Eigenaar hotel Haas wil van asielzoekers af Leiden Bliksembezoek aan studenten voor beveiliging Nicaraguanen kijken in keuken Leids onderwijs Weinig interesse LeideilS oudste overleden ^ort Sed'"g wol'dt ook ministerie van WVC gedaagd Veerpont over Zijl tweede seizoen in Gehandicapten zijn bezorgd over gevolgen nieuwe wet Jo N DERDAG 24 MAART 1994 eiden erna straatsma De oudste inwoonster van Leiden, mevrouw A. Kloos-Oldriks, is de- te week in het Sint Elisabeth Gasthuishof overleden. Mevrouw jfloos werd ruim 108 jaar. Hoewel zij geruime tijd Leidens oudste kas kwam burgemeester Goekoop nooit bij haar op bezoek. Daar itelde zij geen prijs op. Mevrouw Kloos is in stilte begraven. Na het overlijden van mevrouw Kloos is mevrouw C. van Dam- Groeneveld de oudste inwoonster van Leiden. Zij is op 20 novem ber 1887 geboren. leiden» Een 54-jarige bromfietser uit Leiden is gisteravond ge wond geraakt bij een verkeersongeval in de Rooseveltstraat. De heup van de man schoot uit de kom toen hij in botsing kwam met een 61-jarige Leidse automobilist. De bromfietser reed over het trottoir ter hoogte van de de kruising met de Kuipers-Riet- oergstraat, waar de auto linksaf ging. Bromfietser breekt heup Vrouw mag cel niet in leiden Een 34-jarige vrouw van Griekse afkomst is gisteren met harde hand uit het politiebureau verwijderd, waar zij de nacht wilde doorbrengen. In een uiterste poging naar de cel te mogen gooide de vrouw een ruit van het bureau aan de Langegracht in. De dakloze vrouw is doorverwezen naar het Leger des Heils in Amsterdam. Politie zoekt getuigen 'botsing' leiden De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding op de kruising Carneooolstraat/Saffierstraat. Een daar geparkeerde auto is daar vermoedelijk gisterochtend omstreeks 9.00 uur aan gereden door een achteruitrijdende vrachtwagen. Wie de aanrij ding heeft gezien wordt verzocht met de politie contact op te ne- Het beslag op hotel Haas aan de Leidse Mariënpoelstraat is weliswaar opgeheven, de toekomst ziet er voor huur der en exploitant O. Milinkovic niet zonniger uit. Hotel eigenaar J. van de Vathorst wil namelijk niet dat nog lan ger onderdak wordt gegeven aan asielzoekers in het ho tel. Vandaag dient hierover een kort geding bij de Haagse rechtbank. lengd. Rechter Paris moet uit spraak doen in een conflict tus sen een hoteleigenaar en het ministerie waarover nog geen jurisprudentie bestaat. Anderhalve week geleden diende voor de rechtbank ook een kort geding over het Leidse hotel. Toen eiste Van de Vathorst van zijn Joegoslavische huurder dat achterstallige huur ten bedrage van zestigduizend gulden zou worden betaald. leiden hans koenekoop Niet alleen exploitant Milinko vic is gedaagd. Voor de eerste keer in ons land roept een ho tel-eigenaar het minsterie van WVC, verantwoordelijk voor de opvang van asielzoekers, naar de rechtszitting. Want de eis in het geding luidt dat het contract van hotel Haas met de Stichting Projecten Opvang Asielzoekers na 1 mei niet meer wordt ver- Rechter Paris stuurde tijdens de zitting aan op een regeling, waarbij Milinkovic een deel van de rijksgelden die hij ontvangt voor de opvang van zo'n dertig asielzoekers gebruikt om de schulden af te lossen. Van de Vathorst neemt ge noegen met deze regeling tot 1 mei. „Overigens heeft hij nog steeds geen geld gezien", zegt zijn advocaat Oschatz. Daarna moet Milinkovic maar zorgen voldoende penningen te verdie nen via de functie die Haas al tijd heeft gehad, dat van hotel- /restaurant. Oschatz: „Dat moet lukken, want in mei begint het hotelseizoen weer." De eige naar heeft er grote moeite mee dat Milinkovic in december vo rig jaar zonder zijn toestem ming het pand van horeca-gele- genheid in een asielzockersop- vang heeft veranderd. Een en ander met medeweten en toe stemming van de gemeente. De Forum Groep in Hilver sum, die de financiën regelt voor Milinkovic, zit erg in de maag met het nieuwe geding. Woordvoerder G. Jacobs: „We hopen ons te verdedigen met het argument dat hotel Haas nog altijd open staat voor be zoekers. Iedereen kan naar bin nen om er wat te drinken of een hapje te eten. Het zou erg jam mer zijn als het hotel niet langer asielzoekers mag herbergen. Het leek de redding van het ho tel, dat tot voor kort verlies maakte." Strijd q Lisse moet een juridische strijd I -7 over het betalen van zeven ton aan de Stichting Sportcomplex FC Lisse niet uit de weg gaan, vindt de politiek. Terreur A Een 12-jarig Warmonds meis- Z U je is sinds september slachtof fer van een terreurcampagne. Zij wordt lastiggevallen door een dorps genoot. Twee A yt Alphen heeft een Z I nieuw college van E en W. De WD levert vol gens afspraak twee wet houders. De Israëlische minister van justitie, D. Libai, bezocht gisteren de joodse studentenvereniging U AR. Hij was 's middags al in Leiden voor een lezing op de universiteit. foto henk bouwman Israëlische minister bij joodse vereniging in Leiden leiden daphne lammers De Israëlische minister van justitie, David Libai, bezocht gisteren de joodse studen tenvereniging IJAR. Tijdens zijn werkbezoek aan Nederland maakte hij nog even tijd vrij om de Leidse studenten in de synagoge aan het Levendaal te woord te staan. De voorzitter van IJAR, Edwin Herzkovic, regelde een maand geleden het bezoek. Omdat de minister 's middags al in Leiden was voor een lezing op de universiteit, kon het bliksembezoek aan de vereniging er ook nog wel bij. Na een korte rondleiding door de Leidse synagoge vertelde Libai over de situatie in Israël. Vooral de moord op dertig Palestijnen door de joodse extremist Golds tein speelde een grote rol in zijn toespraak. Hij benadrukte dat Israël alles in het werk stelt om de verslechterde contacten met de Palestijnen te verbeteren. Het hoofd van de afdeling voor interna tionale betrekkingen, mevr. Kahan, was zichtbaar ontroerd door de ontvangst van de studenten. „Ik wil dat jullie beseffen dat jullie een huis hebben in Israël. In de Twee de Wereldoorlog is tachtig procent van de Nederlandse joden gedeporteerd. Het geeft mij een warm gevoel van binnen om jullie hier te zien staan. Dit gevoel wil ik met jullie delen", verleide zij. De minister werd na afloop benoemd tot erelid van de studentenvereniging. Dok kreeg hij een schilderij aangeboden van de Leidse synagoge. „Als jullie nu een keer naar Jerusalem komen, kunnen jullie dit schilderij in mijn kantoor zien hangen", was zijn reactie. Na een uur moest Libai weer vertrekken. Een bezoek aan de Twee de Kamer stond op het programma. Van daag zal de delegatie terugkeren naar Israël. Middenstanders zijn nauwelijks geïnteresseerd in deelname aan activiteiten ter voorkoming van winkeldiefstal en vernieling in het centrum. Een ruime meer derheid van alle 260 winkeliers heeft de afgelopen twee jaar niet meegedaan aan initiatieven ter voorkoming van kleine cri minaliteit. Ondanks uitgebreide voorlichting zijn veel winkeliers nauwelijks bekend met het be veiligingsproject dat de afgelo pen twee jaar is uitgevoerd. Gisterochtend werden de te genvallende resultaten, van het door het rijk gesteunde proef project, gepresenteerd op het Leidse poltiebureau. Voorzitter van de begeleidingscommissie van het project, HEMA-bedrijfs- leider Kemper, zei dat de be trokkenheid van Leidse winke liers tot nu toe 'volstrekt onvol doende' is. Ondanks de slechte resultaten wordt het beveiligingsproject voortgezet. De invoering van gezamenlijke beveiliging, het trainen van personeel en de vei ligheidsinspectie van bedrijven hebben volgens Kemper hun vruchten afgeworpen. „On danks de geringe deelname van winkeliers is de schade gedaald. Het weghalen van graffiti kost minder tijd, al heeft dat wellicht meer te maken met het strin gente beleid van de gemeente. Ook het personeel van de aan het project deelnemende be drijven voelt zich veiliger." Kemper wil zich de komende periode ondermeer inspannen om het aantal deelnemers aan de gezamenlijke beveiliging te vergroten. „Ondanks de magere resultaten moeten we door gaan. De criminaliteit zal de ko mende jaren alleen maar stij gen. Er ligt dus nog heel wat op ons bordje." De HF.MA-bedrijfsleider pleit te verder voor meer politiebe waking in het winkelgebied. „In Leiden wordt helaas meer aan dacht besteed aan fout-parkeer ders dan aan kleine criminali teit." Van alle winkeliers in de om geving van Haarlemmerstraat en de Breestraat heeft slechts twee procent zich, tijdens het lopende project, aangesloten bij de gezamenlijke beveiliging van het winkelgebied. In totaal 17 procent van alle ondernemers betaalt aan deze beveiliging mee. De pogingen om de aangifte bereidheid van ondernemers is mislukt. Meer dan de helft van de winkeliers doet bij gemeente en politie nooit aangifte van graffiti, vernielingen of vervui ling. Twintig procent van de on dervraagden meldt winkeldief stal nooit. Een ruime meerder heid (85 procent) heeft geen er varing met een nieuw vereen voudigd aangifteformulier voor winkeliers. Ix>s zand Burgemeester C. Goekoop toon de zich teleursgesteld over de geringe resultaten van het proefproject. „Misschien moet er een zekere verplichting ko men om mee te doen aan be veiligingsprojecten zoals geza menlijke bewaking. Het is toch heel frustretend dat een klein groepje winkeliers betaalt voor beveiliging waar alle winkeliers van profiteren." Hij hekelde de geringe be trokkenheid van de winkeliers. „Soms lijkt het er op dat het kernwinkelgebied als los zand aan elkaar hangt. Er zijn onder nemers die alleen maar met zichzelf bezig zijn. met onder nemen. Dat is een instelling die niet goed is. uiteindelijk ook niet voor jezelf." Goekoop voorspelde dat het thema veiligheid de komende vier jaar een grote rol zal spelen in de gemeentepolitiek. „In het collegeprogramma zal de veilig heidsparagraaf belangrijk en uitgebreid zijn." i'akantiehulp 'Ging het er hier ook maar minder formeel toe foor gezinnen net gehandicapten eiden erna straatsma )uders van gehandicapte kin- jeren kunnen deze zomer hulp fijgen van de Stichting Thuis- prg Groot Rijnland en de Stich- jng Maatschappelijke Dienst erlening Duin- en bollenstreek, poel van het project is dat ge- jinnen met gehandicapte kin- (eren gezamenlijk vakantie kinnen vieren. (Vrijwilligers van beide sticht ingen kunnen gezinnen gedu- fende de vakantieperiode thuis f op een vakantieadres hulp jieden, voor ten hoogste drie leken. Ouders hetalen hiervoor jen kleine inkomensafhankelij- |e bijdrage. Het werkgebied van »eide stichtingen omvat de re- po Zuid-Holland Noord: Leiden jn omstreken, Alphen aan den lijn en omstreken en de duin- n bollenstreek. De contactper- jonen voor hulpaanvragen zijn: wieke Wieser (Alphen aan den lijn e.o., tel. 01720-38007), Hel en van Veen (duin- en bollen- ireek. tel. 02520-20650) en Nel- y van Wanrooij (Leiden en om- jtreken, 071-142910). De twee Nicaraguaanse schoolhoofden, Mirta Maria Cruz Pastora en Marwin Emiliano Balledaro Mora, bij wethouder H. Koek op bezoek op het Leidse stadhuis. foto holvast/mark lamers Ging het er in het Leidse onder wijs ook maar eens wat minder formeel aan toe. En traden plaatselijke scholen ook maar vaker als een hechte eenheid naar buiten. Dergelijke verzuch tingen slaakte gistermiddag de Leidse onderwijswethouder H. Koek (PvdA) toen zij twee schooldirecteuren uit het Nica raguaanse Juigalpa ontving op het stadhuis. Haar Nicaraguaanse gasten, Mirta Maria Cruz Pastora en Marwin Emiliano Balledaro Mo ra, zijn sinds enkele dagen in Leiden. Zij zijn in de Sleutelstad op uitnodiging van de stichting die de steden- en vriendschaps band tussen Leiden en Juigalpa onderhoudt. De twee schoolhoofden be zoekende komende dagen zes Leidse basisscholen, waaronder Woutertje Pieterse, die al een paar jaar intensief contact heeft met de school voor moeilijk le rende kinderen van Marwin. Ook staan er twee Haagse scho len op het programma. De wethouder maakte haar opmerking over de te ver door geschoten bureaucratie nadat Marwin had verteld over de 'vanzelfsprekende uitwisseling' van leerlingen tussen zijn school en die van zijn collega. In Jugalpa is er een veel drukker verkeer tussen 'gewone' scholen en scholen met leerlingen met allerhande problemen. De over stapjes heen en weer zijn dikwijls van tijdelijke aard. Er komen geen formulieren aan te pas. Pragmatisme staat voorop. Koek toonde zich ook gechar meerd van de wijze waarop de schooldirecteuren zich presen teerden. Zij spraken voortdu rend in de eerste persoon meer voud - met nadruk mede na mens de schoolkinderen. Toch is het Nicaraguaanse onderwijs bepaald niet de he mel op aarde. De overheid hecht er lang niet de waarde aan die het volgens Mirta en Marwin wel verdient. Hun sala rissen zijn laag, hun werkdagen absurd lang, er is geen leer plicht - veel kinderen voorzien mede in het levensonderhoud van het gezin - en op een school lopen blinde, dove en anderszins gehandicapte kinde ren dwars door elkaar heen. Koek zei dal daar ook voordelen aan zitten. Niet voor niets pro beren de Leidse scholen kinde ren met een handicap zo lang mogelijk onderwijs te geven op reguliere scholen. Speciale scholen voor bijvoorbeeld dove kinderen zijn dikwijls in andere steden gevestigd met alle reis- problematiek vandien. LEIDEN De veerpont over de Zijl vaart weer per 1 april (Goede Vrijdag). Daarmee gaat de bemanning van de gemotoriseerde pont, die voetgangers en fietsers overzet, haar tweede seizoen in. In 1993 werden meer dan tienduizend passagiers vervoerd. De ver wachting is dat dat aantal in 1994 ruimschoots wordt overtrof fen, temeer omdat een slechtere zomer dan die van 1993 nau welijks denkbaar is. Bovendien duurt het vaarseizoen langer. De veerpont is voornamelijk gericht op het toeristische ver keer aan beide kanten van de Zijl. Ook het in Warmond gele gen recreatiegebied Strengen/Tengnagel is vanaf de Zijldijk be ter ontsloten. Verder bespaart de voorziening een lange omweg voor de inwoners van Warmond ten oosten van de Zijl en de scholieren. Het vaarseizoen duurt van 1 april tot I oktober. De pont vaart van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur, op zaterdag en zondag (en feestdagen) van 10.00 tot 18.00 uur. Op maandag vaart de pont niet. De overtocht kost een voetganger drie kwartjes en een fietser vijf kwartjes. De afmeersteigers voor de pont bevinden zich op de westelijke oever van de Zijl boven 't Joppepad (Leiden/Merenwijk) en op de oostelijke oe ver van de Zijl aan de Zijldijk (Warmond). De veerpont wordt geëxploiteerd door de sociale werkvoorziening De Zijl Bedrij ven. nigingen op openbaar vervoer mogen niet afgewenteld worden op het WVG-budget", aldus Dekkers. Vrijheid Een woordvoerder van de dienst sociale zaken in Leiden zegt dat Dekkers' zorg 'terecht' is. „Gemeenten krijgen door de WVG een grotere vrijheid in de besteding van geld voor gehan dicapten. In sommige gemeen ten moeten gehandicapten voor rolstoelen of woningaanpassin gen een eigen bijdrage van 25 procent betalen. Dat kan soms oplopen tot 10.000 gulden." In Leiden en omliggende ge meenten (Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Alkemade, Zoeterwoude) hoeven gehandi capten echter geen eigen bij drage voor speciale voorzienin gen te betalen. De gemeenten verwachten dat ze aan het rijks budget genoeg hebben om alle gevraagde aanpassingen voor honderd procent te vergoeden. „Voor sommige voorzieningen wordt een bijdrage van ten hoogste vijfhoonderd gulden gevraagd, maar hier in de regio gaat men over het algemeen uit van een vergoeding van hon derd procent." De 'versobering' van voorzie ningen die in de WVG wordt na gestreefd zal volgens Dekkers wel merkbaar zijn. „De rolstoe len bijvoorbeeld gaan we in bruikleen afgeven. Dat kan be tekenen dat gehandicapten een tweedehands rolstoel krijgen. Maar dat hoeft natuurlijk niet te betekenen dat zo'n rolstoel slecht is." Het Overleg Gehandicaptenbe leid Leiden en omstreken (OGL) Is bezorgd over de gevolgen van öe Wet Voorzieningen Gehandi- :apten (WVG), die 1 april van fracht wordt. De organisatie jtreest dat de kwaliteit van ver- ersvoorzieningen en wo ningaanpassingen voor gehan-. picapten achteruit zal gaan tloor het streven 'zo goedkoop "Hogelijk uit te zijn'. Dat schrijft Woordvoerder B. Dekkers in het huisorgaan van de OGL, Inclu- Dekkers verwacht dat een tal voorzieningen voor ge- landicapten de 'WVG-toets' liet zal kunnen doorstaan en lus zal verdwijnen. Door het ietalen van eigen bijdragen zou terder de indruk ontstaan dat bmmige voorzieningen 'luxe' 'ïjn. 'Een rolstoel is geen luxe, Haar bittere noodzaak voor de- jene die zijn of haar benen niet tan gebruiken', schrijft Dekkers ii Inclusief. F-Dekkers vreest dat gemeenten lëWVG-gelden zullen aanwen- len om tekorten op het open- Jaar vervoer te dekken. „Ge- -jneenten zijn volgens de nieuwe gerechtigd WVG-gelden 'oor andere doeleinden te ge- ruiken." Om dat te voorkomen il het OGL dat WVG-geld in de een bestemming krijgt oor de noodzakelijke voorzie ingen voor gehandicapten, ventuele overschotten op.de larlijkse rijksbudgetten moeten Tl gen s de OGL gereserveerd 3rden voor uitvoering van de jWG in komende jaren. „Bezui-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17