Scheidsrechter Pieter Vink lonkt naar betaald voetbal hemcar DIOK: Een burgerclub in bloedvorm Oscar Middeldorp gaat internationaal Sport I VRIJDAG 18 MAART 1994 ONDERWATER, 071? 'Het kcm niet snel genoeg gaan Zes jaar geleden floot Pieter Vink zijn eerste wedstrijd in de 'kelder' van de Afdeling Leiden: Quick Boys 14-Rijns- burgse Boys 12. Het werd één van zijn moeilijkste wed strijden. ,,Die mannen met al die dikke buiken en die grote monden. Daar had ik heel wat mee te stellen." Daarna is het snel gegaan met de scheidsrechter uit Noordwijkerhout. Inmiddels fluit hij geen zwaarwichtige veteranen, maar afgetrainde topamateurs. Een bliksem carrière en als het aan Vink zelf ligt, fluit hij volgend sei zoen in het betaalde voetbal. ,,Het kan niet snel genoeg gaan." affluit kun je NOORDWU KERHOUT» ROB ONDERWATER Pieter Vink is een 'coming-man' in het scheidsrechterskorps. Hij is 27 en dat is jong voor een ar biter. Aangezien de wereldvoet balbond schreeuwt om jonge, veelbelovende fluitisten wordt Vink snel gebracht in het 'we reldje'. Hij is net gepromoveerd naar groep 1 van het korps amateurscheidsrechters, maar Vink lonkt alweer naar het be taalde voetbal. Rapporteurs uit het profwereldje volgen de ver richtingen van de jonge Noord- vvijkerhouter, ooit voetballer bij WSB. i Vink is op de hoogte van de I interesse en maakt zich op voor de grote stap. Om zich tijdens de wedstrijdweekeinden zo goed mogelijk voor te bereiden, I is hij in deeltijd gaan werken. Vink werkt als agent bij de Am sterdamse politie en kan dus niet op de zondagen op pad voor de Hermandad. Op de za- terdagvond houdt hij zich ook om de wedstrijd een dag la ter tot een goed einde te bren gen. Voorheen liet hij op zater dag 'niets' staan, maar tegen woordig bereidt Vink zich als een monnik voor. Hij raakte bovendien 17 kilo gewicht kwijt om zijn hobby nog beter dan voorheen te kun nen uitoefenen. ,,Een investe ring voor de toekomst", zegt Vink. „Ik zou wel gek zijn om te zeggen dat ik de stap naar het betaalde voetbal niet wil ma ken. Het gaat nog steeds goed, waarom zou het dan in het be taalde voetbal niet goed gaan?" Vink floot zondag de topper UVS-Nieuwenhoorn en bracht die partij moeiteloos tot een goed einde. Wat opviel was dat hij perfect de voordeel regel toe paste en niet pietluttig floot. ,,Ik geef geen kaarten voor praten. Spelers mogen bij mij heus wat zeggen. Ook drieiet terige scheldwoorden, ja, al moeten ze dat niet vlak voor een volle tri bune doen. Want ik probeer me te verplaatsen in de gedachten- wereld van een speler. Stel dat ik een dubieus buitenspelgeval r is gescoord, dan woedende speler verwachten. Maar niet blijven door gaan." Vink heeft een neusje voor de voortgang van het spel. Vorig jaar floot hij Lugdunum-Wip- polder (1-0), een beslissings wedstrijd om promotie naar de tweede klasse. Een speler van Lugdunum werd getorpedeerd. Terwijl iedereen om een vrije trap schreeuwde, zag Vink in een ooghoek een Leidse speler doorbreken en scoren. Vink: „Scoort die speler niet, dan ben je de gebeten hond. Met de voordeel regel moet je geluk hebben." Vink floot dit seizoen meer toppers, zoals Achilles-De Tref fers in de hoofdklasse B, de Kat- wijk-Quick Boys van Groesbeek. Zo lang rapporteurs hem met hoge cijfers blijven belonen (zoals bij UVS-Nieuwenhoorn het geval was) krijgt Vink de krenten uit de pap. Vijftien veel belovende leidsmannen krijgen dit seizoen een voorkeursbe handeling van de aanstellings commissie. Fluitisten zoals Vink krijgen een speciale begelei ding. Arie van der Bulk van de scheidsrechterscommissie West 2: „Als ze het goed doen, kan het snel gaan. Zie Dick Jol, die heeft 'in no time' de amateur- groepen doorlopen. Maar het kan ook snel afgelopen zijn, dat moet Vink zich ook realiseren. We moeten voorzichtig zijn, maar ik kan niet ontkennen dat hij een talent is." Vink laat zich niet door ande ren beïnvloeden. ..Ik neem geen gebaartjes over. Ik ben wie ik ben. Ik heb wel voorkeur. Mario van den Ende vind ik een kan jer. Die man heeft uitstraling, er staat iemand in het veld. Zo'n Ab Schuurmans vind ik niets. Dat is niet mijn stijl, zoals die man fluit. Dick lol is ook mijn favoriet niet. Laatst bij Telstar ging hij lelijk in de fout. Gaf hij iemand twee gele kaarten en stuurde hem niet weg. L verklaarde hij dat de kaart voor iemand anders was bestemd, die nota bene veertig meter ver der stond. Dan ben je fout be zig. Dat foutje kostte Jol drie wedstrijden. Als ik zo iets doe kan ik mijn carrière wel verge- Vink fluit zijn eigen wedstrijd en heeft voordeel van het feit dat hij bij de Amsterdamse poli tie werkt. „Weet je wat opvalt? Dat veel politiemensen fluiten. Door dat werk laat ik me op het veld niet piepelen. Als de voet ballers wat op te merken heb ben, zeg ik wat terug. Dat ik jong ben. is geen nadeel. Zon dag had die oudere spits van Nieuwenhoorn, Eef van Splun- der, wat op te merken. Ik zeg te gen hem: meneer, met al uw er varing, weet u dan nog niet hoe de spelregels zijn? Dan is het opgelost." Eén keer in zijn zes-jarige scheidsrechtersloopbaan voelde Vink zich ongemakkelijk. „Het was bij Quick Steps-Schevenin- gen, een degradatiewedstrijd. Binnen twintig minuten stuurde ik twee keepers van Schevenin- gen weg. De eerste had ik we gens opzettelijk hands wegge stuurd. Doet de invaller-doel man even later hetzelfde. Ook weg. Ik vond het verschrikkelijk, maar het moest. Dan moet je Scheidsrechter Pieter Vink uit Noordwijkerhout: „Het is een voordeel dat ik bij de Amsterdamse politie werk.' impopuliare maatregelen dur ven nemen. Wat ik toen alle maal langs de lijn naar mijn kop kreeg geslingerd, ongelooflijk. Dan is het een voordeel dat je politieman in Amsterdam bent. Want daar hoor je ook wat. hoor." „Als ik dan later in zo'n be stuurskamer kom, hoor ik: nou, scheids, je had wel gelijk, maar als ik naar Studio Sport kijk, hoeft zo'n keeper er niet uit. Daar baal ik nou zo verschrikke lijk van. Dan ben je het slachtof fer van verkeerde beslissingen van andere scheidsrechters. Er lopen arbiters rond in groep 1 die niet allemaal even conse quent fluiten. Als ik een week later kom en ik geef geel voor dezelfde overtreding, hoor ik: 'vorige week mocht het wel'. Ik fluit volgens de regels en word daar op beoordeeld. Geef ik geen geel. krijg ik het op mijn brood." En valt het rapportcijfer laag uit. Vink heeft louter hoge cij fers nodig om voor de C-lijst in aanmerking te komen. Dit sei zoen floot hij Feyenoord-An- derlecht voor de beloften-com petitie. Een indicatie dat Vink als talent te boek staat. Maar Vink is er nog lang niet, beseft hij ook zelf. „Ik weet niet of ik straks promoveer. Voor hetzelf de geld laten ze je ervaring op doen in groep 1. Maar liever ga ik naar de C-lijst, hoe jonger naar het betaalde voetbal, hoe betei Dat betekent in eerste instan tie het fluiten van wedstrijden van tweede elftallen. ..Ik weet het: voor vijftig enthousiaste va ders en moeders bij Veendam 2-Twente 2. Daar moet je door heen, dat is goed voor de men tale hardheid. Bij de amateurs heb ik het ook gehad. Oude Tonge 3-OW 2, zondagmorgen om half tien. Kwam ik om half FOTO DICK HOC,(WONING negen aan met mijn tassie, hek dicht, geen mens te bekennen. Mocht ik me eindelijk omkle den in een smerig hok. Een jaar later kom ik terug om het eerste te fluiten. Staan ze bij het hek om mijn tas te mogen dragen." Vrienden in de scheidsrech- tcrswereld heeft Vink nauwe lijks. Hooguit twee. „Het is een eng wereldje, dat geef ik toe. In je gezicht zeggen de collega's dat ze je het allemaal van harte gunnen, maar achter je mg be weren ze het tegendeel. Het zijn allemaal ego's. Machtswelluste lingen? Zo ben ik in elk geval Veteraan Corver kan carrière afsluiten met zevende landstitel Rugbyveteraan Pieter Corver speelde woensdag nog mee tegen AAC. Vermoedelijk was dat zijn laatste wed strijd voor DIOK. Als het team zondag compleet is, kijkt de 36-jarige Leidenaar in Hilversum toe vanaf de bank. foto archief Natuurlijk zou het prachtig zijn als hij met een try in de laatste minuut DIOK zondag landskampioen maakt. Maar Pieter Corver vindt het ook niet erg, als hij bij het laatste fluitsignaal juichend vanaf de reservebank het veld op moet rennen. „I.aat een 21-jarige maar spelen. Ik heb dit al zo vaak meegemaakt", zegt de 36-jarige rugbyspeler, zonder blasé te willen overkomen. Nog één wedstrijd, dan zit de rugby- carrière van de Leidse fysiotherapeut er op. Het is niet zo maar een wedstrijd. Zondag in en tegen Hilversum kan DIOK immers de landstitel behalen. Het zou de zevende zijn voor Corver, die zeventien seizoenen deel uitmaakte van de DIOK- selectie. Het verschil met andere jaren is, dat de Leidenaars niet hadden verwacht dat zij dit seizoen zo hoog zouden eindigen. Een aantal ervaren spelers vertrok, nieu welingen moesten in de ploeg worden gepast. „We hebben nu een heel jong team en zagen dit als een over gangsjaar", zegt de veteraan, die vorig jaar al kenbaar maakte dat hij na dit sei zoen zou stoppen. Hilversum is verreweg de belangrijkste Andere jaren had DIOK ook nog wat te duchten van Castricum. maar deze ploeg is ver teruggezakt. Vorige week kreeg de vroegere aartsrivaal met 41-5 klop van de Leidenaars. Corver is het echter oneens met de stelling dat DIOK op zijn sloffen het landskampioen schap kan prolongeren, omdat er vrijwel geen tegenstand is. „Uit konden we ter nauwernood winnen van Castricum". al dus Corver. Sterker: DIOK krijgt geen en kel punt cadeau. „Omdat wij landskam pioen zijn, spelen alle clubs tegen ons heel goed." Maar de Leidenaars. verkeren in bloed vorm: niet alleen Castricum werd met grote cijfers verslagen, zondag kreeg HRC klop met 54-0 en woensdagavond werd AAC vernederd (80-0). „De laatste weken is een echt team ontstaan", ver klaart Corver. In het begin van het sei zoen ondervond DIOK hinder van de ac tiviteiten van het Nederlands team, waarvoor de Leidse club hofleverancier is. Geregeld ontbraken tien, elf spelers op de trainingen. „Het Nederlands team heeft nu een rustperiode. Wij zijn naar Papendal geweest, hebben extra trainin gen afgewerkt, ontbijten samen voor een wedstrijd en gaan naar de kroeg. Dat werkt." Maar ook het besef dat DIOK duidelijke, in de race is voor het kam pioenschap. heeft een positief effect: „Daardoor gaan we beter spelen. De kracht van het huidige DIOK is vol gens Corver de balvaardigheid, de snel heid in het spel, de techniek. „Maar we hebben qua fysieke kracht moeten inle veren." Hilversum beschikt juist wel over fysieke kracht, vooral in de voorwaart - sen. De ploeg speelt statischer: „Wij moeten tegen die olievaten aanlopen en dan hard weg rennen. Niet het gevecht met de bal aangaan, niet de bal in de handen houden, want dan zijn we hem zo kwijt." Corver heeft er wel vertrouwen in, want: „Wij hebben een beter team. denk ik. Wij spelen totaler rugby." „Het zou wel leuk zijn als we winnen, heel leuk zelfs", filosofeert de Leidenaar. De oudste speler van de ereklasse be haalde de eerste landstitel met DIOK in 1982. „Het was een enorme verrassing, dat die boerenclub uit Leiden gevestigde clubs als Hilversum en Den Haag voor bleef." Corver had dat ook niet verwacht, toen hij in 1976 de overstap van HRC naar DIOK maakte. De Hagenaar ging fysio therapie studeren in Leiden, maar sloot zich niet aan bij het leidse Studenten Rugby Genootschap, hoewel dat toen beter speelde dan DIOK. „Ik wilde bij een burgerclub spelen. Dat hele Minerva zag ik niet zo zitten." De burgerclub die bekend stond om het 'slaan- en vechtrugby' werd allengs beter. DIOK kreeg nieuwe spelers, er kwam meer lijn in het spel, vooral door de Franse trainer Mellet en diens opvol ger Peter de Bruin, aldus Corver. „DIOK werd steeds meer een sportclub, de mo tivatie werd beter, er werd serieuzer met de sport omgegaan, en minder gedron ken." Na dat eerste landskampioenschap in 1982 volgde een aantal twéede en derde plaatsen tot de titel in het seizoen 1988/1989 weer werd behaald. DIOK bleef tot vorig seizoen de beste van het land. „Verbazingwekkend eigenlijk, dat je niet ineens wegzakt. Maar kennelijk was er steeds genoeg aanwas. Maar nog niet genoeg naar de zin van de stoppende Leidenaar. „Nu heb ik tijd om te gaan paardrijden en duiken, en nu kan ik eindelijk op vakantie gaan wan neer ik wil." Corver zou vooral willen dat de sport op scholen beter werd gepro moot. „Het leuke van rugby is dat je al lerlei soorten spelers kimt gebruiken. Zelfs het dikste meisje of jongetje uit de Idas." -1 Alpheuse Sandra van der Sloot racet nu in Rover 114 GTI AAN DEN RUN. Voor Oscar Middeldorp wordt 1994 een zwaar jaar. De Wou- brugse coureur gaat niet alleen strijden om het Nederlands kampioenschap dat dit week einde van start gaat, hij komt ook uit in de wedstrijden om het Europees kampioenschap Formule Renault. Om succes te garanderen koos hij voor de beste auto op dit moment: de AJpa FR 94. Vorig jaar was Middeldorp de beste Nederlander in het Euro pees kampioenschap, tcfwijl hij nationaal met slechts één punt verschil op de nummer een tweede werd. Alpa was vorig jaar onverslaanbaar, dus is het logisch dat Middeldorp hoge verwachtingen heeft: „Ik ben er zeker van dat wij zowel in eigen land als in de Europa Cup hoge ogen gaan gooien. Het Circuit van Zandvoort is voor mij ge sneden koek, maar ook het me rendeel van de andere Europese circuits heeft voor mij geen ge heimen meer. Toch is het geen gemakkelijke opgave, want in de Formule Renault wordt de concurrentie elk jaar heviger. Ik streef naar een plaats bij de eer ste drie." Middeldorp, die zich fulltime als instructeur met de autosport bezighoudt, rijdt dit jaar voor het Belgische PEKA-team met David Salens als tweede man. In het Renault Renault Dealer Team weet hij zich onder meer gesteund door het Leidse en Al- phense garagebedrijf Hemcar en door het blad Autoweek. Overstap De talentvolle Sandra van der Sloot uit Alphen aan den Rijn maakt dit jaar een overstap van de Citroen AX GTi Cup naar de strijd om het kampioenschap -voor de produktiewagens tot 1400 cc. Met de kampioen van vorig jaar in deze klasse, de Nijmegenaar 'l oon van de Ha- terd, vormt zij het Rover Dealer Team. „Vorig jaar was ik al door Cor Euser en Fred van der Put ten gevraagd om voor dit team uit te komen, maar het leek me beter nog wat ervaring op te doen bij Citroen. Mijn Rover 114 GTi gaat zeker niet harder dan de AX. Ik hoop dit jaar goed te presteren, de auto is prima naar mijn zin", aldus de pas 18- jarige Alphense, die net als Mid deldorp van de autosport leeft. Op 4 april tijdens de Paasra- ces komt zij voor het eerst in ac tie. Ze racet dit jaar niet alleen op de baan, maar is ook actief in de rallysport. Met een Fiat Cinquecento komt zij uit voor het Nederlands kampioen schap. Tom Langeberg werd in 1993 net geen kampioen in de klasse Produktiewagens boven de twee liter. Dit seizoen heeft de Oegst- geestenaar zijn Lotus Esprit in geruild voor een BMW M3. Sa men met Peter Kox uit Eindho ven (hij werd vorig jaar wel kampioen) vormt de Oegstgees- tenaar het EKRIS Team. De wagens worden 'getuned' door het Leidse bedrijf Carly Motors, dat ook de BMW's van Ger van Krimpen en Frans Voros onder handen heeft. Lan geberg: „Ik heb deze overstap gemaakt, omdat het het beste team is dat er bestaat. We gaan alle twee voor het kampioen schap." De wagens worden me de gesponsord door Mobil 1 en de Rootselaargroep. Tijdens de Paasraces op 4 april komt Lan geberg voor het eerst aan de start in een veld van meer dan 20 wagens, dat BMW in alle op zichten zal domineren. Koreaanse banden De eveneens uit Oegstgeest af komstige Lex Proper komt dit seizoen weer uit in de Ferrari Porsche Challenge Cup. De meeste van deze races worden in het buitenland afgewerkt. Tij dens de Pinksterraces komt dit peperdure circus naar Neder land, terwijl de finales in okto ber op Zandvoort zijn. Proper, die vorig jaar kampioen was in de zogenaamde Standaard Plus klasse, heeft bij de preparering van zijn Porsche het uiterste van wat het reglement toestaat toegepast. „Zo hoop ik mijn vermogen optimaal in orde te hebben", zegt de Oestgeeste- naar, wiens wagen is voorzien van Koreaanse banden. In deze klasse rijdt ook Carl Wannink- hofuit Noordwijk. Bas van Son uit Alphen aan den Rijn gaat in de Citroen AX GTi Cup proberen hoger te ko men dan de veertiende plaats van het vorige seizoen. Hij komt uit in het PoliVision Team, sa men met Berend Gesman en Gabi Uljee. Twee nieuwe cou reurs, die nog maar net hun li centie hebben gehaald. De oud oprichter van Bex Reizen komt morgen tijdens de openingsra ces voor het eerst in actie op het Circuit van Zandvoort. Het team krijgt technische onder steuning van ex-coureur Hans van de Beek. Wout van Reenen uit Voor schoten heeft met zijn BMW 320 zijn contract met Mobil voor dit jaar verlengd. De tu ning van de wagen wordt net als bij Van Son gedaan door Van de Beek. Dit jaar wil Van Reenen snel resultaat zien: „Ik zit 25 jaar in de autosport en ik ben nog nooit kampioen geweest. Het wordt nu eens een keertje tijd." In de MG Competition acteert de in Oegstgeest wonende Ben Hoebée. Samen met de Noord- wijker Gerrit Schipper vormt hij de Dutch Healey Competition. Beide coureurs verschijnen met een MGB morgen aan de start voor de eerste 20 ronden op het Circuit van Zandvoort in dit sei zoen. Naast activiteiten op de baan zijn beiden ook te vinden bij rally's, maar dan met Austin Healey's. Uit gegevens van de Neder landse Autorensport Vereniging (NAV) blijkt dat nog meer cou reurs uit de Leidse regio actief zijn: nieuweling E. Velthuyzen uit Alphen aan den Rijn (in de - Alfa Romeo - Squadra Bianca Cup), W. van der Meijden uit Koudekerk en Leo Maarssen uit Lisse (bij de Young Timers) en R. Timmermans uit Voorscho ten (in deTrofeo Alfa Romeo). Vanaf 12.00 uur wordt mor gen op het Circuit van Zand voort tot het einde van de mid dag weer volop geraced. Het programma begint met de Young Timers. Daarna mag Middeldorp in de Formule Ren ault zijn belofte gaan waarma ken. Na de MG Competitions Cup (Ben Hoebée en Gerrit Schippers) volgt de primeur van de Vega Ford Sierra Cup, de op volger van de Opel Ascona Cup. Van Son gaat daarna van start in de Citroen AX GTi Cup. Voor de Formule Ford komen de Squadra Bianca's in actie (Velt huyzen), terwijl rond vijf uur de laatste race van die dag voor de Trofeo Alfa Romeo van start gaat. Oscar Middeldorp ^RENAULT DEALER TEAM. .T--V

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25