Zuid-Afrika neemt bestuur Ciskei over Buitenland opn^rieo over Krajina ;eschort tot dinsdag ord-Korea dreigt Ë^iieuw met oorlog Operatie Herenigingbrengt kinderen bij ouders terug Weer gewelddadige acties Koerden in Duitsland Crisis in Brussel over groot-Europa Vier gijzelaars bij krachtcentrale vrij Doodvonnis na trouwe dienst in Brits kabinet 3AC 23 MAART 1994 ;emeen Nederlands Persbureau SPD Geassocieerde Pers Dieni is Service RTR Reuter UPI Oei VattAJEVO«Rtr-AFP-AP lgische ederlaihandelingen tussen de toegee autoriteiten en de lat de n de afgescheiden Ser- ;nt Hepubliek Krajina zijn gesEn opgeschort. De n het rtijen gaan volgende isdag verder praten. alf uur onderhandelen erbrevoassade van Rusland in 93. „las geen enkel resultaat brew jüeide delegaties spra- bevocr van 'vooruitgang en rijen eing'. Ze rekenen er op inden nde week een akkoord Nedien bereikt, het veihebben gisteren 22 ton ktnaaen medicijnen naar atingevlogen. Het was voor ooit z in bijna twee jaar dat heeft noslim-enclave bereik- dag voor de men- gesugfuzla", zei VN-gezant Hoeien hij uit de Iljoesjin- akin nische Serviërs hebben ma telling van de luchtha- idse tndenlang tegengehou- in de irdoor de situatie van zl de van voedselhulp afhankelijke bevolking snel verslechterde. De VN hebben Sittard een eenmalige ontheffing verleend van de boycot tegen Servië. Het sanctiecomité van de VN in New York heeft de ontheffing vorige week toegestaan, uitslui tend bedoeld oin een hulp transport naar de Servische stad Valjevo mogelijk te maken. Sittard onderhield al voor de burgeroorlog in hel voormalig Joegoslavië uitbrak, vriend schappelijke contacten met Val jevo. De stad zag zich gedwon gen de jumelage met de Ser viërs op te schorten toen de VN per 1 juni 1992 een boycot uit vaardigden tegen Servië en Montenegro. Minister Ter Beek (defensie) vertrekt op 11 april naar Srebre nica. Deze belegerde moslim enclave wordt in VN-verband beschermd door een eenheid van het Nederlandse luchtmo biele bataljon dat in Oost-Bos- nië is gestationeerd. twikki "^'^tuigongeluk Siberië: 76 doden terbre Een Airbus van de Russische staatsluchtvaartmaat- eer vij Aeroflot is gisteravond neergestort bij het Siberische eretsjensk. Daarbij zijn alle inzittenden, 67 passagiers en omgekomen. Het toestel was van Moskou irtog jnaar Hong Kong. in oi iten seropositieven tijdelijk toe 'TON» De Amerikaanse regering zal buitenlanders die se- MAjvef zijn, toestaan de Verenigde Staten binnen te komen te doen aan de Gay Games, de olympische spelen voor 7 qq ?ksuelen, die in juni in New York worden gehouden. Mi- eno (justitie) ondertekende gisteren een verklaring die 6*60 leringen mogelijk maakt op de regel dat dragers van het 7.30 rus de VS niet inkomen. 2,80 9,00 lf5 rije straat op tegen terrorisme 2 ®Q NAi Zo'n 50.000 mensen, merendeels vrouwen, hebben 7 0q i in de Algerijnse hoofdstad Algiers gedemonstreerd te- aanhoudende terreur van moslim-fundamentalisten. De stranten eisten niet alleen einde van de terreur, maai" ook 3.00 er naar de democratie. 5,30 ier uit omgeving Pailin verdreven TTTpiREYHet Cambodjaanse regeringsleger heeft rebellen ■Ivlnfaode Khmer uit hun voormalige bolwerk Pailin verdre- yk n deel van de rebellen is naar het buurland Thailand ge- 50 Het verlies van Pailin, dat wordt omgeven door vind- n van edelstenen, is een zware slag voor de communisti- 1,30 ïmer omdat het nu minder makkelijk aan geld kan ko- villen Veiligheidsraad uitbreiden ;k» De VS hebben gisteren voorgesteld de Veiligheids- n de Verenigde Naties uit te breiden tot twintig leden, gton herhaalde zijn oproep voor permanente zetels van nd en Japan. Icher weer. opgeknapt De vroegere Britse premier Thatcher voelde zich gis- eer een stuk opgeknapt nadat zij maandag tijdens een de Chileense hoofdstad Santiago was flauwgevallen. Bij aten van haar hotel zei Thatcher dat zij de meeste activi- •p haar agenda zal handhaven. Iverschuivingen in Kirgizië U Bij aardverschuivingen in de Centraalaziatische repu- Kirgizië en Oezbekistan zijn zeker dertien mensen om- a £n. Een aantal huizen werd verpletterd. Het staatscomité mpen probeert mensen uit het getroffen gebied te evacu- litie Brandenburg valt uiteen De coalitie van sociaal-democraten, liberalen en Bund- In de Oostduitse deelstaat Brandenburg is gisteren uiteen n, maar minister-president Stolpe (SPD) regeert verder. a jk is het gevolg van de al jaren slepende discussie over s contacten met de voormalige Oostduitse geheime d Stasi. Het kabinet-Stolpe is nu een minderheidsregering .en, maar kan rekenen op de steun van een aantal onaf- jke parlementsleden en op enkele afgevaardigden van is '90. so 'jreaanse leger in staat van paraatheid lf'^e ING AP-Rtr-AFP )rdkoreaanse regering 0 idaag opnieuw gewaar- 0 dat er oorlog komt als rea Patriot-raketten n een gezamenlijke mi: ïefening met de VS •e Noordkoreaanse am- jr in China, Chu Chang acht de onheilsbood- eer aan de wereld. Hij e VS de Koreaanse Oor- -»ri 1950-53 niet moeten en daar lessen uit .'rekken. Corea heeft zijn strijd- i vandaag in de hoogste n paraatheid gebracht. )00 Zuidkoreaanse sol- orden terzijde gestaan 000 Amerikaanse mili- '0 Minister Rhee Byoung- '7 ïnsie) zei op alles voor- rijn. ,0 uidkoreaanse regenng eerder deze week Ame- '0 Patriot anti-raket-ra- e plaatsen om Noord- in een raketaanval af te 7 Zuid-Korea zal ook o len aan een militaire o met de VS nu Noord- 0 blijft weigeren zijn atoominstallaties volledig open te stellen voor inspectie. Noord- Korea zou aan een atoombom werken en raketten om kern koppen af te schieten. De VS hebben de Veiligheids raad van de Verenigde T4aties gevraagd een resolutie aan te nemen waarin sancties tegen Noord-Korea worden afgekon digd. China permanant lid van de Veiligheidsraad heeft laten weten daar niets voor te voelen. Premier Li Peng wil niet dat Noord-Korea via sancties wordt gedwongen inspecties van het Atoom Agentschap (LAEA) toe te staan. Hij wilde niet zeggen of China in dit geval gebruik zal maken van zijn ve torecht. Japan steunt eventuele sanc ties tegen Noord-Korea wel. Het land kan echter in verlegenheid raken als de V-raad besluit dat het embargo ook betrekking heeft op het geld 1,2 miljard gulden dat Noordkoreaanse ingezetenen van Japan jaarlijks aan familie in Noord-Korea overmaken. Als Japan dergelijke betalingen verbiedt, haalt het zich de woede van de etnische Koreanen op de hals. Bosnische ouders die hun kinderen in wanhoop uit het oorlogsgebied hebben weggestuurd, zul len hun kinderen mogelijk kunnen terugvinden via een nieuw computerprogramma. Het pro gramma, onderdeel van de door de VN-vluchte- lingenorganisatie Unhcr gelanceerde 'Operatie Hereniging', zal binnen een maand beschikbaar zijn. „We hebben gezien hoe kinderen door bus raampjes werden geduwd, op treinen werden gezet en in auto's werden gegooid", zegt Unhcr- woordvoerster Sylvana Foa. die de operatie co ördineert. Volgens haar zijn op die manier zo'n 40.000 kinderen terechtgekomen op andere plaatsen in Europa. Velen van hen zijn te jong om meer te weten dan hun koosnaam. De alleen op pad gestuurde kinderen vormen het grootste en meest dringende probleem voor vluchtelingenwerkers, die snel moeten handelen om zoveel mogelijk gegevens van de kinderen te weten te komen. „Als je te lang wacht, beginnen kinderen te vergeten wie ze zijn", aldus Foa. Ze geeft een gebruikelijk gesprek tussen een vluch telingenwerker en een klein kind weer. „Hoe heet je?" „Ik heet Didi." „Hoe heet je moeder?" „Mammie." Hoe heet je vader?" „Pappie." „Waar kom je vandaan?" „Dat weet ik niet." Om te beginnen zullen tien computercentra worden geopend, in plaatsen als Sarajevo, Tuzla en Zenica. waar achtergebleven ouders in de be standen naar de gezichten en gegevens van hun kinderen zullen kunnen zoeken. Uiteindelijk hoopt het Unhcr het aantal centra te kunnen uitbreiden tot veertig. Het initiatief tot de operatie werd genomen door Kroatische vluchtelingenwerkers, die een organi satie opzetten die ze 'Onvergezelde Kinderen in Ballingschap' noemden. De groep kreeg ruim 1.6 miljoen gulden van het Amerikaanse Bureau voor internationale Ontwikkeling. De Unhcr co ördineert het project en kreeg van een Ameri kaans en een Frans bedrijf computers. Op dit moment zijn de foto's en gegevens van vijfhon derd kinderen op disc gezet, aldus Foa. Het is van groot belang dat de centra in de buurt van de ouders worden gevestigd. Dus in de moeilijk bereikbare gebieden, waarde spannin gen hoog zijn en soms zelfs nog wordt gevoch ten. De BBC-radio heeft aangeboden de ouders over het project te informeren. Mandela en Buthelezi eens over bemiddeling De Zuidafrikaanse regering zal het bestuur van het 'onaf hankelijke' thuisland Ciskei overnemen. De sterke man van Ciskei, generaal Oupa Gqozo, besloot gisteren onder druk van stakingen en dreigende politieke en sociale on rust af te treden. JOHANNESBURG P.V.NUUSENBURG CORRESPONDENT De Uitvoerende Overgangsraad (UOR), die samen met de rege ring van president De Klerk Zuid-Afrika in de aanloop tot de verkiezingen van eind april be stuurt, besloot gisteravond het verzoek van de generaal te ho noreren om het bestuur van het thuisland over te nemen. Er zul len twee administrateurs wor den aangesteld om deze taak uit te voeren. De situatie in Ciskei wordt 'zeer explosief genoemd. Gqo zo heeft volgens berichten het vertrouwen van het leger en de politie verloren. Honderden po litiemannen zijn gisteren in sta king gegaan uit protest tegen de corruptie in de politietop. Vijf tien hoge officieren zijn gegij zeld en zullen pas worden vrij gelaten als Gqozo aan de grie ven van de stakers tegemoet komt. Eenheden van het Zuidafri kaanse leger en de politie zijn inmiddels naar de hoofdstad Bisho getrokken om geweldda digheden te voorkomen en 'le vens en goederen van Zuidafri kaanse burgers' te beschermen. Ciskei is het tweede zoge naamde onafhankelijke thuis land dat binnen twee weken weer wordt ingelijfd in Zuid- Afrika. De president van Bop huthatswana, Lucas Mangope, werd door de Zuidafrikaanse re gering afgezet nadat zijn positie door een volksopstand onhoud baar was geworden. Bij deze re volutie zijn tientallen mensen om het leven gekomen, onder wie drie leden van de neo-na- zistische Afrikaner Weerstands beweging (AWB) die de revolu tie wilde neerslaan. ANC-leider Mandela en Inka- tha-leider Buthelezi zijn het gis teren eens geworden over de in ternationale bemiddelaars die de impasse tussen hun partijen moeten oplossen. De leiders van de twee belangrijkste zwar te partijen in Zuid-Afrika noem den gisteren in een gezamenlij ke verklaring geen namen, maar naar verluidt zou het gaan om Henry Kissinger, de voormalige minister van buitenlandse za ken van de VS. lord Peter Carri- ngton, oud-secretaris-generaal van de NAVO, en ex-minister van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië. Mandela en Buthelezi kwa men begin deze maand overeen dat internationale bemiddeling de enige manier is om de pro blemen tussen hun partijen op te lossen. Het conflict concen treert zich op de bevoegdheden van de negen provincies van het nieuwe Zuid-Afrika. Inkatha vindt dat de provincies in de nieuwe Grondwet te weinig macht krijgen en boycot daar om de verkiezingen. Een Koerd die zichzelf in brand heeft gestoken, rent de door Koerden geblokkeerde snelweg bij Keulen over. Brandweerlieden doofden de vlammen en brachten de man naar het ziekenhuis. foto epa BERLUN GPD-Rtr-DPA De Duitse minister Kanther (binnenlandse zaken) wil hard optreden tegen de militante Koerden, die gisteren opnieuw autosnelwegen hebben geblok keerd. Hij zei dat Duitsland niet duldt dat politieke conflicten in Turkije op gewelddadige wijze in Duitsland worden uitgevoch ten. Kanther zei verder dat de Koerden de staat op een onaan vaardbare wijze provoceren. „Het is nodig dat zij voor de rechter komen en indien moge lijk worden uitgewezen naar Turkije." Hij zei dat ook in Tur kije de Koerden niet overal wor den vervolgd, zodat ze zonder gevaar voor hun leven Duits land kunnen worden uitgezet. Honderden Koerden hadden gisteren voor de tweede keer in drie dagen met blokkades van autosnelwegen geprotesteerd tegen de vervolging van hun landgenoten in Turkije en tegen de wapenleveranties door Bonn aan Ankara. Verder protesteer den ze tegen de arrestatie van andere Koerden, die afgelopen weekeinde al hadden gedemon streerd. In vrijwel alle Duitse deelsta ten kwamen de Koerden giste ren in actie. Overal werden kruispunten en autosnelwegen bezet en brandende barricades opgericht. Hier en daar kwam het tot botsingen tussen de op roerpolitie en Koerden, nadat deze de politie met stenen had den bekogeld. Er werden tien tallen arrestaties verricht. Enke le Koerden staken zichzelf in brand door zich met benzine te overgieten. Een van hen is in een ziekenhuis aan zijn verwo ningen bezweken. BRUSSEL «PETER DE VRIES CORRESPONDENT Grimmige onderhandelingen binnen de Europese Unie over de toekomstige stem- en machtsverhoudingen zijn giste ren geëindigd in een diepe poli tieke crisis. Groot-Brittanië en Spanje weigerden tot woede van de tien andere EU-leden een plaatsje aan de Brusselse vergadertafels in te ruimen voor Noorwegen, Zweden, Oosten rijk en Finland. Het is daardoor zo goed als uit gesloten dat de vier landen vol gend jaar lid kunnen worden van de Europese Unie. De Scan dinavische landen en Oostenrijk werden het de afgelopen weken met de EU wel eens over hun exactelidmaatschapsvoorwaar- den. In Brussel wordt gevreesd voor de effecten van de nieuwe be stuurlijke crisis op de verkiezin gen voor het Europarlement in juni. CDA-minister Kooijmans zei gisteren dat de ruzie over de stemmenkwestie in de verkie zingsperiode zelfs de werkloos heid naar de achtergrond zal dringen. Maar diplomaten vre zen dat de kiezers massaal thuis zullen blijven uit afkeer van de laatste Brusselse verwikkelin gen. Officieel wordt zaterdag tijdens een informele vergadering van de Europese ministers van bui tenlandse zaken in het Griekse Ioannina nog een laatste poging ondernomen de ruzie te be slechten. Maar volgens Kooij mans is het 'eigenlijk uitgeslo ten' dat de twaalf het dan wel eens worden. Aangenomen wordt dat de re geringsleiders van de Europese Unie pas eind juni tijdens hun halfjaarlijkse topconferentie op het vakantie-eiland Corfu de ru zie over de stemverhoudingen zullen oplossen. Tot dan zou den veel Brusselse werkzaam heden stilvallen. Zo is een ver hoging van de EU-begroting voorlopig van de baan, iets waarvan vooral Spanje last heeft. Maar 'een goede crisis is beter dan een slecht compro mis', zei een strijdbare Euro pees Commissaris Van den Broek gisteravond. In Brussel wordt ontkend dat voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie, met aftreden heeft gedreigd als teveel aan de Britten tegemoet wordt geko men. De hele ruzie begon toen Groot- Brittannië en Spanje onlangs stelden dat de uitbreiding van de EU naar zestien leden niet mag leiden tot een verwatering van hun machtspositie. De Brit ten willen zelfs in een juridisch bindend protocol de procedures vastleggen die gelden wanneer een minderheid wordt over stemd. Omdat zo'n protocol door alle nationale parlementen moet worden geratificeerd, dreigt zo een herhaling van de strijd rond 'Maastricht' die in Denemarken pas na twee refe renda en in Londen pas na tal loze Lagerhuisdebatten kon worden beslecht. De tien andere landen hadden die geest liever in de fles gehou den tot in 1996 'Maastricht' wordt herzien en de aloude dis cussie weer op komt over de vraag hoeveel macht de afzon derlijke lidstaten aan Brussel af staan. 'Federale' landen als Ne derland. Duitsland en België willen doorgaans meer be voegdheden afstaan dan de Britten. Commandant wil niet onderhandelen met regering Suriname PARAMARIBO» ANP Vier van de dertig gijzelaars bij de Afobaka-waterkrachtcentrale in Suriname zijn door het Suri naams Bevrijdings Front vrijge laten. Dit gebeurde gisteravond na bemiddeling van de leider van het mensenrechtenbureau Moiwana '86, Stanley Rensch. Rensch sprak gisteren in de Afo- baka-centrale met de leiders van de actiegroep SLF, die maandagmorgen overgingen tot een bezetting. Daarbij werden de werknemers gegijzeld. Opstandelingenleider Maisi en andere woordvoerders van de actiegroep wijzen een dia loog met de regering, waartoe door enkele'ministers was op geroepen. nog steeds van de hand. Ook de leider van het Junglecommando, Ronnie Brunswijk, wist Maisi niet tot een gesprek te bewegen. De Su rinaamse regering bekijkt nu de mogelijkheid van een gewapend optreden. Het Surinaams Bevrijdings front, waarvan tot maandag nog nooit iemand had gehoord, eist dat de regering aftreedt vanwe ge de impopulai*e economische maatregelen zoals het verklei nen van het ambtenarenappa raat en andere pijnlijke aanpas singsprogramma's. Aangeno- De Afobaka-stuwdam in het Brokopondomeer, waar het Surinaams Bevrijdings Front 26 werknemers gegij zeld houdt. FOTO ANP men wordt dat Maisi de hoop had dat de opstand zou over slaan naar de bevolking in de steden, die ook zeer ontevreden is over het economisch beleid van de regering. Maar de ge welddadige actie is vooralsnog een incident gebleven. Maisi ontsnapte kort geleden uit de gevangenis waar hij een straf van vijf jaar uitzat wegens bero ving met geweld. De commandant zei gisteren voor de staatsradio SRS dat zijn manschappen op weg zijn naar de hoofdstad Paramaribo. „Ze kunnen schuilen waar ze willen, we zullen ze pakken", aldus de commandant, doelend op de politieke leiders van het land. Het Bevrijdings Front dreigde gisteren de stroomvoorziening van Paramaribo af te sluiten. Dat dreigement is tot nu toe niet uitgevoerd. Delen van Pa- ramaribo zaten gisteren welis waar zonder stroom. Dat had echter niets te maken met de actie maar gebeurt met enige regelmaat. LONDEN BRIAN CATHCART THE INDEPENDENT In het kader van de vrijgave van officiële regeringsdocu menten is in Groot-Brittannië het schokkende dossier van twee kabinetskatten boven water gekomen. Het laatste document in de map dateert van 24 augustus 1953 en be helst het doodvonnis voor de laatste kat na elf jaar trouwe dienst. Het dossier begint in 1936, toen luitenant-kolonel Ives van het kabinetskantoor het volgende verzoek naar de schatkamer stuurde: „U zult zich herinneren dat ik ettelij ke maanden geleden een fi nanciële toelage heb aange vraagd voor een kat. Ik heb nog steeds niets van u mogen vernemen en aangezien het kantoor wordt overspoeld met muizen, was ik genood zaakt een kat aan te schaffen. Het dier wordt momenteel onderhouden door donaties van het kantoorpersoneel, maar zou de schatkamer mis schien genegen zijn Het antwoord kwam per omgaande. „Hierbij wordt u toestemming verleend om voor de somma van een gul den per maand een kat in het kabinetskantoor te houden." Zo begon de carrière van Jumbo, die op muizenjacht in het kabinetskantoor rondsloop totdat hij in 1942 ziek werd. Er werd een die renarts bijgehaald, die een ziekteverklaring afgaf en me dicijnen voorschreef. Maar het mocht niet baten: vijf da gen later was Jumbo dood. De vacature, nog steeds voor een gulden per maand, werd opgevuld door een poes met onbekende naam. Vanuit haar werkterrein in de kanti ne zag ze premier Attlee ko men en gaan en maakte ze de terugkeer van Churchill mee. Totdat ze de pech had dat een zekere Dilley zijn oog op haar liet vallen. Op 24 augustus diende Dil ley bij zijn chef een schriftelijk verzoek in voor de verwijde ring van de kabinetskat uit de kantine 'wegens hygiënische redenen'. „Wilt u ervoor zor gen dat het dier elders wordt ondergebracht, of anders toe stemming verlenen voor haar vernietiging?" I let antwoord kwam dezelf de dag. Omdat de poes te oud werd geacht voor overplaat sing, werd ze afgemaakt. VERTALING: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9