'Oecumenische verhouding in Europa besmet geraakt' Kerk Samenleving Religies ontmoeten elkaar in 'Regenboog' Akkoord over financiering hervormde theologische opleidingen Boomsma heeft hekel aan oproep islamitisch gebed Ter Schure: bisschoppen zijn niet verantwoordelijk voor polarisatie A 3 MAANDAG 21 MAART 1994 BINNENLAND KORT Hervormde Jeugdraad De Hervormde Jeugdraad wijzigt zijn koers. Voortaan wordt het werk beter afge stemd op de vraag vanuit het grondvlak 'kerk en jeugd'. Dit blijkt uit de beleidsnota LI W 1994 - 1998, die de Hervorm de synode vrijdagavond met slechts drie tegenstemmen aanvaardde. De synode had zowel in 1991 als in 1992 de beleidsnota van de Jeugd raad afgewezen, de laatste maal zelfs met algemene stemmen. Wollig spreken over het evangelie; aanhaken bij moderne trends; over heersing van het horizontale, zo luidde de kritiek. Toen pleitte de Jeugdraad nog voor 'tastend zoeken met de jeugd'. Nu is er sprake van een 'klantgerichte organisa tie met een eigen visie'. Racisme is zonde Voor westerse en niet-wes terse christenen is het beeld van de naaste aan vernieu wing toe. Die naaste is niet meer vanzelfsprekend gelijk aan het eigen spiegelbeeld, maar heeft het gelaat van de totale mensheid gekregen. Zolang je je niet volledig met elk ander soort mensen kunt identificeren, hoor je jezelf geen christen te noemen. Dat zei schrijfster Astrid Roe mer afgelopen zaterdag op de landelijke manifestatie 'Racisme is zonde' in de Janskerk te Utrecht, georga niseerd door de Hervormde Projectgroep Pluriforme Sa menleving. Pas wanneer het proces van identificatie vol tooid is, zo vervolgde zij, kunnen wc elkaar 'onbevan gen in de ogen kijken, eikaars handen vasthouden, naast elkaar plaatsnemen en wer kelijk samen de godservaring vieren'. Homo-pastores Katholieke homo-pastores betreuren 'in hoge mate' dat de Rooms-Katholieke Kerk van het Jaar van het gezin vooral een 'Jaar van het heteroseksuele huwelijk' maakt. Deze 'verengde op vatting' is 'pastoraal onver antwoord' ten opzichte van alle homoseksuele kerkleden die kinderen verzorgen. Het Werkverband van Katholieke Homo-Pastores schrijft dit in een verklaring over het door de Verenigde Naties uitge roepen laar van het gezin. De Rooms-Katholieke Kerk or ganiseert in dit jaar tal van eigen activiteiten, die vol gens het Werkverband geen enkel recht doen aan niet- huwelijkse relaties. Uitslui ting van homo's en lesbien nes is 'naar onze gelovige overtuiging strijdig met de veelvormigheid van Gods goede schepping', aldus de verklaring. Armoede „Het is ons grootste wapen feit dal we in de kerken een debat over het armoedepro bleem hebben veroorzaakt. Armoede onder vrouwen is geen taboe meer." Dat con cludeert Jeanne van den Heuvel, coördinator van het landelijk oecumenisch net werk Kerkvrouwen/Bijstandsvrou wen dat afgelopen vrijdag in Utrecht zijn tienjarig bestaan vierde. Het netwerk werd destijds door de Nederlandse Hervormde Kerk in het leven geroepen om 'de strijd van armgemaakte vrouwen' te ondersteunen. Inmiddels zijn er ongeveer veertig werk groepen door heel Neder land. waar bijstandsvrouwen en vrouwen uit de kerken, voornamelijk hervormden en gereformeerden, bij elkaar komen. Van den Heuvel schat het aantal actieve vrou wen op zo'n vijfhonderd. Nederlandse Hervormde Kerk moe! bij Wereldraad aandringen op 'zelfonderzoek De oecumenische verhoudingen in Europa zijn 'besmet' geraakt door de ervaringen tijdens de communistische overheersing. Daaraan is ook de Nederlandse Hervormde Kerk medeschuldig. doorn anpgesteld de Wereldraad op te roepen schuld te belijden over Dit heeft de hervormde synode het gebrek aan solidariteit met uitgesproken na een dag lang de machteloze kerken in Oost- discussiëren over het rapport Europa. Toen de kleine protes- 'Hart en ziel voor Europa?'. Het tantse kerken in Roemenië bestuur van de Kerk moet bij de zwaar werden vervolgd door Wereldraad van Kerken en de dictator Ceausescu, koos de Konferentie van Europese Ker ken aandringen op zelfonder zoek over het beleid tijdens de doxe Kerk. communistische overheersing in Oost-Europa, zo bepaalde de synode. In eerste instantie had ouder ling M. Burggraaf uit Ede voor- De synode waarschuwt ook tegen de gevaarlijke verbinding tussen godsdienst en nationalis me, die zich in nieuwe vormen uit. In dit verband wordt gepleit voor oecumenische betrekkin gen die verder gaan dan de ei gen confessionele familie. Ook moet de hervormde raad voor kerk en theologie de relatie tus sen nationalisme, cultuur en identiteit gaan bestuderen. Bij het opstellen van het sy nodebesluit was nog geen reke ning gehouden met het 'Her vormd Pleidooi', dat toen nog niet was verschenen. Daarin wordt de grootheid van het Ne derlandse volk een vrucht van het Calvinisme genoemd. „Zo kon men spreken van een drie voudig snoer: Kerk-Oranje-Va- derland als een historisch gege ven en als een geestelijke reali teit", aldus het Pleidooi. Wat over nationalisme in het rapport wordt gezegd, spoort niet met die opmerlang in het Pleidooi, zei synodevoorzitter ds. W.B. Beekman desgevraagd. „De gebeurtenissen in Oost-Eu ropa en vooral in het vroegere Joegoslavië openen ons de ogen ervoor dat we heel voorzichtig met deze wijze van denken moeten zijn. Het kan in natio nalisme ontaarden." De Hervormde Kerk heeft als volkskerk een dienende functie ten opzichte van hèt volk. Dat moet niet worden verenigd tot de Nederlandse staat. „In de kerk hebben we geleerd dat bij de doop de Nederlander in ons doodgaat, maar de gelovige wordt geboren", zo zei Beek- leiden Aan de vooravond van de internationale dag tegen racisme en discriminatie werd afgelopen zaterdag in Leiden een 'open religieuze ont moeting' gehouden. Tijdens een bijeenkomst in het kerkelijk centrum 'De Regenboog' in de Merenwijk kwamen moslims, hindoeïsten, boed dhisten en christenen samen om elkaar in woord, gebed, zang en symbolen te laten zien dat racisme en discriminatie niet verenigbaar zijn met hun cultureel erfgoed. De onmoeting was georganiseerd door de Taakgroep Kerk en Migranten van de Raad van Kerken in Leiden. FOTO HENK BOUWMAN redactie dick van der plas. 071-356443 BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Gees: E.C Ouwejan, kandidaat te Hoogeveen; te Veen- dam: Joh.A. Schelling, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Leerdam. A.J. Gunst te Tholen; te Oosterland: M. Mondria te Waardenburg; te Puttershoek: A. Bac te Bodegraven; te Rotterdam-IJssel- monde en te Terwolde-De Vecht C.A. van Dieren te Stolwijk; te Veenendaal B van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam. Bedankt: voor Aagtekerke R. Katten- berg te Arnhem, voor Spijkenisse: A.J. Gunst te Tholen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te UddeL J Spaans te Norwich (Canada); te Oud Beijerland: A M deBoerteSunnyside(USA);te Wolphaartsdijk: P. Melis te Nieuw- Beijerland. Bedankt voor Meeuwen en voor Nij kerk: E Venema te Elspeet; voor Bos koop: W. Harinckte Kapelle-Biezelin- ge; voor Emmeloord: J.J. Tamste LISSE; voor Hilversum A. Bac te BO DEGRAVEN; voor Ouddorp J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Hoofddorp: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Hoogeveen: A.J. Gunst te Tholen; voor Rotterdam-Zuidwijk Pendrecht- Lombardijen: C. Sonnevelt te Krim pen aan den IJssel. GEREF. GEMEENTEN in NED. Beroepen te Urk: F. Mallan te Alblas- serdam, die bedankte voor De Beek- üddel; te Veenendaal: F. Mallan te Alblasserdam. OUD GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Stavemsse T Klok te Kinderdijk Timmermans volgt Verhoeven op als directeur Missio den haag anp Pater F. Timmermans uit Ge- mert is benoemd tot directeur van Missio, tot voor kort Pause lijke Missiewerken Nederland geheten. Dit heeft kardinaal J. Tomko, prefect van de Congre gatie voor de evangelisatie van de volkeren, aan kardinaal Si- monis laten weten. Timmermans (59) volgt dr. H. Verhoeven op, die werd be noemd tot secretaris-generaal van de Nederlandse bisschop penconferentie. Hij is lid van het provinciaal bestuur van de Spiritijnen, zoals .de leden van de congregatie van de Heilige Geest worden genoemd. Missio maakt deel uit van de wereldwijde organisatie voor missie en ontwilckelingswerk, die vooral gericht is op lokale kerken op het zuidelijk half rond. De Nederlandse organisa tie heeft dertien medewerkers. Jaarlijks brengt Missio-Neder- land ongeveer tien miljoen gul den bijeen. doornanp De Nederlandse Hervormde Kerk heeft in principe overeenstemming met het kabinet bereikt over de bekostiging van de opleidingen van hervormde predi kanten. Dit heeft secretaris dr. *A.C. de Roon van de hervormde commissie voor het theologisch wetenschappelijk onder wijs (TWO) in Doom meegedeeld tijdens de synode. Tijdens een onderhoud eerder deze week met staatssecretaris Cohen is afge sproken dat gelijkberechtiging van de kerkgenootschappen het uitgangspunt van de nieuwe regeling wordt. Een werk groep waarin het ministerie, TWO en de vier betrokken universiteiten zijn verte genwoordigd, zal de regeling voor 15 april uitwerken. Onder het vorige kabinet was wel de bekostiging geregeld voor de theologi sche opleidingen van de Rooms-Katho lieke Kerk, voor de (gereformeerde) Theologische Universiteit in Kampen en voor de Humanistische Universiteit in Utrecht. Op de avond dat de toenmalige minister van onderwijs, Deetman, over eenstemming met de de Hervormde Kerk bereikte, viel het kabinet. Deetman kon de zaak niet afhandelen, zijn opvol ger Ritzen wees de regeling af omdat de universiteiten (Amsterdam, Groningen, Leiden en Utrecht) er niet mee instem den. In de oude situatie waren de kerkge nootschappen die hun opleiding hebben verbonden aan een openbare universi teit, zeer benadeeld ten opzichte van de kerken met een eigen theologische oplei ding, zoals de RK Kerk en de Gerefor meerde Kerken. hilversum anp Ds. P. Boomsma, voorzitter van de gereformeerde synode, heeft 'een vreselijke hekel' aan het geluid van de oproep tot islami tisch gebed die klinkt vanaf de moskee. „Ik kan daar totaal niet tegen", zei hij gisteren voor de Ikon-radio. „Dan moet ik bij mezelf goed nagaan: wat is dat toch?". Hij deed zijn uitspraken zaterdag na afloop van de ma nifestatie 'racisme is zonde', ge organiseerd door de Hervormde Projectgroep Pluriforme Sa menleving. Boomsma vindt dat mensen bij zichzelf te rade moeten gaan waar het racisme zit. Mensen met een hoofddoekje roepen bij hem bijvoorbeeld 'niet direct agressie op, maar dat zou het kunnen worden'. Desondanks roept hij de kiezers op bij dé ko mende parlementsverkiezingen niet op de Centrumdemocraten te stemmen, want 'deze men sen hebben een ideologie die le vens bedreigt'. Al eerder sprak Boomsma uit dat CD-leden niet in de kerk thuishoren. den bosch anp De Nederlandse bisschoppen zijn niet verant woordelijk voor de verwarring en de polarisatie in de Rooms-Katholieke Kerk. 'Eigenmachtig optreden' van pastores en gelovigen is eerder de oorzaak van die verwarring. Dit schrijft bis schop Ter Schure van Den Bosch in zijn bis domblad. Hij is evenals zijn collega Bomers van Haarlem de laatste tijd veel bekritiseerd. „Menige willekeurige verandering, vooral in de liturgie, is ongeoorloofd en onrechtmatig en oorzaak van verwarring en polarisatie. Die mag niet worden verwelen aan de leiding van de Kerk omdat zij de taak heeft te waken over de Kerkorde", aldus Ter Schure. Hij gaat in zijn wekelijkse bijdrage zelden in op actuele zaken. „Verwamng onder de gelovigen is dikwijls het gevolg van individualisering, van eigen machtig optredenvervolgt de bisschop. Wan neer ook de leidinggevenden in de parochies hun eigen koers gaan varen, zijn de gevolgen 'des te ernstiger voor de leden van de geloofs gemeenschap. Met name is het uitermate pijn lijk als door hun optreden twijfel gezaaid wordt rond wezenlijke geloofswaarheden'. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, G P Arnold (ad|), J Kiel(adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypcls, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08 30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj. van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (ind BTW) per acc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85.55 84.55 per jaar 329.30 328.30 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 1800-19 30uur, zat 10.00-12 00 uur Tel. 071-143241 HET WEER Lenteweer zet noQ niet cloceen C-7 JfiAONt Het afgelopen weekeinde werd in geleid door veel regen, toen zach tere oceaan lucht even op bezoek kwam. Zaterdagmorgen waren in het hele land de regenmeters goed gevuld. In een strook over het mid den en oosten van het land viel 20- 25 millimeter, in onze regio langs de westkust bleef het met 14 mm te Noordwijk en 17 mm in Haarlem een fractie minder nat. In de koude, heldere lucht ach ter het regenfront, lieten de beken de maartse buien het afweten, al thans in de ze regio. Zowel zater dag als zondag werd het land in tweeen geslitst. In het zuiden en westen was het aardig uitwaai-weer met felle opklaringen. De stapel wolken bereikten maar een beperk te verticale ontwikkeling en het bleef droog. Het noorden en oosten waren gevoeliger voor regen- hagel en sneeuwbuien van de Noordzee. De windrichting tussen west en noordwest speelde een belang rijke rol. In de noordelijke provin cies had de lucht een langere weg over water afgelegd en werd daar om onstabieler dan verder naar het zuiden, waar de Noordzee sm^i^ ccl is. |nd n: Ondanks de zon verrraadde detrein lucht zijn arctische oorsprong; andt de frisse wind klom het kwik r\]erla boven 7 graden uit. Het rustig^^ wee4 van vandaag is maar tijdt~t ^at Al staat de lente breeduit op d1 1 lender, de weerkaarten voor dt mende dagen zien er eerder h€nScst' achtig uit. Op de oceaan wordfget>n rig gewerkt door een nieuwe, cn van vangrijke depressie, die een br stroom zachte en vochtige luel naar het Europese vasteland Ott1 stuurt. Dinsdag regent hetenif tijd, waarna we in de warme seLHEN a van de depressie komen met l>onpl 12 graden en een harde, soms en ai stormachtige zuidwester. Ook 3raal woensdag blijft het bewolkt en ji-jjb derig, al is het tijdelijk wat droLa(s Later in de week verplaatst hef* zwaartepunt van de lagedruk zin' van IJsland naar Scandinavië. ^aK 1 stevig doorstaande wind ruimt weer door naar west of noordwf i i Na de regen van een koufront de koele, polaire luchten met s pelwolken weer terug met maxi-DEN-^ van 8 tot 10 graden. P°' »to-i HET WEER IN EUROPA ïcht KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zweden: Vandaag af en toe zon en droog, m het noorden wol kenvelden en kans op wat sneeuw. Later op de mor gen toenemende bewol king en af en toe sneeuw of regen. Maxima iets on der nul, morgen enkele graden boven nul. Oenemarken: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen veel bewolking en perioden met regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 4 graden, morgen rond 7 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het westen uit toenemende bewol king, perioden met regen en een stormachtige wind. Morgen een wisselende bewolking en ehkele buien Zachter met maxima van ongeveer 13 graden, van daag in het oosten nog rond 9 graden België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen. Morgen vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden, morgen beduidend zachter met maxima van ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vooral in het noorden bewolkt en plaatselijk regen Morgen op de meeste plaatsen droog en met name in het midden van Frankrijk af en toe zon Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot rond 15 graden in de omgeving vart Clermont-Ferrand. Mor gen tussen de 12 en 18 graden. Portugal: Perioden met zon, langs de westkust wolkenvelden en mogelijk een bui. Maxima van 16 graden langs de west kust tot 21 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon. Kans op een bui Maximumtemperaturen on geveer 19 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden. In het binnen land kans op een lokale onweersbui Langs de Golf van Biskaje enkele wol kenvelden Middagtemperatuur rond 20 graden, aan de Golf van Biskaje onge veer 15 graden. In Andalusië en plaatse lijk langs de zuidelijke Costa's loopt de temperatuur op tot 25 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidstranden zonnig, elders op de eilanden ook stapelwolken maar waarschijnlijk droog Middagtempera tuur aan de zuidstranden ongeveer 24 graden Marokko: Westkust-. Perioden met zon, geleidelijk wat meer stapelwolken en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden, vandaag bij Tanger koeler. Tunesië: Zonnig maar vandaag ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperaturen aan het strand oplopend tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag geregeld zon en alleen in het uiterste oosten kans op regen. Morgen meer zon en overal droog. Warmer met op morgen maxima tussen de 15 en 20 graden In de Alpen wolkenvelden en vandaag nog kans op sneeuw, boven de 1400 meter In de (Pyreneeën droog en nu en dan zon, temperatuur op 2000 meter aldaar oplopend naar ongeveer plus 5 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, vandaag kleine kans op een lokale bui. Maxima ongeveer 19 graden. Italië: Perioden met zon en alleen in het noor den kans op wat regen. Naar het zuiden toe. op Sicilië en Malta, zonnig en droog. Middagtemperatuur van 15 in het noorden tot 20 in het zuiden. In de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten wolkenvelden afgewisseld door zon en overwegend droog. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot enkele graden boven nul Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Morgen vooral in het noorden meer bewolking. Midclagtemperatuur aan de stranden on geveer 17 graden, vandaag iets warmer Turkije en Cyprus: Vandaag droog en overwegend zonnig. Morgen geleidelijk toenemende bewo1- kmg maar ook geregeld zon. Droog. Mid dagtemperatuur van 16 graden bij de Dardanellen tot 19 graden op Cyprus Duitsland: Vandaag nog bewolkt met geleidelijl nemende neerslagkansen. Morgen n' zon en alleen tn het uiterste noor nog regen. Maxima op morgen tusserï I 10 en 15 graden, vandaag veel koe Temperatuur op 1500 meter in Beierse Alpen op morgen oplopend ongeveer plus 4 graden ARA Zwitserland: Aan de noordzijde van het Alpenmasu eerst nogal bewolkt en plaatselijk I neerslag Morgen droger en meer zor10£ Engadin, Tessin en Wallis beide da?n droog met zonnige perioden. Op 2Öee meter hoogte middagtemperatuur ojgej pend tot plus 3 graden Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en voor'" melijk vandaag nog regen of sneePti Sneeuwgrens ongeveer 1200 meter, th leidelijk afnemende neerslagkansen^,-, Karinthië ook nu en dan zon. Midd-n. temperatuur op 2000 meter rond I.. vriespunt. riü WEERRAPPORTEN let Pr OINSDAG 22 MAART 19» Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 18"' Maan op 12.53 Maanonder03 j Waterstanden Katwijk Hoog water 10.38 23.11 {ai Laag water 05.36 18.25 en Weerrapporten 20 maart 19 u Den Helder Rotterdam iai _Je! nefe Barcelona Boedapest Innsbruck Istanbul Koperhagen LasPalmas Praag Los Angeles Te'Av:v 6 21.0 14 O.fl 16 0.1 -6 oi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8