'Bij huursubsidie vermogen meetellen' Binnenland kluizen gekookt door itoring bij experiment 'Lubbers hoeft niet zo nodig naar Brussel Zeereus op reis Kabinet vraagt advies over spaarloon iking bij Olau Line ten |nde, veerdienst hervat Vijf vechtende pitbulls in Haags bovenhuis Bruid te water gelaten 'Riviertrein kan Rotterdam aparte status geven'' ■NDAC 21 MAART 1994 3 ?en Nederlands Persbi •rzekeraar VGZ schrapt 200 banen egen» Zorgv erzekeraar VGZ in Nijmegen zal de komende ja- circa tweehonderd van de 1.250 arbeidsplaatsen schrappen, naatregelen hangen volgens bestuurder Van den Brink van Dienstenbond FNV samen met de invoering van een nieuwe inisatiestructuur. Afgesproken is dat geen gedwongen ont- ;en vallen. VGZ telt 1.48 miljoen verzekerden en is de groot- jespecialiseerde ziektekostenverzekeraar in Nederland. lie besmeurt tientallen vogels giiM» In het Friese vogelopvangcentrum De Fügelpits zijn de ?lopen dagen meer dan vijfig met olie besmeurde vogels bin- igebracht. De vogels zijn aangespoeld op de Waddeneilanden >p de Friese kust. Woordvoerster Wiersma zei zaterdag dat ze nooit eerder zoveel olieslachtoffers heeft binnengekregen in tan v(Prt' 'iarc'e aanlandige noordwestenwind en de aanvvezig- lar nir van no*> niet vertro^en trekvogels kunnen volgens haar de «vordten ziïn van plotselinge stroom slachtoffers. >ij de anderden varkens levend verbrand ke ve' /rouMAMDoor een uitslaande brand zaterdagavond in een var- apanisstal aan het Brabantse Chaam zijn tweehonderd mestvar- gastns levend verbrand of in de rook gestikt. De oorzaak van het 1 wonir is nog niet bekend. De boer was lot kwart voor acht zater- lie. javond bezig geweest met het voeren van de dieren. Ruim pres half uur later hoorde hij geknal in de stal. Vrijwel meteen sloegen er al vlammen door de deur en via de ventilatie- n hets uit het dak. h| Oortvluchtige gevangene opgepakt In zijn woonplaats Heerlen heeft de politie gisteren een a jarige man aangehouden die op 31 december na verlof niet ess teruggekeerd naar de gevangenis in Leeuwarden. Hij moest ..eeuwarden nog een straf uitzitten van vier jaar voor geweld- vermogensdelicten. uiklanding op vliegbasis Eindhoven dhoven Een Piper Cub. een klein éénmotorig vliegtuigje, eft gistermiddag op de vliegbasis Eindhoven een buiklanding fnaakt. Het toestel liep daarbij flinke schade op. De 49-jarige loot bleef ongedeerd. Het landingsgestel van het vliegtuig was schadigd tijdens een touch-and-go, een landing waarna inleen wordt doorgestart. Daarop besloot def piloot in overleg ;?t de verkeersleiding en na inspectie vanuit een ander vlieg- 'ig, een buiklanding te maken in het land bij de vliegbasis. Hau Hollandia en Olau Brit- 'nia varen weer. De staking 'Ier de bemanning is gisteren indigd, nadat het afgelopen ikeinde in Hamburg een ak- rd werd bereikt over een af- eiingsregeling. Een deel van bemanning van de Olau Hol- dia besloot vorige week het rk neer te leggen omdat de ectie de lijn niet langer onder J Duitse vlag wilde exploite- maar onder een buiten- dse vlag zonder goede CAO- lalingen. In reactie op de sta- g besloot Olau Line de twee epen nog vóór de zomer te copen of te verhuren, waar- ir vierhonderd arbeidsplaat- verloren gaan. 'olgens het akkoord tussen iden en Olau zal het bedFijf twee schepen, de Olau Hol- dia en de Olau Brittannia, nu f mei terugtrekken en probe- de veerdienstrechten te ver- pen. Het 130 man tellende Jpersoneel zou dan kunnen litai pijr "Aan schiet zichzelf per ongeluk dood utttnbergen anp n 24-jarige man uit Nieuw issemeer is het afgelopen ïekeinde om het leven geko- én bij een schot uit een zelf- maakt vuurwapen. De man 1de het wapen samen met id-asterdam anp lt j een proef in het dierexperi menteel laboratorium van de rije Universiteit in Amsterdam jn 260 naakte muizen letterlijk ïkookt door een technische oring. Het is de tweede keer in jaar dat een groot aantal luizen om het leven komt door storing. Het college van bestuur van den haag gpd Premier Lubbers staat bepaald niet te trappelen om voorzitter s |te worden van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie. Dat heeft zijn Belgische oud collega Wilfried Martens, die zelf kandidaat is voorde hoog ste politieke functie in Europa, -gisteravond in het KRO-televi- sieprogramma Brandpunt ge- •tzegd. „Ik ken Ruud Lubbers vrij goed zoals u weet. Ik denk dat men er zeer sterk bij hem zal moeten aandringen om de "voorzitter van de commissie te worden. Ik geloof dat men hem echt zal moeten moeten smeken om het te doen, als er geen andere goede kandidaat is", aldus Martens. Martens is twaalf jaar pre mier geweest van België en is sinds vorig jaar maart ambte loos burger is. Hij denkt dat als hij een gooi naar het hoogste politieke ambt van Europa doet. hij zeker kan rekenen op de fidele steun van Lubbers'. Lubbers zelf weigert dat recht streeks te bevestigen omdat 'Martens dat niet zou waarde ren'. Volgens welingelichte krin gen maakt Lubbers noch Mar tens echte kans op het voorzit terschap van de Europese Commissie, omdat de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand en Sir Leono Brittain ook op de baan zouden azen. Ook de huidige premier van België, Jean-Luc Dehaene, zou willen. CDA zoekt naar dekking voor 'gat' van 400 miljoen Het CDA wil voortaan niet alleen de rente-inkomsten, maar ook het spaargeld zelf laten meetellen bij de huur subsidie. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft dat zaterdag gezegd op een manifestatie van de Wooonbond in Ede. Hoe die zogeheten vermogenstoets er in de praktijk uit gaat zien, wilde men vanmorgen bij het CDA niet zeggen. haarlem sjaak smakman Op dit moment ontvangen bij na een miljoen huurders bijna twee miljard gulden huursubsi die per jaar. Het CDA wilde op dat bedrag 400 miljoen gulden korten, maar zag daarvan af toen het Centraal Planbureau had berekend dat mensen met een minimum-inkomen daar door 800 gulden per jaar zou den inleveren. Bovendien wordt ook zonder deze extra bezuiniging het wo nen voor huurders al fiks duur der. De geplande stijging van de huren met 5,5 procent per jaar wordt voor slechts 3,5 procent gecompenseerd via een hogere huursubsidie. Dat kost mensen met een minimuminkomen uit eindelijk ook 240 gulden per jaar, terwijl in de CDA-plannen alle uitkeringen de komende ja ren worden bevroren. Het gat van 400 miljoen dat is ontstaan door het schrappen van de extra bezuiniging wil staatssecretaris Heerma, vijfde op de CDA-lijst, nu dichten door onder meer een vermo genstoets in te voeren. Deze toets moet samen met het over hevelen van de huursubsidie van rijk naar gemeenten onge veer honderd miljoen gulden besparing opleveren. Een CDA- woordvoerder wilde vanmorgen niet zeggen hoeveel de vermo genstoets zelf moet opleveren. Een vermogenstoets geldt wel bij bijvoorbeeld de bijstand: wie in de bijstand belandt, moet eerst al zijn spaargeld opmaken totdat hij nog ongeveer 8.600 gulden (gezinnen 17.200 gul den) op de bank heeft. Wie met een eigen huis in de bijstand belandt, mag ruim 70.000 gul den 'eigen vermogen' in zijn huis houden. Wie zijn huis al bijna heeft afgelost, moet dat dus eerst voor een deel weet 'opeten'. Een dergelijk systeem bij de huursubsidie heeft als na deel dat het voor veel mensen moeilijk wordt om geld te spa ren voor een eigen huis, iets wat het CDA nu juist zegt te willen bevorderen. De overige 300 miljoen van het gat van 400 miljoen wil het CDA vinden door minder exter ne adviseurs, onderzoek en stu die op het ministerie en het schrappen van de prijscompen satie. Rotterdam Je zou het zo niet zeggen, maar dit is het grootste schip dat onder Nederlandse vlag vaart. De Nedlloyd Hongkong is 279 meter lang, drie voetbalvelden achter elkaar en 38 meter breed. Het schip is voor zien van een systeem dat overboord slaan van containers onmogelijk maakt. foto anp den haag «anp ciaal akkoord van twintig miljoen gulden blijven werken. Volgens de vakbond ÖTV be dragen de kosten van het soci aal plan ruim twintig miljoen gulden. „Onder deze omstan digheden was het het .beste wat we konden bereiken. Voor Duit se begrippen hebben we een ongekend goede regeling voor elkaar gekregen. Olau is ak koord, want ze wilden graag van de bemanning en de bond aF', aldus vakbondsman Meyer. Over de precieze inhoud wilde hij geen mededelingen doen. In het sociaal plan is een ont bindende voorwaarde opgeno men. De directie van de Olau Line'moet de schepen verkopen of verhuren aan P O, die al belangstelling heeft getoond. „Wij willen niet", aldus vak bondsman Schmeling, „dat de mensen worden uitgekocht en dat de Olau Line de twee sche pen tóch onder een goedkope vlag en met een andere beman ning laat varen op Vlissingen- Sheemess". Het kabinet zal de Raad van State advies vragen over een regeling die fiscaal sparen voor werkne mers stimuleert. Aanleiding hiertoe vormen de ernstige bezwaren van minister De Vries van soci ale zaken tegen de regeling, die sinds 1 januari van kracht is. De regeling, die tot stand kwam op initiatief van de kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreug- denhil (CDA), maakt het mogelijk tweemaal fisca le aftrek te verwerven. Dat kan door met het ge blokkeerde spaarloon een lijfrentepolis te kopen. Voor werknemers met een hoog inkomen bete kent dat dat de belastingdienst hun lijfrentepolis financiert. De Vries heeft ernstige bezwaren om dat dat de staat vele miljoenen guldens per jaar zou kosten. den haag gpd De Haagse politie heeft in een bovenwoning in Den Haag vijf pitbullterriërs in beslag geno men. Eén van de honden was zo toegetakeld dat hij moest worden afgemaakt. De politie kwam de honden op het spoor toen een buur vrouw alarm sloeg. Ze hoorde uit de woning een vreselijk ge blaf. gegil en geschreeuw ko men. De politie trof vier agres sieve pitbulls aan. Het vijfde dier lag hevig toegetakeld in de keuken en moest per die renambulance afgevoerd. De doodsbange hond is met een spuitje uit zijn lijden verlost. De overige dieren zijn met een vangstok gepakt en naar een asiel gebracht. De 41-jarige eigenaar van de honden was niet thuis. Zijn honden zijn vorig jaar ook al in belaggenomen. De politie rechter besloot toen dat ze moesten worden afgemaakt omdat ze niet als pitbull waren geregistreerd. Er werd echter een vormfout gemaakt waar door executie van de baan was. De honden zijn toen weer teruggekeerd naar hun baasje. een vriend uitproberen in een polder in Steenbergen. Daarbij is een schot gevallen waardoor hij zwaar gewond raakte. Het slachtoffer overleed later in een ziekenhuis. Wat precies is gebeurd, weet de poli- de universiteit voert overleg met de veterinaire hoofdinspectie over de toekomst van het labo ratorium. De inspecteur zou al hebben gedreigd met maatrege len. De oververhitting werd overi gens gesignaleerd door de con tinudienst van de VU. Die greep niet in omdat hij zich geen raad wist met de muizen. Amsterdam Een grote bruidsjurk zonder inhoud staat in het Amsterdamse stadsdeel Westerpark. De bruid is gemaakt van kunststof door kunstenaarscollectief Patchwork dat vorig jaar twintig baljurken in de Haagse hofvijver liet dansen. foto anp hans stfinmeifr Dordtse ingenieur komt met alternatief voor omstreden Betuwelijn rotterdam rene sauveur „Transport via ijzer op ijzer is niet meer van deze tijd. Nederland zou met zijn traditie op het gebied van de •scheepsbouw juist de natuurlijke infrastructuur van West-Europa moeten benutten. Dat kan met de Ri- verSnake." Architect Freek Prins (49) uit Dordrecht loopt naar het raam van zijn kantoor, vanwaar het weidse uitzicht respect afdwingt. Eeuwenlang al slingert de Oude Maas zich hier glinsterend door het polderlandschap. „Prach tig nietwaar, al dat water. Stel je voor dat hier zo'n Ri- verSnakg soepel door de hocht glijdt, geladen met meer dan duizend containers. Dat is heel wat anders dan de herrie van een trein door de Betuwe." Prins' ergernis over de keuze voor een spoorverbin ding door het kwetsbare hart van Nederland resulteer de in zijn plan voor de riviertrein. Een samenstelsel van laadbakken, waarop containers kunnen worden gezet. De schakels zijn via grote kogelgewrichten gekoppeld. Aan de voorkant van deze riviertrein bevindt zich een beweegbare gondel, een locomotief met communica tie- en navigatieapparatuur. Hier bevindt zich ook de hoofdaandrijving. Tussen de duwbakken bevinden zich draaibare straalbuis-dieselmotoren. De riviertrein kan een bemanning van vier koppen hebben, en een lengte van zo'n 450 meter. „De Rotterdamse haven heeft een eigen, nieuwe metafoor nodig", filosofeert de uitvinder losjes. „Een beeld om zich aan op te trekken en waaraan West-Eu ropa zich kan warmen. Het innovatieve karakter van de rivierslang kan Rotterdam een zeer bijzondere status bezorgen. De Rotterdamse haven is onze nationale zorg. Waarom neemt de stad niet een logistieke voor sprong, waarmee de haven diep in het Europese ach terland kan penetreren?" Vorige week ontvouwde Prins zijn gedachte op het ministerie van verkeer en waterstaat. Hij vertelde daar hoe hij zijn riviertrein wil laten aansluiten op toekom stige railverbindingen naar binnen- en buitenland. Pro jectleider-Betuwelijn Hans Boom toonde een willig oor. Tijdens zijn bezoek aan Den Haag werd Prins bege leid door zijn vakgenoot Spier, tevens senator voor D66. „De RiverSnake gaat ongetwijfeld een rol spelen in het Eerste-Kamerdebat over de Betuwelijn," zegt Spier spontaan. „Het plan draagt eindelijk de belofte van de innovatie in zich. Het past in de opvattingen van de D66-fractie om het transport over water verder te pro fessionaliseren. Bovendien is het in beginsel een ex portartikel. Wat dacht u van transporten over's werelds grote rivieren als de Mississippi en de Gele Rivier?". Hij wil het plan volgende week dinsdag ter sprake brengen als de Eerste Kamer over de Betuwelijn praat. Deskundigen op het gebied van maritieme zaken en de vervoerssector reageren onverdeeld enthousiast op het idee voor de riviertrein. maar plaatsen tegelijk kant tekeningen. Woordvoerder Badoux van het Maritiem Research Instituut Nederland (Mariti) in Wageningen zegt dat nieuwe vervoerssystemen zullen moeten aan sluiten op de schaalvergroting die de zeecontainervaart doormaakt. Toch verwelkomt hij de gedachte aan een nieuwe vorm van transport over water, ook vanwege de creativiteit die het uitstraalt. De Nederlandse Particuliere Rijnvaartcentrale toont zich eveneens ingenomen met het plan. „De riviertrein lijkt een bijzonder waardevolle bijdrage aan onze po gingen alternatief vervoer over water te vinden", zegt woordvoerder Pols. „Ik ben er van overtuigd dat in de binnenvaartsector investeerders voor dit plan zijn te vinden. Er zal straks zeker iemand opstaan die geld in dit plan wil steken, zodra de levensvatbaarheid is aan getoond." Professor Pols, hoogleraar Planning aan de TU Delft, beschouwt de riviertrein van Prins als een hoeiend plan. „Maar het is vooralsnog niet meer dan een stel woeste kreten voorzien van ruwe schetsenrelativeert hij. „Dat is meteen ook de charme ervan, maar op een aantal punten gaat Prins wat snel. Zo is het ondermeer de vraag of de walradarapparatuur over de hele route die Prins voor ogen heeft, overal kan worden aange bracht." Pols wijst anderzijds op de slechte prognoses voor de financiële positie van de Deutsche Bundesbahn. „Bond de eeuwwisseling staat de Duitsers een tekort van veer tig miljard mark te wachten. Moet Nederland dan toch met hen in zee gaan via afspraken over railvervoer? Als het RiverSnake-project haalbaar blijkt, kan je over de Rijn via het Donaukanaal vijftien Europese landen be reiken. Dat is toch iets om over na te denken." Zoektocht naar vliegtuigje is gestaakt eelde/umuiden gpd Er is nog geen spoor gevonden van de vlieger uit Haren die sinds vrijdagmiddag wordt ver mist nadat hij met zijn eenmo- torige sportvliegtuigje van vlieg veld Eelde vertrok. Marine en kustwacht hebben vrijdag en zaterdag met vliegtuigen en he likopters het waddengebied van Texel tot aan Denemarken en Duitsland afgestroopt maar ze vonden niets. Het Kustwachtcentrum in IJmuiden heeft vissers, die van morgen zijn uitgevaren, ver zocht uit te zien naar eventuele wrakstukken. Er wordt vanuit gegaan dat de vlieger niet meer leeft. De man is een ervaren pi loot, hij heeft acht vliegtuigen. Alders: 'Waterprobleem is op te lossen' noorpwuk gpd Milieuminister Alders die de drinkwaterconferentie in Noordwijk voorzit, is optimis tisch over het drinkwaterpro bleem. Volgens Alders zijn de problemen best op te lossen, al leen is het een zaak van de lan ge adem. Sinds de milieuconfe rentie in Rio de Janeiro in 1992 zijn volgens Alders al 'enorme stappen' gezet. De eerste zorgen over een goede drinkwatervoorziening ontstonden twintig jaar gele den. Toen investeerde het Wes ten in grote stuwdammen. Ge volg was dat veel plaatselijke bewoners hun grond moesten verlaten. De omgeving werd verwoest, elektriciteit en drink water werden niet in hun nieu we dorpjes geleverd. Soms sloe gen mensen drinkwaterputten en plaatsten ze pompen. Maar vervolgens werd de pomp niet onderhouden en droogde de bron op. De kunst is dat dat wel gebeurt en dal geld wordt ge spaard voor een nieuwe water put als de oude het begeeft. Alders: „In wezen is het drinkwaterprobleem heel over zichtelijk. We kennen de oorza ken, we hebben de oplossin gen". Geld is volgens de minis ter geen'probleem, want ook nu betalen de arme bewoners van illegale sloppenwijken veel geld voor een emmer water van slechte kwaliteit. Volgens Alders is afval een groot probleem zowel in het Westen als in de ontwikkelings landen. „Chemicaliën en be strijdingsmiddelen bedreigen de drinkwatervoorraden." Ook in Nederland werden waterwin- putten gesloten, door giftige stoffen in het grondwater. Soms wordt de waterloop veel te ingrijpend gewijzigd. In de voormalige Sovjetunie viel bij voorbeeld het visrijke Aralmeer half droog, omdat gigantische irrigatienetwerken voor katoen plantages werden aangelegd. De conferentie in Noordwijk moet de weg vrijmaken voor harde afspraken in VN-verband. De voornemens voor milieuver beteringen worden in wetten en regels vastgelegd. Alders ver wacht niet direct resultaat want het 'is vooral een zaak van de lange adem'. Nederland zal mensen oplei den die het drinkwaternet gaan onderhouden. Voorbeeld daar bij is de hulporganisatie Simavi in Haarlem. In twee jaar tijd werden 1.500 eenvoudige wa terpompen geplaatst in Azië en Afrika. De komende paar jaar volgen er nog tweeduizend. Drie daarvan zijn betaald door ambtenaren van het ministerie- van VROM. Telkens kiest Simavi voor een vorm van plaatselijk beheer, dat zorg draagt voor het technische onderhoud en de bewaking van de waterkwaliteit. De gebruikers betalen voor het water en sparen tegelijk een nieuwe pomp bij elkaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3