft te hoog. Dat zei PvdA'er T. van Rij gistermid dag op een persconferentie over de vorming van een nieuw college van burgemees ter en wethouders. De PvdA praat daarover met D66, CDA en Groen Links. De onderhandelingen verlo pen voorspoedig, zeggen Van Rij, J. Walenkamp (CDA). P. Langenberg (D66) en J. Laurier (Groen Links). Maar het was allemaal veel sneller gegaan, liet Van Rij doorschemeren, als niet het rode boekje op ta fel had gelegen: de nota waar in ambtenaren melden dat er voor Leiden financiële ramp spoed in het verschiet ligt. Vol gens Van Rij is er veel tijd heen gegaan met het ontzenuwen van die sombere voorspellin gen. Van Rij is niet gelukkig met het rode boekje waar zijn par tijgenoot, wethouder financiën S. de Vreeze, zo trots op was. De ambtenaren hebben vol gens Van Rij verzuimd te mel den, dat tegenover de tegen vallers ook meevallers staan. „Zo staat in het rode boekje dat Leiden moet rekenen op een tegenvaller van 1,2 mil joen gulden, omdat er steeds minder huizen worden ge bouwd. Maar als je die huizen niet bouwt hoef je ook geen wegen aan te leggen en geen lantaarnpalen neer te zetten, om maar eens iets te noemen. Dat is een meevaller en daar is geen rekening mee gehou den." Alle 'tegenvallers' in het ro de boekje worden door de vier partijen kritisch tegen het licht gehouden. En volgens Van Rij blijken die tegenvallers steeds weer mee te vallen. „Elke keer dat we een ambtenaar om na dere informatie wagen over die tegenvallers levert het geld op. Ik denk dat we op deze manier dat voorspelde tekort met ten minste de helft kun nen terugbrengen." Als het over het rode boekje gaat heeft Van Rij het inmiddels laatdun kend over een stapel velletjes, dat 'buiten het college om is aangeleverd met een nietje er doorheen'. Over de onderhandelingen over het collegeprogramma houden de vier partijen hun mond stijf dicht. „We hebben nog geen ruzie", is het enige dat Walenkamp erover kwijt wil. „Op zichzelf gaat het wij goed." Wethouder De Vreeze wil op de uitlatingen van Van Rij over de financiële toekomst van Leiden geen commentaar ge ven. „Dan word ik partij in de ze onderhandelingen en dat lijkt me geen goede zaak. Maar ik ben heel benieuwd. Heel benieuwd." leiden kees van kuilenburg De nijverheid en industrie is het onderwerp in de zesde aflevering van de serie 'Leiden zoals het was'. Daarin is te lezen dal Leiden honderd jaar geleden een echte fabrieksstad was. Vanaf diverse punten in het centrum was er een woud aan fabrieksschoorstenen te zien. Vooral de textiel was een nijverheid waarin veel Letdenaars hun dagelijks brood verdienden. Dat gold ook voor de bouwmateri- alenfabrieken, de drukkerijen, de voedings- en genotsmiddelenin dustrie en de textiel. Het textielbedrijf Clos en Leembruggen, de suikerwerkfabriek Pel, de LBF-broodfabriek en de conservenfabriek Tieletnan Dros waren destijds bekende namen in de Sleutelstad. In de laatste veertig jaar is dat beeld in Leiden ingrijpend veran derd. Tientallen bedrijven verdwenen uit de stad. Een deel werd overgeplaatst naar industrieterreinen in de omgeving of verdwenen naar elders, zoals bijvoorbeeld de Rotogravure en de l-eidsche Wol spinnerij. Daarnaast hielden bedrijven op te bestaan, zoals de Grof smederij. Eerst werd het bedrijf vanuit de stad overgeplaatst naar het industriegebied De Grote Polder in Zoeterwoude. In 1979 viel het doek definitief en sloot her bedrijf de poorten. Volgens de schrijvers van de kroniek onderging Leiden meer dan een andere stad in ons land een gedaanteverwisseling. De nieuwe afleving van 'Leiden zoals het was' is te koop in de boekhandel. n Een Leidenaar die zijn auto bij een garagebedrijf aan het redijkhofje had aangeboden ter reparatie is zijn vierwieler t. De auto raakte vannacht door nog onbekende oorzaak in hd. De politie sluit brandstichting niet uit. De auto stond niet het terrein van het garagebedrijf, maar op een parkeerplaats |e buurt. Wat er na de brand nog over was van de auto is door politie meegenomen vooronderzoek. ituurcursus bij Leidse IVN en» Excursies naar bos, strand en polder vormen onderdeel de natuurcursus van de het instituut voor natuureducatie I. De cursus wordt vanaf 11 april gehouden in de Sterrewacht de Kaiserstraat in Leiden. De cursus beslaat zes maandag inden, de excursies zijn steeds op zaterdag. De kosten bedra- I zestig gulden. Deelnemers kunnen zich - bij voorkeur tus- jzeven en acht uur 's avonds - telefonisch opgeven bij Els Ir: 071-612450. leiden Rietdekkers leggen de laatste hand aan de restauratie van molen De Heesterboom aan de Haagweg. „Daarna gaat er hier en daar nog een kwastje langs en dan is het werk voltooid," aldus J. Noordman, secretaris van de Stichting De Heester boom, eigenaar van de molen. De opknapbeurt van het monument, waarin een zagerij zit, heeft bij el kaar ongeveer twee jaar geduurd. De molen wordt opd5 april feestelijk geopend. Een team van vrij willige molenaars is van plan om voor het publiek op zoveel mogelijk zaterdagen in het jaar demon straties te geven. "rofile Tyrecentrum (voor- bandenbedrijf Berk) aan aasmarkt kunnen de ver- terichten de deur uit. Di- ur Onderwater en de ge- ite hebben een erfpacht- 'act getekend voor een per- Jrond op het bedrijfsterrein wal in de Stevenshof. verhuizing is voor beide jen aantrekkelijk. De ge kte bereikt ermee dat er vrachtwagens met nieuwe •aden banden de binnen stad hoeft binnen te rijden en het bandencentrum kan op het nieuwe adres opereren voigens de huidige eisen van de tijd. Met de eigenaar van de pan den aan de Kaasmarkt is voorts een zogenaamd res-contract overeengekomen. Met'dit docu ment is veiliggesteld dat de panden na vertrek van het ban dencentrum opnieuw door een garagebedrijf worden betrok ken. Ook is het een garantie voor Onderwater op verplaat singssubsidie. Hij durfde zijn vriendin na een nacht stevig doorzakken niet meer onder ogen te komen. Daarom verzon een 26-jarige, op Curasao geboren Leidenaar eind vorige maand het verhaal dat hij door een stel racisten in een auto was ontvoerd. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt wegens het doen van een valse aangifte. Dat kan hem in het ergste geval een gevangenis strafvan een jaar opleveren. De man meldde zich op 25 fe bruari diep in de nacht bij de politie in Den Haag met het ver haal. dat hij in Leiden op de Ga- renmarkt in een auto was ge sleurd door een drietal mannen. Die zouden hem urenlang door de Randstad hebben rondgere den, terwijl zij hem bedreigden en hem voorhielden dat hij in Nederland niets te zoeken had. In Den Haag was hij ten slotte uit de auto geschopt. De Haagse politie bracht hem naar Leiden, omdat daar de ontvoering was gepleegd. Tegen de Leidse politie beschreef het 'slachtoffer' heel gedetailleerd zijn ontvoerders en hun auto. Hij wist zelfs nog een deel van het kenteken. Maar hoe langer de politie probeerde de puzzelstukjes in elkaar te passen, hoe meer zij tot de conclusie kwam dat het verhaal niet waar kon zijn. „De recherche vond geen enkele aanwijzing voor de juistheid er van", aldus politiewoordvoerder T. Stuifbergen. Gisteren werd de man op het bureau ontboden en moest hij toegeven, dat hij de hele geschiedenis verzonnen had uit angst zijn vriendin kwijt te raken. leiden De met olie vervuilde grond van een voormalig tankstation aan de Lammenschansweg is schoon gemaakt. De sanering is uitgevoerd in opdracht van Fina, de eigenaar van het pompstation dat al geruime tijd verdwenen is. Uit de afgegraven grond is ondermeer een aantal benzine-opslagtanks gehaald. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11