De democratisering van de fraude Jverleg met schippers weer vast gelopen Binnenland tdteeds meer bedrijven ïan over de grens' ^ven jaar cel voor executie n 17-jarige Nijmegenaar OENSDAG 23 MAART 1994 5 9 )ienstplichtambtenaren werkloos ;n haag Staatssecretaris Frinking van defensie is uiterst scep- sch over de mogelijkheden om nieuwe banen te creëren de iensen van de te heffen afdeling dienstplichtzaken in Kerkrade. en aantal van de in totaal 180 banen in Kerkrade blijft ook na aschorting van de dienstplicht in 1998 bestaan, omdat die in rincipe weer ongedaan gemaakt moet kunnen worden. Daar- aast is er voor 25 mensen emplooi omdat de hele dienst Zorg astaktieve Militairen, die nu al deels in het gebouw van Dienst- ichtzaken is ondergebracht, daar zijn intrek zal nemen. Maar )or de overige werknemers in Kerkrade ziet het er somber uit, dus de bewindsman in een brief aan de Kamer ri jspraak na eis van acht jaar cel 3|euwarden Het gerechtshof in Leeuwarden heeft een 23-jarige 3^an uit Zuidhorn ook in hoger beroep vrijgesproken van dood- ag. Tegen hem was acht jaar gevangenisstraf geëist. Zijn 22-ja- T0 compaan kreeg net als bij de rechtbank vijf jaar cel voor de Boord op een 40-jarige Groningse op 28 december 1992. De annen waren op de avond van de moord met het slachtoffer stap geweest. Daarna waren ze naar haar woning gegaan. >en de 23-jarige man met het slachtoffer lag te vrijen, door- icht de ander het huis op kostbaarheden. Het slachtoffer merk- ~dat en dreigde de politie in te schakelen. Daarop werd ze met I jessteken om het leven gebracht. kat zit in de gordijnen HAAG ANP ippers, verladers en de over- i zijn het gisteren niet eens 'orden over de invulling van wettelijke regeling voor de leling van vracht op de vaar- jen van en naar België en nkrijk. In een gezamenlijk loverleg struikelden ze over vraag welke lading wel of via het toerbeurtsysteem #;t worden aangeboden. Dat dt in dat schippers om toer- rten ladingen krijgen toege en. e partijen zijn in Den Haag en gekomen om onder lei- l van bemiddelaar en oud- bister Albeda een rapport ort de kwestie te bespreken, onderhandelaars zijn het er- r eens dat per jaar zes van iof^5 miljoen ton lading op cje mkrd-Zuidroute onder de toer- irrftregeling moet vallen. Maar schippers willen een lijstje -rk welke vrachten dat zijn. De s iaders voelen daar niets voor. te(endien hebben ze geen zin daarvoor bestaande con- 'octen met bedrijven die ladin- aanbieden af te zeggen, ist die onenigheid over wat e/ wel en niet via het toerbeurtsys teem wordt aangeboden, leidde afgelopen zomer tot felle pro testen van boze binnenschip pers. Zij wilden wettelijk vast leggen wat via de toerbeurt loopt. Door dat systeem zijn ze namelijk verzekerd van geregeld werk en vaste tarieven. Vorige week leek het er even op dat alle partijen het eens zouden worden. Professor Albe- da begon het overleg dan ook met goede moed. Maar tijdens een korte pauze vertelde hij dat 'de kat in de gordijnen' zat. „Over bijna alles is een akkoord, maar over een punt heerst grote onenigheid." Verladers en schippers zullen nu elk met hun bezwaren ko men. Beide partijen zullen eerst hun achterban raadplegen. Be stuurder G. Veuger van de Toer beurtvereniging Noord-Zuid kan er absoluut niet voor in staan dat zijn achterban zich rustig houdt als hij de uitkomst van het overleg hoort. ,,De schippers zijn teleurgesteld", al dus Veuger. Albeda stelt nog een schriftelijk advies voor mi nister Maij (verkeer) op dat ze eind volgende week krijgt. Algemeen Nederlands Pers bore, b<0.000 banen in buitenland geschapen iaaJAAG ANP /oc Nederlandse bedrijfsleven 't de afgelopen drie jaar in buitenland 300.000 tot 000 banen geschapen of in n wd gehouden door overna- investeringen en verplaat- 36 en. Vooral de verhoudings- 1 vaijs hoge loonkosten in ons ,ve dwingen bedrijven goed- :re oplossingen te zoeken voc hun activiteiten. Dat zegt Nederlands Christelijk cge vers verbond die onder- heeft gedaan naar deze ,jdep//seringvan de economie. !AV-voorzitter Blankert zei itsoren bij de presentatie dat srk&anen theoretisch ook in ^^rland hadden kunnen ont- Overigens is het ook zo :orNederland profiteerde van eèteeds internationaler ope- 1 van het bedrijfsleven. Ons 02kreeg er volgens het NCW- irzoek tussen de 25.000 en )0 banen bij. „Er verdwij- 5tukken van het bord, maar narijgen er dank zij onze ver- lingsgewijs goede uitgangs- nc Se ook weer stukken voor Ojaj." dinjt hele bedrijfsleven wordt nationaler, maar bij de in- lehlïe is dit het sterkst. Onge- seeide helft van de bedrijven jenPP een of andere manier de grens gaan, doet dit tege betere marktkansen, nder helft omdat de loon- in, belastingen en de sugiulasten aantrekkelijker ,j bevestigt mijn stelling hee iM ANP 5VO' eeft.mhemse rechtbank heeft ,ren20-jarige Nijmegenaar tot jaar cel veroordeeld voor kia^i noemde de 'koelbloedige tt ie' van de een 17-jarige f k°fcgenoot. De 22-jarige broer Ie veroordeelde kreeg een lend veel lagere straf. Te- tem was acht jaar geëist, de uechtbank achtte niet t>ull'Rei1d bewezen dat hij tschuldig was aan de exe- en bestraft hem met twee n onvoorwaardelijk. De ^noet nog wel een deel van ^Btraf van drie jaar uitzitten doodschieten van een ^^feanger in Nijmegen in ^Bovendien is deze maand dat loonkosten één van de be langrijkste concurrentiefactoren zijn voor een deel van ons be drijfsleven", aldus Blankert. De combinatie van lage loon kosten en verwachte marktgroei maakt Oost-Europa een interes sant gebied om actief in te zijn of te worden. Het gros van de internationale activiteiten speelt zich echter nog steeds af in de directe buurlanden. Vol gens Blankert is dit het gevolg van het totstandkomen van de interne Europese markt. Uit een Duits onderzoek blijkt overigens precies hetzelfde. Hoge loon kosten en milieulasten en de marktkansen in Oost-Europa en Zuidoost-Azië bepalen daar eveneens het handelen van be drijven. Blankert waarschuwt ervoor dat steeds hoogwaardiger acti viteiten dreigen te verdwijnen door het toenemende oplei dingsniveau in andere wereld delen. Hij spreekt van een 'stroomversnellingsproces'. Toch ziet hij voor Nederland voldoende kansen om van dat proces te profiteren, waarbij hij op de ontwikkelingen rond Schiphol en Rotterdam wees. „Als we de loonkosten beperken en een aantrekkelijk fiscaal kli maat scheppen, zal de globali sering - en deze keer in positie ve zin - niet bij onze grens op houden." Volgens Blankert dankte Nederland in de Gouden Eeuw zijn welvaart al aan globa lisering. tegen hem voor de rechtbank in Zutphen negen maanden geëist wegens poging tot doodslag. De beide broers zochten hun slachtoffer in de vroege avondu ren op in een uitgaansstraat in Nijmegen. De jongen zou van de jongste broer een halsketting afgepakt hebben. Bovendien hadden de broers verschil van mening met het slachtoffer over vijftig gram cocaïne. De jongste broer had in zijn kennissen kring al vaker aangekondigd dat hij van plan was de jongeman 'kapot te schieten'. Hoewel het slachtoffer zijn handen in de lucht stak, schoot de dader ze ven keer op hem. De moord wekte destijds veel onrust in het Nijmeegse uitgaanscircuit. en nevelige maandag I in november. Vanuit Transitorium 1, de sociale-wetenschapstoren van de Utrechtse universiteit, ziet de Domstad er uit als een plaat je van Anton Pieck. In de werk kamer van socioloog Godfried Engbersen komt al snel die priemende conclusie van de commissie-Van der Zwan aan de orde: ten minste een kwart van de bijstandsontvangers fraudeert. Engbersen, een van de drie commissieleden: „Er is veel heisa rond dat getal. Maar er zit ook een andere kant aan: 75 procent van de bijstandsont vangers fraudeert niet. En dat kan ik niet hard genoeg zeg gen". Toen ruim een jaar geleden de gemeenten Dordrecht en Groningen met opzienbarende (en later overigens flink afge zwakte) cijfers kwamen over fraude in de bijstand, tuimelden de politici over elkaar heen. Het CDA vroeg zelfs om een parle mentaire enquête - overigens vooral omdat de PvdA in de persoon van Flip Buurmeijer het felbegeerde voorzitterschap had binnengesleept van de WAO-enquéte. De toenmalige staatssecreta ris Ter Veld won het politieke steekspel: om de Kamer de wind uit de zeilen te nemen, in stalleerde ze snel een 'eigen' onderzoekscommissie met Arie van der Zwan, hoogleraar ver zorgingsstaat Engbersen en oud-VNG-voorzitter Drijber. Het CDA kreeg een poedelprijs: Adrie Doelman-Pel mocht voor zitter worden van een speciale kamercommissie die de bij stand ging onderzoeken. Bij alle onderzoek naar fraude in de bijstand, staat één ding als een paal boven water: hoeveel er wordt gefraudeerd, zal nooit helemaal duidelijk worden. Fraude speelt zich nu eenmaal af in een schemerwereld waarin het nooit helemaal licht wordt. Volgens het meest recente on derzoek wordt aantoonbaar voor tien procent gefraudeerd. Maar, tekenen de onderzoekers van het Instituut voor Toege paste Sociale Wetenschappen (ITS) daarbij aan. dat is een ab solute ondergrens. In werkelijk heid ligt het percentage zeker hoger. De commissie-Van der Zwan houdt het op ten minste 25 procent. Wat is wèl met zekerheid be kend? Dat is vooral höe wordt gefraudeerd. Qua frequentie springen er drie vormen uit. De eerste is zwart werken. Dat ge beurt relatief veel in de bouw, de industrie, de horeca en de persoonlijke dienstverlening (zoals schoonmaken bij particu lieren en de kinderopvang). Ten tweede is er de witte fraude, waarbij mensen een le gale baan hebben maar de in komsten daarvan niet melden bij de sociale dienst. Met de (al deels gerealiseerde) koppeling van de computerbestanden van de sociale dienst aan die van bijvoorbeeld de belastingdienst, het ziekenfonds en de bedrijfs verenigingen lijkt deze fraude vorm zijn langste tijd te hebben gehad. Ten derde is er de zogeheten woonvormfraude, waarbij men sen die samenwonen opgeven dat ze alleenstaand zijn. Dat is uiterst lucratief. Twee alleen- staandenuitkeringen samen zijn goed voor bijna 2.500 gulden netto per maand, terwijl een sa menwonend paar slechts 1.770 gulden krijgt. Zijn er één of meer kinderen, dan is een scheiding-op-papier aantrekke lijk: de alleenstaandenuitkering plus de eenouderuitkering zijn samen goed voor ruim 2.800 gulden per maand - bijna een netto modaal inkomen en ruim duizend gulden méér dan een gezinsuitkering. Hoe vaak deze fraudes voor komen, blijft onzeker. Bij een ITS-onderzoek onder driehon derd bekende fraudegevallen scoorde witte fraude het hoog ste met leefvormfraude en zwart werken op een gedeelde tweede plaats. Samen waren deze drie vormen goed voor bij na'driekwart van de fraudes. Dat witte fraude in de statistiek zo hoog scoort, komt omdat de ze vrij gemakkelijk is te bewij zen: vooral een kwestie van het vergelijken van computerbe standen. Zwart werken is al een stuk lastiger te bewijzen, terwijl voor woonvormfraude vaak uitput tend onderzoek nodig is. Socia le recherches hebben woon vormfraude om die reden ook vaak laag op de prioriteitenlijst staan. Een sociaal rechercheur: „Je kunt theoretisch veel tijd stoppen in het bewijzen van een samenwoning, maar in die tijd kun je ook vijf illegale wer kers aanbrengen. Wat is dan een betere uitkomst? Je kunt het ook anders stellen: als misbruik van de bijstand wordt gemaakt, moet je trachten dat zoveel mo gelijk terug te dringen. Dan kan het zijn dat je een zaak die moeilijk bewijsbaar is maar laat zitten vanwege die andere vijf zaken die je wèl rond kunt krij gen". De commissie-Van der Zwan pakte het daarom anders aan: door behalve de daadwerkelijk geconstateerde fraudes ook alle gegronde verdenkingen mee te nemen, kwam de commissie tot haar schatting dat in ten minste een kwart van de gevallen spra ke is van fraude. Al is het geen hard cijfer, onrealistisch is die schatting in elk geval niet. Van der Zwan wijst er bijvoorbeeld op dat er zoveel 'alleenstaan den' in de bijstand zitten, dat wel sprake van bedrog móet zijn. Grote vissen Voor hoeveel geld wordt gefrau deerd? In een onderzoek van ruim een jaar geleden kwam ITS nog tot een gemiddelde van ruim 16.000 gulden, in een uit gebreider onderzoek eind vorig jaar tot een gemiddelde van ruim 6.000 gulden. Daarvoor zijn twee redenen. De eerste is dat de sociale recherches eerst hengelden naar de grote vissen. Die zijn grotendeels uit het wa ter gehaald, zodat nu de klein tjes aan de beurt zijn. Boven dien zijn de sociale recherches pas sinds kort op sterkte, waar door fraudes sneller worden op gespoord en dus het totaalbe drag niet zo hoog oploopt. ITS brengt nog een tweede nuance aan. Het relatief kleine aantal grote(re) fraudes trekt het gemiddelde enorm om hoog. Bij meer dan de helft van het aantal opgespoorde fraudes gaat het om een bedrag van twee mille of minder. Het neemt niet weg dat voor een fiks bedrag wordt gefrau deerd. Stel dat inderdaad een kwart van de half miljoen bij standsontvangers fraudeert en dat het gemiddelde op zesdui zend gulden ligt, dan verdienen bijstandsontvangers samen er jaarlijks 750 miljoen gulden bij die niet wordt opgegeven aan de sociale dienst. Van dat be drag komt ongeveer 150 miljoen uit zwart werken. Het zijn aanzienlijke bedra gen, maar daarbij moet wel worden bedacht dat volgens de allerlaagste schattingen de wer kenden in Nederland jaarlijks voor ongeveer drie miljard gul den zwart werken, twintig "keer zoveel dus. En verder gaat in de totale economie naar schatting ongeveer vijftig miljard zwart en grijs om. Dat scheelt de schat kist tientallen miljarden aan in komsten. Als het zwarte circuit wit was, zou het begrotingste kort niet bestaan Lonend Is fraude lonend? „Kijk maar naar de praktijk", zegt een bij- standsmaatschappelijk werker, „Stel dat je na vijf jaar samen wonen tegen de lamp loopt. Dan hebben wij een vordering van ruim veertig mille, daar komt eventueel dan nog een sanctie bij. Wij hanteren als norm dat je van een bijstands uitkering honderd gulden per maand kunt aflossen. We heb ben hier mensen die 150 jaar moeten aflossen. Maar hoe gaat dat? Als mensen lang in de bij stand zitten, ontstaan vaak schulden en krijgt-n wij na ver loop van tijd het verzoek mee te doen aan een schuldsanering. Dat komt er dan vaak op neer dat we het restant van de schuld moeten kwijtschelden." En dat geldt alleen de mensen die worden betrapt. In 1992 werden bijna 16.000 bijstands ontvangers gepakt wegens frau de, 3.3 procent van het totaal. Zet dat eens af tegen het kwart dat volgens Van der Zwan frau deert: de pakkans bij bijstands fraude is dan minder dan één op zeven. Die zevende fraudeur die wèl wordt gepakt, heeft nog altijd een redelijke kans de dans te ontspringen. Weliswaar laten de sociale diensten het er vrijwel nooit bij zitten en beginnen een terugvorderingsproccdurc, maar in bijna vier van de tien gevallen betaalt de fraudeur uit eindelijk geen cent terug: hij is eenvoudigweg niet in staat om te betalen (soms omdat hij el ders ook al schulden heeft), hij is verhuisd en niet meer terug te vinden, of de verhaalsafdeling* heeft gewoon geen tijd. De kans dat een fraudeur, be trapt of niet, daadwerkelijk geld terugbetaalt, daalt daardoor tot ongeveer één op twaalf. Over de vraag of die twaalfde fraudeur ook echt het volledige bedrag terugbetaalt, bestaan geen cij fers. Voor de rechter hoeft een frauder ook niet bang te zijn. Volgens de officiële richtlijn zou tachtig procent van de fraude gevallen naar het Openbaar Mi nisterie moeten gaan, in de praktijk melden sociale dien sten maar 55 procent aan. Hoe wel volgens de richtlijnen vijf tien procent van de gemelde ge vallen in aanmerking zou ko men voor seponering en twintig procent voor een boete, sepo neert de officier van justitie 28 procent van de gevallen en krijgt maar acht procent een boete. Belangrijkste reden: de officier van justitie denkt dat de fraudeur de boete toch niet kan betalen. Wie uiteindelijk oog in oog komt met de rechter - de lieden die voor tienduizenden guldens de zaak hebben getild - komt er ondanks een eis van onvoor waardelijke celstraf vaak af met voorwaardelijke straffen (waar bij de fraudeur de opgelegde straf pas hoeft uit te zitten als hij nogmaals in de fout gaat) en dienstverlening. De reden laat zich raden: de rechters bestem men de beperkte celruimte lie ver voor zwaardere criminelen. Democratisering Bij de al eerder genoemde soci ale dienst is iedereen er dan ook van overtuigd dat veel wordt ge fraudeerd. Slechts één ambte naar wil zich aan een schatting wagen: 20 tot 25 procent. „Om te frauderen, hoefje niet zo bar slim te zijn", meent een andere bijstandsambtenaar. „Nederlanders zijn enorm op hun vrijheid gesteld. Dat is ook een goed ding in een democra tische maatschappij. Maar naarmate je de privacy beter beschermt, wordt het natuurlijk moeilijker om fraude te bewij zen. Neem bijvoorbeeld onge vraagd huisbezoek: als iemand niet wil, hoeft hij je niet binnen te laten." De directeur heeft een duide lijke mening over fraude: „Be grip, ja. Toestaan, nee. Dat zijn in mijn ogen scherpe grenzen". Enkele van zijn bijstands- maatschappelijk werkers den ken er genuanceerder over. Er is toch een verschil tussen wat bij - schnabbelen en echt frauderen. „Maar ja", geeft een van hen grif toe. „die grens is natuurlijk moeilijk vast te stellen. Ik kan me voorstellen dat als je twee honderd gulden per maand bij verdient en er maar vijftig gul den van mag houden, dat je dat dan niet opgeeft. Als ik bij standsmoeder was, zou ik het misschien zelf ook niet doen. Het is immers al zo moeilijk om van de bijstand rond te ko men." Een ander: „Een klusje hier, een klusje daar. je krijgt dat niet te pakken, maar aan de andere kant: daar draait het ook op. Als dat er niet zou zijn. wat zouden die mensen dan nog hebben? Godfried Eng"bersen sluit zich daarbij aan. Natuurlijk, zegt hij, fraude is 'heel frustrerend' voor de groep tussen minimum en modaal 'die 38 uur per week moet werken voor wat een bij standsontvanger vangt die twee avondjes per week bijklust in de kroeg'. Maar: „Er is toch een heel verschil tussen iemand die grof bijverdient en de bijstands moeder die een paar uur in de week schoonmaakt of de oude re meneer die wat oppaswerk doet. Ik vind persoonlijk dat je mensen dat niet moet ontne men. Ze kunnen met dat geld net die paar kleine dingen doen die het leven wat aangenamer maken Ik zeg wel eens: de bijstand heeft geleid tot een de mocratisering van de fraude. Vroeger was fraude alleen weg gelegd voor de rijken, tegen woordig kunnen de armen ook een beetje frauderen". Dit is het derde deel uit een serie van zes over de bijstand. De eerste twee delen versche nen op 19 en 22 maart. Mor gen: De .Soos Schemerwereld De bijstand ligt onder vuur. Niet alleen door de steeds maar stijgende kosten, maar vooral door de alarmerende berichten over omvangrijke fraude. Begin vorig jaar lanceerde staatssecretaris Ter Veld plannen voor bezuinigingen op de bijstand, die haar de kop zouden kosten. Later nam haar opvolger Wallage die plannen over en zag eind vorig jaar kans om ze alsnog door de Tweede Kamer te loodsen. Maar hoe is het om te leven van de bijstand? Hoe groot is het misbruik nu eigenlijk? Komen al die bijstandsontvangers ooit nog aan het werk? Die vragen staan centraal in een serie artikelen over de bijstand.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5