Wakkere Bonder looft kerkorde L Kerk Samenleving ZATERDAG 19 MAART 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-356443 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Normen en waarden De l^eiderdorpse predikant B.A.M. Luttikhuis las onlangs dat WD-lijsttrekker Bolken- siein pleitte voor meer aan dacht voor normen en waar den in onze samenleving en voor een grotere rol voor ker ken en religieuze stromin gen. „Misschien hebt u het ook gelezen in uw krant en misschien herinnerde u zich daarbij ook dat nog niet zo lang geleden minister Hirsch Ballin een soortgelijke op roep deed", schrijft hij in het blad 'Ontmoeting', het kerk blad van de I lervormde-Ge- refoimeerde Kerkengemeen- schap Leiderdorp. „Die deed dat toen zelfs rechtstreeks tot de kerken: leer de mensen weer het verschil tussen mijn en dijn; breng ze weer waar den en normen bij." Vrijheid, blijheid Luttikhuis is enerzijds blij met dat soort uitspraken. „Ze verwoorden namelijk op zijn minst toch iets van een groeiend besef in de maat schappij: misschien was het verlies wel groter dan de winst toen we riepen 'vrij heid, blijheid', en het geloof van onze voorouders de deur uit deden. Anderzijds word ik er ook enigszins verdrietig van: want met dit soort op merkingen wordt de kerk steeds weer neergezet als een soort Nationaal Instituut Voor Normen en Waarden. I n dat is zij niet. De roep om normen en waarden aan de kerken doel mij weieens denken aan vroeger. Toen riepen wij als kinderen ook weieens: wel de ballen, maar niet de soep. Maar helaas: die ballen waren bij ons thuis niet los verkrijgbaar." Liefde-ant woord Zo is het volgens Luttikhuis ook met liet evangelie van God dat de kerk verkondigt. „Daarin gaat het niet in de eerste, maar pas in de twee de plaats - nee. eigenlijk zelfs pas in de derde plaats - over normen en waarden. In de eerste plaats gaat het daarin over Gods liefde voor zijn mensenkinderen: in de twee de plaats wordt de mens daarin opgeroepen die liefde van God met wederliefde aan God en zijn naaste te beant woorden: en pas in de derde plaats wordt aan dat mense lijke liefde-antwoord invul ling en inkleuring gegeven met behulp van normen en waarden. Voedzame soep Over leven met normen en waarden kan de kerk slechts verkondigen wat zij van haar Heer Jezus Christus geleerd heeft, meent Luttikhuis. „Zulk leven met normen en waarden begint bij het leven uit de liefde van God. 1-n de kerk herinnert zich boven dien de talloze aanvaringen van lezus met de Farizeeën. Die laatsten boden het volk al te dikwijls precies datgene waarom nu ook weer ge vraagd wordt: normen en waarden als los verkrijgbare artikelen. Jezus laat hen dan 1 zien: als je Gods liefde daar uit verwijdert veroorzaken diezelfde goedbedoelde nor men en waarden vaak meer onrecht dan recht en doen ze meer kwaad dan goed. Dus hoezeer het ons ook spijt voor allen die wel geïnteres seerd zijn in het derde, maar niet in het tweede en eerste, toch moeten we als kerk zeg gen: je doet jezelf te kort als je alleen om de ballen vraagt. Want je hebt als mens èn als maatschappij het voedzame van de hele soep nodig om te leven." Vlaardingse predikant P. van den Heuvel 'In Gesprek...met zijn achterban Van den Heuvel mag dan met volle overtuiging lid zijn van de rechtervleu gel van de Hervormde Kerk, de ongemeen felle kritiek die de Bond heeft op de nieuwe kerkorde deelt hij niet. VLAARDINGEN DICK VAN DER PLAS Om het gesprek met de eigen achterban en andere critici van het Samen op Weg-proces aan te gaan, gaf hij in eigen beheer een brochure uit waarin hij stap voor stap beschrijft hoe her vormden, gereformeerden en lutheranen tot elkaar zijn geko men. En waarin hij uiteenzet waarom naar zijn mening de kerkorde van de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk een heel goed te verdedigen werkstuk is. „Het klinkt natuur lijk gek, maar de sterke kant van deze kerkorde is nu juist dat zij zo dicht tegen de huidige her vormde kerkorde aan ligt", meent Van den Heuvel. „Dat maakt haar juist voor hervorm den zo herkenbaar." De Vlaardingse predikant kan met enig gezag over die her vormde kerkorde spreken. Hij is voorzitter van de commissie voor kerkordelijke aangelegen heden van de hervormde syno de en staat bekend als 'kerk rechtspecialist'. Als zodanig maakt hij ook deel uit van de werkgroep die van de gezamen lijke vergadering van hervorm de, gereformeerde en lutherse synoden de opdracht kreeg voor de 'verenigde kerk' de nieuwe kerkorde te maken. Dit werkstuk is inmiddels 'in eerste lezing' door de synoden behandeld en ligt momenteel bij de kerkeraden en classicale vergaderingen om advies. Het is dan ook niet toevallig dat Van den Heuvel op dit moment komt met zijn brochure 'In Ge sprek...'. „Het afwijzende geluid van de Gereformeerde Bond klinkt massief door. Het leek me goed te benadrukken dat er ook binnen deze groepering men sen zijn die de problematiek ge nuanceerder bekijken", zegt hij daarover. Zijn eigen brochure wijkt in zoverre af van de offi ciële toelichting van de com missie kerkorde, dat hij weet 'wat er hinnen de Bond leeft'. „Ik spreek de taal en men weet dat ik binnen de Gereformeerde Bond geworteld ben. Dan komt dat toch anders over." De reacties op en de belang stelling voor de 40-pagina's tel lende uitgave van 'In Gesprek...' hebben hem op z'n zachtst ge zegd verbaasd. De eerste oplage van 1000 exemplaren was bin nen een week uitverkocht, de tweede oplage van 1600 stuks ging inmiddels dezelfde weg en van de derde oplage van weer 1000 exemplaren is ook al een flink deel afgezet. „Omdat ik het allemaal in eigen beheer doe en het geld op mijn girorekening binnenkomt, kan ik ook zien waar de brochures heengaan. Het grappige is dat er vanuit de hele breedte van de kerk be langstelling voor is, zelfs onder gereformeerden en luthera nen." Maar het merendeel be landt toch in de doelgroep waarvoor de brochure is be doeld: de gereformeerde bonds- gemeenten. Van den Heuvel: „Er zijn kerkeraden die voor elk lid een exemplaar bestellen." Alleen van de zijde van hel hoofdbestuur van de Bond blijft het tot nog toe 'oorverdovend stil'. De predikant beseft dat hij binnen de modaliteit een min derheidspositie inneemt. „Niet De toewijding waarmee predikant P. van den Heuvel meewerkte aan de nieuwe kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland, werd hem niet door al zijn gemeenteleden in dank afgenomen. „De dominee heeft zitten slapen en wij liggen er wakker van!", luidde één van de reacties waarmee zijn ouderlingen terugkwamen van een huisbezoek. Onbegrijpelijk, werd het gevonden, dat uitgerekend Van den Heuvel zich inzette voor het 'opheffen' van de hervormde kerk. Als lid van de Gereformeerde Bond zou hij beter moeten weten. Dominee P. van den Heuvel: „Het zou ook niet reëel zijn om deze kerkorde te vergelijken met mijn ideaalbeeld." FOTO BEN DE BRUYN iedereen zal dat kunnen begrij pen. Maar het is frappant dat ik tot nog toe uitsluitend positieve reacties heb gehad. Ik heb de brochure ook niet provocerend of uitdagend geschreven. Ik wil alleen het gesprek op gang brengen." Groeiproces Van den Heuvel spreekt met waardering over de manier waarop de werkgroep kerkorde zich van haar taak heeft gekwe ten. „Er is heel intensief gestu deerd en overlegd om tot een zo goed mogelijk resultaat te ko men. En hoewel er natuurlijk sprake was van een hele brede samenstelling, was het eindre sultaat toch zodanig dat we er als één geheel achter konden staan." Daarmee wil de predi kant niet zeggen dat er voor hem een 'ideaalprodukt' tot stand is gekomen. „Het zou ook niet reëel zijn om deze kerkorde te vergelijken met mijn ideaal beeld. In de huidige hervormde kerkorde kan ik ook gemakkelijk wel 25 zaken opsommen die volgens mij beter hadden ge kund. Maar dat is niet de be doeling. Waar het om gaat is dat er een werkstuk ligt dat ik graag wil verdedigen." Een sterk punt van deze nieu we kerkorde noemt Van den Heuvel dat 'het apostolaat en het belijden in één greep wor den genomen'. „Dat is winst ten opzichte van de huidige her vormde kerkorde, waar deze elementen gescheiden zijn. Het apostolaat gaat daarin nog vooraf aan het belijden en daar mee zijn we in hervormd-gere- formeerde kring nooit gelukkig geweest. In het nieuwe stuk zijn ze met elkaar vervlochten en kunnen ze niet meer tegen el kaar worden uitgespeeld." Een ander pluspunt noemt de predikant dat 'de kerk van het Woord' zo sterk wordt onder streept. „En dat het de kerk van Jezus Christus is. De Gerefor meerde Bond mag dan in een officiële reactie gezegd hebben dat Jezus Christus niet meer in de kerkorde terug te vinden is, Zijn naam wordt in dit stuk veel vaker gebruikt dan in de huidi ge hervormde kerkorde." Ook de 'spanningsverhouding' tus sen ambt en gemeente is vol gens Van den Heuvel in de nieuwe versie heel zorgvuldig geformuleerd. „Er wordt sterker benadrukt dat de kerk niet al leen uit ambten bestaat." Minder te spreken is hij over het weglaten van een artikel over het huwelijk, waarvoor binnen de werkgroep geen overeenstemming bestond. „Maar zelfs Calvijn is er destijds niet in geslaagd om alles waar hij voor stond in de kerkorde op te nemen. De ideale kerkorde zullen we beleven in het Ko ninkrijk Gods en daar hebben we haar niet meer nodig." Versplinterd Veel kritiekpunten en vragen van de Gereformeerde Bond kan Van den Heuvel 'begrijpen'. „En voor een deel onderschrijf ik die ook wel. Alleen de eind conclusie dat deze kerkorde 'een ondeugdelijke basis voor kerk-zijn' is, neem ik niet voor mijn rekening. Binnen de Bond wordt de kerkorde teveel ge toetst aan het eigen ideaalbeeld. Terwijl je je zou moeten afvra gen: Kan ik er, in de huidige po sitie waarin de kerk verkeert, mee leven? Ja, zeg ik dan. dat is heel goed mogelijk." Wie zich beperkt tot het aan wijzen van de zwakke punten uit de nieuwe kerkorde, moet volgens Van den Heuvel ook de zwakke plekken in het huidige kerkelijke leven aanwijzen. „Als de stelling alleen maar is dat de Hervormde Kerk moet blijven bestaan, gaat men voorbij aan het feit dat die kerk ook op een verschrikkelijke manjer ver splinterd en verdeeld is. Daar moet je je ook voor schamen. Het is mij te gemakkelijk als het behoud van de bestaande kerk uitgangspunt en normatief wordt." De 'liefde voor de kerk' op grond waarvan veel critici hun houding zeggen te baseren, deelt Van den Heuvel. „Alleen deel ik hun standpunt niet dat we die kerk kwijtraken als we samengaan met gereformeer den en lutheranen. Als de her vormde kerk, de vaderlandse kerk, verbreed en herenigd wordt met de Gereformeerde De brochure in Gesprek...' telt 40 pagina's en kan worden besteld door 6,95 gulden per exem plaar (incl. verzendkosten) over te maken op giro 681714 ten name van P. van den Heuvel te Vlaardingen, onder vermelding van in Gesprek Kerkorde'. Bij bestelling van 10 of meer exem plaren kost de brochure 5,50 gulden per exemplaar (incl. verzendkosten). Kerken - zoals twee stromen die weer in één bedding komen - dan betekent dat toch geen breuk met het verleden? Ik ge bruik in mijn brochure het beeld van de rivieren de Lek en de IJssel, die op een bepaald punt samenkomen en verder stromen. Dan spreek je toch niet van een nieuwe rivier? Het vormen van een Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland is het samenvoegen van een erfe nis die een tijd lang gescheiden is geweest. Ik hecht er buitenge woon aan dat die erfenis, die verbondenheid, meegaat in de nieuwe kerk en ik kan ook aan geven dat dat zo is. Er zit een enorme continuïteit in." Van den Heuvel noemt het 'een verschrikkelijke ramp' als (een deel van) de Gereformeer de Bond zich inderdaad zou af scheiden. „Ik kan me ook niet voorstellen dat dat gebeurt. Het zou betekenen dat het her vormd bewustzijn door de Bond wordt losgelaten. Het is toch juist de roeping van de Gerefor meerde Bond om in dat geheel van de grote vaderlandse kerk, in die grote verscheidenheid, te staan?" De Vlaardingse predikant wijst er nog maar eens op dat de Gereformeerde Bond ook in 1951, bij het vaststellen van de huidige hervormde kerkorde, heel sterk verzet heeft gepleegd. „Er werd ook toen een onvoor waardelijk 'nee' uitgesproken, dat willen we na veertig jaar nog weieens vergeten. Als je nu ziet hoezeer die kerkorde juist door de Bond wordt verdedigd, kun je je afvragen of men destijds niet veel te bang is geweest. Misschien is dat nu wel weer het geval..." COLOFON l.EIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G P Arnold (adj). Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9 30- 11 30 uur 071-356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES(Sleutels) ma -vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (md BTW) per acc giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19 30 uur. zat 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 Nieuwe partij poollucht De noordwestelijke stroming met open luchten en soms een gure bui werd vrijdag even onderbroken toen verschillende golven met war me oceaanlucht aan het koudege- bied bij ons begonnen te knagen. Een eerste golf op het warmtefront trok in de ochtend over België naar het oosten Het afwisselende weer beeld met stapelbewolking en op klaringen bleef zodoende nog een groot deel van de dag onaangetast en dankzij de beduidend afgeno men wind voelde het bij 7 graden niet echt koud aan. Een volgende frontale storing kwam boven Ierland tot ontplooiing en had het wel op ons land ge munt. Flink uitdiepend trok de la- gedrukkern in de richting van het Waddengebied en smeerde in de avond een intensief neerslaggebied over alle uithoeken van Nederland. Slechts even wist de zachte lucht zich kenbaar te maken, maar uit eindelijk sleurt de naar Polen weg trekkende depressie aan zijn ach terzijde een nieuwe partij poollucht over ons land. Dat betekent sim pelweg dat we vandaag weer in het frisse, buiige weertype zijn terecht gekomen. Ook morgen kunnen er winterse buien overtrekken, soms k#— HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met mg aangewakkerd door pakketjes t kou in de bovenlucht. Zulke st^ W gen kunnen de buien tot lijnen™ vormeloze klonten aaneen late t groeien, maar ze trekken snel v A bij en dan is er alle ruimte voor flinke opklaringen. Vooral aan kust zijn de zonnige momentei langer Landinwaarts is er overl een sterkere opwarming met v| meer opbollende cumuli dan I, de kust. Een typische dagelijk# gang, waarbij de stapelwolken gen de avond weer inzakken. N mate het warme seizoen vorder zal dit dagelijkse ritme bij wolkat vorming steeds duidelijker worfeigt en aan zee meer zonne-uren op i veren. De weersverbetering, ó\r eerst voor maandag en dinsdagian i voorzien, wordt voorlopig op deoS]uj ge baan geschoven. Zondagnac", trekt nog een zwak ruggetje var^"11 gedruk voorbij, waarbij het everum helder en rustig is met kans opro^j lichte vorst. Daarna houden sn( trekkende depressies vrij moeiflriati loos de wisselvalligheid gaande Wind en regen zullen dus ook klPEN mende week van de partij zijn. stroming krimpt iets meer naare ki zuidwest, zodat de temperatuur c wat oploopt. ven< et jo Noorwegen: Aan de meeste kusten be wolkt en een enkele sneeuwbui Landinwaarts overwegend droog en meer zon. Middagtemperaturen rond het vriespunt, in het binnenland op sommige plaatsen lichte vorst. Zweden: Wolkenvelden, in het bin nenland ook wat zon. Langs de zuidelijke kusten kans op een sneeuwbui. Temperaturen 's middags iets dalend tot rond het vriespunt in het zuiden en matige vorst in het noor- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag wisselend be wolkt en een enkele win terse bui. In Ierland droog. Zondag overal waarschijn lijk droog en nu en dan zon. In Ierland toenemende bevolking gevolgd door re gen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag veel bewolking en eerst nog enige tijd regen, op de toppen van de Jura en Vogezen sneeuw. In de loop van de dag van het noorden uit opklaringen Zondag op de meeste plaatsen droog en afwisselend zon en bewolking. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden, zon dag iets koeler. Portugal: Vrij zonnig.Zondag in het noorden enke le wolkenvelden. Langs de westkust soms hardnekkige mist. Maxima bij Faro eerst nog 21 graden Spanje: Vrij zonnig, langs de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden Droog. Middag- temperatuur rond 22 graden, aan de Golf van Biskaje maxima rond 15 gra den. In Andalusië loopt de temperatuur zondag op tot 27 graden Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. In het noorden kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 25 graden Tunesië: Zonnig en warm wèer met middagtem peraturen van ongeveer 23 graden. In het zuiden nog iets warmer. Zuid-Frankrijk: Zaterdag wolkenvelden en vooral in het noorden nu en dan regen, in de zuidelij ke departementen droog en geregeld zon. Zondag geleidelijk droog en wat meer zon Er waait dan een stevige Mistral Middagtemperatuur ongeveer- 16 graden, aan de Middellandse Zee kust tegen de 20 graden. In de Alpen perioden met regen sneeuwgrens onge veer 1200 meter. Zondag afnemende neerslagkansen. In de Pyreneeën gere geld zon en droog. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Alpen enkele graden onder nul, in de Pyreneeën enke le graden erboven. Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog met maxima rond de 21 graden. Italië: Overwegend zonnig maar in het noorden beide dagen enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur iets oplopend tot onge veer 19 graden, in het uiterste noorden enkele graden lager. In de Italiaanse Al pen en in de Dolomieten wolkenvelden en zaterdag boven 1500 meter kans op wat sneeuw. Zondag droog Tempera tuur op 2000 meter rond het vriespunt. Corsica en Sardinië: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. In het noor den meer bewolking. Middagtempera tuur aan de stranden oplopend tot tegen de 20 graden. Duitsland: Zaterdag bewolkt en perioden met re gen. in de bergen sneeuw. In het noor den wat zon. Zondag afnemende neer slagkansen maar nog wel een enkele winterse bui. Middagtemperatuur zon dag dalend naar ongeveer 5 in het noor den en 10 in het zuiden. In de Beierse Alpen sneeuwgrens dalend naar onge veer 500 meter. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en vooral aan de noordflank van de Alpen van tijd tot tijd regen of sneeuw. Zondag gelei delijk droger De sneeuwgrens daalt naar ongeveér 1000 meter, in het zui den iets hoger. Middagtemperatuur op 2000 meter ongeveer -3 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, sneeuw valt boven de 800 'tot 1200 meter. In Karinthië en Steier- mark wat zon en waarschijnlijk droog Middagtemperatuur op 2000 meter zondag ongeveer -5 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind -won ZONDAG 20 MAART 1994 ?ed( Zon- en maanstanden Zon op 06 41 Zon onder 19olii Maan op 10.44 Maan onder 0^ Waterstanden Katwijk Hoog water 07.42 20 19 Laag water 03.35 16.05 MAANDAG 21 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06 39 Zon onder 18 Maan op 11.45 Maanonder03 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.53 21.49 Laag water 04.36 17.21 - Weerrapporten 18 maart 19 u Aberdeen hagelbui arbew windst 16 13 Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Kiagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Warschau Wenen Buenos Aire: Los Angeles New York 29 14 21 14 Ik 25 12 ijd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12