Leiden O )mgangsregeling ïidt tot afrekening I AZL zet pas-gediplomeerden op straat 'Leiden dreigt te verslonzen' Niet meer 'blauw' in de Merenwijk Éfe Onzekerheid troef in Van Hogendorpstraat Oegstgeest bang voor een gedwongen grenscorrectie Loesje-citaten RDAG 19 MAART 1994 ^^BHFNNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 BB. HERMAN JOUSTRA itppiiiH maar hinnpnknrt JL CU JL JL dat werkelijkheid bij het ?misch Ziekenhuis Leiden, iekenhuis zegt de leerling- eegkundigen die deze zo- hun diploma halen geen baan te kunnen bieden, lie reden wordt het dienst- nd onmiddellijk opgezegd hen die hun examen met IAAG/LEIDERDORP Y VAN EGMOND de moord gaat een lange geschiedenis vooraf zo elde officier van justitie mr. tn Ek gisteren de Haagse tbank. Van Es scheidde van man, de zoon van de arige verdachte uit De Lier. r dochter bleef bij haar op Leidse woon wagen centrum len, haar zoontje ging met vader naar een kamp in De De vrouw begon een nieu- relatie met een 34-jarige 3enaar. En dat beviel haar ex Haar nieuwe vriend zou met handel in drugs bezig den. Op 18 april leidde dat een ruzie in een washok op woonwagenkamp aan het jkvaartplein. De ex zou daar- jeen pistool hebben getrok- 1 en geschoten, overigens hder iemand te raken, ■ka belastende verklaringen de vrouw en haar vriend rd de man opgepakt en later )r de rechtbank tot 30 maan- 1 cel veroordeeld. Hij is ove- ens in hoger beroep en dat jpt nog. Tijdens de rechtszaak am het tot een ruzie tussen j vader van de man en zijn prmalige schoondochter. Hij Jweet haar te hebben gelogen er het voorval in h<jt washok »t als doel haar ex in het ge lig te krijgen, waardoor zij jigelijk weer de voogdij over ar zoon kreeg. Tijdens die ru- zo verklaarden diverse ge- gen, zou de ex-schoonvader ben geroepen: „Dit gaat je ouwen, dit kost je je leven." I'd rei ml augustus ging de vrouw naar Leidse advocaat. Zij voelde h bedreigd door haar voor- lige schoonvader en wilde _vies. „In die periode is.ze vele alen geïntimideerd en be- *eigd", aldus Van Ek. Aan het nd van augustus beperkte ze ivendi'en de omgangsregeling 3DEN ERNA STRAATSMA let wijkbureau van de politie tordt een stuk groter, maar het niet zo dat 'het blauw' in de Iraten van de Merenwijk fors ieneemt. Dagelijks zijn'er twee Dt vier agenten extra in het lieuwe wijkbureau aan de Pel- holen, dat burgemeester Goe- pop gisteren officieel opende. Maar het was de bedoeling om iet aantal agenten op straat te crdubbelen", zegt groepschef Inja Leemans, „en dat is ge leurd. hoe mager dat aantal lok is." Twintig extra wijkagenten die 'j)n 'toebedeeld' aan de Meren- vijk zijn niet permanent aan- vezig in het nieuwe bureau. Ze lijn als assistent-surveillanten hzetbaar voor het hele district leiden en Voorschoten). Als ze leen meldingen krijgen van het loofdkantoor kunnen ze aan de llag in de Merenwijk. De Merenwijk heeft in Leiden lis eerste een eigen wijkteam 3at ook voor bewoners van het Houtkwartier, Poelgeest en de Vogelwijk is bedoeld. Met de nieuwe werkwijze hoopt de po- ptie een beter contact met de fïurgers te hebben en zodoende Sneller en efficiënter te kunnen kerken. Het is de bedoeling om Ook in vijf andere, door de poli tie samengestelde, wijken poli tieteams te installeren. succes hebben afgelegd. Dat kunnen er maximaal 24 zijn. De leerlingen kregen dat onlangs te horen op een speciaal belegde informatiebijeenkomst. Tot nu toe was het nog altijd mogelijk gebleken pas-gediplo- van haar voormalige schoonfa milie met haar dochter. En dat leidde uiteindelijk tot de afrekening, zo stelde Van Ek. Haar Haagse vriendin, die in middels als tussenpersoon tus sen Van Es en haar voormalige schoonfamilie optrad, maakte een afspraak begin september voor een ontmoeting met de 53-jarige uit De Lier om te pra ten over de kinderen. De man kwam niet opdagen voor wat de officier^ 'de generale repetitie' noemde. Een nieuwe afspraak werd gemaakt op 25 september. En toen verscheen de man wel in gezelschap van de nog steeds onbekende moordenaar, aldus Van Ek. De aanklacht tegen de man steunt op twee pijlers: de vele belastende verklaringen die zijn afgelegd over de bedreigingen die hij zou hebben gepleegd en mededelingen van de Haagse passagiere die de man uit De Lier zou hebben herkend. Zij wil dat overigens niet onder ede verklaren, omdat ze bang is ook te worden geliquideerd. Boven dien haalde Van Ek een gedeti neerde aan die samen met de zoon van de verdachte in een cel op het Leidse bureau had gezeten. De ex-man vertelde zijn celmaat dat hij 'zijn vader opdracht had gegeven zijn ex af te maken. Ze heeft me nu al te veel kunstjes geflikt. Door haar zit ik nu vast'. Dronken De verdachte hield echter con sequent vol niets met de zaak te maken te hebben. Hij stelt tij dens de schietpartij dronken te zijn geweest in een kroeg in Bleiswijk. De nacht bracht hij door in een woonwagen op het Zoetermeerse centrum. Een aantal mensen heeft ook ver klaard hem op beide plaatsen te hebben gezien. Maar volgens de officier zijn die verklaringen al lemaal gelogen. „De groep mensen die rond deze verdach- De Merenwijk had al enige tijd een klein wijkbureau in de Stellingmolen, maar door de personeelsuitbreiding is dat te klein geworden. Het uitgebreide team is verhuisd naar een voor malig kantoor van een bedrijfs vereniging aan de Pelmolen 3. De openingsuren van het nieu we bureau zijn verruimd; wijk bewoners kunnen er elke werk- meerden binnen het ziekenhuis te werk te stellen. Maar de ver wachting dat er binnen een paar jaar sprake zou zijn van een tekort aan verpleegkundi gen, noopte het AZL de laatste jaren naar eigen zeggen tot een beleid om het verloop van ver te zit, is ervaren in het vergaren van getuigeverklaringen", aldus Van Ek. Volgens de advocaat van de verdachte, mr. M. Hattinga Ver- schure, staan tal van verklarin gen vol onwaarheden. De advo caat benadrukte dat het inmid dels om een strijd tussen twee woonwagencentra gaat. En dat de inzet de kinderen zijn. Vol gens hem zijn daarom ook veel belastende verklaringen afge legd met in het achterhoofd de vopgdij over de kinderen, die inmiddels is toegewezen aan de ex-man van het slachtoffer. Hattinga Verschure ging ver der uitgebreid in op de verkla ringen van de Haagse passagie re. Hij constateerde dat ze vele malen haar verhaal had gewij zigd en noemde haar vergarin gen zelfs 'leugenachtig'. „Zij heeft voor de 25ste september tegen een aantal mensen ge zegd bang te zijn om te worden doodgeschoten. Bovendien zijn de geruchten ook heel sterk dat zowel het slachtoffer als haar Haagse vriendin betrokken zijn bij de handel in verdovende middelen. Dat aspect is nauwe lijks door de politie onder- De verdachte sprak het ver moeden uit dat zijn ex-schoon- dochter door lieden uit het drugmilieu was vermoord. Vol gens zijn advocaat zou de Haagse hebben gelogen in haar verklaring omdat ze banger was voor de werkelijke daders dan voor zijn cliënt: „Want dat ze de werkelijke daders kent, daarvan ben ik overtuigd." De rechtbank doet op don derdag 31 maart uitspraak. opent de juiste deuren voor u! M 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden dag tussen 9 en 17 uur terecht. Het wijkbureau is een soort fi liaal van het hoofdkantoor aan de Langegracht. De politieme dewerkers worden geacht alle voorkomende werkzaamheden in de wijk zelf af te handelen. Van het houden van surveillan ces en beslechten van burenru zies tot het opnemen van aan giften. Leemans: „Twee mede- pleegkundigen terug te bren gen, zo staat te lezen op een se rie informatievelletjes die de leerlingen kregen uitgereikt. Dat beleid heeft er inmiddels toe ge leid dat het verloop binnen het ziekenhuis flink is gedaald. Met andere woorden: er ontstonden LEIDEN ERNA STRAATSMA Het besluit over renovatie of sloop van 161 woningen in de Van Hogendorpstraat en omge ving is opgeschort tot in 1998. Uitstel is noodzakelijk omdat Woningbouwvereniging Leiden (WBL) niet genoeg geld heeft voor een definitieve oplossing voor bewoners van het ernstig verzakte complex. De komende vier jaar moeten de huurders van betrokken wo- werkers zijn er om contacten te onderhouden met buurtvereni gingen, scholen en andere orga nisaties. Drie medewerkers as sisteren bij surveillances en doen verder al het voorkomen de politiewerk. Deze vijf vor men het gezicht van de wijk, zij zijn altijd aanwezig. De overige vijftien medewerkers zijn wisse lend aanwezig." minder vacatures. Dit jaar is bo vendien sprake van een aantal maatregelen waardoor het aan tal vacatures naar verwachting nog geringer zal zijn dan in voorgaande jaren. Het betreft hier onder meer ningen genoegen nemen met schamele onderhoudswerk zaamheden. De WBL stelt per woning 1500 gulden beschik baar om de ernstigste proble men te verhelpen. Het komt er op neer dat de corporatie alleen reparaties uitvoert om de wo ningen wind- en waterdicht te houden. Vanwege de geldnood van de WBL worden reparaties aan de woningen in volgorde van ur- Het werkterrein van het Me- renwijkse politieteam is uitge breid met de Vogelwijk, Hout- kwartier en Poelgeest. Volgens Leemans vloeit die beslissing voort uit een wens van de ge meente. die ook een wijkinde- ling van Leiden heeft gemaakt. Door de drie wijken bij de Me renwijk te trekken komt de wij kindeling van de politie voor een groot deel overeep met de wijkindeling van de gemeente. Vogelwijkbewoners zijn overi gens niet verplicht om gebruik te maken van het minibureau in de Merenwijk. Voor hen is het hoofdbureau aan de Langeg racht immers net zo ver weg als het bureau in de Merenwijk. Leemans zegt dat het niet de bedoeling is dat burgers worden 'doorgeschoven' van het ene naar het andere bureau. „We gaan aan alle kanten proberen om mensen naar het wijkbu reau te krijgen, maar als wijkbe woners naar een 'verkeerd' bu reau gaan zeggen we geen 'nee' tegen ze." Eind 1995 zal de politieleiding de nieuwe werkwijze onder de loep nemen en bekijken of er aanpassingen nodig zijn. De discussie zal dan onder meer gaan over mogelijke grenswijzi gingen van de verschillende wij ken. Gemeente en politie stre ven er naar om in 1996 volgens dezelfde wijkindeling te opere ren. het sluiten van kinderafdeling de Lindenhof en. naar alle waarschijnlijkheid, de helft van de afdeling longziekten. Als er al vacatures zullen zijn, dan genie ten medewerkers die reeds een vast dienstverband hebben de voorkeur boven de nieuwelin- gentie uitgevoerd. Een werk groep maakt binnenkort een in ventarisatie van alle klachten. Vervolgens wordt beoordeeld welke mankementen verholpen worden, in afwachting van een defintief besluit over sloop of al gehele renovatie van het com plex. De WBL ging er tot voor kort nog vanuit dat algehele renova tie op korte termijn mogelijk was door vernieuwing van de funderingen. Na grondonder- LEIDEN leerlingen van de Erretso Cen- tralskole uit het Deense Frederi- cia komen volgende week op bezoek in Leiden. Ze zijn uitge nodigd door de MAVO Idas I van het Agnes Bonaventuracol- lege, die in november vorig jaar een week in Fredericia was. De uitwisseling is in het kader van een Europees programma. Het Europees Platform subsidieert OEGSTGEEST/LEIDEN AAP RIETVELD Een nieuwe woonwijk in de Broek- en Simontjespolder moet een verbinding voor snel verkeer hebben met zowel Oegstgeest als de Leidse Meren wijk en het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein moet erin geïntegreerd worden. En als Oegstgeest niet bereid is de wijk onder die voorwaarden te bouwen moet Leiden het maar doen. Dat schrijven gedeputeer de staten van Zuid-Holland in een brief aan burgemeester en wethouders van Oegstgeest. Die gemeente is woedend en noemt het standpunt van de provincie onaanvaardbaar. De keuze van de provincie zou voor Oegstgeest, als het de bebouwing van de polder voor zijn rekening neemt, een tekort van 16 miljoen gulden opleve ren. Zelfs als de gemeente de gewenste school in de wijk zou laten vervallen, bedraagt het te- Stathuys si q Het jongerencen- I J trum 't Stathuys dreigt het loodje te leggen door de reorganisatie in het Leidse welzijnswerk gen bij het vervullen van die va catures. Wel zal worden bekeken of er mogelijk andere passende func ties beschikbaar zijn. Maar dat aantal wordt bij voorbaat al als 'gering' ingeschat. Leerlingen die uiteindelijk niet kunnen worden geplaatst en die er niet in slagen om elders emplooi te vinden, komen wel in aanmer king voor een uitkering, zo luidt de strekking van het begelei dende schrijven. LEIDEN «AAP RIETVELD Als Leiden niet meer investeert in de kwaliteit van zijn infra structuur en gebouwen dreigt 'verslonzing' van de stad. En dat zou 'ronduit rampzalig' zijn voor de bereidheid van anderen om mee te werken aan verfraai ing van Leiden. Het zijn harde uitspraken die Leidse ambtena ren aan het papier hebben toe vertrouwd in de nota Strategi sche Verkenningen. Gemeente secretaris K. de Vries zou ze zo niet hebben opgeschreven. Maar dat het beeld voor de toe komst somber is en dat het roer feitelijk om móet onderschrijft hij wel. De Strategische Verkenning sluit naadloos aan bij de Finan ciële Verkenning, een nota die inmiddels bekend staat als 'het rode boekje' en waarin financië le rampspoed voor Leiden wordt voorspeld als er niet duchtig wordt bezuinigd. In de strategische nota wordt gepleit voor nog meer bezuinigingen om investeringsruimte te cre- eren. „Die ruimte hebben we nu onvoldoende", zegt De Vries. „Ie ziet het bij voorbeeld bij zo'n discussie over de over kapping van zwembad De Zijl. Ie moet in leiden altijd rapen en sprokkelen om aan de cen ten te komen." De gemeente moet het goede voorbeeld geven, vinden de ambtenaren. Dat gebeurt wel, maar onvoldoende, meent De Vries. „Bij het station stimuleert de gemeente particuliere inves teerders om ook bij te dragen zoek in een leegstaande woning concludeerde de corporatie echter dat zo'n operatie veel duurder zou uitpakken dan oor spronkelijk was geraamd. Carla van Lorimer, secretaris van de bewonerscommissie, is gematigd tevreden met het be sluit van de WBL. „De onzekere toekomst blijft. Het is best ver velend dat dat zwaard van Da mocles boven ons hoofd blijft hangen. Maar aan de andere blijkt toch ook dat de WBL de Denen op visite bij Bonaventura het. Thema van de uitwisseling is wonen, werken en recreëren in Denemarken en in Nederland. Daarom zullen de Deense leer lingen vooral aan het dagelijks leven in Leiden gaan proeven. kort voor Oegstgeest nog ruim 11 miljoen. En dat geld komt, alsdus burgemeester en wet houders van Oegstgeest, vooral ten goede aan leidse woning zoekenden. „Hun belangen staan voorop, daar zijn alle be trokkenen het over eens." Oegstgeest vindt de keuze van de provincie volledig fout en de manier waarop gedeputeerde staten het probleem denken op te lossen 'zeer ongelukkig'. De gemeente wilde zelf 900 huizen bouwen in de polder en die wijk alleen met drie tunnels voor langzaam verkeer verbinden met de Merenwijk en het sta tion wat daar moet komen. Het laten vervallen van een autover binding met de Merenwijk le vert een besparing van 13,5 mil joen gulden op. Oegstgeest voelt er ook niets voor het woonwagenkamp in de wijk te integreren. Renovatie van dat centrum aan het Trekvaartplein is de verantwoordelijkheid van Markt arDe Leiderdorpse I O college-partijen ma ken nog geen definitieve afspraken over de locatie van de weekmarkt. LEIDEN In de bibliotheek aan de Leidse Nieuwstraat wordt zondagmid dag 27 maart een Loesje-work- shop gehouden. Bezoekers mo gen zelf teksten bedenken. De beste worden tot poster ver werkt en een aantal citaten wordt op nieuwe bibliotheek- lassen gedrukt. Het 'rondje Loesje' begint om 14 uur. aan de kwaliteit van de stad. We komen dus niet met een heel nieuw idee. We zeggen alleen dat het meer structureel moet gebeuren. Ook op het gebied van onderhoud. Als de gemeen te dat laat liggen komt dat de belangstelling bij particuliere investeerders niet ten goede." Heidens karwei Het zal. verwacht de gemeente secretaris. een heidens karwei werden om het nodige geld voor investeringen te reserve ren. „De stadsvernieuwingsgel- den, een belangrijke financie ringsbron. worden afgebouwd. En het bouwen wordt steeds duurder, dus ook aan die kant slinkt de investeringsruimte. Er is reden voor enige somberheid. En als de gemeente niet bij - koerst is dat op de langere ter mijn heel slecht voor de positie van de stad. Daar moet de poli tiek over in discussie. Ik denk dat dat ook wel gebeurt, want deze gegevens worden door de politiek al langer onderkend." In de Strategische Verkennin gen staan geen concrete voor stellen om de gemeente aan meer geld te helpen. De opstel Iers van de nota vinden wel, dat in elk geval de mogelijkheid van het verzelfstandigen van ge meentelijke diensten moet wor den onderzocht. „De overheid is niet zo erg goed in het runnen van bedrijven", aldus de nota. Verder menen de opstellers dat de cultuur in Leiden dikwijls be- drijfsonvriendelijk is en dat dat moet veranderen. ernst van onze situatie beseft en naar onze klachten luistert." Door de verzakkingen i$ het hang- sluitwerk van veel wonin gen niet meer bruikbaar. Bewo ners klagen al jaren over klem mende deuren, verzakte dorpels emn niet-sluitendc ramen. Hierdoor zouden de stookkos ten in de huizen erg hoog zijn. Als tegemoetkoming voor de ongemakken heeft de WBL on langs een huurstop aangekon digd. Ze logeren bij gastgezinnen. Maandag 21 maart maken ze een wandeling door leiden, die in het stadhuis eindigt. Daar zal burgemeester Goekoop hen ontvangen en de vriendschap tussen beide scholen in een ver drag bekrachtigen. Het is de be doeling dat de komende jaren steeds de MAVO-klas 3 van het Agnes Bonaventuracollcge de uitwisseling met de Deense school voortzet. het regionaal woonwagenschap, meent Oegstgeest. De provincie geeft echter de voorkeur aan een wijk met twee ontsluitingen én een woonwa genkamp. Als Oegstgeest niet aan die voorwaarden voldoet „zullen wij bevorderen dat de wijk door Leiden wordt ontwik keld", schrijft commissaris van de koningin S. Patijn. En Oegst geest moet snel reageren. Want de eerste paal voor de woonwijk moet voor 1 janruari 1995 wor den geslagen, willen de ge meenten niet een rijkssubsidie van tien miljoen gulden verspe len." Oegstgeest is ontstemd over de dreiging van een 'gedwon gen grenscorrectie'. „Wij ver wachten dal op deze wijze de oplossing van het probleem van vele woningzoekenden in de re gio nog langer op zich zal laten wachten", aldus B en W in een reactie. Harde uitspraken in strategische nota Het onderhoud aan de infrastructuur in Leiden - hier de Zoeterwoudsesingel - laat te wensen over. Maar on derhoud en gemeentelijk investeringen in een fraaiere stad zijn wel nodig om bedrijven te stimuleren hetzelf de te doen, aldus ambtenaren in de nota Strategische Verkenningen. foto loekzuyderduin Vervolg van voorpagina ij een heuse Peetvader die mensen laat vermoorden vordt de 53-jarige man uit De Lier vals beschuldigd, vraag vormde de kern van de rechtszaak over de 3rd op de Leidse C.H. van Es op een parkeerplaats *s de provinciale weg N5 in Leiderdorp. yijkbureau politie in gebruik genomen Het wijkbureau voor politie in de Merenwijk is gisteren in gebruik genomen. Op de voorgrond groepschef Anja Leemans. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11