S Sancties voor Noord-Korea Verkiezingen El Salvador: een feest vol chaos Buitenland Britten de straat op tegen racisme VN-konvooi bereikt moslimenclave Maglaj Buthelezi wist niets van 'derde macht' Lichte winst voor links in Frankrijk Suriname nog niet helemaal akkoord met IMF-toezieht Israël bereid ongewapende waarnemers te accepteren <\G 21 MAART 1994 e Preste ANP Algemeen Nederlands Penl icLer n doden bij brand in Chicago Bij een brand in een appartementencomplex in Chi- gisteren zeven mensen omgekomen. De brand is ver- jk aangestoken. Sommige inwoners van het vier verdie- ïoge gebouw gooiden in paniek hun kinderen naar bui dat ze zelf naar beneden sprongen. De meeste inwoners jmet brandladders worden gered. haalt Britse legerhelikopter neer In de Noordierse grensplaats Crossmaglen, een katho- Ije op tachtig kilometer ten zuidwesten van Belfast, is za- vond een Britse legerhelikopter neergeschoten. Het ver- erse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoorde- opgeëist. De helikopter was bezig bij de basis van aglen te landen toen hij door een raket werd getroffen en nd neerstortte. Een van de inzittenden raakte gewond. e opkomst verkiezingen Tunesië De verkiezingen in Tunesië, die zonder twijfel zullen wor- (Vonnen door president Abidine Ben Ali en waaraan de lentalisten niet mogen meedoen, heeft gisteren een hoge st opgeleverd. Bijna negentig procent van de kiesgerech- unesiërs ging naar de stembus. Hoewel de regeringspartij tl winnen, zal ook de oppositie een aantal zetels in de Iepen. I* -econoom Mittag overleden Günter Mittag. die in de vroegere DDR vele jaren de lei- 1 d over de communistische economie, is vrijdagavond op ge leeftijd overleden. Mittag werd in 1962 secretaris voor .mie in het centrale comité van de Oostduitse regerings- "SED. Vier jaar later werd hij volwaardig lid van het centrale Na de instorting van het communistische regime in no- ?r 1989 werd Mittag vervolgd wegens fraude en misbruik ienbare middelen. haanse hoofdstad Kabul bestookt •ij De Afghaanse hoofdstad Kabul is gisteren gebombar- door gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht van militie- Rashid Dostum. De beschietingen waren vooral gericht op esidentiële paleis en het ministerie van defensie. Het is ekend of bij de acties slachtoffers zijn gevallen. >enen winnen in Sleeswijk-Holstein Li Bij de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen in uitse Sleeswijk-Holstein zijn de Groenen en plaatselijke en als winnaars uit de bus gekomen. De SPD verloor 3,4 ;nt, maar blijft het CDU voor, die bijna vier procent van de ang verspeelde. De liberale FDP bleef onder de kiesdrempel ijf procent. menië achter aanslag in metro' L* Bij een ontploffing in een metrotrein in de Azerbeid- ise hoofdstad Bakoe zijn zaterdag zeker twaalf mensen om men. Een woordvoerder van president Alijev zei dat de aan- s gepleegd met een tijdbom en stelde vervolgens de Arme- verantwoordelijk. Azerbeidzjan is sinds zes jaar verwikkeld n oorlog over Nagorno-Karabach, een enclave in Azerbeid- waar voornamelijk Armeniërs wonen. ^liaanse journalisten vermoord fl*i Onbekenden hebben gisteren in de Somalische hoofd- '/^Mogadishu een verslaggeefster en een cameraman van het televisiestation RAI doodgeschoten. Zij waren op weg hun hotel toen gewapende mannen hun auto inhaalden en ekker overhaalden. Een motief voor de daad is niet bekend. wonden in itsland bij le ies Koerden Overleg over controle nucleaire installaties vastgelopen De Verenigde Staten lijken vastbesloten via de VN-Veilig heidsraad een offensief te beginnen tegen Noord-Korea. Dat land heeft opnieuw pogingen gefrustreerd voor inter nationale controle op zijn nucleaire installaties en heeft het afgelopen weekeinde Zuid-Korea met oorlog ge dreigd. de inspectieteams van de IAEA, het VN-Agentschap voor Inter nationale Atoomenergie, hun werk laten afronden. Of de VS in staat zijn Noord- Korea door de internationale gemeenschap te laten isoleren, is onduidelijk. China, dat als permanent lid van de V-raad vetorecht heeft, heeft al aange kondigd een dergelijke resolutie WASHINGTON-SEOUL Rtr-AFP-DPA De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) zei dat Washington deze week een ontwerptekst voor een resolutie zal opstellen. Volgens hem zal deze tekst ook pleidooi en bevatten voor economische sancties tegen Pyongyang als Noord-Korea niet onmiddellijk af te wijzen. Maar in een vraag gesprek zei Christopher niet te verwachten dat de Chinezen van hun vetorecht gebruik zul len maken. „Zij hebben net zo veel belang bij een kernwapen- vrij Koreaans schiereiland als wij." De spanningen tussen de twee Korea's liepen het afgelo pen weekeinde flink op. Zater dag vertrok de Noordkoreaanse delegatie boos van de onder handelingstafel en dreigde met oorlog. De buurlanden moesten het eens worden over de uitwis seling van gezanten waardoor meer informatie beschikbaar zou komen over het nucleaire potentieel van Noord-Korea. De Zuidkoreaanse regering reageerde verbolgen op de nieuwe vertraging van de ge sprekken. „Noord-Korea heeft onze en de internationale in spanningen om te komen tot een dialoog genegeerd. Er is geen enkel excuus voor hun ac ties", aldus minister Lee Yung- dug (hereniging). Volgens de Amerikaanse pre sident Clinton leidt de houding van Noord-Korea ertoe dat de VS de militaire oefeningen met Zuid-Korea zullen hervatten. Die waren eerder als gebaar van goede wil opgeschort. Boven dien zal Washington aan Seoul Patriot-raketten (een anti-raket systeem) leveren als Noord-Ko rea niet snel alsnog inspectie van zeven van zijn nucleaire in stallaties toestaat. Leden van het IAEA sloten vo rige week hun inspectiereis naar de zeven installaties af. Ze klaagden dat Pyongyang hen voor de voeten liep, waardoor ze niet konden nagaan of dat land zich houdt aan het non proliferatieverdrag (NPV), dat verspreiding van kernwapens tegengaat. Noord-Korea heeft gedreigd zich terug te trekken uit het NPV. Los Angeles weer opgeschrikt door zware aardschok LOS ANGELES Rtr-AFP Los Angeles is gistermiddag op geschrikt door een zware aard schok. Volgens de autoriteiten zijn er geen slachtoffers geval len en viel de schade mee. De schok duurde ongeveer dertig seconden en had een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. Tal van gebouwen in de Cali- fomische metropool schudden op hun grondvesten, schilderij en vielen van de muren en pan nen gleden van de daken. Op sommige plaatsen viel de stroom uit. Politie en brand weer rukten uit om wegen en viaducten te controleren, die ernstig werden getroffen bij de aardbeving op 17 januari. londen Zeker 25.000 mensen hebben zaterdag in het multi-etnische Londense stadsdeel Eastend geprotesteerd tegen de toenemende vreemde lingenhaat. Het was een van de grootste anti-racistische protesten sinds jaren. De grootste Britse vakbondsorganisatie TUC had tot de demonstra tie opgeroepen na een reeks aanvallen op wijkbewoners van voornamelijk Aziatische afkomst. Op de foto krijgt een van de jongste deelnemers een verfrissing. foto epa SARAJEVO «Rtr-AFP-DPA Het eerste VN-konvooi in vijf maanden heeft gisteren de moslimstad Maglaj bereikt. Dit werd mogelijk, nadat de Ser viërs plotseling hun blokkade hadden opgeheven. Het kon vooi bracht medicijnen en voedsel voor de 100.000 inwo ners van de enclave rond Maglaj. Het konvooi had al enkele da gen bij Zenica op doorgang ge wacht, terwijl VN-officieren on derhandelden met de Serviërs. Gisteren rapporteerden Britse blauwhelmen dat de Serviërs onverwacht de wegblokkades, waar eerder diverse konvooien waren gestrand, hadden verla ten. Het is nog niet duidelijk of de wegen nu definitief open blijven. Sinds vorig jaar oktober worden de inwoners van Maglaj in leven gehouden met voedsel- droppings. Ook in Gornji-Vakuf, in Cen- traal-Bosnië, was het gisteren rustig nadat de Bosnische Kroaten en moslims vrijdag een akkoord hadden ondertekend over een federatie. De bewoners proberen aarzelend de draad van hun gewone leven weer op te pakken. Zij zijn begonnen met de reparatie van hun hui zen, die tijdens de oorlog wer den verwoest. De oorlog in Bosnië is echter nog niet ten einde. Diverse Ser vische leiders hebben zich ne gatief uitgelaten over de federa tie van moslims en Kroaten. Ka radzic, de leider van de Bosni sche Serviërs, eiste zaterdag op nieuw dat de internationale sancties tegen klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) eerst moeten worden opgeheven, voordat de Serviërs zullen mee werken aan het bereiken van 'vrede in Bosnië. De regering van de zelfver klaarde Servische staat in Kroa tië. Krajina, is gisteren afgetre den. Het is onduidelijk wat het gevolg van het aftreden zal zijn voor de besprekingen, onder auspiciën van Russische bemid delaars, die voor morgen zijn aangekondigd tussen de Kroati sche Serviërs en de Kroatische regering. De waarnemend premier van Krajina, Djordje Bjegovic, dien de zijn ontslag in en verklaarde dat de werkzaamheden van zijn kabinet 'van alle kanten worden geblokkeerd'. Er werden in de cember en januari verkiezingen in Krajina gehouden, maar de vorming van een nieuwe rege ring werd opgehouden als ge volg van verdeeldheid tussen aanhangers en tegenstanders van de Servische president Milosevic. De vorige week be noemde premier, de commu nistische technocraat Mikelic, valt niet goed bij een meerder heid van het parlement. -URG «DPA-AFP-Rtr (Botsingen tussen Koerden politie zijn het afgelopen einde op verschillende sen in Duitsland negentig ten gewond geraakt. Hoe- Koerden letsel hebben op- is niet bekend. De po- 24 arrestaties. demonstraties richtten de regering van Tur- tegen het verbod op de dische Arbeiderspartij PKK F 'uitsland. Ook ageerden de 'den tegen Duitse wapenle- nties aan Ankara, j Augsburg, in de deelstaat ren, blokkeerden zo'n dui- H Koerden zaterdag de auto weg tussen Stuttgart en Pas nadat de politie manschappen had inge- kon gistermorgen een einde de blokkade worden ge- jkt. Bij de actie raakten 48 ■ten gewond. lok in Berlijn kwam het tot Pingen. Zeker 38 agenten gewond na een uit de gelopen protestmars van eweld Algerije kt veel levens IERS Rtr-AFP-DPA t conflict tussen de Algerijnse ichthebbers en moslim-ex- flisten heeft het afgelopen keinde aan tientallen men- het leven gekost. Onder de zijn een openbaar aan- Iger en een regeringsgezinde veiligheidstroepen de afgelopèn dagen 54 islamitische funda- intalislen. De meesten wer- i gedood bij botsingen en ïkacties in voorsteden van Ai rs en de steden Blida, Skikda, i Bel Abbes, Relizane, Tlem- Medea en Tipaza. :undamentalisten vermoord- zaterdag de 50-jarige jour- ist Yahia Benzagou, die in het kantoor van pre- ïr Malek. Enkele uren daar- >r was bij zijn woning ten den van Algiers de openbaar iklager Adelkader Ferhat ver- ord. Hij is het tiende slacht binnen de rechterlijke cht sinds vorig jaar mei. Inkatha houdt ANC-bijeenkomst KwaZulu tegen JOHANNESBURG GPD-AP De leider van de Zulu-partij Inkatha, Buthe lezi, ontkent elke betrokkenheid bij het 'derde macht-schandaal' dat vorige week in Zuid-Afrika is uitgebroken. De Inkatha-lei- der heeft zaterdag verklaard dat hij 'zich er absoluut niet van bewust is' dat de politie wapens aan leden van zijn partij heeft gele verd. Buthelezi reageerde hiermee op be schuldigingen van een speciale onderzoeks commissie onder leiding van rechter Gold- stone. De 'derde macht' zou het politieke ge weld in de zwarte woonoorden hebben aangewakkerd om het democratiserings proces te saboteren. Zij zouden daartoe le den van Inkatha hebben voorzien van wa pens en hen ook in het gebruik daarvan hebben getraind. President De Klerk heeft naar aanleiding van dit onderzoek drie politie-generaals on middellijk op non-actief gesteld. Hij kon digde aan dat internationale deskundigen de affaire verder zullen onderzoeken. De generaals hebben het afgelopen week einde in interviews de beschuldigingen ten stelligste ontkend. Zij verwerpen het onder zoek van de commissie-Goldstone. dat vol gens hen voornamelijk is gebaseerd op 'ver klaringen en beweringen' van één infor mant. Inkatha-aanhangers hebben gisteren voor de tweede keer voorkomen dat het ANC in het Zulu-thuisland KwaZulu een verkiezingsbijeenkomst zou organiseren. Ongeveer tweeduizend gewapende Zulu's bezetten het stadion waar het ANC bijeen had willen komen. De politie hield honder den ANC-aanhangers met traangas en rub berkogels op afstand. PARIJS HANS GERTSEN De Franse socialisten en in mindere mate de communisten zijn de winnaars van de eerste ronde van de kantonale verkie zingen (departementale bestu ren) die gisteren in Frankrijk plaatsvonden. De winst van links ging echter niet ten koste van de conservatieve rege ringscoalitie die zich met een score van rond de 44 procent handhaafde ten opzichte van de parlementsverkiezingen van vo rig jaar. De socialisten, die in maart vorig jaar bij de parlementsver kiezingen een vernietigende ne derlaag leden met amper 22 procent van de stemmen, won nen volgens de eerste, voorlopi ge uitslagen bijna acht procent ten opzichte van vorig jaar. Verrassend was ook het lichte herstel van de Franse commu nisten (PCF). Die kregen vol gens de voorlopige uitslag tus sen de 10,5 en de 11,8 procent van de stemmen. Vorig jaar be haalde de PCF amper negen procent. Niet alleen socialisten en communisten toonden zich gis teren opgetogen over de uitslag. Ook diverse woordvoerders van de regeringscoalitie waren te vreden. omdat de opleving van links niet of nauwelijks ten kos te is gegaan van de regerings partijen RPR en UDF. Zowel premier Balladur als minister Pasqua (binnenlandse zaken) stelde gisteravond dat de uitslag van de verkiezingen be wijst dat de Fransen nog steeds vertrouwen in de huidige rege ring hebben. „Dit is een aan moediging om op de ingeslagen weg door te gaan", zo zei pre mier Balladur. san salvador simone van driel Twee auto's met Arena-aanhan gers scheuren om zeven uur 's morgens al door de rijke wijken van San Salvador. 'Victoria 94' staat enigszins voorbarig op hun spandoeken. Een kromge trokken bedelaar met anderhal ve arm en op krukken heeft zich reeds op een kruispunt geïnstal leerd. Hij hoopt op een drukke dag, en die krijgt hij. De inwo ners van San Salvador gaan massaal stemmen. Nog voor de deuren om zeven uur opengaan, staan bij veel stembureaus al kiezers te wach ten. Rond negen uur zijn de groepjes lange rijen geworden en slaat her en der de chaos toe. Van geweld of een gespannen sfeer is niets te merken. Op het terrein van een van de grootste stemcentra in San Sal vador. de Feria Internacional, verlichten limonade- en ijsver kopers het lange wachten. Er heerst een bijna feestelijke stemming. „Het is ook feest", zegt een vrouw die al anderhalf uur in de rij staat. „Dit is zo'n belangrijke dag. Vergelijk het eens met verkiezingen in de oorlogsjaren: die angst en die dreiging, de bussen die niet re den." Een helikopter van het Sal vadoraanse leger vliegt over. Niet om, zoals bij de presidents verkiezingen in 1989, het hoofd te bieden aan guerrillastrijders van het Nationaal Bevrijdings front Farabundo Marti (FMLN) dat nu als politieke partij aan de verkiezingen meedoet, maar om personeel en stembiljetten van en naar de afgelegen gebie- Honderden Salvadoranen stonden gisteren in de rij om te kunnen deelnemen aan de verkiezingen. foto reuter luis galdamez den in het land te vervoeren. Tot deze bijrol heeft het leger zich bij de eerste echt vrije ver kiezingen in vijftig jaar ver plicht. Militairen patrouilleren wel, maar ze hebben met de be veiliging van de stembureaus niets van doen. Die taak is weggelegd voor acht duizend agenten van de oude Nationale Politie en de nieuvCe Nationale Burgerpolitie. Bij de ingang van elk stembureau zien ze erop toe dat iedereen orden telijk naar binnen gaat. Waar het erg druk is, worden de kie zers alleen in groepjes binnen gelaten, zoals in de school Jua- na Lopez in de wijk Soyapango. In het uitgeleefde gebouw staan mensen tegen elkaar aan ge drukt te wachten. De Neder landse VN-waarnemer Martin Engels wurmt zich tussen de rij en door om een stel te helpen dat zijn naam niet kan vinden op de lange lijsten aan de muur die aangeven wie bij welke bus moet stemmen. „Ik vind het vrij chaotisch", meldt hij rond het middaguur over de gang van zaken. „En door de chaos is het moeilijk ervoor te zorgen dat ie dereen privé kan stemmen. De rijen staan soms zo, dat ieder een in het stemhokje kan kij ken." Omdat dit stembureau la ter open ging en om vijf uur al leen nog de mensen mogen stemmen die op dat moment in het gebouw zijn, vreest hij dat een aantal kiezers vanwege tijd gebrek niet zijn stem zal kun nen uitbrengen. Engels heeft ook problemen ge constateerd met de registratie. „Mensen die wel een pasje heb ben, maar niet in het register staan. Ik schat dat dat toch wel vijf keer per uur is gebeurd, en dat is dan alleen wat ik zelf heb gezien. Die mensen mogen dus niet stemmen." Problemen met de registratie doen zich op meer plaatsen voor. In een stembureau in de wijk Soyapango is een man in heftige discussie met de drie mensen achter de tafel. „Maar ik héb niet gestemd", zegt hij voor de zoveelste keer. Hij toont nog eens zijn handen: geen vingertop die na het stem men verplicht in de pot met on uitwasbare inkt is gedoopt. De kiescommissie kijkt nog eens in het register. Achter de naam Pe dro Guerero staat toch echt een handtekening, wat betekent dat meneer Guerero al heeft ge stemd. Een lid van de Arena-partij meent de man bovendien eer der op de dag al in de rij bij een andere stemtafel te hebben ge zien. En dus wordt besloten dat deze echte of onechte Pedro niet aan het verkiezingsfecst mag meedoen. Hij moppert zwaar en zal deze zaak. belooft hij, voorleggen aan het Tribunal Supremo Electoral de instantie die de verkiezingen regelt. Even verderop staan twee broers Hernandez wat verloren in de menigte. Ze hebben alle lijsten afgezocht, maar hun na men komen er niet op voor. Ook aan hen gaan de 'verkiezin gen van de eeuw' voorbij. PARAMARIBO-NEW YORK ANP Suriname wil rustig het resul taat bekijken van het ministe riële overleg met de Nederland se bewindsman Pronk voordat het eventueel instemt met toe zicht op de economische her vormingen door het Internatio naal Monetaire Fonds (IMF). „We hebben nog niets besloten. We willen eerst zien welke vor deringen zijn gemaaktonder streepte president Venetiaan. Pronk (ontwikkelingssamen werking) voerde zaterdag in New York besprekingen met zijn Surinaamse collega's Assen (planning) en Mungra (buiten landse zaken). Na afloop maak te Pronk bekend dat Paramari bo akkoord ging met IMF-con- trole. Het fonds brengt elk kwartaal rapport uit over de stand van zaken en op grond daarvan beslist Nederland of en hoeveel geld Suriname krijgt. Venetiaan zei met dit take-lt- or-leave-it standpunt' van Pronk geen probleem te heb ben. Maar hij gaf wel aan dat Suriname hulp nodig heeft 'die gegarandeerd is en niet die we eventueel kunnen krijgen'. Suriname verzette zich tot nu toe tegen toezicht van het IMF omdat het fonds volgens Para maribo te hard is met zijn sane- ringseisen. In plaats daarvan had het toezicht van het Britse Harwick Instituut voorgesteld. Maar dat was voor Nederland onaanvaardbaar. TUNIS Rtr-AFP dan tot nu toe is afgesproken. De PLO en Israël praten weer met elkaar na de veroordeling in de Veiligheidsraad van het bloedbad in Hebron, afgelopen vrijdag. De Palestijnen hadden deze veroordeling als voorwaar de gesteld voor een terugkeer aan de onderhandelingstafel. Een besluit tot hervatting van het overleg heeft de PLO echter nog niet genomen. Arafat liet gisteren weten dat hij de tijd nog niet rijp acht om de Israëlische minister Peres, (buitenlandse zaken) te ont moeten. PLO-leider Arafat heeft gisteren in Tunis overleg gevoerd met een hoge Israëlische delegatie over een reeks beschermende maatregelen voor de Palestijnse bevolking in de bezette gebie den. Op die manier wil Israël de PLO weer aan de onderhande lingstafel krijgen. Israël zou bereid zijn de aan wezigheid van ongewapende internationale waarnemers in de bezette gebieden te accepte ren. Ook wil de joodse staat de Palestijnse politiemacht meer verantwoordelijkheden geven

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5