Weer Frans studentenprotest ngHI vanLeest Buitenland Westerse interventie Somalië heeft meer kwaad dan goed gedaan Vreugde in Sarajevo sraëi bestookt leden van Politieke rivalen Italië rollen vechtend over straat •adicale Hamas in Hebron rome eelco van der linden JNDERDAG 24 MAART 1994 AFP Agence France Pfcssc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP* Press DPA* Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten l Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI UniU Advies: Fransen verlaat Algerije correspondent De Franse regering heeft giste ren opnieuw een klemmend be roep gedaan op alle nog in Alge rije verblijvende Fransen om dat land zo spoedig mogelijk te verlaten. De oproep van het mi nisterie van buitenlandse zaken kwam kort na het nieuws over de gruwelijke moord op twee Franse burgers in een buiten wijk van de hoofdstad Algiers. De zakenman Hoger Michel Drouaier en zijn 24 jarige zoon Pascal Valéry werden dinsdag avond in hun woning in de bui tenwijk Birkhadem vermoord door een commando van vijf gewapende fundamentalisten. De twee mannen werden onder de ogen van hun vrouwen en kinderen doodgestoken. De moordenaars zijn nog spoor loos. Met de moord op de twee Fransen meegerekend hebben islamitische fundamentalisten sinds vorig jaar september, toen alle buitenlanders in Algerije door het Islamislische Heils- front (FIS) ongewenst werden verklaard, dertig buitenlanders vermoord, onder wie acht Fran sen. Vijftien doden bij vliegramp North Carolina washington ap Zeker vijftien mensen zijn giste ren om het leven gekomen bij een botsing tussen een F-16 van de Amerikaanse luchtmacht en een C-130 transportvliegtuig boven een militair vliegveld in North Carolina. De brokstukken die bij de botsing naar beneden kwamen, vielen bovenop een geparkeerd transportvliegtuig. Bij het ongeluk raakten ten minste 62 mensen gewond. De twee piloten aan boord van de F-16 konden zich met de schietstoel in veiligheid bren gen. De C-130 landde met vijf bemanningsleden veilig op de luchtmachtbasis Pope. Libanon en Israël weer slaags geraakt MARJAYOUN AP/Rtf/AFP De Somalische strijders hebben er weer zin in. Terwijl hun leiders in Nairobi vooralsnog tevergeefs pogen tot een akkoord te komen, testen zij weer lustig hun wapens in de straten van Mogadishu. Het vertrek van westerse troepen uit Somalië, dat eind deze week wordt voltooia, gaat gepaard met een toename van het geweld. rechtgetrokken." De Amerikanen beweren met hun interventie honderdduizenden levens te hebben gered van mensen die anders de hongerdood zouden zijn gestorven. Bob Koepp en nogal wat hulpverleners met hem menen echter dat zij in de tweede helft van '92 een goed geoliede stroom voedsel naar Somalië op gang hadden gebracht en de hongersnood ondercontrole hadden. „In bepaalde gebieden zag je nog steeds uitgemergelde lichamen, wat vreselijk is, maar die situatie had echt niet oneindig voortgeduurd zonder militaire interventie." Koepps negatieve houding wordt vooral bepaald door de manier waarop de operatie werd gelanceerd ('absoluut niet doordacht') en uiteindelijk uitmondde in een bloedige stadsoorlog. „De ommekeer kwam niet op 5 juni toen de Pakistaanse soldaten werden doodgeschoten, maar een dag later toen de Pakistanen uit wraak op een menigte onschuldige demonstranten begonnen te schieten. Vanaf dat moment is de sfeer snel verslechterd. Het leger dat om humanitaire redenen naar Somalië was gekomen, werd een bezettingsleger. De redders werden zondaars. Hoe kun je in godsnaam mensen doodschieten die je juist komt helpen?" Een simpele analyse leert dat Somalië dus weinig is opgeschoten met de militaire interventie. De acute hongersnood is weliswaar voorbij, maar alle andere problemen waarmee het land eind 1992 in zijn maag zat, bestaan nog. Burgers, bandieten en clan-militia zijn nog altijd tot de tanden toe bewapend en er is nog steeds geen centraal bestuur dat een einde kan maken aan de anarchie. De door de VS geïnitieerde interventie heeft het verzoeningsproces tussen de Somalische partijen juist vertraagd. Want eerst moest de nieuwe vijand, de buitenlandse soldaten, worden bestreden. Maar hoe had het dan gemoeten? Koepp: „Minder hardhandig, minder politiek en beter afgestemd op de sociale situatie van het land. Ontwapening was mogelijk geweest als de VS meer hadden samengewerkt met lokale leiders in plaats van op eigen houtje als een dolle stier op wapenmarkten af te stormen. Dat geldt ook voor de vredesinitiatieven. Die kun je als VS of VN niet forceren. Als de Somaliërs zelf er hun hart niet aan geven, wordt het niks. Om het land structureel te helpen, moeten de VN hun leger vervangen door hun ontwikkelingsafdeling UNDP en de Somaliërs zelf initiatieven laten nemen". Vestigingen in: Amersfoort, Arnhem, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Heerlen, Leiden, Lcidschendam, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Rotterdam, Sittard, Tilburg en Zoctcrmccr. illegale Marokkanen verdronken fALAGA Twaalf Marokkanen zijn gisteren verdronken bij een *5ging om illegaal de Spaanse kust te bereiken. Twee Marokka konden de stranden bij Manilva, twaalf kilometer van Mala- bereiken. Zij zullen, zodra ze zijn opgeknapt, worden terug- jstuurd. Volgens de Spaanse politie verkeerde het bootje in —echte staat, ie) Landingsbaan Russische basis bezet s IpsKQU Vrouwen van luchtmachtpiloten en vliegtuigmonteurs >e ouden op het Russische eiland Sachalin de landingsbaan van Ie gn militaire basis bezet. Zij protesteren daarmee tegen de loon- chterstand van hun echtgenoten. De piloten en technici zou den dit jaar nog geen salaris hebben ontvangen. De militaire lei- van de basis heeft alle oefenvluchten afgelast, maar nog een geld in het vooruitzicht gesteld. beider Opus Dei overleden 3MEAlvaro del Portillo. leider van de conservatieve roomska- %eïolieke lekenorganisatie Opus Dei. is gisteren aan de gevolgen nVi een hartaanval overleden. Hij was 80 jaar. De Spanjaard °%rtillo maakte sinds 1935 deel uit van Opus Dei en werkte veer- gjaar nauw samen met de grondlegger ervan, Josemaria Escri- ea de Balaguer. Portillo volgde Escriva op toen deze in 1975 ^ferleed. :h toebelbiljetten radioactief en|T [OSKOUIn Rusland zijn radioactieve roebelbiljetten in omloop, veijadat een huisvrouw er toevallig een had ontdekt, vond de lerloskouse onderneming Radon bij banken zeventig biljetten die enotentieel gevaarlijke straling afgaven. Een woordvoerder van de bank denkt dat het gaat om losgeld, dat door de politie anadioactief was gemaakt om ontvoerders te kunnen opsporen. Vc politicus VS deelt condooms uit Washington Waar de doorsnee Amerikaanse politicus een grote dfchaal M&M's op het bureau heeft staan, deelt Timothy Worth in kantoor in Washington condooms uit aan zijn gasten. Om met hun neus te drukken op de kwesties van bevolkingsgroei mn gezinsplanning die hij als onderminister van binnenlandse aken in zijn portefeuille heeft. jDuitse nazi Remer gevlucht iünchen» De Duitse autoriteiten hebben een opsporingsbevel egen de veroordeelde ex-nazi Otto-Ernst Remer uitgevaardigd, femer heeft zich niet gemeld voor het uitzitten van een straf van «n jaar en tien maanden wegens het aanzetten tot rassenhaat. £en Beierse justitiewoordvoerder meldde dat de 81-jarige Re- ner, mede-oprichter van de DeutscheFreiheitsbewegung, zich .4 maart bij de gevangenis van Bayreuth had moeten melden. Driehonderd fundamentalisten opgepakt tairq» De Egyptische politie heeft gisteren driehonderd ver beende moslim-fundamentalisten opgepakt in de oostelijke vijken van de hoofdstad Cairo. De politie was begin deze week begonnen met razzia's in de wijken Matariya, Ain Shams en tatoun. ^Gewelddadige Koerden het land uit' ionn De militante Koerden die in Duitsland wegen barricade- yen. zichzelf in brand steken en slaags raken met de politie, kun ten het land worden uitgewezen. Minister bij de kanselarij, "liedrich Bohl, noemde het 'ontoelaatbaar' dat het conflict tus- -jjjen Ankara en de Koerden, die strijden voor een onafhankelijke Itaat in het zuidoosten van Turkije, met geweld wordt uitge rechten op Duits grondgebied. ir Rusland maakt accurate kaarten moskouRusland gaat voortaan accurate kaarten maken. De 'lieuwe kaart, die dit najaar op de markt komt, zal vrij zijn van Je gebruikelijke afwijkingen die daar op bevel van de KGB in Karen aangebracht om het Westen op een dwaalspoor te bren- fcen. Dat meldde de krant Segodnja gisteren. Wegen, rivieren en plaatsen zullen niet op andere plaatsen op de kaart staan of zelfs lielemaal worden weggelaten. Regering weigert jeugdwerkplan in te trekken Vele duizenden Franse studenten en middelbare scholie ren hebben gisteren opnieuw op tientallen plaatsen in het land gedemonstreerd tegen het omstreden jeugd werkplan van de regering. Op een enkele uitzondering na verliepen de demonstraties vreedzaam. niet van plan het verzet tegen het jeugdwerkplan op te geven. Vandaag en morgen worden in diverse provinciesteden en in Parijs weer manifestaties ge houden. Actievoerende studenten be zetten gistermiddag in verschil lende plaatsen stations. Het Pa- rijse Gare Montparnasse en het correspondent De regering lijkt ondanks het aanhoudende protest nog steeds niet van plan het zoge noemde 'Contrat d'Insertion Professionelle' (CIP) definitief in te trekken. De scholieren en studenten zijn op hun beurt station van Calais waren gister middag drie uur lang totaal ge blokkeerd waardoor het trein verkeer in het noorden en in de regio Parijs grote vertragingen opliep. In Lyon, de afgelopen dagen al herhaalde malen het terrein van ernstige rellen, kwam het gistermiddag opnieuw tot een treffen tussen de oproerpolitie en enkele honderden jongeren. Volgens de politie ging het ech ter niet om demonstrerende studenten of scholieren, maar om werkloze jongeren uit voor steden die de gelegenheid aan grijpen om winkels te plunde ren. De afgelopen dagen zijn meer dan vijftig winkels in het centrum van Lyon geplunderd. De schade loopt in de miljoe nen guldens. Oppositieleider Michel Ro- card riep de regering gister avond op tot hel intreken van het CIP, zoals ook de demon strerende studenten en scholie ren eisen. Volgens Rocard is nu wel voldoende bewezen dat het plan van de regering werkt als een rode lap op een stier. „Nie mand wil dit plan. iedereen weet dat het niet werken kan. maar het is voor de regering een prestigezaak geworden. In dit geval is dat zeer misplaatst", al dus de leider van de Franse so cialisten. De Franse regering heeft gis teren twee Algerijnse jongeren via een spoedprocedure het land uit gezet. De jongeren (18 en 20) waren eerder deze week in Lyon tijdens manifestaties te gen het jeugdwerkplan betrok ken bij ernstige rellen. Sarajevo» Applaus en tranen vielen de eerste man ten deel die gisteren via de Brug van Broederschap en Eenheid van de Servische wijk Grbavica naar het Bosnische deel van Sa rajevo overstak. De brug, die hele families van elkaar scheidde, is twee jaar gesloten geweest. De vreugde over deze kleine stap in de normalisatie van het dagelijkse leven in Sarajevo was groot. Voorlopig kunnen overigens alleen privépersonen van de brug gebruik maken. Op de foto pas seren twee vrouwen de zandzakken en barricades die het begin van de brug markeren. FOTO EPA Israëlische troepen en Libanese guerrillastrijders hebben elkaar gisteren in Zuid-Libanon op nieuw met artillerie en geleide projectielen beschoten. De Ver enigde Staten zouden pogingen hebben ondernomen de strijd in het grensgebied te temperen om te voorkomen dat het vre desproces voor het Midden- Oosten in gevaar komt De schotenwisselingen volg den na twee dagen van beschie tingen en aanslagen die twee Is raëlische militairen, vier leden van de met Israël verbonden SLA-militie en drie Libanese burgers onder wie twee schoolmeisjes het leven kost ten. Twintig Ijbanese school kinderen raakten gewond. De Libanese regering heeft gisteren een christelijke groepe ring verboden, nadat vooraan staande leden van de groep door een rechter verantwoorde lijk waren gesteld voor een bomaanslag. Leden van de Li banese Strijdkrachten (I I.) zou den betrokken zijn geweest bij de bomaanslag eind februari op een maronitische kerk in Zouk Mikail, waarbij elf mensen om kwamen. «e VN hebben de afgelopen dagen hemel en aarde wogen om de Somalische facties nader tot elkaar te ?ngen om te voorkomen dat de toenemende ïveiligheid uitmondt in een nieuwe burgeroorlog. De gingen liepen gisteren stuk op een onbeduidend end geschilpunt. VN hebben hun handen nu daarom van het overleg etrokken en gewaarschuwd voor de volgens hen 'gische gevolgen'. De komende dagen zal moeten jken of de Somalische leiders zich inderdaad naar het gveld zullen spoeden of het overleg willen •rtzetten. Bijna alle partijen spreken tenslotte over grotere bereidheid tot verzoening dan ooit. Zo Aideeds Somalische Nationale Alliantie dat ze pas het vertrek van de Amerikanen écht over vrede kan zijn overigens niet alleen de Aideed-aanhangers die Amerikanen en andere westerse soldaten graag zien „Godzijdank", verzucht ook Amerikaan Bob van de Lutheraanse Wereld Federatie, die al jaren groot deel van de hulp aan Somalië coördineert en verleden deel uitmaakte van de VS-missie in „Of ze hun werk goed hebben gedaan? Ze de situatie alleen maar erger gemaakt. Ze laten verscheurd land achter. Anderhalf jaar geleden we precies wie onze vijanden waren, nu komen overal vandaan. Het zal nog heel lang voor die situatie weer een beetje is Reserveer vóór o.s. zaterdag Hie Division Bell, de gloednieuwe Pink Floyd. Alleen dan ben je zeker van de O RATI S exclusieve, genummerde hoesafdruk op posterformaat. Zeer gelimiteerde oplage; een waar collector's item. Bovendien maak je kans op èén van de sets met 2 kaarten voor het Floyd-concert in Rotterdam. Let op: aktie geldt alleen bij Van leest! correspondent aëlische troepen hebben lij- ns een achttien uur durend 26 ürgevecht in Hebron zeker jie leden van de militante isla mitische Hamas-groep gedood, at maakte stafchef Brak giste- in bekend. Honderden Pales sen volgden de slag vanaf de 'iken van hun woningen. jjDe aanval, waarbij honderd duizenden kogels en meer dan fnderd tankgranaten werden wevuurd, heeft de spanningen de stad verder opgevoerd. In ëbron is een uitgaansverbod in kracht sinds de joodse kolo- ist Baruch Goldstein op 25 fe- *juari in een moskee tientallen lensen doodschoot. Tussen de PLO en Israël zijn inmiddels ge sprekken op gang gekomen over internationale bescher ming van de Palestijnen in de stad. De Israëlische premier Rabin erkende gisteren dat de kolonis ten in Hebron een probleem vormen. Hij weigerde echter te zeggen wat hij met hen van plan is. In een toespraak tot de parlementaire fractie van zijn partij Arbeid zei hij: „Het heeft geen zin de waarheid te verber gen. Voor 120.000 Palestijnen geldt al 24 dagen een uitgaans verbod door toedoen van vier honderd joden. Ik zie mij ge confronteerd met een dilem ma". Het als 'historisch' aangekon digde televisiedebat tussen de twee belangrijkste Italiaanse politici, de progressieve leider Occhetto en de mediamagnaat Berlusconi, is gisteravond ont aard in een verbale vechtpartij over communisme en anti- communisme, complotten en de rol van de magistratuur. Een winnaar was moeilijk aan te wij zen. De toon van het debat het eerste en laatste tussen beide leiders was gezet door de tu multueuze gebeurtenissen eer der op de dag. Speciale politie- eenheden doorzochten in op dracht van Zuiditaliaanse magi straten de kantoren van Berlus coni's partij Forza Italia in Ro me en Milaan. Men wilde de lijsten hebben met de namen van alle kandidaten en de voor zitters van de naar schatting dertienduizend 'Forza-clubs' in het kader van een onderzoek naar de vrijmetselarij in de regio Calabrië. Berlusconi zei dat een derge lijke actie nog nooit heeft plaatsgevonden in vijftig jaar Italiaanse democratie. „I let gaat om een zeer ernstige gebeurte nis, vooral omdat ze plaatvindt drie dagen voor de verkiezin gen. De inval van de politie is echter maar een van de acties tegen ons. Vanaf het moment dat ik besloot de politiek in te gaan. is een lastercampagne gaande tegen mij en mijn partij. Mijn broer werd gearresteerd: mijn belangrijkste medewerkers zijn beschuldigd van banden met de maffia. Het is hierom dat ik een onderhoud heb aan gevraagd met de president van de republiek aldus Berlusconi. Occhetto zei dat de acties van de magistratuur zo kort voor de verkiezingen beter niet kunnen plaatsvinden, maar beschuldig de Berlusconi ervan overdreven te reageren. „Onze kantoren zijn vele malen bezocht door de politie, zonder dat we naar de president zijn gerend of magi straten hebben beschuldigd van complotten die zij samen met politieke partijen zouden heb ben gesmeed", aldus Occhetto. De secretaris van de ex-com munistische PDS nam ook zijn partijgenoot en voorzitter van de parlementaire anti-maffia commissie, Violante, in be scherming. Violante trad giste ren af, nadat hij door Berlusconi was beschuldigd van manipula tie en zijn positie te gebruiken om Forza Italia in diskrediet te brengen. Violante had eerder deze week in een interview met de krant La Stampa gezegd dat het Openbaar Ministerie van Catanië een onderzoek had ge opend naar de banden tussen de maffia en Berlusconi's hol ding Fininvest. Het Catanese OM ontkende vervolgens deze versie. Berlusconi zei verder dat in het geval van winst van de pro gressieve alliantie Italië een 'niet-liberaal regime zal krijgen. zonder echte vrijheid en zonder democratie'. „Er zal ook een ernstige economische crisis zijn, omdat jullie vast blijven houden aan een staat die bedis selt en geld blijft verspillen, pre cies zoals de afgelopen jaren is gebeurd." Occhetto zei niet bang te zijn voor een overwin ningvan Berlusconi. „Mocht dit gebeuren, dan hebben we over twee jaar opnieuw verkiezingen, want de alliantie van Berlusconi waarin neo fascisten en le den van de Lega Nord zitten zal uiteenvallen door interne verdeeldheid. De winst zal dan alsnog naar ons gaan." ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT-CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7