Zoeterwoude telt sluip verkeer Warmondse (12) slachtoffer terreurcampagne 'Gestraft voor jarenlang verstandig beleid' Regio Verkiezingswinst VVD Voorschoten beloond SJZ moet passen en meten tijdens renovatie voetbalveld Brandweer Voorschoten op zoek naar vrijwilligers n DONDERDAG 24 MAART 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356413 Oudste Oegstgeestse wordt 102 oegstgeest De oudste inwoonster van Oegstgeest C. Prinsen - Bleij is vandaag 102 jaar oud geworden. De vrouw woont nog al tijd redelijk zelfstandig in de serviceflat Haeswijk aan de Presi dent Kcnnedylaan. Burgemeester Scheenstra is vanmiddag op bezoek geweest. Het verzorgingshuis heeft vandaag de vlag uit gehangen en voor alle inwoners was er een gebakje. Veel blikschade door foutje voorschoten Vier auto's zijn gisteren beschadigd bij een aanrij ding op de Leidseweg in Voorschoten. Een 47-jarigc Voorschote naar reed vanaf een parkeerplaats de rijbaan op, maar zag daar bij een auto over hel hoofd. De 37-jarige bestuurster uit Voor schoten kon een aanrijding niet meer voorkomen. Na de botsing verloor ze de macht over het stuur en reed aan de andere kant van de rijbaan tegen een geparkeerde auto op. Deze kwam door de klap in beweging en botste vervolgens op een auto die uit een uitrit de Leidseweg opreed. Niemand liep letsel op. Bewoners klagen over gevaarlijke situatie tussen Miening en Noordbuurtseweg voorschoten liesbeth buitink De WD in Voorschoten heeft de verkiezingswinst van één ze tel ten gelde gemaakt bij de col lege-onderhandelingen. WD- wethouder J. van der Poel (openbare werken) wordt loco- burgemeester en neemt die taak over van CDA'er F. ten Have (fi nanciën). Bovendien neemt hij van de CDA-wethouder de por tefeuilles economische zaken en onderwijs over. Om het verlies te compense ren krijgt Ten Have sport en re creatie. Dit wordt afgesnoept van hel pakket van D66, de nieuwkomer in het college. Bo vendien blijft Ten Have wel de scepter zwaaien over het cen trumproject, waardoor onder meer de Schoolstraat aantrek kelijker moet worden. De colle gepartijen hebben afgesproken dat er een speciale begelei dingsgroep voor het centrum wordt opgericht, waarvan Ten Have voorzitter wordt. De toekomstige D66-welhou- der H. Smits neemt de enigszins uitgeklede welzijns-portefeuille over van PvdA'er M. Breunesse. Daarbij hoorde ook emancipa tiezaken, maar die taak ruilt hij met burgemeester P. Cannegie- ter voor het automatiseringsbe leid. Bovendien krijgt Smits de zorg voor de vluchtelingen en asielzoekers. Verder blijven de portefeuilles van de wethouders gelijk. De gemeente Zoeterwoude plaatst binnenkort een ver- keersteller bij de bocht tus sen de Miening en de Noordbuurtseweg. De be woners klagen over sluip- verkeer en de gemeente wil weten of hun klachten te recht zijn. zoeterwoude brenda filippo „Bewoners vinden dat er nog steeds te veel sluipverkeer via de Vrouwenweg het dorp bin nenkomt. Nu gaan we meten of het inderdaad om grote aantal len gaat", zegt wethouder A. Ringcrsma (Progressief Zoeter woude). De verkeersteller regi streert hoeveel auto's met welke snelheid langskomen. Verder geeft hij het tijdstip en de zwaarte van het voertuig aan. De Zoeterwoudse L. van Gin- kel klaagt al een paar jaar bij de gemeente over de verkeerssitu atie. Ze bewoont de hoekwo ning bij de bocht. „Iemand die de bocht strak neemt, rijdt aan de andere kant bijna de heg in. Dit is echt een gevaarlijke plek", wijst Van Ginkel. „Zoeterwoude wordt geteis terd door sluipverkeer uit Lei den en Zoetermeer. Er komt ook veel verkeer vanaf de A4", meent Van Ginkel. ,,lk vind het niet normaal dat auto's door het dorp razen met een vaartje van tachtig kilometer per uur. Dat is echt niet nodig. Er is immers De scherpe bocht tussen de Miening en de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude. Volgens bewoonster L. van Ginkel is het er erg gevaarlijk. Auto's ra cen met hoge snelheid langs. foto holvast/marklamfrs een alternatieve route in de Volgens Ringersma heeft de mogen auto's niet de Vrouwen- aldus Ringersma. In mei praat vorm van de Burgermeester gemeente het sluipverkeer 'al weg op. Dat wordt regelmatig het college van B en W verder Detmersweg." aangepakt'. „Tijdens de spits gecontroleerd door de politie," over de kwestie. Gemeenten protesteren tegen korting op uitkeringen gemeentefonds Hotelporselein desgewenst met eigen logo? leiden/regio rudolf kleun „De inwoners van Wassenaar trekken toch nog niet weg om dat een villa in Friesland zoveel goedkoper is?" Onverstoorbaar plaagde de Leidschendamse wethouder F. I Imkers gisteren zijn Wassenaarse collega Ch. Aptroot. Die had net uit de doe ken gedaan waarom zijn ge meente haar inwoners niet kan lastigvallen met een hoge on- roerend-goedbelasting. „Voor een huis dat in Brabant anderhalve ton kost, moet in Wassenaar drie ton worden be taald. Mensen die daardoor al op kosten worden gejaagd, moeten we niet extra straffen met een hoge gemeentelijke be lasting", betoogde Aptroot. En inderdaad legt Wassenaar be woners-eigenaren een heffing van nog geen drie gulden per 3.000 gulden waarde van het onroerend goed op. Het naburi ge Leiden vraagt daarentegen ruim 17 gulden per 3.000 gul den. De belasting op een huis van een ton ligt daardoor in Wassenaar op zo'n 98 gulden, tegen 558 gulden in Leiden. Aptroot en IJmkers traden sa men voor het voetlicht bij de presentatie in Rijswijk van het protest van ruim 100 gemeen ten tegen de mogelijke herver deling van rijksgelden. Volgens de Raad voor de Gemeentefi- nanciën moet er meer geld naar de grote steden. Eén van de cri teria voor gemeenten om in te leveren is de hoogte van de on- roerend-goedbelasting. Als het advies wordt overgenomen ko men veel gemeenten in proble men. Zij moeten dan van het ene op het andere jaar miljoe nen inleveren. Gemeenten als Wassenaar, Voorschoten. Noordwijk, Noordwijkerhout. Warmond. Sassenheim, Alphen. Alkemade en lacobswoude schaarden zich daarom direct achter het initia tief van Voorburg om bezwaar te maken legen de herv erdeling. Leiden, Haarlem en Delft die tot hun eigen verrassing ook zou den moeten inleveren namen een eigen initiatief. Als Wassenaar inderdaad 9 miljoen teruggaat valt dat niet met bezuinigen op te vangen, meent Aptroot. „We hebben ja ren verstandig beleid gevoerd en nu worden we gestraft." Een alternatief zou zijn het helemaal te versleutelen in de onroerend- goedbelasting. In dat geval moet het tarief worden vervier voudigd. tot zo'n 12 gulden per 3.000 gulden waarde. Iets boven het gemiddelde dat wordt ge hanteerd door de Raad voor de Gemeentefinanciën. Toch blijft Wassenaar ook dan nog royaal onder het niveau van Leiden. Het idee dat het geld anders moet worden verdeeld is op zichzelf niet omstreden. F. IJm kers van Leidschendam liet blij ken 'genuanceerd' te staan te genover het protest. Hij heeft begrip voor de problemen van de vier grote steden, en voor het idee dat zij meer moeten krij gen. Maar volgens IJmkers is het nu uitgebrachte advies wel erg drastisch. Maar hij vindt het niet raar dat bij het advies ook is uitgegaan van de waarde van het onroerend goed en de hoog te van de belasting daarop, niet. „Er wonen nu eenmaal minder miljonairs in Transvaal dan in een villawijk." Een andere gemeente die vol gens het advies fors moet inle veren is Noordwijk. Ook daar zijn de belastingtarieven laag. De gemeente kreeg er vorig jaar nog waardering voor van de Consumentenbond. Daar moet een eigenaar-bewoner 4,50 be talen per 3.000 gulden'waarde van een huis. Voor een huis van een ton is dat 147 gulden. Noordwijk zou 5,2 miljoen moeten inleveren. Ook in Noordwijk staan aardig wat duurdere optrekjes en hotels en bungalows. De onroerend- goedbelasting brengt nu 3,4 miljoen gulden op. Een korting van 5,2 miljoen kan worden weggewerkt met een verhoging met 150 procent, tot zo'n tien gulden per 3.000 gulden. Noordwijk zou eventueel ook nog mogelijklieden hebben om 'iets' met de toeristenbelasting te doen. Een teruggang van 5 miljoen zou in Leiden kunnen worden opgevangen door de onroe- rend-goedbelasting met tien procent te verhogen, zegt wet houder S. de Vreeze van finan ciën. Die er direct aan toevoegt dat hij dat in elk geval niet wil. „Als de hele korting doorgaat mogen we de bewoners van Lei- ©natuurlijk vai schoondergang horeca en bedri|fskeukeninrichting Showroomgeopond ma t/m vr van 9-17 uur Kinderen mogen mee in politie-autc De politie van Wassenaar houd zaterdag open dag. Van 10.$| tot 16.00 uur kunnen belang-' stellenden onder meer de sip veillancewagens en motoret bekijken. Daarnaast vertel korpsleden over criminalite! preventie, de meldkamer en au tomatisering bij de politie. Kit) deren kunnen een korte rondri maken in een politieauto. He bureau is gevestigd aan de Hof campweg 102. VAC zoekt in Zoeterwoude kandidaten voor jaarlijkse prijs zoeterwoude De Vrouwen Advies Commissi (VAC) Zoeterwoude reikt di jaar weer een prijs uit voor he meest originele of functioned idee op het gebied van woning bouw of woonomgeving. Men sen moeten zichzelf of anderei voor 15 april aanmelden bij di VAC. Vorig jaar kreeg de bewoners groep 'Wilhelminastraat' di VAC-prijs. De Zoeterwouderta ren ergerden zich aan een Vé\ waarloosd stuk groen. In over leg met de gemeente maaktei de bewoners er onder meer ooi speelpleintje voor jonge kmflfj ren. De gemeente gaf financiëlj ondersteuning. VAC-voorzitster A. Soels: ,,L)j is een voorbeeld van het oudèf wetse buurtgevoel: samen n? denken over verbeteringen in,) woonomgeving. Met een pr^j geef je ook bekendheid aan zo initiatief. Na de Wilhelmina straat, gingen ook bewoners v^ de Bernhardstraat op een vergè lijkbare manier aan de slag." Aanmelden kan bij Gemn) Guldemond of Patricia Hagc\ Telefoonnummers: 071-18K$j of01715-3710. zoeterwoude brenda filippo De Zoeterwoudse voetbalver eniging SJZ moet het de ko mende tijd met een veld min der doen. Als de gemeente raad vanavond akkoord gaat met een krediet van 190.000 gulden wordt het tweede veld in april gerenoveerd. SJZ kan zeker vijf maanden niet spe len op de nieuwe grasmat. In 1995 staat de opknapbeurt voor het eerste veld op stapel. Op sportpark Haasbroek heeft SJZ momenteel drie speelvelden en een trainings veld in gebruik. Volgens voor zitter L. van der Geest wordt het met tweeëndertig teams dringen op de twee overge bleven speelvelden. „In prin cipe zullen we alleen in een noodsituatie op het trainings veld spelen." Het trainings veld is onlangs opgeknapt voor zo'n 160.000 gulden. Van der Geest meent dat de renovatie van het tweede veld 'hard nodig' is. „De velden zijn vijfentwintig jaar geleden aangelegd op weilanden. Op sommige plaatsen is de grond inmiddels flink verzakt. Waar vroeger de sloten waren, is de grond altijd natter.". De op hoging van het veld en het plaatsen van de afrastering zal ongeveer anderhalve maand duren. „Maar dan moet het veld nog worden ingezaaid. Ik denk dat we in september weer kunnen spelen." Volgens wethouder R. Ho- genelst denken B en W erover om het aantal speelvelden na 1 januari 1996 blijvënd tot twee te beperken. Hogenelst benadrukt echter dat deze discussie pas gaat spelen als ook het eerste veld is gereno veerd. „De landelijke trend is dat het ledental bij de clubs terugloopt. Als dit ook bij SJZ. gebeurt, zijn twee velden ge noeg". aldus Hogenelst. Wil SJZ dan toch op de derde grasmat blijven spelen, dan moet de club ruim 1.500 gul den extra aan huur opbren- gen. Momenteel betaalt SJZ zo'n 12.000 gulden voor de velden. Volgens ambtenaar J. Harland heeft de gemeente geen concrete plannen met het derde speelveld. „We wil--, len alleen de onderhoudskos- ten terugbrengen 3 Van der Geest verwacht echter dat het ledental de ko mende jaren in elk geval sta- biel zal blijven. Momentcel';, heeft de verening 445 leden..4 „In twee jaar hebben we er zeker zestig leden bijgekre- gen." De belasting op een huis van een ton ligt in Wassenaar op zo'n 98 gulden, tegen 558 gulden in Leiden. „Voor een huis dat in Brabant anderhalve ton kost, moet in Wassenaar drie ton worden betaald. Mensen die daar door al op kosten worden gejaagd, moeten we niet extra straffen met een hoge gemeentelijke belasting", zegt de Wassenaarse wethouder Aptroot. foto dick hogewoning den daar niet de dupe van laten den er alles aan zal doen om er die ons structureel was toege- worden. Het niveau is al onac- voor te zorgen dat het advies zegd. Je vraagt je af hoe het in ceptabel hoog, we staan op de niet door de regering wordt godsnaam mogelijk is. Maar vierde plaats van Nederland." overgenomen. „Er is zelfs een goed we hebben nog anderhalf De Vreeze kondigt aan dat Lei- verfijningsregeling geschrapt jaar..." De brandweer van Voorschoten zoekt nieuwe brandwachten. Het korps bestaat nu uit dertig leden, maar daarvan vertrekken er binnenkort twee omdat ze te oud worden. De Voorschotense spuitgasten willen daarom zo'n vier nieuwe brandwachten op leiden. „We hebben geen tekort aan brandwachten, maar we willen wel tijdig het korps aan vullen", verklaart commandant J. Herpst. Het korps bestaat nu uit 27 mannen en drie vrouwen. Vol gens Herpst maakt het niet uit van welk geslacht de nieuwelin gen zijn. „Of het nu mannen of vrouwen zijn. ze moeten aan de eisen voldoen." Die eisen zijn onder meer dat de brandwach ten in Voorschoten wonen en werken en 24 uur per dag op roepbaar zijn. Belangstellenden voor de vrijwillige brandweer kunnen zich op dinsdag 5 april laten informeren. In de brand weerkazerne aan het Burge meester van der Haarplein wordt dan vanaf 20.00 uur een voorlichtingsavond gehouden. Voorschoten trapt minder in hondenpoep voorschoten De kans dat een Voorschot? naar nog onverhoeds in de uit werpselen van een hond sta^ wordt aanzienlijk kleiner. fi> zogenoemde loslooplocariBS waar honden kunnen spelen poepen, worden beter herken baar. Bij de 23 uitlaatplaatset komt deze week een bord wa2r op een poepende hond staat a gebeeld. Voorschotenaren di hondenbelasting betalen kiij gen een gids thuis waarin d loslooplocaties staan vermeld*; Justitie treuzelt met ven'olging verdachte dorpsgenoot Ze maakte een half jaar terug de fout niet snel genoeg opzij te gaan voor de op zijn racefiets aanstormende dorpsgenoot. Het kwam de 12-jarige War mondse Judith op enkele flinke meppen te staan. Nadat haar vader aangifte had gedaan van mishandeling, begon de dader haar te achtervolgen en te be dreigen. De politie beweegt he mel en aarde om de kwestie via de strafrechter op te lossen, maar de justitiële molens in Den Haag malen traag. Onder wijl staal de familie doodsang sten uit. Het 12-jarige slachtoffer zit nog op de basisschool. Ze wordt elke dag door haar vader ge bracht en indien mogelijk ge haald. Eén keer dacht ze dat de kust veilig was en fietste met een groep klasgenootjes naar school. Prompt dook de dorps genoot op en schold haar de huid vol. Sindsdien rijdt haar vader met een eind hout in zijn auto om de man in geval van nood op afstand te kunnen houden. „Maar het is geen le ven, onze dochter is totaal in paniek. Over een paar maanden gaat ze naar de middelbare school in Leiden. We breken ons nu al het hoofd over de vraag hoe ze daar veilig kan ko men." De politie van Sassenheim, waaronder Warmond valt, kan niet diep op de kwestie ingaan. „De zaak ligt bij justitie en ik zou mijn boekje te buiten gaan als ik hier uitgebreide medelin- gen over ging doen. Maar ga er maar van uit dat hetgeen de va der heeft verteld, grotendeels klopt", aldus woordvoerder P. de Boer. De ellende begon in septem ber vorig jaar. Judith reed met een vriendin over een fietspad. De meisjes treuzelden wat met het opzij gaan voor een achter hen rijdende racefietser, waarop deze in woede ontstak. Hij keer de om en gaf het meisje enkele rake klappen. Toevalligerwijs liep haar va der een eindje verderop de hond uit te laten. Het meisje vertelde wat haar zojuist was overkomen, waarop haar vader de wielrijder aansprak. Die ont kende alles. Thuis aangekomen bleek echter dat het meisje een paar fikse blauwe plekken op haar lijf had. Ze is onder medi sche behandeling geweest. Ver volgens deed haar vader aangif te van mishandeling en hield de politie de man snel aan. Nadat een proces-verbaal was opge steld, werd de Warmonder weer vrijgelaten. De hele toestand schoot de da der blijkbaar in het verkeerde keelgat. Hij begon een soort ter reurcampagne die wordt geken merkt door achtervolgingen, scheldpartijen en hinderlijke te lefoontjes. Opnieuw volgden aangiftes, en diverse gesprekken tussen politie en verdachte. De bedreigingen houden echter tot op de dag van vandaag aan. De politie zat onderwijl niet stil en stuurde alle processen- verbaal op naar justitie in Den Haag. Navraag deze week leerde dat hiervan een flink aantal spoorloos is verdwenen. Een verbijsterde Sassenheimse poli tie toog daarom afgelopen dins dag naar Den Haag om alsnog kopieën van de aangiftes langs te brengen. Nu is het opnieuw afwachten geblazen. Politiewoordvoerder De Boer hoopt dat er snel duidelijkheid komt. „We doen er alles aan, maar je bent toch beperkt in je mogelijkheden. Een rechter kan bijvoorbeeld een verbod op hin derlijk volgen instellen." Toch is zelfs een eventuele veroordeling niet zaligmakend, aldus de zegsman. „Niemand heeft de zekerheid dat deze man zijn ac tiviteiten staakt na een vonnis." De Haagse persofficier van justitie F. Slits meldt dat de kwestie 'in behandeling is'. „We wachten nog op wat berichten van de politie." Hij weet dat die gisteren is langs geweest met de processen-verbaal. „Maar er komt nog meer, zo heb ik be grepen." Hij kan nog niet mei den of de Warmonder mqa voorkomen of dat de zaak wofl geseponeerd. De vader van het slachtoflél heeft inmiddels contact gelegl met burgemeester Van de wd Zij bleek niets af te weten val de hele kwestie. Dat bracht heJ ertoe de publiciteit te zoekttn „Van de politie heb ik alil steun, maar ook anderen motu ten weten wat er aan de hand il Misschien dat er dan eindeMl eens iets gebeurt. Begrijp ml goed, ik ben er niet op uit dezl man voor maanden achter dl tralies te krijgen. Maar hij mol wel worden geholpen." De van de bedreigingen befl schuldigde Warmonder was gls< teren en vanochtend onbereft baar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20