'Ontslag gaat te makkelijk' „Qua fiscale vrijstellingen is de koek op. Wat nu?" Binnenland NG en Raad van State bekritiseren Bijstandswet Draaiend omhoog langs de Euromast Schizofrene man doodde patiënt Havel en Beatrix denken over veel hetzelfde 30ENSDAC23 MAART 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei bevlekte hyena in Artis vermoord msterdam i n Artis is maandag een 15-jarige gevlekte hyena ermoord. Met dier werd doodgeschoten met een pistool of ge- veer, zo werd uit sectie duidelijk. De dader is spoorloos. Het is I et personeel een raadsel hoe de schietpartij heeft plaatsgevon den. Br is bijna altijd toezicht. Artis heeft nu nog maar één hyena Ombudsman signaleen trend: Arbeidsbureau te veel op hand van werkgever CDA zakt door oude dieptepunt heen in peiling den haag gpd dan schopte oud-klasgenoot dood rnhem» Officier van justitie mevr. mr. De Roos heeft gisteren Dor de rechtbank in Arnhem zeven jaar gevangenisstraf en TBS iet dwangverpleging geëist tegen een 24-jarige man uit die laats. Hij wordt ervan beschuldigd op 28 augustus vorig jaar en Arnhemse student op straat te hebben doodgeschopt. De e rudent was een oude klasgenoot van de dader en had een op- lerking gemaakt over 'aan lager wal geraakt zijn', toen hij dat de 24-jarige een snuif cocaïne onder hel lopen nam. °%spraak 5 april, ut- ch tukman krijgt Duitse onderscheiding ati QfpNNMinister Bukman van landbouw heeft een hoge Duitse je.nderscheiding gekregen. Zijn Duitse collega Borchert reikte ii_ em gisteravond het Grote kruis van verdienste van de Bondsre publiek uit. Borchert typeerde Bukman als 'een grote vriend' van n_ jn land, die zich na de Duitse hereniging onder meer verdien- elijk heeft gemaakt voor de opbouw van de landbouw in het s lormaligeOost-Duitsland. "el en TBS geëist tegen pedofiel JeltEPAVoor de rechtbank in Breda is gisteren anderhalf jaar cel geh TBS met dwangverpleging geëist tegen een 44-jarige man uit 1 lS.e plaats. Hij wordt verdacht van ontucht met vier jongens van le~ageveer twaalf jaar en verkrachting van twee van hen. De Bre- anaar is al enige malen voor seksueel misbruik van jongens k ïroordeeld en is een voorman geweest van de pedofiele bewe- ng in Nederland. Volgens officier van justitie Bolhaar is hij niet I ;g gemotiveerd zich te laten behandelen. Daarom zou dwang verpleging noodzakelijk zijn. Uitspraak 5 april, e- •enicht en vier jaar voor brandstichting De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 36-jarige ert an en zijn 40-jarige ex-vriendin, beiden uit Amsterdam, ver- irdeeld tot respectievelijk acht en vier jaar cel wegens brand- De rechtbank stelt de twee verantwoordelijk voor de "and in een bordeel in Den Helder op 15 maart 1993, die het le- t bin kostte aan een 30-jarige prostituée. Volgens de vrouw, die in zer£enstelling tot de man bekende, was het een wraakactie van m man. Hij had ruzie over geld met een van de exploitanten van dajc'ub ge- ^ëlle brand in opslag van verf en oliën In een opslagloods van een handel in verf en oliën bij »t Zeeuwsvlaamse Sluiskil heeft gisteravond een felle brand ge- Ded. De loods is uitgebrand. De omgeving, inclusief de toe- naar Sluiskil en de rijksweg richting Sas van Gent, Eu-erd enige uren afgezet. De politie vreesde voor gevaar wegens opgeslagen schadelijke stoffen. Dat bleek echter loos alarm, brandweer schat de schade op ongeveer een miljoen gulden. Eu- foliage wil niet van wijken weten )A- Wallage van so- rag zaken wil in feite nauwe- bezuinigen op bijstandsuit- ewngen aan alleenstaanden en - snstaande ouders. Maar te- igeDver de gemeenten - die die eringen straks uit eigen zak ïten gaan betalen - doet hij of de afspraken van septem- 1993, waarin wèl fors wordt jinigd, gewoon doorgaan. e hoeven de mensen hele- tl niet zoveel aan uitkerin- te betalen, dus jullie kun- eewci met 380 miljoen gulden toe. pt is de kritiek van de Ver- "ing van Nederlandse Ge- mten (VNG) op de aanpas- van de Bijstandswet, die IYlage Beteren naar de Twee kamer heeft gestuurd. Of de aaneenten dit gelaten zullen ipteren, zal in april moeten n> ,en wanneer de VNG de ge- umditen raadpleegt. Wallage etei i'i een reactie 'geen be- te hebben aan nieuw met de VNG. i kritiek van de VNG komt een met die van de Raad State, die opmerkte dat de bin^ing fraudegevoelig blijft. vo, steeds zijn ingewikkelde e roles nodig op partners. I. Wallage probeert met de wet juist die fraudegevoeligheid te verkleinen. Halverwege 1993, toen Walla ge nog maar net was aangetre den op het ministerie, leek het eindelijk de goede kant op te gaan met de Bijstandswet. Die zou uitvoerbaar worden, con troleerbaar, minder fraudege voelig en vooral meer toegesne den op de financiële behoefte van de cliënt. De alleenstaande kreeg geen zeventig maar vijftig procent bijstand, met een even tuele verhoging tot maximaal zeventig procent. Dat laatste mocht de gemeente zelf beoor delen. De alleenstaande ouder kreeg geen negentig maar ze ventig procent, met maximaal twintig procent extra als de ge meente dat echt nodig vond. Onder druk van met name Wallages partijgenoten van de PvdA, werd de regel omge draaid. De staatssecretaris zwichtte: de oude uitkerings rechten bleven regel, waarop slechts bij wijze van uitzonde ring kortingen zijn toegestaan. De VNG is in de eerste reactie op het wetsvoorstel dat nu bij de Kamer ligt al even genade loos als de Raad van State. De afspraken met Wallage zijn bo terzacht. Werkgevers krijgen te makkelijk een vergunning om overtollig personeel de laan uit te sturen. Arbeidsbureaus beoordelen aanvragen van bedrijven vaak niet goed of onvoldoende. Ze stellen geen onderzoek in naar de vraag waarom de werkgever de werknemer weg wil hebben. trend. ..Maar je kunt geen harde conclusies uit de cijfers trek ken", nuanceert een medewer ker van de Ombudsman. „Mis schien is het een topje van de ijsberg, we weten het niet. De stijging is wel opvallend. Steeds weer komen dezelfde fouten Dat stelt de Nationale Ombuds man, mr. drs. M. Oosting, in zijn jaarverslag over 1993 dat vandaag aan kamervoorzitter Deetman is aangeboden. De Ombudsman kreeg in 1993 42 klachten over ontslagzaken te genover twintig het jaar daar voor. Er lijkt sprake te zijn van een Ritzen gaat groei speciaal onderwijs in regio's beperken den haag «anp Minister Ritzen van onderwijs wil maatregelen nemen om de groei van het speciaal onderwijs in sommige regio's in te dam men. Commissies gaan daar be slissen of een probleemleerling naar een school voor speciaal onderwijs mag. Ritzen heeft dat gisteren de Tweede Kamer in een brief laten weten. De aan houdende groei bij een deel van de scholen is volgens de be windsman 'onacceptabel'. De bewindsman gaat voor het eerst dwingende maatregelen nemen om de toestroom van het regulier naar het veel duur dere speciaal onderwijs een halt toe te roepen. Hij heeft met de onderwijsorganisaties afspraken gemaakt om de leerlingenaan tallen in enkele sectoren van het speciaal onderwijs (LOM, MLK en IOBK) niet boven het niveau van oktober 1992 te laten uitko men. Onder de noemer Weer Samen Naar School zijn basis scholen en scholen voor spe ciaal onderwijs nauwer gaan sa menwerken om probleemkin deren langer in het reguliere onderwijs te kunnen houden. Volgens de laatste cijfers is het afremmen van de groei in totaalaantallen gelukt, maar per sector en per school is het beeld nogal verschillend. Het onder wijs aan moeilijke lerende kin deren (MLK) en in hun ontwik keling bedreigde kleuters (IOBK) is gegroeid met achter eenvolgens zeshonderd en 250 leerlingen. Het aantal leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (LOM) liep terug met 850. Bij 230 van de vijfhonderd scho len is sprake van een stijging. Dat laatste dreigt Ritzen vol gend jaar 4,5 miljoen gulden te gaan kosten, omdat scholen met stijgende aantallen leerlin gen extra leerkrachten krijgen, en scholen met dalende aantal len de garantie hebben gekre gen dat hun personeelsbestand niet verminderd wordt. Uit de cijfers van het ministe rie blijkt dat de totale groei van het speciaal onderwijs (met 3100 tot 114.300 in oktober 1993) vooral wordt veroorzaakt door een toename van het voortgezet speciaal onderwijs aan oudere kinderen. Ritzen wil, net als in het onderwijs aan kinderen tot en niet twaalf jaar, ook in het voortgezet onderwijs nauwere samenwerking tussen regulier en speciaal onderwijs. Zo wil hij beide onderwijstypen onderbrengen onder dezelfde wet. Uiteindelijk moeten ze in dezelfde scholengemeenschap pen worden ondergebracht. naar voren. Eén klaagster werd ontslagen bij een Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor (GAK). „Ik heb op de administratie van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) gewerkt en zelf veel van deze gevallen op mijn bureau gehad. De werknemer wordt meestal de dupe. Een werkgever neemt wel weer ie mand anders in dienst. Een werknemer moet maar zien dat hij iets anders vindt." De vrouw raakte in 1988 na een auto-ongeluk arbeidsonge schikt. Ze kon in 1989 weer ge deeltelijk aan het werk, als con troleur van de Werkloosheids wet. Op de dag dat ze voor het eerst zelfstandig aan de slag ging, viel een junk haar lastig. Ze moest weer stoppen met werken. Na veel touwtrekkerij conclu deerde de GMD in Dordrecht dat 'herplaatsing in een passen de functie niet van de werkge ver kan worden gevergd'. De vrouw: „Het GAK en de GMD zijn eigenlijk één, dus ik had het gevoel dat ik niet objectief was beoordeeld. Ik heb zelf aangek- aard dat er een onderzoek door een andere GMD moest ko men." De GMD in Amsterdam oordeelde dat de vrouw best aan het werk kon. „Het GAK wilde van mij af omdat ik niet fulltime kon en wilde werken. In Amsterdam zeiden ze dat die ontslagver gunning daar nooit was afgege ven. De Ombudsman verldaar- de de klacht gegrond: er lagen tegenstrijdige adviezen en de RBA-directeur had de zaak eerst goed moeten onderzoeken, voor hij zijn beslissing nam." De FNV maakt zich over zulke ontslagbesluiten ernstige zor gen, zegt een woordvoerder. De toename van terechte klachten wordt opgevat als een 'indicatie' dat RBA's te makkelijk met de werkgevers mee gaan. De werk geversvereniging VNO, ziet niets alarmerends in de cijfers, 'want ze zeggen niets over het aantal mensen dat wel ten on rechte is ontslagen'. Rotterdam Mensen met hoogtevrees kunnen maar beter ver weg blijven van deze nieuwe toeristische attractie bij de Euromast in Rotterdam. De attractie. Space Cabin, zit vast aan de Euromast en gaat draaiend langs de mast omhoog. In de vloer van het ding zijn ook nog gaten ge maakt zodat het net lijkt alsof je boven de grond zweeft. foto anp herman pieterse Actrice Wieteke van Dort wil in de politiek Officier is overtuigd van schuld bewoner Duin en Bosch: Actrice en schilderes Wieteke van Dort wil in de politiek. Ze staat vijfde op de lijst van de Natuurwetpartij. De Natuurwet partij staat voor 'natuurlijk evenwicht en harmonie als ba sis voor menselijk geluk, wel vaart en vrijheid'. „Als je .een huis binnenkomt waar mensen goed met elkaar omgaan, voel je de positieve atmosfeer. Dat is geweldig werken en zo zou het ook in de politiek moeten. Niet meer dat eeuwige ruzie maken, maar een positieve benade ring", zegt de politica-in-spe. De Natuurwetpartij hoopt bij de Kamerverkiezingen evenveel re sultaat te boeken als bij de raadsverkiezingen in Lelystad. Daar haalde de partij één zetel. Officier van justitie G. Oldekamp heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar wegens doodslag de maximale celstraf van vijftien jaar geëist tegen een 34-jarige man uit Castricum. Hij heeft vol gens de officier op 22 september 1993 een mede patiënt van het psychiatrische ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum doodgeslagen. De man ontkent elke betrokkenheid. Het 66-jarige slachtoffer werd met gedeeltelijk weggeslagen schedel op het terrein van Duin en Bosch gevonden. Een regionaal bijstandsteam hield vijf dagen na zijn dood de 34-jarige en zijn 30-jarige vriendin in het psychiatrische centrum aan. Hulpverleners en justitie konden nauwelijks tot de schizofrene man doordringen. Volgens de offi cier wijzen getuigenverklaringen, voetafdrukken en bloedsporen op de schoen van de verdachte hem echter overtuigend als dader aan. Verdachte en slachtoffer kenden elkaar niet en het motief is onduidelijk gebleven. De verdachte, een ex-militair van het voormali ge Zuidvietnamese leger, vluchtte tien jaar gele den naar Nederland en verblijft sinds enige tijd in het psychiatrische centrum. Volgens het Pieter Baan Centrum is de kans op genezing gering en heeft TBS daarom weinig zin. Volgens de officier kan slechts de maximale celstraf de maatschappij tegen de man beschermen. Raadsman T. Visser betoogde dat Duin en Bosch de ernst van 's mans stoornis heeft onderschat. Hij vindt de autisti sche, in een eigen wereld levende man volledig ontoerekeningsvatbaar en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De Alkmaarse rechtbank wijst op 5 april vonnis. Het CDA kan volgens de laatste peiling van het bureau Inter view nog slechts rekenen op 22,2 procent van de stemmen, oftewel 34 zetels. Dat is twintig zetels minder dan de partij nu in de Kamer bezet. Vorige week nog leek de partij zich enigszins te herstellen, na het eerdere dieptepunt van 35 zetels na de AOW-crisis. Nu lijkt het erop dat het CDA zich zelfs zorgen moet maken of het na 3 mei nog wel de grootste partij is. \VT> en PvdA (nu respectic velijk 22 en 49 zetels) zitten vlak achter de christen-democraten met 31 en dertig zetels. Bij de PvdA is er in vergelij king met de vorige opiniepei ling sprake van licht herstel (twee zetels extra). Bolkestein lijkt te hebben gescoord met zijn asielzoekersactie, daar de V\T)-aanhang volgens de baro meter de afgelopen week met drie zetels is toegenomen. D66 (nu twaalf zetels in de Kamer) is deze week de grote verliezer. Vorige week nog met dertig zetels de tweede partij in de opiniepeilingen, nu weer nummer vier door een verlies van drie zetels. Uit een enquête van het weekblad Elsevier blijkt dat de kiezers Wim Kok het liefst als opvolger van premier Lubbers zien. De PvdA-voorman kreeg met 44,8 procent het meeste vertrouwen. Brinkman en Van Mierlo zitten allebei rond de 31 procent, terwijl Bolkestein zich mag verheugen in het vertrou wen van 20,5 procent van het electoraat. De enquête is uitge voerd tussen 25 februari en 1 maart, dus voor de gemeente raadsverkiezingen. In een inter view met het blad zegt Kok het premierschap niet uit de weg te gaan. maar 'het houdt mijn hart en hoofd op dit moment niet bezig'. 'Bejaarde met laag inkomen in ziekenfonds' den haag «anp Het kabinet vindt dat alle parti culier verzekerde bejaarden met een laag inkomen moeten over stappen naar de verplichte zie kenfondsverzekering. Alleen op die manier kan hun premie om laag, zonder dat dit leidt tot een hogere AOW-premie. Dat blijkt uit een brief van minister d'An- cona Van WVC aan de Tweede Kamer. Het kabinet kiest hiermee in beginsel voor een voorstel van PvdA-kamerlid Van Otterloo, waarover de Tweede Kamer vandaag debatteerde. Van Ot terloo kwam een jaar geleden met het plan om de hoge ziek tekostenpremies voor de 162.000 particulier verzekerde bejaarden met een laag inko men te drukken door hen toe gang te geven tot het zieken fonds. Het kabinet denkt de overstap naar het ziekenfonds te kunnen betalen door de solidaritcitshef- fing (MOOZ-prcmie) die alle particulier verzekerden nu moeten betalen om de ziekte kostenverzekering voor ouderen betaalbaar te houden, te verho gen. Als ze naast elkaar over ïuwenoude Karelsbrug in l lopen, hebben koningin 'ix en president Vaclav Havel het oog niet veel gemeen, t a als het om hun denkbeelden vertonen de staatshoofden llend veel overeenkomsten, lerming van het milieu en olerante houding tegenover erheden zijn zaken waarover :h druk maken. Tijdens de e dag van het officiële be- van Beatrix en prins Claus 'sjechië had de koningin het de enorme schade die de af ten veertig jaar is toege it aan het Tsjechische milieu, vandaag, op de tweede dag et bezoek, naar Most ge- Dat is een vieze stad in het dboheemse gebied waar het u totaal is verwoest door de koolcentrales. De Tsjechen an liever dat de Nederlanders iet eeuwenoude joodse fs of in Praag waren gegaan, hj dat vond de koningin 'te •tisch'. President Havel stelt g op prijs dat het koninklijke ïich ook verdiept in de pro- ïn van zijn land. „Onder het lunistische regime is ons ifgebroken. Dat is goed te zien in Most." Havel roemde gis teren aan het galadiner het 'tole rante' Nederland: „Na de Tweede Wereldoorlog heeft Nederland zich niet alleen op economisch en sociaal niveau ontwikkeld. Het land heeft een algemene eerbied voor de rechten van de mens, dus ook voor de rechten van mensen die er anders uitzien en denken. Nederland is ons voorbeeld om uit onze geestelijke en morele crisis te komen", foto epa jaroslav hejlar Kamer duldt geen getorn aan spaarloon DEN HAAG GPD Er moet niet worden getornd aan de spaarloonregeling voor werknemers. De Tweede Kamer heeft unaniem de anti-spaar- loon-actie van minister De Vries (sociale zaken) geblokkeerd. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat kamerlid Vreugdenhil (CDA) gisteren heeft ingediend. De spaarloonregeling, bekend als de wet Vermeend-Vreugden hil, is op 1 januari ingegaan. Volgens De Vries wordt er mis bruik van gemaakt. Omdat werknemers spaarloon en pre miespaarloon kunnen gebrui ken voor het kopen van lijfren tepolissen, ontstaat een dubbel belastingvoordeel. Op elke gul den die wordt gespaard, geeft de overheid een gulden subsi die. Maar als er lijfrentepolissen worden gekocht is dat volgens De Vries zelfs 1,20. De aankoop van een lijfrentepolissen zijn namelijk fiscaal aftrekbaar. De Kamer is woedend op De Vries. Via het wetsvoorstel- Vreugdenhil wordt de nu be staande uitvoeringsregeling wettelijk vastgelegd. Daarmee wordt De Vries voor het blok ge zet. De hele Kamer staat achter de actie, inclusief zijn 'eigen' CDA. Het Postbank Vermogensgroeifonds met belastingvrije koerswinst. Wie meer dan 35% Inkomstenbelasting betaalt en z'n rente- en dividendvrijstelling al volledig heeft benut, is vanzelfsprekend meer geïnteresseerd in belastingvrije koers winst dan in dividend. Het Postbank Vermogensgroeifonds richt zich specifiek op dit doel. Daarom worden alle inkomsten, na aftrek van 35% vennoot schapsbelasting, herbclegd in het fonds. Een prima reden om meteen even gratis met 06-0400 te bellen en de folder 'Beleggen volgens het boekje' aan te vragen. POSTBANK Beleggen doe je gewoon bij de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3