llemaal zelf afgedwongen' Een Ongezonde Scheiding iwin van der Sar m jaar hetAjax-doel ZATERDAG 19 MAART 1994 In 1975 verscheen in de Verenigde Staten het zogenaam de Hammond-rapport over de gevolgen van roken op ge zondheid. Het was op basis van dit rapport dat de 'Sur geon general', de Amerikaanse minister van gezondheid, het besluit nam dat op ieder pakje sigaretten voortaan de bekende waarschuwing zou moeten worden aange bracht. „Ik ben altijd verlegen geweest. Dat verander je niet zomaar." foto archief loek zuyderduin Zijn uitverkiezing voor de selectie van het Nederlands Elftal voor de oefenin- Kort na het verschijnen van het Hammond-rapport wijdde een Amerikaanse geleerde, de hoogleraar in de biofysica Harold Morowitz, een kritisch artikel aan het rapport. Een van zijn conclu sies was dat, blijkens de gegevens in het rapport zelf, het effect van echtscheiding op gezondheid ongeveer even groot is als het ja renlang roken van meer dttn twintig sigaretten per dag! Tegen deze achtergrond zou je zeggen dat ook echtscheiding een officiële waarschuwing van de minister van gezondheid ver dient. Een van de redenen waar om zo n waarschuwing tot nu toe niet is uitgevaardigd en voor lopig vermoedelijk ook niet uit gevaardigd zal worden, is simpel. De meeste mensen namelijk, of het nu politici, wetenschappers of de "mensen in de straat' zijn, geloven dat scheiden van de echt in tegenstelling tot roken, niet een gedrag is dat direct ons li chaam, en dus onze gezondheid, aantast. Die gedachtengang is niet alleen naïef maar ook on juist. De menselijke soort, en hetzelfde geldt voor tal van ande re (zoogldiersoorten, heeft een erfelijk vastgelegde neiging tot wat psychologen wel noemen hechtingsgedrag Dit hechtings gedrag, dat door bepaalde her sencentra wordt gestuurd, is ui termate belangrijk voor overle ving en ontwikkeling. Het zorgt er bijvoorbeeld voor dat het jon ge. nog betrekkelijk hulpeloze kind, steeds binnen de actieradi us van een bepaalde volwassene, gewoonlijk de moeder, blijft zo dat het tegen allerlei gevaren be schermd kan worden. Het maakt verder dat het kind een 'vast ba siskamp' heeft, van waaruit het actief de omgeving kan verken nen en waar het naar kan terug keren als het moe, behoeftig, ver ward of angstig door die verken - ningen is geworden. Bovendiau schept de veelvuldigerommuni- catie met en het voorbeeldgedrag van de hechtingspersoon dat het kind zelf die houdingen en ge dragspatronen kan aanleren, die noodzakelijk of wenselijk zijn om aan de samenleving waarin het geboren is, te gaan deelnemen. Hechten is dus niet alleen een psychologisch maar minstens zozeer een biologisch of licha melijk proces. Dat betekent dat wanneer een hechtingsrelatie wordt bedreigd of verbroken er naast psychologische ook ingrij pende lichamelijke reacties op treden. John Bowlby. de grond legger van de hechtingstheorie, beschrijft in zijn meesterlijke boek Separation and Loss (Schei ding en Verlies) dat het verbre ken van de hechtingsrelatie tus sen moeder en kind een proces is waarin doorgaans een drietal sta dia te onderscheiden zijn: 1 angst, protest, ongeloof en een geagiteerd zoeken naar de hech tingspersoon: 2. depressie, wan hoop en het in zichzelf terugtrek ken: 3. aanvaarden van, of berus ten in het verlies en herstel van het normale gedragspatroon. De biologische (mede)bepaaldheid van dit reactiepatroon wordt dui delijk uit de treffende overeen komst met de reacties van jonge aapjes die van hun moeder wor den gescheiden, zoals die bij voorbeeld door Leon Rosenblum zijn beschreven: „Als het aapje van de moeder wordt geschei den, is de eerste reactie er een van heftige agitatie. Het aapje rent almaar heen en weer, stoot voortdurend een klagend hoog geluid uit, als om de moeder op te roepen. Binnen 24 tot 36 uur verdwijnt dit gedrag en maakt bij de meeste aapjes plaats voor een periode van zeer duidelijke en zeer ernstige depressie. Die de pressie duurt meestal een week tot tien dagen en gedurende die periode lijkt het wel alsof het beestje er gewoon niet is: het gaat alle contact en activiteit uit de weg. fn sommige gevallen weigert het eten en drinken en moet hel door anderen gevoed worden wil het niet doodgaan. Na zo'n depressieve periode be gint de depressie geleidelijk aan op te klaren en wordt het diertje weer actief, hoewel het nog een hele tijd kan duren voor het zich weer net zo actief gedraagt als voorde scheiding. In bepaalde gevallen blijven de gevolgen nog maanden of zelfs enkele jaren aanwijsbaar." Wat voor jonge mensen en jonge apen geldt, blijkt in belangrijke mate ook te gelden voor volwassen mensen, zij het dat hun scheidingsreacties niet onder zo'n strikte genetisch con trole staan, waardoor de diversi ranie en verlegenheid strijden bij Edwin Van der Sar om voorrang. Binnen het veld doet de Voor- eel aan om zich aan de typische italiteit van Ajax aan te passen. Daar lukt dat ook aardig, want niemand kan meer men dat er 'iemand' staat in het doel jAjax. Was het niet Parma-ster Asprilla die 0-0 wedstrijd in het Olympisch Stadion „Van der Sar heeft Ajax gered."? De kee- voelde zich gevleid. jiten het veld kan hij verlegenheid soms verhullen. ..Ik ben altijd verlegen ge- ist, dat verander je niet zomaar." let gaat al"81014(01 beter dan bij zijn en- "vijf jaar geleden, zegt hij zelf. Het 'pra- lukt hem een stuk beter, maar Edwin van Sar zal verbaal nimmer op de voorgrond Jen; de 23-jarige Voorhouter laat veel lie- zijn handen spreken. n Auxerre opende Stanley Menzo een jaar eden de poort voor zijn opvolger Edwin der Sar. Na een reeks missers in eerdere dstrijden tekende Menzo zijn eigen vonnis )r de bal na een simpele Franse corner on- ïolpen (3-1 nederlaag, thuis won Ajax met 0 in eigen doel te slaan. Einde verhaal :nzo, begin successtory Van der Sar. )e start was spraakmakend in de return te- Auxerre. Frank de Boer speelde terug en n der Sar mikte de bal daarop precies in de Men van een Fransman. Gelukkig voor Van Sar geen doelpunt, hoewel Ajax wel werd vipt door de provincieclub van nestor Guy ux. \jax' keeperstrainer Frans Hoek zegt dat actie typerend is voor de doelman Edwin der Sar. „Het zat Ed mee. Dat heb ik hem k voorgehouden. Menzo heeft in al zijn ix-jaren nauwelijks geblunderd en is ook Iuwelijks geblesseerd of geschorst geweest, ardoor is een stel keepers op die gefrus- erd weggegaan. Fred Grim (Cambuur), lak Storm (FC Groningen) en Erik de Haan iW). Maar wat gebeurde er toen Van der r tweede doelman werd? Stan ging sukke- I, raakte geblesseerd en begon fouten te nken..." Dat gebeurde ook nog eens op een mo- ïnt dat hoofdtrainer Van Gaal en Hoek dden besloten om Van der Sar uit te lenen. 1 moet een tweede keeper niet te lang trkloos houden," zegt Hoek. „Dan gaat-ie èt vooruit en bovendien raakt hij gefrus- ;rd. Menzo was keeper van het Neder- ïds Elftal, dus was er op dat moment wei uitzicht op een plekje voor Van-der Sar. 5,Maar," zegt Hoek, „hij heeft het allemaal jlf afgedwongen. Hij staat helemaal alleen "ider die lat en hij heeft het zelf moeten •en. En reken maar dat-ie in Amsterdam n hoop tegenstanders had. Vooral in het ^n, na die fout tegen Auxerre. Ook de spe- :s wilden Menzo terug, maar Van der Sar teft zich mooi door die moeilijke periode ïengeslagen. En nu manifesteert hij zich >of hij al jaren onder de lat staat. Ik heb ■ar diep respect voor." Toeval bliksemcarrière van Edwin van der Sar :gon in Voorhout, bij Foreholte Dat hij ging •etballen, lag voor de hand. Van der Sar amt uit een echte voetbalfamilie. Vader eelde bij Noordwijk, moeder is de zus van ïes Guyt, de trainer van de w Katwijk. Als ipilletje dartelde hij over de zware, Voor- jutse klei. Met de bal aan de voet, niet in de tnd. „Het was helemaal geen droom van e om keeper te worden. Het is gewoon toe- Jlig gebeurd. Er was niemand om te keepen i toen ben ik dat maar gaan doen." Dat ging hem redelijk af, maar bescheiden als hij is, was Edwin van der Sar nog geenszins overtuigd van zijn capaciteiten. Toen hij zich via schoolvrienden meldde bij zaterdageersteklasser Noordwijk, was hij bang om niet in een selectie-elftal te komen. Ruud Bröring, zijn toenmalige jeugdtrainer bij Noordwijk. „Ed kwam hier voor een proefwedstrijdje. Liet hij er vijf door, maar toch kon je zien dat hij aanleg had om te kee pen. Ik zei wel tegen 'm dat hij moest con curreren. Zo hoort dat toch?" Van der Sar vreesde dat hij in de A2-junio- ren terecht zou komen. En twijfelde aan de overgang van het kleine Foreholte naar het grote Noordwijk. Hij ging toch. In september trainde hij al twee keer mee met het eerste elftal van John Eelman (nu Haarlem). En aan het einde van het seizoen was hij alweer ver trokken. Niet naar Sparta, zoals aanvankelijk de be doeling was. Van der Sar: „De club sprak me best aan, maar het contract sloeg helemaal nergens op. Eigenlijk was het helemaal geen contract. Ik kreeg alleen reiskosten en de rest mocht ikzelf opknappen. Ik zat nog op het RIO - de middelbare detailhandelsschool - in Leiden, dan had ik elke keer op en neer moe ten reizen." Dat werd dus niks. Nee. dan Ajax. Dat pak te de zaken aanmerkelijk beter aan. Na een tip meldde keeperstrainer Frans Hoek zich aan de Duinwetering. Die tip was afkomstig van Ruud Bröring, de trainer van Van der Sar. Bröring: „Ik kaart maandelijks een avondje met Louis van Gaal. Dat gebeurt trouwens nog steeds, maar toen was Van Gaal nog hulptrainer onder Leo Beenhakker. Van Gaal klaagde dat hij nooit spelers kon 'brengen' bij Ajax. Ik zei: ik heb twee kanjers voor je. Louis Edwin van -der Sar, een keeper, en Patrick Scheurwater, een raket voor de flanken. Nou, toen is Hoek komen kijken. Als Van der Sar onverhoopt in Italië terechtkomt, ga ik wel een handje geld halen bij Van Gaal. Edwin zal in Italië niet misstaan, zeker weten, want wat daór voor perenplukkers in het doel staan... Ongelooflijk toch?!" Bij Ajax raakte de carrière van Edwin van der Sar in een stroomversnelling, die hem reeds langs hele mooie successen heeft ge voerd. De Voorhoutse goalie was trouwens niet de enige die Ajax had aangetrokken. Liefst zeven doelmannen streden er om een contract. Onder hen Rob van Dijk, de huidige tweede man bij Feyenoord, en destijds in Noordwijk clubgenoot van Edwin van der Sar. Dennis van der Pol en Edwin van der Sar bleven uiteindelijk over als kandidaten voor het tweede elftal. „Twee kanjers", zegt Frans Hoek. „volkomen gelijkwaardig aan elkaar, maar Dennis was altijd geblesseerd- Daar heb je dat geluk van Edwin weer. Van der Pol is uiteindelijk weggegaan naar Den Bosch. Maar hij speelt niet omdat hij geblesseerd is." Lastige start Soms zit het mee, soms zit het tegen. Als eer ste doelman van Ajax gaat het hem voor de wind bij de club waarbij hij het in eerste in stantie moeilijk had. „Ik kwam hier als be deesd jongetje in de grote stad", herinnert Van def Sar zich. „De Amsterdammer is bluf ferig en brutaal, nou. dat was ik helemaal niet." Vijf jaar later voelt hij zich opgenomen, al zal hij in De Meer nooit vooraan lopen in de polonaise. „Ik ben geen gangmaker, maar dat hoeft ook niet. Laat mij maar meelachen, dan voel ik me op m'n gemak." Keepen bij de Amsterdamse club is extra zwaar. Van der Sar: „Je krijgt weinig ballen... Let maar eens op: de keeper die tegen Ajax speelt is altijd uitblinker. Dat is geen wonder, want hij krijgt nu eenmaal verschrikkelijk veel ballen. Da s lekker, heerlijk voor een kee per." En hij staat vaak moederziel alleen te wachten op die ene bal. „Dat weet je en daarom moet je extra waakzaam zijn. Nooit de concentratie verliezen en nooit nagenie ten van een mooie Ajax-actie." En uillopen als de situatie daarom vraagt. Onder de heer schappij vanjohan Cruijff werd het meevoet.- ballen van de doelman geïntroduceerd. Van der Sar schikt zich schijnbaar moeiteloos in die rol. Hij kan ook meevoetballen. „Zolang ik m'n linkerbeen maar niet hoef te gebrui ken," lacht hij. „En zolang de backs vrijlopen om de bal te kunnen ontvangen. Anders moet ook ik 'm peer naar voren geven, want ik ben niet zo gek om op de solotoer te gaan. Dat kan ik niet." Echt nadenken over het vak doet Van der Sar niet. Hij heeft ook geen voorbeelden. Van der Sar houdt vast aan de stijl, die hijzelf ont wikkelde. Met uiteraard de hulp van Frans Hoek, de oud-doelman van Volendam die al negen jaar bij Ajax alle keepers onder zijn hoede heeft. „Ik heb intuïtie," weet Van der Sar van zichzelf. Hij beschikt ook niet over een boekje van vijandelijke strafschopnemers, zoals Hans van Breukelen. Dat gaat veranderen, want: „Ik denk er toch hard over om zo'n boekje bij te houden. Van Parma wist ik er drie. Bij Ajax worden alle tegenstanders nauwlettend ge- scout. Ik kom alles aan de weet wat ik moet weten." Met de extra druk van het-altijd-moeten- winnen gaat Edwin van der Sar ogenschijnlijk gemakkelijk om. „Je weet dat ze hier heel kri tisch zijn. Ik was geen Ajax-keeper, ik had geen flair, geen uitstraling, noem maar op. Ik kreeg het allemaal te horen, maar door z'n proces moet je heen. Als je punten pakt, ver stomt de kritiek vanzelf wel." Sterken dan komen loftuitingen, zoals on langs van de Italiaanse Columbiaan Asprilla. Na een jaar eredivisie wordt Van der Sar ge noemd als toekomstige Oranje-keeper. Zijn zomervakantie heeft hij nog maar niet be sproken. „Maar dat doe ik nooit zo vroeg, het is bij bij altijd een last-minute reis. Naar een warm land. Ik zie het allemaal wel. Natuurlijk denk ik er wel aan het WK. Het zou prachtig zijn. een voorlopig hoogetepunt in m'n carri ére." Tevreden Frans Hoek is blij met de 'bliksemcarrière' van Edwin van der Sar, maar weigert rap portcijfers te geven. „Wat z'n zwakke punten zijn zeg ik niet, dus ook niet wat z'n goede punten zijn. Ik heb altijd opmerkingen, maar hij is heel goed bezig. Het enige dat hij mist is ervaring, maar dat kun je iemand van 23 na tuurlijk nooit aanrekenen." Van der Sar en Hoek trainen in weken zon der midweekse verplichtingen twee keer. De rest van de dagen heeft Louis van Gaal de be schikking over de Voorhoutse goalie. Van Gaal staat er (uiteraard) goed op bij Van der Sar: „Hij is ten slotte de man die mij in Ajax-1 opstelde. En hij heeft kijk op het keepersvak. Wat hij zegt komt meestal wel uit. Soms heb ik wel eens een discussie met hem. Dan gooit hij toch dingen op tafel waarvan ik denk: ja. je hebt gelijk." Stanley Menzo is steevast deelnemer aan de sessie met Frans Hoek, maar de voormalig international lijkt zijn langste tijd bij Ajax te hebben gehad. Niettemin wordt Menzo als ieder andere keeper behandeld. Hoek: „Het maakt voor mij niet uit met wie ik van doen heb. Het is vöor Menzo al erg genoeg dat-ie elke keer op de bank zit. Moet ik 'm op de training dan ook nog straffen? Maar het is wel het beste dat Menzo wordt verkocht, dat is zo. Stan houdt dit niet lang vol." En dat is een mooi compliment voor Edwin van der Sar. I teit van reacties groter is. Maar ook voor de meerderheid van de volwassenen geldt, dat ze een grote hoeveelheid intiem of hechtingscontact met anderen nodig hebben. Hoe onmodern het ook klinkt, de algemene con clusie uit het onderzoek op dit punt is, dat het hebben van een relatie - zelfs als het niet zo beste is - beter is dan helemaal geen relatie te hebben. In die zin is de relatie-strategie van veel men sen, namelijk 'niet mijn ouwe schoenen weggooien voordat ik nieuwe heb', hoe weinig elegant misschien ook, vanuit gezond heidsperspectief nog zo gek niet. Het is overigens zo, en dat is een andere belangrijke conclusie uit het beschikbare onderzoek, dat mannen meer voordeel van die strategie lijken te hebben dan vrouwen. Het verlies van een partner door scheiding of overlij den blijkt voorde gezondheid van mannen namelijk meer ont wrichtend, zelfs vaker dodelijk te zijn dan voor die van vrouwen. We kunnen dat trouwens ook omdraaien: mannen varen in het algemeen meer wel bij huwelijk of vaste relatie dan vrouwen. Waarom dat zo is, laat zich onder andere als volgt verklaren. In on ze huidige samenleving, en vroe ger is dat vermoedelijk niet veel anders geweest, dragen gehuwde vrouwen de verantwoordelijk heid voor het onderhouden van de familie- en vriendschapsban den van het gezin via correspon dentie. telefoontjes, het sturen van cadeautjes of attenties, het denken aan verjaardagen en ju bilea. het afleggen van of het on derhouden van bezoek, en noem maar op. Ietwat, maar beslist niet te, overdreven gesteld: 'als zijn moeder op bezoek is, praat zij met haar en hij met zijn compu ter'. De meeste volwassen man nen beschouwen dit soort 'socia le netwerk onderhoud' als verve lend. zo niet gewoonweg als weerzinwekkend. Als gevolg" daarvan investeren zij in de loop van hun leven daarin veel min der. „Wanneer was de laatste keer dat een man een familielid opbelde om gewoon weer eens wat bij te kletsen?" Daarmee sa menhangend is er, althans in on ze westerse samenleving, een be langrijk verschil in het vriend schapsgedrag van mannen en vrouwen. Vriendschappen tussen mannen zijn doorgaans niet le venslang. maar gekoppeld aan specifieke situaties: school, oplei ding, sport, de visclub, werk. Mannen putten hun voornaam ste emotionele steun ook niet uit deze relaties. Er zit zelfs niet eens veel overdrevens in de stelling dat mannen vaak maar e'en echte vriendschaps- of vertrouwensre latie hebben, namelijk die met hun vrouw. Het vriendschapsge drag van vrouwen ziet er veelal heel anders uit. Zij onderhouden vaker nauwe banden met vrien dinnen van vroeger en met hun familie en ze zijn ook meer ge neigd contacten te blijven onder houden als een oude vriendin is verhuisd, hertrouwd of geschei den. Zij hebben kortom meer en meer langdurige vertrouwensre laties. Dus, hoewel gegeven de erfelijke basis voor hechtingsge drag zowel vrouwen als mannen duidelijke lichamelijke reacties vertonen op het verlies van een partner, overleven vrouwen zo'n verlies over het algemeen op een gezondere manier, want zij heb ben vaker nog andere sterke so ciale banden om op terug te val len. De conclusie: in een relatie is een vrouw voor een man in relationeel opzicht belangrijker dan omgekeerd. Steeds meer vrouwen beginnen dat te ont dekken en dat is een van de re denen waarom vrouwen vaker dan mannen degenen zijn die het initiatief tot echtscheiding nemen. Oftewel: iedere man die er geen boodschap aan. heeft zich in relationeel opzicht meer gelijkwaardig aan zijn vrouw te maken, loopt bewust het risico vroeg of laat een ongezonde scheiding aan zijn broek te krij gen. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie terland woensdag tegen de Schotten, be schouwt iedereen in de voetbalwereld als een normale zaak. Edwin van der Sar maakt pijlsnel furore. In het doel van Ajax draait sinds een jaar alles om hem. Als de naam Stanley Menzo tegen woordig valt in De Meer, is het alleen omdat hij wordt genoemd in verband met een transfer. Edwin van der Sar is de absolute nummer één bij de Amster damse branieclub. Zelfs de fervente Menzo-aanhangers zijn het daar we! over eens. ,,Hij heeft alles meegehad in zijn carrière. Edwin van der Sar, de nummer 1 van Ajax. foto archief kees van hoocdalem

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 43