Sport 'DIOK terecht landskampioen' Ajax vreest zelfs voor titel Jan Raas: 'Ik had hem beter moeten raken'' Wilhelmus stuurt Ruud de Groot weg Straathof rijdt zich in de ki jker 1 MAAN DAG 21 MAART 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Aandewiel breekt sleutelbeen noordwuk» Fysiotherapeut Peter van den Beid van Quick Boys had de diagnose gauw gesteld. Gert Aandewiel had aan zijn on gelukkige botsing met Noordwijker René van Staveren een sleu telbeenbreuk overgehouden. Dat betekent dat trainer Hans van der Zee zijn laatste man in de belangrijkse slotfase van het sei zoen ten minste drie weken moet missen...In het ziekenhuis zei den ze dat het een goede breuk is", aldus Aandewiel. die giste ren al aanmerkelijk minder pijn had dan zaterdag. „Maar dat komt misschien wel door de pillen. Drie vier weken ben ik er wel zoet mee. Hopelijk kan ik het slot van de competitie nog meemaken." Bij de aanleiding van zijn onfortuinlijke tuimeling stond Aandewiel niet lang stil. „René van Staveren ving mij op. Daardoor viel ik. maar ik kwam wel heel ongelukkig terecht." Quick-Boysspeler Gert Aandewiel wordt, met hulp van fysiothera peut Peter van den Beid. afgevoerd naar de kleedkamer. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Boete voor racistische uitlatingen zurich» De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft Casino Salzburg een geldstraf van ruim 90.000 gul- i den opgelegd. De Oostenrijkse club, dinsdag verantwoordelijk voor de uitschakeling van Éintracht Frankfurt, kreeg de boete onder meer voor het wangedrag van supporters, die zich racis tisch hadden uitgelaten. Parma, de Italiaanse club die Ajax uit het Europse bekertoernooi wipte, en B&rcelona kregen een boe- l te van 26.000 gulden voor de slechte organisatie rond hun wed- I strijden. Foggia praat niet Beenhakker milaan Foggia heeft belangstelling om Leo Beenhakker voor het 1 volgende seizoen als trainer in dienst te nemen. Voorzitter Pas- quale Casillo van de Zuiditaliaanse club maakte dat gisteren na de wedstrijd tegen AS Roma bekend. Beenhakker zou de opvol ger worden van Zdenek Zeman, die naar Lazio gaat. Casillo: „Beenhakker zegt ons binnenkort of hij bij ons wil werken. De J nieuwe trainer komt in ieder geval uit het buitenland. Onze eer- I ste keus is Beenhakker". Voor het geld hoeft Beenhakker niet I naar Foggia. De club van Bryan Roy is de armste van de Serie A. 'Je schijnt het een keer mee te moeten maken Gezin van ploegleider slapeloos na brutale overval 's-HEERENHOEK «ANP De nacht na de brutale overval in zijn ei gen huis in 's-Heerenhoek hebben lan Raas en zijn gezin geen seconde gesla pen. De oud-wereldkampioen wielren nen joeg in razernij de twee overvallers op de vlucht. Zij worden nog steeds door de politie gezocht. „F.en heb ik flink ge raakt met een moker", vertelde de 42-ja- rige zondagmiddag. Twee gewapende en met bivakmutsen gemaskerde mannen drongen zaterdag avond de woning van Raas in het Zeeuwse dorpje 's-Heerenhoek binnen. De ploegleider van WordPerfect was op dat moment nog op de terugreis van de klassieker Milaan-San Remo. In afwachting van zijn komst gijzelden de overvallers, volgens de politie naar schatting 16 tot 20 jaar oud. Raas' echt genote Anja. hun oudste zoon (16) en een vriend (19). Zij drongen het huis bin nen door de zoon en de vriend toen zij thuiskwamen te bedreigen met een pistool. Raas' tweede kind (14) was niet thuis. De jongste (7) lag te slapen. „Gelukkig heeft die er niets van ge merkt." Na een half uur arriveerde Raas. Hij merkte niet dat iets bijzonders aan de hand was, hoewel de gordijnen waren gesloten. Bij Raas' binnenkomst ontstond direct een worsteling met de overvallers. De ploegleider kreeg met een pistoool enke le klappen tegen het hoofd. Raas raakte licht gewond. De overvallers eisten geld en waardevolle spullen. Jan en Anja Raas gaven hun portemonnee en horloge af. De ploegleider moest ook zijn attaché- koffertje openmaken waarin hij geld van zijn wielerploeg bewaarde. De overvallers brachten voor hun eventuele sloopwerk een moker mee. Raas kreeg die plotseling in zicht, greep hem en begon ziedend van woede op de belagers van zijn gezin in te slaan. Eén sloeg onmiddellijk op de vlucht, de twee de incasseerde harde klappen voor hij er. met de buit. vandoor ging. Anja Raas stond versteld van het ge weld dat haar echtgenoot ontwikkelde. „Ik ken hem al twintig jaar. nooit heb ik hem zo gezien." „Ik wist ook niet dat ik zo kon reageren", zei Raas. „Het zal wel gekomen zijn doordat ik zo'n ongeloof lijke situatie in mijn eigen huis aantrof." Raas nam de hamer op tegen twee ge wapende mannen. „Dat doe je normaal gesproken niet." Spijt van zipi drift had Raas niet. „Wat is goed handelen in zo'n situatie? Ik had vroeger moeten thuis ko men en ik had hem beter moeten ra ken." Met het op de vlucht slaan van de overvallers was de zaak niet afgedaan. Het gezin Raas deed in de nacht van za terdag op zondag geen oog dicht. Jan en Anja waren zondag nog behoorlijk aan geslagen door het incident. „Het leven gaat verder, maar je wilt toch niet dat dit nog eens gebeurt. Ik moet straks weer achter mijn wielrenners aan in de klas siekers en dan wil ik wel dat mijn gezin in een veilige situatie achterblijft. Hon derd procent beveiligen kan niet. dat be sef ik. maar dit mag mijn gezin natuurlijk nooit meer overkomen. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in naar de overval en gijzeling die een half uur in beslag namen. Een buurt onderzoek leverde zondag niets op. Leidenaars krijgen pas diep in tweede helft Hilversum op de kniën DIOK bouwt een feestje op het Hilversumse veld, waar de landstitel in de wacht werd gesleept. leiden» Ruud de Groot is eerder bij Wil helmus vertrokken dan ver wacht. Zaterdagavond vond de Leidse oefenmeester een briefje in de bus waarin hem werd dui delijk gemaakt dat op zijn aan wezigheid geen prijs meer werd gesteld. Begin dit jaar was al be sloten dat dit het laatste seizoen van De Groot bij Wilhelmus zou zijn. Voor De Groot kwam dat briefje niet als een verrassing. Donderdagavond had hij al een gesprek gehad met Wilhelmus- voorzitter Ruud Meere. „Meere vertelde toen dat Wilhelmus er zorgelijk voor stond en dat hij een schokeffect overwoog. Dat de kans bestond dat ik zondag niet meer hoefde te komen", vertelt De Groot. „Ik heb hem geantwoord dat ik een plek in de middenmoot niet echt zor gelijk kan noemen. En dat er verder geen enkele aanleiding was voor een schokeffect. De groep was enthousiast, de trai ningsopkomst goed. Alleen kon den we dat kampioenschap wel vergeten. Meere gaf trouwens ook zelf nog toe dat er over mijn functioneren eigenlijk helemaal geen klachten waren." Overigens wenst De Groot verder niet in te gaan op de ont wikkelingen hij Wilhelmus. „Ik heb de zaak in handen gegeven van een jurist. Het lijkt me niet verstandig op dit moment al te veel te zeggen." Het is de eerste keer in zijn nu 24 jaar tellende trainerscarriëre dat De Groot voortijdig bij een club moet vertrekken. „Je schijnt het een keer mee te moeten maken, maar leuk is het niet", zegt De Groot, die overi gens ook een pluspunt heeft ontdekt in de laatste ontwikke lingen. „Ik kan me nu uitge breid gaan voorbereiden op vol gend seizoen, bij Aalsmeer. Ik ben gisteren ook direct naar Aalsmeer gaan kijken." Wilhel mus speelde gisteren 1-1 bij DHC. Misschien, zei DIOK-trai- ner Julius Breinburg gister middag in een volle Hilver sumse kantine, misschien is de wind scherprechter geweest. De wedstrijd om het landskampioenschap was immers duidelijk in tweeën te splitsen. De eer ste helft speelde het spel zich vooral af op de helft van DIOK. de tweede helft op de helft van thuisclub Hilversum. Een kwestie van wind mee of wind te gen. Gelukkig liep de bondscoach even langs Breinburg. DIOK is terecht landskampioen, zei hij. hilversum janet van puk Het zijn woorden die de verlie zende coach Kees Erkes abso luut niet over zijn lippen kreeg. Volgens hem ging de strijd tus sen de bovenste twee ploegen van de ereafdeling gelijk op. „In de uitwedstrijd in Leiden waren wij beter. Nu was het om het even. Het had ook andersom kunnen uitpakken." In het begin leek het daar ook even op. De in tamelijk groten getale naar Hilversum afgereis de Leidse supporters zagen de thuisclub al binnen vijf minuten scoren uit een penaltykick. Vijf entwintig minuten later gebeur de hetzelfde, waardoor Hilver sum op een voorsprong van 6-0 kwam. De thuisclub probeerde voor al van het windvoordeel te pro fiteren met kicks, maar slaagde niet erg in die opzet. DIOK kon de tegenstander goed uit het 22-metergebied houden en kwam in het laatste deel van de eerste helft zelfs toe aan haar fa voriete spel: op snelheid braken de Leidenaars door de Hilver sumse verdediging, maar heel ver kwamen ze niet. Daarvoor moesten de lands kampioenen wachten op de tweede helft en toen duurde het nog twintig minuten voordat Mare Michelsen een penalty- kick kon benutten. Een kwartier later leek de Zuidafrikaanse Lei- denaar Ghad Lion-Cachet een try over de achterlijn te druk ken. maar in de ogen van de scheidsrechter was dat niet zo. „Hij zat", zei trainer Breinburg. „Hij zat niet", wist de jongste aanwinst van DIOK zelf. „Ik was te langzaam." Marcel Chaudron bracht een paar minuten later DIOK wel op voorsprong met een vijfpunter. „Ineens had ik de bal in mijn handen. Ik was over de lijn en ik dacht: 'Zo die zit'. En toen hoor de ik al die mensen juichen, dat was prachtig", zei de enige spe ler die gistermiddag een try drukte. „Ie hoopt natuurlijk als winger altijd dat je scoort. Maar nu w as hef zó spannend. Trainer Breinburg had hem opgesteld, met Steve Smith. Van de drie wingers bleef Edwin Verver aan de kant. „Hij is een avonturier en dat kon ik niet ge bruiken vanmiddag." Mare Mi chelsen benutte de conversie overigens niet. maar schoot een penaltykick vijf minuten voor tijd wel tussen de palen: 11-6. Dat de winst en de zesde landstitel toch voor DIOK wa ren. was volgens de trainer van Hilversum toch vooral een kwestie van ervaring. Hilversum was acht jaar geleden voor het laatst kampioen. DIOK sleepte de afgelopen vijf seizoenen ook al de landstitel in de wacht. En dus. redeneerde Erkes, was de Leidse ploeg beter bestand te gen de druk. „Je zag het terug in de wedstrijd: vooral in het begin hadden wij heel veel slordig heidjes in ons spel. zowel in de verdediging als in de aanval. Cantona De Fransman Eric Cantona werd uit het veld gestuurd en Man chester United verspeelde een punt tegen Swindon Town. Drie, vier spelers presteerden onder hun niveau." Het was voor de v erliezende coach vooral moeilijk te verte ren dat Hilversum het lands kampioenschap eigenlijk had laten liggen in Den Haag, toen tegen de plaatselijke rugbyclub werd verloren. De twee eerdere winstpartijen tegen DIOK waren daardoor niet voldoende voor de titel of voor een beslissings wedstrijd. „Maar DIOK bood ook wel erg veel tegenstand vanmid daggaf hij de tegenstander toch nog een compliment. Breinburg was wat scheutiger met loftuitingen. „Hilversum heeft veel gedaan om ons spel teblokkerrtv" 'Zijn' jongens had hij de op dracht gegeven vooral gecon- Quick Boys Quick Boys zet op mars in eerste klasse voort na een overwinning in de laatste minuut op Noordwijk: 2-3. centreerd te blijven spelen. „En ik moet zeggen: dat hebben ze goed gedaan. Hoewel ik in de «■erste helft hij de derde kick van Hilversum wel even mijn hart i Bsthield II dat hl dit kan ei een teveel zijn." Ghad Lion-Cachet «lie in de derde wedstrijd voor DIOK een scheurtje boven zijn oog opliep en in een Hilversums zieken huis de wond moest laten hech ten kon niet zeggen het hoe veelste kampioenschap hij gis teren had te vieren. Met teams in zijn geboorteland was hij im mers ook vaak succesvol, in de cember won hij met het studen tenteam van de universiteit in Oxford de belangrijke Varsity Match. „Maar kampioen van Holland was ik nog nooit." i Milaan-San Remo -> r Ook in de klassieker J Milaan-San Remo is het 'Forza Italia' en komen de Nederlanders er niet I aan te pas. ZOETERWOUDE Jeroen Straathof heeft de laatste twijfelaars over de streep ge trokken. Met een klinkende overwinning tijdens de finale van de World Gup in Heeren veen op de 1500 meter bewees de Zoeterwoudenaar gisteren op die afstand tot de wereldtop te behoren. Ondanks de navvee- en van een enkelblessure reali seerde hij een tijd van 1.53,65. Vlak voor de laatste grote wedstrijd van het schaatssei zoen belde Straathof nog ver ontrust op naar zijn ouders in Zoetervvoude. „Misschien kan ik niet eens starten, want met deze enkel lukt dat nauwelijks." Twee dagen later - het starten deed nog steeds pijn - stond hij op de bovenste trede van het erepodium. Zijn zege op de andere inijl- specialisten kwam Straathof ui terst gelegen. In de door Ab Krook gewenste nieuwe opzet van het Nederlandse lange baanschaatsen komt juist meer ruimte voor specialisten. Door de fixatie op het allround- schaatsen gingen specialisten in ons land tot voor kort per defi nitie kopje onder. Straathof werd afgelopen weekeinde meermalen als voorbeeld aan gehaald. Hij liep dit seizoen kwalificatie voor EK en WK mis, maar volgens Krook kan de 21 - jarige molenaarszoon binnen twee jaar uitgroeien tot één van de internationale vedetten op de mijl. Specialisten als Straathof zou den tijdens WK-afstanden en Ia- tere Olympische Spelen de Hol landse troeven kunnen zijn. Dat vereist een herstructurering van het huidige kernploegmodel. „We kunnen niet langer alleen maar uitgaan van allrounders, we moeten nu ook naar het WK-afstanden gaan kijken", al dus Krook. Samen met zijn col lega Gemser (vrouwen) eiy De Vegt (sprint) en de rijders heeft hij inmiddels een formule ont worpen. die inspeelt op de toe komstige ontwikkelingen. Blind in plaats van Koeman rotterdam gpd Bondscoach Dick Advocaat heeft gisteravond Ajax' aanvoer der Danny Blind toegevoegd aan de selectie van het Neder lands elftal voor de vriend schappelijke interland tegen Schotland, komende woensdag in Glasgow. Blind neemt de plaats in van Ronald Koeman, die vorige week in het duel voor de Ghampions Ix-ague tussen Barcelona en Spartak Moskou zijn bekken verdraaide en van de blessure nog niet is hersteld. Arthur Numan raakte in de wedstrijd van PSV tegen FC Utrecht licht geblesseerd ge raakt aan de knie. Hij twijfelt of hij woensdag met het Neder lands elftal tegen Schotland kan spelen. Amsterdammers helpen in vijf dagen twee prijzen naar de knoppen Danny Blind en Edgar Davids zien de bui al hangen. Cees Lok (met vuist) en Ulrich Cruden vieren een feestje. amsterdam vpe minkema gpd-verslaggever Het was doodstil bij Ajax. Precies een week geleden had Louis van Gaal op precies de zelfde plaats gezeten. „Welke ploeg", klonk het toen nog uitdagend, „welke ploeg in Eu ropa kan in maart nog roepen dat ze op drie fronten meedoet?" De technisch directeur keek na het beker-fiasco tegen NEC (1-2) de zaal in, sloeg een moment de ogen neer en zuchtte „Ajax dus niet meer. nee. In vijf dagen twee van de drie prijzen naar de knoppen geholpen. Zelfs de zeker heid van acht punten voorsprong op Feye- noord geeft geen enkele zekerheid meer. „We kri|gen het nog heel moeilijk", beken de Van Gaal. Het was nog steeds doodstil. Ajax in de vrije val. Dieper gaat het. steeds dieper. En niemand weet waar de bodem ligt Niemand ook die weet wat er nu eigenlijk gedaan moet worden. Hard werken, roepen de voetballers. Rustig blij ven, maant de trainer. Goedbedoelde advie zen die de gevallen godenzonen niet aan het voetballen zullen krijgen. Maar wie of wat wel? Het begon allemaal bij PSV. op die kwade zesde februari. Ajax, tot dan toe onaantast baar. liep tegen een nooit gedachte neder laag (4-1) aan. De Amsterdammers waren van de ene op de andere zondag de vorm en het zelfvertrouwen kwijt. De uitschake ling door Parma. afgelopen woensdag, kwam nog harder aan. Een halve week later kwam het absolute dieptepunt; uitschake- ling door NEG in de halve finale van de KNVB-beker. In De Meer nog wel. Een on- nelijke nederlaag. \Jaar wat is na gister lag nog onmogelijk bij Ajax? „In vijf dagen tijd", treurde Van Gaal, „hebben we driekwart seizoen weggegooid. „We zullen alle zeilen moeten bijzetten om die laatste prijs nog binnen te slepen." Maar Ajax staat negen wedstrijden voor het einde nog altijd acht hele verliespunten voor op Feyenoord. dat ook van de ene naar de andere nederlaag holt. Die titel kan toch niet meer stuk? Van Gaal: „Het zal ondanks die voorsprong van acht punten heel moei lijk worden. Want het is immers ook heel moeilijk om weer terug te komen." Maar de nederlaag tegen PSV is al weer zes weken geleden. Anderhalve maand om het beruchte 'lek' op te sporen en 'boven te krijgen'. Het is Van Gaal niet gelukt. De technisch directeur trof geen blaam. „Je blijft als trainer altijd strijden tegen verval De hele wereld doet dat. I let is de kunst om de terugval zo klein mogelijk te houden, om er zo snel mogelijk weer bovenop te komen. Maar ik kan niet meer dan helpen." De Ajaciedcn zakten in het vervolg nóg verder weg NEG leek zo'n .aardige tegen stander om de Europese kater weg te spoe len. De eerste-divisieploeg uit Nijmegen had de gemoedstoestand in De Meer g«>ed ingeschat. Het leek gedurfd, om in Amster dam één tegen één te spelen. Maar de zeer beperkte Garlos Aalbers hoefde niet eens al zijn kwaliteiten aan te spreken om Dan Pe tersen uit de wedstrijd w spelen. Frank Rijk aard. erkend ster uit de Italiaanse competi tie. haalde gretig zijn derde gele kaart op. Hij mist de 'topper' tegen Feyenoord. NEC trof Ajax op het zwakke punt. De Nijmeegse ploeg hield de dekking kort. won alle duels op het middenveld en was dus automatisch sterker. De snelle treffer van Jeffrey Kooistra. hij kroop bij een vrije trap in de negende minuut voor Blind en scoor de. was een ruggesteun. Blind maakte in de tweede helft nog gelijkmaar negen minu ten voor het einde sloeg lx>k het beslissende en niet eens sensationele gaatje (I -2).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15