/EIDEN Eerbetoon aan Turkse scholiere jladheid vijand Leids stationsgebied' Gevulei wil onderzoek naar besluitvorming SVI Etookkosten Slaaghwijk adi nog steeds te hoog' Politie speurt bij bedrijven Schutter nog steeds onbekend DAG 22 MAART 1994 1ENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Valkenburg A C Defensie peinst niet I 3 over opheffen van Valkenburg. ,,Het is ook nog eens een regerings vliegveld." Paarden /i Stoeterij haalt paar- I O den uit Kroatië naar Wassenaar. „We waren bang dat de Serviërs ze zouden afschieten." Veerpont A "7 Pontbaas Hoogen- I boom volgt bouw van Kaagse veerpont op de voet. „Zoiets maak je maar één keer mee." )sseltruc werkt twee keer Li Twee onbekende mannen hebben gistermiddag door ^visseltruc toe te passen twee Leidenaars van hun geld be- i. Het duo vroeg omstreeks 15.00 uur aan een 16-jarige jon- jie over het Kort Rapenburg liep of hij vijftig gulden kon den. Toen hij zijn geld tevoorschijn haalde, werd dat wegge- en maakten de twee mannen zich snel uit de voeten. Dat- e deed zich omstreeks 20.15 uur voor op de Haarlemmer- t. Ditkeer was een 26-jarige plaatsgenoot het slachtoffer. rkeerspijlen omgedraaid L; Een 21 -jarige Leidenaar is vannacht aangehouden nadat j het stationsviadact richting Rijnsburgerweg alle pijlen en •ersaanduidingen had omgedraaid. Die 'noodborden' zijn ebracht vanwege de werkzaamheden. Door de actie van de maar zou volgens de politie een 'behoorlijk gevaarlijke situ- z.ijn ontstaan. Getuigen belden omstreeks 3.45 uur de poli- e de man even later kon aanhouden. Daarna moest de poli- le borden weer op de goede wijze geplaatst worden. innen vallen door ruit u? Twee vechtende mannen zijn vannacht rond 2.00 uur £ïïd geraakt toen ze door een ruit van een horeca-gelegen- flin de Breestraat vielen. Het duo was kort daarvoor door de Tiaar op straat gezet omdat ze 'lastig' waren. In de open J zette het tweetal hun ruzie voort. Een 22-jarige Leidenaar |le uiteindelijk een andere man door de ruit. Beiden hielden Jonden aan de actie over en moesten naar het AZL worden pcht. vat plotseling vlam Het dak van een woning aan de Mondlanestraat in de Koppelstein is gistermiddag tijdens werkzaamheden in de 1 gevlogen. Een deel van het isolatiemateriaal vatte plotse- i'lam, waarna acht vierkante meter dak afbrandde. De aan- r kon zelf de brand blussen voordat de brandweer arriveer- le hoogte van de schade is nog onbekend. jegooiers betalen schade Twee jongens van zeventien jaar hebben bekend afgelo- Vrijdag tot drie keer toe olie op het wegdek van de Blauw- tsbrug te hebben gegooid. Diverse fietsers en bromfietsers nen daardoor ten val. En telkens als de brandweer de olie Dpgeruimd, zorgde het tweetal opnieuw voor een plas. Naar tiding van het bericht in deze krant hebben de ouders van jngens verklaard de eventuele schade aan fietsen en brom- j te zullen vergoeden. ERNASTRAATSMA [wijkbewoners betalen ^s de Socialistische Partij Beeds te veel stookkosten. Men in 1992 gedane belof- Sler toepassing vqn het zo- mde 'grootverbruikersta- ■ijn niet nagekomen, zegt K. Vergeer. Hij heeft PvdA- kuder H. Koek (sociale ver ing) en Tj. van Rij (volks- sting) gewaagd snel egel en te nem^n om de ^voon lasten in de Slaagh- B beperken. geer. „Door fouten bij de aanleg van de stadsverwarming valt de Merendonk buiten het groot verbruikerstarief, terwijl de be woners wel een extra huurver hoging van 90 gulden moeten betalen." De stookkosten zou den door het berekenen van een lager grootverbruikerstarief van het nutsbedrijf F.WR omlaag kunnen. Vergeer: „Ik heb van de bewonerscommissie begrepen dat de EWR en Woningbouw vereniging Leiden steeds heen en weer schuiven en er tot op heden niets is gebeurd." gemiddeld huishouden De WBL en EWR waren van- Merendonk betaalt 750 morgen niet voor commentaar i per jaar teveel, stelt Ver- bereikbaar. FOTO HENK BOUWMAN Honderden Leidenaars, onder wie vele scholieren, liepen gisteravond mee in de jaarlijkse fakkeloptocht tegen racisme. Gedenkwaardige fakkeltocht tegen racisme De minuut absolute stilte onder de kille, heldere sterren hemel •van monument De Burcht maakte van het eerbe toon aan Nurcihan Özsoy een gedenkwaardig moment. Honderden Leidenaars herdachten aan het einde van de fakkeltocht tegen racisme niet zozeer de tragische dood van de 16-jarige Turkse scholiere, maar veel meer de ra cistische opmerking na dat ongeval van afgelopen vrijdag aan de Churchilllaan van een voorbijganger. LEIDEN »HANS KOENEKOOP Floor Koelewijn, leraar op de Rembrandt Scholengemeen schap, had opgeroepen tot de minuut stilte. Het verdriet op school om het verlies van Nur cihan is omgeslagen in haat je gens de racist. „Ik begrijp jullie haatgevoelens, maar geef ze geen kans. Praat met elkaar, praat er alsjeblieft over. Dat is de enige manier om iets te be reiken", luidde zijn smeekbede richting de boze scholieren. Door de massale opkomst van de scholieren van het Rem brandt genoot de fakkeltocht te gen racisme grotere belangstel ling dan ooit. Liep voorgaande jaren een handjevol mensen met een brandende toorts een rondje door de binnenstad, gis teravond sleepte zich een drie honderd meter lang lint van vlammen voort vanaf de Hoog landse Kerk via Hooigracht, Langegracht, Lange Mare, Haarlemmerstraat en Breestraat naar De Burcht. Spandoeken met leuzen als 'Racisme is moord' en 'Leiden is voor ieder een' werden meegedragen, kre ten als 'CP, weg ermee' en 'CD, door de plee' klonken op. Bovenop De Burcht dromden de fakkellopers na een uur wan delen bijeen om eerst te luiste ren naar koorzang en tromge roffel en daarna naar een aantal sprekers. Esau du Plessis van Boycot Outspan Afrika (BOA) gaf voor de opkomst van ex treem rechts in Leiden (twee raadszetels voor de Centrumde mocraten bij de verkiezingen, red.) ook de Leidse politieke partijen de schuld. Die hebben volgens hem te weinig gedaan om het 'onheil' te voorkomen. Jamal Tchiche meldde dat ra cisme in Leiden een steeds gro- binnengekomen. „Dertig pro- tere vlucht neemt. Bij het Meld- cent meer dan vorig jaar over punt Discriminatie zijn de eer- dezelfde periode. Mensen krij ste maanden van 1991 al veertig gen tegenwoordig zelfs schrifte meldingen van discriminatie lijke dreigementen." Ghariba maakt mooiste prent De tekening van de 9-jarige Ghariba Azzaoui van basisschool De Noorderkring hangt binnenkort als gratis ansichtkaart in de Leidse cafés. Zij beeldde volgens de jury het beste uit wat anti racisme betekent en heeft de eerste prijs gewonnen in de te kenwedstrijd onder leerlingen van Leidse basisscholen. Behal ve dat er een mooie ansichtkaart van haar tekening wordt ge maakt, kreeg ze gistermiddag ook een spel van wethouder H. Koek (PvdA) van emancipatie. De uitreiking vond plaats in de hal van het stadhuis, waar de komende weken alle tekeningen te bewonderen zijn. De tekenwedstrijd was uitgeschreven naar aanleiding van het ondertekenen van een anti-racismeverkla- ring door de schoolbesturen in februari. Boomfeestdag in de Leidse Hout Ter gelegenheid van de jaarlijk se boomfeestdag doen zestien Leidse en vier Zoeterwoudse basisscholen donderdag 24 maart in de Leidse Hout mee aan het uitzetten van een zoge heten bomenpad. Dat is het uit stippelen van een route lang verschillende type bomen. De scholieren leren zo de verschil lende facetten van stadsbomen kennen van aanplant tot onder houd. De ongeveer vierhonderd leerlingen beginnen om 9.00 met hun wandeling. De organi satie is in handen van de afde ling milieu en beheer van de ge meente. De landelijke boom feestdag wordt dit jaar op woensdag 23 maart gehouden maar gezien het feit dat basis scholen op woensdagmiddag vrij zijn, is in Leiden gekozen voor de donderdag daarna. Ook andere geïnteresseerden kun nen het bomenpad afstruinen. Voor hen is de start om 10.45 bij het koetshuis. Milieucontrole REGIO PAUL VAN DER KOOU De politie Hollands-Midden gaat in het hele gebied bedrij ven controleren die bestrij dingsmiddelen gebruiken. De inleveractie in de duin- en hol lenstreek was zo'n succes, dat andere districten binnen het korps willen volgen. Sommige districten willen nog dit jaar be ginnen, andere districten vol gend jaar. Dat zei de milieu-adviseur van het district Duin- en Bollen streek-noord. A. Boosscha, gis teravond tijdens een voorlich tingsavond voor milieugroepen. De actie krijgt dezelfde opzet als in het proefgebied. Eerst krijgen de gebruikers de uitnodiging om verboden of verouderde middelen vrijwillig in te leveren. Dan volgen controles, met fikse geldboetes voor verkeerde mid delen of gebrekkige opslag. In de duin- en bollenstreek leverden bedrijven vrijwillig 3280 kilo bestrijdingsmiddelen in, tijdens speciale inleverwe- ken in de zomer. Na wat druk kwam daar 1000 kilo bij. terwijl bij controles tot nu toe 650 kilo werd ingenomen. Veel kwekers komen er met schikkingen van 1000 tot 2500 gulden vanaf. Één teler moet voor de rechter .ver schijnen. De officier van justitie vindt dat hij te veel en te zware overtredingen heeft begaan om de zaak te schikken. Tot nu toe heeft de politie in de duin- en bollenstreek 545 van de 1240 bedrijven gecontro leerd die bestrijdingsmiddelen gebruiken. De rest volgt nog. ■ik' architecten kraken plan Amsterdamse collega WIM KOEVOET t architecten kunnen weinig waardering op en voor de plannen die de irdamse architect ir. P. ink heeft gemaakt voor het stationsgebied. Dat is ivond gebleken tijdens euw Leids Architektenkaf- De Burcht. jlonks ontwerp is 'mo- en kwetsbaar' werd er ge- Het nieuw aan te leggen •ekige plein met schelpen, pder de auto's in een tun- imen te rijden, is daarvan ?t beste voorbeeld. Als da- enkele tienduizenden ïn over deze bijzondere lijke vloerbedekking' lo- tun kauwgom en peuken 'latend, wordt dat een ver- kledderzooi, betoogde oordvoerder. „Mooie boel dat: in de stationshal ga e bek, zo glad is het er en ial buiten sta je ineens in ««elpen te stampen." was er kritiek op de 'do- Ite aanwezigheid' van bussen en op de vele finder die vooral fietsers ondervinden. óverwegend negatieve re- J op Kilsdonks bedenksel i het architectencafé haaks op de lof die wet- tr T. van Rij de Amster- J architect direct na de presentatie, medio vorige 1 toezwaaide. Van Rij is blij met de oplossing die nk heeft bedacht voor het bbleem. De architect wil onder de grond ruimte maken voor een paar duizend rijwielen. Flet dak van deze onbewaakte stalling moet van gleizen tegels worden gemaakt zodat voorbij gangers kunnen zien wat er on der hen gebeurt. De Leidse ar chitecten begrijpen best dat so ciale veiligheid moet worden nagestreefd maar voorspellen valpartijen door gladheid. Ook de bussen zijn hen een doorn in het oog. De hoeveel heid wachtende bussen in en rond het stationsgebied wordt door toepassing van het elektro nisch reizigersinformatiesys teem (RIS) flink teruggebracht maar het gebied is er toch nog 'te geel' vinden de college's van Kilsdonk. Aan de buspassagiers, voegde de Leidse architect A. van Hille daaraan toe, is bijna geen aandacht besteed. Als ze voor de regen willen schuilen zijn ze hun zicht kwijt op de 'displays' van het RIS waarop is te zien wanneer ze op welk per ron moeten zijn. Van Hille noemde het uiterst merkwaar dig dat treinreizigers met 'alle egards' worden behandeld en buspassagiers als tweederangs- gebruikers van hel openbaar vervoer worden beschouwd. Vooral met deze kritiek kon Kilsdonk weinig aan. Zelf vindt hij ook dat er nog 'te veel bus' is te zien en dat de busreizigers stiefmoederlijk zijn bedeeld maar de NZH maakt de dienst uit in dit planonderdeel. Ook tegen de windhinder kan hij weinig uitrichten. „Het is er al winderig en met mijn plan gaat dat niet over." Volgens de LEIDEN ERNA STRAATSMA De negen gemeenten die deel nemen aan de Gemeenschap pelijke Vuilverwerking Leiden omstreken (Gevulei) overwegen een onderzoek te houden naar de besluitvorming over de nog te bouwen scheidings- en ver- gistingsinstallatie (SVI) in Lei den. Die 'allerbelabberdste' gang van zaken zou er de oor zaak van zijn dat een aantal ge meenten is afgehaakt. Wethouders van verschillen de gemeenten drongen er giste ren hij Gevulie-voorzitter J. lau rier (Leids milieuwethouder) op aan om een bureau in te scha kelen die de besluitvorming rond de SVI 'kritisch tegen het licht moet houden'. laurier zeg de toe een geschikt bureau te zoeken, maar waarschuwde de gemeenten voor de kosten van een dergelijk extern onderzoek. De regiogemeenten zijn onte vreden over de. volgens hen hectisch verlopen, besluitvor ming. Ze hebben de afgelopen maanden meermalen geklaagd over de haast waarmee belang rijke besluiten genomen moes ten worden. Voor drie gemeen ten ging het te snel: Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar haakten af. omdat ze de finan ciële risico's van de SVI niet wil len dragen. De Wassenaarse wethouder A. Pruijs zei dat er 'van meet af aan is afgestevend' op de bouw van een SVI. „Er is nooit een open, inhoudelijke discussie geweest. Pas in een veel te laat stadium is naar al- temat ieven gekeken De Gevulei-gemeenten heb ben nog niet definitief besloten voor de de bouw van een SVi, die volgens plan moet, komen langs de Voorschoterweg. Zes van de negen gemeenten zijn akkoord gegaan met een nadere uitwerking van het SVI-plan en hebben daarmee in principe al voor de bouw van de installatie gekozen. De drie 'afvallige' gemeenten hebben de Gevulei in tweeën gesplitst. Binnen de gemeen schappelijke regeling krijgen zij mogelijk een 'status aparte', waarin ze niet langer worden betrokken bij de verdere be- sluitvomring rond de SVI. Ande re mogelijkheid is dat er door de zes SVI-gemeenten een aparte organisatie wordt gevormd voor de bouw van de sc heidings- en vergist ingsinstallatie. Een lichte voorkeur ging gis teren uit naar de laatstgenoem de regeling. Op die manier zou de 'ontkoppeling' van Voor schoten, Wassenaar en Leider dorp het duidelijkst zijn. Op 11 april neemt het Gevulei-bestuur een definitief hesluuit over de positie van de afvallige gemeen- „In de stationshal ga je op je bek, zo glad is het er en eenmaal buiten sta je in de schelpen te stampen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN architect is windhinder 'een ho peloos probleem'. In het sta tionsgebied van Almere. waar van hij ook een van de beden kers is geweest, is bij de vorm bepaling van de omringende bebouwing ernstig rekening ge houden met de wind maar noe menswaardig resultaat heeft dat niet opgeleverd. Kilsdonk bleef overigens heel rustig onder alle kritiek. Hij gaf toe dat het zijn bedoeling is ge weest zijn plan 'te onderschei den van bet alledaagse' en dat hij mede daardoor op het idee van het schelpenplein is geko men. Kilsdonk vindt dat echter niet modieus. „Sommige pro blemen kunnen alleen maar bij zonder worden opgelost. Die fietsenstalling met dat dak van glas is een voorbeeld. Met die schelpen heb ik tot uitdrukking willen brengen dat er openbare ruimte is terugveroverd op het autoverkeer. Telkens als je daar loopt en je hoort het onder je voeten knisperen, word je daar aan herinnerd." Een andere architect wees op een bijkomstig voordeel van het geluid van een voetstap, op schelpen: „Ie hoort nu direct dat er iemand achter je aan komt lopen." Dat schelpenla gen worden kapotgetrapt en lastig zijn schoon tc maken, werd niet tegengesproken. „Er zal af en toe een nieuwe laag moet worden gestort." DEN HAAG/LEIDERDORP Hoewel een 53-jarige man uit De Lier vorige week vrijdag terechtstond voor de moord op C.H. van Es op de provinciale weg in Leiderdorp, is de man die de trekker daadwerkelijk overhaalde nog steeds niet gevonden. Persofficier van justitie, mr. F. Slits, zei desgevraagd dat er in deze zaak nog steeds verdachten vrij rondlopen. Een van hen was de vriend van de vermoorde vrouw, een 34- jarige Leidenaar. Hij is vlak na de moord aange houden door de politie, maar werd bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. Slits wilde niet zeggen of hij wordt verdacht van het schieten. De 28-jarige Haagse vriendin van het slachtoffer, die met haar in de auto zat, heeft eenmaal verklaard dat de vriend de schutter was. Maar die verklaring heeft ze later gewijzigd. Overigens behoort de Haagse vriendin van het slachtoffer ook nog tot het rijtje verdachten. Er is sprake van dat zij de ontmoeting op de Leider- dorpse parkeerplaats heeft geregeld in opdracht van de 53-jarige die gisteren terecht stond. Ook zij heeft enige tijd vastgezeten. Slits kon niet zeggen of deze twee verdachten voor de rechtbank komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13