Alleen het goud telt voor De Graaf Nauwelijks tegenstand voor de Holland Acht Allroundtraditie wordt schaatsers straks funest Sport )scar Middeldorp ;omt even te kort Overwinning Schneider Succes voor Haarhuis/Eltingh \ANDAG 21 MAART 1994 22 - >e Groot wordt afgetroefd !Dcn_. In <lc LcvitasTijdrace, de openingswedstrijd van het ka- "iseizoen, heeft leroen de Groot uit Leiden niet kunnen impo- ?ren. Op het golvende water van de winderige poldervaarten tnd Leiden liet de favoriet in de hoogste divisie (KI) zich ver- ssen door Robert lan van Houten, die over de race van twintig lometer een tijd liet noteren van 1.34,09. De Groot eindigde als rde in 1.37,13. Tweede werd Paul lark.son (nel als De Groot in Levitas) in 1.35,16. irethen wint EK bandstoten ucHENl-onsy Grethen heeft gisteren in Wijchen de Europese el in het handstoten veroverd. De Luxemburger won in de fi- ilc in drie sets van de Duitser Zenkner die net als vorig jaar .cede werd. De derde plaats was, dat was eveneens een herha- ïg van vorig jaar, voor lean-Paul de Bruyn uit Nederland, rethcn is een allrounder die al jarenlang in de top van de ka rspelen terug is te vinden. Net als zoveel biljarters richt hij ch steeds meer op het driebanden. In de beste betaalde spel- tort speelt hij competitie voor Essen in Duitsland. aspers verliest van Merckx .cknang Eddy Merckx is een bijna gewone naam voor een •Igische sportman. Na de legendarische wielrenner meldde ch gisteren een driebander met die naam aan de top. De erckx met keu won de finale van de Grand Prix driebanden in icknang, bij Stuttgart, met 3-1 van Dick Jaspers uit St. Wille- ord. p de wereldranglijst van de profbond li WA is Merckx zestien- Jaspers zesde. De Belg speelde een uitstekend toernooi waar hij afrekende met drie spelers uit de top-10. Achtereenvolgens cl Comori, lijstaanvoerder Sang Lee en dus Jaspers. Alleen in halve finales had hij een op papier eenvoudiger tegenstander: Duitser Willcnberger an der Geest beraadt zich n bosch Cor van der Geest is aan het einde van zijn latijn. De mdscoach van de judovrouwen, die gisteren in Den Bosch met j nam ju voor de vierde keer op rij de Nederlandse titel voor ams binnenhaalde, zal zich deze week beraden over zijn posi- binnen de Nederlandse Judo Bond. k loop op de toppen van mijn lenen", aldus een duidelijk chtbaar vermoeide Van der Geest. „Naast het trainen en bege- iden van de judo-toppers bij Kenamju, moet ik ook de sport- liool draaiende houden. Daar bovenop komt nog een keer ijn .joppie' bij de bond. Bij alles geef ik mijn ziel en zaligheid, at kost heel veel energie. Er moet iets gebeuren, daar ga ik deze eek over nadenken. Ik weet één ding heel zeker: als ik moet ezen, wordt het Kenamju." .ansink hervindt vorm rus» Een dag na zijn 33e verjaardag heeft Jos Lansink zijn anzende vorm van het begin van het winterseizoen hervon- ;n. De ruiter uit Wecrselo, sinds jaren de meesterknecht van mdscoach Hom, won gisteren in sportpaleis Bercy in Parijs de 'rtiende en voorlaatste wedstrijd van het Europese circuit voor wereldbeker. Met Bollvorm's Libero H bleef de Twent in de triage foutloos in 29,32 seconden. leningsraces Zandvoort een koud en winderig Cir- van /.andvoort 4s gisteren t gegaan. Hoofdmoot vorm de race voor de Formule nault, waarin Woubrugge- ii Oscar Middeldorp zater- het snelst getraind had. On- ïks een goede start werd hij Ie tweede ronde gepakt door teamgenoot van vorig jaar. nk ten Wolde. ia de tiende ronde kwam de tering en in rondje 17 pikte kleidorp weer de eerste ats in. Niet voor lang, want 'r een ronde verder was het i Wolde die zich, en nu voor d, op de eerste plaats nestel- Middeldorp werd op 0,43 onde tweede. Blij was hij t: „De auto kwam net even te i Deze motor is nog niet su- Ik ga morgen maar eens r Frankrijk bellen, want zo dt het Europees niets." En is toch het uitgangspunt dit j Her er Oscar Middeldorp, iet spits werd afgebeten door i'oung Timers, auto's die nog oud genoeg zijn voor de Timers. Oegstgeestenaar Proper verscheen aan de t met een Ford Escort 000. Over all werd hij keurig Je. „Het was nog een zware ook", aldus Proper, die dit oen ook acteert in Ferrari sche Challenge. Winnaar d Bert Moritz in een Ford stang, terwijl Bob Knook in Chevrolet Camaro tweede lemaal v t spa ender ebée uit •stgeest, vertrok in de MG npetition vanaf de zevende trij. Met zijn 1.26.6 was hij nooit zo snel geweest. „Ver- dan 1.29 ben ik nog nooit omen", was zijn contmen- eel heeft het allemaal niet olpen, want in de achtste de kwamen er geluiden on de motorkap vandaan die er thuishoren. Toen in de ne- Twee nieuwkomers lieten na drukkelijk van zich horen. Tim Coronel (tweelingbroertje van Tom en beiden afkomstig uit het bekende racenest Coronel) en Sander van Es waren een openbaring. Tim kwam net even te kort om de eerste plaats te pakken die hij dan ook moest overlaten aan Rob Karst. Ver schil: 0,1 seconde. Met daar weer een halve seconde verschil tussen werd Van Es derde. De volgende races zijn op Tweede Paasdag. Daar zullen de produktiewagens de hoofdmoot gaan vormen. Omdat alle races in deze klasse over twee man ches verlopen, begint het pro- grai 10 i ch- ends. ni'Schneider heeft gisteren alpine-skiseizoen met een rwinning afgesloten. De nares van drie medailles id, zilver en brons) tijdens Olympische Spelen in Lille- Jimer, won de laatste race de wereldbeker slalom in Koudekerker wint wintertriathlon van Leiden Ronald de Graaf uil Koudekerk aan den Rijn heeft giste ren op overtuigende wijze de wintertriathlon van Leiden op zijn naam geschreven. Hij deed dit voor het vierde achter eenvolgende jaar. Toen de Graaf voor de eerste keer meedeed, een aantal jaar geleden, won hij. De jaren daarop werd hij tweede en derde. Nadien gold voor hem nog maar een plek, de eerste. ÜSS leiden jeroen alkemade Gisterochtend werd, bij de Leid- se ijshal aan de Vondellaan, in alle vroegte gestart met een hardloopparcours over 9.6 km. De looproute tl ie voor een groot deel door Leiden en een stukje Oegstgeest liep, werd met een ruime voorsprong afgesloten door De Graaf. Zijn drie achter volgers. waaronder veteraan en lid van het triathlonteam van de Zijl Hans van Zijp, volgde op een kleine tweeminuten. Na op de fiets te zijn gespron gen voor ruim 44.8 km. wist De Graaf zijn voorsprong nog ver der uit te bouwen op zijn drie naaste concurenten. Ilarco Schaafsma uit Rijnsburg leek tij dens het fietsen toch nog roet in het eten te gaan gooien. Schaaf sma, die als zesde atleet met het fietsen begon met ruim drie mi nuten achterstand op de leider, behoorde verreweg tot de beste fietsers in het deelnemersveld. Hij maakte zijn faam waar en maakte al zijn achterstand goed. Met nog 400 meter te fiet sen bereikte hij De Graaf en zo doende bereikten zij samen de wisselzone. De Graaf, een gevestigde naam in de schaatsmarathon- wereld, wist dat er nu wel een wonder moest gebeuren wilde hij de overwinning nog uit han den .geven. De Koudekerker werkte zijn 100 rondjes op de Leidse 200 meter ijsbaan soepel af in 33 minuten en een paar luttele seconden. De Rijnsbur ger deed hier mede dankzij een val anderhalve minuut langer over. Mart Moraal, die ooit eer der de overwinning voor zich opeiste in de Leidse winter triathlon, wisselde na het lopen als vijfde, zette de derde fietstijd op de klokken en eindigde in het totaal klassement als derde. Op de vierde plaats eindigde de jonge triatleet Rinse van den Ouweelen. Van zijp Veteraan Hans van Zijp, die zeer sterk was begonnen met het lopen, realiseerde de zeven de fietstijd en eindigde uitein delijk als beste veteraan als ze vende in het totaalklassement. Achteraf meldde De Graaf dat hij een koudje had opgelopen eerder in de week en daar veel last van ondervond. „Het lopen ging uitstekend, dat moest ook wel want ik wist dat Harco tij dens het fietsen sterk terug zou komen. Ik had erg veel voor sprong op hem, maar zoals ver wacht kwam hij sterk terug en pakte hij me terug. Toen ik een maal mijn ijzers had onderge bonden en ik een paar rondjes samen met Mart Moraal op gang was gekomen, wist ik dat het wel snor zat." Bij de vrouwen was de strijd snel beslist, Monique Vergeer uit Voorhout wapende zich goed tegen al het mannenge- weld, zij werd 40ste in een tijd van 3 uur en 3 minuten. Ruim dertien minuten achter haar eindigde Carla Duyn uit War- Mart Moraal uit Oegstgeest, mond als tweede vrouw. De derde plaats bij de vrouwen was voor Helma Streng uit Rijns- burg. Jan van der Marei i Bike-Run seizoen s nen. De triatleet uit tionaal kampioen triathlon van Almere, schreef gisteren in Steenwijk al w eerste wedstrijd op zijn s het Run- erk begoli fer Aar, na- de hele Van der Marei ondervond veel tegenstand, met name van de Fries Jacob van der Ploeg, vorig jaar al vijfde op het NK kwart - triathlon. „Met lopen had ik nog een beetje last van vorige week," al dus Van der Marei, die de vijf tien kilometer businessloop van de Twintig van Alphen op zijn naam schreef. „Ik moest daar door wat toegeven op de eerste drie, een achterstand, die ik pas na zeven kilometer fietsen had ingelopen. Er stond veel wind, dus het was flink beuken. Ik liep ook maar zo'n dertig, veertig se conden uit. Daardoor was het nog flink lastig om Van der Ploeg op het laatste stuk lopen achter me te houden." Na zeven kilometer lopen, FOTO DICK HOGEWONING dertig fietsen en 3,5 lopen, had Van der Marei precies acht tel len over. Al met al zijn dit toch goede tekenen voor de triatleet, die eind april een gooi doet naar de titel in de Run-Bike- Run. Vanwege zijn huwelijk twee dagen eerder, zal hij echter niet deelnemen aan de Alphen- se wedstrijd, die voor zondag 10 april op het programma staat. geilde ronde ook nog de rode olielamp ging branden, werd het tijd de MG-B aan de kant te zetten. De race werd gewonnen door J. Wertwijn in een MG-B met A. Gelissen, eveneens uit komend in een MG-B, op de tweede plaats. Pech Stomme pech was het lot van Bas van Son uil Alphen aan den Rijn op deze eerste racedag van het seizoen. Bij de start kon hij de eerste versnelling van zijn Citroen AX GTi nergens meer vinden. Toen hij die eenmaal had gevonden, was iedereen die achter hem stond allang voor bij. Toch was Van Son in staat aan een opmars te beginnen. Debutante en teamgenote Gabi Uljee, eveneens uit AJphen, kreeg last van een olielekkage, waardoor Van Son koos voor een andere lijn. Dit leverde hem uiteindelijk een twintigste plaats op. terwijl Uljee de pits kon opzoeken. Berend Gesman. ook weer uit Alphen en teamge noot van Bas van Son, werd net voor Van Son negentiende. De uit Oegstgeest alkomstige Van der Kraa eindigde als 24ste. 'd ging het er al- De Holland Acht op de 2500 meter van de Heineken Vierkamp. amsterdam gpd I let verkeer op de Amsterdamse Berlagêbrug ligt een paar minu ten volledig stil. Honderden mensen nemen de overspan ning van de Amstel in beslag en haa: ch de e r de nadere kant om niets te hoeven missen van de apotheose van de tweeëntwintigste Heineken roei-vierkamp. De grote favoriet Holland Acht probeert met een uiterste krachtsinspanning de voornaamste concurrent, de Nereus Acht, op de laatste me ters van de beslissende vijf kilo meter nog te achterhalen. De Amsterdamse studenten van Nereu§, twintig seconden eerder gestart, winhen de pres- tigeslag met slechts een boot breedte voorsprong. De eind overwinning is net als vorig jaar voor de Holland Acht, dat op de eerste drie afstanden (250, 750 en 2500 meter) al een onover brugbare bres heeft geslagen. De roeivierkamp, de officiële opening van het roeiseizoen, kende vrijdag een valse start. Bij het invaren in het schemerdon ker zag de achtjarige stuur- vrouw van de veteranenboot van het Haarlemse Het Spaarne een Rijnaak over het hoofd. Het meisje kon, verstijfd van de schrik, geen woord meer uit brengen en sprong onmiddeljijk in het ijskoude water. Haar acht teamgenoten volgden haar voorbeeld, waarna de roeiboot door de Rijnaak werd overva ren. Slechts de punt van de ruim vijftien meter lange boot moest het ontgelden. De door weekte dames zagen af van ver dere deelname. Een andere tegenvaller was de deelname van buitenlandse ploegen op het hoogste niveau, de eerste divisie. De Holland Acht, met bekende roeiers als Nico Rienks, Ronald Florijn en Jaap Krijtenburg, bereidt zich voor op de Olympische Spelen in Atlanta 1996. Met persoonlij ke uitnodigingen hoopten de roeiers op aansprekende tegen standers, maar alleen het als roei-natie niet hoog aange schreven Litouwen meldde zich aan. Zaterdag bleek echter dat de Litouwers niet hun acht sterkste roeiers op het water konden brengen, waarna de ploeg werd teruggezet naar de tweede divisie. Het voortreffelijke flauw zonnetje, flinke bries en geen spatje regen, zorgde er voor dat deze tegenslagen snel vergeten werden. De 2000 roei ers werden vooruit ge schreeuwd door naar schatting 3000 fanatiek meelevende toe schouwers. Op het fietspad langs de Amstel hadden politie agenten niet misstaan om in de mêlee van met de boten meerij dende fietsers orde te scheppen. Onder de 226 boten waren niet alleen Olympische kans hebbers, ook voor beginnelin gen is de roeivierkamp het startschot van een nieuw roei seizoen. Voor sommige deelne mers betekende het weekeinde dus de eerste kennismaking met wedstrijdroeien. Voor Esther Jansen van het Leidse Asopos De Vliet was die kennis making tijdens de vijfduizend meter hard: „Lang, zwaar en vooral het laatste stuk tegen de harde wind in is verschrikkelijk. Je gaat bijna dood als je over de finish komt." Toch is zij volgend jaar weer van de partij. „Zeker heerenveen wybren de boer gpd-verslaggever Na lang wikken en wegen be sloot Johann Olav Koss afgelo pen weekeinde zijn Hollandse rivalen nog een jaartje extra tot last te zijn en dat, zo zei Ab Krook, mag een zegen voor het schaatsen worden genoemd. „Zijn vertrek zou toch een de valuatie van het EK en WK vol gend jaar hebben betekend." Alvorens echter de jacht op de Noorse alleskunner en diens olympische wereldrecords in gezet kan worden, dient het in stituut kernploeg een renovatie te ondergaan, menen Krook en zijn discipelen. In zijn spaarzame vrije uur tjes bracht de Loosdrechtse bondscoach onlangs de ver richtingen van de Hollandse schaatshelden in de afgelopen 25 jaar in kaart. De personal computer van Krook vertoon de een indrukwekkende gra fiek, liet weinig pieken en da len zién en weerspiegelde vooral in de laatste tien jaar een stabiel prestatieniveau. Gek genoeg leidde dat bij Krook niet tot louter positieve conclusies. „Bij ons zie je maar heel weinig rijders die er op een specifieke discipline uit schieten." Dat had de vervelende con sequentie dat in olympische jhren de faam van 'toonaage- vend schaatsland' nimmer waargemaakt kon worden. De zelden geslaagde klim naar de top van de Olympus was ech ter vergeten, zodra zich in een volgend seizoen weer een Ne derlander op de hoogste tree van het EK of WK-podium meldde. Nu de ISU (Internationale Schaatsunie, red) besloten heeft met ingang van 1996 mondiale afstands kampioenschappen in te voe ren, dreigt de vaderlandse all roundtraditie een structureel probleem te worden. Ideaalmodel Krooks ideaalmodel gaat uit van twee nationale selecties. In de eerste worden sprinters en specialisten voor de midden lange afstand samengebracht, terwijl in de tweede formatie de allrounders en specialisten voor de lange afstanden zich verzamelen. „We moeten el kaar gebruiken, niet verbrui ken", zei Bart Veldkamp, die zich met ingang van volgend seizoen graag zou toeleggen op de vijf en tien kilometer. Tijdens de traditionele sei zoensevaluatie met het bonds- bestuur en de BCK, vandaag in Heerenveen, hopen de spor ters de 'blauwe blazers' van de noodzaak tot revolutie te over tuigen. De bondsbonzen wek ten de voorbije maanden niet bepaald de indruk de ernst van de situatie in te zien. Coaches en rijders openbaarden meer malen hun zorgen omtrent de desinteresse bij de KNSB-offi- cials, maar de noodsignalen bereikten nimmer het bonds- bureau in Amersfoort. De verbale schermutselingen in de achterliggende weken ten spijt, sloegen de schaatsers gis teren een milde toon aan. „Het zal wel loslopen", meende Rintje Ritsma. En Bart Veld kamp, doorgaans een van de voornaamste criticasters van de bond, toonde zich al even lief. „Als we op een normale manier met elkaar gaan pra ten, moeten we eruit kunnen komen. Ik vertrouw erop dat wij de bond kunnen overre den." De groot deel voorbij. Na hij al zijn titels van '93 kwijt raakte, is de flyer uit Heeren veen deze dagen vooral bezig de zaken voor komend seizoen weer op een rijtje te zetten. Zandstra heeft zijn vroegere gewestelijk coach Sjoerd de Boer reeds bereid gevonden hem in de zomertrainingen ter zijde te staan. „Sjoerd is voor mij als een stok achter de deur; ik kan mezelf niet pijnigen." Sampras te sterk voor Agassi Vail. Ze was al verzekerd van de bokaal voor het algemeen klas sement en slalom. De Zwiterse boekte de 51e ze ge in haar loopbaan en de ze vende dit seizoen op de slalom. Tweede in het Amerikaanse wintersportoord werd de Slo veense Koren, voor Ertl uit Duitsland. Jongejans oppermachtig bij NK schoonspringen amersfoort «anp Edwin Jongejans heeft zich op permachtig getoond bij de na tionale winterkampioenschap pen op de 1-meterplank. De schoonspringer van Saltor, die in zonniger oorden in de Vere nigde Staten en Australië carriè re maakte, bleef clubgenoot Ta- Bij de erd end Bianca Ba-n kampioene. Het 14-jarige talent van de Nieuwe- geinse vereniging Aquarijn bleef met 215,75 punten Strengers (Saltor) en Rutten (De Dolfijn) Paul Haarhuis en Jacco Eltingh hebben in Key Biscayne op nieuw laten zien momenteel het beste dubbel ter wereld te vormen. Ze wonnen in de finale met twee keer 7-6 van Palmet; en Knowles. In de halve finale bedwong het koppel moeizaam Jan Siemerink en de Tsjech Va- cek (6-3 3-6 7-5). Nadat Haarhuis en Eltingh eind vorig jaar in Johannesburg de officieuze wereldtitel behaal den. tonen zij een constante goede vorm. Ze wonnen de fi nale van de Australian Open en grepen in Philadelphia de hoofdprijs. In Key Biscayne wa ren de Nederlandse vrienden als derde geplaatst. Key Biscayne kon dit week einde prijken met de aanvoer ders van de wereldranglijsten als winnaar. Pete Sampras bracht in de finale de opmerke lijke opmars van André Agassi tot staan. Nadat de partij een uur was verschoven wegens een aanval van maagkrampen van de nummer een van de wereld, zegevierde 'de zieke' met 5-7 6- 3 6-3. Graf werd bij de vrouwen de eerste speelster in de historie die het „vijfde Grand-Slamtoer- nooi" voor de derde keer op haar naam bracht (na 1987 en 1988). Ze versloeg de als negen de geplaatste Natalia Zvereva uit Wit-Rusland met 4-6 6-1 6-2. Het betekende het eerste setver- lies voor Graf dit jaar in 28 par tijen. Sampras mocht Agassi na af loop dankbaar zijn. Volgens de reglementen kon Agassi tot win naar worden uitgeroepen toen zijn landgenoot niet in staat bleek op het voorziene aan- vangstijdstip aan te treden. De nummer één van de wereld had zondagochtend veel last gekre gen van zijn maag. Volgens toernooi-arts Virgin was Sam pras getroffen door een vorm van voedselvergiftiging. Agassi toonde zich bereid de partij maximaal een uur te verschui ven. Dat bleek net voldoende voor Sampras. In de halve finales had de afge slankte Agassi, die wegens een polsoperatie lange tijd buiten spel stond maar het tennis niet verleerd bleek, geen enkele moeite met de verrassend ver doorgedrongen Australiër Pa trick Rafter (6-2 6-4). Sampras was in die fase sterker dan Jim Courier (6-4 7-6). „Pete en ik hebben in het verleden een paar onderhoudende partijtjes gespeeld", zei Agassi - voor het toernooi nummer 31 van de we reld - daags voor de finale veel betekenend. Lijkbleek en met pijnlijke gri massen op zijn gezicht wilde Sampras niet van opgeven we ten. Het duurde twee uur en dertien minuten voordat het karwei er op zat. Hij verdiende niet alleen 485.000 gulden, maar ook het respect van de 14.000 toeschouwers op het uit verkochte centre court.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22