'Beleggers moeten ook huizen leveren' „Voor 5,3% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Binnenland Dikbilkalf heeft het koud kabinet denkt aan 28 regionale kantoren Luisteren naar de grote meneren Hoogleraar wil af van pedagogische tik Nieuwe puzzelbal is vooral een ontspannend spelletje 'Schoon water staat nu wèl op de agenda' 9NDERDAG 24 MAART 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbun Bedrijf vervolgd voor dodelijk ongeluk :|)£N bosch Het energiebedrijf PNEM in Den Bosch wordt straf rechtelijk vervolgd voor het veroorzaken van de dood van twee bnderhoudsmonteurs. De werknemers werden gedood bij on derhoudswerkzaamheden in het hoogspanningsstation in Den Bosch-Noord. Ze zetten een aardingsscbakelaar aan in een sec- lie waar de stroom nog niet was uitgezet. Ze bleken zich te heb- S vergist in een sectie die erg veel op de eerste leek. De man- a zijn levend verbrand. Bij de PNEM is in het verleden ook al ten dergelijk ongeluk gebeurd. Toen bleek dat de veiligheids- iorschriften niet klopten. falpersoneel Olau laat hoop varen jssiNGENPersoneel van de Olau Line in Vlissingen heeft geen Oop meer dat de veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness jlijft bestaan. Een rederij die de lijn wil overnemen heeft zich log niet gemeld, de Olau-directie bereidt zich voor op het erg- [ste. De directie heeft de ondernemingsraad om een advies ge- iagd over collectief ontslag van de 115 werknemers. De Olau- ;rschepen worden naar verwachting half mei uit de vaart ge- 4e Enquête: Minimumloon niet lager nl- ptNHAAG» Drie van de vier Nederlanders (77 procent) vinden dat mag worden getornd aan het minimumloon. Een nog grote re meerderheid (84 procent) vindt dat het minimumloon moet -gorden gehandhaafd. Dat blijkt uit een NIPO-enquête onder ruim duizend Nederlanders die gisteren is bekendgemaakt. Twaalf procent van de ondervraagden vindt dat het minimum- lóón mag worden verlaagd of afgeschaft. Vooral WD-aanhan- gers (27 procent) zien een verlaging wel zitten. Onder stemmers pp de PvdA (2 procent) en Groen Links (1 procent) bevinden ibe-eich nauwelijks voorstanders. Corporaties kunnen aantal asielzoekers niet alleen meer aan De sociale woningbouwcorporaties zijn niet in staat dit jaar nog eens 20.000 woningen beschikbaar te stellen voor asielzoekers. De corporaties vinden dat particuliere verhuurders ook 10.000 woningen moeten leveren. W. van Leeuwen van de NC[V voorspelt problemen met Ne derlanders die vrijgekomen wo ningen aan hun neus voorbij zien gaan. ..Als wij de doelstel ling van 40.000 woningen willen halen, dan moeten we de ko mende tijd alle vrijkomende woningen aan asielzoekers toe wijzen." NCIV en NWR wijzen erop dat particuliere verhuurders best kunnen worden aange sproken op hun maatschappe lijke verplichting, omdat ook zij met aanzienlijke rijkssubsidies woningen hebben gebouwd. De particuliere verhuurders bestrijden dat ze geen wonin- de bilt» anp Volgens de Nationale Wo ningraad (NWR) en de NCIV, waarin de corporaties zijn vere nigd. is het probleem zó groot geworden dat pensioenfondsen, banken en verzekeringsmaat schappijen zich niet langer aan de discussie kunnen onttrek ken. De sociale woningbouwcor poraties hebben op dit moment circa 20.000 woningen toegewe zen aan asielzoekers. Het kabi net wil dat de gemeenten aan het eind van het jaar in totaal bijna 40.000 woningen beschik baar hebben gesteld. gen beschikbaar stellen voor asielzoekers. „Dat is niet waar. Dat doen we wel", aldus een geïrriteerde directeur P. Vis- mans van de Raad voor Onroe rende Zaken (ROZ), het verte genwoordigende orgaan van particuliere verhuurders. „Het probleem zit bij de gemeenten. Wij stellen wel woningen be schikbaar. maar de gemeenten nemen ze niet af. Vismans wijt dat aan coördi natieproblemen bij de gemeen ten. Hij schat dat de particulie ren momenteel enkele honder den tot enkele duizenden wo ningen vrij hebben voor asiel zoekers. De particuliere verhuurders beheren momenteel ruim 700.000 woningen in Neder land. De woningcorporaties cir ca 2,4 miljoen. '"Wiarda oprecht verbijsterd over wipheffening IRT eet trvolg van voorpagina 'ta-jaillant is dat het besluit tot op- effing van het IRT, zoals op 6 ur-ecember wereldkundig ge- aakt in een persbericht, in rijd was met afspraken die een eine week daarvoor met de inisters Hirsch Ballin (justitie) Dales (binnenlandse zaken) aren gemaakt. Toen kwamen »- e betrokken korpschefs, het el- penbaar ministerie en de be te rindslieden overeen dat het (J niet zou worden opgehe- pn, maar op andere voet zou erder gaan. De Utrechtse or: oofdcommissaris Wiarda rea- tu-jeerde dan ook, zo blijkt nu, op- rcht verbijsterd toen hij via de g ledia moest vernemen dat het 's (T was opgeheven, i- De commissie-Wierenga 'e traakt ook nog een harde noot 'P- ver de cultuur binnen het Am- ing erdamse korps. Daar heerst de»en openheid die niet bevorde- tfrok/s voor de bestrijding van de J\are criminaliteit, omdat het g- Ie kans op lekken van informa- je vergroot. Aanwijzingen voor Jorruptie op grote schaal heeft erjc commissie niet aangetroffen. (Vel wordt opgemerkt dat ro-joofdcommissaris Nordholt (eel te afstandelijk opereerde. schagen Dit dikbilkalfje dat speciaal is gefokt voor menselijke consumptie en dus veel vlees op zijn botten heeft, krijgt een dekentje om tegen de kou. Het regende en woei gisteren namelijk erg veel tijdens de paas- veetentoonstelling in het Noordhollandse Schagen. FOTO ANP i advies gevraagd over uitkeringen den haag gpd [Er zouden 28 regionale kantoren moeten jkomen die de WW, WAO en Ziektewet jgaan uitvoeren. Deze uitvoeringsorganisa- jties vervangen de huidige negentien be drijfsverenigingen. Mogelijk komen de werkgeversorganisaties en de vakbonden, jdie nu de bedrijfsverenigingen besturen, [buiten spel te staan. Dat blijkt uil de adviesaanvraag die (Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) gisteren aan de Sociaal-Economische [Raad (SER) heeft verstuurd. De SER wordt [gevraagd nog voor de verkiezingen aan te [geven hoe de overstap naar de regionale kantoren per 1 januari 1997 kan zijn afge rond. De parlementaire enquêtecommis sie en de Tweede Kamer wezen vorig jaar de bedrijfsverenigingen aan als hoofd schuldige voor de uit de hand gelopen WAO-uitgaven. De nieuwe regionale kantoren moeten nauw samenwerken met de arbeidsbu reaus in dezelfde regio. De kantoren zijn verantwoordelijk voor het verstrekken van de uitkeringen en de keuring en begelei ding van gedeeltelijk arbeidsgeschikten. De besturen van de regionale kantoren besteden dit werk uit aan één of meerdere administratiekantoren, zoals het GAK dit nu voor dertien bedrijfsverenigingen doet. Het kabinet pleit daarnaast voor een landelijk bestuur dat de uitvoering van de wetten in de regio's coördineert. Het lan delijke bestuur is tevens verantwoordelijk voor de premie-inning en het beheer van die gelden. Waar de sociale partners nu de dienst uitmaken in de bedrijfsverenigingen, is hun positie in de regionale besturen onze ker. Het kabinet doet daar nog geen uit spraak over, maar vraagt de SER (waar de sociale partners tweederde van de zetels bezetten) een oordeel. De SER moet daar bij rekening houden met de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer die de sociale partners elke invloed op de WAO- keuring wil ontnemen. Alleen het CDA verzet zich hiertegen. Duo stal auto op bestelling kampen/zwolle gpd De politie heeft twee mannen uit Zwolle en een uit Kampen aangehouden op verdenking van diefstal van acht kostbare terreinauto's en dertien perso nenauto's. Daarnaast bekende het trio een tiental inbraken in bedrijfspanden, kantoren en sportcomplexen. De totale schade is door de politie be paald op bijna een half miljoen gulden. De zaak kwam aan het rollen toen de 23-jarige verdachte uit Kampen begin dit jaar op heter daad betrapt werd bij een po ging een auto te stelen. Onder zoek wees uit dat de Kampe naar vanaf november vorig jaar meer automobielen waaronder terreinwagens, had gestolen in Zwolle, Kampen, Steenwijk, Raalte en Arnhem. Hij deed dit samen met of op verzoek van een eveneens 23-jarige Zwolle naar, die de gestolen wagens daarna afleverde bij een heler in Amsterdam. Tegen deze 32-jari- ge verdachte werd anderhalve week geleden in Amsterdam vier jaar cel geëist wegens om vangrijke zwendel met gestolen auto's. NS willen minder banen eerlijk delen utrecht anp De 27.000 werknemers van Ne derlandse Spoorwegen mogen vier dagen per week gaan wer ken. Dat heeft de NS-directie gisteren voorgesteld aan de honden tijdens de CAO-onder- handelingen. De NS willen een regeling invoeren waarbij full-ti mers tijdelijk vier dagen per week werken. Daardoor komen arbeidsplaatsen vrij voor colle ga's die eigenlijk wegmoeten. Bij de NS verdwijnen tot 1998 bijna vijfduizend banen. Voor elke vier fulltimers die vier dagen werken blijft er een boventallige collega binnen boord. NS'ers die vier dagen gaan werken, krijgen 92 procent van hun oude salaris. den haag Het aantal kinderen dat alleen naar Nederland reist en asiel vraagt, neemt met sprongen toe, Vorig jaar kwamen 1.500 minderjarigen zonder begeleiding uit tal van landen naar Schiphol. In 1992 wa ren dat er nog maar tweehonderd. Sinds 1 januari heeft Justitie ruim zevenhonderd buitenlandse kinde ren opgevangen. Dat zei staatssecretaris Kosto gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over asiel zoekers. Hij heeft er geen verklaring voor, maar Justitie houdt er wel ernstig rekening mee dat veel kin deren door bemiddeling van criminele 'reisorganisaties' naar Nederland worden gestuurd, omdat dat een minder streng beleid voor kinderen voert. Kosto noemde het opvallend dat bijvoorbeeld Duitsland nau welijks met het probleem heeft te maken. Het Vietnamese meisje Thuy La, dat op de foto zo aandachtig naar de grote meneren en mevrouw luisterde, moet met haar familie terug naar Vietnam. Wettelijk verbod op slaan kinderen Jo Ritzen geeft 100 miljoen extra aan MBO-scholen den haag gpd den haag» anp Als de politiek de bestrijding van kindermishandeling serieus neemt, moet het ook afgelopen zijn met de pedagogische draai om de oren. Dat adviseert prof. mr. J. de Boer van de Universi teit van Amsterdam in het Ne derlands Juristenblad dat mor gen verschijnt. Ouders moeten hun kinderen niet lichamelijk straffen 'of an derszins vernederend mishan delen', aldus De Boer. Hij wijst er daarbij op dat kindermishan deling een meestal uit de hand gelopen poging is tot discipline ren. Als er een wettelijk verbod komt, is het voor iedereen dui delijk dat slaan niet geoorloofd is. D66-woordvoerster Versnel vindt dat als andere pedagogi sche pogingen falen 'een be heerste en doordachte tik op de billen moet kunnen'. Versnel wil de zaak aan de orde te stellen in de Kamer. Volgens De Boer is in Zweden, Finland, Denemarken, Noorwegen en Oostenrijk wet telijk vastgelegd dat mensen worden gestraft als ze kinderen slaan. Versnel is het met de hoogle raar eens dat de draai om de oren bij onbeheerste mensen snel kan ontaarden in geweld. PvdA'er Van der Burg \indt het voorstel van De Boer erg ingrij pend. Akkoord leraren mogen geen tikken verkopen, maar om dat ouders ook te verbieden, vindt ze te ver gaan. Binnenkort behandelt de Tweede Kamer een wetsvoorstel over nieuwe bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent het gezag van ouders over hun min derjarige kinderen. PvdA, WD en D66, samen een meerderheid in de Tweede Ka mer, stemmen in met de oplos sing van onderwijsminister Rit zen voor de financiële proble men in het middelbaar be roepsonderwijs. Die scholen ko men dit jaar 117 miljoen gulden tekort door een onverwachte toename van het leerlingenaan tal Ritzen komt de MB(set tot tegemoet met honderd miljoen gulden. Alleen het CDA ligt dwars. Die vindt dat de minister de MBO- scholen alleen dit jaar uit de brand helpt en dat het geldge brek in de toekomst alleen maar groter wordt. Het CDA-kamerlid Huibers wil daarom dal Ritzen eerst inzicht geeft in de proble- men. Hitzen zegt een oplossing te hebben gevonden, maar die moet hij eerst bespreken met minister Kok. •t ontwerp van de puzzel •stte hem bijna tien jaar. Het ast de bedenker echter bedui- nd meer om het geval binnen beloofde minuut in elkaar te tten. Professor Uwe Meffert, tvinder van de Pyraminx puz- 'I. kan zich er niet druk om laken. Zijn Mickey's Challenge izzelbal, waarmee hij de Ne- rlandse markt hoopt te ver- Ten, moet namelijk vooral i ontspannende werking bben op de spelers, r De van oorsprong Duitse we- ënschapper hij woont in Jong Kong beschouwt het viiaken van puzzels als een hob- I). F.en aantal jaren na het suc- van de bekende kubus van -longaar Erno Rubik besloot leffert op aandringen van 'ienden zijn eigen biologische lodellen in de vorm van een izzel op de markt te brengen, n met succes. Wereldwijd ver acht hij negentig miljoen -Jxemplaren van zijn Pyraminx ltZ2el. Amsterdam werd gisteren nieuwe creatie getoond. De iedimensionale Mickey's puz- ^fclbal werd in samenwerking Disney gemaakt en bestaat uit veertien grote cn kleine stukken waarmee 5,5 miljoen combinaties te maken zijn. Mickey Mouse en Donald Duck pronken in reliëf op de bal, waardoor het spel ook voor blinden geschikt is. De reliëfaf beeldingen op de bal zouden bovendien stimulerend werken op diverse acupunctuurpunten in de handen. Vergelijkingen met het bidden van de rozen krans door katholieken gaan volgens Meffert zeker op. De ontwerper van het spel specialiseerde zich, naast zijn studie in technische vakken, in Aziatische geneeskunst en schreef boeken over de Chinese bewegingstechniek Tai-chi chi- gung. Deze techniek behelst het bezig zijn met gezond leven en schoonheidsoefeningen. Ter promotie van de puzzel bal brengt Disney een speciale strip op de markt. Volgens Mef fert heel bijzonder omdat het niet zo vaak voorkomt dat Mic key Mouse en Donald Duck in één strip optreden. De bal gaat bijna dertig gul den kosten en is vanaf eind april in Nederland verkrijgbaar. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4.8"»* is. Girorekening- noordwuk anp houders die Kapitaal- of De Postbank Kapitaalrekening met eerste minimum inleg de ideale combinatie (nu 5,3%*) én alle opnamevrijheid. zonder kosten van opnemen. Zelfs een f25.000.- biedt bedrag boven de f25.000.-, als u dit een eer hoge rente maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook voor L'kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de I>eeuwrekening. waarbij het minimum (020)591 82 20. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 'Rentevergoeding per 1 februari 1994. I Leeuwrekening willen openen, B kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen. POSTBANK Alders blij met resultaat conferentie langrijke stap' vooruit. Alders: „We hebben nu in ie der geval bereikt dat de be schikbaarheid van schoon drinkwater hoog op de politieke agenda's slaat". Hij is blij over de opvatting van de conferentie dat vooral de armsten de toe gang moet krijgen tot schoon drinkwater. Alders en de andere 59 rege ringsleiders zijn erg voor de kleine drinkwaterbron die door de plaatselijke dorpelingen wordt onderhouden. Niemand ziet meer iets in grote waterpro jecten van vroeger. Maatwerk is de nieuwe aanpak, aldus Alders. In dergelijke projecten moeten de overheden nu hun geld stop pen. Internationale overdracht van kennis en technologie is daarbij een voorwaarde. Veel landen zijn er achter ge komen dat het belangrijk is geld te investeren in het maken van schoon drinkwater. Nu is veilig water niet te betalen, omdat het zeldzaam is. Hoe groter het aanbod is, hoe lager de prijs wordt. De milieuministers van ruim zestig landen zijn gisteren ak koord gegaan met een actieplan voor een nieuwe aanpak van de drinkwatercrisis in de wereld. F.lk land stelt een 'nationaal plan van aanpak' op waarin maatregelen staan om de kwali teit van het drinkwater te verbe teren. Dat kost de komende zes jaar zeker acht miljard gulden. De Wereldbank heeft vier mil jard beschikbaar. Het slotdocument dat giste ren door de zestig is onderte kend, noemt geen termijn waar in de plannen of onderdelen daarvan klaar moeten liggen, laartallen ziin bij wijze van compromis driftig geschrapt zo dat elk land ermee kan leven. Beslissingen over financiering van de plannen zijn voor een deel doorgeschoven naar de bij eenkomst van de speciale VN- milieucommissie. Die buigt zich in mei in New York over de stukken van Noordwijk. Gast heer minister Alders (milieu) noemde de bijeenkomst in Noordwijk desondanks 'een be

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3