Leisner even terug in Leiden Saturnus is wel in voor een Europees avontuurtje ASVU buigt voor ongeslagen MSV Sport Bollenstreek tegen V&L op herhaling Junioren Grasshoppers missen felheid MAANDAG 21 MAART 1994 CHEF 8.WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 356 Visscher met Tonego dichtbij titel haaksbergen Landskampioen Tonego heeft de eerste wedstrijd tegen Den Helder om het Nederlands kampioenschap basketbal gewonnen met 57-41. De vrouwen uit Haaksbergen, met Mar- greet Visscher uit Leiden in de gelederen, kunnen de 'best of three' in hun voordeel beslissen door morgen in Den Helder te zegevieren. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de Noordhollandse vrouwen dat kunnen voorkomen, omdat Tonego nu 31 wedstrij den op rij ongeslagen is. Vorig jaar stonden ook deze twee ploe gen in de finale, die toen met 2-0 werd gewonnen door de ploeg uit Haaksbergen. Topscorer in de wedstrijd was de MVP van de Nederlandse eredivisie Sandra van Embricqs met 16 punten. Visscher kwam tot 5 punten, 9 rebounds en 5 assists. Verboon gaat voor goud leiden Het bowlingteam van Verboon blijft aan de leiding in de eerste klasse. Het team behaalde afgelopen weekend liefst zeven punten. Kangeroes Vlaardingen (2-1), Sofware Gouda (2-1) en Nivo Giants (3-0) moesten eraan geloven. Dat het Leidse kwintet in vorm is, mag zeker gezegd worden na de teamscore van 5787 pins. Jan Snik noteerde de hoogste game. Hij had een score van 247 pins. Ook had hij de hoogste serie. Hij kwam tot 1287 pins. Op de vraag of Verboon klaar is voor de titel antwoordde p.r.-man Jack Verboon: „Wij gaan absoluut voor goud. Het klikt tussen de jongens, en dat is het belangrijkste." De play-offs beginnen op 17 april. leiden rob van der zanden Saturnus is een kleine, maar fij ne handbalclub in Leiden. Niet te veel leden en niet te veel praatjes. Gewoon een gezellige vereniging, weggedrukt achter de Vijf Meihal. Daar staat 'De Wilskracht', een knus clubhuisje dat precies past bij deze twee dedivisionist. Bij Saturnus heerst nog het echte 'ons-kent- ons-sfeertje'. Het klinkt een beetje vreemd, maar dit zuivere amateurclup- pie gaat volgend seizoen mis schien wel Europa in. Saturnus denkt namelijk serieus na over samenwerking met eredivisie vereniging Bollenstreek. Dat is een club die volgend seizoen met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid meedoet aan één van de EC-toemooien. Bollenstreek - nu tijdelijk spe lend in Nieuw Vennep en naar stig op zoek naar een vaste thuishal - heeft Saturnus bena derd. Er is nog niets besloten en de gesprekken tussen de bestu ren zijn nog gaande. Maar de Leidse vereniging - de enige handbalclub in Leiden en 120 leden tellend - staat zeker niet afwijzend tegenover de plan nen. Natuurlijk gaat het vaandel- team van Saturnus (de hoogste mannen spelen in de tweede di visie van de nationale competi tie) niet Europees spelen. Dat doen de goed betaalde vrouwen van Bollenstreek, die twee jaar geleden beter bekend waren als Foreholte uit Voorhout. Maar toch, als het straks pen samen- werldngsverband wordt, gaat Saturnus toch ook een beetje Europees. Al is het maar om te supporteren. Bij Saturnus lopen de menin gen over de eventuele samen werking niet al te ver uiteen. Dan Olssen is speler van het eerste en penningmeester. Hij waakt dus over het financiële en sportieve gedeelte van de club. ..Ik zou het een goede zaak vin den die samenwerking. Zeker sportief gezien. Het is toch een impuls voor het handbal in Lei den. We moeten wel onder goe de voorwaarden werken. De manier waarop Bollenstreek commercieel gezien werkt, ken nen wij niet als Saturnus. dat zullen we straks duidelijk 'moe ten scheiden. Maar ik denk dat we daar wel uitkomen. Ik voor zie niet al te veel weerstanden", zegt Olssen. Voorzitter Rob Otten hecht eraan te zeggen dat de belang rijkste gesprekken met Bollen streek nog moeten plaatsvin den. „Maar ik merk dat de meeste leden toch positief te genover de plannen staan. Ook Jan Duivesteijn (directeur Sport en Recreatie van de gemeente Leiden, red.) is te spreken over het idee. Zelf denk ik ook dat het positief kan uitwerken. Bol lenstreek speelt Europees en voor het handbal in Leiden kan dat een stimulans zijn." Wim van Leeuwen is trainer van het net gepromoveerde Stompwijk '92 en speelde jaren lang bij Saturnus. waar hij nu nog wel eens binnen de lijnen springt als het moet. Hij is één van de weinige sceptici binnen de vereniging. „Ik heb mijn vraagtekens. Men zegt dat het meer uitstraling betekent en meer publiek. Maar ik betwijfel of Leiden warmloopt voor zo'n eredivisieteam met broodhand ballers. Handbal is in Leiden een hele kleine sport in tegen stelling tot korfbal. Saturnus is niet voor niets de enige club in de stad. Handbal leeft in de dor pen". aldus Van Leeuwen, die wel zegt dat hij het mooi zou vinden als het wel blijkt te wer ken. Bart van de Boogaard speelt al 21 jaar bij Saturnus. Hij kwam bij de club toen die nog HVL (Handbalvereniging Lei den) heette en fuseerde met zijn club Apollo uit Oegstgeest. „Ik heb geen bezwaren tegen de plannen, maar het mag nooit ten koste van Saturnus gaan. Maar ik heb alle vertrouwen in ons bestuur, daar zitten ver standige mensen in die dat goed zullen regelen." Dat laatste ziet Ellen Geer- lings als secretaris ook wel zit ten. „We moeten een formule vinden waarbij we de risico's voor Saturnus eruit halen. Ik sta er positief tegenover. Het moet kunnen en bovendien zorgt het vrouwenteam van Bollenstreek misschien ook nog eens voor meer vrouwelijke leden. We hebben nu maar één vrouwen team." 'Het basketbal in Nederland ligt op zijn gat' In de auto richting Leiden had hij het er al over met zijn spelers. Dat het een mooie tijd was. De tijd van het top- basketbal in Nederland en,vooral in Leiden. Roy Leisner was na veertien jaar weer even terug in de Vijf Meihal. De hal waar hij als speler landskampioen werd met Parker- /Leiden. Een hal ook met een verleden dat nooit meer te rugkomt. Dat beseft hij maar al te goed. „Het basketbal in Nederland ligt op zijn gat." leiden gerrit-jan van geen Leisner is tegenwoordig coach van Amstelveen. De ploeg de buteert dit jaar onder de naam 3Es Piranha's - Amstelveen fu seerde twee jaar geleden met het Amsterdamse Wilskracht - met succes in de promotiedivi sie. De ploeg staat op een ver dienstelijke vijfde plaats en klopte zaterdag BS Leiden met opvallend gemak: 67-54. Am stelveen heeft een jonge ploeg, die tegelijkertijd ook behoorlijk wat ervaring heeft. Het best wordt dat geïllustreerd door de twee zoons van Leisner. De oudste, Raoul, speelde voor het Amsterdamse Canadians in de eredivisie. De jongste, Steve, is nog junior maar speelt met de flair alsof hij al jaren op niveau acteert. Dat zijn zoons basketballen doet Leisner goed. Hij herkent in de jongste zichzelf. „Steve wil goed worden, wil ook naar Amerika om zich daar verder te bekwamen. Thuis praten we nooit over basketbal, dan is het tijd voor andere dingen in het leven. Al kan hij natuurlijk veel van mijn ervaringen leren", al dus Leisner. Het talent van zijn kinderen is echter niet de reden dat hij zich met de ploeg bezighoudt. Lei sner is nog steeds een basket- baldier en het doet hem pijn dat het niveau in Nederland zo sterk is gedaald. „Ik zei het nog tegen mijn jongens. De tijd die ik heb meegemaakt is verleden tijd. De grote sponsors zijn er niet meer. Daarom moeten we veel aandacht aan de jeugd schenken." De Amsterdammer is de top van Nederland zat. Hij coachte twee jaar lang Den "Bosch en wil nooit meer terug naar de eredi visie. „Mentaal en fysiek was ik kapot ng die twee jaren. Het was niet te combineren met mijn werk. Ik heb een jaar moe ten herstellen, heb ook niets aan basketbal gedaan vorig jaar." De vorige generatie spelers noemt hij verwend. De salaris sen waren veel te hoog, vergele ken met de geleverde prestaties. Vandaar ook dat dat de boel wel in elkaar moest storten. Spon sors liepen weg met het gevolg dat de eredivisie stevig werd uitgedund. Het bestaan van elke club staat of valt bij de gratie van de sponsor. Als die er mee stopt is basketballen op het hoogste niveau afgelopen. Bij Amstelveen heeft hij het plezier weer teruggevonden. Het is voor Leisner ook geen stap terug om in de promotiedi visie te coachen. Leisner: „Toen ze me vroegen, zegde ik snel toe. Er stond een groep jonge jongens, die allemaal enthou siast waren en het is lekker dicht bij huis. In het begin van het seizoen dacht ik dat we te gen degradatie zouden moeten vechten, maar na één wedstrijd wist ik al dat we veel verder om hoog konden kijken. Ik heb hard aan teamgeest en discipli ne moeten werken. Het zijn al lemaal Amsterdammers. Bluf- fertjes dus die willen laten zien Roy Leisner „De eredivisie zie ik totaal niet zitten." hoe goed ze zijn. Maar zo red je het niet. Nu werken ze hard voor elkaar en je ziet het resul taat." Volgend jaar moet de ploeg kunnen meedoen in de strijd dan automatisch promotie naar de eredivisie verbonden. „Dat nooit", zegt Leisner. „Dat zie ik totaal niet zitten. Daar is ook het geld niet voor. Voor mij is FOTO VLOEK ZUYDERDUIN het al goed als er langzaamaan spelers zelf doorstromen naar het hoogste niveau. Dan heb ik mijn werk goed gedaan. Ik blijf met de jeugd werken. Want daar ligt de toekomst." leiden frank bonte handbalmedewerker Bollenstreek heeft ook in de nacompetitie aangetoond sterker te zijn dan V&L, dat in Nieuw-Vennep verlies moest incasse ren: 20-18 (rust 9-11). De Bollenstreek-defensie liet nogal wat steekjes vallen, maar daarvan profiteerde de ploeg uit Geleen niet optimaal. Dat kwam deels omdat Natasja Radder haar doel weer met verve verdedigde en niet in de laatste plaats omdat de V&L-aanval te veel ontzag had voor de robuuste verdedigers van Bollenstreek. Toch leek V&L onder directie van de onverslijtbare Carla Kleintjens op weg om de nederlagen tegen Bollenstreek met een overwinning af te wisselen. De persoonlijke dekking op Gerrie van Jaarsveld bracht de produktie van de linkerop- bouw van Bollenstreek sterk terug. Tot halverwege de tweede helft had V&L een voorsprong (13-11 en 14-12). De eindsprint van Bollenstreek, met Manja van der Klaauw weer als stoor- speelster in plaats van Betty Renfurm, die in de eerste helft overigens een alleszins acceptabele wedstrijd op die plaats speelde, werd V&L te machtig. Spannend bleef het wel, want aan een puntje zou V&L vol doende hebben om de playoffs te halen. Van 13-14 werd het 20-18 met een treffer van Nicoleta Boriceanu. Voor een sterke prestatie tekende in deze wedstrijd de rechterhoekspeelster Simone Lakeman, die haar directe tegenstandster herhaalde lijk te vlug af was en vervolgens ook scoorde. Het hoeft bij Bollenstreek dus niet alleen meer te komen van Boriceanu of van Van Jaarsveld. Als dat duo aan banden wordt gelegd, zijn er andere tandems die voor de produktie tekenen. Voor Bol lenstreek scoorden: Nicoleta Boriceanu 6, Simone Lakeman 5, Gerrie van Jaarsveld 3, Angelique Schonk 2 en Jorinda Kos ter 2 Manja van der Klaauw en Betty Renfurm. De vrouwen van Stompwijk '92 verloren de laatste wed strijd van de competitie van Quintus 2: 13-12 (rust 7-5). Stompwijk begon voortvarend. 3-0, maar nam te vlug gas te rug. De Wateringse ploeg maakte daarvan dankbaar gebruik en stond met de rust verdiend op een voorsprong dankzij een agressieve verdediging. Ook na de hervatting bleken de Stompwijkse kampioenen niet in staat zich naar een aan vaardbaar niveau op te werken en dat resulteerde in een 11-6 voorsprong voor Quintus. Toen pas werd de geest qver Stompwijk vaardig. Quintus wankelde onder de Stompwijkse druk, maar kon zich nog net staande houden: 13-12. Voor Stompwijk scoorden: Sylvia Hoevers 5, Irma van der Bosch 3 en Hanneke Martens én Lenie van der Bosch 2. De vrouwen van Foreholte gingen in de afdelings eerste klasse in een zinderende beslissingswedstrijd onderuit tegen de reserves van Westlandia: 7-9 (rust 4-3). Foreholte had de pech dat Esther Hoek verstek moest laten gaan vanwege een blessure en haar absentie op de centrale opbouw kon niet voldoende worden gecompenseerd. Westlandia kon beschik ken over een groter arsenaal speelsters en kon reserves van het eerste team dat eerste divisie speelt in de strijd brengen. Die speelsters gaven het toch al sterkere totaal van Westlan dia de overhand. Het moest bij Foreholte te veel komen van Elly Spreeuw en Ellen Warmerdam. De mannen van Saturnus hadden in het reeds gedegra deerde VZV een nauwelijks verweer biedende tegenstander. De geblesseerde Dirk Klok kon van de tribune af een schiet - festijn aanschouwen: 29-13 (rust 15-7). Vooral Dan Olsson kon zijn hart ophalen, zo veel vrijheid kreeg hij op de rechter hoek. Aanvallend bakte VZV er ook weinig van. Voor Saturnus scoorden: Dan Olsson 7. Winfred van Boheemen en Hans Blansjaar 6. Hans Nieuwenhuizen en Peter Innemee 2 en An- dré van leeuwen Leiden-speler Albert Stuyfzand (voorgrond) wordt overschaduwd door Ricardo Cairo, foto loek zuyder leiden uust blom basketbalmedewerker De mannen van MSV blijven hun overwinningsreeks in de eerste divisie B voortzetten. Ook zonder coach Van Mastrigt (Paul van Alkemade en Rick Driessen fungeerden in zijn plaats als speler/coach) hielden de Noordwijkers zich het als derde gerangschikte ASVU uit Amsterdam van het lijf en won nen uiteindelijk met 90-72. Het duel was het aanzien meer dan waard. Bij rust had MSV echter al een gat van elf punten geslagen (46-35) en de Amsterdammers, die enige ex- eredivisie spelers in de gelede ren hebben, bleken niet in staat dichter bij te komen. MSV liet zien waarom het kampioen is en lijkt op weg naar een unieke prestatie: een ongeslagen kam pioenschap in de eerste divisie B. Ook de mannen van Lisse be haalden in deze divisie een overwinning (90-74). Tegen hekkesluiter Rotterdam 2 kon coach Van der Worp weer be schikken over Paul Ruygrok en die liet ook zien waarom hij te gen MSV en Azimma werd ge mist. Met 10 punten, 13 re bounds en 7 steals speelde hij een solide partij. Bij rust was Lisse echter nog lang niet in veiligheid. De be zoekende Rotterdammers, spe lend in geleende shirts en met slechts zes man. profiteerden van de foutenlast bij de Lissena- ren. De voorsprong na 15 minu ten (33-31) konden de mannen uit de Maasstad niet behouden, maar de 42-38 ruststand bracht Lisse nog niet in veiligheid. Na de pauze was het verschil op de ranglijst echter duidelijk zichtbaar. De fast-break werd door Lisse buitengewoon goed uitgevoerd, en de man die daar bij letterlijk en figuurlijk voor aan liep was Pieter van Schijn- del. Hij scoorde 26 punten en voerde zijn ploeg daarmee naar de uiteindelijk naar de ruime overwinning. Scores Lisse: Van Schijndel 26, Ter Haak 14. Van den Akker 13. De vrouwen van MSV herstel den zich van de nederlaag van vorige week. Toen BCA (inmid dels gedegradeerd) te sterk was. lieten de Noordwijksen dit weekeinde tegen Orca's uit Urk zien wel degelijk de sterkste ploeg uit de Elite B van de vrou wen eredivisie te zijn. Op Urk kwamen de twee punten via een 62-58 overwinning bij de ploeg van Rick Driessen terecht. Ook voor deze wedstrijd moest de coach een beroep doen op twee invalsters, Marjan Janson en Tineke Vos, om met vol doende 'manschappen' te kun nen aantreden. Dit stelde de kampioen uit de Elite B in staat om fel te verdedigen. Dit was ook nodig omdat de ruststand weliswaar nog voordelig was (32-31), maar de Urkse vrouwen plaatsten daarna een tussen- sprint van 15-2. Toen kwam de coach van Urk MSV tegemoet. Hij besloot een time-out te nemen, terwijl Driessen de zijne al opgebruikt had. Dit gaf hem en zijn ploeg de mogelijkheid een zone-ver dediging op te zetten, waarte gen de Urkse ploeg absoluut niet opgewassen bleek. Hun scores kwamen nog slechts mondjesmaat en MSV kon te rugkomen. Scores MSV: Sluys 25. Fides Pacta blijft overeim in vuile hal rotterdam - bram van gent korfbalmedewerker Voor Fides Pacta is de zaak o petitie na de 18-12 zege op H terdam nog niet ten einde. Mi gen speelt de leidse tweei klasscr in de Haagse HKV/( hal tegen Excelsior om het ka pioenschap. De belangrijk prijs, promotie naar de eer klasse, is ,ii enige weken in i bezit van de ploeg van Steven Tims. Rotterdam had geen en belang meer bij het verlate tr fen tegen i«i eldenaars. v<> week reeds wist thuisd dal dj .uil degradatie niet m< kon ontkomen Fides had da (loin mindei met tegenM der te stellen dan met de vb van de i nergie hal, die <i< een uit de hand raslopen hou party pas een half uur na het ficiële aanvangstijdstip enigszins bespeelbaar was was een smerige bende", gm dr i Ides n.ii ii i Ims. MJeph .i.in dr grond vast Na een h uur was dr vloei nog Wel \i maar tenminste droog." Toch vormden de omstand heden niet de voornaamste den voor Fides' moeizame st« „De spanning van de compt tie was er niet meer na e wedt sul tr hebben gestaan vendien is het /aalseizoen vt iedereen voorbij, behalve vt ons. Ik hoop dat morgen ied een wel weer op scherp staa aldus Tims. De matige inspl tie uitte zich in de score, voorrust (7-4) opvallend lang evenwicht bleef. Pas toen I ii Pacta o. i dr hervatting kon a zetten, liep het snel uit nan tv i Jimitn IJzerman en Rend der Vooren leverden hiera met zeven en i lei treffers ruime bijdrage. Door conc tradeverlie aan i eidse kon Rotterdam in de slotmi ten tot 18-12 terugkomen. Aspiranten De aspiranten van Pernix zijn het toernooi om het Nederlar kampioenschap in Schiedam dr ,K hterhoede geëindigd het openingsduel tegei uit Maastricht raakte d< jeugd met 2-0 achter al vort Inge Homberg en Huig Schot derwoerd de stand weer gel trokken. Het bleef 2-2 doorc Pernix een strafworp miste, het duel tegen ASVD liet Pi n opnieuw een kostbaar punt 1 gen, omdat het tien seconfl voor tijd een strafworp onbet liet. Door Rob Tirion had Pen een 2-0 voorsprong genom op de Drontensc tegenstand maar daarna moesten Saar IC stens en Timon Zuurmond tweemaal toe een achtersta wegwerken: 4-4. Hoewel e plaats in de kleine finale n binnen handbereik was, verlr het gedesillusioneerde Pert de slotwedstrijd met 5-4 van I selvogels. ASVD moest in de nale de landstitel aan het Ai sterdamse Rohda laten, terv IJsselvogels op de derde plat eindigde ten koste van de f doodverfde titelkandidaat PK< LEIDEN JUST BLOM basketbalmedewerker Na de knappe winst van vorige week tegen BZ'72 is het Grasshoppers niet gelukt ook deze week te winnen in de ere divisie voor meisjes junioren. In de uitwedstrijd tegen Landslake Lions, op papier de mindere ploeg, ontbrak de felheid die nodig was om dit te kunnen be reiken. Bij rust was de achter stand vijf punten (24-29), maar knokken gaf met nog vijf minu ten te spelen een 38-33 voor sprong. Het verlies van Doets en Van der Plas was echter te veel en leidde ertoe dat Grasshop pers de winst aan Landslake moest laten: 44-48. Scores Grasshoppers: Van der Plas 11De Best 9, Doets 8. De meisjes junioren van leider dorp speelden tegen WVGV een slechte wedstrijd. De hekkeslui ter uit Weesp had vijf minuten voor de rust zelfs een voor sprong (22-23). Verder liet de Leiderdorpse ploeg het echter niet komen en via een 29-23 ruststand kwam de overwinning via een geflatteerde 60-43 bij leiderdorp. De ploeg staat na het verlies van concurrent Pris ma College nu wel vaster op tweede plaats. Scores leiderdorp: Wagemal 17. Van Zegvdd 16, Batter i» De degradatie uit de eredivi van de jongens van Ieiderdc komt steeds dichterbij. Gister koppelde de ploeg een slccl tweede aan een behoorlijke e ste helft. Na rust (41-31) was geen houden meer aan te{j Donan 98-55. De verdedig! was eert gatenkaas en opnic kwam leiderdorp lengte te k om zich te mengen in de sti om de rebounds. Scores leiderdorp: Papilaya Van der Plaat 13, Smeding 10.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21