'Zonder Stathuys wordt Leiden sombere stad' D De Stemming Meester-oplichter laat verstek gaan bij behandeling rechtszaak Voetballende asielzoekers willen competitie spelen 7 Leiden Regio Keukenhof weer open Meer tenten toegestaan op camping Dijk en Burg iTERDAG 19 MAART 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND 071 356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 'hl mgerencentrum vreest voor voortbestaan igelijk: folken ken. N vorder ijwoiket jongerencentrum t Stathuys aan de Breestraat 19 erwor»-eigt het loodje te leggen door de reorganisatie in het r^Selzijnswerk 'n Leiden. „De discussie is een kant opge- msdagian die bedreigend is voor ons voortbestaan. Vooral het op de?sjuit dat welzijnswerk in Leiden buurt- en probleemge- tje va^ht moet zijn, vormt een gevaar. Want dit jongerencen- et everum is niet buurtgericht en we zitten hier ook niet om en snlöblemen van onze doelgroep op te lossen", aldus coör- moeitinator Blaaubeen. aande ook kIDEN WIM KOEVOET I zijn. I rnaare kracht van 't Stathuys is iratuuE,or de recente ontwikkelingen yens de zwakte, geeft hij toe. et jongerencentrum vaart wel :j de combinatie van een pop- pdium èn sociaal-culturele ac- viteiten. „Het is de som der elen waarvan we het moeten ebben." Blaaubeen spreekt in een succesformule. Woke- |ks krijgt hij achthonderd - on- 2^ .er wie veel Marokkaanse - jon- eren over de vloer. „Ons pu- i-Jiek is moeilijk te typeren maar in de beeldvorming is 't Stat huys bedoeld voor de volgende vier categoriën: 1. buitenlandse jongeren; 2. randgroepjongeren; 3. punkers en 4. ander vullis." Volgens Blaubeen verdient 't Stathuys een beter imago. Hij noemt het een van de weinige plekken in Leiden waar jonge ren van verschillende afkomst integreren alsof dat de gewoon ste zaak van de wereld is. Die succesformule is echter niet of nauwelijks in te passen in de nieuwe manier van wer ken in de club- en buurthuizen van SKIL, de overkoepelende stichting. In buurthuizen wor den immers geen poppodia draaiende gehouden. En de jon gerenwerkers van 't Stathuys, zoals Erik van Houten, zoeken hun werk vooral 'in de muziek' en niet in buurthuizen waar probleem-jongeren komen. Omgekeerd wil Blaaubeen ook niet dat probleemjongeren in 'zijn' Stathuys worden 'gepar keerd'. Bij 't Stathuys zijn ze een beetje jaloers op de overbuur man, het Leids Vrijetijdscen trum, dat is gevestigd aan Bree straat 66. De twee instellingen overlappen elkaar in een aantal opzichten, maar het LVC mani festeert zich zeker de laatste ja ren nadrukkelijk als een cul tuurcentrum en heeft daarom geen last van de reorganisatie in het welzijnswerk. Ondanks de overlappingen wil Blaaubeen de poppodium- functie van 't Stathuys niet kwijt. „Het uitgaansleven in Lei den kalft al zo verschrikkelijk af. Zonder popmuziek geen Stat huys. En zonder Stathuys wordt Leiden nog somberder. De stad zou alleen maar circuits over houden die bereikbaar zijn voor jongeren met problemen." Directeur H. Detmar van de pas opgerichte Leidse Welzijns organisatie zegt met nadruk dat hij 't Stathuys niet wil sluiten om het personeel, zeven part-ti mers, elders in te zetten. „Het stedelijk jongerenwerk hoeft niet buurtgericht te worden." Toch sluit hij veranderingen niet uit. ,,'t Stathuys zal net als andere welzijnsinstellingen pro jecten moeten uitvoeren waar aan een behoefte bestaat. Pop muziek is een manier om jon geren op te vangen en proble men te voorkomen maar er zul len verschuivingen optreden in het aanbod van 't Stathuys." Stathuys-coördinator Henk Blaaubeen en jongerenwerker Erik van Houten. „Als deze tent dichtgaat kalft het Leidse u 5SE CONNY SMITS 'armlefl)at de Keukenhof dit jaar bij :>ufront|jtstek in het teken van de tulp gedrukfaat, zal niemand verbazen. KgedruiUist in het jaar dat de vierhon- chtdruijerdste verjaardag van de tulp ;ctopan Nederland wordt gevierd, ligt let voor de hand dat de bloe- fientuin in het hart van de bol lenstreek aandacht aan het po- Julaire bolgewas schenkt. En ze MA jloet dat door tijdens de ope- lingsmaanden een grotere ver- cheidenheid aan oude en bij- iondere tulpen te laten zien lan ooit tevoren. De 45-jarige bollententoon- .telling, die vorig jaar een be zoekersaantal van 860.000 trok, ivordt elk jaar voor een derde gedeelte totaal vernieuwd. Tien tallen 'hofleveranciers', veelal r jollen telers uit de regio, zorgen 'erOflk jaar voor de bollen. Een POLITIEKE RUBRIEK /'In Leiden is het alle dagen bomendag. De natuur heeft er al een stem voordat Margje Vlasveld van de Groenen zelfs maar haar intrede heeft gedaan in de gemeenteraad. De politiek koestert de bomen die er al staan, plant er de komende tien jaar 3245 bij en neemt daarbij een structureel tekort van 260.000 gulden voor lief. In Leiden-Noord start binnenkort de actie 'bomen tegen racisme'. team van 35 vaste mensen is het hele jaar bezig het park voor te bereiden op de twee maan den dat de poorten zich ope nen. Zo vlak voor de opening loopt er inmiddels een hon derdtal werknemers rond, ter wijl dat aantal vanaf volgende week rond de 350 zal liggen. De Leidse burgemeester Goe- koop is gevraagd om op don derdag 24 maart de Keukenhof te openen als burgemeester van de stad waar Clusius er vierhon derd jaar geleden voor zorgde dat de eerste tulpebol het kopje boven Nederlandse aarde uit stak. De Keukenhof is vanaf 24 maart tot en met 23 mei dage lijks geopend van 8.0Q tot 19.30 uur. In het Koningin Beatrix Pa viljoen en het Atrium Paviljoen worden gedurende de ope ningstijden bloemenparades gehouden. Bedrijven voor meer dcfn honderdduizend gulden getild DEN HAAC/SASSENHEIM HENNY VAN EGMOND Een vals paspoort en een nagemaakte sala- risstrook waren voldoende voor de ABN- bank in Sassenhcim om de 31-jarige .Am sterdammer een lening van 20.000 gulden te verstrekken Hij nam direct 15.000 gul den contant op en kreeg ook nog een bankpas en vijftien Eurocheques mee. Het was een van de zaken waarvoor de meester-oplichter gisteren terecht moest staan bij de Haagse rechtbank. In totaal had hij zaken voor meer dan een ton opge licht. Tegen hem werd twaalf maanden cel geëist. Zelf was hij niet bij de behandeling van de zaak aanwezig. De meester-oplichter had in Sassenheim fors huisgehouden. De bank werd voor een kleine twintigduizend gulden opgelicht. Bovendien werd een garage een loer ge draaid. De man kocht een Volkswagen Golf met een waarde van 19.000 gulden. Hij le gitimeerde zich wederom met een vals paspoort en kreeg een kopie van het ken tekenbewijs. Met die kopie kreeg hij een lening voor aanschaf van de auto. Dat geld van die lening werd overgemaakt op een rekening van een kennis, waar de Amster dammer het later weer van afhaalde. De derde zaak die hem ten laste werd gelegd, betrof de oplichting in Primafoon- winkels. De man deed zich voor als werk nemer van diverse hotels en kocht op reke ning ten minste dertien telefoons en faxen bij de PTT-winkels. Het totale schadebe drag bedroeg, zo vertelde officier van justi tie mr. J. van Belzen, meer dan honderd duizend gulden. En de verdachte gaat gewoon door. In het verleden was hij al veroordeeld voor flessentrekkerij. „Deze man bereidt de op- iichtingszaken professioneel voor. De pa pieren zien er bedrieglijk echt uit", aldus de officier. „En intussen gaat hij gewoon door. Hij zwerft door het land om aanhou ding te voorkomen." Zij eiste twaalf maan den onvoorwaardelijke cel. Over twee weken doet de rechtbank uit spraak. Mexicaans verzet spreekt in Leiden Twee leden van het Mexicaans volksverzet geven aanstaande dinsdagavond 22 maart een spreekbeurt in buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85. Gewapende opstanden van zogeheten Zapatisten in het zuiden van Mexico brachten dat land dit jaar verschillende keren in het nieuws. Drie vertegen woordigers van Resistentia Mexicana, F. Imaz, P. Hernan dez en A. Lopez zijn nu op tour door Nederland om de situatie in hun land te verduidelijken. Lopez heeft op het laatste mo ment zijn komst naar Leiden af moeten zeggen omdat een vooraanstaand lid van zijn boe- renorganisatie is vermoord. De spreekbeurt in de Pancrat wordt aangevuld met video's en Mexi caanse muziek. De informatie avond begint om 20.00 uur. VRIJE TIJD e boom stijgt in Lei den tot grote hoog te. Qua politieke 7 jaandacht is hij de mens al voor- cbij gestreefd. En waar een boom jalleen het leven kan houden imet de wortels stevig in de 9 Jgrond, daar lijken de raadsleden 3 «als het over bomen gaat het aardse ontstegen. 6 Staat er groen op het menu van de gemeenteraad, dan fiadde- 5 Iren er als bij toverslag bosnim- Jfen door de raadzaal en sluipen 5 Jsaters over het parket. En die J zeggen dingen ais: „de belang rijke rol van de boom in de stad verdient meer erkenning." En: „de boom moet meer status krijgen." Of: „de kwaliteit van de beboming van de stad moet omhoog. De boom moet een duidelijke plek krijgen." Er is een ware boomcultus aan het ontstaan. -j De boompriesters en -prieste- ressen in de gemeenteraad heb- hen per decreet bepaald, dat leiden recht heeft op 0,35 boom per inwoner. U merkt straks niet meer dat u in de stad woont. Elke straat en steeg, elk plein zal straks in de schaduw liggen van weelderige blader kronen. Wat een genoegen moet dat zijn voor mensen met j een gevoelige huid. Bij de woor- den 'lommerrijke omgeving' glijden de gedachten over een paar jaar als vanzelf naar de ei- gen straat, j Leiden telt thans - het schijnt dat iemand zich de moeite heeft NOORDWIJKERHOUT. Camping Duin en Burg,mag tij dens Pinksteren en op Hemel vaartsdag meer gasten ontvan gen. Op het terrein mogen 140 in plaats van 68 tenten worden neergezet en daarnaast mag het parkeerterrein als noodopvang voor campers worden gebruikt. Voorts moet de discotheek in het pand Dijk en Burg worden gelegaliseerd. Met die voorstel len verschaft Noordwijkerhout duidelijkheid over de toekomst van het campingterrein aan het Westeinde. Nu wordt het pand aan het Westeinde gebruikt als discotheek/annex hotel, een si tuatie die door Noordwijker hout wordt gedoogd. Ook mo gen er officieel maar 65 tenten op de camping staan. Een on dernemersplan heeft duidelijk gemaakt dat 68 kampeerplek- ken nodig zijn en in piektijden het dubbele. Noordwijkerhout wil deze aantallen vastleggen in een kampeervergunning en het gebruik van het hotelpand rege len in het bestemmingsplan. De commissie voor ordeningsza ken ging gisteravond akkoord met dit voornemen. Smartlappen Het filiaal Morskwartier van de. Openbare Bibliotheek houdt een tentoonstelling met het the ma 'Smartlappen en Levenslie deren'. Het materiaal is afkom stig van het Theater Instituut Nederland. De tentoonstelling duurt tot en met 29 maart en is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Fietstocht Buurthuis Matilo organiseert op dinsdag 22 maart een fietstocht. De lengte van de tocht is onge veer 35 kilometer, maar het is ook mogelijk om een tocht van 15 of 20 kilometer te maken. De start is vanaf het buurthuis, Zaanstraat 126 tussen 9.00 en 9.30 uur. Bingo Speeltuinvereniging 'Zuider kwartier' houdt op dinsdag 22 maart een bingo. De avond be gint om 20.00 uur in het clubge bouw aan de Anjelierstraat. Voordracht Het Theosofisch Genootschap houdt op dindag 22 maart een openbare voordracht met de ti tel 'Staat ons lot in de sterren geschreven'. De voordracht be gint om 20.15 uur in de Pieters kerk, ingang Kloksteeg 16. Toe gang is gratis. Open dag De Ouderen Activiteiten Com missie organiseert op zaterdag 26 maart een open dag voor 55+ ers. De dag wordt gehouden in het Dienstencentrum Meren- wijk, Rosmolen 6. Het duurt van 10.00 tot 15.00 uur. 'Ze komen beslist, want ze zijn vreselijk gemotiveerd' Ellen Coremans, hier ingeklemd tussen haar fractiegenoten Steven Blok en Hans de Goede, vindt 3245 bomen erbij voor Leiden een stap in de goe de richting. Maar zij wil 'graag nog een schepje er bovenop'. getroost dat uit te rekenen - 0,27 boom per inwoner. „Veel te weinig", vindt Ellen Coremans, scheidend raadslid van D66. En zelfs een injectie van de leidse boomgaard met 3245 nieuwe boompjes is haar niet voldoen de. „Wij zouden er graag nog een schepje bovenop doen", zegt ze. Toe maar. De PvdA vindt dat Leiden- Noord op bomengebied priori teit moet krijgen. De bomen in die wijk zitten in een achter standssituatie. Daarom stemde tien procent er op de CD. Bedelf Noord onder het groen en alle proteststemmers keren terug in de sociaal-democratische moe derschoot, moet de PvdA-ge- dachthebben. Het is een prachtig cijfer - 0,35 boom per inwoner. Omgere kend betekent het, dat er voor iedere 2,8571428571 Leidenaar (inderdaad, de breuk repeteert) een hele boom moet worden geplant. Een landelijke norm naar het schijnt. En eensgezind meent de politiek dat het arm lastige Leiden daaraan moet voldoen. Terwijl die landelijke norm vast en zeker een soort van gemiddelde is, dat in be langrijke mate bepaald is door het feit dat in uitgéstrekte delen van dit land 35 en misschien wel 350 of 3500 bomen per in woner staan. De boom. Het nieuwe troetel kindje van de Leidse politiek. Voor het halen van de norm neemt de gemeente een struc tureel tekort van 265.000 gulden per jaar op de begroting van de afdeling Milieu en Beheer voor lief. Maar ach, wat zou het mooi zijn als die gezamenlijke liefde en bezieling eens voor een ho ger doel werden ingezet. M o snel als het bomen- W i besluit genomen werd. zo traag gaat dat bij beslissingen over bebou wing van nu nog ongerepte pol ders in de.Leidse regio. En die traagheid, zegt wethouder Tjeerd van Rij van ruimtelijke ordening, leidde tot de brief van zijn partijgenoot Hans Alders, die deze week politiek Leiden op zijn kop zette. De oceaanstomer ms Overheid is volgens Van Rij tien jaar doende geweest met de brief, waarin bebouwing van de Grote Polder, de Oostvlietpolder en Valkenburg worden geblok keerd. En toen las PvdA-minis- ter Alders dat explosieve epistel even vluchtig door en zette zijn krabbel. Helemaal niet raar, vindt Van Rij. Je kunt als minis ter niet alles in de gaten hou den. Maar Leiden was wel in last. Hoe kon de minister nou in één keer een streep zetten door alle grote bouwlocaties, waar de re gio potdomme vier jaar over had zitten hakketakken? „Heb ben we dan vier jaar aan bezig heidstherapie gedaan", zei W- D'er Laila Driessen. Wim Egels van D66 vroeg zich in gemoede af, of de PvdA-minister wel weet waar Leiden ligt en hoe het eruit ziet. Dat nu was een vreemde vraag. Alders is nog niet zo lang gele den, mét wethouder Tjeerd van Rij nota bene, op toernee ge weest in loeiden. In een mislukte poging om stemmen te winnen voor de PvdA. Dat was vlak voor de verkiezingen. Dus ergens in zijn achterhoofd moet de druk bezette bewindsman toch nog een wel een vage herinnering hebben aan de Sleutelstad. Het is op zijn minst merkwaar dig dat Van Rij, een dag op FOTO LOEK ZUYDERDUIN sjouw met zijn hooggeplaatste partijgenoot, niet over bebou wing van de polders heeft ge sproken. Het is het belangrijkste onderwerp in zijn wethouders portefeuille. Hij is er dag een uur mee bezig. Toch is dat de enige conclusie die uit de verklaring van Van Rij te trekken valt. Alders wist van niks. Hij wist niets van de dis cussies in de I-eidse regio over polderbebouwing. Anders zou er wel een belletje zijn gaan rin kelen toen ambtenaren hem de gewraakte brief onder de neus schoven. Woensdag was Van Rij bij Al ders op de koffie. Op de brief over de polderbebouwing wilde de minister, aldus Van Rij. niet uitvoerig ingaan. Hij was niet voorbereid. Het is bijna ongelo felijk. Maar als we Van Rij mo gen geloven is het waar: de mi nister geeft zijn fiat aan brieven waarvan hij de strekking in de verste verte niet doorziet. En waarmee hij zowel de provincie als de Leidse regio de gordijnen injaagt. Zou dat dan politiek zijn? Even een paraafje zetten? KATWfcK CLAZINUS VAN DE ROTTE Trainer H. Imthorn is stipt op tijd op het sportveld van atlc tiekvereniging Rijnsoever in Katwijk. Hij wacht op 'zijn jon gens'. „Ze komen beslist, want ze zijn vreselijk gemotiveerd. De eerste keer toen het zo regende, kwamen ze ook." Imthorn, scheidsrechter bij voetbalvereniging Katwijk, traint een groep enthousiaste voetballers uit de Katwijkse asielzoekerscentra. Samen met het raadslid N. Zwaan heeft hij het initiatief genomen. „Die jongens zitten de hele dag in het centrum en hebben hele maal niets te doen. Ze vervelen zich te pletter. Omdat een groot aantal van hen in hun thuisland ook gevoetbald heeft, leek het ons een goed idee een elftal voor asielzoekers op te richten. Dan kunnen die jongens zich ook eens lekker uitleven." Het elftal heeft volgens Im thorn ook een belangrijke socia le functie voor het dorp. „Voet bal verbroedert. Overal in de wereld wordt deze sport ge speeld. Ik zou willen dat mijn elftal ook competitie kan gaan spelen. Dan kunnen de asiel zoekers kennismaken met de Katwijkse bevolking en meer naar buiten treden.aldus trai ner Imthorn. Wanneer er tien spelers zijn gearriveerd, besluit Imthorn dat er genoeg zijn om te voetballen: de training kan beginnen. Ter wijl Imthorn met oranje pion netjes de goals uitzet, noteert Salah Hamawais de namen van de nieuwkomers. Hij heeft zich opgeworpen als de coördinator van het elftal. Er zijn twee nieu we spelers bij gekomen, waar door het aantal voetbaliers op 19 is gekomen. Hetze Hamawais is een Koerd met een Iraaks paspoort. Hij is geboren in Koeweit en heeft er zijn hele leven gewoond en gewerkt. Na de Golf-oorlog is hij het slacht offer geworden van de hetze, die de Koeweitse regering ont ketende tegen iedereen die iets te maken had met Irak: hij werd het land uitgezet, affeen omdat hij een Iraaks paspoort heeft. Sinds een half jaar is de Koerd in een Katwijks asielzoekerscen trum ondergebracht. Zijn Ne derlands is nog te gebrekkig om verstaanbaar te zijn. In gebro ken Engels vertelt hij over het team: „Wij hebben in het team jongens uit Irak. Iran, Koeweit, Syrië en Somalië. Maar al die verschillende nationaliteiten bij elkaar, dat geeft geen proble men. Ook de jongens uit Irak en Iran kunnen het goed met el kaar vinden. Het zijn de rege ringen die tegen elkaar vechten, niet de gewone mensen. We zijn allemaal vrienden." „Het speelveld heeft de goede afmetingen", vertelt Imthorn terwijl het afsluitende 'potje' voetbal wordt gespeeld, „maar daar is alles wel mee gezegd. Ik heb nauwelijks faciliteiten om de spelers fatsoenlijk te trainen. Ik heb de gemeente gevraagd om geld voor meer ballen, voor voetbalschoenen en shirts, maar ze hebben nog geen geld toegezegd. Om het team onder te brengen in een voetbalver eniging. moet er geld voor de contributie op tafel komen. Maar het enige dat ik tot nog toe gekregen heb is één voetbal van de noodopvang voor asiel zoekers. De gemeente Katwijk heeft de mond vol van asielzoc- kersopvang. maar als het erop aankomt, doet ze heel erg moei lijk." Wethouder H. van Mierlo die vluchtelingenopvang in zijn portefeuille heeft, reageert laco niek op de beschuldiging van Imthorn: „Ik ken de klacht niet" zegt hij. „De heer Imthorn doet er goed aan zich tol de ge meente te richten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13