'WAO'er heeft een stempel op' WËËK 'Wetenschap is ook een soort magie' Een flinke deuk in het imago van de notaris rt Theo Bakker Banaan met slagroom Op St. Patrick's Day is alles groen Het Gesprek van de Dag Een misdruk als geschenk - "Na 'J 'De lange weg naar een nieuwe haan Ze wil liever niet met haar naam in de krant, wél met haar ver haal. Dus noemen we haar voor de gelegenheid maar Tineke. De anonimiteit wil ze bewaren om dat ze anders mogelijk haar plannen voor de toekomst bij voorbaat in duigen ziet vallen. „Want werkgevers zitten van daag de dag niet te wachten op mensen die een tijdlang in de WAO hebben gezeten", is haar stellige overtuiging. „Alleen, ik wil koste wat het koste terug in het arbeidsproces. Ze schetst haar probleem in een notedop. Twee jaar geleden raakte deze Leidse, voorheen werkzaam in de sociale sector, overspannen. Een enkele reden kan ze niet aangeven, er lag een complex van factoren aan ten grondslag. Ze belandde in de ziektewet en vervolgens na een jaar in de WAO. Weg leuke baan, weg mooie toekomst. Met als schrikbeeld de Bijstand, van welk idee ze als begin dertiger gewoonweg gruwt. Wat volgde was nog een jaar van doffe ellende waarin ze het ene been niet voor het andere kon krijgen, zo moe was ze; zelfs van het niksdoen. „Een pijnlijke periode", noemt ze die fase v haar lev omdat je aan de buitenkant niets ziet, maar innerlijk steeds verder verstrikt raakt in de pro blemen. Op een gegeven mo ment wordt zelfs de afwas doen je nog teveel. En dan te beden ken dat je daarvoor barstte van de energie." De ommekeer kwam een paar maanden geleden. Stapje voor stapje klom ze uit hel dal waar in ze twee jaar had gezeten. Af en toe is er een terugslag waar bij ze zich nog knap beroerd kan voelen. Maar meer en meer overheerst bij Tineke de ge dachte dat het ergste leed gele den is. Tijd en ruimte derhalve om vooruit te kijken, bijvoor beeld naar een terugkeer in het arbeidsproces. „Want van de hele dag thuis zitten, ga je je niet vrolijker voelen", weet ze onderhand uit ervaring. „Bovendien wil ik me nuttig maken". En wat het allerbelang rijkste is: ze wil hoe dan ook uit die WAO. De annonce in het LD was klein, maar het effect van die advertentie op haai gemoed bij zonder groot. „Een geschenk uit Op weg n de bemer, zegt ze over de aan kondiging van de Stichting Vrij- baan. Die in navolging van wat in stederr als Den Haag en Haarlem al eerder plaatsvond ook in Leiden een cursus wil be ginnen voor WAO-ers die weer aan het werk willen. Op maat gesneden voor haar. Tijd en plaats konden niet beter geko zen zijn en daarbij was dit nu net hét ruggesteuntje dat ze no dig achtte om definitief met het verleden te kunnen afrekenen. Ze schreef prompt in voor 28 maart. Groot was de teleurstelling toen ze van de week te horen kreeg dat de animo in Leiden en om- foto hielco kuipers streken voor de dertiendelige s op het Boerhaave Colle ge vrijwel nihil was. En dat het doorgaan van de oriëntatiecur sus derhalve op losse schroeven staat. „Dat begrijp ik dus niet. Er lopen in deze hele regio bijna 30.000 mensen in de WAO en zijn er dan niet 15 te vinden die op deze manier weer aan het werk proberen te komen?" I )e verklaring voor de geringe inschrijving denkt ze te kunnen j vinden in het feit dat de aan kondiging wat verloren raakte tussen het verkiezingsnieuws van die dagen en dat daardoor potentiële geïnteresseerden er overheen hebben gelezen. „Bij zonder jammer, want elke WAO'er die terug wil in een be taalde baan krijgt hier een bete re kans dan welk GMD, GAK of Arbeidsbureau hem of haar maar kan bieden. Bij die instan ties ben ik tenminste niet veel verder gekomen. Ja, een ge sprekje van twintig minuten. Waarna de conclusie op tafel lag dat ik maar iets met computers moest gaan doen of ook wel ge schikt was om achter een balie te gaan zitten. Nou ja, dan vraag je toch. Ik wil iets met mensen doen. Daar ben ik goed in." Gewoon solliciteren, nu ze zich weer redelijk fit voelt, is een moeilijke stap. „De arbeids markt is natuurlijk heel slecht op dit moment. Bovendien staan werkgevers niet te sprin gen om WAO'ers in dienst te nemen. De bonus-malus rege ling schrikt af, want ze zien vooral de malus. De angst dat je weer ziek wordt en zij voor de kosten en de boete opdraaien. Als WAO'er heb je een stempel op je voorhoofd. Dat is ook de reden waarom ik mijn naam lie ver niet voluit in de krant zie af gedrukt. Voor als ik straks ga solliciteren. Gek, eigenlijk. Want op zich heb ik niets te verber gen. Het is toch geen schande als je wilt werken. Of wel soms? Op de valreep heeft ze nog goed nieuws. Hangende dit verhaal heeft de Stichting Vrijbaan be sloten de inschrijvingstermijn te verlengen tot 11 april. „En nu maar hopen dal het lukt. De fol der kwam in elk geval heel posi tief op me over. Een verade ming. Ze gaan echt kijken wat je kan. Inplaats van te onderzoe ken wat je vooral niet kunt, zoals tot nu toe bij mij is ge beurd. In de papiermolen ben je maar een nummer. Dat werkt demotiverend. En 60 procent van de WAOers die de cursus hebben gevolgd, is naderhand weer aan werk gekomen. Daar houd ik me maar aan vast." De Stichting Vrijbaan is bereik baar onder telefoonnummer 070-3264781. Hoe het met je gaat vragen ze hier de ganse dag. Je houdt een deur open. 'Hey, how are you?' Toch zeg je niet: 'Wal de fuck gaat dat jou aan.' Daarvoor stemt het leven in Miami te goed. Nee. eerder heb ik een nauwelijks te bedwingen drang om na die beleefdheidsfrase los te barsten in een euforische lofzang op het leven in Ameri- ka's bejaardenhuis, Florida. Hier moet de sinaasappel uit gevonden zijn. zoveel zonuren. En altijd een lekker windje er bij. Soms met iets te veel kracht, want alle palmen waar ik in wil klimmen, blijken en kele jaren geleden na een or kaan nieuw gepland. Maar ver der alles kits. absoluut geen mogelijkheid om ergens zo'n toch ook wel lekkere sombere bui aan te ontlenen. Je rijdt naar werk. dak van de auto open, soft-soul op de ra dio. lekker veel bas, flanerende chicks op de boulevard, zonne brilletje tegen de azuurblauwe schittering van de baai. dat is toch iets anders dan op de fiets in de plensregen achter een NZH-bus naar je baas. I let leven lacht in Miami. Je poetst je tanden en ineens springen er sterretjes vanaf. Doe je vet in je haar ga je op James Dean lijken. Je C&A T- shirt blijkt zomaar een Versa ce-label te dragen. En ga je op een terras zitten, dan vraagt even later Michelle Pfeiffer of de stoel naast je vrij is. 'Ja. maar natuurlijk, gaat u zitten. Hoe gaat het met u.' En toen zat ik daar en toen ging ik maar om nog een beetje mijn staren te camoufle ren het Leidsch Dagblad lezen. Het LD, in Miami? Maar na tuurlijk, op elke straathoek, in elke kiosk. Had ik het maar niet gedaan. Niet om alle ellende die in elke krant iedere dag te vinden is. Daar hebben we ons tegen ge wapend, niet. Nee, om dat ene kleine bericht op de Leidse pa gina waar boven staat: 'Con tactdagvoor kermisfanaten.' Morgen is er contactdag voor liefhebbers van botsautootjes, zweefmolens, spookhuizen en andere attracties. Ik krijg het bericht niet meer uit mijn hoofd. Dat ik er niet bij kan zijn. En nog wel in De Brande rij, wat de extra mogelijkheid oplevert om als hoogtepunt van de bijeenkomst te gaan gooien met de ballen die daar altijd komen. Bezoekers mogen hun kermis- spullen meenemen. Ik zie het voor me: vrouwen van veertig, vijftig met beren die ze ooit ge wonnen hebben en waar ze te gen praten en waarvoor zij choco bestellen. Mannen met half vergane zuurstokken, waarvan hun 3 oktober-gelief de die /i) nooit meer hebben teruggezien ooit de helft heeft afgezogen. Dat niet meema ken. Het wordt behelpen mor gen. Hoe kom ik de dag door in Miami? Zeker, autorijden heeft hier veel weg van de botsautootjes, de monorail lijkt wel een zweefbaan, de disco vannacht een spookhuis vol donder en bliksem. En elke bar ln de buurt achter de boulevard kun je als bokstent beschouwen. Maar het blijft behelpen. Nu al weet ik dat straks, wanneer ik mijn 'leef-lang- diner' ver stouw en ik mij door de zee wiersoep, de sojabiefstuk en de brandnetelsaladeheenworstel, dat ik dan onbedaarlijk zal ver langen naar bananen met slag room en hutspot en vette pa ling. Ineens ben ik weer een beetje minder James Dean. En bij mijn Michelle ontdek ik een vlekkie in haar nekkie. Ik ga op zoek. Ergens in Miami moet ik een banaan met slagroom kun nen kopen. Even waren we bang dat we gis teren groen zouden plassen. Want op Saint Patrick's Day de nationale feestdag van de Ie ren op 17 maart is alles groen. Je moet bijvoorbeeld niet raar opkijken als je. bij toeval in een Ierse kroeg verzeild geraakt, groen gekleurd bier krijgt voor geschoteld. Maar gelukkig, de Guinness had donderdagavond in een Ierse kroeg in Rotterdam gewoon zijn vertrouwde don kerbruine kleur. De feestvierders waren traditie getrouw wél in het groen gesto ken op Paddy's Day. Groene bouwvakkershelmen. groene schminck, groene truien en t- shirts, groene shamrock-oorbel- len en hier en daar een groene gelaatskleur. Want op die voor leren zo belangrijke dag wordt er vooral veel gedronken. Het bier en de whiskey vloeide rijke lijk. Saint Patrick is de beschermhei lige van Ierland. Het verhaal over zijn leven krijgen de leren met de paplepel ingegoten Paddy, in Schotland geboren, is de man die de heidense leren in de vijfde eeuw tot het christen dom bekeerde. De patroon mis sioneerde in die tijd vooral in Noord- en West-Ierland en boekte succes toen hij de op perkoning Loeghaire en zijn druïden voor zich won. Rond zijn figuur ontstonden tal van legenden. De sterfdag van Pad dy - 17 maart - is de dag dat alle leren, waar ook ter wereld, vrij nemen om uitbundig feest te Saint Patrick's Day was dit jaar het begin van een Ierse week. Want de Ieren laten de komende dagen van zich horen. Onder andere met een Ierland- presentatie vandaag en morgen in het Amsterdamse World Tra- de Center. Voor liefhebbers van wollen Ierse truien, cd's met whiskey een evenement dat niet gemist mag worden en, vanwe ge de vele informatie die daar over'het groene eiland te ver krijgen is. een aanrader voor mensen die er over denken hun vakantie in Ierland door te brengen. De Ierlandbeurs is van elf tot vijf uur geopend. ZATERDAG 19 MAART 1994 Leidse student wint prijs wet scriptie over Voodoo Bijgeloof is alles wat een ander gelooft, heeft een socioloog ooit gezegd, en drs. Maarten Keule- mans is het helemaal eens met deze uitspraak. Hij heeft met zijn scriptie over Voodoo een prijs gewonnen van het Roose velt Study Center, een informa tie- en studiecentrum voor Amerikaanse geschiedenis. In september studeerde hij afin sociale en economische ge schiedenis aan de Rijksuniversi teit Leiden. Zijn scriptie heeft als titel 'De uitvinding van de Hoodoo (Voodoo) man. Een studie naar de interactie en reactie van blank en zwart magisch volks geloof in het Zuiden van de VS tot de burgeroorlog'. Het stuk scoorde een negen. Een andere hoogleraar, die bij toeval hoor de wat hij had geschreven, raadde Keulemans aan het arti kel op te sturen naar het Roose velt Study Center. Deze instan tie looft elk jaar een prijs uit van 500 dollar voor de beste docto raalscriptie over de Amerikaan se geschiedenis. „Er bestaan veel misverstanden over Voodoo", vertelt Maarten. „Bijvoorbeeld dat liet een pri mitiefbijgeloof is. Dat is het niet, ik vind het een volwaardi ge religie. Je kan Voodoo zien als een variant op het katholieke geloof, met zowel Afrikaanse elementen als invloeden uit het Engelse volksgeloof. Het komt oorspronkelijk uit Haïti maar Voodoo komt ook voor in de VS." Keulemans bestudeerde de oor sprong van allerlei Voodoo-ritu- elen en de invloed van Voodoo op de relatie tussen blanken en zwarten in de VS. Hij kwam daarbij tot opmerkelijke conclu sies. „Het prikken van spelden in poppetjes is een ritueel dat niet uit Afrika komt maar uit Engeland. In de tijd van de hek senvervolging werden in Europa mensen veroordeeld voor dit soort praktijken. Er zijn in Afrika ook wel beeldjes gevonden die met spelden doorboord waren, maar dit zouden de Afrikanen best van de Europeanen overge nomen kunnen hebben. Van sommige rituelen en ideëen valt de oorsprong ook niet meer te achterhalen, ze zijn universeel." Tijdens zijn studie merkte Maarten dat Voodoo in de VS niet louter 'zwarte' magie is. „Plantage-eigenaren die ziek waren of problemen in de liefde hadden, gingen vaak naar de Voodoopriester die een zwarte slaaf was. Tijdens de economi sche crisis in de jaren dertig gingen veel zwarten zich met tovenarij bezighouden. Ze noemden dat Voodoo, omdat die term indruk maakte. Deze tovenaars kregen vaak blanke klanten." De doctorandus behoort niet tot de wetenschappers die alles afwijzen dat bovennatuurlijk en onverklaarbaar is. „Wetenschap is ook een soort magie. Als ik mijn computer aanzet, gebeu ren er allerlei dingen die ik niet kan bevatten. De dingen die wij nu wetenschappelijk en logisch noemen, verschillen heel erg per cultuur en tijdperk. Wij zien hier gewoon een poppetje met een spijker door z'n kop op tafel liggen, iemand uit een andere cultuur ziet iets verschrikkelijks. Je kan het waarnemen als een Maarten Keulemans: „Wij zien gewoon een poppetje, iemand uit een andere cultuur ziet een geest." verzameling moleculen, maar ook als een geest. Ik vind niet dat de ene manier van denken op een hoger nivo ligt dan de andere." „Soms worden bepaalde ritue len ook wetenschap", zegt de nu werkloze Maarten die graag de journalistiek in zou willen of zich anders wil verdiepen in de parapsychologie. „Afrikaanse toverdokters kenden het princi pe van de pokkeninenting. Dat wordt gezien als een westerse wetenschappelijke uitvinding, maar zij hebben het eigenlijk geïntroduceerd. Het is ook best mogelijk dat dingen die wij nu foto hielco kuipers wetenschap noemen, over vijf tig jaar worden afgedaan als bij- „O, wat verschrikkelijk!", zegt Henk Kraaima, directeur van de CPNB, als hij hoort dat we een misdruk van het boekenweek geschenk in handen hebben. „Daarvan moeten er dan zeker een paar honderd in omloop zijn. Dat kan niet anders bij een oplage van 567.000 exempla- Het door Hella Haassc geschre ven boekenweekgeschenk Tran sit telt 92 pagina's. Daarna vol gen een opsomming van wat Hella I laasse allemaal heeft ge schreven en het colofon. Ons geschenk, dat uit de voorraad van de I eidse boekhandel Kooyker komt, gaat daarna ech ter vrolijk voort met pagina 73 en eindigt op pagina 92, waarna wederom opsomming en colo fon volgen. Misschien voor de lezers die het einde niet hele maal hebben begrepen? De heer Kroes van drukkerij Giethoorn NNI in Meppel heeft het drukken van het boe kenweekgeschenk begeleid. Hij schrikt even als wij hem het be richt van de misdruk voorleg gen. Maar dan herstelt hij zich snel. „Nee, hoor. ik kan u verze keren dat het maar om één exemplaar gaat. Dit is echt een incident." 'Het vertrouwen in de Broederschap moet worden hersteld' Mr. JKarstens. foto archief De beschuldigingen zijn niet mals: het vergokken van ander mans erfenissen in het Scheve- ningse casino en het geld van andermansnalatenschappen gebruiken om aandelen te ko pen of vastgoed in Amerika. Justitie onderzoekt op dit mo ment de handel en wandel van een Haagse notaris en een kan didaat-notaris van hetzelfde kantoor. Ook een notaris uit Ede blijkt over de schreef te zijn gegaan. Hij is uit zijn ambt ge zet omdat hij onoirbare finan ciële transacties verrichtte als tussenpersoon voor particuliere beleggers. Dat een aantal nota rissen in een kwaad daglicht worden gesteld, valt uiteraad niet goed bij hun collega's. De Leidse notaris J. Karstens vindt het een kwalijke zaak dat het notarisambt op deze manier in het nieuws komt. ook al haast hij zich te zeggen dat hij niet précies op de hoogte is van de kwesties. „Ik heb het alleen maar van horen zeggen. Maar of het nu waar is of niet, het is heel droevig dat zoiets in de pu bliciteit komt. De notaris is een openbaar ambtenaar, hij be kleedt een openbare functie. Als zelfs alleen al de schijn ontstaat dat de notaris iets ongeoor loofds doet. dan is het al een kwalijke zaak voor het imago van de beroepsgroep. Bij het publiek kan dan de indruk ont staan dat de notarissen maar wat knoeien. Maar als een nota ris een scheve schaats rijdt, wil dat nog niet zeggen dat iedere notaris dat doet." „Je mag het niet generaliseren". Vindt ook mr. B.J. van Leeuwen, notaris te Noordwijkerhout. „I Iet Broederschap telt rond de 1100 leden. En er zit natuurlijk altijd wel wat kaf tussen het ko ren. De verleiding is ook groot met de bedragen die tegen woordig omgaan, en een notaris is tenslotte ook maar een mens. Maar het mag gewoon niet ge beuren. Ee n die de fout ingaat is al te veel, twee. drie dus hele maal - hoezeer dat ook meevalt afgezet tegen het totaal-aantal notarissen. Het is goed dat het zo keihard in de pers komt, maar het is verschrikkelijk dat zoiets gebeurt. Het is misbruik maken van het vertrouwen dat een notaris juist moet uitstra len. Naar hem kun je nog toe met zijn betrouwbaarheid en zijn ambtsgeheim. Als dat nou ook al niet meer kan, waar moet je dan nog heen?" Karstens zegt dat juist daarom notarissen op gezette tijden ge controleerd worden. 1 Iet is dus zeker niet zo dat ze kunnen doen waar ze maar zin in heb ben. „Als mensen vinden dat ze door een notaris niet juist zijn behandeld, dan kunnen ze naar de Kamer van Toezicht stappen, het notarieel tuchtcollege. Die- kan dan in het uiterste geval het gerechtshof vragen de notaris in kwestie uit zijn ambt te laten En dan is er het zogeheten Cen traal Bureau voor de Bijstand, van de overheid. Karstens: „Die heeft tot taak te onderzoeken of de boekhouding van een notaris in orde is. Of hij bijvoorbeeld aan de bewaringseis voldoet (zoals het zorgvuldig beheren van nalatenschappen, hetegeen door de I laagse notarissen niet al te zorgvuldig zou zijn gedaan, red.). Kortom, er is wel degelijk sprake van een strenge controle. Mocht er desondanks door het onjuist handelen van een nota ris schade zijn ontstaan bij cliënten die te goeder trouw zijn geweest, dan wordt die schade vergoed door de beroepsgroep. Die moet daar dan voor bloed- Dat was bijvoorbeeld het geval in de geruchtmakende zaak rond de Amsterdamse notaris Slis-Stroom. die zaken deed mei oplichter Olivier. Notarissen en 'kandidaten' stortten toen maandenlang geld in een on dersteuningsfonds, waaruit de gedupeerden schadeloos wcr den gesteld. Van Leeuwen: „Mocht'er in deze zaken schade zijn geleden, dan zal het Broe derschap die ook nu willen goedmaken. Hel moet worden hersteld. HERMAN JOUSTRA Mr. B. J. van Leeuwen, foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19