r Het systeem is er om misbruikt te worden 2 WEKEN LANG STAPELS PAASVOORDEEL t Kijk eens, die wordt zeker nu het land Binnenland lausse nieuwe winkels naakt de spoeling dun INSDAG 22 MAART 1994 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Sederland 'deelt' ambassade Zaïre cfepen haag De Nederlandse diplomaten in de Zaïrese hoofdstad onsuiishasa trekken binnenkort in bij de Britse ambassade. Giste- varien tekenden hel Britse en het Nederlandse ministerie van bui- zaken een akkoord dat diplomaten van beide landen januit één gebouw gaan opereren. In gezamenlijk overleg is ge- tozen voor de ruime Britse ambassade. Door de verhuizing kun- ien de posten in het vervolg samendoen met ondersteunende iiensten, zoals bewaking, koeriersdiensten en het wagenpark. 'Pijnbestrijding kankerpatiënt thuis' 994 imstelveen» De Ziekenfondsraad gaat een onderzoeksproject fi- lancieren voor pijnbestrijding bij kankerpatiënten thuis. Kan- cerpatiënten krijgen thuis een infuuspomp waarmee ze een jijnbestrijder kunnen inspuiten. Tot nu toe gebeurt dit meestal E[ii het ziekenhuis. Experimenten hebben aangetoond, dat veel patiënten de voorkeur geven aan intensieve thuiszorg loven ziekenhuisopname. Pijnbestrijding is voor grote groepen tankerpatiënten essentieel om hun lijden te verzachten. Door e infuuspomp is het mogelijk om deze patiënten thuis te be- ïandelen met minimale bijverschijnselen. Vleer geld voor beroepsonderwijs »rer)EN haag Minister Ritzen van onderwijs heeft 100 miljoen gul len extra uitgetrokken voor het middelbaar beroepsonderwijs MBO). Het extra geld is nodig nu er veel meer leerlingen dan ;edacht gebruik maken van het MBO. Zij komen vooral uit het eerlingwezen (leren en werken tegelijk). De extra leerlingen in iet MBO kosten eigenlijk 117 miljoen gulden meer. Omdat er jchter minder in het leerlingwezen zitten is er daar een bespa- ondngvan 21 miljoen gulden. Dat geld kan voor het MBO gebruikt uwvorden. - dJlrinkman: Geld voor kleinbedrijf haag CDA-lijsttrekker Brinkman vindt dat het bedrag van miljoen dat het kabinet per 1 juli wil uittrekken voor lasten- 3 Verlichting voor het midden- en kleinbedrijf, volgend jaar ver- aarlubbeld moet worden. Brinkman zei voor tie EO-radio dat een _4xtra inspanning voor het midden- en kleinbedrijf past in het „DA-verkiezingsprogramma. Hij wil dit punt daarom bij de ka- jinetsformatie ter sprake brengen. Waar het extra geld vandaan d/k'n°et komen, kon de CDA-voorman nog niet aangeven. \etailhandelsraad bezorgd N HAAG ANP Raad Nederlandse Detail- indel (NDH) is bezorgd over hausse aan geplande nieuwe nkels. Aangezien de omzet luwelijks groeit, wordt het ingen op de winkelmarkt, al ls NDH-voorzitter Hessels bij de presentatie van t jaarverslag. Mede omdat kantoren mo- enteel niet goed in de markt is de belangstelling voor Ibouw van winkels bij beleg- rs. projectontwikkelaars en toeenten sterk toegenomen. teeds vaker wordt de winkel- ^ochctie gebruikt om de verschil- eVde plannen in te vullen. De !dejmende tijd komt er circa een iljoen vierkante meter winkel- Imte bij. Dat zijn zorgwekken- fgjH ontwikkelingen", aldus Hes- telt ons land winkels. Binnenkort ko en daar 5.000 a 6.000 nieuwe De NDH verwacht dat win- Is en winkelcentra die nu al n marginaal bestaan leiden, lor de komst van de vele nieu- 1 winkels nu écht in de pro- êmen zullen komen. .en saneringsgolf lijkt niet 1. Vooral kleine zelf- |gesloten. LORADO ASPERGES Jplikje 266 ml. vanT49 JELMONTE ANANAS blik 850 ml. van^T ROODMERK KOFFIE pak 500 gram van459C HERTOG ROOMIJS diverse smaken, literbak van 599C De bijstand ligt onder vuur. Niet alleen door de steeds maar stijgende kosten, maar vooral door de alarmerende berichten over om vangrijke fraude. Begin vorig jaar lanceerde staatssecretaris Ter Veld plannen voor bezuinigingen op de bijstand, die haar de kop zouden kosten. Later nam haar opvolger Wallage die plannen over en zag eind vorig jaar kans om ze alsnog door de Tweede Kamer te loodsen. Maar hoe is het om te leven van de bijstand? Hoe groot is het misbruik nu eigenlijk? Komen al die bijstandsontvangers ooit nog aan het werk? Die vragen staan centraal in een serie artikelen over de bijstand. standigen die zijn gevestigd in oudere buurtwinkelcentra zou den het loodje kunnen leggen. Het gaatdan voornamelijk om levensmiddelenzaken. Deze trend is overigens al jaren aan de gang. De verspreid liggende levensmiddelenzaken (de win kels op de hoek) zijn al bijna uit het straatbeeld verdwenen. De consument is de laatste ja ren op een heel andere manier boodschappen gaan doen. De kleine levensmiddelenzaak is volgens het winkelende publiek te duur en heeft te weinig assor timent. Ook zijn de mensen vandaag de dag niet meer trouw aan een bepaalde winkel. Bo vendien is de mobiliteit van de consument 'enorm toegeno men. De mensen rijden liever met de auto naar een grote su permarkt om daar in te slaan. Na het voor de detailhandel matige jaar 1993, met een vo lumegroei van 0,2 procent, is er volgens NDH-voorzitter Hessels geen aanleiding tot veel opti misme over de ontwikkelingen voor dit jaar. Door de matige loonstijgingen en de toenemen de werkloosheid komt het be steedbaar inkomen van de con sument enigszins onder druk te staan. SJ AAK SMAKMAN. P én: ,,lk hoopte dat ze I j zouden denken: hij kan een van de besten zijn, ook al heeft hij geen papieren Natuurlijk horen papieren erbij, maar laten ze ook eens kijken wat die persoon wil. Of hij zich wil inzetten". Twee: ,,Met alles wat ik nu kan doen. voel ik me veel leuker dan in al die baantjes die ik ooit heb gehad. Ik zit de laatste tijd zelfs te denken: heb ik eigenlijk wel tijd voor een baan". Drie: „Drie jaar geleden had ik een basisbeurs. Toen vond ik het een veel slimmer idee om een baan te nemen en daar naast te studeren. Maar dat bleek niet zo gemakkelijk te gaan. Toen dacht ik bij mezelf: dan kan ik beter een uitkering hebben en verder blijven door borduren zoals nu. Want die beurs uit Groningen moet je weer terugbetalen De ene bijstandsontvanger is de andere niet. De een doet zijn uiterste best om weer aan de slag te komen, de ander heeft alle hoop opgegeven en kwijnt langzaam weg. Weer een ander heeft het prima naar zijn zin. Bij een groot onderzoek on der langdurig werklozen kwam een groep Leidse sociologen vier jaar geleden tot een onder scheid in zes typen, die in twee groepen uiteenvallen. De con formisten, ritualisten en retrai- tisten vormen de eerste groep: zij zijn de langdurig werklozen die graag weer aan het werk zouden willen en zich aan de regels houden. De onderne- menden, calculerenden en au tonomen vormen de tweede groep. Hun belangrijkste ge meenschappelijke kenmerk is dat ze de bijstand zien als een basisinkomen dat ze naar belie ven aanvullen. Zeven van de tien langdurig werklozen behoren tot de werkwilligen: zij zijn de brave huisje-boompje-beestjeburgers die na hun ontslag niet meer aan de bak konden komen. Door een combinatie van lage opleiding, allochtone afkomst en/of leeftijd belandden ze uit eindelijk in de bijstand. Het onderscheid in de drie groepen zit hem vooral in hun antwoord op de vraag: kom ik ooit nog aan de bak? De confor mist (een op de drie langdurig werklozen) heeft die hoop nog niet opgegeven. Hij is als regel een geboren en getogen Neder lander, heeft MAVO of een lage re beroepsopleiding, is de veer tig nog niet gepasseerd en houdt zich keurig aan de regels. Hij solliciteert trouw, is niet te beroerd om een aanvullende opleiding te volgen en houdt zich ver van fraude. De ritualisten (een op de tien langdurig werklozen) en de re- traitisten (een op de vier) daar entegen geloven er niet meer in. Ze zijn ouder dan de conformis ten. hebben een lagere oplei ding en zijn donkerder van huid. Na jaren A^an vergeefs sol liciteren hebben ze het hoofd in de moede schoot geworpen. Hans, 40 jaar en zeven jaar werkloos, beschrijft het proces. „Ik begon met solliciteren hè, kranten kijken. Opbellen, brie ven schrijven. Ik kreeg mijn brieven niet eens terug, ik kreeg er niet eens een reactie op. Dat hou je een tijdje vol, maar op een gegeven moment schrijf je niet meer. Dan bel je alleen en als ze je leeftijd horen, dan krijg je al gauw de opmerking: 'U krijgt nog bericht van ons' en dan hoor je later niets meer of je krijgt een briefje 'we zijn al voorzien'. En dat wordt alleen maar erger natuurlijk. In de be ginperiode was ik er elke dag mee bezig, zeker tussen de twintig en dertig sollicitaties in de maand, maar dat zakt op een gegeven moment weg, want je krijgt steeds dezelfde reactie. Op een gegeven moment wordt dat zo ontmoedigend...Nu solli citeer ik nog maar sporadisch". Het verschil tussen de ritua listen en de retraitisten is vooral de mate waarin ze nog mee doen aan het zinloze ritueel dat het zoeken naar werk voor hen is geworden. De ritualist schrijft zich nog wel in bij het arbeids bureau en solliciteert nog, maar vooral omdat hij zich schaamt voor zijn werkloosheid. De re- traitist is ook die schaamte voorbij. Hij trekt zich terug uit de wereld en berust in een be staan op bijstandsniveau. Bijk lussen doen de ritualisten en re traitisten zelden of nooit. „Dat is stelen van de samenleving en dat is een slechte zaak. Hoe je het ook wendt of keert", zegt een van hen. Eén ding hebben ze gemeen: ze willen zó aan de slag. Twee jaar of tien jaar werkloos: het lecuwedeel maakt het weinig uit wat voor werk ze moeten doen en hoeveel reistijd ze daarvoor kwijt zijn, als ze maar aan het werk kunnen. Calculerende burger Hoe anders ziet het leven eruit voor de resterende drie van elke tien langdurig werklozen. Bart heet in sociologentaal onderne mend, Bert heeft het stempel calculerend gekregen en Bas gaat door het leven als auto noom. Bart, Bert en Bas zorgen er gedrieën voor dat het draag vlak voor de bijstand wordt uit gehold. Bas is het buitenbeentje. Bas vindt het wel best. Ach, de bij stand is geen vetpot natuurlijk, maar het leven is voor hem wat anders dan een auto, een ste reotoren en wintersport. Leven betekent voor hem vooral doen waar hij zin heeft. Van alle lang durig werklozen komt Bas het beste uit met zijn geld. Niet ver wonderlijk. Want niet alleen loopt hij lachend langs al die welgevulde etalages. Bas hoeft bovendien als regel alleen voor zichzelf te zorgen. Bas (27): „Ik ben erg gesteld op mijn vrije tijd en die zie ik heel erg bedreigd worden door een baan, al is het maar voor twintig uur. Ik zie mijn leven als een education permanente, dan weer een jaartje studeren, dan weer een jaartje niks. Het werk kan nog zo leuk zijn, maar er zitten altijd kanten aan die niet leuk zijn, de dwang. Als ik nu een keer geen zin hebt, dan doe ik gewoon niks. Zonder werk heb je meer vrijheid, kun je je meer richten op de dingen die je werkelijk wilt doen". Zwart werken, daar houdt Bas zich niet mee bezig. Nou, af en toe een klusje dan. Maar verder niet. Hij kijkt wel uit. Hij is veel te bang dat hij daarmee zijn so bere doch verder zeer ontspan nen bestaan op het spel zet. Zijn ondernemende broertje Bart zou een voorbeeldig lid van de maatschappij zijn als hij niet in de bijstand zou zitten. Bart is blank, heeft een redelijke oplei ding (al is hij niet hoogge schoold) en is nog jong. Bart zou best aan het werk kunnen komen, denkt hij zelf. Maar Bart hoeft niet zo nodig. Bart (23): „Als ik zwart werk krijg ik 12,50 gulden per uur. Stel dat ik één dag in de week, of nee...één dag in de maand zwart werk. Dan heb ik met mijn uitkering erbij al meer dan wanneer ik 32 uur per week ga werken". Nog een 'ondernemende': „Van dat loontje van de Sociale Dienst, daar koop je niets voor. Maar ik schnabbel erbij, een ILLUSTRATIE INCRID JOUSTRA honderdje of vijf in de week, zo iets. Dan kom je al gauw aan zo n achthonderd gulden per week. Dat is toch mooi?". En dan is er nog Bert, de cal culerende. Bert is de student die een bijstandsuitkering aan vraagt. Bert is de zogenaamde alleenstaande die samenwoont. Bert is de echtgenoot die op pa pier gaat scheiden zodat beide echtelieden een uitkering krij gen. Bert kent de mazen van het net en gebruikt die ook. Bert: „Het systeem is er om misbruikt te worden. Je moet zorgen dat je er zoveel mogelijk uithaalt. Ik studeer met een uitkering en die video heb ik via de sociale dienst gekregen. Ik heb gezegd dat ik geld nodig had om mijn huis op te knappen". Het zal niemand verwonde ren dat Bert, Bart en Bas in te genstelling tot hun goedwillen de lotgenoten veel minder be reid zijn om aan de slag te gaan in een baan die ze niet zo leuk vinden en/of daar lang voor te reizen. En als ze al aan de slag gaan. dan stellen ze veel vaker de eis dat ze er financieel flink op vooruitgaan. De balans stemt droef. De mensen die uit de bijstand wil len, lukt het niet. En de mensen die wèl uit de bijstand kunnen komen, willen vaak niet. Het is een treurige paradox. Dit is het tweede deel uit een serie van zes over de bijstand. Het eerste deel verscheen op 19 maart. Morgen: de demo cratisering van de fraude Marechaussees op jacht naar vreemdelingen in Intercity ROOSENDAAL KAREL VAN DEN BERG De intercity Brussel-Amsterdam vertrekt even na 15.23 uur uit Roosendaal. Op het perron hebben de wachtmeesters Ligtendag en Mulder van de Koninklijke Nederlandse Marechaussee even ge twijfeld of ze de donkere man met sporttas die uitstapte, op het perron moeten controleren. „Maar dan vertrekt de trein zonder ons't Ze be sluiten in te stappen. Hun reisdoel is Dordrecht. De opdracht luidt: steekproefsgewijs controleren of zich vreemdelin gen illegaal op Nederlands grondgebied bevin den. De wachtmeesters zijn bevoegd tot de trein de Moerdijk passeert: bij Koninklijk Besluit van 1976 kréég de marechaussee het 'vreemdelingen toezicht' in de drie zuidelijk provincies. Ze mogen niet iedere passagier naar papieren vragen: per sonenverkeer binnen de Benelux is vrij en het mag niet op 'grensbewaking' lijken. Ligtendag en Mulder wachten even tot de inter city het geschud van de wissels voorbij is. „Je ziet dat we de eerste paar minuten eigenlijk niet kun nen werken", zegt Mulder. Al met al hebben de wachtmeesters hooguit veertien minuten tot de trein de provinciegrens van Zuid-Holland pas seert. De ervaren Mulder let in het gangpad op ver schillende kenmerken. „Hé, die meneer leest een Arabische krant. Je kijkt hoe ze reageren als Je zegt: 'Goedendag, meneer'. En wat ze aan bagage bij zich hebben, of er labels van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen aan hangen. Discrimi natie? Kijk, je moet natuurlijk uiterst voorzichtig tewerk gaan". Het duo trekt de coupés in. Ieder pikt er hier en daar iemand uit. Veel reizigers die ogenschijnlijk voor controle in aanmerking komen, worden overgeslagen. Ligtendag treft een man die een fo tokopie van 'Bijlage 26' tevoorschijn haalt. Het document bewijst dat hij in Luik woont en een asielprocedure in België heeft lopen. Maar hij mag er Nederland niet mee in. Verderop in de coupé roept iemand kwaad: „Wat gebeurt hier? Dit is puur racisme!" Hij staat erop ook te worden gecontroleerd. De wacht meesters negeren de Nederlander. „Als je zo n ge sprek aangaat, ben je boven de Moerdijk voor je het weet", legt Mulder uit. „Dat soort opmerkin gen horen we steeds minder. Ik hoor wel vaak. vooral van oudere mensen: 'Goed dat u dit doet'." De marechaussee werkt onder het motto: wat je pakt moet je aankunnen. „Twintig vreemdelin gen kun je met z'n tweeën niet meenemen", zegt Ligtendag. „Met een man of acht heb je je han den vol. Dan moet je selecteren. Tref je meer vreemdelingen aan, dan moet je die laten schie ten". De wachtmeesters beamen dat je als vreemde ling wel erg veel pech moet hebben, wil je tegen de lamp lopen. Dagelijks komen 23 treinen bij Roosendaal Nederland binnen. Per diensr kan een koppel drie of vier treinen controleren. Ge zien de krappe bezetting van de brigade Hoger- heide, is vaker controleren uitgesloten. Er gaan zelfs dagen voorbij zonder vreemdelingentoezicht op de trein. Krijgt de brigade Hogerheide er mensen bij van Kosto, dan zal de werkwijze niet veranderen. De marechaussee verwacht wel veel meer illegalen op te pakken. Kapitein Schijven: „Wanneer je hier een vroege en een late dienst kunt draaien, heb je de uren dat de vreemdelingen binnenkomen te pakken". De wachtmeesters treffen verder geen overtre- .ders van de Vreemdelingenwet in de intercity aan. Voordat de trein het station Dordrecht bin nenloopt. gaat Ligtendag de vreemdeling halen van wie hij de papieren bij zich houdt. Op het perron hangt een man met een Azia tisch uiterlijk door het openstaande treinraampje en fluit hen na. De trein trekt op en de passagier maakt een lange neus naar de wachtmeesters. In het kantoortje van de spoorwegpolitie moet de Ghanees - want dat blijkt de 25-jarige student Q!B. te zijn zijn zakken legen. Hij laat alles gela ten over zich komen. Hij wilde een vriend in Am sterdam opzoeken, verklaart hij. Maar hij heeft een enkeltje bij zich. „Hij gaat mee terug", beslist Ligtendag. Met een proces-verbaal op zak, wegens reizen zonder geldige identiteitspapieren. Vijftig gulden staat daarvoor. Ligtendag in het Engels: „Wil je de boe te nu betalen?" „Okee." „Je moet je eigen kaartje naar Antwerpen betalen". Ook geen probleem. De wachtmeester begeleidt de Ghanees naar het loket en het gezelschap neemt de volgende trein terug naar Roosendaal. Bij het instappen roept een puber stoer tegen zijn vrienden: „Ha, die wordt het land uitgezet." Om 16.40 uur wijzen Ligtendag en Mulder de Ghanees waar en wanneer de volgende trein naar Antwerpen vertrekt. Dan klampt een Fransspre kende Afrikaan hen aan. Het is de man die bij vertrek uit Roosendaal uitstapte en over wie ze nog even hebben getwijfeld of hij een controle- verdiende. Hij komt uit Guinee-Bissau, heeft zich vergist, moet in Brussel zijn, maar is in Roosen daal verzeild geraakt. Ook hij krijgt lachend een verwijzing naar de volgende trein richting België.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5