u Koos Postema: Van idealist tot realist ZATERDAG 19 MAART 1994 't ran de VARA-lman laar de Aalsmeerse egbatterij van het imusement. Ziedaar n zeer kort bestek het lerhaal over een Rotterdamse mderwijzer, die furore naakte bij de omroep. r n zijn nadagen pikt lij, bijna 62 inmiddels, log zeker drie jaar een _jraantje mee bij Joop /an den Ende SProdukties. Aan het Iroot Uur U van z'n fscheid is Postema ius voorlopig nog niet toe. Nog steeds heb ik zin vn volop mee te doen lan die wedstrijd van Informatie V werbrengen. Alsof ik 1 ui 41 ben. Ik heb nog - iltijd het idee dat ik het volk iets te melden 1 heb. En ook leeft bij I nij nog steeds de l gedachte: hé, wat hij of zij zit te doen kan ik heter. En dat is niet p ngezond. GERARD VAN PUTTEN FOTO ARCHIEF FOTOPERSBURO DIJKSTRA. Onlangs ging Koos Postema een blind date aan met Joop van den Ende. Al jaren kon de amu sementsbaas uit Aalsmeer het lonken naar Postema niet laten, maar voor Van den Ende sloeg pas in januari het Groot Uur. Voor ten minste drie jaar verbond Postema zich aan JE Produkties. waarmee hij zich van een onge twijfeld lucratieve aanloop naar een onbe zorgde levensavond verzekerde. Het geteken de contract verschaft hem alle duidelijkheid over het honorarium, maar verder heeft het veel weg van een programmatische blanco cheque. Ook bij Postema ontbreekt het voor alsnog aan inzicht over de produkties waarin hij straks een dragende rol moet gaat spelen. De besprekingen zijn gaande. Niet meer en niet minder. Nog tot 1 september weet de bijna 62-jari ge Postema zich verbonden aan Dutch Dream Productions, het bedrijf waarvan Jef Rademakers tot 1 januari de directie voerde. Eind vorig jaar gaf deze TV-producent te ken nen het maken van televisieprogramma's na 25 jaar moe te zijn. Niks midlife-crisis, Rade makers achtte op 44-jarige leeftijd de tijd ge komen voor iets heel anders. Voor een studie van de Vlaamse literatuur van rond 1900 meer bepaald. De consequentie van Rade makers' besluit om Klasgenoten te verlaten teneinde zitting te nemen in de collegeban ken, was dat Koos Postema vrijheid van on derhandelen kreeg. Weldra werd hij gepolst door Joop van den Ende. De speciale belang stelling in Aalsmeer voor Postema dateerde overigens niet van vandaag of gisteren. Had de overheid destijds Van den Ende toestem ming verleend om met z'n pretentieuze ster rennet TVlOde lucht in te gaan, Postema zou dan al z'n opwachting bij de afdeling infor matie van de amusementsonderneming heb ben gemaakt. Want sinds jaar en dag koesteren de heren wederzijds respect voor elkaar. „Niet dat Van den Ende dagelijks bij mij voor de deur lag. maar zodra Joop me zag maakte hij me duidelijk dat hij me wilde heb ben. En zo benaderde hij me laatst weer. Ik dacht nog: die biedt mij een contract voor een jaar aan. Maar Van den Ende had het meteen over drie jaar. Volgens mij wist Joop op dat moment niet dat hij mij daarmee een overbrugging naar de pensioengerechtigde leeftijd in het vooruitzicht stelde. Hij zei: la ten we het maar eens drie jaar met elkaar doen en daarna zien we verder. Daarna zien we verder! Dan ben ik 65. Ja, innerlijk moest ik daar wel even om lachen." Harde leerschool Van de VARA-haan naar de legbatterij van het Aalsmeerse amusement. Daartussen ligt meer dan 30 jaar omroepervaring. Uitgere kend op de Dag van de Arbeid van het jaar 1960 trad hij, voordien onderwijzer te Rotter dam, bij de socialistische omroep in dienst als radioverslaggever. Door de wol geverfde krachten als Arie Kleywegt. Jan de Troye en Kees Buurman gaven hem een harde leer school, zegt hij achteraf. De ene keer hoorde hij: „Postema, da's niks wat je nou hebt ge maakt. De andere keer: „Weet je niet wat twintig seconden zijn? Dan zullen we je dat gauw leren." Een paar jaar later kwam hij in beeld. Bij Achter het Nieuws. En nu, een jaar of dertig verder, wordt vanuit Aalsmeer wervend rond gebazuind dat JE Produkties één van de top pers onder de presentatoren in huis heeft ge haald. Leuk en vleiend voor Postema, maar op grond van diens leeftijd niet tegelijk een veeg teken voor de jongere generatie? „Ik zal nooit zeggen dat de jongeren het niet goed kunnen. Als je dat roept, ben je echt een ouwe lui. Dan verdien je het onmid dellijk ontslagen te worden. Ik heb Paul Wit- teman hoog zitten. Groenhuijsen en Fons de Poel ook. Bij Brandpunt is er, meen ik, ook een meisje Hoekstra. En een jongen Nelis. 'Er is geen leuker leven dan bij de omroep' Die maken mooie reportages. En bij NOVA zijn er ook een paar. Ze komen nooit in beeld, dat vind ik een beetje jammer. Wat wel geloof ik een beetje speelt, is dat wij van de generatie zijn die begon in een tijd dat de te levisie als een wereldwonder werd gezien. Ie dereen keek naar ons, je had maar één ka naal. Je was meteen wereldberoemd van Roodeschool tot Maastricht aan toe. Ook door de concurrentie met Brandpunt werd je persoonlijkheid gevormd. Je moest er toch wat meer voor doen. Aan sommige jongeren zie ik een beetje af dat ze hup om half zes naar huis willen. De jongens en meisjes van nu onderscheiden zich minder van elkaar. Ze zijn op hun manier best goed. Maar die mar kante persoonlijkheden van onze generatie, een Aad van den Heuvel of de helaas overle den Frits van der Poel. zie je nu minder vaak terug." Mogelijkheden In Aalsmeer wordt thans volop gebrains tormd over de invulling van Postema's pro gramma's. De presentator zelf heeft daarbij een belangrijke inbreng. Naar jeigen zeggen zit Postema op Pad in de portefeuille. Niet dat Koos meteen weer bij Nederlanders in den vreemde langs zal gaan, maar zoals hij het uitdrukt kan dat opkomen als kakken. In z'n agenda heeft hij nog een lijstje met na men, dus voorlopig kan Postema nog wel vooruit. En rechten, zegt hij, zijn er niet in het geding. Als de titel van het programma wordt veranderd, kan Koos zo weer op avon tuur. Desnoods met gevaar voor eigen leven, zoals die ene keer, toen hij werd achtervolgd door de bloedhonden van de toenmalige An tilliaanse premier Liberia Peters. Al heeft Postema dan veel van de wereld gezien, nog steeds kan hij zelf toch be paald niet onbemiddeld met het smoel van de zuinige zegeltjesspaarder kijken naar de rijkdom van goed boerende, hun land al lang ontgroeide Hollanders. En dan maai vragen, informatie vergaren, zoals hij ook al tijd placht te doen in zijn vele praatprogram ma's. Snel inleven in de materie, een en an der op een toegankelijke manier bespreek baar maken en meer dan beroepsmatige in teresse tonen voor de medemens. Postema op z'n best. En zo wil hij ook te werk gaan bij Van den Ende. Nu de programma's nog. „Ik denk dat praten met mensen mijn sterkste kant is. Dan moet je er meteen bij zeggen dat er al 224.000 talkshows zijn in Ne derland. Maar ik wil niet die drie man in die stoeltjes. Je zou andere varianten kunnen be denken. Een informatief programma met een drama-element erin bijvoorbeeld. Daar wordt nu ook serieus over gesproken. Ik kom nog geregeld mensen van het Journaal en van Nova tegen. En die zeggen dan: wie weet maak je straks een programma voor een pu blieke omroep. In principe zou dat kunnen. Maar zoals de besprekingen nu lopen, gaat Van den Ende met mij toch weer naar RTL" Logisch geredeneerd is dat maar goed ook. Postema zou als TV-persoonlijkheid die al ja ren kritiek uitoefent op het publieke bestel moeilijk te plaatsen zijn bij een niet-com- merciële omroep. „Misschien niet. nee. Het zou best kunnen dat de omroepen zeggen: dat is die jongen die in ten minste acht kran ten heeft geroepen dat het afgelopen moet zijn met ons. Die komt hier niet meer bin nen. In beginsel zou ik best bereid zijn iets te doen voor de publieke omroepen. Als ze maar weggaan, als ze maar worden opgehe ven. Dat wil ik nog meemaken." Principieel lijkt anders: enerzijds roepen dat de publieke omroepen al lang geen be staansrecht meer hebben; maar je anderzijds toch niet helemaal afsluiten voor een ana chronisme. Op zijn beurt wijst Postema erop dat hij altijd in alle openheid heeft geroepen dat het bestel niet meer van deze tijd is. „De ontzuiling heeft zich in Nederland snel door gezet, maar in Hilversum wordt op bestuur lijk niveau nog net gedaan alsof het 1926 is. Anceren, collega's die nog bij die clubs wer ken, denken dat ook. Maar ze durven dat al leen in het café hardop te zeggen. Wat is dan principieel, wat is dan hypocriet? Kijk, in we zen bestaan de publieke omroepen niet meer. Hun identiteit hebben ze al lang opge geven. De EO dan even buiten beschouwing gelaten." Bijlslag „Na heeft in het laatste debat over de Media wet de Kamer geëist dat de publieke omroe pen intensief moeten gaan samenwerken. Het was notabene de PvdA die deze eis heeft aangescherpt met de vijf- en tien jaar-con cessie. Anders gezegd: de omroepen die het helemaal in hun eentje willen blijven doen krijgen een zendvergunning voor een periode van vijf jaar, wie voor de gezamenlijkheid kieren mogen nog tien jaar doorademen. Wees nou eerlijk: voor degene die nog werke lijk iri het bestel gelooft is dit toch weer een bijlslag?! Want als je zegt: je móet met z'n drieën in één gebouw gaan zitten, hef je al wat eigen is toch op?! Hier is sprake van ont- zui mg. opgelegd door de politiek." Het besef dat Hilversum consequent ach ter de emancipatie van de maatschappij aan sukkelt, begon bij Postema eigenlijk al te rij pen in zijn tijd als verslaggever bij Achter het Nieuws. ..Toen al begon die ontzuiling in de samenleving. Niet door de televisie, de radio en de kranten. Maar de provo's kwamen. De popcultuur diende zich aan. En de nakolo- niate oorlogen braken uit. Vietnam, noem mair op. Toch deed Hilversum, bestuurlijk Hilversum althans, net alsof de oude tijden bleven voortbestaan." Tot 1966 is er geen WD'er in een VARA- uitzending gekomen, zegt Postema grinni kend. „Wij zeiden: de beste defensiedeskun- digc is het WD-kamerlid Koudijs, een oud- miliair. Die man wilden we in de uitzending. Dat werd dus een knetterende ruzie met het VARA-bestuur. Wigbold. een fameus journa list, stelde eens voor een rijke man te inter viewen. Garansa. Dat mocht eigenlijk niet. Kleine incidenten, grote incidenten, waar door je zag dat het zuilisme bij de bestuur ders nog hevig bestond. Wij moesten alles verzuïd brengen. Wel het congres van de Partij van de Arbeid, niet het congres van de Antirevolutionairen. Dat deed de NCRV. Ja, jongens nog aan toe! We konden het leven niet brengen zoals het was." Wie Postema zegt, zegt nog altijd Groot Uur U. Dc vele programma's waaraan hij na dien z n medewerking verleende ten spijt. Tien par had hij achter het nieuws aange rend, oen vond Postema het welletjes. Altijd maar Ljken of er niet geschoten wordt, gaai je op den lange duur opbreken. „Dat doe je een jaar of tien en dan moet je eruit." Betrouwbaar Hij bleek als presentator van 'Groot Uur U' ervoor geknipt op zich bepaald niet eenvou dige onderwerpen in begrijpelijke taal voor te leggen aan de kijkers, zonder ook maar één keer op de hurken te gaan zitten. Euthanasie, abortus sterilisatie, seksualiteit en trans- seksuali eit: Postema doorbrak - te rekenen vanaf 1968 - tien jaar lang taboes. Niet alleen hield hij er in 1971 de Nipkov-schijf (prijs van de TV-catici) aan over. ook voorgoed de re putatie *an: wat Postema zegt is waar. „Je moet het plaatsen in die tijd. Maar achteraf kun je *och zeggen dat het meestal hoogte puntenwaren.'' Het bedrijfsleven ontdekte Postema. Hij ontving aanlokkelijke aanbiedingen om sym posia voor te zitten. De Postbank wilde maar al te graag het betrouwbare hoofd van Poste ma als uithangbord voor een reclamecam pagne. „De spot werd een krankzinnig suc ces. En dat zonder effecten of wat dan ook. Maar helaas mondde dat toch uit op een conflict tussen twee banken, die dat lieten uitvechten door twee reclamebureaus. Niet dat de Postbank zich in de teksten die ik moest voorlezen afzette tegen de concurren tie. Zoiets als: wij zijn beter, wij zijn sneller. Nee. er werd bezwaar gemaakt dat er een presentator achter een bureau zat. En die zelfde persoon, zo werd gezegd, verschafte ook informatie in televisieprogramma's. Daarom mocht ik van de Reclamecodecom missie niet in de STER. Ik verloor dat conflict, dat uit pure jaloezie van die concurrerende bankontstond." Het was in die tijd ook dat hij de eerste ge luiden van kinnesinne opving in de trant van: Postema vindt geld verdienen opeens niet meer vies. „Ach, ja. Was puur geënt op het feit dat zij, bepaalde collega's dus, dat geld niet konden verdienen. De jaloezie in het vak pleegt als volgt te worden uitgedrukt: ik be grijp niet dat jij dat doet. In hun hart denken ze dan: ik wou dat ik ervoor werd gevraagd." Koos Postema. Oftewel: hoe een socialist met bevlogen idealen grootverdiener werd en toch de man van hiernaast bleef. „Maar die idealen had ik al lang voor die spot van de Postbank opgegeven, ha. ha. ha. Ik kan bij wijze van spreken morgen nog op de PvdA stemmen, al viel tijdens de laatste gemeente raadsverkiezingen dan mijn keus op D66. De ideologieën zijn grotendeels verdwenen uit dit land. Toen ik onderwijzer werd. nu dui zend jaar geleden, was er zo n zin over het openbaar onderwijs: kinderen dienen te wor den opgevoed in alle christelijke en maat schappelijke waarden. Dat is geschrapt, dat is weg. Wat stelt de christendemocratie nog voor? Liberalen? Het is allemaal hetzelfde ge lul. Een procentje erbij of een procentje eraf, daar gaat het nu toch allemaal om?! De AOW bevriezen of niet bevriezen. Economische verhaaltjes, waarover je het eens kunt wor den of niet. Koopkrachtplaatjes, je wordt er gek van. Het heeft toch niets meer met het wezenlijk voelen en denken van mensen te maken." Betreurenswaardig Hij komt te spreken over zijn meest be treurenswaardige stap in zijn werkzame le ven. Halverwege dc jaren zeventig liet hij Hil versum achter zich om hoofd voorlichting te worden van de gemeente Rotterdam. De mis kleun van de maand, want zo lang ongeveer duurde het dienstverband. „Dat ik destijds bij de omroep wegging, werd me mede mgege vén door dat democratiseringsgelul bij de VARA. Dat gedoe, die stammenstrijd keer op keer. Alles werd platvergaderd. Daar kon ik op een gegeven moment niet meer tegenop. Van der Ixduw, een man die ik achtte en nog steeds acht. werd burgemeester van Rotter dam. Dus dat kwam me allemaal goed uit. Maar ik voelde me niet op mijn gemak in die ambtelijke cultuur. Want hoe je het ook be kijkt, er is geen leuker leven dan bij de om- Met alle voors en tegens, dat wel. Want ja, dat publieke bestel hè. Postema raakt er maar niet over uitgepraat. De sfeer bij de publieke omroepen is er altijd een geweest van ander half ons dit en anderhalf dat, en mag het iets je meer zijn. Dat eeuwige gekoekhap „Ik moet zeggen dat de F.O nu wel vlot meedoet aan die actualiteitenrubriek, aan 2 Vandaag. Maar de presentatoren zijn wel weer ver deeld. hè. Niet zeggen 'die is de beste;, néé Bij Postema sprongen laatst de tranen in de ogen. De reden? De AVRO haalde na acht weken een succes van het scherm. Déjd Vu. „De kijkcijfers waren structureel stijgend, ik heb het -nagekeken. Meer dan een miljoen mensen keken ernaar. Oude fragmenten, al tijd raak. Maar bij de AVRO zijn al andere produkties besteld, wegwezen dus met Déja Vu. Na die uitzending waarin ik zat vroeg ik nog: het komt toch nog wel terug? Ja, werd gezegd, de AVRO is tevreden. Die Wester weel. die presentator, heeft afscheid geno men met de zin: 'Mogelijk ziet u het pro gramma terug'. Tegen mij zei hij eerlijk: "Vol gend jaar januari' Is toch verschrikkelijk?! Niemand kent het programma dan nog, dan moeten ze helemaal opnieuw beginnen. Nee. dan RTL. Daar weten ze wat het kij kersvolk wil. „Daar zouden ze over Déjd Vu hebben gezegd: wat een succes. Neem ook Klasgenoten, De formule is ijz.ersterk, denk ik, al mag het nu wel even nisten. Maar ik acht het denkbaar dat het programma ooit terug- komt. Rademakers zou de formule kunnen verkopen, natuurlijk. Niet voor niets brengt RTL nu de souplesse op om afleveringen te herhalen. Dat mag ook. staat in het contract. Brandstedcr heeft weer 10 gescoord. In drie jaar tijd is die aflevering drie keer uitgezon den en naar verhouding wordt er toch nog heel veel naar gekeken." Het succes van een ex-onderwijzer gepro longeerd. Binnen afzienbare tijd gaat Koos hij Joop in'première. Gezien Postema's hoge be- trouwbaarheidsgehalte lijkt succes voor ten minste drie jaar verzekerd. .Ik heb zelf nog volop zin om mee te doen aan die wedstrijd van informatie overbrengen. Alsof ik nu II ben. Ik heb nog altijd het idee dat ik het volk iets te melden heb. En ook leeft bij mij nog steeds de gedachte: hé, wat hij of zij zit te doen kan ik beter. Dat is niet ongezond. Maar er zijn ouderen bij de televisie die roepen: voor mij is eigenlijk nooit een opvolger ge vonden. Dm die zieke geesten moet ik altijd lachen. Je moet natuurlijk nooit zeggen: als ik stop is het afgelopen met de televisie. Vooralsnog is Postema niet van plan de eerste AOW-uitkering straks te incasseren als een soort oprotpremie uit de omroepwereld. „Ik wacht af hoe het gaat. Maar zien wat er van komt." Hij zal het zelf niet hardop zeggen, maar er zijn nu eenmaal mensen die op grond van hun staat van dienst het Groot Uur van hun eigen afscheid zelf wensen vast te stellen. Zie Mies Bouwman. „Is toch leuk, zo'n open ein de van een carrière...?!"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 39