Overheid bezuinigt simpel werk weg m FNV is gebeten hond in de SER Amev wil prestatieloon Binnenland Deelraad Zuid helpt de fietsendief een handje En daar is Frank Toast op de goede afloop fM Inbrekers profiteren meest van cellentekort Albert Heijn haalt pakken melk terug Joegoslavische maffia laat bloedig visitekaartje achter 2ZATERDAG 19 MAART 1994 Wapensmokkel uit VS voorkomen houston De Amerikaanse politie heeft meer dan 116 geweren gevonden in een bestelwagen die Amsterdam als bestemming had. De wapens werden ontdekt door een chauffeur van een op legger die de bestelwagen samen met andere auto's van Tucson, Arizona, naar Fort Lauderdale in Florida reed. Toen de chauffeur onderweg een van de auto's moest afleveren en daartoe de be stelwagen van de oplegger reed, vielen een paar geweren van onder het dashboard vandaan. De meeste wapens waren nieuw en in de auto werd ook munitie gevonden. Ontslag PTT'ers na openen pakketten den haag Zeventien Haagse PTT'ers zijn ontslagen omdat zij geregeld pakketten openmaakten en er soms dingen uithaalden. Een achttiende medewerker heeft, nadat het was ontdekt, zelf ontslag genomen. De PTT'ers waren volgens de zegsman niet uit op het vinden van kostbaarheden, maar maakten de post uit 'een soort baldadigheid' open. Wel haalden zij uit de pakjes snoepgoed en consumeerden dit. De posterijen zijn in verlegen heid gebracht door de affaire. ..Het is onbegrijpelijk dat enkele van onze medewerkers dit hebben gedaan," vindt de woord voerder. Omzet industrie daalt zes procent den haag De omzet van de Nederlandse industrie is vorig jaar met zes procent gedaald vergeleken met het jaar daan oor. In 1991 steeg de omzet nog, terwijl deze in 1992 gelijk bleef. De binnenlandse omzet daalde met zeven procent en de export met vijf procent. De grootste omzetdalingen deden zich voor in de chemische industrie (negen procent) en de voedings- en genot middelenindustrie (vijf) Nog drie aanhoudingen visfraude Justitie in Middelburg heeft deze week nog drie personen aangehouden in het kader van het gerechtelijk voor onderzoek rond de vermeende fraude bij de Vlissingse vismijn. Eén van hen zit nog vast. Van de maandag aangehouden vijf man zijn de directeur en twee medewerkers van de gemeentelij ke vismijn inmiddels op vrije voeten gesteld omdat hun inzet bij de vismijn nodig was. Het gerechtelijk voorqnderzoek begon een maand geleden met huiszoekingen op vijftien plaatseri in Zee land, waaronder de Vlissingse vismijn en het gemeentehuis, en in enkele plaatsen in België. Advocaten blijven in hechtenis amsterdam» De drie advocaten die de afgelopen dagen zijn aan gehouden wegens het witwassen van misdaadgeld, blijven voor lopig in hechtenis. In hun kantoren en woonhuizen is huiszoe king gedaan. Daarbij is volgens de FIOD een grote hoeveelheid dossiers in beslag genomen. 'Bonden denken niet aan werklozen Het niet-ondertekenen van het SER-advies over het economi sche beleid in de komende ja- :ffiren is de vakcentrale FNV op woedende reacties komen te staan. Kroonlid Wolfson, in het dagelijks leven econoom en prominent PvdA'er, VNO-voor- zitter Rinnooy Kan en zelfs SER- 1 voorzitter Quené haalden fel uit naar de FNV. FNV-voorzitter Stekelenburg en CAO-coördinator De Waal konden onlangs zich na veel vij ven en zessen vinden in de vast stelling dat de uitkeringen en het minimumloon de komende jaren waarschijnlijk bevroren zullen worden en dat de over heid nog enige miljarden moet bezuinigen. Ook zou bekeken moeten worden of AOW'ers ook AOW-premie moeten gaan be talen om de oudedagsvoorzie ning betaalbaar te houden. De Industriebond FNV en de AbvaKabo ontstaken in woede en stuurden Stekelenburg-terug om deze passages te verande ren. Toen de werkgevers en de onafhankelijke kroonleden dat Peigerden, besloot de FNV het advies niet te ondertekenen. Wolfson bleek daar gisteren bij de uiteindelijke stemming woedend over. „De Industrie bond en de AbvaKabo hebben alleen maar aan de belangen amsterdam Stel, je zet je fiets in Amster dam met een ketting vast aan een verkeerspaal. Logisch, want als je dat vervoermiddel niet verankert, raak je hem in de hoofdstad geheid kwijt. Zo dacht een inwoonster van Amsterdam eind maart '92 ook, om enige tijd later ver bluft te moeten constateren dat de gemeente de verkeers paal had verwijderd waaraan haar rijwiel stond. Fiets: ge gapt. De Amsterdamse kreeg met een klacht hierover nul op het rekest bij het verantwoordelij ke stadsdeel Zuid en besloot daarom een procedure te starten bij de gemeentelijke ombudsman Nora Salomons. Die oordeelde gisteren dat het stadsdeel zich onzorgvuldig heeft gedragen. Het stadsdeel voerde aan dat de paal al ee» paar dagen zonder verkeersbord had ge staan, waaruit de fietster had kunnen opmaken dat de paal zou worden verwijderd. Geen waterdicht verweer omdat bijvoorbeeld door vandalisme verkeerspalen in de hoofdstad wel vaker 'onthoofd' het straatbeeld sieren. En verder is het officieel niet toegestaan voorwerpen aan gemeente eigendommen te bevestigen. Waaruit blijkt hoe ver de poli tiek soms van de dagelijkse werkelijkheid verwijderd is. In Amsterdam rijst het aan tal fietsendiefstallen de pan uit. In 1992 verwisselde een derde van de in totaal 450.000 rijwielen illegaal van eigenaar verwisselde. Veel Amsterdam mers rijden op slechte Fietsen want die worden minder snel gestolen, hopen ze. En zelfs de meest brave burgers zien er weinig kwaad in om op een gestolen fiets te rijden, con stateerde een speciale com- In november vorig jaar drong dat besef dan toch door tot het stadsdeel. 'Gezien de bijzondere omstandigheden' kreeg de vrouw een schade vergoeding van 325 gulden. 'Uit coulance', want het stadsdeel is nog steeds van mening dat zij niet onzorg vuldig heeft gehandeld. De bestolen Amsterdamse is te vreden. De Ombudsvrouw ook. Door bezuinigingen, privatisering en automatisering Het aantal laagbetaalde banen bij de overheid is de afge lopen vijftien jaar gehalveerd terwijl het aantal hoge rijks ambtenaren is juist verdubbeld. De ongeschoolde amb tenaren hebben het gelag betaald van de grote efficiency operaties, zo blijkt uit een brief van de Raad voor Over heidspersoneel (ROP) aan minister de Vries van sociale zaken. den haag cpd overheid nog 38.549 mensen in de laagste drie salarisschalen, vijftien jaar later nog 16.272. In diezelfde periode heeft het aan tal rijksambtenaren in de hoog ste salarisschalen zich meer dan verdubbeld, van 3118 tot 7382. Bij de gemeenten was het van hetzelfde laken een pak. Het laagbetaalde werk bij de overheid verdwijnt door vier oorzaken, aldus ROP-secretaris Dragt: bezuinigingen, automati sering, opwaardering van func ties en privatisering. De ROP ziet weinig mogelijkheden om de situatie terug te draaien. „Als je eenmaal tienduizenden gul dens hebt geïnvesteerd in een 'electronic mailsystem' heb je Het kabinet laat geen gelegen heid voorbij gaan om te wijzen op de hoge werkloosheid onder laag- en ongeschoold personeel. Maar als werkgever blijken de afzonderlijke ministers geen haar beter dan het bedrijfsle ven. Laagbetaalde ambtenaren- baantjes zijn de afgelopen jaren bij tienduizenden wegbezui- nigd, uitbesteed of omgevormd tot hogere functies. Het gaat bij voorbeeld om bodes, koeriers, portiers, koffiedames, huis meesters, brugwachters en me dewerkers van de plantsoenen dienst. In 1977 werkten bij de Rijks- gewoon geen bodes of koeriers meer nodig. Dan verzend je boodschappen met de compu- Taakverrijking is eveneens moeilijk terug te draaien. „Vroe ger had je een administratieve hulp voor het draaien van ko pietjes. Nu staan er professione le machines die bediend wor den door mensen met een com puter-diploma. Hetzelfde werk wordt gedaan door minder mensen die meer verdienen." Eind vorig jaar vroeg minister De Vries van Sociale Zaken werkgevers en werknemers in de ROP om advies over de hoge werkloosheid onder laagge schoolden. Maar de ROP weet geen oplossing voor het pro bleem. zo blijkt uit de brief. Voor de suggestie van De Vries om de laagste CAO-lonen te verlagen voelt de ROP niets. „Overbodig en onwenselijk", al dus het advies, want de laagste CAO-schalen zijn vrijwel gelijk aan het minimumloon. Van Rooy: Schaf' minimumloon jongeren af den haag gpd Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken wil het mi nimumloon voor jongeren (be neden de 23 jaar) afschaffen om hen aantrekkelijker te maken voor werkgevers. „Wat ooit be doeld was als bescherming, is gaan functioneren als barrière, jeugdlonen vormen een nadeel voor jonge mensen om aan het werk te komen", aldus Van Rooy gisteren voor de TROS-te- levisie. Volgens de staatssecretaris kunnen beter de prestaties van jongeren bepalend zijn voor wat verdienen. „Jonge- en 21 jaar kunnen van de eigen leden gedacht en niet aan die van de mensen langs de lijn", aldus Wolfson. Hij stelde zelfs dat op deze ma nier de SER wel kan worden op geheven. Volgens Quené is is het bereiken van lange-termijn- doelstellingen alleen mogelijk als centrale organisaties het ver trouwen krijgen van hun ach terban. „Gedelegeerd vertrou wen is nodig om onderling deals te sluiten, om eikaars ver trouwen te winnen." FNV-cao-coördinator De Waal gaf Wolfson felle repliek. „Wij lopen niet alleen met ons hoofd in de Haagse wolken, maar ook met onze voeten in de dagelijks modder. Wij voeren discussies met onze achterban en laten ons daar door beïn vloeden. Ook dat is een stukje van de overlegeconomie", aldus De Waal. Hij wees er verder op dat de FNV wel degelijk reke ning houdt met de laagstbetaal den door de betrachte loonma tiging die de bedrijfswinsten moet opkrikken en zo op ter mijn banen moet scheppen. Minister De Vries van sociale zaken maakte gisteren bekend dat de gemiddelde loonstijging in de CAO's tot nu toe ongeveer 1,3 procent bedraagt. In de CAO's die na het Najaarsak koord werden afgesloten, is zelfs sprake van een gemiddelde loondaling van 0,1 procent. vaake voornemen van het CDA om in het verkiezingsprogram ma de afschaffing dan wel verla ging met 20 procent van het mi- ninumloon voor volwassenen op te nemen, sneuvelde door kritiek in de eigen achterban. Voornaamste reden was dat door de afschaffing of verlaging waarschijnlijk ook de uitkerin gen verlaagd zouden moeten worden. Ook is nooit aange toond dat het minimumloon de werkloosheid bevordert en dus een barrière vormt voor werkge vers om mensen aan te nemen. den haag Met een door de gezamenlijke milieu-organisaties aangebo den glaasje vervuild water bracht minister Alders van milieu gisteren een toast uit op de goede afloop van de wereld-drinkwaterconferentie volgende week in Noordwijk. Deskundigen uit de hele wereld buigen zich daar over de problemen rond de beschikbare hoeveelheden drink baar zoet water. In Nederland vormt de vervuiling door industrie en landbouw een steeds grotere bedreiging voor het drinkwater. Verzekeringsmaatschappij Amev "heeft een plan in de maak waarbij de beloning van de 2.500 werknemers van de binnendienst voor een deel afhangt van hun prestaties. Wel moet het huidige systeem van winstdeling op de helling om dit prestatieloon te financieren. Op dit moment krijgen alle werknemers boven op hun salaris een winstdeling. Afhankelijk van het resultaat van Amev (onder meer Amev Neder land, VSB Bank. Fortis) kan die oplopen tot acht tien procent. De laatste tien jaar hebben de werk nemers de volle mep gekregen. In plaats van deze winstdeling zouden alle per soneelsleden in het vervolg zeven procent meer vast salaris krijgen. Het deel van de gratificatie dat dan nog overblijft, wordt verdeeld naar pres tatie. De circa twintig werknemers per jaar die volgens een woordvoerder 'echt de kantjes ervan aflopen' hoeven in het vervolg niet meer te reke nen op een extraatje. Wie het goed doet, kan daarentegen rekenen op een fikse bonus. Die me dewerkers (hoeveel is nog onduidelijk) krijgen ge durende een jaar een hoger maandsalaris. Daar bovenop kan nog eens een relatief hoge winstgra tificatie komen. Voor gemiddelde werknemers rest de normale winstgratificatie bovenop het loon. De Dienstenbond CNV zet vraagtekens bij de plannen. De bond is in principe niet tegen vor men van prestatiebeloning, maar is bang dat Am ev te hard van stapel loopt. De verschillen tussen goede en slechte werknemers kunnen oplopen tot 10.000 gulden per jaar. Verder is de bond bang dat de beoordeling van de werknemers niet goed zal gebeuren, hoewel Amev verzekert dat daar voor een waterdicht objectief systeem is. AUTOKRAAN TRANSPORTEN Het openbaar ministerie stuurt per jaar ongeveer 3.000 ver dachten naar huis vanwege het cellentekort. Meestal zijn dat lichte gevallen, zoals inbrekers. Justitie slaagt er in het alge meen in om verdachten van de meest ernstige delicten vast te houden, aldus een onderzoek naar het heenzenden van ver dachten door het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Docu mentatiecentrum (WODC) van hef ministerie van justitie. Het WODC heeft 591 zaken onderzocht in de arrondisse menten Amsterdam, Rotter dam, Breda en Zutphen. Daar uit blijkt dat justitie vooral in brekers voortijdig naar huis stuurt. Bijna de helft van de mensen die een auto of woning hadden geforceerd, werd heen gezonden. Ook het bezit van of de handel in drugs leidt in de praktijk meestal niet tot opslui ting. Van de dieven die geweld hadden gebruikt, werd ruim twintig procent weggestuurd. Verkrachters en aanranders werden nooit heengezonden. Als een verdachte naar huis wordt gestuurd, betekent dat overigens niet dat die persoon niet verder vervolgd wordt: het merendeel wordt later veroor deeld. TTTT Amersfoort In het dierenpark Amersfoort is donderdagnacht een wit Siberisch kameeltje geboren. Moeder Shiela, die eveneens in het park is geboren, is dertien maanden zwanger geweest. Het jong is genoemd naar de dierenarts die hem op de wereld heeft geholpen. foto anp»ruud hoff Albert Heijn heeft gisteren be sloten om duizenden pakken melk uit het zuiden van het land terug te halen. Door een produktiefout bij Campina Melkunie in Eindhoven is een geringe hoeveelheid reinigings middel in een partii van 300 pakken halfvolle melk terecht gekomen. De supermarktketen roept voor alle zekerheid ten uit^ de provincies en Noord-Brabant op pakken halfvolle melk met de houdbaarheidsdatum THT 23-3 terug te brengen. Zij krijgen hun geld terug. Bij producent (Cam pina Melkunie in Eindhoven zijn dinsdag door een storing tijdens de produktie de reini gingsmiddelen natronloog en stabilon in een klein gedeelte van de partij halfvolle melk te rechtgekomen. Onmiddellijk na de ontdek king is de vervuilde partij apart gezet. Bij het afvoeren, woens dag, zijn er door een fout toch twee containers met zo n 300 pakken richting Albert Heijn ge gaan. De betreffende melk is voor de mensen gemakkelijk herken baar door de visachtige lucht. Bij consumptie van de melk ontstaat een licht branderig ge voel in mond en keel, aldus een woordvoerder van Albert Heijn. Aantal WAO'ers blijft stijgen DEN HAAG GPD Het aantal mensen dat arbeids ongeschikt wordt, Is vorig jaar weer licht toegenomen. In 1993 meldden zich 104.000 mensen voor een WAO-uitkering tegen ruim 100.000 rii (aai eeraei 1992 zelf gaf nog een daling te zien ten opzichte van 1991 met 16.000. Toch toonde premier Lubbers zich gisteren op zijn wekelijkse persconferentie niet ontevreden. Hij sprak over een stabilisering van het aantal WAO'ers (op ruim 900.000) „en op zich is dat een prachtig re sultaat". Hij voegde er onmiddellijk aan toe dat nu alles op alles ge zet moet worden om het aantal WAO'ers blijvend omlaag te krijgen. „Als cr meer arbeids plaatsen komen, kunnen er ook meer gedeeltelijk arbeidsonge schikten aan het werk". De premier wees er verder op dat het nog lang niet zeker is dat de economische groei de komende vier jaar tot gemid deld 1,75 procent beperkt zal blijven, zoals het Centraal Plan bureau (CPB) in zijn voorzichti ge toekomstscenario heeft ge raamd. Lubbers wees er op dat het CPB ook een gunstig scena rio heeft opgesteld waarin de groei gemiddeld 3 procent be draagt. De premier verwacht dat de werkelijke groei ergens tussen beide percentages in zal uitkomen. Voor Volgend jaar raamt het CPB trouwens al een groei van 2,5 procent. UTRECHT GPD De opkomst van de Joegoslavisch-Alba nese 'maffia' neemt schrikbarende vor men aan. De groep is vrijwel zeker be trokken bij folteringen en liquidaties in februari nabij Luik. Daar werden twee mannen geëxecuteerd omdat zij zijde lings betrokken waren bij een misgelo pen geldtransactie met de Joego's, die met vals geld waren opgelicht. De maffia is nu uit op teruggave van het geld. De op de vlucht geslagen fami lies uit Nieuwegein en Ede zijn lid van dezelfde kleine zigeunergroep als de twee slachtoffers. Ze zijn bang dat de loegomaffia de speurtocht naar het ver dwenen geld zal voorzetten ten koste van familieden van de slachtoffers. De activiteiten van de Joego's hebben grote onrust veroorzaakt. Niet alleen bij de betrokken zigeunerstam, maar ook bij politiekorpsen. De Joego's deinzen er immers niet voor terug snel en veelvul dig de trekker over te halen. Ook de BVD toont zich bezorgd. „Buitengewoon ver ontrustend". oordeelt woordvoerder De Vries. Ook de Nieuwegeinse politie is verontrust, al wordt dat niet hardop ge zegd. Maar het korps heeft inmiddels wel versterking gevraagd èn ontvangen. De opkomst van de zogenoemde Joe go's, in werkelijkheid vaak Albanezen, is sinds drie jaar in volle gang. De twee slachtoffers in Luik werden op lugubere wijze met een ijspriem en een vilmes ge folterd. Eén van hen werd uiteindelijk in stukken gesneden. Deze wijze liquidatie is een handelsmerk van de Joegosla- visch-Albanese maffia. Lukraak moorden om indirect een bepaald doel te berei ken, is een ander handelsmerk. De twee slachtoffers hadden volgens ingewijden weinig van doen met de valsgeld-deal, maar omdat zij familie waren moesten ze het met de dood bekopen. Daarop hebben de Joego's vermoede lijk de jacht geopend op leden van de Cagnarastam waartoe de slachtoffers be hoorden. In Nieuwegein werd de woning van een Cagnara doorzeefd met kogels. In Ede werd met een automatisch wapen het vuur op het huis geopend. De schut ters bedienen zich volgens ooggetuigen steevast van een moordenaars-uniform - lange zwarte mantels en hoeden. De Joego's hebben inmiddels een groot aantal gruwelijke afrekeningen op hun naam staan, vooral binnen de Am sterdamse onderwereld. Daar heeft de Joegoslavische maffia een (nog niet ge heel succesvolle) gooi naar de hegemo nie van het Amsterdamse circuit gedaan. Dat gaat met de nodige schietpartijen gepaard. In Amsterdam vond in een seksclub aan de Admiraal de Ruyterweg in 1992 een schietpartij plaats die iden tiek was aan de recente moord in Luik. In opdracht van het toenmalige hoofd van de Joegoslavische maffia werd een man met schulden met drie kogels van het leven beroofd. Ook daar kwam een ijspriem aan te pas. „De 'oude' Joegoslaven, zeg maar de eerste lichting die in 1985 naar Neder land is gekomen, is nu opgevolgd door een veel hardere Albanese groep." zegt een woordvoerder van de Nederlandse zigeunergemeenschap, „de eerste Joe go's brachten wel eens iemand met een kogel aan het slapen, maar gesneden werd er nooit. Nu worden de zigeuners aan stukjes gesneden en gemarteld. Ty pisch Albanees." HEEMSKERK DE JAGER DAAR ZIT EXACT 'T VERSCHIL. Gespecialiseerd in Exact begeleiding Hard- en software Opleidingen Vraag vrijblijvende demonstraties' il Heemskerk De Jager Losplaatsweg 11 Noordwijk I Tel. 01719 - 46566 Fax 01719 - 48547

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3