Sport i Nederland mist killer in cirkel Vrouwen Grasshoppers wellicht Europa in Kaarten voor Mostar Heerenveen in nood na verlies tegen NAC Voetbal bij Filmnet en TV Plus Jorge moet Bergkamp aan cle praat krijgen ZATERDAG 19 MAART 1994 ROB ONDERWATER. 0 hardenberg» Door een 51-77 overwinning op Second Dribble hebben de vrouwen van Grasshoppers de bekerfinale bij het vrouwenbas ketbal gehaald. Zij komen op 29 maart in de eindstrijd uit tegen Texim/Tonego, de landskam pioen. Als deze ploeg ook dit jaar de titel in de wacht sleept, mag Grasshoppers deelnemen aan de Europa Cup II. Of dit ook gaat gebeuren, is afhanke lijk van de vraag of er voldoende financiële middelen kunnen worden vergaard. Tegen Second Dribble, dat uit komt in de eerste divisie, kwam de overwinning van de Katwijk se ploeg geen moment in ge vaar. Al bij rust leidden de Kat wijksen met 18-43. In de tweede helft nam Grasshoppers gas rug. Mede dankzij 32 punten van Petra Weeda kwam de eindstand van 51-77 op het bord. VVCS legt beslag op inkomsten ADO den haag De WCS, de spelersvakbond voor profvoetballers, heeft beslag laten leggen op de inkomsten van ADO Den Haag. Dat heeft Theo van Seggelen, de voorzitter van de WCS, in het tv-programma Reporter van de KRO gezegd. Volgens hem heeft de WCS deze maatregel genomen omdat de Haagse eerste divisieclub al negen maanden geen pensioenpre mie voor de spelers heeft afgedragen. Het gaat om een bedrag van 200.000 gulden. De Haagse vereniging verkeert al geruime tijd in financiële problemen. De KNVB heeft nog geen licentie voor volgend seizoen verstrekt. „Het kan nog goed komen, maar voor hetzelfde geld gaat het fout", was vrijdag de reactie van Nygvist. Sampras in finale Key Biscayne key biscayne Pete Sampras heeft bij het „vijfde Grand-Slamtoer nooi" in Key Biscayne als eerste de finale bereikt. De Ameri kaanse tennisser, als nummer één van de wereldranglijst uiter aard favoriet, versloeg zijn als vierde geplaatste landgenoot Jim Courier in twee sets: 6-4 7-6. De beslissing in de tiebreak viel pas op 12-10. Sampras, die hard op weg is naar zijn vierde zege in 1994 (waaronder de Australian Open) treft zondag eindstrijd André Agassi of de Australiër Patrick Rafter, die i nacht van vrijdag op zaterdag (Ned. tijd) in actie komen vc hun halve finale. Rufai vierde keus Nigeria Lissabon Peter Rufai is vierde keus bij het Nigeriaanse voetbal elftal dat op 26 maart aan het toernooi om de Afrika Cup begint. Bondscoach Clemens Westerhof gebruikt de doelman van Go Ahead Eagles in Tunesië als mogelijke noodgreep bij een blessu re van een van de eerste drie. De medische staf van de Nigeri aanse voetbalbond begeleidt Rufai momenteel intensief in het trainingskamp in Portugal. De speler van de Deventer eredivisie club onderging twee weken geleden een operatie aan een knie. Zijn naam staat niet op de lijst die de bond vrijdag bij de Afri kaanse voetbalfederatie inleverde. „Maar hij gaat wel mee naar Tunis. In noodgevallen mogen we een beroep op hem doen", zei Westerhof. Parma loot Benfica zurich» Parma, titelverdediger in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, speelt in de halve finales tegen Benfi ca. De Italianen, die woensdag Ajax uitschakelden, lootten eerst een uitwedstrijd. De andere ontmoeting gaat tussen Paris Saint Germain en Arsenal. Bij de loting voor de halve finales van de strijd om de UEFA-beker kwam een Italiaans onderonsje uit de koker. Voor Cagliari niets nieuws, de ploeg elimineerde in de kwartfinales Juventus. Eind deze maand reist Internazionale naar Sardinië. De club van Bergkamp en Jonk had donderdag nog de grootste moeite met Borussia Dortmund. Karlsruher SC, dat in de eerste ronde PSV versloeg, speelt eerst uit tegen Austria Salzburg. De eerste wedstrijden voor de halve finales worden 29 of 30 maart gespeeld, de returns zijn twee we ken later. Shorttracktoppers naar Zoetermeer zoetermeer» Mare Velzeboer en Jan Hoogeveen kunnen zich dit seizoen nog één keer meten met sterke buitenlandse shorttrac kers. De schaatser uit Oud-Ade en Woubrugge, die te licht wer den bevonden voor de Olympische Spelen van Lillehammer, strijden op 26 en 27 maart in Zoetermeer om de Aegon Cham pions Trophy 1994. De buitenlandse inbreng bestaat uit onder anderen Mike McMillen (Nieuw-Zeeland), Andy Gabel en John Coyle (beiden VS) en de Russen Evgeniv Lepeshkin, Victor Mak- arov en Alexci Elnyakov. Uit de Leidse regio maken Vincent Wol vers (Woubrugge). Dave Versteeg (Lisse) en Alexander Velzeboer (Oud-Ade) hun opwachting. Van der Vliet positief ti jdens Zesdaagse leiden Marcel van der Vliet heeft een bittere pil moeten slikken. De wieleramateur uit Oostgraftdijk werd tijdens de Zesdaagse van Stuttgart betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. De coureur, die vorig seizoen nog uitkwam voor de Zoeterwoud- se wielerstichting Casba Wonen, hangt een schorsing van drie maanden boven het hoofd. Arbiters f- De scheidsrechters D tijdens de WK kun nen kiezen uit een tenue in opvallende kleuren zoals hardroze, zilver en geel. fit r r leiden De actie van de Leidse sportwereld voor Bosnië heeft deze week een vervolg gekregen. De secretaris van voetbalvereniging De Sleutels, GerScheffer, deed gisteren met zijn zoon Pim 300 kaarten op de bus bestemd voor sportverenigingen en sporters in de stad Mostar. In januari kwamen vertegenwoordigers van de Leidse sportwereld bij een op het veld van De Sleutels; alle aanwezigen droegen eeh bran dende kaars. Daarvan is een foto gemaakt, die nu als ansichtkaart wordt opgestuurd. Het was de bedoeling van de initiatiefnemers om de kaarten naar Mostar op te sturen. Intussen blijkt echter dat er in die stad geen enkele postbezorging me nu via verschillende opvangcentra i Mostar verspreid. Het is de bedoeling dat na afloop van de oorlog in het voormalig Joe goslavië contacten worden gelegd met die sportverenigingen. Er moet dan een uitwisseling tot stand komen tussen clubs uit Leiden en Mos tar. FOTO HIELCO KUIPERS NAC blijft in de race voor Europees voetbal heerenveen Heerenveen heeft straks een schitterend nieuw Abe Lenstra stadion voor zijn fantastische voetbalambiance. Of de ploeg in het nieuwe seizoen nog in de eredivisie speelt, moet ernstig worden betwijfeld. De Friese club verkeert na vrijdagavond in nood door thuis van NAC te verliezen; 1 -3. De nederlaag was eigen dom me schuld. NAC speelde be paald niet zo denderend als de vierde plaats op de ranglijst doet vermoeden. Het bekerver- lies tegen Feyenoord had de Bredase sensatie doen terugval len naar middelmatig niveau. De aanvalsmachine Van Hooijdonk-Lammers met Lok- hoff als aanjager was vastge roest. Dat bleek reeds bij de 0-0 in Groningen, de 0-3 voor de beker tegen Feyenoord en de 2- 2 tegen Go Ahead Eagles in Bre da. liet bleek nog eens in de eerste helft in Heerenveen. NAC toonde wel meer voetbal in het spel, maar dat werd volledig weggedrukt door de energieke aanpak van Heerenveen. De 1-0 in de 16e minuut van Regtop na een dubbele een-twee-combi natie was de vrucht van jagen met opgestroopte mouwen. tie am nauwelijks voor het doel i l'Ami. Maar één knappe ai- Ren elf i NAC had weinig te bieden, bracht de ommekeer. De rechtshalf speelde Sier en Ver beek uit en lanceerde een lage voorzet, die bij de verste paal door Brusselers werd ingescho ten. 1-1. Heerenveen verloor volledig zijn hoofd door deze gelijkma ker. Binnen een minuut kon Van Hooijdonck een collectief misverstand gebruiken om 1-2 in het lege doel te schuiven. Daarmee was de wedstrijd be slist. In tegenstelling tot de wed strijd tegen FC Twente (2-2 in de laatste minuut) was Heeren- veen niet bij machte nog een punt te redden. Daarvoor ont brak het de ploeg aan voetbal kwaliteit. Sterker het werd 1-3 in blessuretijd door hammers. Kwaliteit komt er voorlopig ook niet. want al het geld ver dwijnt in het nieuwe stadion. Sponsors en supporters gaan de club 3,5 miljoen lenen. Of daar mee het verblijf in de eredivisie kan worden gered, dient sterk te worden betwijfeld. Heerenveen heeft met 21 reeds te veel doel punten om rechtstreeks te de graderen, maar zo voetballend kan de na-competitie moeilijk worden ontlopen. „Wij voetbal len onnozel", erkende trainer Foppe de Haan. Hockeyers vrijwel kansloos in toernooi om Champions Trophy Tien strafcorners, zes op gelegde kansen en met 2-3 verliezen van Australië, wat is er in Lahore mis met het Nederlands hockey-elftal? ,,We maken te veel per soonlijke fouten", vindt coach Oltmans. ,,We mis sen een killer in de cirkel", vindt aanvoerder Delissen. De twee vonden elkaar in het gebrek aan fortuin. „Dat moe ten we afdwingen", oordeelden Oltmans en Delissen in koor. „Maar in dit toernooi lukt dat nog niet. De instelling van de ploeg is goed." Oltmans ging zelfs een stapje verder. „Ik moet de ploeg een compliment ma ken voor de strijdlust. In de tweede helft hebben de jongens er alles aan gedaan om de ach terstand weg te werken." De coach was echter woe dend over de 1-3 in de 35e mi nuut. Tien seconden voor het rustsignaal stopte doelman Jan sen een bal op de doellijn. „Los", riep Bovelander en Jan sen wachtte totdat de libero de bal uit de cirkel zou pushen. Voordat Bovelander zijn stick in de aanslag had, sprong er een Australiër tussen en tikte het balletje door naar Sproule, die een leeg doel vond, 1-3. „Dat was de dodelijke klap", brieste Oltmans. „Ik stond werkelijk paf. Hoe kan zoiets met zulke ervaren spelers gebeuren. Dat gebeurt bij de pupillen niet De coach had voor de wed strijd tegen Australië zijn tegen Spanje falende verdediging op drie plaaten gewijzigd. In het doel nam Jansen met de foam legguards de plaats in van Looije met de conservatieve le Mare Delissen haalt de bal van de doellijn in het duel met Australië, dat door de Nederlandse hockeyers met 2-3 werd verloren ren beenbeschermers. Voor stopper Jazet had plaats ge maakt voor Delmee, die zijn derde interland speelde en Van Hout nam op het middenveld de positie in van Poortenaar die Smolenaars als vleugel verdedi ger uit de basis verdreef. De ver anderingen brachten vaart en tempo in het elftal dat fris opende en Australië direct on der druk zette. Binnen 20 seconden stond Van Hout oog in oog met de Australische doelman Dearing. Binnen 120 tellen versierde Van den Honert twee strafcorners, waarvan hij de tweede hoog in de hoek pushte. 1-0. Oranje ging door. maar het doelpunt viel aan de andere kant. Stacy mocht na een overtreding op Van Hout vrij aanleggen op de rand van de cirkel cn verraste Jansen, 1-1. De treffer van Elmer luidde de ommekeer in. De Australiër be nutte in de 19e minuut de eer ste strafcorner, 1-2. „Dat bete kende een enorme domper", al dus Delissen. „Wij waren op weg naar een voorsprong, had den een doelpunt verdiend, maar de goal viel aan de andere kant." Het miste zijn uitwerking niet. De agressie verdween op slag en Oranje pauzeerde met 1-3. „Verdiend", vond de Australische coach Murray. „Wij overspeelden de Dutchies in de laatste twintig minuten." Met ruig houthakkershockey, vrijwel gespeend van elk snufje tech niek. Zes de bracht Bovelander uit de acht ste korte corner de aansluiting tot stand, 2-3. Nederland nam de controle op het middenveld en ging op zoek naar de gelijk maker Jansen behoedde met twee uitstekende reddingen zijn ploeg voor een fatale achter stand. In de laatste dertig se conden kreeg Nederland nog twee strafcorners. Doelman De aring voorkwam de gelijkmaker. Hij tikte het schot van Bovelan der liggend over de lat. Met één punt uit twee wed strijden beseft Oltmans drom mels goed dat zijn ploeg prak tisch kansloos is voor de ('.ham- pions Trophy. Hardop zeggen deed hij het niet. „Rahma", riep een Pakistaanse journalist, „rahma." Hij wilde Oltmans op zijn manier troosten. Allah is goed, bedoelde hij. Maar of Al lah een finaleplaats in Lahore voor Oranje in het verschiet heeft, is nauwelijks langer de vraag. Oltmans kan beter op passen dat zijn aangeslagen elf tal niet in degradatiegevaar be landt. Filmnet en TV Plus mogen bin nenkort ook Nederlands voetbal uitzenden. De NOS gaat met beide bedrijven voor abonnee televisie overeenkomsten aan. die rechtstreekse uitzending van voetbalwedstrijden moge lijk maakt. De eerste uitzending is op 10 april. Welke wedstrijd Filmnet en TV Plus (breedbeeld tv) op het scherm brengen, is nog niet bekend. De overeenkomsten komen erop neer dat de NOS abonnee rechten van competitie en be kerwedstrijden van de KNVB in licentie geeft aan Filmnet en TV Plus. Laat uw geld groeien. Investeren in het milieu is winstgevender dan u denkt. Green Fund maakt het mogelijk te beleggen in een herbebossingsproject in Costa Rica. Vanaf 1988 is jaarlijks een rendement van 23% behaald.0 Help mee aan het behoud van tropisch regenwoud. Met een reëel perspectief op een zeer interessant bcleggingsresultaat. [^GREEN FUND Nederland BV Stuur mil vrijblllvend documentatie. Postcode:Plaats: Telefoon: Stuur deze coupon naar: Green Fund Nederland b.v.. Antwoord nummer 48. 7900 VB I loogeveen. of bel tijdens kantooruren 05280- 31240. NDcw/VM Wereldbeker skiën voor Vreni Schneider Vreni Schneider, het bijna on verslijtbarc karaktermens, heeft opnieuw een aansprekende prijs behaald. Vrijdag, tijdens de rustdag in Vail, wist de 29-jarige Zwitserse zich verzekerd van de wereldbeker skiën algemeen, omdat haar belangrijkste rivale Pernilla Wiberg zich voor de nog resterende slalom en reu zenslalom afmeldde wegens ge kneusde ribben. Die liep zij af gelopen woensdag op tijdens de afdaling. Schneider, winnares van olympisch goud, zilver en brons in Lillehammer, heeft 133 pun ten voorsprong op haar Zweed se concurrente. Het is de twee de keer dat de schoenmakers dochter, die vijftig overwinnin gen achter haar naam heeft staan, de allround World Cup verovert. De eerste keer gebeur de dat in 1989 toen ze alle slal- Zware straften voor Duitse voetbalvandalen como «sip Een rechtbank in Como heeft vrijdag elf voetbalfans van Bonissia Dortmund veroor deeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen variërend van zestien tot achttien maanden. Bovendien werd het elftal rad draaiers vijf jaar de toegang tot Italiaanse voetbalstadions ont- zegd. De Duitse supporters waren donderdag vóór het UEFA-Cup- duel tussen Inter Milan cn Borussia Dortmund (1-2) opge pakt nadat ze in Como grote schade hadden aangericht in een hotel. Ze werden veroor deeld wegens vernielingen, het toebrengen van lichamelijk let sel en openbare dronkenschap. Na het vonnis werden de elf vrijgelaten. Bekomen van de schrik van een maar net voorkomen uitschake ling in de UEFA-Cup, werkt de leiding van Inter al aan het vol gende seizoen. Een eliminatie door Borussia Dortmund, na de hoopgevende 3-1 -zege in Duits land. zou het failliet van het I lollandse Inter zijn geweest. De blauwzwarte formatie zwijnde met slechts een 2-1-nederlaag voor de eigen aanhang, die de tomaten al had klaar liggen om op zijn idolen te werpen. Er lijkt niets goed te gaan met Inter in dit seizoen, maar toch hoeven Bergkamp en Jonk niet te wanhopen. Inter staat zestien punten achter op AC Milan, maar een zege zondag in de derby kan veel (maar zeker niet alles) goec' maken bij de aan hang. In de UEFA-Cup moet In- ter het opnemen tegen Cagliari, dat in de kwartfinale Juventus al aftroefde. De blauwzwarte club is favoriet, zeker met de weten schap dat het tweede due' in San Siro plaats vindt. In de fina le mag Inter normaal gesproken geen probleem hebben met Karlsruhe of Austria Salzburg. Een hoofdprijs voor dit Inter zou ridicuul zijn. maar een UEFA-Cup is altijd meegeno men. Ook voor Bergkamp, voor wie deze trofee voorlopig het hoogtepunt is in zijn loopbaan. De Amsterdammer maakte donderdag zijn rentree, maar voelde zich duidelijk niet thuis in San Siro. „We zijn tegen Dortmund veel te bang geweest. Ik snap er niets van. Hoe kan dat nou als je thuis speelt en je de eerste wedstrijd met 3-1 hebt gewonnen? De aanwezigheid van Berg kamp (als teruggetrokken spits) had tot gevolg dat Jonk naar de tribune werd verwezen. „Met Jonk speel ik altijd beter, taat ik er maar geen woorden aan vuil maken", aldus de Amsterdam- Als het aan de twee oud-Aja- cieden ligt. zal er volgend sei zoen veel veranderen bij Inter. De clubleiding is al bezig met het volgende seizoen en heeft een optie op Artur Jorge, de succesvolle coach van Paris SG. De Portugees, die met Porto de Europa Cup won, is zeer gewild bij de Europese topclubs (o.a. Real Madrid) maar lijkt de voor keur te geven aan een Italiaans avontuur. „Ik ben benaderd door Inter en ik zal binnenkort bekend maken voor welke club ik zal kiezen". Dat de keuze van Inter op Jorge is gevallen, is een nieuwe tegenvaller voor Jonk en Bergkamp. Jorge is het voor beeld van de trainer, die van verdedigende stellingen uitgaat. In Parijs heeft hij ondanks de voorspoedige ontwikkelingen veel krediet verspeeld bij het fijngevoelige publiek, omdat hij vedette George Weah nogal eens op de bank houdt voor een extra verdediger. Jorge moet vooral de eenheid in de ploeg herstellen. In dit seizoen moe ten Jonk en Bergkamp opbok sen tegen de leden van de oude garde zoals doelman Zenga en aanvoerder Bergomi. Als trainer van Racing Paris toonde Jorge zich een bewonderaar van Ajax en kocht Sonny Silooy. Er is nog hoop voor het Hollandse duo van Inter. Van der Smissen en Jaspers in kwartfinale Na Dick Jaspers heeft ook diens plaatsgenoot Christ van der Smissen vrijdagavond de kwartfinale bereikt van het open Duits kampioenschap driebanden. De biljarter uit St. Willebrord won in vier sets van de Duitser Klaus Bosel. Hij haal de een partijgemiddelde van 1,372. De Zweed Torbjörn Blomdahl, Van der Smissens volgende tegenstander, schakel de de Turk Mustafa Emek uit met een moyenne van bijna drie oaramboles per bert.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23