Wegen in en om Sarajevo weer open voor burgers li iSS^SUïsi liiiS? ...IMS Buitenland 'Goldstein was niet de enige moordenaar' Burgemeester Brusselzwanst' zichzelf in grote moeilijkheden Rellen na protest tegen jeugdwerkplan ANC zegt bezoek Mandela aan thuisland KwaZulu af Doodstraf voor extremisten T -*/j« ïi Somalische rivalen na lange tijd weer samen op vredespad f VRIJDAG 18 MAART 1994 VS, Canada en Rusland gaan oefenen Washington Amerikaanse, Russische en Canadese troepen zul- lefi voor het eerst in de geschiedenis een gezamenlijke militaire oefening houden. De soldaten van de drie landen treffen elkaar van 20 tot 26 maart in Alaska om de overlevenden van een denk beeldige vliegtuigramp te redden. De operatie Artic Sarex 94 is bedoeld om de samenwerking tussen de legers te verbeteren. Bosporus weer open Istanbul De Bosporus, de rivier die door het Turkse Istanbul stroomt, is vandaag weer voor scheepvaartverkeer geopend. De in brand gevlogen olie die vorige week ontsnapte uit een veron gelukte tanker is geblust. Zo'n tweehonderd schepen liggen te wachten om door te mogen varen. Bij de botsing vorige week tussen de tanker en een vrachtschip kwamen achttien mensen Twee ontsnapte gevangenen opgepakt fortaleza De Braziliaanse politie heeft gisteren twee van de dertien ontsnapte gevangenen opgepakt die na hun opstand dinsdag aartsbisschop Lorscheider en twaalf anderen in gijzeling hadden genomen. Zij lieten hun gijzelaars woensdagmorgen gaan. De beide voortvluchtigen werden in de kraag gevat toen zij stonden te liften. Chilenen verbannen naar België Santiago Drie linkse guerrillastrijders die in 1986 een bloedige aanslag hebben gepleegd met het doel de toenmalige dictator Augusto Pinochet te doden, zijn gisteren op het vliegtuig naar België gezet. Ex-president Patricio Aylwin heeft de drie vlak voordat hij het presidentschap overdroeg aan Eduardo Frei gra tie geschonken. Aylwin maakte daarbij de aantekening dat de drie twintig jaar lang niet in Chili mogen komen. België heeft erin toegestemd de drie op te nemen. Gangsterbaas John Stanfa opgepakt Philadelphia» De Amerikaanse federale politie (FBI) heeft giste ren in de staat New Jersey de beruchte maffialeider John Stanfa gearresteerd. De op Sicilië geboren Stanfa wordt samen met 23 anderen verdacht van onder andere moord, ontvoering en brandstichting in de strijd om de macht in de Philadelphia- /Zuid-New Jersey-bende. Opnieuw minimumprijzen voor vis brussel De Europese Unie (EU) heeft gisteren opnieuw mini mumprijzen ingevoerd voor zalm en een aantal soorten witvis. Dat gebeurde om de Franse visindustrie te beschermen, die zegt te worden bedreigd door goedkope importvis. De minimumprij zen voor Atlantische zalm, kabeljauw, schelvis, heek, zeeduivel en koolvis zullen geldig blijven tot en met 17 mei. Senaat gaat Whitewater-verhoren houden Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond besloten toch openbare hoorzittingen te gaan houden over de 'Whitewa- ter'-zaak, het financiële schandaal waarin president Clinton en diens vrouw I Hilary verwikkeld zijn geraakt. De Democratische meerderheid in de Senaat had zich aanvankelijk fel tegen zulke hoorzittingen verzet, maar gaf gisteren alsnog toe. Eerste stap op n eg naar beëindiging belegering De Bosnische Serviërs en moslims hebben gisteren een akkoord getekend dat een einde moet maken aan de 23 maanden oude belegering van Sarajevo. Het akkoord stelt de verbindingswegen en een brug tussen de Servi sche en Bosnische stadsdelen open, alsmede een weg van Sarajevo naar centraal-Bosnië. Overigens mogen voorlopig alleen burgers onder escorte van de Verenigde Naties over de weg reizen. Voor vrachtverkeer en militai re transporten blijft deze route gesloten. SARAJEVO» AP Het akkoord over openstelling van Sarajevo, dat onder auspici ën van de VN werd getekend, is wellicht het duidelijkste teken dat de oorlog in Bosnië na 23 maanden bloedvergieten en meer dan 200.000 doden en ver misten zijn afwikkeling nadert. Eerdere tekenen waren de be reidheid van de Serviërs hun zware wapens rond Sarajevo te verwijderen en het voorlopige akkoord tussen moslims en Kroaten om een federatie te vormen. Het akkoord van gisteren werd ondertekend door Hasan Muratovic, de Bosnische minis- Het ANC heeft een bezoek van zijn leider Nelson Mandela aan het thuisland KwaZulu afgezegd omdat het vreest dat diens le ven daar gevaar loopt. „We heb ben krachtige berichten ontvan gen dat een aanslag op onze voorzitter zal worden gepleegd als hij Ulundi bezoekt", zei ANC-functionaris Thabo Mbeki in een brief aan Zulu-leider But- helezi. Dat de eerste ontmoeting tus sen Mandela en Zulu-koning Goodwill Zwelethini niet door gaat is een verdere tegenslag in de pogingen om de Zulu's ertoe te brengen in april deel te ne men aan de eerste democrati sche verkiezingen in Zuid-Afri- Vrouwen terecht na nieuws over lijken Gloucester gloucester ap Het nieuws over de moorden in het Britse Gloucester heeft ten minste nog een gunstig neveneffect gehad: 86 ver miste vrouwen hebben de af gelopen weken contact opge nomen met hun familie. Onzekerheid over de iden titeit van een aantal van de negen stoffelijke resten van vrouwen die de afgelopen weken zijn opgegraven uit het huis van de 52-jarige Fre derick West. heeft de politie ertoe gezet de dossiers van vermiste personen opnieuw te openen en vrouwen die de afgelopen twintig jaar zijn weggelopen op te roepen contact op te nemen met hun familie of met de politie. ,,ln totaal zijn 86 mensen opgespoord en dat is fantas tisch nieuws. Dat laat zien dat uit een ongeluk als dit iets goeds kan voortkomen", zei het hoofd van de recher che in Gloucestershire, Colin Handy. 'Wie is die man die nog niet eens een condoom om kan doen? brussel peter de vries correspondent Allez zeg, het interview was bedoeld 'om eens wat te lachen'. Maar de volkse burgemeester van Brussel Michel Demaret heeft zichzelf danig in de vingers gesneden met openhartige opmerkingen over de paus met condooms, rechters en belas tingfraude, en steekpenningen voor zijn partij. Het leverde hem gisteren een aanklacht op we gens smaad en eerroof en een administratief on derzoek wegens wangedrag. Bovendien zullen Demaret en zijn boezemvriend, oud-premier Paul Vanden Boeynants, bij de ge meenteraadsverkiezingen in oktober niet meer op de lijst van de Brusselse christen-democraten prijken. En de burgemeester mag waarschijnlijk ook paus Johannes Paulus II niet de hand schud den wanneer die in mei Brussel bezoekt. Als gewezen uitsmijter ('buitenwipper') van een seksclub is Michel Demaret al langer de Wammes Waggel van de Belgische hoofdstedelijke politiek. De voortijdige dood van de socialistische burger vader bezorgde hem per vergissing de prestigieu ze post in het Brusselse stadhuis. De burgemees terssjerp strak om de enorme buik gespannen, druk gesticulerend en met een taaltje dat noch Frans noch Vlaams is, oefent hij daar zijn belang rijkste taak uit: het representatief ontvangen van alle buitenlandse gasten die de hoofdstad van België en Europa bezoeken. Schreeuwend leidde hij de Franse president Frangois Mitterrand over de Grote Markt, bij een toespraak van Bill Clinton dommelde hij weg. Deftig België sprak er schande van en heeft nu een interview in het weekblad Le SoirIlliistré aan gegrepen om de 'onwaardige' burgemeester pootje te lichten. De opmerkelijkste passages uit het vraaggesprek? Over de paus zegt de christen-democraat Dema ret: „Wie is die man die nog niet eens weet een condoom te gebruiken? De paus? Nee, dank U. Die man begrijpt niets". Over justitie: „Weet U, de grootste fraudeurs van het land zijn de rech ters, want voor ze rechter werden waren ze advo caat... en die geven niets aan bij de fiscus". Over omkoping: „Men heeft mij al voorstellen gedaan, maar ik zeg altijd: wendt u tot de partij". De reacties logen er niet om. De Vlaamse krant De Standaard durfde de 'schuttingtaai' van De maret niet eens af te drukken. Partijgenoot en minister van justitie Wathelet sprak van een 'vul gariteit'. De helft van de wethouders vindt dat Demaret moet opstappen. Tijdens een parlementair debat gisteren bleek dat de Brusselse balie een aan klacht wegens smaad heeft ingediend. Minister Tobback van binnenlandse zaken, die zegt 'niet mee te willen doen aan het koor van politici die zich een goed geweten schoppen op de kap van Demaret', heeft voor alle zekerheid wel een admi nistratief onderzoek gelast naar mogelijk 'wange- drag'. En Demaret zelf? Die bleef onverstoorbaar. „Zeg. we mogen toch al eens zwanzen (Brussels voor gekheid uithalen) zeker?". Samen met Vanden Boeynants dient hij bij de gemeenteraadsverkie zingen in oktober een eigen lijst in. V parus hans gertsen correspondent Het jeugdwerkplan van de i Franse regering blijft massale protesten uitlokken. Gisteren gingen in Parijs en diverse pro vinciesteden opnieuw vele tien- I duizenden studenten en vak bondsleden de straat op om te betogen tegen het CIP (Contrat d'Inserrton Professionelle Contract ter beroepsintegratie) dat de regering wil invoeren voor langdurig werkloze jonge ren. Na afloop kwam het in di verse steden tot ongeregeldhe den. In Parijs lokten enkele hon derden jongeren na afloop van i een demonstratie, waaraan ten l minste dertigduizend mensen deelnamen, rellen uit. Op diver se plaatsen kwam het tot vecht partijen met de oproerpolitie. Enkele honderden jongeren die volgens de organisatoren niets met de demonstratie zelf had den te maken, staken auto's in brand en vernielden winkelrui ten en straatmeubilair. De poli tie, die meer dan vijfhonderd agenten in burger had ingezet, verrichtte zeker tweehonderd" arrestaties. Ook in Lille, Toulou- ter voor betrekkingen met de VN, en Momcilo Krajisnik, de voorzitter van het 'parlement' van de Bosnische Serviërs. Mu ratovic noemde de overeen komst 'de eerste hele kleine stap naar de (volledige) open- steiing van Sarajevo'. Voor ver dere stappen zouden nieuwe onderhandelingen en nieuwe inspanningen van de Verenigde Naties nodig zijn, zo maakte hij duidelijk. Krajisnik zei dat de overeen komst de omstandigheden in de stad zal verbeteren maar liet zich niet uit over een toekom stige hereniging van de twee stadsdelen. Het akkoord moet woensdag in werking treden. De bewe gingsvrijheid die de inwoners van de Bosnische hoofdstad dan krijgen, is wel aan voor waarden verbonden. Mensen die de vroegere frontlinies in de stad willen passeren, moeten dat 24 uur vantevoren aanvra gen en de mogelijkheid van een weigering wordt opengelaten. De Verenigde Staten en Rus land proberen een einde aan de oorlog te maken door een fede ratie in het leven te roepen tus sen Kroaten en moslims. De beide grootmachten hopen die later aan te vullen met de Bosnische Serviërs, die zeventig procent van het grondgebied in handen hebben. Het liefst zou den de diplomaten zien dat dit nieuwe Bosnië een confederatie aangaat met JCroatië, om tegen wicht te bieden aan Servië, dat nu veruit de machtigste staat in de regio is. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het is mogelijk dat twee of zelfs drie kolonisten betrokken zijn geweest bij de massamoord in I lebron, waarbij zeker 29 Pales- tijnen om het leven zijn geko men. Twee militaire bewakers verklaarden gisteren voor de Is raëlische onderzoekscommissie dat moordenaar Baruch Golds tein een M-16 geweer droeg toen hij in de vroege ochtend van de 25ste februari de Grot van de Aartsvaders binnen ging. Een andere kolonist, die vlak achter hem liep. zou een Galil met verkorte loop bij zich heb ben gehad. Volgens de officiële versie van het leger is de massamoord met dat laatste wapen gepleegd en was er slechts één dader. Ook vertelden de bewakers dat ze na de massamoord niet alleen in de lucht hebben geschoten, zoals hoge officieren hebben verklaard, maar ook in de rich ting van een open deur waar door de moslims vluchtten. Ook verschillende Palestijnse getui gen hebben verklaard dat meer kolonisten bij de massamoord waren betrokken. De twee mili tairen, een sergeant en een kor poraal. waren samen met een tweede luitenant de enige be wakers in de Grot van de Aarts vaders. De onderzoekscommissie stelde alle gisteren gehoorde soldaten de vraag of ze op dracht hadden gekregen onder geen omstandigheid op kolonis ten te schieten, zoals vorige week is verklaard door de com mandant van de grenspolitie in Hebron. Allen bevestigden dat zonder voorbehoud. Sommige soldaten vertelden de commis sie dat de order hen 'onlogisch' voorkwam. Israëlische soldaten hebben gisteren in Khan Yunis in de Ga- zastrook twee Palestijnen dood geschoten. Bij wijdverspreide onlusten in de bezette gebieden raakten enkele tientallen Pales tijnen gewond. ka. Intussen heeft Buthelezi voorspeld dat zijn volgelingen een ongekende 'strijd voor be vrijding' zullen ontketenen als het ANC en de Nationale Partij van president De Klerk probe ren zijn Inkatha-Vrijheidspartij te dwingen aan de verkiezingen deel te nemen. Een onheilspellend vooruit zicht, gezien het feit dat het me rendeel van de meer dan drie duizend doden van het afgelo pen jaar zijn gevallen bij ge vechten tussen aanhangers van het ANC en de Inkatha. Mandela zou de Zulu-koning vandaag ontmoeten om met hem te bekijken of de soeverei- niteitseisen van de Zulu's zijn in te passen in een Zuid-Afrika zonder apartheid. -| MB öfclkjf illll 180 SpM Cairo Een militaire rechtbank in Egypte heeft gisteren negen moslim-extremisten ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de aanslag op pre mier Atef Sedki, vorig jaar november. Bij die actie kwam een 12-jarig meisje om het leven. Sedki bleef ongedeerd. Op de foto maakt een van de be klaagden het V-teken als hij in een overvalwagen bij de militaire rechtbank arriveert. foto»ipa Onder meer in Parijs stonden oproerpolitie en studenten gisteren lijnrecht tegenover elkaar. se, Lyon en Bastia hadden relle- aanzienlijk werd bijgesteld, procent van het minimumloon, tjes plaats. voorziet in de mogelijkheid voor Voorwaarde is dan wel dat de Het omstreden plan, dat ove- werkgevers jongeren tijdelijk in werkgever zorgt voor scholing rigens na eerdere protesten al dienst te nemen tegen tachtig of opleiding in het bedrijf. nairobi frans van den houdt correspondent Komt het aan de vooravond van de totale terugtrekking van westerse troepen dan toch nog allemaal goed met Somalië? Of is het een zoveel ste schijnbeweging van de clanleiders om de wereld om de tuin te leiden? De twee be langrijkste hoofdrolspelers in het Somalische machtsspel, generaal Aidid en Ali Mahdi Mohamcd, zijn gisteren voor het eerst in vijftien maanden met elkaar aan de onderhan delingstafel gaan zitten. Concrete resultaten heeft de bijeenkomst in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi niet opgele verd, maar het feit alleen al dat de twee aartsvijanden na zo'n lange tijd weer met elkaar in gesprek zijn geraakt wordt door menige waarnemer als 'positief gekenschetst. Dat vre de nu plotseling binnen hand bereik ligt, is echter nog heel ver bezijden de praktijk. Kort nadat de Amerikanen in december 1992 in Somalië wa ren geland, vond de laatste ontmoeting plaats tussen bei de heren. Die ging gepaard met omhelzingen, kussen en de belofte dat de twee rivalen vanaf dat moment broederlijk zouden gaan samenwerken aan de wederopbouw van hun land. Sinsdien hebben ze ech ter niets anders gedaan dan hun vaderland verder afbreken en bloedbaden aanrichten on der de bevolking. Met name Aidid is een onbe rekenbaar man. naar wiens werkelijke intenties het raden blijft. Heeft hij slechts toege stemd in een ontmoeting met Ali Mahdi om de VN en VS te gemoet te komen en gaat hij nu weer verder met zijn strate gie om de macht te grijpen in Somalië? Of is het hem nu plotseling wel ernst om tot een vergelijk te komen met Ali Ma hdi en zijn elf bevriende clan leiders? De afgelopen drie maanden heeft Aidid in Nairobi druk on derhandeld met allerlei afge vaardigden van Somalische groeperingen en is daardoor volgens eigen zeggen heel dicht bij een oplossing voor het huidige machtsvacuüm in het land gekomen. Ali Mahdi, die zich al bijna drie jaar interim president noemt, is hier echter nimmer bij betrokken. Ali Mahdi probeerde onder tussen in de Egyptische hoofd stad Cairo tot een vergelijk te komen met de andere clanlei ders over de vorming van een overgangsraad, die het land moet besturen totdat de tijd rijp is voor verkiezingen. Aidid noemde dit initiatief een "Egyptisch komplot'. Dat langs elkaar heen onder handelen vrede geen stap dichterbij brengt is de VN de laatste paar weken kennelijk ook duidelijk geworden. Spe ciaal afgezant lansane Koyate heeft daarom alles op alles ge zet om de twee hoofdrolspelers weer aan een tafel te krijgen. Want de tijd dringt. Eind van deze maand zijn al le militair machtige landen (de Verenigde Staten, Italië en Duitsland) uit Somalië verdwe nen, waarna een militair tref fen tussen beide partijen en hun bondgenoten weer uiterst plausibel wordt. Dit nachtmerrie-scenario bezorgt de VN begrijpelijker wijs de nodige rillingen. Na 31 maart zal de vredesmissie in Somalië moeten worden uitge voerd door troepen uit Afrika en Azië, die niet alleen minder goed zijn uitgerust, maar ook op aanmerkelijk minder res pect van de Somaliërs kunnen rekenen. Het is de VN er daar om alles aan gelegen om nog voor het einde van de maand tot een soort vredesregeling tussen de belangrijkste clans te komen. Zodat in elk geval een nieuw bloedbad kan worden voorkomen, hoe groot de on derlinge verschillen voorlopig ook zullen blijven. 'Nieuw-Zeeland voor het jaar 2000 republiek' blenheim ap Nieuw-Zeeland moet nog vóór 2000 de Britse Kroon vaarwel zeggen en een republiek wor den. Dat heeft premier Jim Bol- p gbmn Hi'/i-fid. Bolger stelde voor een refe rendum te houden om uit te vinden hoe de Nieuwzeelanders over een eigen gekozen staats hoofd denken. Zoals meerdere voormalige kolonies heeft Nieuw-Zeeland de Britse mo narch altijd als staatshoofd ge houden. Nieuw-Zeeland is in wezen onafhankelijk, maar de bcelte nis van koningin Elizaberh II staat op het geld en zij wordt vertegenwoordigd door een gouverneur. In Australië, dat eveneens nog onder de Britse Kroon valt, zei de regering vorig jaar al naar een republiek te streven. Bolger zei dat de overgang naar een republiek niets zal af doen aan het verdrag van Wai- tangi, waarin de Britten in 1840 de rechten van de oorspronke lijke Maori-bevolking erkenden. Volgens de premier is de ont wikkeling van Nieuw-Zeeland pas voltooid als het land alle banden met de vroegere koloni sator verbreekt. Het plan van de premier werd afgekraakt door monarchisten in de Arbeiderspartij. Maar ook uit Bolgers eigen Nationale Par tij kwam kritiek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7