Markt Leiderdorp wordt vrije kwestie Mini-markt Starrenburg verplaatst na klachten 'Tuinders zijn bang dat hun bedrijf doodbloedt' Regio TOF ^Kwekers beboet voor rstorten bollenkoppen Utopia bijna klaar voor nieuwe activiteiten Marechaussee bouwt complex op plek asielzoekerscentrum Bouw Plantariumhal in Boskoop begonnen Opvang getraumatiseerde J asielzoekers vertraagd ATERDAG 19 MAART 1994 CHEF R..HENNY VAN EGMOND. 071 35641-1. PLV CHEF &HANS KOENEKi hooplieden smeken om verplaatsing naar nieuwe dorp ieyn\ V L -Oe Leiderdorpse college-partijen maken nog geen defini- jeve afspraken over de locatie van de weekmarkt. Het al lan niet weghalen van de kramen uit het Oude Dorp vordt dus een vrije kwestie. Woordvoerder C. Verplancke an de marktkooplui reageert verheugd. Hij zegt 'er geen jioment aan te twijfelen dat de warenmarkt verkast naar en plek in het nieuwe dorp'. ^tlDERDORP - ROY KLOPPER )e meningen van de college- lartijen over de markt-locatie ijn verdeeld. CDA en PvdA wil- ?n de markt graag handhaven n het Oude Dorp. WD is voor tander van verplaatsing naar Ie Laan van Ouderzorg. Burger- lelangen wil eerst een onder- :oek naar de wensen van de tooplieden en bewoners. De kwestie van de markt is aan de orde geweest bij de be sprekingen over de samenwer king tussen WD, CDA. BBL en PvdA, zo meldt onderhandelaar J. Hermans van de laatste partij. „We zijn er nog niet uitgeko men, het wordt een vrije kwes tie." De kooplieden smeken al ge ruime tijd om verplaatsing van de markt naar het nieuwe dorp. Het oude college bleek echter onvermurwbaar en handhaafde de rij kramen aan de Hoofd straat. Enkele maanden geleden dreigden de marktkooplui met acties zoals blokkades van de Engelendaal. Verplancke ver wacht nu dat het niet meer zo ver hoeft te komen. „Tijdens de verkiezingscampagnes hebben we alle partijen hier op de markt gehad. We hebben de he ren en dames ervan kunnen doordringen dat het water ons echt tot aan de lippen is geste gen." Verplancke beschouwt het ac tiemiddel als uiterst alternatief. „Ik ben blij dat het er nu naar uitziet dat het niet zo ver niet hoeft te komen. Want de sfeer wordt er door dat soort toestan den natuurlijk niet beter op." /OORSCHOTEN JUDYNIHOF JO Welgeteld twee kramen telt de /oorschotense mini-markt in je nieuwbouwwijk Starrenburg. pn ze staan er maar één dag in 'je week. Toch ergert een aantal jpmwonenden zich groen en i geel. Volgens de bezwaarmakers nemen de viswagen en de ■broodkraam een aantal kostba re parkeerplaatsen "in beslag. Wethouder F. ten Have heeft de lift bewoners inmiddels toegezegd '025 dat de kramen worden ver plaatst naar een grotere par- keerplaats aan de overkant. „Die markt is heel gezellig, maar je kunt je auto niet meer kwijt," zegt een bewoner. Hij snapt eigenlijk niet waarom de markt nu precies in Starrenburg moet staan. „De bezoekers ko men uit heel Voorschoten, dan zou je die markt net zo goed bij sporthal De Vliethorst neer kun nen zetten. Daar heeft niemand er last van." Een andere familie klaagt over stank- en geluids overlast en parkeren in de plantsoenen. De wijk zou 'ver loederen' door de komst van de brood- en viskramen. Ook vindt deze familie het vreemd dat de handelaren afkomstig zijn uit Spakenburg, en niet pit het ei gen dorp. Bij de gemeente dachten ze de bewoners van Starrenburg én Bijdorp juist een groot ple- WASSENAAR ,HENNY VAN EGMOND jig) Twee kwekers, afkomstig uit ^Leiderdorp en Sassenheim, zijn •-S beboet voor het storten van n koppen van hyacinten en tul- li bij pen in het Wassenaarse grond waterbeschermingsgebied. De en. twee hebben grond aan de Ja gerslaan en nabij de Klip. Vorig LAD )aar dumpten zij het bollenaf- val, zoals gebruikelijk is, op een 2 Ihoop aan de rand van de vel den. Ze kregen een procesver baal en gisteren werden ze door tje Haagse politierechter veroor- 1 Ideeld tot boetes van van 1.000 <unt gulden, waarvan de helft voor waardelijk voor de 47-jarige 'en- Sassenheimer, en 1.500 gulden nnen voor de 54-jarige Leiderdorper. ,en De Sassenheimer en Leider- lekf dorper hebben beiden een stuk 4f.8rond aan de Jagerslaan in het grondwaterbeschermingsge- bied. De Leiderdorper had bo vendien nog een stuk nabij de Klip in waterwingebied. Hem waren dan ook twee strafbare feiten ten laste gelegd, dag; Voor deze gebieden heeft de provincie Zuid-Holland een ver ordening vastgesteld, waarin veel beperkingen zijn opgeno- -men. Zo is het verboden, kop- I pen van bollen te storten aan de rand van de velden, zoals in de ■^bollenteelt gebruikelijk is. De koppen worden verwijderd om de groei van de bollen te bevor- Beide verdachten verklaarden de bollenkoppen geen afval te vinden. Namens een van hen zei een vertegenwoordiger van de Westelijke Land en Tuin- bouwbond dat de kwekers nau welijks bestrijdingsmiddelen gebruiken en de koppen voor 90 procent uit water bestaan: „Als je het vijf weken laat liggen, is er niets meer van over. Het is dus in onze ogen geen afval." De officier van justitie rea geerde onmiddellijk. „Ik heb mij wel eens laten vertellen dat het menselijk lichaam voor 80 procent uit water bestaat. Het waterpercentage zegt dus niets over de vraag of iets afval is", al dus de officier, die beide ver dachten aanrekenden dat ze van tevoren waren gewaar schuwd. Ook politierechter mr. Van Overbeek liet geen twijfel be staan over de vraag of bollen koppen afval zijn. „Het is afval, maar niet van het ergste soort." Hij veroordeelde de twee con form de eis tot boetes van 1.500 gulden en 1.000 gulden, waar van de helft voorwaardelijk. De Leiderdorper kreeg een hogere boete omdat hij op twee loca ties had gedumpt en al eerder terecht had gestaan voor over treding van de verordening. Op zijn terreinen wordt overigens niet meer geteeld. De duinwa termaatschappij heeft de pacht afgekocht, waardoor de velden gewoon weer duingebied wor den. zier te doen met het afgeven van vergunningen voor kramen. Beide wijken zijn immers ver stoken van winkels. Binnenkort komt er waarschijnlijk ook een bloemenkraam bij. Volgens wethouder Ten Have zijn heel veel Voorschotenaren wél blij met de markt. „Er is echt be hoefte aan. Ik ben er onlangs zelf geweest en heb kunnen constateren dat de aanloop groot is." Een aantal klachten van de omwonenden is volgens hem niet relevant. „Dat de han delaren van buiten Voorschoten komen bijvoorbeeld. En dat de wijk verloedert door de komst van de kramen lijkt me overdre ven." Handtekeningen tegen kortere route bus 111 Ruim zeshonderd handtekenin gen tegen de plannen van Cen traal Nederland met bus 111 hebben de leden van Milieude fensie de afgelopen weken op gehaald in Alkemade. De maat schappij wil de bus, die rijdt van Leimuiden naar Leiden, niet meer via het Elisabeth Zieken hui^ in Leiderdorp laten rijden. Milieudefensie gaat de handte keningen .maandagochtend 21 maart aanbieden op het hoofd kantoor van Centraal Nederland in Uithoorn. Wie (met de bus) mee wil om de actie kracht bij te zetten, kan zich aanmelden bij Rino Kalker 01713 - 13401. Milieudefensie vergoedt de on kosten. ZOETERWOUDE Het nieuwe onderkomen van jongerenvereniging Utopia is bijna klaar. Op 29 april zullen de deuren van het voormalige binnenbad Haasbroek worden geopend, kon digt voorzitter M. Paardekooper aan. Utopia wil haar activiteiten graag uitbreiden. Naast de vaste disco's op vrijdagavond, wil de ver eniging ook 'thema-avonden' organiseren op zaterdag. „We willen ook door de week open gaan voor bijvoorbeeld video-avonden. Voet balwedstrijden op tv zijn ook goed voor een leuke avond. Plannen zijn er genoeg. Maar we moeten nog vrijwilligers vinden die bar diensten draaien," aldus Paardekooper. De verbouwing van het voormalige binnen bad Haasbroek kost de gemeente bijna drie ton. Toch kreeg Utopia geen huurverhoging opgelegd. De jongerenvereniging blijft 12.800 gulden per jaar betalen. FOTO &HIELCO KUIPERS VRIJE TIJD Kledingbeurs De Stichting Unie van Vrijwil ligers organiseert in Leiderdorp een beurs voor zomer en sport kleding. De beurs wordt gehou den op van maandag 21. dins dag 22 en woensdag 23 maart in de hal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan 2. In lichtingen: 071 -893064/897110 I landwerkartikelen De welfare-afdeling van het Rode Kruis in Voorschoten heeft speciaal voor de paasda gen bijzondere handwerkartike- len gemaakt. Elke maandag, dinsdag, woensdag en donder dagochtend is het open huis van 2i tot en met 30 maart i let Rode Kruisgebouw is te vinden aan de Anthonie van Leeuwen hoekkade bij de ingang van de ijsbaan. Lezing De schrijver loost Zwagerman houdt in de bibliotheek aan de I.uifelbaan in Wassenaar een le zing. Op dinsdag 22 maart zal hij vanaf 20.00 uur vertellen over zijn eigen werk. De toe gang is vijf gulden. Hoofdpijn De Stichting Aktieve Gezond heidszorg houdt op dinsdag 22 maart een thema-avond over 'Hoofdpijn te lijf. De avond wordt gehouden in Centrum 'de Oude Wereld' aan de Oude We reld 57 in Alphen aan den Rijn. Aanvang 20.00 uur. Eerste paal begin volgend jaar de grond in WASSENAAR JUDYNIHOF De bouw van een groot pand voor de Koninklijke Marechaus see op de grens van Wassenaar en Den Haag gaat zeker door. De eerste paal voor het complex wordt vermoedelijk volgend jaar januari geslagen. Op het terrein aan de Van Alkemadelaan staan nu nog kantoorbarakken, waar in 500 asielzoekers zijn gehuis vest. Zij moeten er op 1 april uit. De Koninklijke Marechaussee wil op de plaats van de barak ken een nieuw pand neerzetten met een oppervlakte van 12.000 vierkante meter. Hierin worden alle diensten van de mare chaussee ondergebracht. Mo menteel zijn die afdelingen ver spreid over Den Haag. „De staf zit nu aan de Raamweg, de brigade aan de Laan van Meer- dervoort en de afdeling Paleis beveiliging zit op Ypenburg. En zo zijn er nog een paar locaties. Allemaal verschillende gebou wen, en dat kost ontzettend veel geld. Denk ook maar eens aan het onderhoud", aldus een woordvoerder van de mare chaussee. Ruim een jaar geleden was er al sprake van dat de mare chaussee naar het terrein aan de Van Alkemadelaan wilde. De gebruiker van de kantoorbarak ken, het ministerie van VROM, verhuisde naar een nieuw on- derkomen en had de noodge bouwen niet meer nodig. Toen er een enorme behoefte ont stond aan huisvesting voor asielzoekers, stelde VROM de barakken echter voor dit doel beschikbaar. Met de gemeente Wassenaar, die eigenaar is van de grond, werd overeengeko men dat de asielzoekers tot 1 april konden blijven. Voor de gemeente wa5 het absoluut on bespreekbaar om het asielzoe kerscentrum langer open te houden. Zodra de asielzoekers weg zijn, zet de marechaussee alle procedures in gang die nodig zijn voor de bouw. Er moeten vergunningen worden aange vraagd, en een definitief bouw plan worden ingediend. Ook moet het bestemmingsplan voor het gebied worden gewij zigd. Omdat bezwaarschriften het proces nog behoorlijk kun nen vertragen, verwacht de woordvoerder dat de bouw op zijn vroegst volgend jaar januari kan beginnen. Het is de bedoe ling dat het pand ruim een jaar later wordt opgeleverd. De bouwplannen die de ma rechaussee een jaar geleden had, hoeven amper bijgesteld te worden, zegt de woordvoerder. Want volgens hem hoeft zijn werkgever niet te bezuinigen. „De toekomst van de Koninklij ke Marechaussee is gewaar borgd. We hebben er juist meer tajeen bijgekregen." Volgens de woordvoerder is het nog steeds de bedoeling om een pand neer te zetten in de vorm van een slinger. Het wordt gedeeltelijk twee en gedeeltelijk vier verdiepingen hoog. Onder het gebouw komt een parkeer kelder. Waterpartijen en veel groen moeten het gebouw enigszins camoufleren. Op het International Trade Centre (ITO aan de Hoogeveense- weg in Boskoop wordt sinds twee weken gewerkt aan een beurs hal met een oppervlakte van ruim 1,2 hectare. De enorme hal wordt neergezet voor de boomkwekersvakbeurs Plantarium. In augustus, wanneer de jaarlijkse vakbeurs weer wordt gehouden, moet de hal klaar zijn. De stichting vakbeurs voor de boomkwekerij kwam in augus tus vorig jaar naar buiten met haar plannen voor een permanen te huisvesting van de beurs. Tot nu toe werd het evenement ge houden in een onmetelijke tent die ieder jaar weer voor vier da gen werd opge/.ul en afgebroken. Het permanente onderkomen voor Plantarium kost 2,9 mil joen gulden, exclusief de grond die eigendom is van de gemeen te Rijnwoude. Voor dat bedrag kan de hal niet slechts vier dagen per jaar worden benut. Daarom zal het gebouw in de winter ook worden gebruikt voor het laten overwinteren van bomen. Veel bomen worden in het najaar gerooid en pas in hel voorjaar ver kocht. In Boskoop en omgeving is daardoor een grote behoefte aan overwinteringsruimte. Daarnaast hebben zich al diverse in stanties gemeld die de hal willen huren voor grote evenementen. Aan de bouw van de hal dragen naast de gemeenten Rijnwou de en Boskoop ook de gebruikers van de hal een steentje hij. De gebruikers, de ruim 200 deelnemers aan de jaarlijkse vakbeurs, hebben tot nu toe ruim een kwart miljoen bij elkaar gebracht. Voor de bouw van het kas-achtige gebouw is gerekend op twintig weken. Oorspronkelijk zou de bouwer op 1 maart begin nen met het grondwerk, maar door de vorst werd dat een week vertraagd. Nu het grondwerk achter de rug is, kan het werk be ginnen. Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude slaat vandaag de eerste paal. Voorschotense agrariërs verenigen zich der. DEN HAAG HENNY VAN EGMOND ao" De opvang van vluchtelingen ®on met oorlogstrauma's iri De Vonk in Noordwijkerhout laat op zich wachten. Het ministerie van WVC heeft nog steeds geen opgeld beschikbaar gesteld. „We I zitten al twee maanden te j der, directeur van de Oegstgees- ter Centrum 45. Het D66-Twee- de Kamerlid M. Versnel- I Schmitz heeft inmiddels schrif telijke vragen gesteld aan minis- ter H. d'Ancona. Vorig jaar vroeg het ministe- -| rie aan Centrum 45, de stichting die zich bezighoudt met medi- "-.j sche en psychologische begelei- J ding van slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, een cen trum op te richten voor vluchte- j lingen en asielzoekers die te maken hebben met oor- pj logstrauma's. Centrum 45 werd i gewaagd een opvang te realise- ren voor maximaal 24 patiën- 'o* ten. De Oegstgeester stichting liet haar oog vallen op het ge- Noordwijkerhout. Een bouw plan werd gemaakt voor ïtitbrei- ding en aanpassing, een pro jectgroep werd opgericht om de opvang inhoudelijk voor te be reiden. „We zijn startklaar, maar nu horen we maar niets van het ministerie. Het "eat alleen om het besluit. We zijn het eens, we wachten alleen op de financiële goedkeuring", aldus Schreuder, die bevestigt dat zijn boosheid groeit. „De irritatie wordt vooral veroorzaakt omdat we niet we ten wat er aan de hand is. In middels zitten we al twee maanden stil. De projectgroep zit te popelen." Volgens Schreuder kan het opvangcentrum in De Vonk over drie maanden open. „De verbouwing vergt drie maanden en we moeten ook nog perso neel aannemen. Dat kan precies in die periode. Maar dan moe ten we wel eerst de goedkeuring van het ministerie krijgen." VOORSCHOTENJUDY NIHOF De boeren en tuinders in Voor schoten hebben hun krachten gebundeld in een Agrarische Commissie. Aanleiding voor de oprichting is de onrust die is ontstaan na het verschijnen van de gemeentelijke groennota. In de nota wordt aangegeven dat de kassen in het gebied tussen Voorschoten en Leidschendam maar beter kunnen verdwijnen. De schrik zit er goed in bij de tuinders in het zogeheten buf- ferzonegebied tussen de be bouwde kommen van Voor schoten en Leidschendam. De groennota liegt er immers niet om. Volgens de gemeente gaat het slechts om globale ideeën, een 'toekomstfilosofie' en is het nog maar de vraag of de kassen ooit echt weg moeten. Onder tussen weten de tuinders niet meer waar ze aan toe zijn. Heeft het zin om nog te investeren, om je zoon het bedrijf te laten overnemen? Het zijn aiiemaai zaken waarover de Agrarische Commissie de komende tijd meer helderheid wil. De Agrari sche Commissie is bedoeld als schakel tussen tuinders en boe ren enerzijds en de gemeente aan de andere kant. „De gemeente heeft zich, denk ik, niet goed gerealiseerd hoeveel onrust zo'n groenplan teweeg brengt." Volgens Bert Griffioen, vaste plantenkweker en kersverse voorzitter van de Agrarische Commissie, had de gemeente dit kunnen voorko men door de tuinders en boe ren (Griffioen spreekt liever van agrarische ondernemers) in het gebied individueel te benade ren. „Voor de gemeente met de Bert Griffioen is de voorzitter van de net opgerichte Agrarische Commissie in Voorschoten. „Een tuinder houdt van zijn grond." FOTO HENK BOUWMAN plannen naar buiten kwam, zijn twee vertegenwoordigers van agrarische organisaties bena derd. Maar de tuinder die niet bij een van die organisaties was aangesloten, hoorde óf niks, óf hoorde via via vaak alleen maar een deel van het verhaal. Maar ach. gedane zaken nemen geen keer. Voortaan zal het allemaal beter gaan." De gemeente kan nu immers naar de Agrarische Commissie toestappen en an dersom. „Nu hebben de agrari sche ondernemers één mond. Dat is voor de gemeente ook plezierig." Naast Griffioen bestaat de Agrarische Commissie uit groentekweker Paul de Koning, melkveehouder Aad Zonneveld en Leo van Vliet, die tuinder is. De commissie is bedoeld als klankbord voor alle Voorscho tense agrarische ondernemers, dus niet alleen die in het be dreigde gebied tussen Voor schoten en Leidschendam. ,rMaar we zijn geen individuele belangenbehartiger. Daarvoor moeten de agrariërs en tuinders bij organisaties als VVI.TO of CBTB zijn." Hadden de Voorschotense tuinders de handen niet eerder ineen moeten slaan? In Wasse naar bestaat bijvoorbeeld al dertien jaar een agrarische commissie. Volgens Griffioen was dit nooit echt aan de orde. „Kijk, agrarische ondernemers zijn per definitie individual^ ten. Bovendien hebben ze hun handen vol om hun zaak draai end te houden. Pas toen er echt wat aan de knikker was, met die Groennota, ontstond de behoef te om naar de overheid één front te vormen." Volgens Grif fioen is de nood nu nog niet echt aan de man. „Vandaag is er nog niks aan de hand. Mor gen ook niet. Het gebied heeft gewoon een agrarische bestem ming. Maar binnen enkele jaren moet het bestemmingsplan worden herzien en die groenno ta is daarbij een leidraad." Voor de Agrarische Commissie is het zaak om de vinger goed aan de pols houden. „Krijgt het gebied een andere bestemming, dan zijn de tuinders bang dat hun bedrijf doodbloedt, en dat ze uaii óp een gegeven mófiiéni helemaal geen kant meer op kunnen. Ze zitten met be drijfsopvolging. Veel zonen zul len zeggen: ik neem het bedrijf maar niet over, want hel moet toch weg. Verder zullen de tuin ders zich afvragen of ze nog wel moeten investeren. Maar doen ze dat niet, dan holt het zaakje achteruit." Een tuinder is erg gebonden aan zijn grond, weet Griffioen. „Hij wroet erin, houdt er van." Verhuizen met je tuin bouwbedrijf, dat doe je niet even. „Er zit ook een sociaal as pect aan. Want je kunt mis schien wel verhuizen naar Drente, maar je medewerkers dan? Die komen allemaal uit de directe omgeving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15