Vrije tijd De mooiste dag van je leven /v) POP/POPULAIR Steeds meer pocketspellen IATERDAG 19 MAART 1994 de ge-NIEUWE CD'S DINGEN Bill Frisell - This Land - Elektra Nonesuch)/Wamer Music. Ook op zijn laatste album gaat Bill Frisell door met zijn muzi kale commentaar op het recen te verleden van de V.S. De gita rist put daarvoor uit zijn blijk baar onbegrensde vermogen om melodieën te creëren die uit een imaginair archief van mee te neuriën volksliedjes lijken te zijn gevonden. Zijn door sterke C&W invloeden getinte en met een luie sustain gespeelde gitaar roept dromerige beelden op van een snikhete middag in een sla perig Texaans dorpje. Van zijn medemusici spelen Joey Baron (drums) en Don Byron (klari net) de voornaamste rol als sparring-partners met een ge heel andere intensiteit, waar door het energieniveau op ge zette tijden opgekrikt kan wor den. zoals tijdens Byrons prach tig vindingrijke solo in Resistor. Wederom een onweerstaanbaar charmante CD van deze post moderne individualist. Joe Lovano - Tenor Legacy - Blue Note/EMI Music Joe Lovano. die zich de laatste jaren ontwikkeld heeft tot een van de belangrijkste en invloed rijkste saxofonisten van zijn ge neratie, kent zijn jonge collega- tenorist Joshua Redman, afgelo pen jaar bejubeld als een nieu we ster, al enkele jaren. Aangezien de saxofonisten qua toon en stijl respectievelijk zwaar en gematigd hedendaags in veel opzichten op elkaar lijken, verbaast het enigszins dat Lovano Redman heeft uitge nodigd om mee te doen aan de ze CD. In de praktijk werkt dat echter positief uit. In een enkel geval leidt het tot een ouder wetse tenor-battle waarbij er als het ware om de mooiste solo gestreden wordt, maar gelukkig vullen beide heren elkaar uitste kend aan, waarbij het zonder de inlay soms moeilijk wordt om hen uit elkaar te houden. De meer afgeronde improvisaties zijn van Lovano, maar qua vin dingrijkheid doen ze nauwelijks voor elkaar onder. Hier wordt harde en eerlijke no- nonsense jazz gespeeld, zonder onnodige plichtplegingen, maar met veel gevoel voor klanktradi ties enerzijds en moderne fra seringen anderzijds. Pittig rit misch bëgeleidingswerk maakt de CD in de snellere stukken tot een genot, zeker wanneer con ga-speler Don Alias meedoet. Het solowerk, ook van pianist Mulgrew Miller, en de goede re pertoirekeus nodigen uit tot herhaald aandachtig luisteren. KV KLASSIEK Fauré: Mélodies - Nathalie Stutz- mann (alt), Catherine Collard (pia no) - RCA. Schumann - Frauenliebe und le- ben, op. 42 Aus dem Liederbuch eines Malers, op. 36 Dichterliebe, op. 48 - Nathalie Stutzmann (alt), Catherine Collard (piano) - RCA. Opmerkelijk binnen de Robeco- zomerserie in het Amsterdamse Concertgebouw wordt het con cert op 20 augustus met de Franse alt Nathalie Stutzmann, een van de opmerkelijkste zan geressen van dit moment. Op de CD presenteert zij zich voor al in Duitse en Franse liederen met een vleugje Italiaanse ba rok, in Amsterdam zingt zij ari a's van Mozart. Helaas zullen we haar nooit meer horen in een recital met pianiste Catheri ne Collard, met wie zij een wel haast ideale samenwerking be reikte. Collard stierf enkele maanden geleden en ons resten hun gezamenlijke opnamen, maar die verdienen ook ge hoord te worden, al blijkt niet iedereen even gecharmeerd van het soms weinig fluwelen, bij vlagen zelfs metalige timbre van Stutzmann. Dat zij een zangeres is met een enorme muzikaliteit en grote persoonlijkheid, valt niet te ontkennen. Dat bevestigt zij met twee CD's die gewijd zijn aan Schumann en Fauré, beide doortrokken van een on miskenbare individualiteit in zang en interpretatie. Een groot compliment voor deze Franse zangeres is het feit dat zij Schu mann even idiomatisch vertolkt als Fauré. Monteverdi - Quarto Libro dei Madrigali - Concerto Italiano o.l.v. Rinaldo Alessandrini - Opus 111. Heel boeiend is een CD met het vierde madrigaalboek van Mon teverdi. Het Concerto Italiano heeft zich in tien jaar ontwik keld tot een van de opmerkelijk ste en eigenzinnigste jonge en sembles van Italië en hun kracht ligt vooral in het feit, dat zij de verworvenheden van de authentieke muziek verbinden met de theatrale zuidelijke sfeer waarin de muziek ontstond. Dat leidt tot uitvoeringen die niet al tijd even gepolijst zijn, maar die zinderen als de Italiaanse hoog vlakte in de zomerzon. PK DOE-HET-ZELF Bill Frisell nieuw Ry Cooder - River Rescue - WEA iSCD's die worden onderbroken •rhouddoor reclame-boodschappen P,exenkunnen niet ver weg meer zijn. Met 'River rescue', een overi- in he8ens voortreffelijke samenge- in, aan stelde verzamel-CD van de gita- letailleristische duizendpoot Ry Cood- l^'ljer, wordt een belangrijke stap in die verwerpelijke richting gezet, a geidDe CD opent met een herbe- s. werking die Cooder heeft ge- Leideimaakt van 'River come down' .van Dave van Ronk en die mo menteel door spijkergoedfabri - kant Lee wordt ingezet als deuntje bij een reclamefilmpje. Op de hoes wordt ook nog eens root reclame gemaakt voor stoere n enPanta'ons-Wieeropdenegen- n on tien nummers allemaal mee speelden, komen we echter niet I te weten. Ook 'sleevenotes' van Cooder zelf zitten er niet bij. ?f Level 42 - Forever now - er- RCA/BMG hrift Op de vorige (tiende) CD 'Gu- ranteed' maakte bassist/zanger Mark King en zijn gevolg een j uitgebluste indruk. Ook de een- q malig ingehuurde jazzrockgita- rist Allan Holdsworth kon de bloedeloze funk en de langdra- 'Pen dige ballads op dit album niet op een hoger peil brengen. Forever now' geeft een duide- lijk herstel te zien. De groep snuffelt hier en daar aan house, r30 King heeft de valse schaamte rief voor zÜn handelsmerk, de wel- ,qh dadige basplofjes, van zich afge- j schud, de blazersarrangemen ten zijn flitsend en de koorzang heeft nog niet eerder zo goed geklonken bij Level 42. Ook lijkt de experimenteer- drang te zijn teruggekeerd. 'The I sunbed song' en 'Billy's gone' zijn daarvan de meest spreken - voorbeelden. Missers zijn Tired of waiting','Romance en 'Love in a peaceful world', een muzikale patstelling van zeven minuten. Opmerkelijk is dat Level 42 uit gedund tot een tweemanspost: Kingen Mike Lindup, de toet- senman/zanger met hetkop- stemmetje. De twee schakelen 1 voor elk nummer andere uit zendkrachten in. Daar zitten overigens ook oud-leden van .Level 42 bij. WK Het ontbijt staat al klaar in de trommel, tenminste als je voor 49,75 de ontbijttrommel met uitneembare ontbijtschaal van Brabantia aanschaft. De trommel is er alleen in wit. Meer informatie: tel. 049 04-82 228. Vuurtoren De naam is meteen duidelijk als je dit nieuwe Rosenthal-servies ziet: II Faro, de vuurtoren. Niet alleen het glazen deksel, maar ook de vormgeving van de kan en suikerpot zijn duidelijk geïn spireerd op de bouwwerken die je langs de kust ziet. Van het servies zijn vier uitvoeringen. Deze noemde de ontwerper Al- do Rossi: Fanale, uitgevoerd in blauwe en rode strepen. De kof fiekan kost 201,70 een ontbijt bordje 20,30. Meer informatie: tel. 043 - 431 967. Voor verzamelaars Handgemaakte minia turen van vliegtuigen, auto's, echt iets voor verzamelaars. Het zijn alleen kijkobjecten. want ze hebben geen motor. De vliegtuigjes kosten per stuk 89. Voor een tientje meer heb je een oude auto (oldtimer). Meer informatie: In spiration. tel. 017 18- 233 34. c^yWE/JJK O Hoe ga je trouwen en met wie. Wordt het een ring met twee of twaalf diamanten, gaat de huwe lijksreis naar een tropisch strand of wordt het een hutje op de hei, wordt de muziek op het huwe lijksfeest verzorgd door een violist of een swingende band. Die vra gen staan centraal in het Jumbo- spel Droom Huwelijk. Doel van het spel is het verzamelen van acht verschillende hartewensen en twee cadeautjes. Degene die hierin slaagt en het gangpad naar het roze kussen passeert, mag trouwen. Droom Huwelijk is ge schikt voor twee tot vier spelers vanaf acht jaar. Het spel duurt een uur en kost ongeveer 40 gulden. FOTO PR Ravensburger heeft ook dit jaar weer zijn collectie pocketspellen uitgebreid. In totaal zijn er nu veertien spellen op zakformaat. Het Dol Draaiende Dieren is een geheugenspel waarbij de spelers in één beurt vier goede dieren moeten om draaien. Wie daarin slaagt wint het spel. Bij het spel Ik Tik is een razendsnel reactievermogen onontbeerlijk. Eén voor één worden 54 kaarten omge draaid. Zodra twee dezelfde afbeeldingen zijn te zien, vliegen alle handen over ta fel. Want wie als eerste de bijbehorende kaart aantikt, mag het stel kaarten hou den. Degene die aan het einde van het spel de mees te kaarten heeft, wint. De spellen hebben een handig pocketformaat en zijn dus makkelijk mee te nemen met vakantie. De spellen zijn geschikt voor spelers van vijf tot twaalf jaar en kosten 14,95 gulden. Met een ballon de wolken in Vlieg Op! is een bordspel met een origineel spelprincipe. Centraal staan ballonvaarders, die de wol ken willen bereiken. De spelers kiezen vantevoren een kleur en moeten er voor zorgen dat 'hun' ballonvaarder degene die de meeste ballonnen in de door de speler gekozen kleur heeft als eerste de wolken bereikt. Dat is niet eenvoudig, want onderweg liggen zeven kraaien op de loer die het met hun puntige snavels hebben voorzien op de ballonnen. Bovendien is er in de witte wolk, bovenaan het speelbord, slechts plaats voor vijf ballonvaarders. Degene die aan het einde van het spel de meeste ballonnen van de eigen kleur in de witte wolk heeft kunnen verzamelen, is de winnaar van het spel. Het spel is geschikt voor twee tot zes spelers vanaf zeven jaar en kost 14,95 gulden. Pompstatief Met een goede pomp in de viiver ben je er vaak niet. Zo'n ding moet wel recht staan. Het probleem van een ongelijke vijverbo dem los je op met een pompstatief. Door de uitschuifbare poten kun je het vlak waarop de pomp wordt gemonteerd altijd recht stellen. Zo werkt de pomp optimaal, ook al is de bodem een beetje ongelijk. Meer informatie Amveo-Ubbink, tel 0 72- 67 1601. Oplaadbare lamp Nieuw op de Nederlandse markt is een uit gebreid assortiment van oplaadbare, mo biele lampen, van het Duitse merk Mellert. De introductie in Nederland gaat vergezeld van enkele noviteiten, zoals de Duetta die als bijzonderheid heeft dat hij zowel aan het 220V stopcontact als via de sigaretten aansteker in de auto kan worden opgela den. Bovendien is de onbreekbare lens (kunststof) tot sterk vergrotende lens 'gesle pen'. Hij kan worden uitgeklapt en doet dan bijvoorbeeld uitstekend dienst als vergroot glas bij het kaartlezen tijdens een autqrit in onbekend gebied bij avond. Ook het royale bereik van de lichtbundel (60 meter) kan de automobilist van pas komen. De Vario is eveneens een lamp die op en langs de weg nuttig is. Hij kan behalve nor maal licht ook rood en groen seinen. Thuis fungeert hij zo nodig als noodlamp: als de stroom uitvalt steek je hem met zijn stek kerpotcn in een stopcontact en dan geeft hij licht, want hij maakt dan via zijn stek kerpoten contact, zodat hij op zijn accu gaat branden. Een nieuwigheid aan deze lamp is, dat de oplaadbare accu kan wor den vervangen. Als die onverhoopt defect mocht raken hoeft dus niet de hele lamp te worden weggegooid. Dit accu-wisselsys teem is ook aanwezig in de Solar lamp, die zich met zonnelicht voedt. Het Mellert-assortiment omvat negen lam pen. elk met een eigen gebruiksdocl. Vanaf een elegante sleutelgatzoeker van klein for maat. passend in een damestasje, tot een zoeklicht dat tot een kilometer ver straalt Meer informatie: Ilcgema-Strijen, 018 54- 44 44. Regenpijp 'verpakt' Een accu Snoerloos gereedschap, het ideaal van iede re huis- tuin en keuken DHZ-man of - vrouw. Gardena heeft een kleine losse accu de VP 12 ontwikkeld waarop diverse stukken gereedschap kunnen worden aan gesloten: de slagboormachine, de hegge schaar, de benzinemaaier met elektroni sche start, drie grasscharen, de gazontrim mer. En wie daarbij ook nog de snellader aanschaft heeft binnen hel uur weer volop energie. En omdat, als je boven je macht moet wer ken, iedere gram telt is de VP 12 ook met een speciale clip aan de broekriem te be vestigen. Trimmers en scharen kunnen voorzien worden van een telescoopsteel. Ook deze kan op verschillende stukken gereedschap worden gebruikt. Bukken en rekken om in moeilijke hoeken te komen behoort zo tot het verleden. Meer informatie in tuincentra of bij Garde- na, Postbus 219,1380 AE Weesp. JAZZ Drukknop Wie op het terras tegen zo'n kale. gladde re genpijp aan zit te kijken, ervaart die vaak als een storend element. Om dit weg te werken kan een Greentube worden gebruikt, een halfrond gebogen draadpaneel dat met klemmen op een regenpijp wordt aange bracht. De Greentube. voorzien van een snelgroeiende klimplant, onttrekt hem goeddeels aan het gezicht. Onderaan een terrastegel weghalen, zand uitgraven, tuin aarde erin, de kamperfoelie, bruidssluier of clematis planten en de pijp oogt na groei en tijdens bloeitijd vriendelijk. Hij is voor rond de twee tientjes in tuincentra te koop. Wat ooit begon als een simpele plastic bak met klap- deksel is anno '94 een bak (25 en 50 liter) voorzien van een vernuftig stukje techniek. Met een druk op de felro de knop, met de knie bijvoorbeeld, schiet de bak open. De bak kan eventueel worden voorzien van een bio- boxje voor GFT-afval. Prijs van het kleinste model 26,75. De 50-literbak met bioboxje kost 41,95. Meer informatie: tel. 013 -310 444. Drijvend Dat is nog eens sfeervol, verlichting in de vijver. Dat kan nu met de drijflichtbollen van Oase Pumpen. Het zijn 12V halogeenlampen van maar 5 Watt elk. Door de dubbele isolatie kan de antracietkleurige bol ook met water worden gevuld. Een bol van 16 cm doorsnede (het kleinste formaat) kost inclusief trafo 107,60. Meer informatievel. 034 94-62 210. SPELLETJES Atmosfear, een video-bordspel dat geen twee keer hetzelfde is Na de introductie van het van oorsprong Australische Atmosfear, een ge combineerd video-bordspel, is nu een vervolgdoos verkrijgbaar: Atmos fear II. Na de Poortwachter garandeert nu Baron Samedi een vol uur avontuur. Atmosfear is zo ontworpen dat via verschillende videobanden elke keer een ander karakter de hoofdrol speelt. Daarbij wordt steeds de Master- set Atmosfear I gebruikt. Atmosfear is een gezelschapsspel met een videocassette. Een VHS-vi- deorecorder en een televisie zijn onontbeerlijk. De hoofdrolspeler' stelt de spelers vanaf het TV-scherm vragen en geeft het opdrachten. Het spel bestaat uit een zestig minuten durende videoband, een speelbord, pionnen en opdrachtkaarten. Doel van het spel is binnen het uur de Poortwachter te verslaan. De vragen die hij je stelt en de opdrachten die hij je geeft, moet je direct uitvoeren. Je kunt de Poortwachter verslaan door zes sleutels te verzamelen en midden op het speelbord uit te komen. Baron Samedi is nog sneller, dus je moet goed luisteren wat hij tegen je zegt. De band mag niet teruggespoeld of stopgezet worden. Het gebruik van de videoband geeft een extra dimensie aan het spel. Het is iedere keer weer anders en garandeert een vol uur spelplezier en spanning. Masterset Atmosfear kost 119 gulden en de veri'olgdoos 79 gulden. Het spel is geschikt voor spelers vanaf twaalfjaar. lt spanmnS metAWOSf«"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29