'Het was toch een wereld apart, die lichtschepen' Rijexamen afspreken via computer Kort geding tegen acties op Schiphol 'Werklozen soms onbemiddelbaar' Randstad Modellen Jurassic Park' in Den Haag Nieuwe norm vliegtuiglawaai in nacht Dief ruim tweehonderd keer gepakt WOENSDAG 23 MAART 1994 Hoogovens trekt somber rapport in velsen Hoogovens heeft gisteren officieel afstand genomen van de inhoud van hel sombere interne rapport over de toekomst van het staalbedrijf, dat vorige week uitlekte. De raad van be st uur van Hoogovens zou, volgens concern-woordvoerder H. Slingenberg, niet gekend zijn in het rapport dat vlak na de pre sentatie van de positieve jaarcijfers presenteerde. De vakbonden noemen deze stap 'volstrekt onbegrijpelijk'. Tweespalt door Zestienhoven Rotterdam De onderhandelingen over een nieuw college van burgemeester en wethouders in Rotterdam zijn geschorst. Er zijn verschillen van mening over vliegveld Zestienhoven, het al dan niet instellen van een referendum, bezuinigingen ten be hoeve van werkgelegenheid en de deelname van Groen Links aan het college. Dat heeft gespreksleider Hans Simons (PvdA) gisteren bekendgemaakt. De gesprekken over een programak koord worden gehouden tussen de fracties van VVD, PvdA, D66, CDA eb Groenlinks. CDA, WD en D66 hebben dinsdag te ken nen gegeven door te willen gaan zonder Groen Links. De PvdA- fraclie wil Groen Links wel in het stadsbestuur hebben. Maij wil luchtongevallenraad den haag Er moet een Europese raad komen die alle ongevallen en incidenten in de burgerluchtvaart registreert en lidstaten helpt om onderzoeken in te stellen naar defecten of grote onge lukken. Minister Maij (verkeer en waterstaat) ondersteunt een voorstel hiertoe van de Europese Commissie en de Internationa le Burgerluchtvaart Organisatie (ICAO). Ze besprak het plan gis teren met de Tweede Kamer, die zich tevreden toonde over het initiatief. Volgens Maij komen ongelukken niet vaak voor, vooral niet in een klein land als Nederland. Maar als er een ramp is ge beurd, zoals in de Bijlmer in oktober '92, dan duurt het te lang voordat een onderzoek wordt gestart. Creatieve banenpool kunstenaars den haag Werkloze kunstenaars uit Den Haag kunnen werken in een banenpoolprojecl dat de kwaliteit van de openbare ruim te moet verbeteren. Ze mogen tentoonstellingen inrichten en evenementen en gebouwen opfleuren. Instellingen uit'de non profit sector kunnen de deelnemers voor 12 gulden per uur in huren, is het plan van B en W. De bestuurders willen in juli be ginnen met zes tot tien werkloze kunstenaars. Als het project aanslaat, kan dit aantal stijgen tot veertig. Bij de Haagse sociale dienst staan 700 werkloze kunstenaars geregistreerd. Achterstallig loon zeelieden Rotterdam De internationale zeeliedenbond ITF heeft vorig jaar 2,9 miljoen gulden aan achterstallig loon binnengehaald voor zeelieden op schepen onder goedkope vlag. Twee bestuur ders van de ITF hebben in totaal 252 schepen bezocht die Ne derlandse havens aandeden. Zij deden dat op verzoek van de bemanningen. Dat gebeurde niet alleen omdat er klachten wa ren over onderbetaling, maar ook om arbeidsovereenkomsten te vernieuwen. De ITF hanteert een minimumloon dat is geba seerd op afspraken binnen de internationale vakbond ILO van de Verenigde Naties. Tentoonstelling in Museon Tijdens de tentoonstelling 'Jurassic Park', die van 30 april tot en met 31 juli in het Haagse Museon te zien is, komt de bezoeker oog in oog te staan met de modellen van de dinosaurussen uit de gelijknamige film. Bij elk model vertoont het museum het bij behorende filmfragment van Jurassic Park. Daarin spelen Trice- ratops met jong, de Velociraptor, Gallimimus en Brachiosaurus een rol. Aan de hand van originele rekwisieten uit de film en foto's kan het publiek zien hoe de rolprent tot stand kwam. Daarnaast worden ook allerlei 'echte' dingen van dinosaurussen getoond. Zo maakt de klauw van de Utahraptor, een familielid van de Velociraptor, deel uit van de tentoonstelling. Het lichaamsdeel werd in de Amerikaanse staat Utah gevonden toen de film van Steven Spielberg klaar was. In Jurassic Park had de maker de grootte van de Velociraptor flink overdreven. Maar uit de vondst van de klauw kan worden afgeleid dat de Velociraptor grotere familieleden had dan oor spronkelijk werd aangenomen. De vrijheid die Spielberg zich had veroorloofd, werd dus bewaarheid door de spectaculaire vondst. De expositie omvat ook het acht meter lange skelet van een Maiasaurus, de 'goede moederhagedis', met enkele uit het ei ge kropen jongen. Er ligt tevens een ei van een Allosaurus. Een, röntgenfoto loont het embryo dat nog in het ei bewaard is ge bleven. Bijzonder op de expositie is één van de grootste nesten met dinosauruseieren die ooit werden gevonden: 21 eieren, 120 mil joen jaar oud, gevonden in de Chinese provincie Henan. Onder zoek naar de versteende eieren heeft over de inhoud daarvan, niets kunnen onthullen. Een embryo is niet te zien. Waarschijn lijk is er destijds geen gelegenheid geweest tot uitbroeden. Vlakbij Maiasaurus staat het ranke skelet van een Deinony- chus, een agressieve rover. De Albertosaurus, een bijna acht me ter groot neefje van de Tyrannosaurus rex, is de grootste en meest bekende vleeseter. •Twee enorme skeletten van een Allosaurus en een Cama- rasaurus in gevechtshouding steken met hun schedels bijna uit boven de balustrade van de eerste verdieping. Daarboven hangt het geraamte van een Pteranodon. Het is een vliegend reptiel met een spanwijdte van zes meter, dat in dezelfde tijd als de di nosaurussen leefde. Voor de bezoeker is veel aanvullende informatie te krijgen over dinosaurussen: hun snelheid, voeding, het geluid dat ze voortbrachten, de wijze waarop ze zich verdedigden, hun uiter lijk en de manier waarop ze destijds Minister De Vries akkoord Het laatste lichtschip Noord-Hinder wordt vervangen dooreen boei schiphol» bill meyer Schiphol dreigt de vakbonden met een kort geding. Op die manier wil de directie voorko men dat er morgen actie wordt gevoerd op de luchthaven. Te vens eist ze dat het afgebroken CAO-overleg wordt hervat. Het geding dient vanmiddag (na het ter perse gaan van deze krant) bij de rechtbank in Haar lem, tenzij er voor die tijd een afspraak is gemaakt met de bonden. Gisteren riepen vakbonden werknemers van de luchthaven op om morgenmiddag het werk twee uur neer te leggen uil pro test tegen de opstelling van Schiphol in de CAO-onderhan- delingen. Bij de luchthaven werken 1700 mensen. Schiphol wilde aanvankelijk enkele diensten (busvervoer en beveiliging) uitbesteden. Dat schoot de vakbonden in het ver keerde keelgat. De directie trok onder druk van de bonden deze plannen in. Als voorwaarde voor het schrappen van de uit bestedingsplannen wil Schiphol de lonen twee jaar bevriezen. Ook dat gaat de vakbonden te ver. Zij willen in het tweedejaar een loonsverhoging van 1,5 pro- Passagiers zouden deze week nog geen hinder ondervinden van eventuele acties. De vak bonden sluiten echter niet uit dat stiptheidsacties volgende week wel het luchtverkeer in de war kunnen sturen. Om dat te voorkomen heeft de Schiphol- directie nu een kort geding aan gespannen. ,,Ik vind het eigenlijk wel jammer. Het was altijd leuk werk. Het is toch een we reldje apart geweest, die lichtschepen." Als je E. P. van der Weide, hoofd on derhoud van de Vaarweg- markeringsdienst in Helle- voetsluis diep in zijn hart kijkt, dan had het van hem niet gehoeven. Het laatste lichtschip op de Noordzee, nummer 12, had wat hem betreft best mogen blijven liggen waar het lag: twee zeemijl ten noordwesten van het ondiepste gedeelte van de Noord-Hinderbank, op het punt waar zeesche pen met bestemmings Rot terdam moeten 'afslaan'. hellevoetsluis gpd Van der Weide realiseert zich echter heel goed waarom er een eind is gekomen aan de bijna anderhalve eeuw oude geschie denis van de Nederlandse 'vuurtorens op zee'. ,,Een cen tenkwestie, heel simpel." Het lichtschip Noord-Hinder is na melijk vervangen door een weliswaar enorme boei, en die is goedkoper. „Boeien heb ben plus- en minpunten," legt Van der Weide uit. „Een voor deel is dat ze minder onder houd nodig hebben. Een nadeel is dat je boven windkracht 4, windkracht 5 niks meer met zo'n boei kunt doen; dan kun je er niet eens meer bij komen;" Als de apparatuur in zo'n boei het op zo'n moment begeeft, dan staat de Vaarwegmarke- ringsdienst machteloos. „Da's toch een slechte zaak. Dan is het over en uit." De superconstructie-boei die nu drijft op de plek waar begin deze week de Noord-Hinder lag, is trouwens wel een wondertje van techniek. Eigen ontwerp van de Vaarwegmarkerings- dienst, vertelt Van der Weide. „Van dit type zijn er nu drie." De boei met een doorsnee zonnepanelen die accu's opla den; de stroom uit die accu's voedt het licht en een zogehe ten racon-baken. „Dat baken reageert op radarsignalen van schepen. Als een schip bij zo'n boei in de buurt komt krijgt het automatisch een streep op de radar." De boei is bovendien uitgerust met een plaatsbepa lingssysteem: als het ding te ver afdrijft van de positie waar het hoort te liggen, wordt dat auto matisch gemeld. Weerbericht Eén boei en wat onderhouds personeel: dat is wel even an ders dan vroeger, toen de licht schepen nog permanent be mand waren. Van der Weide: „Er zat veertien man aan boord, puur en alleen voor het onder houd. Twee weken op, twee we ken af. Naast het onderhoud verzorgde de- bemanning ook nog een weerbericht. Eens in de twee uur belden ze Radio Sche- veningen om het weer door te geven." De voortschrijdende techniek maakte zo'n twintig jaar gele den de permanente bemanning overbodig. „Alles aan boord werd geperfectioneerd. In 1971 kregen we het eerste onbeman de lichtschip, de Goeree." Met radiosignalen werd de toestand van de apparatuur aan boord doorgegeven. Eens in de zes weken ging een ploeg mede werkers van de Vaarwegmarke- ringsdienst een week aan boord voor onderhoud. „Met z'n zes sen, ook wel met z'n vieren; ge middeld zeg maar met vijf man. Een machinist, een elektroman, matrozen en een kok. Als het niet stormde, zo'n driekwart van het jaar, waren dat toch leuke ritten," vindt het hoofd onderhoud. Een 'rit': zo heet zo'n verblijf van een week aan boord van een lichtschip. Van de twaalf Nederlandse lichtschepen die er ooit waren - drijvend op plaatsen waar boei en te laag waren en te weinig licht gaven - zijn er nu nog twee over: de 21-jarige nummer 12 en de tien jaar oudere nummer 10, een reserveschip, dat in Hel- levoetsluis voor de wal lag. Die '10' is eergisteren vertrokken naar Terschelling, om daar de festiviteiten rond het 400-jarig bestaan van de oudste vuurto ren van Nederland, de Branda- ris, op te luisteren. Wat er met de lichtschepen gaat gebeuren, weet Van der Weide nog niet. De kans bestaat dat ze aan de sloper zullen ont komen. „De '10' blijft misschien wel op Terschelling, als muse um. En voor de. '12' is ook be langstelling. Maar ook dat is een centenkwestie..." Minister De Vries van sociale zaken keurt het goed dat ar beidsbureaus niets meer doen voor 'tijdelijk onbemiddelbare' werklozen, zoals in Amsterdam. De druggebruikers, zwervers en psychoten mogen worden over gelaten aan de sociale dienst. Die moet hen dan geschikt ma ken voor de arbeidsmarkt. Dit antwoordt de minister op Kamervragen over de gang van zaken bij het Amsterdamse ar beidsbureau. Daar zouden vol gens de PvdA in één keer 24.000 langdurig werklozen als onbe middelbaar aan de sociale dienst worden overgedragen. Volgens de minister gaal het om veel minder, mensen en is het de bedoeling dat de groep uiteindelijk weer bij het ar beidsbureau terechtkomt. Vol gens adjunct-directeur Adamo- wicz van het Leidse arbeidsbu reau wordt per individu beke ken welke instantie het meest geschikt is. „Wij zullen niet iedereen die onbemiddelbaar is naar een an der bestand verhuizen. Wij be kijken de zaak wat genuanceer der. In een aantal gevallen kan de sociale dienst meer moge lijkheden bieden om mensen te begeleiden. Als mensen door sociale problemen niet aan de bak kunnen komen, zijn ze meer gebaat bij maatschappe lijk werk dan bij arbeidsbemid deling." excli exclusief voor Ambtenaren Persoonlijke lening of doorlopend krediet? Daarvoor hebben ambtenaren en trendvolgers hun éigen adres: LBA, volledig en uitsluitend gespecialiseerd in ambtenarenleningen. Maatwerk-advies en rentetarieven - die ver onder het wettelijk maximumtarief liggen - leveren u een aanzienlijke besparing op. Hoeveel? Minimaal enkele honderden guldens. En niet zelden enkele duizenden guldens. Het exclusieve bewijs? Bel voor een vrijblijvende kredietaanbieding: gratis 06-0733 Vertrouwd lenen tegen lage rente De Tweede Kamer heeft giste ren unaniem ingestemd met de invoering van één nachtnorm tegen vliegtuiglawaai. De norm is vastgesteld op Laeq 26 deci bel, een over een periode van een jaar gemeten lawaaibelas- ting van gemiddeld 26 decibel in slaapkamers van huizen rond vliegvelden. Het kabinet had een norm van Laeq 27 decibel voorgesteld. Pogingen van D66 en Groen Links om het nachtregime met één uur te verlengen tot acht uur haalden het niet. Moties van Groen Links en D66 om nieuwbouw in de nachtnormgebieden te voorko men en om extra maatregelen te nemen ter handhaving van de nachtnorm werden door een grote meerderheid van de ka mer afgewezen. Wie binnenkort begint met rij lessen, kan gelijk een examen afspreken, compleet met datum en tijd. Dat is te danken aan de (invoering van een nieuw com putersysteem bij hel Centraal 'Bureau Rijvaardigheidsbewij zen. Rijscholen kunnen daar mee zelf een examendatum en - Tijd uitkiezen en vastleggen. Het systeem is elders al gelei delijk ingevoerd. Vanaf 30 mei maken ook de examencentra Leiden en Haarlem er volledig gebruik van. Gisteren was er een extra kennismakingsmid dag in het examencentrum bij de Leidse 3 Oktoberhal. Daar verschenen onder anderen ei genaren van kleinere rijscholen die nog niet over een computer beschikken. Want hoewel het CBR het programma gratis be schikbaar stelt, moeten de scholen wel zelf apparatuur ko pen. Een Vóorschotense rijschool houder merkte gelaten op er nu aan te moeten geloven. „Ik ben niet erg technisch, en compu- Volgens mijn boekhouder is een kasboek ook goed. Maar. nu moet het dan maar." Volgens het CBR hoort hij tot de uitzon deringen. Ongeveer de helft van de scholen heeft al een compu ter. Andere rijschoolhouders kregen gisteren de suggestie ge- zamenlijk een computer aan te schaffen. De automatische reservering van zowel theorie- als praktijk examens leidt overigens op zich niet tot kortere aanvraagtijden. Over het algemeen zullen er ook in de nabije toekomst nog Rijschoolhouders krijgen tekst en uitleg over het nieuwe examen-reserveringssysteem van het CBR. foto henkbouwman steeds twaalf weken liggen tus sen aanvraag en praktijkexa- men, „Het voordeel zit er vooral in dat het examen eerder kan worden aangevraagd. Een rij schoolhouder kan inschatten wanneer iemand toe is aan het examen en naar die datum toe werken. In feite kan direct bij het begin van de lessen het exa men worden aangevraagd", ver- lelt een medewerkster van het CBR. De kandidaten kunnen bovendien tijdstip en dag uit kiezen die hen uitkomt. Tot zes weken voor de examendag is het ook nog mogelijk te annule ren. In het huidige systeem kan de kandidaat alleen in beperkte mate aangeven wanneer hij of zij niet kan. Ook voor het CBR heeft het systeem voordelen. Het be spaart werk en tijd bij het regio kantoor in Rijswijk. De lijst vergrijpen van de 59-ja- rige, notoire politieklant x bevat voornamelijk twee cijfercombi naties: 310 en 311. Intimi weten dat de cijfers voor de vergrijpen 'diefstal' en 'diefstal met ge weld' staan. R. is drugverslaafd en werd maandagavond in Am sterdam voor de 210e keer gear resteerd. X heeft de gehele Randstad als werkgebied. Hij is 'z.v.w.v.', zonder vaste woon- of verblijf plaats dus. Hij snaait eenvoudig waar hij de kans krijgt. De Am sterdamse politie pakte hem onlangs voor de zoveelste keer, maar het meest werd hij gear resteerd in Rotterdam. Ook in andere steden heeft x menig streepje op de celmuur staan. Woordvoerder Klaas Wilting van de Amsterdamse politie vindt dat er eigenlijk iets moet gebeuren met het type hard nekkige, verslaafde inbreker als x. „Deze jongens zorgen ervoor dat de criminaliteitscijfers zo hoog zijn. Ze worden om de zo veel tijd een poosje opgeborgen, maar zodra ze weer vrij zijn, kom je ze als politie weer tegen. Meestal de dag nadat je ze vrij laat. Uiteindelijk zou er een mo ment moeten komen waarop zo iemand verplicht wordt af te kicken als je ziet hoeveel ellen de hij veroorzaakt". Vaste klanten als x kent ieder politiekorps in Nederland. Er zitten er altijd wel een paar in de 'cellenblokken, hoewel de score van 210 toch wel enig ont zag inboezemt. Zeker als in ogenschouw wordt genomen dat x zijn conduitestaat in een paar jaar tijd opbouwde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18