Rob Witschge krijgt herkansing in Oranje Feyenoord staat weer achter Van Loen Maurizio Fondriest doet alles in stijl Sport Jos Verstappen rijdt Grand Prix Brazilië Regilio Tuur tegen Bobby Johnson De Haan houdt Lisse in achterhoofd VRIJDAG 18 MAART 1994 Groningen en Vonk uit elkaar Groningen De eredivisieclub FC Groningen en trainer Theo Vonk zijn gistermiddag definitief uit elkaar gegaan. Onlangs kondigde de trainer aan dat hij geen gebruik zou maken van de mogelijkheid zijn contract met een jaar te verlengen. Vonk meldde dinsdag met ingang van het nieuwe seizoen bij AZ als technisch directeur aan de slag te gaan. Het bestuur van Gronin gen en Vonk kwamen woensdagavond niet tot overeenstem ming over een onmiddellijk vertrek van de trainer. Struikelblok was een clausule in het contract van de trainer, die bepaalde dat bij een ontslag tijdens het seizoen een schadevergoeding van 150.000 gulden zou moeten worden betaald. Nationale selectie in Olympia's Ronde amsterdam De nationale amateur-wielerselectie van bonds coach Piet Hoekstra neemt toch deel aan Olympia's Ronde van Nederland (20 tot en met 29 mei). Hoekstra wilde aanvankelijk, net ids in 1993, niet meedoen. De ronde zou voor zijn renners in opleiding niet selectief genoeg zijn. Voor de ronde van dit jaar heeft de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) mede in verband met de belangen van zijn sponsors, de knoop door gehakt. Enkele dagen na de sluitingsdatum werd alsnog inge schreven. Met het deelnemen van de nationale selectie en het inschrijven van de militaire ploeg is het aantal deelnemende teams van zes gestegen tot 23. Teleurstellende start hockeyers lahore Het Nederlands hockey-elftal heeft in de openingswed strijd van de Champions Trophy schade opgelopen. Het werd gisteren in het subtropische Lahore 4-4 tegen Spanje. Dat bete kende een verliespunt voor de ploeg van coach Oltmans. „Wij hebben veel meer in huis", bromde de ontgoochelde coach, „dan wij hebben laten zien." Hij kondigde in bedekte termen aan dat er voor de wedstrijd tegen Australië vandaag koppen zullen rollen in de ploeg. „We hebben nog 26 uur om het lek bo ven water te krijgen. Door dit verliespunt kunnen we het ons niet permitteren om van Australië te verliezen." De Wolf blijft bij Feyenoord rotterdam John de Wolf blijft nog twee seizoenen bij Feye noord. De Schiedammer en de clubleiding zijn overeengekomen gebruik te maken van de optie het contract te verlengen. Henk Eraser, collega van De Wolf in het centrum van de defensie, kan voor drie jaar bijtekenen. Jeroen Straathof hersteld van blessure heerenveen Jeroen Straathof is klaar voor een terugkeer op het ijs. Van de enkelblessure die de Zoeterwoudse schaatser na af loop van de Olympische Winterspelen in Hamar opliep, heeft hij geen last meer. Straathof bereidt zich in Heerenveen voor op de finale van de wedstrijden om de Wereldbeker. Morgen komt hij in Thialf uit op de 1500 meter. Ronald de Graaf verdédigt wintertitel leiden Ronald de Graaf is de te kloppen man bij de zevende wintertriathlon van Leiden. De Koudekerkse schaatser verdedigt zondagochtend om 8.30 uur zijn titel. Bij het IJscentrum aan de Vondellaan is dan de start van het looponderdeel (9,6 km), waar na nog 44,8 kilometer moet worden gefietst en 100 ronden ge schaatst. Triathlon-instructie bij De Zijl/LGB leiden» Trainer Rob van der Luit geeft triathlon-instructie bij De Zijl/LGB. Bij de Leidse zwem-, polo- en triathlonvereniging is morgenochtend van 9 tot 11 uur de mogelijkheid om in de Wa terkeet (Paramaribostraat 66a Leiden) in theorie en praktijk ken nis te maken met deze vorm van duursport. Regiotitelstrijd taekwondo in Alphen alphen aan den run» De Alphense taekwondo-vereniging Suok- jang organiseert de regio kampioenschappen voor alle catego rieën. In de Rijnstreekhal komen zondag ongeveer 50 taekwon- doka's op de wecjstrijdvloer. Bowlskampioenschap in Leiderdorp leiderdorp» De Leiderdorpse bowlsclub LSV Parabowls heeft de organisatie in handen van het Zuidhollandse kampioenschap bowls. Morgen en zondag nemen 32 gemengde paren in de sporthal van het sport- en recreatiecentrum De Does in Leider dorp deel aan het balspel. Chris Hoogeweij assistent bij FC Lisse lisse Chris Hoogeweij wordt volgend jaar assistent-trainer bij FC Lisse. De huidige keeperstrainer van ADO/Den Haag en tweede trainer bij Excelsior Maassluis volgt Daaf Brandt op, die naar de Lissese zondagafdeling gaat. De 27-jarige Hoogeweij is eerder in dienst geweest bij het Alphense ARC en stond onder trainer Ruud de Groot op doel bij UVS. Feyenoord hofleverancier voor oefeninterland willem spierdijk c b onderwater. 0 Vier Feyenoorders maken hun rentree in de selectie van het Nederlands elftal, Het zijn De Wolf, Taument, Van Gobbel en Witschge. Feyenoord is met vijf man hofleve rancier. Opvallend is met name de rentree van Rob Wit schge, de linkermiddenvelder die de bij PSV en Oranje uit de gratie geraakte Erwin Koeman vervangt. Zijn laatste optreden stamt van 28 april 1993, Engeland uit (2- 2). Daarna raakte hij wegens gebrek aan vorm zijn sinds het EK 1992 verkregen vaste plaats kwijt. deel uit van de selectie. Van Gobbel was zelfs basisspeler. Voor de oefeninterland tegen Tunesië, in januari, liet Advo caat hen vallen. Hij zei niet te vreden te zijn over de activitei ten van het tweetal. De Wolf had juist een rode kaart gekre gen in het bekerduel tegen Dordrecht, Van Gobbel verloor vorm en was geblesseerd. De positie van rechter man dekker, waarvoor zowel De Wolf als Van Gobbel kandidaat zijn, is echter nog steeds onvoldoen de ingevuld. In Tunesië deden Taument was, als invaller voor Van 't Schip, op 23 september 1992, Noorwegen uit (2-1 ver lies), voor het laatst internatio nal. Het was destijds de tweede interland voor de rechterspits, die laatste tijd goed op dreef is. In Oslo speelde hij overigens slechts tien minuten. De Wolf en Van Gobbel maakten bij de laatste en beslis sende kwalificatiewedstrijd voor het WK in en tegen Polen nog Blind (al snel geblesseerd) en Winter een poging op deze plek op te vallen. Blijkbaar niet met voldoende resultaat. Vergeleken met de laatste oe feninterland heeft Advocaat ze ven wijzigingen aangebracht. Snelders en Wouters zijn ge blesseerd, Ronald de Boer is niet fit en uit vorm, Blind, Erwin Koeman, Gillhaus en Blinker zijn 'gewoon' verdwenen. Terug zijn naast de vier Feyenoorders ook Roy, de vorige keer nog ge blesseerd, en Bosman, tegen Tunesië wegens een klein con flict met de bondscoach thuis- gelaten. De selectie: De Goey, De Wolf. Taument. Van Gobbel, Rob Witschge (Feyenoord). Van der Sar, Frank de Boer, Rijkaard. Overmars (Ajax), Numan (PSV), lonk, Bergkamp (Inter), Ronald Koeman (Barcelona), Roy (Fog- gia), Winter (Lazio), Bosman (Anderlecht). Jos Verstappen uit Montfort. Wat g komt snel. archieffoto anp Regilio Tuur komt op maandag 18 april in Ahoy' in de ring te gen de Amerikaan Bobby Johnson. Die bokser uit Betle- hem in Pennsylvania heeft tot nu toe 29 profpartijen op zijn naam staan. Hij won er 24, ze ven door knock out. De 33-jarige Johnson versloeg onder anderen Fred Pendleton, de huidige wereldkampioen van de IBF in het lichtgewicht. Tuur (26) boekte onlangs zijn 35ste zege ten koste van de Rus Boris Sinitsin, op punten. Zijn 40ste gevecht als beroepsbokser, te gen Johnson, is afgesloten op tien ronden. De hoofdpartij op het Top Rank Gala in Rotterdam heeft als inzet de wereldtitel van de WBO in het lichtweltergewicht en gaat tussen de Amerikanen Zack Padilla, regerend kam pioen, en de ervaren Craig 'Gol den Boy' Houk, die zich be roemt op Nederlandse voorou ders. Het was al een publiek geheim, maar gisteren werd het nieuws eindelijk officieel bevestigd door het Benetton-team: Jos Verstappen rijdt zondag 27 maart op het circuit van Interla- gos in Brazilië zijn eerste Grand Prix in de Formule 1. De cou reur uit Montfort zal bij zijn de buut meteen in de annalen worden bijgeschreven. Van de huidige generatie Formule 1- coureurs slaagde niemand er immers in sneller de sprong naar het walhalla van de auto sport te maken dan Verstappen. Drievoudig wereldkampioen Ayrton Senna en de Duitse ster Michael Schumacher (tevens teamgenoot van Verstappen) hadden drie jaar nodig om de stap naar de Formule 1 te ma ken. Verstappen heeft het in twee jaar autoracen gefikst. Na voorbereidende scher mutselingen in de kart, met als hoogtepunt twee Europese ti tels. debuteerde hij in april 1992 in het Benelux-kampioenschap van de formule Opel-Lotus. Met de titel op zak maakte hij vorig jaar zijn opwachting in het Duits formule 3-kampioen- schap en liet ook daar de con currentie slechts de uitlaat van zijn wagen zien. Benetton-teambaas Flavio Briatore was er vervolgens als de kippen bij om Verstappen als testrijder voor 1994 vast te leg gen. Nu is er dan het Grand Prix-debuut tussen de grote jongens. Eerder dan verwacht, omdat tweede Benetton-rijder JJ Lehto in januari bij een zware crash een nekwervel brak en nog niet hersteld is van zijn ver wondingen. Feyenoord laat Van Loen niet vallen. Voorzitter Van den Herik zei het gister avond letterlijk zo in Zeist. De hoofdrol spelers in 'de affaire' waren daar aanwe zig, omdat Van Loen zich voor de tucht- commissie moest verantwoorden voor zijn rode kaart in het duel met FC Twen te. Van den Herik verleende morele steun. Van Ix^en was niet de enige Feyenoor- der die een mondelinge zaak bij de tuchtcommissie had lopen. Blinker ging hem voor. De linkerspits zou vorige week in de bekerwedstrijd tegen NAC Kou mans hebben geslagen. Tijdens de wed strijd FC Twente-Feyenoord van zondag constateerde de scheidsrechter dat Van Loen zijn tegenstander Poliey van FC Twente in het gezicht sloeg. Beide spe lers beweerden slechts geduwd te heb ben. De uitspraak volgt vandaag. Minstens zo belangrijk voor Van Loen was wat zich eerder op de dag had afge speeld. Ter herinnering: na het incident in Enschede werd hij door de clubleiding fors beboet (gesproken wordt van 10.000 gulden), waarna de aanvaller de spelers vakbond (WCS) in de arm nam om iets tegen de straf te doen. Feyenoord en Van Loen, het leek nooit meer goed te ko- Maar de vrij nerveuze Van Loen was, voor zo ver mogelijk, gisteravond in Zeist enigszins opgelucht. Na een gesprek tus sen hem en Feyenoord bleek de kwestie tot het verleden te behoren. Een onder onsje met de spelersraad leerde Van Loen dat de selectie hem voor 'honderd procent' steunt. „De jongens hebben mij verzekerd, dat ik heel goed lig in de groep. Daar ben ik trots op. Met deze re actie ben ik hartstikke blij." Van den Herik zei eerder op de dag vrij ontspannen (kopje koffie, sigaretje) met Van Loen te hebben gesproken. Hij had hem daarbij raad gegeven. Welke raad wilde de voorzitter niet zeggen. Opval lend was dat ook de voorzitter van de tuchtcommissie, Wooldrik, advies had voor Van Loen. „Die schaatser, Koss, zat twee weken voor de Spelen in een dal. De aanwezigheid van Van den Herik in Zeist was bewust. „Van Loen moest het gevoel hebben dat we hem niet laten val len. Ik geloof dat hij dat nu heeft. Ik heb hem het hoe en waarom van de boete uitgelegd. Dat Van Loen via de WCS tegen de boete ingaat, stoort Van den Herik niet. „Ik had het pas erg gevonden als hij de straf glimlachend had geaccepteerd. Een gesprek met de WCS? Binnenkort begin nen de contractbesprekingen. We ko men die mensen vanzelf tegen. Dan pra ten we dit ook wel uit." Als Radjin de Haan zijn contract bij Eindhoven niet verlengt, keert hij terug bij FC Lisse. De 24-jarige voetballer uit Flaarlem is nog niet rond met de eerste- divisieclub en zegt binnenkort een beslissing te nemen. Omdat er bij zijn huidige werkgever maar weinig selectiespelers voor contractverlenging in aan merking komen, acht hij een te rugkeer in het zaterdagvoetbal goed mogelijk. „Ik heb met FC Lisse in elk geval een stok achter de deur", zegt De Haan, die aan zijn eer ste seizoen in Brabant bezig is. „Bij die club mag ik zo weer te rugkomen. Als ik bij Eindhoven vertrek, ga ik naar Lisse." EW Eindhoven nam dit sei zoen vier spelers van PSV over. De Haan verwacht dat er bin nenkort nog eens zes 'afdanker tjes' van de eredivisionist bij ko men. „Dat zijn er al tien, dus het wordt dringen. Maar ik heb goede hoop dat ik mag blijven", zegt De Haan, die maar voor een jaar tekende bij het kleine broertje van PSV. „Ik speel mo menteel als laatste man goed en ze zullen me wel een nieuw contract voorleggen. De vraag is alleen of ik ermee akkoord ga." De Haan woont nog altijd in Haarlem en reist dagelijks naar de lichtstad voor een training. „Ik ga om één uur 's middags van huis. We trainen om vier uur. Om acht uur ben ik weer terug. Zo ziet mijn werkdag er uit. Maar dat op en neer rijden vind ik geen probleem, dat hoeft een contractverlenging niet in de weg te staan." Inter verder ondanks verlies Twee doelpunten van Wim lonk, twee weken geleden gemaakt in Duitsland, heb ben Internazionale uit Mi laan een plaats in de halve fi nales van het UEFA-beker toernooi bezorgd. Inter, dat in sportieve crisis verkeert, verloor gisteren thuis in de kwartfinales met 2-1 van Borussia Dortmund. Uit was met 3-1 gewonnen. De held van toen. lonk. zat nu op de tribune. Inter is de bekendste club in de halve finales. De andere drie zijn Austria Salzburg (Oos). Karlsruhe (Dui) en Cagliari (Ita). Voor Inter, dat voor het seizoen miljoenen investeer de in onder anderen Berg kamp en Jonk, biedt het toer nooi de enige kans het voet- baljaar te redden. In de com petitie is de tweede club van Milan middenmoter, in de nationale beker is Inter uit geschakeld. Trainer Marini had weer eens gegoocheld met de op stelling. Als buitenlanders waren Bergkamp, de Rus Sja- limov en de IJruguayaan So- sa opgesteld. Dortmund, fi nalist van afgelopen seizoen, startte vol op de aanval op het slechte veld. Dat leverde voor rust een doelpunt op, van aanvoerder Zore vijf mi nuten voor rust, na een com binatie met Chapuisat. Berg kamp werd door zijn ploeg genoten nauwelijks in het spel betrokken. Het 17-jarige talent Rieken maakte twee minuten na rust 0-2, waarmee Dortmund een doelpunt verwijderd was van de halve eindstrijd. Uitgere kend de voormalige Oost- duitser Sammer. die mislukte bij Inter en terugkeerde naar Duitsland, was dichtbij 0-3. In de 72ste minuut schoot hij tegen de onderkant van de lat. Bergkamp was in de twee de helft de tweede spits naast Sosa. Fontolan zakte terug naar het middenveld. De Ne derlandse international was na rust één van de beste spe lers bij Inter. Hij liet een paar fraaie individuele acties zien. Na een uur schoot hij, na een solo, tegen de paal. Berg kamp kreeg tevens een gele kaart na een overtreding op Schulz. Pas tien minuten voor tijd mocht Inter zich vrij zeker wanen van plaatsing, toen Manicone scoorde. Verlies Schultz key biscayne anp/rtr Brenda Schultz heeft zich niet geplaatst voor de finale vrou wenenkelspel van het tennis toernooi in Key Biscayne. De 24-speelster uit Heemstede was gisteravond kansloos tegen de als negende geplaatste Natalia Zvereva uit Wit-Rusland: 0-6 4- 6. Schultz maakte tegen haar drie jaar jongere vriendin Zvere va. met wie ze een tijdlang de Chileense coach Juan Nunez deelde, in de eerste set slechts dertien punten. Fondriest ging vorig jaar juichend c jaarsklassieker. Italiaanse wielrenner weer favoriet voor overwinning Milaan-San Remo milaan fred segaar gpd-verslaggever Maurizio Fondriest is de personificatie van het succes van het Italiaanse wiel rennen. Morgen verschijnt 's werelds beste klassieke coureur van 1993 als één van de topfavorieten aan de start van Milaan-San Remo. Vorig jaar won hij de eerste wereldbekerwedstrijd en werd op dezelfde dag vader van een dochter. Soigneren is een kunst en de Italianen zijn er meesters in. Het officiële groene wielerwoordenboekje zegt erover: 'Soig neren betekent het innerlijk en uiterlijk goed verzorgen. Dit kan (innerlijk) be staan uit goede voeding, vitamines, me dische begeleiding en (uiterlijk) uit de kleding en het materiaal. Dit wil onder andere zeggen spierwitte sokken, mooie handschoenen, glimmende fiets, schoon tricot enz.' Fondriest was pas 23 toen hij in Ronse bij toeval de regenboogtrui won doordat de Canadees Bauer Claude Criquielion in d^ dranghekken duwde. Wereldkam pioen (uiterlijk) soigneren was hij al veel eerder. Als junior stal hij met zijn flitsende fiets - tot in het absurde gepoetst - en zijn scherpe snuit - er zat geen haartje verkeerd - de harten van de meisjes in zijn geboortedorpdorpje Cles, in Zuid- Tirol. De 'wielerkenners' in het plaatsje in de Val di Non - alle tweeduizend in woners - herkenden de talenten van de jonge Fondriest in de finesses aan zijn fiets. Zo had hij als enige zijn naam laten graveren in zijn frame. Het stond er met mooie, zwierige letters, zoals alleen ou dere mensen dat kunnen. De fietsenzaak in het nabij gelegen winterspoortoord Madonna di Campiglio had er speciaal een mannetje voor ingehuurd dat er een dagtaak aan heeft gehad. Als beginnend prof bij het bescheiden Ecoflam had hij als enige een persoonlij ke soigneur. de Chileen Vasquez die hem verzorgde als ware Fondriest zijn zoon. Inmiddels voert Fondriest in Noord- Italië onder zijn eigen naam een fietsen- merk en de letters staan er nog net zo fraai op. De gentlemen-renner (29). ver reweg de' beste ééndags-coureur van 1993, legt stijl in alles wat hij doet. Zijn vrouw Omella beviel van hun kindje op de ochtend dat hij de voor Italianen mooist denkbare overwinning behaalde, die in Milaan-San Remo. Maria Vittoria viert zondag haar eerste verjaardag. Eén dag eerder al hoopt de familie Fondriest het feest te kunnen in zetten, want pa behoort zaterdag op nieuw tot de favorieten die van start gaan in de 85ste Milaan-San Remo. Door een val afgelopen dinsdag moest hij ver stek laten gaan in de laatste etappe van de Tirreno-Adriatico, maar niemand twijfelt eraan dat hij een rol van beteke nis gaat spelen in de Primavera. Uit het voorgaande zou wellicht de in druk kunnen worden gewekt dat Mauri zio alles is komen aanwaaien. Het tegen deel is waar. Zijn doorbraak vorig jaar met overwinningen in de Tirreno, Mi laan-San Remo. de Waalse Pijl, het Kam pioenschap van Zurich en de Midi Libre (totaal 21 overwinningen), kwam er pas nadat hij een harde leerschool had on dergaan. Bij een aantal Italiaanse ploe gen. in het team-Post (waar hij zonder zeges de wereldbeker voor de eerste keer won), maar vooral ook thuis. Zijn vader Comelio bezit in de Val di Non, een uitgestrekte fruitstreek, één van de grootste appelboomgaarden en van de jonge Fondriest werd verwacht dat hij zoals alle zonen hielp bij de oogst. Zeker in het najaar en dan met name in de oogstmaand oktober betekende dat hard aanpoten voor de kleine Maurizio. Hij toonde zich samen met zijn dertien maanden oudere broer Francesco zéér bedreven in het plukken van appels. Maar toen hij als amateur de ene na de andere wedstrijd won, werd hij vrijge steld van die verplichtingen. Ook brak hij op dat moment zijn studie voor onder wijzer af. Als beginnend prof wrong hij zich wreed tussen Beppe Saronni, nu zijn manager van zijn Iximpre-ploeg, en Francesco Moser. Beiden waren in hun nadagen. Moser woont op 35 kilometer van Cles en wilde graag samen met het talent-Fondriest trainen. Hooghartig als hij was, weigerde hij zich te 'verlagen' tot een aanzoek. Omdat Fondriest dat even eens naliet, is het pas na jaren iets ge worden tussen de twee. Daardoor kwam Fondriest pas vorig jaar in contact met professor Francesco Conconi, de vice-rector van de universi teit van Ferrara die de wetenschap in de wielersport introduceerde. Conconi was in 1983 de man achter de voor die tijd futuristische fiets (dichte wielen, osse- kopstuur) waarmee Moser voor het eerst door de vijftig kilometer-barrière brak. Hij begeleidt 'II Nonno' (de grootvader) ook nu nog bij de zielig aandoende po gingen van Moser op 42-jarige leeftijd alsnog het werelduurrecord te verbete- Fondriest rijdt om de week naar de universteit van Ferrara voor een consult bij Conconi, die traininsschema's voor zijn 'patiënt' samenstelt naar aanleiding van bloedonderzoeken. Tevens laat de nummer drie van de UCI-rangschikking met enige regelmaat zijn haar analyse ren. Dat verschaft hem duidelijkheid over een eventueel vitamine-tekort. Twee jaar reed hij voor de ploeg van Peter Post. Het was voor de Amstelvener wrang dat de Italiaan zijn grote succes sen vierde na zijn vertrek bij Panasonic. Toch bewaart Post prettige herinnerin gen aan Fondriest, die zich een loyale, leergierige, goed gesoigneerde renner toonde. Precies zoals de ploegleider ze graag ziet. 'Maurice', zoals hij bij Panasonic lief kozend werd genoemd, bekeerde zich drie en een half jaar geleden tot de Hol landse school omdat hij in zijn ontwik keling was blijven stilstaan. 'Italië' nam hem de overstap kwalijk, noemde hem een landverrader. Maar onder de hoede van Theo de Rooy en Walter Planckaert werd hij gehard tot de renner die hij nu is en werd hem het koersinzicht bijge bracht dat hem tot leider van het pelo ton maakte. Terug in Italië bij I-ampre was hij veel beter dan voorheen in staat op eigen be nen te staan en zijn verantwoordelijk heid te nemen. Zowel op als naast de fiets. Zijn huwelijk met de vroegere eco nomie-studente Omella, het vertrek uit zijn ouderlijk huis naar een eigen appar tement en zijn vaderschap deden hem goed. „Walter Planckaert heeft me dat een aantal jaren eerder als eens voor speld dat die veranderingen me goed zouden doen en ik moet zeggen: hij had gelijk."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23