Van Thijn wil daden KNVB Tegenstanders HSL sturen Tweede Kamer brandbrief Bollenveldjes geuren op Madurodam Randstad Zebrajong droogt uit Personeel Fokker dreigt produktie te saboteren 1 1 Extra klachten vliegtuigen Geen acties op Schiphol lw— Recordvangst cocaïne STRESS ZONDER STRESS jPINSDAG 22 MAART 1994 ODD VISSER. 071-356-13' Amsterdam Het zebrajong Arusha dat twee weken geleden werd geboren in Artis, is gisternacht overleden. Doodsoorzaak: uitdroging. Het ze- braatje brak een week geleden al zijn linkerachterpoot toen hij door de kudde onder de voet werd gelopen. FOTO ANP Minister van Thijn van binnen landse zaken betreurt het dat de KNVB niet meer streeft naar vermindering van het aantal clubs binnen het betaalde voet bal. Hij schrijft dat in de voort gangsrapportage voetbalvanda lisme die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. In het betaalde voetbal spelen nu 36 clubs. In het beleidsplan 1993-1996 heeft de KNVB voor de toekomst een ondergrens van 32 clubs vastgesteld. De voetbalbond geeft echter niet aan hoeveel clubs maximaal be taald voetbal mogen spelen. Van Thijn wil vooral minder 'betaalde' clubs omdat het aan tal politiemensen dat moet wor den ingezet om de openbare or de rond wedstrijden te handha ven. nog steeds stijgt. Ook vorig seizoen. ..De politie-inzet moet omlaag meent de minister. ..Helaas is echter nog geen spra ke van een trendbreuk." Van Thijn dringt er bij de KNVB dan ook sterk op aan haast te maken met het oplei den en inzetten van clubste wards. Ook in een gesprek met voorzitter Staatsen van de sectie betaald voetbal heeft Van Thijn bepleit dat de KNVB de betaald voetbalorganisaties dwingt tot de daadwerkelijke nakoming van de veiligheidsvoorzienin gen. Met als stok achter de deur dat clubs geen licentie krijgen indien niet aan alle voorschrif ten is voldaan. De minister wil ook dat de KNVB de bestrijding van discri minerend en racistisch gedrag op de voetbalvelden 'voortva rend' ter hand neemt. Niet al leen binnen het betaalde voet bal. maar ook binnen het ama teurvoetbal. Het klachtenbureau geluidshin der Schiphol heeft vorige week wegens het gebruik van de kaagbaan een kleine 2000 klachten over lawaai binnenge kregen. De zware westenwind dwong vliegtuigen naar deze baan uit te wijken. Daardoor moesten de toestellen over een groot deel van de hoofdstad vliegen. Vooral zondag, maandag en donderdag waren topdagen voor het klachtenbureau. Op een normale dag komen daar zo'n honderd klachten binnen. Op die drie dagen waren dat er respectievelijk 735,656 en 473. Het vliegverkeer dat op de Kaagbaan landt, maakt gebruik van de aanvliegroute voor tie Buitenveldertbaan. Vlakbij- Schiphol wijken de machines van deze vliegroute af om op de Kaagbaan te kunnen landen. SCHIPHOL CPD De acties op Schiphol lijken van de baan. De luchthaven heeft de bonden namelijk beloofd 'onder bepaalde voorwaarden' af te zien van de omstreden uit besteding van enkele bedrijfs onderdelen'. Het voltallige Schiphol-personeel moet dan wel instemmen met minder gunstige arbeidsvoorwaarden. 'Prognoses misleidend' In een brandbrief aan Kamerleden trekken tegenstanders van de hoge-snelheidslijn (HSL) de reizigersprognoses in twijfel die verkeersminister Maij-Weggen vrijdag presen teerde. Volgens de tegenstanders zijn die cijfers, bedoeld om aan te tonen dat de flitstrein er moet komen, 'misleidend'. Kamerle den dienen daar snel door heen te prikken, vindt het overkoepe lende Platform Hogesnelheids trein Nederland. Doen de Kamerleden dat niet, dan adviseren de tegenstanders de burgers op andere partijen te stemmen of de eigen volksver tegenwoordiger om opheldering te vragen. Een soort stemadvies dus. meldt voorzitter D Mac- Gillavry van het overkoepelende Platform Hogesnelheidstrein Nederland. Hij ziet het als zijn taak om de burger 'op de hoog te te stellen van alle feiten en misleidingen rond dit geld verslindende project'. ..Hoe komt verkeersminister Maij er opeens bij dat de nieu we lijn in 2003 15 tot 17 miljoen nationale en internationale rei zigers gaat trekken, terwijl het in eerdere nota's van veel lagere aantallen uitging?", vraagt het platform zich af. „In 1991 was de schatting nog ruim twee mil joen reizigers, vorig jaar 6,6 mil joen en nu zijn daar opeens tien miljoen reizigers bijgekomen." Uit de presentatie van de mi nister begreep MacGillavry dat de cijfers zo hoog zijn geworden doordat er zo'n negen tot mil joen binnenlandse reizigers zijn bijgeteld, die in intercities over de nieuwe lijn razen. Hij vindt dat allerminst logisch. De hoge snelheidslijn is toch altijd ver kocht als een internationale ver binding? Het is toch geen bin nenlandse aangelegenheid? Bovendien vinden de actie voerders het vreemd dat de voorstanders wel zeggen dat de flitstrein op de oude lijn wordt opgehouden door langzame treinen, maar dat de extra inter cities op de nieuwe lijn blijk baar geen probleem vinden. En waarom melden de voorstan ders niet dat op de oude lijn treinen zijn vervallen, waardoor daar extra ruimte is ontstaan voor flitstreinen? Het nieuwste bekendste anti- 1 1 bioloog prof. dr. J.G. Defares. Nieuw onderzoek toont aan. dat stress 'de mens veel sneller oud maakt. Stress (werk. relatie) verhoogt de bloeddruk, verzwakt het afweerstelsel, veroorzaakt hartklachten en kwalen, verergert de ontwik keling van aderverkalking en leidt tot geestelijk en lichame lijk vitalitcitsvcrlies. In dit bock, dat'als een medische thriller leest, wordt indringend ingegaan op de vraag: "Hoe leef ik met stress?" Een schat aan bio-medische in formatie wordt gepresenteerd, 4oaK: de schadelijkheid van zgn. rustigmakers en slaappillen - "ftraih machines" - het loskomen van ego-gericht zijn - anti-stress muziek - bio- verjbngingsmethoden en pre paraten tegen stress. U kunt dit boek (256 hlz.), zonder verdere kosten, thuis ontvangen door overmaking van f 34.50 op postgiro 3.3.66.852 «f op bankrekening 69. #2:11.650 van bv Pyrmalux te Amsterdam (tel.:020-615.62.62). Ook verkrijgbaar in de boek handel. Amsterdam De douane van Amsterdam heeft dit weekeinde 2500 kilo cocaïne onderschept in een loods in Zeewolde. De drugs zaten verstopt in 3000 pakketten geperst blik. Het is de grootste cocaïne vangst ooit in Nederland gedaan. De partij, met een straatwaarde van circa 200 miljoen gulden, was vermoedelijk bestemd voor de Nederlandse markt. Van de veertien Nederlanders die bij de actie zijn aangehouden, zitten er nog vier vast. De douanerecherche ontdekte de drugs, verstopt in drie zeecontainers met pakketten aluminium- schroot, al vorige week maandag bij een controle in het westelijke havengebied in Amsterdam. Volgens douane-woordvoerder F. Janssen kwamen de con tainers in aanmerking voor een 'routinecontrole' wegens hun herkomst (Venezuela) en de soort la ding die ze bevatten. De cocaïne was per kilo ver pakt in metalen containertjes die in de 3000 pak ketten geperst schroot wa/en verwerkt. De douane liet de containers na de ontdekking gewoon staan en wachtte tot ze afgelopen vrijdag werden opgehaald en naar een loods op een indu strieterrein in Zeewolde werden vervoerd. Daar sloeg de douane, in samenwerking met de politie van Amsterdam en Lelystad, in de nacht van vrijdag op zaterdag toe. De persofficier van justitie kon gisteravond niet zeggen of de vier vastgehouden verdachten kop stukken zijn in een internationale drugorganisatie. In belang van het lopende onderzoek wilde hij geen nadere mededelingen doen. De partij drugs is gis teren onder strenge politiebewaking in Amsterdam vernietigd. FOTO ANP Haags mini-park wordt groter en moderner Personeel van Fokker dreigt de produktie van de Fokker 100 te saboteren als de directie vast houdt aan 1900 ontslagen. Ook dreigen ze de produktie van de nieuwe Fokker 70 op alle moge lijke manieren tegen te werken. Er komen langzaam-aan-acties en er zal massaal langdurig of kortstondig worden gestaakt, meldt het alternatieve perso neelsblad 'Het Stuurvlak'. Personeelsleden waarschu wen werknemers de raad van bestuur daarin om niet door te gaan op de ingeslagen weg. Ze houden vast aan 'nul ontsla gen'. Als de raad van bestuur korter werken blijft afwijzen, dan kan men op zeer ernstig verzet van de produktielijnen rekenen. Er ligt al een uitge werkt actie-scenario. ..De mensen hebben de pro duktielijnen opgebouwd door op alle mogelijke tijdstippen en complete weekeinden over te werken. Bij ontslagen zullen wij gezamenlijk de produktielijnen weer afbreken. Wij de zak, dan ligt Fokker op z'n gat", zo be sluit de speciale editie van 'Het Stuurvlak'. De redactie van dit alternatief personeelsorgaan wenst anoniem te blijven uit vrees voor sancties van de be drijfsleiding. Met een beeldscherm in de klei ne huisjes kijken, autootjes die stoppen om te tanken en dan weer verder rijden: nieuwe technologie biedt tal van nieu we mogelijkheden voor Ma durodam. Als in april 1996 de verbouwing af is. hoopt direc teur E.M. Bierens dat een be zoek aan het minipark meer is dan alleen huisjes kijken. Het park moet dynamischer wor den, met techniek, geurende bollenvelden en mischien een metrosysteem of kunstmatige weersomstandigheden. Madurodam ligt er nu nog verlaten bij, enkele dagen voor dat het 24 maart weer open gaat. Het is moeilijk voorstel baar dat er op topdagen duizen den mensenn rondlopen op dit lapje Haagse grond. Behalve minigebouwen, zijn er ook minibomen. Knoestige groeisels van nog geen meter hoog, die er toch uitzien alsof ze minstens honderd jaar oud zijn. Een glazen kantoorgebouw staat in de steigers. Flet is een kopie van het hoofdgebouw van Nationale Nederlanden en het wordt zes meter hoog. Dit is wel fors voor Madurodam. maar het origineel is 150 meter hoog en alles moet op een schaal van één op 25. Directeur Bierens wil weten wanneer ik voor het laatst in het miniatuurpark geweest ben. Dat is zolang geleden dat ik het me niet meer kan herinneren. „Dat hoor ik nou altijd als ik dit vraag. We hebben een miljoen bezoekers per jaar en dat is vol doende om de boel draaiende te houden, maar met name de Nederlanders moeten toch wat vaker komen. Ik hoor nog te vaak van mensen dat ze hier sinds hun kindertijd niet meer geweest zijn." Madurodam-directeur E.M. Bierens: „Geen achtbanen en gokkasten." Zestig procent van de bezoe kers komt uit het buitenland. Voor hen is dit een ideale ma nier om in korte tijd alle aspec ten van de Nederlandse archi tectuur te leren kennen. Voor Nederlanders is het een typisch familie-uitje, zonder spektakel, gewoon leerzaam en gezellig. En dat moet zo blijven, vindt de man die in 1992 directeur werd: „Ik ga geen concessies doen met achtbanen en gokkasten." Het zijn spannende tijden voor Madurodam. De gemeente Den Haag heeft toestemming gegeven om het park uit te brei den. De ministad wordt ander half keer groter en het totale terrein, inclusief parkeerplaats, wordt tweemaal zo groot. Er is dus ruimte voor vernieuwing. „Er komt moderne woning bouw en een kopie van de zoge naamde eco-woningen van milieuvriendelijke materialen. Er is veel moderne architectuur in Nederland die de moeite waard is om te kopiëren. De nieuwe gebouwen zijn alleen niet zo interessant voor de bui tenlandse toeristen, want zulke bouwwerken hebben ze thuis ook. Historische gebouwen hebben dus prioriteit. Ik zou nog wel een mooi rivierfront FOTO DICKHOGEWl tNMC willen hebben zoals je dat in hanzesteden als Deventer ziet. Omdat Madurodam toch een afspiegeling moet zijn van een echte stad, ontkomen we niet aan stadsvernieuwing. Het moet natuurlijk wel een perfect stadje blijven, we willen bijvoor beeld geen graffiti, alhoewel ik dat zelf zeker een kunstvorm vind."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19