'Dit is een leven voor 'n Hottentot' lllliiiliiiitiJÜ 'Ni Veel belangstelling voor skivakantie in Colorado li! Toerisme Toeristen Holland International via Rotterdam ZATERDAG 12 MAART1994 REDACTIE ROB VAN DEN DOB8I l STEEN REISBERICHTEN Vakantie anders Reisboekenschrijfsters als Marion Bloem en Carolijn Visser komen aan hel woord op de Vakantie-Anders-Beurs, die morgen in Nijmegen wordt gehouden. Op uitnodiging van Reisboekhandel Stap voor Stap werken ruim vijftig reisorganisatoren, reisbureaus, verenigingen, boekhandels en verkeersbu reaus aan de beurs mee. Zij geven informa tie over anderssoortige en sportieve manie ren van vakantie houden (fietsen, wande len. klimmen, kanoën, mediteren, schilde ren...) Op het programma staan ook negen tien diavoorstellingen en lezingen. Plaats van handeling: 'De Kolping', Smetiusstraat 1 in Nijmegen. Open van 10-17 uur. Info: 080 - 234 957. Kampeerbeurs F.rica Recreatie in Zeist viert het dertigjarig bestaan met een Kampeer Informatie Beurs. Tot en met morgen tonen veertig fa brikanten en importeurs van caravans, vouwwagens, tenten en kampeeraccessoi- res hun nieuwe modellen. Diverse organi saties en recreatiebedrijven geven informa tie over vakantiebestemmingen in binnen- en buitenland. De beurs wordt gehouden aan de Aalscholverlaan 5 in Zeist. Ope ningstijden: 10-17 uur. Info: 03404 - 53349. Spookverhalen Voor liefhebbers van spookverhalen organi seert stalhouderij Karjol in Baak even ten zuiden van Zutphen op 25 en 26 maart avondritten met een Jan Plezier. De tocht eindigt bij een oude boerderij waar hete kruidendrank en een spookverhaal wach ten. De rit begint om zeven uur. Terug om negen uur. Info: 05754 - 2024. Ierse vakantiemarkt In het World Trade Center (WTC) in Am sterdam wordt op 19 en 20 maart onder auspiciën van het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme een Ierse Vakantiemarkt ge organiseerd. Op de beurs kan bij stands van allerlei organisaties die gespecialiseerd zijn op reizen naar het 'Groene Eiland', infor matie worden verkregen. Verder veel Ierse folkmusic en stands met Ierse produkten. De openingstijden zijn op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur. het WTC heeft een ei gen station. REISBOEKEN Denemarken, Compacte Reisgids. Hand zaam mini-boekje om tijdens de trip in je binnenzak of handtas te steken. De infor matie is beknopt maar voldoende voor de toerist die niet al te diep wil graven. Handi ge, overzichtelijke lay-out en waarde-oor- deel van de toeristische attracties via een sterren-systeem. De plattegronden zijn klein, maar verrassend helder. Uitgeverij Gottmer, prijs f 16,90. In dezelfde reeks verschenen kort geleden ook Honga rije, Singapore, Istanbul, Schotland, Tsje chië en EuroDisney. New York en New York State, Nelles Gui des. De boeken in de reeks Nelles Guides doen in opzet en uitvoering sterk denken aan de fameuze Insight Gidsen. Ze zijn al leen veel goedkoper en waarschijnlijk daardoor ook iets beknopter. Dat wil niet zeggen dat New York en New York State de toerist te weinig informatie verschaft. Inte gendeel. De schrijvers en schrijfsters (allen wonend in New York of omgeving) gaan uitgebreid in op geschiedenis en cultuur van 'The Big Apple' en geven tal van practi- sche tips. Die zijn bovendien verrassend ac tueel. Hoewel met de restauratie van de 'Hollandse kolonie' in Hudson Valley nog maar net is begonnen, wordt er in het boek al melding van gemaakt. De foto's zijn zoals gewoonlijk van een superieure kwaliteit en de plattegronden passen zich daar naadloos bij aan. Uitgeverij Het Spectrum, prijs f 29,90. Kort geleden verschenen in dezelfde reeks: Grote Antillen, Hawaii, Mexico, Australië, Nieuw Zeeland en BalULombok. Fietsen in Zuid-Spanje, Pirola Reisreeks. Bij het reisfonds van de Schoorlse uitgeverij Pirola heeft men een lichte voorkeur voor boekjes die ietwat afwijken van het gangba re stramien. Fietsen in Zuid-Spanje vormt daarop geen uitzondering. Schrijver Luc Oteman treedt met zijn gidsjes (eerder ver scheen onder meer Corsica) min of meer in de voetsporen van de Groningse wereldfiet ser Bert Aardema. De tekst is nogal droog en beknopt; de informatie adequaat. Met dit boek als leidraad kan het bijna niet mis gaan. De routebeschrijvingen (ritten van circa 100 tot 225 kilometer) dwars door An- dalusië zijn nauwkeurig, grote doorgaande wegen worden vermeden (zo ver als dat mogelijk is) en de praktische informatie (lo- giesmogelijkheden) is meer dan voldoende. Voor de ware fietsfanaat zijn er kleine, maar overzichtelijke hoogteprofielen. Uitgeverij Pirola, prijs f 19,95. iet één keer ben ik op zee geweest, sinds tien jaar op geen sta tion, laat staan dat ik in een trein heb gereden. Dit is een leven voor 'n Hot tentot!" Die ontevreden opmerking kwam uit de mond van de verbannen Duitse keizer Wilhelm II. Het gedwongen verblijf op Huis Doorn in 1928 hing hem meters de keel uit. Wilhelm klaagde erover in aanwezigheid van zijn ad judant, Sigurd von II- semann. Die noteerde het in zijn dagboek, dat later is uitgegeven. Het bevat een schat aan informatie over het leven van de laatste Duitse monarch tijdens diens ballingschap in Ne derland. DOORN CHRIS KRUISINGA Der Kaiser week in november 1918, tegen het einde van de door Duitsland verloren Eerste Wereldoorlog, uit naar Neder land. Hij kreeg eerst onderdak bij graaf Bentinck op diens kas teel in Amerongen. De brave graaf heeft, zo blijkt uit het dag boek van zijn latere schoonzoon Von Ilsemann, het een en ander te stellen gehad met zijn gast. De keizer immers, had een merkwaardige liefhebberij: bo men kappen en verzagen. Dat deed hij, ondanks zijn verlamde en kortere linkerarm, reeds in Duitsland en dat bleef hij ook in Nederland volhouden. Natuur lijk werd Deutsch-griindlich bij gehouden hoeveel bomen voor de bijl gingen. Uit de statistie ken blijkt dat hij tussen novem ber 1918 en 5 december 1919 maar liefst 13.000 bomen klein kreeg. Zo'n 40 exemplaren per dag: iets voor het Guinness Book of Records. Dat de keizer op deze manier de halve Utrechtse Heuvelrug ontboste, was hem een zorg. Hij had het gevoel dat hij iets nuttigs deed. Fatsoenlijk Engeland en Frankrijk, de vijan den van Duitsland in '14 - '18, hadden Wilhelm uitgeleverd willen hebben, maar de Neder landse regering weigerde dat standvastig. Toen de keizer wist dat hij hier mocht blijven, kocht hij in 1919 Huis Doorn aan. Dat was behelpen. Hoe groot het monumentale pand in de ogen van de modale burgerman ook mocht zijn; in vergelijking met de meeste van de 32 kastelen die Wilhelm tot 1918 in z'n bezit had, was het slechts een stulpje. Ondanks het meubilair uit zijn vroegere Duitse bezit dat hij liet overkomen (59 treinwagons vol), was het niet gemakkelijk om in Doorn een fatsoenlijk mens te blijven, klaagde hij meermalen. Een betrekkelijk petieterig' hof- houdinkje daar in Doorn. Niet temin had men het er flink druk In vergelijking met de meeste v slechts een stulpje. met de keizer. Zo is een keer een hele ochtend vergaderd over de vraag wie Zijne Majes teit de post moest brengen, een klusje van drie minuten. Men kwam er niet uit. Wilhelms tweede vrouw. Hermine 'scherp als een man', zei de ver liefde zestiger tijdens de vrijage was geen lekkertje en had bovendien grote ambities. De keizer hield zich buiten de Duit se politiek, Hermine niet. Die heulde met de nazi's in de hoop dat die haar man weer op de troon zouden zetten. De keizer had het bepaald niet begrepen op zijn opvolger Adolf Hitler, die hij kwalificeerde als een 'keukenordonnans bij de Land- wehr'. Wilhelm mocht dan niets meer te vertellen hebben over de Duitsers, hij was wel het hoofd van het Huis Hohenzollerri. In die functie verbood hij zijn oud ste kleinzoon, eveneens een Wilhelm, te trouwen met een gewoon baronesje. „Alleen wij, vorsten, zijn volbloedpaarden." Het pleit voor die kleinzoon dat hij, zij het na enige jaren aarze ling, toch met zijn teerbeminde trouwde. Opa was woest. Varkens Slechts een enkele maal mocht hij van de Nederlandse regering een autoritje maken buiten de provincie Utrecht. Als hij dan een varken zag en die liepen toen op vrijwel alle boerenerven sprak Wilhelm 'dag lief zwijntje, dag lief zwijntje, dag lief zwijntje' en raakte vervol gens iets van metaal aan. Dit omdat varkens geluk zouden brengen. De Nederlandse var kens werkten niet erg mee. Alleen een vakkundig monarch als hijzelf kon Duitsland be hoorlijk regeren, meende Wil helm. Een zweep was daarbij overigens noodzakelijk, 's Kei zers landgenoten hadden ande re opvattingen en tot zijn dood, in 1941, moest hij op Doom blijven. Daar is zijn lichaam ook bijgezet in een klein mausole um. Het Huis Doom van nu herin nert in alles aan die merkwaar dige laatste Duitse bewoner. In een van de kamers hangt een serie maarschalksuniformen, stuk voor stuk door Wilhelm ge dragen zoals een zekere sleet sheid toont. Wilhelm, in zijn tijd meer een luidruchtig dan be kwaam vorst, was een ijdel heerschap - tientallen portret ten en beelden getuigen ervan. Dat hij zich niet wist te onttrek ken aan de bombarie-stijl van Keizer Wilhelm II hield niet vein verbanningsoord Huize Doom zijn tijd blijkt uit allerlei prul laria. Het 'schip van staat' bij voorbeeld, een allemachtig duur en protserig Vikingschip dat hij in 1913 bij zijn zilveren regeringsjubileum kreeg. Of het lawaaierige servies in wit en roestbruin, dat in de eetkamer pronkt. Of het brallerige tafelzil ver dat in een van de vitrines staat uitgesteld. Wilhelm II had grote eerbied voor zijn achttiende-eeuwse voorvader Frederik de Grote. Van die man zijn heel wat af beeldingen te zien. Samen met diens befaamde collectie snuif dozen. Als tegenhanger daarvan liggen in een andere kamer tientallen sigarettenkokers van Wilhelm zelf. De snuifdozen zijn mooier. Kasteel Huis Doorn, Doom. Tot en met 30 oktober ge opend van 10.00-16.00 uur Ge sloten op maandagen. Toe gangsprijs 7,50, kinderen van 5 tot 15 jaar ƒ3,-, 65-plus en CJP 5,-, Museumkaart gratis. Bezoekers mogen alleen met rondleidingen het kasteel be zichtigen. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De belangstelling voor een skivakantie in Colorado is zó groot, dat Martinair de komende winter twee keer per week naar Denver gaat vliegen. Afgelopen maanden voerde de Nederlandse chartermaatschappij een weke lijkse vlucht uit. De bezettingsgraad was in januari, fe bruari en maart zó goed dat directeur Martin Schroder besloot de capaciteit op de route te verdubbelen. Ne derlandse reisorganisaties hebben daarop ingespeeld door in de USA reeds nu accommodatie in te kopen voor het winterseizoen '94-'95. De meeste Nederlandérs die in de Verenigde Staten van Amerika gingen skiën, verbleven in Breckenridge en omgeving (het Ski the Summit-Fesort). Verkoopmana ger Beth Sharp heeft nog geen exacte cijfers maar denkt dat per week ongeveer honderd Nederlandse gasten in 'haar' gebied de ski's onderbonden 'en soms zelfs aan zienlijk meer'. Ook Vail, bij monde van Mia Vlaar, en het befaamde Aspen (Anneke Scholteni toonden zich zeer tevreden over het aantal Nederlandse skiërs. Dat bewoog zich tussen de 20 en 50 per week. Nederlandse reisorganisaties denken dat tot nu toe tus sen de vier- en vijfduizend skiërs de oversteek naar Amerika hebben gemaakt. Aanzienlijk meer dan het streefgetal: drieduizend. Onderzoeken hebben uitgewe zen dat de meesten graag nog eens een keer naar Colo rado willen. Geroemd werd de uitstekende sneeuwcon- dities en de goede service. Minder was men te spreken over de grote hoogte waarop de Amerikaanse skigebie den liggen. Gedurende de eerste dagen van de vakantie hadden velen mede door het tijdsverschil (acht uur) nog wel eens last van hoofdpijn. Een tegenvaller voor Martinair was de interesse van Duitse skiërs. Vooral voor die markt waren de verwach tingen hooggespannen. De Duitsers lieten het echter massaal afweten. Een woordvoerer wijt dat aan het feit dat Duitse skiërs de Alpen in hun 'achtertuintje' heb ben liggen. „Nederlanders doen er tien uur over om in Oostenrijk, Zwitserland of Frankrijk te komen. Zo lang duurt de vlucht tussen Amsterdam en Denver ook. Voor ons maakt het dus weinig uit. Maar Duitsers staan binnen zes uur in de sneeuw. Die zien er blijkbaar het nut niet van in een langere reis te maken." Nog nooit huurden zoveel Nederlandse wintersporters ski's in Amerika als de afgelopen maanden. FOTO CAPITAL PRESS/RUUD TAAL SEsb*: 2: Holland International hoopt de komende zomer 8.000 Nederlandse toeristen via Rot terdam Airport te gaan vervoeren. Directeur Frans van Steenis van de grootste Neder landse reisorganisatie, sprak bij het onder tekenen van de contracten de verwachting uit dat dit aantal in de toekomst zal oplo pen tot 25.000. Voorlopig kan er met Hol land International vanar Rotterdam naar drie bestemmingen worden gevlogen: Mal- lorca, Gran Canaria en Kreta. Maar het ligt in de bedoeling dat reeds volgend jaar Por tugal en Turkije aan dit rijtje zullen worden toegevoegd. Holland International treedt met het initia tief min of meer in het voetspoor van con current Arke dal al sinds enige tijd vluchten uitvoert vanaf vliegbasis Twente. Een regio nale luchthaven biedt verschillende voorde len boven Schiphol. Zo is de inchecktijd aanzielijk korter (drie kwartier tegen vaak twee uur), kan de auto goedkoper worden geparkeerd, liggen de parkeerhavens veel dichter bij het stationsgebouw (makkelijk voor wegbrengers) en is voor heel wat pas sagiers de aanrijroute naar Rotterdam en Twente korter dan die naar Schiphol. Om de toeloop te bevorderen heeft Holland In ternational de prijzen van de vakanties die in Rotterdam beginnen bovendien nog met vijftig gulden verlaagd. Deense veren komen en verdwijnen In Denemarken is het momenteel een ko men en gaan van veerdiensten. Die tussen Grena (Jutland) en Flundsted (Seeland) ver dwijnt per 1 mei. De toeristisch gezien aan trekkelijke verbinding trok te weinig be langstelling en werkte al jaren met verlies. Een andere maatschappij heeft belangstel ling getoond voor de vrijgekomen route, maar mocht er op het traject inderdaad toch weer een dienst komen dan is dat niet eerder dan medio volgend jaar. Tussen Kopenhagen en Malmö (Zweden) daarentegen worden de hovercrafts die nu op de route varen, vervangen door twee ca tamarans, die elk 150 passagiers tegelijk kunnen vervoeren. Daarmee wordt tege moet gekomen aan de sterk toenemende belangstelling voor deze dienst. Vorig jaar werden 350.000 mensen over de Sont gezet; zestien procent meer dan in 1992. Onderwaterwereld bij Center Pares Center Pares gaat in De Eeemhof beginnen met de bouw van een reusachtig aquarium dat 'Onderwaterwereld' zal worden ge noemd. In het bassin dat een capaciteit heeft van 60.000 liter zullen straks honder den tropische vissen rondzwemmen, sa men met - zo hoopt de directie van Center Pares - snorkelende gasten. Mocht het pro ject aanslaan dan zullen ook andere Center Pares met een 'Onderwaterwereld' worden uitgerust. Toeristenbureau Aruba is verhuisd Het Arubaans Toeristenbureau (Aruba Tou rism Authority) voor Europa is verhuisd. Het nieuwe adres is R. J. Schimmelpen nincklaan 1', 2517 IN Den Haag. Het tele foonnummer bleef ongewijzigd: 070 - 3 566 220. Overigens maakte het toeristen bureau onlangs bekend dat het aantal be zoekers vorig jaar in vergelijking met 1993 met 3.8 procent is toegenomen (van 541.714 naar 562.034). Bossen keren terug rondom Benidorm De door de zomerbranden van 1992 vernie tigde natuurgebieden rondom Benidorm zijn in zoverre hersteld dat er weer bomen kunnen worden geplant. Het ligt in de be doeling de herbebossing meteen na de zo mervakantie ter hand te nemen. Dat meldt het Nederlandstalige blad 'Hallo', dat weke lijks aan de Costa Blanca verschijnt. 'Hallo' bericht voorts dat in Benidom zelf meer dan dertig pubs en discotheken de deuren hebben moeten sluiten, onder meer omdat de bedrijven geen vergunning hadden. Ook waren de veiligheidsmaatregelen vaak on voldoende. Verkeersbureau voor Slovenië Het ministerie van Economische Zaken van de republiek Slovenië (voormalig Joegosla vië) heeft een toeristische vertegenwoordi ging in Nederland geopend. Het adres luidt: Goudend 10-3, Postbus 7105, 4330 GC Mid delburg, telefoon 01180 - 35790. Het nieuwe bureau is nog niet aangesloten bij de AN- TOR, de Vereniging van Buitenlandse Ver- keersbureau's in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27