t' J S 'Daar bij die molendaar raast de flitstrein Flitstrein v ZATERDAG 19 MAART 1994 Een doorkijkje op de Groenendijkse polder. Aan de horizon de brouwerij van Heineken. De Oude Rijn bij Groenendijk (Flazerswoude Rijndijk) waar de HSL door een tunnel rijdt. De flitstrein nadert het Groene Hart razendsnel. Gisteren koos het kabinet voor een tracé dat het gebied tussen de grote steden in de Randstad doorklieft. Het is de bedoeling dat de flitstrein in het begin van de volgende eeuw daadwerkelijk door de polder suist. Op deze pagina een beeld van wat er dreigt te verdwijnen. De Zuidweg in Rijpwetering waar vermoedelijk een aantal huizen moet worden gesloopt. Een naamloos polderpad tussen Rijpwetering en Nieuwe Wetering. In de verte de Ripselaan. Amsterdam Rijpwetering Leiden Alphen aan den Rijn Haarlem Rotterdam Nieuw-Vennep J. Wolters uit Rijpwetering: „Alleen met de politie erbij komen nog landmeters op mijn erf." 'Groen Hart, bron van leven. De hemel raakt de aarde, hier in de stilte van het land.' Nu nog maakt het gebied tussen de grote steden de Zoeterwoudse mevrouw M. Atesh, actievoerder tegen de hoge-snelheidslijn (HSL), lyrisch. En straks, als de TGV daar gaat flitsen? Melancholieke zinnen als: „Daar bij die molen, die mooie molen, daar raast de flitstrein door het land. Verslag van een ritje langs het HSL-tracé door het Groene Hart, dat het kabinet gisteren heeft uitgeko zen. Tussen Floogmade en Rijpwetering raken zelfs de deskundige actievoerders Atesh en Wolvers even het spoor bijster. „En dan gaat daar de trein lopen", zegt de een. „Nee joh, dat is het B- iracé", zegt de ander. En dat, zo weten gëinteresseerde buurt bewoners, is de variant langs de A4. Jarenlang was dat hèt tracé. Vervelend voor Leiderdorp, dat rijksweg èn spoorbaan in de maag gesplitst kreeg, maar een perfect voorbeeld van bet heilige principe 'bundel de narig heid'. En dus konden de dames het tracé teilloos uittekenen op fietskaarten en aanwijzen in het landschap. Zo van: „Bij die molen, bij die boerderij gaat-ie razen." Ze kennen de bijbehorende bewoners, die vol ongeloof pra ten over hel naderende onheil en dankbaar zijn dat er nog ié mand wilde strijden. Hoop bloeide op toen de Tweede Kamer om een onderzoek naar flitsen' over bestaand spoor vroeg. Maar inmiddels is er het Groene Hart-tracé. Of, zoals het in vaktermen heet, de Al-variant. Het loopt ietsje dichter bij de rijksweg dan de A-variant, de dijken zijn niet meer zo kolossaal als in de eerste plannen en er zijn meer tunnels bij gekomen. Toch weten de dames nog altijd genoeg mooie plekjes en vergezichten te vinden die zé niet graag willen missen. Het inspireert Atesh onderweg tot dichtregels die ze latei- faxt: 'Overal dat water, die verblindende spiegel, die je dagelijkse beslommeringen wegkaatst. Neem nu de Zuidweg bij Rijpwetering: huisjes, bruggetjes, lan delijkheid. Maar hoe lang blijft die landelijke sfeer bestaan &ls de TGV over de toch al hooggelegen provinciale weg gaat heenschieten? Op een hoogte van 17 meter! En die polder er achter, richting Nieuwe Wetering? Nu nog vol molens, gras en schapen. En boeren die de weidevogels zo veel mogelijk ont zien. „Kun je je dat voorstellen: hier een spoorlijn dwars door heen?", vraagt actievoerster C. Wolvers zich vertwijfeld af. Haar polderwoning bij Hoogmade loopt geen gevaar, maar wandelen wordt voor haar een stuk minder leuk als de Al-vari ant het ook echt gaat worden. „Daar bij de elektriciteitsmas- ten, daar gaat-ie over de rijksweg. Over de Does bij dat mo lentje daar. Óp naar Zoeterwoude-Rijndijk en Hazerswoude- Rijndijk." De trein flitst daar onder de Rijn door, passeert een stiltege- bied in een sleuf en de steeds lager wordende polders van Ha- zerswoude-dorp op een dijkje. Een bewoner van het Westein de ziet de treinen al aankomen. Nu woont hij nog op een rusti ge dijk mét uitzicht. In de verte ligt Heineken. Achter zijn wo ning Zoetermeer. „Straks moet hier een zeven meter hoge bobbel in de weg komen. Want daar moet de TGV onderdoor." Zijn vrouw vraagt de actievoersters wat ze met haar dode heg aanmoet. Vervangen, in de hoop dat haar huisje nog net mag blijven staan? Want ook na de kabinetsbeslissing weet je het nooit zeker. Na de inspraak en de behandeling in ae Twee de Kamer, kan er nog flink geschoven worden met de lijn. En 200 meter naar links of naar rechts kan voor een simpele be wonervan levensbelang ziin. Of, zoals Atesh dat poëtiscn omschrijft: 'Een man, een vrouw in verwonderingen zorg om een groen hart, een stukje leefbare wereld, een groene oase aan de rand van een stenen woestijn'. Neem J. Wolters van de Zuidweg in Rijpwetering. In zijn voor tuin staat een bordje met het opschrift 'Geen toegang voor landmeters'. Wat bleek? De landmeters die zeiden voor de A4 te komen, waren in feite ook aan het meten voor de HSL. Dat hoorde hij deze week van 'zijn' gemeentebestuur. Als de HSL toch aan,ae westkant van Nieuwe Wetering moet komen, lijkt het Alkemade namelijk geen slecht idee om daar een verlegde A4 naast te leggen. Als Wolters dat geweten had, had hij 'die lui' nooit op zijn erf toegelaten. Want hij is ontzettend tegen de nieuwe spoorlijn en eist per brief dat ook zijn gemeentebestuur keihard blijft vechten. Voorlopig laat hij alleen landmeters toe als die een agent bij zich hebben. De strijdbaarheid doet actievoerster Atesh goed. Het sterkt haar in de overtuiging dat 'Nederland' de nieuwe lijn niet wil. Waarom miljarden extra uitgeven als de flitstrein ook over oud spoor kan? Wegen de paar minuutjes reistijd die dat kost echt op tegen de aantasting van natuur èn portemonnee? „We leggen de lijn alleen aan omdat ondernemers zo graag geld willen verdienen", schreef ze landbouwminister Bukman deze week. De bewindsman had zich vorige week nog verzet tegen het Groene Hart-tracé. En, politicus als ze is, had Atesh de medestanders meteen wat argumenten vöör het bestaande spoor gestuurd. Ze lepelt die argumenten bijna automatisch op. Jarenlang actievoeren is de tegenstanders van een nieuwe lijn af te zien. Vooral de laatste weken hebben ze flink wat media-ervaring opgedaan. Kranten, radio en tv bléven maar afreizen naar ac tiehaarden als Zoeterwoude, Leiderdorp en Koudekerk. Hadden de actievoerders nog wat mooie riota's toegespeeld gekregen of aardige informatie van anonieme NS'ers gekregen die een nieuw licht werpen op de officiële verklaringen van dat bedrijf? En: wilden ze nog eens uitleggen waarom zo'n nieuwe lijn niet nodig is? Zonder moeite zochten ze keer op keer een andere achtergrond bij reportage of interview. Dat Groene Hart is ook zo groen! De actievoerders, verenigd in het Platform Hoge Snelheids Trein Nederland, ballen ae vuist tegen gewichtige en rijke voorstanders als verkeersminister Maij-Weggen, NS en zaken leven. Met een enkele fax,, alle huistelefoons, -computers en - printers en elk minuutje beschikbare (vrije) tijd. Ze moeten journalisten en informanten te woord staan, brie ven schrijven en brochures bijwerken. Steeds komt er nieuwe informatie op ze af of krijgen ze nieuwe ingevingen. Die enge tunneltjes onder de rijksweg bij Hoogmade gezien? Te donker om er te Fietsen, te krap om er rustig met de auto in te rijden? Nou, de HSL gaat voor veel meer enge tunneltjes zorgen, vreest mevrouw Atesh.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16