Frankrijk zwicht voor jeugd Arafat zal uiteindelijk wel weer verder onderhandelen' Bosnië en Kroatië tekenen vrede Buitenland UKoning Zwelithini roept Soevereine Zulustaat uit Tijd voor een tukje Burgemeester Brussel raakt taken kwijt 'ERDAG 19 MAART 1994 156 AFP Agence France Picvse t Press DPA Deutsche Presse Independent IPS unie" uimteveer Columbia terug op aarde 'e Canaveral Het ruimteveer Columbia is gisteren terugge- d op aarde. De vijf astronauten landden veilig op een lan- gsbaan van hel ruimtevaartstation Kennedy in Florida na een imtevlucht van tvvee weken. Het onderzoek dat de astronau- verrichtten, was onder andere bedoeld als voorbereiding op geplande bouw van een internationaal ruimtestation rond de uwwisseling. DOo leu en Litouwen worden vrienden erd vrschau De ministers van buitenlandse zaken van Polen en ticus [ouwen zijn gisteren akkoord gegaan met een vriendschaps- ing van rdrag waarover twee jaar moeizaam is onderhandeld. Het do en iment wordt in april getekend tijdens het staatsbezoek van de lolse president Lech Walesa aan Litouwen. Polen heeft nu met service: je buurlanden vriendschapsverdragen gesloten sinds het zich raar 1989 losweekte uit de invloedsfeer van de toenmalige Sovjetu- garantiee"'touwen kreeg na het verdwijnen van de Sovjetunie in 1991 in onafhankelijkheid terug. 05 koorkust vindt oliebronnen iDJANIn de bodem van Ivoorkust zijn oliebronnen ontdekt e binnen twee jaar geëxploiteerd kunnen worden. Het west- land beschikt straks over ruimschoots voldoende ru- e olie om in de eigen jaarlijkse behoefte van 800.000 ton te lorzien. Een van de grootste bronnen zal mogelijk 25.000 ton r dag opleveren. [es doden bij bomaanslag op autobus rAMABADEen bomexplosie in een Pakistaanse autobus nabij oostelijke stad Gujrat heeft aan zes inzittenden het leven ge- Dst, zo heeft de politie vrijdag bekend gemaakt. Vijfentwintig ersonenen raakten gewond, sommige van hen ernstig. De poli- e wilde niet speculeren over het motief voor de aanslag van onderdag. nati Filipino's moeten TV ki jken in plaats van vri jen manilla. Rtr De Filipijnse president gaat investeren in kabeltelevisie voor zijn onderdanen om hen zolang mogelijk uit bed te houden. Ramos, die zijn 66ste verjaardag vierde met dorpelingen in de provincie Bontoc, zei tegen inwoners dat hem was opgevallen dat- de bevolking in het gebied sterk toeneemt. Hij zei drie miljoen peso (200.000 gul den) te geven waardoor de bewoners een aansluiting kunnen krijgen op kabeltele visie „zodat jullie 's avonds, in de donkere uren, iets an ders kunnen doen". Het grootste deel van de 65 mil joen inwoners van de Filipij- ncn is roomskatholiek. De bevolking groeit met 3 pro cent per jaar. -INDI Rtr/AFP ing Goodwill Zwelithini van Zulu s heeft gisteren de onaf- nkelijke Zulustaat in Zuid- ika uitgeroepen. Tegen dui- onderdanen, verzameld kor het parlementsgebouw van thuisland KwaZulu, stelde .Vandaag verklaren wij soe- Yein en vrij te zijn en tonen de jreld onze vastberadenheid n dat met alle middelen te rdedigen". De Zulustaat zou oeten komen te liggen in wat de provincie Natal is. Zwelithini toonde zich eerder iledigd over het afgelasten van n gesprek met ANC-leider andela. Flet zou een histori- he ontmoeting zijn geweest, andela weigerde om veilig- 'idsredenen naar Ulundi te komen. Er waren berichten over een mogelijke aanslag. e Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren het de onaf hankelijkheidsverklaring van Goodwill Zwelethini 'constitu tioneel onjuist' genoemd. De Klerk had koning Goodwill Zwe lithini van de Zulus al laten we ten een ceremoniële 'waardig- heidsfól' van de koning te kun nen aanvaarden, maar gezegd dat dit moest worden geregeld in de grondwet van KwaZulu/Natal. Deze constitu tie moet, zoals die van de acht andere provincies, na de alge mene, multiraciale verkiezin gen, die voor 26 tot 28 april op het programma staan, worden opgesteld door het plaatselijke parlement. Een dag na de gewelddadige protesten heeft de Franse regering gisteren bekendge maakt het werkgelegenheidsplan voor de jeugd te zullen bijstellen. Zo zal de verlaging van het minimumloon, waar de demonstranten het felst tegen waren gekant, niet wor den doorgevoerd op de wijze die door premier Edouard Balladur was voorzien. De Franse minister van arbeid Michel Giraud maakte gisteren bekend dat de regering on middellijk de gesprekken met de vakbonden en studenten zal openen over een bijstel ling van het plan. parijs apvers hun een interne opleiding richten; de resterende tijd zou geven. Het compromis van Gi- benut worden voor de interne fn de gewraakte plannen zou- raud komt neer op 80 procent opleiding. Op deze manier den jongeren die van school ko- van het minimumloon, maar wordt het minimumloon niet men voor de duur van een jaar daarvoor hoeven de jongeren officieel verlaagd, althans niet 80 procent van het mimimum- dan slechts 80 procent van de voor de jongeren die nog twee loon ontvangen als de werkge- normale werktijd arbeid te ver- jaar een opleiding hebben ge volgd na hun middelbare school. De aanpassing van de plan nen betekent de zoveelste knie val van de conservatieve rege ring van premier Balladur als deze zich geplaatst ziet tegen over vastbesloten protesten uit de bevolking. Al eerder werd een reorganisatieplan bij Air France na gewelddadige protes ten door werknemers ingetrok ken, werd het visserijbeleid bij gesteld na protesten door vis sers en het onderwijsbeleid na protesten door leraren en stu denten tegen het plan particu liere scholen meer geld te ge ven. Bij de rellen die donderdag in een groot aantal Franse steden woedden, werden honderden jongeren ^gearresteerd en raak ten tientallen mensen gewond. Flet geweld was uitgelokt door gemaskerde relschoppers die zich tussen de tienduizenden demonstrerende studenten en vakbondsleden voegden. Ook gisteren werd er nog gedemon streerd in de steden Nantes, Nancy, Vichy, Mulhouse, Gren oble. Auch, Toulouse, Montlu- con, Vienne en Lyon. Iraans vliegtuig stort neer boven Armeens gebied Een Iraans vliegtuig dat vrou wen en kinderen van Iraanse di plomaten van Moskou naar Te heran vervoerde is donderdag avond neergestort in de omstre den Armeense enclave Nagor- no-Karabach. Alle 32 inzitten den zijn daarbij om het leven gekomen, zo hebben Russische autoriteiten gisteren meege deeld. Uit radioberichten zou blijken dat Armeniërs het toe stel hebben neergeschoten. De leider van Nagomo-Kara- bach, Robert Kotsjarian, kon digde een officieel onderzoek aan om de oorzaak van het on geluk vast te stellen. Russische onderzoekers verklaarden dat de luchtdruk in de cabine plot seling was weggevallen. Zij wil den echter niet uitsluiten dat het toestel was neergeschoten. Om Nagorno-Karabach wordt al zes jaar door Armeense en Azerbeidzjaanse strijdkrachten gevochten. Iran heeft religieuze en culturele banden met Azer beidzjan. Ontslag venvacht na loslippigheid over paus en smeergeld BRUSSEL. ALY KNOL CORRESPONDENT De ernstig in opspraak geraakte Brusselse burgemeester Michel Demaret heeft giste ren al zijn bevoegdheden verloren. Demaret heeft thans nog alleen het bij wet geregelde beheer over de politie. Algemeen wordt ver wacht dat Demaret nog dit weekeinde of anders maandag zijn ontslag zal indienen. De 'schepenen' (wethouders) van de Bel gische hoofdstad vonden gisteren dat de positie van de christen-democraat Demaret onhoudbaar was geworden. Al geruime tijd deden geruchten de ronde dat Demaret zichzelf bij een aantal vastgoedprojecten in Brussel had verrijkt. Zijn bijnaam luidde veelbetekenend 'Monsieur Dix Pourcent', Meneer Tien Procent. Wat hem echter de das heeft omgedaan was een interview, deze week in 'ie Soir II- lustré', waarin hij in zijn gebruikelijke krasse taal onder meer betoogde dat de paus niet weet waarvoor een condoom dient en dat de Belgische rechters de grootste fraudeurs van het land zijn. De gewezen 'buitenwip per' (uitsmijter) Demaret tekende daarmee zijn politieke doodvonnis. Zelfs oud-premier Vanden Boeynants, die de carrière van Demaret uitstippelde en in oktober dit jaar bij de gemeenteraadsver kiezingen samen met Demaret een eigen lijst wilde aanvoeren, liet zijn bescherme ling na het interview vallen. Demaret 'ver keert in een toestand dat hij beter een dok ter zou raadplegen', adviseerde Vanden Boeynants. Demaret meldde zich daarop gisteren prompt 'ziek'. VS geven nieuwe partners geld en economische steun .otsdam Een van de officieren vindt de afscheidsceremonie ter gelegenheid van de terugtrekking van de Russische troepen uit Duitsland klaarblij- :elijk een beetje saai. In augustus zullen alle Russische militairen weer naar huis zijn. foto reuter reinhard krause WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De leiders van Bosnië-Hercego- vina en Kroatië hebben gisteren in Washington het akkoord on dertekend dat de weg vrijmaakt voor de vorming van een fede ratie van de twee landen. De ondertekening, onder toeziend oog van president Bill Clinton op het Witte Huis, wordt be schouwd als een eerste stap op weg naar vrede in Bosnië. Het akkoord werd onderte kend door de Bosnische presi dent Alia Izetbegovic en de Kroatische president Franjo Tudjman. Izetbegovic sprak van 'een grote dag voor Bosnië'. Maar hij waarschuwde dat het vechten in zijn land nog steeds doorgaat. „We moeten zonder aarzelen doorgaan met onze pogingen volledige vrede te be reiken." Volgens Izetbegovic wil de Bosnische bevolking vrede en gerechtigheid. Dat betekent vol gens hem „dat ons land zijn grenzen behoudt, en dat de mensen die uit hun steden en dorpen zijn verdreven daar weer kunnen terugkeren". De president zei ook dat de verant woordelijken voor oorlogsmis daden zullen moeten worden berecht. Die opmerking was gericht aan het adres van de Bosnische Serviërs, die ook gisteren weer, onder meer door president Clinton, als de agressors in Bos nië werden bestempeld. De Ser viërs staan echter voorlopig bui ten dit vredesakkoord, al riep Clinton hen op zich erbij aan te sluiten. Servië voelt daar echter GAZA» AD BLOEMENDAAL ist CORRESPONDENT Het was in de Gazastrook geen Eid Al-Fitr als in andere jaren. Het slotfeest van de isla mitische vastenmaand Ramadan, eerder deze week, is bescheiden gevierd. De bevol king, zwaar aangeslagen door het bloedbad onder biddende moslims in Hebron, hield het bij familiebezoek en een paar karige maaltijden. De toch al lage verwachtingen van het vredesproces zijn verder gekelderd. De PLO zal uiteindelijk wel weer verder on derhandelen, is de overheersende opinie. Maar de fouten zijn al gemaakt. In Gaza-stad spreidt groentenhandelaar Mo hammed Ziadeh zijn armen in een gebaar van vertwijfeling. „Wat voor zelfbestuur krij gen we hier straks? De joodse nederzettingen blijven waar ze zijn en het Israëlische leger blijft ze beschermen. Is dat wat de PLO heeft bereikt? Eerst heeft Arafat toegegeven en nu komt hij met eisen. Maar ik durf nu al te voorspellen dat hij binnen een paar weken weer gewoon met de Israëli's verder onder handelt." Drie weken na de massamoord in Hebron is het nog steeds onrustig in de Ga zastrook. Terwijl Mohammed vertelt hoe een 15-jarig neefje een paar dagen na het inci dent door soldaten werd doodgeschoten - 'met één enkele kogel, van honderd meter af stand' - razen ambulances voorbij, in de rich ting van het opstandige vluchtelingenkamp Jabalya. Op vele muren in Gaza-stad staat in groene letters dezelfde leuze gekalkt: 'De wraak zal komen'. Was getekénd: de islamitische ver zetsbeweging Harnas. De gewapende arm van de organisatie. Izadin al-Kassem, en de Islamitische Jihad, hebben de Israëlische ko lonisten een ultimatum gesteld. „Vertrek voor 15 maart, het einde van de Ramadan, of aanvaardt de consequenties." Gevraagd wat er gaat gebeuren nu het ul timatum is verstreken, zet dr. Machmoud al- Zahar, Hamas-leider in de GAzastrook, zijn meest bedachtzame gezicht op. Sinds zijn deportatie naar Libanon, vorig jaar, weet hij beter dan ooit waar hij de grens moet trek ken. „De 15de maart is genoemd door gehei me organisaties", zegt hij voorzichtig. „Niemand van de bovengrondse beweging weet wat er gaat gebeuren. Alles wat we we ten, hebben we gelezen in de pamfletten. De mensen van de islamitische beweging gelo ven in de islam en in het gezag daarvan bin nen de samenleving. /Vis ze militaire actie voeren tegen de Israëli's, dan zetten ze een islamitische traditie voort. Het is jihad, dat wil zeggen heilige oorlog tegen de indringer. Het raakt de emoties van iedereen in dit ge bied. We zijn begonnen met vreedzame me thoden, toen zijn we met stenen gaan gooien en nu gebruiken we vuurwapens. Dat is heel natuurlijk en het is toegestaan volgens het in ternationale recht." Dat de Israëlische regering na de massa moord in Hebron de rechts-extremistische groepen Kach en Kahane Chai even illegaal heeft verklaard als Harnas, maakt op Al- Zahar geen indruk. „Een zuiver kosmetische maatregel", meent hij. Wie hem kwaad wil zien, moet hem zijn reactie vragen op de uit spraak van Israëls premier Rabin dat massa moordenaar Baruch Goldstein een 'Hamas- helper' was. „Rabin vertegenwoordigt zelf het fenomeen Baruchbriest hij. „Hij heeft meer mensen gedood dan Baruch. Zijn soldaten hebben meer misdaden gepleegd dan Barucb, die door de Israëlische autoriteiten en het Israëli sche volk wordt beschouwd als een held en een heilige. Baruch is een symbool van de Is raëlische beschaving." De Hamas-leiding loopt niet het minste risi co te worden uitgenodigd door de fractie van de partij Arbeid in de Knesset, het Israëlische parlement. Zo'n invitatie ging onlangs wel naar het PLO-hoofdkwartier in Gaza. Na overleg met 'Tunis' vertrokken op 15 maart vier plaatselijke PLO-leiders naar Jeruzalem voor wat de Arbeiderspartij omschreef als 'een unieke bijeenkomst' en de Likud als 'een ontering van het parlement'. Delegatieleider Sufian Abu-Zaydeh vertelde de Knessetleden dat het onmogelijk is na de massamoord in Hebron het vredesproces zonder meer voort te zetten. Arafat moet de gelegenheid krijgen in het verleden gemaakte fouten te herstellen. „We hebben destijds toegegeven aan de Israëli's voor wat betreft het handhaven van de nederzettingen in de overgangsperiode, hoewel we niet overtuigd waren van de juistheid van daarvan. De mas samoord heeft laten zien dat onze angst ge rechtvaardigd was. Vrede en nederzettingen gaan niet samen." In het PLO-kantoor in Gaza ontstaat verwar ring als woordvoerder Diab Nemer Allouh wordt gevraagd welke eisen de PLO aan Is raël heeft gesteld voor het hervatten van de onderhandelingen. Hij houdt een omstandig verhaal over de ontmanteling van alle neder zettingen en het vertrek van alle Israëlische troepen. Maar het wordt niet duidelijk of het hier gaat om eisen of om onderhandelings- onderwerpen. Een naaste medewerker van Allouh vergroot de chaos door te poneren dat Arafiat 'zes eisen' op tafel heeft gelegd. Nie mand weet ze te noemen. Veel maakt het niet uit, want de Israëli's zijn vastbesloten geen wijzigingen aan te brengen in al gesloten akkoorden. Zal Arafat daaruit de conclusie trekken dat het vredesproces is afgelopen? Of zoekt hij een gezicht-redden de formule om voor de zoveelste maal sinds de start van onderhandelingen bakzeil te kunnen halen? Dat is de vraag waar het om draait. weinig voor, al zeiden Ameri kaanse bronnen vrijdag 'enige interesse' gemerkt te hebben. De Amerikaanse regering heeft zowel Kroatië als Bosnië financiële en economische hulp toegezegd. „Wc kijken naar de VS als een partner bij de oplos sing van al onze problemen, speciaal de economische", al dus Tudjman. De VS zijn bereid een ambassade te openen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. In de Kroatische hoofdstad Za greb hebben zij die al. Kabin overweegt concentratie van kolonisten Hebron jeruzalem ap De Israëlische premier Yitzhak Rabin overweegt de extreme joodse kolonisten te concentre ren binnen een enclave in He- bron, in plaats van de zes ver schillende gebouwen waarin ze nu leven. Dat zou een compro mis zijn met de opstelling van de PLO. die eist dat de 450 kolo nisten uit het centrum van de Arabische stad verwijderd wor den. Rabin belde gisteren met PLOvoorzitter Yasser Arafat, zo meldde de Israëlische radio, om met hen) van gedat hten i<- wisselen over de mogelijkheden om de onderhandelingen weer op de rails te zetten. De PLO heeft het overleg over de tenuit voerlegging van het in septem ber gesloten autonomic-ak- koord opgeschort naar aanlei ding van het bloedbad in He- bron op 25 februari.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5