Oppositie tegen ad-hoc maatregelen Binnenland Databank met namen 'geschikte vrouwen' Struisvogel verovert Nederland Munt van vijftig gulden Wegvervoerders zijn boos over 'pesterijen' overheid 'Gedetineerde is geen werkpaard' 'Ministerie reageert laks op AIDS bij kinderen' Geen toename misvormde baby's in Nederland VRIJDAG 18 MAART 1994 Olau Line neemt nog reserveringen op vussiNGENDe Olau Line gaat door met het boeken van reserve ringen. Volgens woordvoerder L. van Boven worden voorlopig passages tussen Vlissingen en Sheemess geboekt tot 1 mei. Rond die tijd zullen de twee schepen op de lijn naar verwachting in de verkoop of verhuur gaan. Zodra de staking van de Duitse zeelieden op de Olau Hollandia, die zaterdag begon, is opgehe ven zal de dienst weer normaal twee keer per dag functioneren. Hirsch Ballin gaat door zijn rug den haag Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) neemt de komende drie weken ook de taken van zijn collega Hirsch Ballin (justitie) op zich. Hirsch Ballin is woensdag in zijn werkkamer doorzijn rug gegaan en moet minstens acht dagen plat in bed liggen. Vice-premier Kok zal tijdens de ziekte van Hirsch Ballin de Antilliaanse en Arubaanse zaken op zich nemen. Bovenbeenprothese kind groeit niee Groningen Artsen hebben in het Academisch Ziekenhuis Gro ningen bij een kind met botkanker een nieuw soort meegroeien de bovenbeenprothese geïmplanteerd. Het is voor het eerst in de wereld dat een dergelijke prothese is toegepast. De nieuwe prothese is volgens het AZG speciaal geschikt voor patiënten met botkanker die nog in de groei zijn. Het is dan niet meer no dig om een geïmplanteerde prothese via een operatie te verlen gen. Code advocaten tegen witwassen utrecht De Nederlandse Orde van Advocaten komt nog deze zomer met een gedragscode die moet voorkomen dat advocaten worden betrokken bij activiteiten van criminele organisaties. Al gemeen deken De Waard heeft dat aangekondigd na de aanhou ding van twee topadvocaten wegens het witwassen van geld voor de onderwereld. Volgens hem is de orde al langer bezig met het ontwikkelden van een gedragscode. Als de advocaten wor den veroordeeld, hangt hen volgens hem ook nog een schorsing door het tuchtcollege voor advocaten, het Hof van Discipline, boven het hoofd. Voor maat schappelijke bestuursfuncties amsterdam gpd Er komt spoedig een 'databank' met de namen van vrouwen die voldoende deskundigheid heb ben om zitting te kunnen ne men in adviescolleges en bestu ren van maatschappelijke orga nisaties. Staatssecretaris Walla ge (sociale zaken) zei dit giste ren bij de opening van de nieu we behuizing van het Interna tionaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbewe ging (IIAV) in Amsterdam. Het idee voor zo'n databank was overigens vorig jaar al door So ciale Zaken gelanceerd. De PvdA-bewindsman be klemtoonde gisteren de nood zaak van een door de overheid beheerd computerbestand met deskundige vrouwen. „Ik moet vaak overleg voeren met allerlei besturen, van arbeidsbureaus, bedrijven en dergelijke. Dan zie ik vaak dat er geen of heel wei nig vrouwen zijn. Zo werkt dus de macht in Nederland. Vrou wen zijn nog steeds buitenge sloten". Via de databank, die wordt opgezet door de ministe ries van sociale zaken, binnen landse zaken en WVC, hoopt Wallage te bereiken 'dat men niet meer kan zeggen: we kun nen geen vrouw vinden'. Momenteel wordt slechts twintig procent van de be stuursfuncties in Nederlandse maatschappelijke organisaties door vrouwen bezet. In de sec tor economie is dat zelfs maar vier en in de sector landbouw zes procent. Het streefcijfer van de regering voor nieuwe advies organen is een 50-50-verdeling. „Een gebrek is dat er geen straf fen aan zijn verbonden. Als men geen vrouwen in een adviesor gaan zet, wordt het orgaan tóch ingesteld", sprak Wallage met spijt in de stem. Ook als het gaat om hoge ambtelijke banen is er sprake van een 'bizarre' situatie, vindt de bewindsman. „We hebben maar één vrouwelijke ambassa deur, één vrouwelijke secreta ris-generaal op een ministerie en twee plaatsvervangende se cretarissen-generaal van het vrouwelijk geslacht". In ge meenteraden, provinciale sta ten en het parlement zitten al aardig wat vrouwen, maar nog lang niet voldoende, vindt Wal lage. „Er is een raar soort pla fond. Het blijkt nauwelijks mo gelijk om boven de 30 procent uit te stijgen. Het gaat goed, maar nog niet goed genoeg". zoetermeer anp De wegvervoerders die verenigd zijn in de ondernemersorgansa- tie Transport en Logistiek Ne derland hebben er schoon ge noeg van dat hun branche steeds meer lasten krijgt opge legd. Bovendien schildert de overheid vrachtwagens ten on-- rechte af als de grote milieuver vuilers. „De wegvervoerders zijn het beu!" zo stelde voorzitter F. Feij van Transport en Logistiek Nederland vanmorgen in Zoe- termeer. Feij deed zijn uitlatingen bij het lanceren van de campagne 'Zonder transport staat alles stil'. De transportondernemers vinden dat de nieuwe regering het beleid van 'vrachtwagentje pesten' moet omzetten in 'een Notaris verdacht van gesjoemel den haag anp Het Openbaar Ministerie in Den Haag is een strafrechtelijk on derzoek begonnen naar een Haagse notaris omdat hij met erfenissen zou hebben gesjoe meld. Volgens persofficier van justitie mr. N. Zandbergen wordt de notaris verdacht van onder meer verduisteren van gelden van erflaters. Het zou om een bedrag van tussen de één en twee ton gaan. Voor iemand als een notaris een met openbare dienst belast persoon volgens de wet kan dit uitdraaien op een gevange nisstraf van zes jaar. Het justitieonderzoek loopt synchroon met het onderzoek dat de Kamer van Toezicht op het Notariaat in Den Haag naar het gedrag van de notaris doet. De Haagse Kamer heeft inmid dels besloten dat de in opspraak gekomen notaris uit het ambt moet worden ontzet. Gesjoemel met erfenissen door notarissen is nog nooit eerder gemeld. Over opvang asielzoekers De oppositiepartijen vrezen dat het kabinet zich laat ver leiden tot ad-hoc maatregelen om de instroom van asiel zoekers in te dammen en de problemen met de opvang en huisvesting af te wenden. Dat bleek gisteren uit de re acties van D66 en Groen Links op de brief van premier Lubbers aan zijn collega's, waarin hij een 'diepgaande bezinning' op het vraagstuk van de stroom asielzoekers voorstelt. De WD houdt vast aan het zespunten-plan van Bolkestein. den haag anp Lubbers vraagt zich onder meer af of nader overleg met buur landen nodig is over asielzoe kers die via Duitsland en België naar Nederland komen. Staats secretaris Dankert (Europese zaken) heeft voorgesteld het Verdrag van Schengen alvast tussen Duitsland en Nederland te laten gelden. Dat zou het on mogelijk maken dat asielzoe kers die zijn afgewezen in Duitsland hun geluk in Neder land nog eens kunnen beproe ven. Zijn collega Heerma (volks huisvesting) luidde gisteren de noodklok. Aanpassing van het opvang- en huisvestingsbeleid is nodig, als de stijging die zich de eerste twee maanden van dit jaar manifesteerde, doorzet en het aantal asielzoekers oploopt tot 60 a 70 duizend dit jaar. Zo wel PvdA, D66 en WD pleitten gisteren voor het bouwen van meer wisselwoningen door de gemeenten om de plaatsen snel te realiseren. Van de 2500 wis selwoningen, waarover het ka binet en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in januari een afspraak hebben gemaakt, zijn er nog maar vier gebouwd. Minister Kok (financiën) pleitte voor de VPRO-radio voor de aanstelling van projectmana gers onder de verantwoordelijke bewindslieden om de opvang van de aanzwellende stroom asielzoekers beter te coördine ren. Groen Links-kamerlid Rosen- möller vindt dat het kabinet op het verkeerde spoor zit. „Ze moeten eerst zorgen dat be staande regelingen, zoals de op vang van nieuwkomers, het ho ren van asielverhalen en de doorstroming van toegelaten asielzoekers naar woningen, goed lopen voordat ze met nieuwe regelingen en wetgeving komen", vindt hij. D66-kamer- lid Wolffensperger meent dat wetgeving die alleen door Ne derland wordt gemaakt, al gauw neerkomt op ad-hoc wetgeving. Hij ziet meer heil in een Eu ropese aanpak. De WD heeft gisteren open baarmaking van de brief van Lubbers gevraagd. Vice-fractie- voorzitter Dijkstal vindt het, nu de brief via de media in de pu bliciteit is gekomen, niet meer dan normaal dat ook de Tweede Kamer ervan kennis kan ne men. Hij kreeg echter nul op re kest. Het kabinet praat vandaag over de brief. Voor de struisvogelveiling bestond veel belangstelling, maar er werden maar 100 vogels verkocht. lievelde jaap van eyck Honderden belangstellenden uit het binnen- en buitenland kwamen gistermiddag naar het Achterhoekse Lievelde voor de veiling van 450 Afrikaanse stuis- vogels. Volgens initiatiefnemer L Ten Haven was het voor het eerst dat in Europa een veiling voor deze uit de kluiten gewas sen vogels werd gehouden. „De tijd was er rijp voor", zegt Ten i laven. Veel verkocht werd er echter niet. De meeste aanwezigen vonden de prijzen waar de die ren op werden ingezet te hoog. Voor een volwassen vogel moest tussen de tien- en vijf tienduizend gulden worden be taald. Op het merendeel van de dieren werd geen of een te laag bod uitgebracht. Niettemin heeft de Neder landse boer de grote vogel ont dekt. De struisvogel is een goed alternatief voor de teruglopende omzetten in de landbouw. Er is veel vraag naar de eieren en het vlees van de dieren. F. van der Horst, de secretaris van de Ne derlandse Struisvogelhouders Organisatie, schat dat ongeveer 130 boeten tegenwoordig struisvogels houden. Het houden van de dieren is geen vak apart, zegt de secreta ris. „Het zijn natuurlijk wal schrikachtige beesten die veel ruimte nodig hebben, maar mensen die gewend zijn om met dieren om te gaan leren het snel genoeg. De dieren die nu in Neder land worden gehouden, zijn puur voor de fokkerij en de han del. Ook de eieren worden ver handeld. Bevruchte eieren leve ren al gauw zo'n 250 gulden per stuk op. Voor consumptie zijn de eieren overigens niet ge- schik. Van der Horst: „Een ei van anderhalve kilo kan je niet koken en om het te bakken zou je twee flinke koekepannen no dig hebben". 'Tientje' wordt vervangen door muntstuk volwassen en duurzaam trans portbeleid'. De vrachtwagen moet niet langer worden ge bruikt als financiële melkkoe. Feij wees er op dat de accijns op diesel sedert 1989 is verdub beld. De gedeeltelijke compen satie die de vervoerders kregen voor de laatste verhoging, wordt teniet gedaan door het eurovig net, een verplichte sticker die de meeste EU-landen binnenkort invoeren. De stelling dat wegtransport meer vervangen moet worden door vervoer via het water en het spoor is volgens Feij niet steekhoudend. Ruim 85 procent van het vervoer over de weg in Europa vindt plaats binnen een straal van 150 km. Op die korte afstand is er geen alternatief voor wegtransport. utrecht gpd Hel bankbiljet van tien gul den heeft zijn langste tijd ge had. Door het veelvuldig ge bruik, vooral na het wegvallen van het biljet van vijf gulden, slijt het tientje sneller dan voorheen. Op het ministerie van financiën wordt momen teel gestudeerd op mogelijk heden om in plaats van de bil jetten een tien-gulden-munt stuk te introduceren. Thesaurier-generaal (schat kistbewaarder) Brouwer maakte dit gisteren bekend tijdens de officiële eerstfe slag van het nieuwe zilveren muntstuk van vijftig gulden in 's Rijks Munt te Utrecht. l)e vijftig-gulden-munt is, in een beperkte 'oplage', uitgegeven ter herinnering aan het Euro pees Verdrag van Maastricht. Gevangeniswereld gelooft niet in meer werk voor gevangenen utrecht In het gebouw van 's Rijks Munt in Utrecht is gisteren de eerste officiële slag verricht voor een nieuw zilveren vijftig- guldenmuntstuk. De munt wordt uitgegeven ter ere van het inwer kingtreden van het Verdrag van Maastricht. Het muntstuk is vanaf maandag tegen nominale waarde (50 piek) verkrijgbaar bij postkan toren en banken. Het ontwerp is van de kunstenares Marte Röling, die op de foto de voorzijde van de munt toont. Op de keerzijde staat een wimpel met twaalf sterren (symbool voor de twaalf lidsta ten). Het vijftig-guldenstuk 1994 is de zevende zilveren vijftig-gul denmunt die sinds 1982 wordt uitgegeven. foto anp den haag «anp Het plan om gedetineerden meer te gebruiken als commer cieel werknemer is tot misluk ken gedoemd. Die overtuiging hebben alle betrokkenen uit de dagelijkse praktijk van het ge vangeniswezen. zo bleek giste ren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Vakbondsvertegenwoordigers van de bewakers, de arbeidsbu reaus, de sociale werkplaatsen, rechters en advocaten, maar ook de gevangenisdirecties heb ben daar hun ernstige twijfels geuit over de haalbaarheid van het kabinetsvoornemen om de linquenten de kosten voor hun opsluiting meer zelf te laten ver dienen. Dat het idee van minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto (justitie) mooi is maar weinig hout snijdt, laat zich vol gens de gehoorde organisaties op drie manieren verklaren. De economie zit in ongunstig vaar water, waardoor het moeilijk is om opdrachten binnen te ha len. Verder is het grootste deel van de gevangenisbevolking laag opgeleid en geschoold. Veel meer dan zakjes-plakken zit er dus niet in. De derde oor zaak is dat veel gedetineerden niet kunnen werken: zij zijn ge stoord of verslaafd. Woordvoerder SchefTelaer Klots van de vereniging van ge vangenisdirecteuren meldde de Kamer dat een marketingbu reau al onderzoekt welke moge lijkheden het bedrijfsleven kan bieden. Maar hij heeft er een hard hoofd in dat 80 procent van de tot celstraffen veroor deelden straks aan de slag kan, zoals Justitie wil. Scheffelaer moet nog zien dat het nieuwe regime bijdraagt aan een betere voorbereiding op terugkeer naar de maatschappij. De advocatuur en de reclasse ring vinden dat het Rijk kan be zuinigen door noodzakelijk werk binnen de gevangenismu ren door de celbewoners te la ten opknappen. Genoemd wer den de catering, onderhoud en was- en stoomwerk. Nu be steedt de overheid dat uit aan bedrijven. - De Bond van Wetsovertreders verwacht ook al geen heil van het nieuwe gevangenisregime. „Werken willen we wel, want je bent uit je hok", zei woordvoer der E. van der Maal. Maar door dat het bewind strenger wordt, verwacht zijn bond een gevaar lijker en asocialer klimaat. „Het is een cliché, maar je komt er slechter uit dan je er in ging. En zo denk je dan: ik haal mijn koevoet uit het vet en ga weer op pad." Artsen Utrechts kinderziekenhuis vragen betere opvang patiëntjes utrecht gpd Drie AIDS-deskundigen van het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht beschuldigen het ministerie van WVC van een 'lakse omgang' met het probleem van kinderen met AIDS. Met de toename van het aan tal seropositieve vrouwen en moeders met AIDS neemt ook het aantal met deze ziekte besmette kin deren sterk toe. De drie AIDS-deskundigen E. De Graeff, A. Prakken en P. Majoor van het Utrechtse Wilhelmina Kinderzieken huis (WKZ) spreken zelfs van een 'AIDS-epidemie on der kinderen'. Ze vinden het een slechte zaak dat finan ciële hulp automatisch naar behandeling van volwas sen AIDS-patiënten gaat. Volgens de WKZ-artsen is nog altijd onduidelijk om hoeveel kinderen het precies gaat. Ze verwijten het mi nisterie van WVC dat ze onvoldoende doet om het pro bleem goed in kaart te brengen, omdat het in 'Den Haag' altijd nog wordt beschouwd als een probleem 'van geringe omvang'. De WKZ-artsen pleiten dan ook voor een degelijke registratie en een sterke verbetering van medische en sociale opvang van patiëntjes. Officieel staan er in Nederland op dit moment 25 kin deren met AIDS geregistreerd, maar een eigen enquête van de Utrechtse WKZ-artsen leert dat het er veel meer moeten zijn: „Alleen al in vijf academische centra die vrij hebben benaderd zijn in totaal zeventig patiëntjes bekend die seropositief zijn of AIDS hebben. Bovendien staat Nederland volgens het artsentrio een 'nieuw maatschappelijk probleem' te wachten: dat van de AIDS-wezen, kinderen die ouderloos zijn geworden nadat hun ouders aan AIDS zijn overleden. Door taboes en angst rond AIDS zullen deze kinderen niet meer over de gebruikelijke familie- en vriendennetwerken kunnen beschikken. Daarom hebben de drie Utrechtse deskundigen een project voorbereid ter verbetering van de levenskwali teit van AIDS-patiëritjes. Er moet betere thuiszorg ko men en het wordt hoog tijd dat de directe omgeving van de besmette kinderen familie, vriendjes en scho len leert dat ze zich tegenover kinderen met AIDS 'gewoon' kunnen blijven gedragen. Het ministerie van WVC heeft hiervoor een eenmali ge subsidie toegekend van 40.000 gulden, maar De Graeff vindt dit bedrag ontoereikend. „Iedere gift is ui teraard welkom, maar dit is echt te weinig: we hebben acht ton nodig om op verantwoorde wijze de steun en zorg voor kinderen met AIDS te verbeteren." Het isolement waarin kinderen met AIDS verkeren noemt De Graeff 'rampzalig': „Het is verschrikkelijk dat deze kinderen om de verkeerde redenen zo in de steek worden gelaten. Als het op school of in de buurt bekend wordt dat een kind die ziekte heeft, wordt hij geme den." Vooral het 'onder-diagnostiseren'. het niet-her- kennen van de symptomen bij seropositieve kinderen, baart WKZ-artsen zorgen: „Er zijn veel meer besmette kinderen dan wij denken. Hierin moet duidelijkheid ko men, want bij kinderen is de ziekte veel moeilijker her kenbaar dan bij volwassenen". Het ministerie van WVC wilde niet reageren op de aantijgingen van de WKZ-artsen, maar verwees door naar de Nationale Commissie Aidsbestrijding (NCAB): „Daar weten ze meer." Woordvoerder Wiebe van der Wouden van de NCAB vindt de stellingname van de WKZ-artsen deels terecht: „Er is inderdaad sprake van onderreportage over de problemen rond kinderen met AIDS. Dat neemt niet weg dat er wèl voldoende geld beschikbaar is voor deze problematiek, maar daar wordt helaas verkeerd mee omgesprongen. De coördi natie klopt niet. Dat er sprake is van een epidemie van kinderen met AIDS lijkt ons trouwens overdreven, maar ongeacht de aantallen moet de zorg en begeleiding voor deze kinderen wèl verbeteren. Wij zullen dit dan ook binnenkort aan WVC adviseren. En de ervaring heeft geleerd dat WVC onze adviezen opvolgt." rotterdam gpd In Nederland is geen toename van het aantal kinderen met aangeboren afwijkingen ge constateerd. De berichten uit Duitsland dat langs de Duitse en Britse kusten steeds meer kinderen zonder handen of ar men worden geboren mis vormingen die mogelijk te wij ten zijn aan verontreiniging van de Noordzee worden door Nederlandse deskundi gen met de nodige scepsis be keken. De Duitse professor E. Mar- quardt, deskundig op het ge bied van aangeboren afwijkin gen. noemde gisteren in het WD R -1v- program ma Monitor het aantal misvormde borelin gen aan de Duitse kust alar merend. In de periode 1986 tot 1992 zijn in dit gebied twintig kinderen geboren met ernstige afwijkingen aan handen en ar men. Zeven van hen werden1 geboren in het industriegebied rond Wilhelmshaven. Mar- quardt vindt dat er onmiddel lijk onderzoek naar moet wor den gedaan. Na de Softenon-affaire (een geneesmiddel voor zwangere vrouwen dat zware misvor mingen bij baby's veroorzaak te) wordt het aantal aangebo ren afwijkingen in nauwkeurig bijgehouden. In Groningen, Friesland en Drente gebeurt dat sinds 1981, door het on derzoeksbureau Eurocat. „2.2 Procent van alle levend geborenen heeft een lichte tot zware afwijking," zegt Euro- cat-medewerkster De Walle. „Dat cijfer is alle jaren gelijk gebleven." Ook in Zuid-Hol land, Brabant en Zeeland wordt geturfd. „Wij zijn pas drie jaar geleden begonnen," licht G. Zandwijken van Euro cat in Rotterdam toe, „dat is te kort om nu al ontwikkelingen vast testellen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5