Zoeterwoude dempt sloot toch 'De hele zittende politiek heeft in Oegstgeest verloren' Regio Strijd om de cavia brandt los Leefbaar Oegstgeest al snel geheimzinnig Zonder warme bakker staat de markt in de kou VRIJDAG 18 MAART 1994 Verzwaren dijk Zuidbuurtseweg te duur I let resterende stuk sloot naast de dijk aan de Zuidbuurt seweg wordt toch gedempt. Dichtgooien is de enige be taalbare maatregel om de lage en instabiele dijk te ver stevigen, zo menen B en W van Zoeterwoude. De provin cie Zuid-Holland heeft ingestemd met een wijziging van het bestemmingsplan waardoor dempen mogelijk is. zoeterwoude De dijk tussen de Zonnegaarde- brug en de Geerweg baart het waterschap Meer en Woude al jaren zorgen. „Hij is zo lek als mentaar van woordvoerder H. bolkerts. Het zuidelijke, meest kwetsbare deel is vorig jaar al aangepakt. Met tonnen zand is de dijk verzwaard en de sloot Hondewip vervangt kattebak oegstgeest De zandbak aan de Annie M.G. Smidtlaan in Oegst geest wordt vervangen. De bak wordt door katten uit de omge ving gebruikt als kattebak, waardoor de kinderen tussen de uit werpselen hun zandkastelen moeten bouwen. Na klachten van buurtbewoners over het gebrek aan hygiëne wordt de zandbak nu vervangen. In plaats daarvan komt een zogenoemde honde wip, een zitje voor twee kinderen op een grote veer in de vorm van een hond. Grote partij sigaretten gestolen oegstgeest Onbekenden hebben woendagnacht voor elfdui zend gulden aan sigaretten en aanstekers gestolen uit een win kel aan de Oegstgeester De Kempenaerslraal. De politie meldt dat de dieven de deur 'met grof geweld' forceerden. Autodiefstal Wassenaar opgelost wassenaar I )e Haagse politie heelt gisteren een 28-jarige Hage naar aangehouden voor een autodiefstal in Wassenaar. Dinsdag baalde de man autosleutels en geld weg uit een jas in een die- renpension aan de Zijdeweg. Daarna stal hij de auto. Via getui genverklaringen kwam de politie de dief op het spoor. Verder heeft de man zonder betalen getankt en twee fietsen gestolen. Kledingdief op heterdaad betrapt Hen 21 -jarige vrouw is gistermiddag aangehouden door de Wassenaarse politie. Zij werd op heterdaad betrapt bij de diefstal van trainingspakken met een waarde van zo'n der tienhonderd gulden. In een kledingzaak aan de Langstraat hiel den een onbekende man en vrouw de verkoper aan de praat ter wijl de 21 -jarige vrouw haar slag probeerde te slaan. Haar mede plichtigen konden vluchten. School beklad met graffiti leiderdorp De Leiderdorpse basisschool De Schakel aan het Van AJphenplein is woensdagavond rondom volgespoten met graffiti. De schoonmaak kost ruim vijfhonderd gulden. Ook een garagedeur aan de Coornhertdreef was beklad. Vermoedelijk gaat het om dezelfde dader. Huurverhoging valt Vivax niee oegstgeest De zwem- en polovereniging Vivax hoeft in het nieuwe gebouw bij het Oegstgeester zwembad Poelmeer minder huur te betalen dan ze van tevoren had verwacht. Vivax betaalt dit jaar 7000 gulden en de huur loopt de komende twee jaar steeds met duizend gulden op. De stap naar een huur van tien mille wordt niet zonder meer genomen. De zwem- en poloclub beeft echter al aangekondigd dat een huur van 9000 gulden per jaar echt het maximum is dat Vivax kan opbrengen. dichtgegooid. In november 1993 was er door de exteem ho ge waterstanden zelfs kans op een dijkdoorbraak. Op' verzoek van de bewoners en de raadsleden heeft het col lege bekeken of het laatste stuk sloot kon worden behouden. Dat kan alleen door plaatsing van een stalen damwand. Af hankelijk van de lengte gaat de plaatsing van zo'n wand tussen de 190.000 en 285.000 gulden extra kosten. Nu zijn de werk zaamheden op een miljoen gul den begroot. B en W zien een aanslag op de reserves niet zit ten. Volgens Folkerts is er nog een probleem. „Doordat die wand alles afsluit, zal de grond erachter inklinken waardoor huizen kunnen verzakken." Actievoerster T. v; reageert teleurgesteld op de ver wachte demping van het laatste stuk sloot. „Heel jammer. We hebben zo hard gevochten en nu gaat het toch door. Er gaat zo'n mooi stukje Zoeterwoude verloren." Van Leeuwen legt de schuld bij de gemeente. „Als de gemeente de dijk beter had on derhouden, hadden we nu niet zo'n gedoe." Folkerts bevestigt dat Zoeterwoude al in de jaren tachtig is geïnformeerd over de 'belabberde toestand van de dijk'. B en W willen na 1996 maat regelen nemen tegen te hard rij dende automobilisten. Het col lege denkt over het plaatsen van verkeersdrempels. Op die ma nier wil het gemeentebestuur sluipverkeer vanuit Leiden en Zoetermeer voorkomen. Om het wandel- en fietsverkeer niet te hinderen, komen de ver keersdrempels niet over de hele breedte van de weg. Maar er wordt ook gedacht over moge lijkheden om de dijk geheel of gedeelteli jk af te sluiten voor ge- motoriseert^verkeer. Zoeterwoudenaar R. van wil 'helemaal niet' dat de Zuidbuurtseweg wordt afge sloten. „Ik moet bereikbaar zijn voor mijn klanten," zegt de ei genaar van het gelijknamige autobedrijf. Samen met loonbe drijf Van Meurs tekende Van Leeuwen vorig jaar al bezwaar aan tegen een eventuele afslui ting. Van Leeuwen kan de ge meente de problemen met het sluipverkeer makkelijk oplos sen. „Allereerst zijn de berm kanten zo slecht onderhouden dat er heel veel grond is wegge spoeld. Dat is nooit aangevuld. Daardoor kunnen wandelaars nooit opzij stappen als er auto's komen, want dan vallen ze in het water. Verder kun je door verkeerssluizen de snelheid af- ;ent Van Le Tweede dierenarts in Leiderdorp leiderdorp roy klopper Er is een ware strijd losgebrand om de gunst van de Leiderdoipse cavia's, goudvissen en al lerhande andere dieren. De tot nu toe enige dierenartspraktijk van G. Roest heeft er vanaf volgende week een concurrent bij. Na diverse mislukte pogingen vestigt de Utrechtse dieren arts A. Bastiaans een praktijk in het kantoren gebouw Statenhof aan de Reaal. Zeer tot onvrede van dierenarts Roest, die al jaren een praktijk runt aan de Ockenrode. Vol gens hem is geen enkele behoefte aan een tweede praktijk. Leiderdorp zou daarvoor niet groot genoeg zijn. „Ik heb het druk, maar kan het werk goed aan. Onlangs heb ik weer een ex tra arts in de praktijk gehaald." Roest heeft verder geen actie ondernomen tegen de komst van Bastiaans. Hij heeft het wel even overwogen, maar gaf de moed bij voor baat op. „Ach, je hebt in Voorschoten gezien dat dit helemaal niets oplevert", zegt hij. De arts verwijst hiermee naar de verloren strijd die de zittende Voorschotense dierenarts West geest de afgelopen twee jaar leverde tegen de komst van een nieuwe dierenkliniek. Roest: „Ik kan me beter op mijn werk richten dan op dit soort slepende affaires. Roest denkt de concurrentie met Bastiaans moeiteloos aan te kunnen. „We hebben na tuurlijk veel klanten. Zo lang we goede service verlenen, blijven ze wel hangen. Dat betekent bijvoorbeeld dag en nacht klaar staan voor de dieren." De dierenarts wil geen voorspellingen doen over de overlevingskansen van de kliniek Winkelhof. „De tijd zal het leren of Bastiaans het redt." De nieuwkomer zelf verwacht genoeg om handen te krijgen. In eerste instantie meldt hij dat het niet de bedoeling is om klanten af te snoepen van Roest. Naar later blijkt heeft hij toch een beetje de hoop gevestigd op afvallige cliënten van de tot nu toe enige dierenarts. „Roest werkt natuurlijk ook als vee-arts, wat veel aandacht kost. Wij hebben meer tijd voor de gezelschapsdieren." De dierenkliniek Winkelhof opent maandag 21 maart de deuren van haar praktijk op de ba- gane grond van het kantoorgebouw Statenhof aan de Reaal. Morgen is er een open dag, van 12.00 tot 15.00 uur. Wethouder Rijks trekt zich nederlaag van VVD niet aan oegstgeest liesbeth b Veertien jaar zat hij in de raad, waarvan vijf jaar op het wet houderspluche. WD-wethou- der Henk Rijks (66) vertrekt op het moment dat zijn partij bij de verkiezingen een gevoelig verlies is toegebracht. Hij wei gert de terugval van vijf naar drie zetels echter als een per soonlijke nederlaag te zien. „Ik ga me dat niet persoonlijk aan trekken. Als ik zoveel macht had dat mijn persoon de verkie zingsuitslag zo kon beïnvloe den, zou ik me heel warm voe len van binnen. Maar de hele zittende politiek heeft verlo- Rijks staat bekend als het meest nuchtere raadslid. Ook bij de klinkende overwinning van Leefbaar Oegstgeest weigert hij in paniek te raken. „De ge schiedenis herhaalt zich: na een periode van de gevestigde macht krijg je een revolutie. En ik durf nog wel wat te voorspel len: net als de Franse revolutie en de Russische revolutie komt er een sterke figuur. En uitein delijk eet de revolutie zijn eigen kinderen op, waarna een res tauratie naar het oude regime volgt." „De mensen van Leefbaar Oegstgeest zijn nauwelijks vóór iets en kiezen daarin ook tegen strijdige richtingen. En aan die interne tegenstellingen gaan ze uiteindelijk ten onder. Net als Robespierre, Stalin en Lenin, maar dat is misschien een ge waagde theorie", vergelijkt hij de toekomstige collegepartner van de WD. Rijks erkent dat hij niet alleen als nuchter, maar ook als te koel en zakelijk te boek heeft ge staan. „Dat zal best, maar daar i te gaan wandelen en te roepen: joehoe, hier is de wethouder. an gedaan. En gezegd dat ik uitgestegen." Anders dan zijn collega-wet houders is Rijks echter niet re gelmatig te vinden tussen de Oegstgeester bevolking. „Ik heb geen zin om te gaan wandelen in Oegstgeest en te roepen: joe hoe, hier is de wethouder. Ik heb een spreekuur v die me nodig hebben." Die koele benadering heeft vooral bij de presentatie van de centrumplannen voor het ge bied rondom de Lange Voort de kiezers tegen de haren ingestre ken, weet Rijks. „Maar de kiezer had toch wel teruggeslagen. Als we het anders hadden gedaan, was de acceptatiegraad mis schien groter geweest. Dan had Leefbaar Oegstgeest waar schijnlijk geen zeven zetels ge kregen, maar er was ook wel een protest geweest. De mensen zouden wel een andere aanlei ding hebben gevonden om boos te worden." Boos Rijks was als wethouder onder meer verantwoordelijk voor het foto henk bouwman overleg over de bebouwing van de Broek- en Simontjespolder. Daarbij is hem meerdere malen verweten dat hij de bebouwing goedkeurde in het regionale overleg, voordat de raad van Oegstgeest dat deed. Hij wordt weer boos als hij daaraan wordt herinnerd. „Geen enkel zinnig mens kan ontkennen dat de Broek- en Simontjespolder van de polders in de regio het meest geschikt is voor woningbouw. En ik had gelijk, want ook deL raad zegt nu dat daar woning-1 bouw kan komen." Rijks ontkent dat zijn vertrek te maken heeft met de raad huisdiscussie, waar hij vóór L nieuwbouw aan de Lijtweg I stemde. „Toen ik vijf jaar gele- den mevrouw Blom opvolgde, heb ik al aangekondigd dat ik nog maar één termijn zou blij- i ven. Ik voel er niets voor om op i 70-jarige leeftijd nog ergens op het pluche te zitten." i Hij noemt de beslissing over het raadhuis wel de meest ne-1 gatieve uit zijn raadsperiode. „Temeer omdat ik zelf in de vo rige raadsperiode al heb voorge steld om de Jelgersmakliniek te verbouwen. Dat is zes jaar gele den en kijk wat er nu uit de bus I gaat komen: de Iel. Dat zit me vooral dwars om de ambtena- ren: de slechte omstandigheden in het raadhuis stuiten me te gen de borst. Politiek gezien zie ik de stemming over het raad huis niet als een nederlaag, maar menselijk gezien wel. Het is een geweldige teleurstelling dat onze ambtenaren hiér nog steeds in de rotzooi zitten." Zijn grootste triomf vierde hij achter de schermen. „Toen ik kwam hadden we nog 300 klan- ten bij sociale zaken lopen voor j een uitkering en nu zijn dat er 150. Het voelt bijzonder goed als er gebak wordt gebracht c dat iemand die al sinds 1974 een uitkering krijgt, werk heeft gevonden dankzij de hulp de gemeente." Rijks vertrekt officieel op 12 april, maar neemt al op 7 april afscheid tussen 16.00 en 18.00 uur in het gemeentehuis. Mogelijk toch speeltuintje bij Laurentiushof voorschoten joost panhuysen Wethouder F. Ten Have (CDA/financiën) wil onder zoeken of bij de geplande nieuwbouw rondom sport school Goederaad in Vlietwijk een speeltuintje kan komen. Zo zou het verdwij nen van het huidige speelter rein enigszins kunnen wor den gecompenseerd. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het gemeen tehuis van Voorschoten rea geerde wethouder Ten Have op vragen over de lage flats die de gemeente Voorscho ten volgend jaar in Vlietwijk wil laten bouwen, onder de noemer 'Laurentiushof. Van uitgewerkte plattegronden is nog geen sprake, wel kon het architectenbureau een ma quette laten zien. Het project is in de eerste plaats op ou deren gericht en zal circa honderd woningen opleve ren. De helft daarvan valt on der de categorie sociale wo ningbouw. „In dit tijdperk zal het moeilijk zijn de huur prijs onder de zevenhonderd gulden te houden", voorspel de Ten Have. De flats worden gebouwd rondom een besloten, parkachtig gebied. De tui nen, balkons en huiskamers van de driekamerflats bevin den zich aan deze (zon)kant. Sommige aanwezigen bleken het met deze keuze niet eens. Ouderen vereenzamen als ze het contact verliezen met de straat, zo luidde hun argu ment. Er zal nu worden be keken of de keuken wellicht aan de straatzijde kan wor den geplaatst. Niet iedereen had moeite met de gekozen aanpak. „Ik kijk liever uit op bomen dan op auto's", ver zuchtte een vrouw. oegstgeest roy klopper Leefbaar Oegstgeest houdt de kiezen stijf op elkaar als het nieuwe college ter sprake komt. Voorman J. de Soeten wil niet meedelen hoeveel wethouders hij voor zijn partij in gedachten heeft, noch wie dat kunnen worden. Ook over de 'hot items' wil hij geen uitspraken doen. Leefbaar Oegstgeest haalde Öij de afgelopen raadsverkiezin gen een monsterzege. De partij, in het bezit van zeven zetels, pleitte onder meer voor meer openheid in de Oegstgeester politiek. Volgens De Soeten kan de geheimzinnigheid niet wor den uitgelegd als een valse start. „College-onderhandelingen moet je in de beslotenheid voe ren. Het gaat namelijk vaak om personen. Het is niet kies dat in de openbaarheid te gaan doen." De LO-voorman garandeert dat zijn partij in de toekomst wel degelijk meer openheid gaat be trachten. Vooralsnog blijft dus ongewis of Oegstgeest drie of vier v houders krijgt in het college dat bestaat uit Progressief Oegst geest (PRO), WD en Leefbaar Oestgeest. De Soeten erkent l denken aan het 'Leiderdorpse model', met twee full- en tt parttimers. De nieuwe gemeen tewet biedt hiervoor mogelijk heden. De Soeten heeft vorige week met alle partijen in de Oegstgeester raad gesproken. Dat de keuze uiteindelijk is ge vallen op WD en PRO vindt De Soeten logisch. „We willen zo breed mogelijk samengesteld college. En met deze combina tie beslaan we het hele politieke spectrum, van links n rechts." Leiderdorpse 'nacht' is terug y kloppertredens bij het zwembad. Vanaf 19.00 uur, als de bezoekers en deelnemers binnenstromen, geeft de Leiderdorpse reddings brigade een optreden. De lokale radio verzorgt de gehele nacht een live-verslag. De Nacht van Leiderdorp is een oude traditie. Tot een aan tal jaren geleden werd het eve nement altijd midden in de zo mer gehouden. Plotseling was_ het echter gedaan met het feest, tot verdriet van velen. Vorig jaar besloot de Does-di rectie om de Nacht van Leider dorp in vernieuwde vorm w op de agenda te zetten. Zonder tentenkamp en in het binnen bad. Het liep redelijk, op de kla- verjas-marathon na. Die trok amper deelnemers, en is dit jaar vervangen door een zaalvoet baltoernooi. Toch kwamen 3000 i kijkje nemen. De Nacht van Leiderdorp leidde jaren achtereen een slapend be staan. Vorig jaar werd het eve nement in sportcomplex De Does uit de motteballen ge haald. Vannacht moet het eve nement in opgepoetste vorm aantonen definitief terug te zijn. Liefst 5000 toeschouwers ver wacht organisator Jaap Tim mermans van de Does vannacht in het sportcomplex te kunnen begroeten. Zij kunnen zich twaalf uur lang vergapen aan de 23 zwemploegen die in estafet te-vorm zo veel mogelijk kilo meters proberen te maken. Of de zestien voetbalteams die el kaar in de sportzaal ontmoeten. Verder is er een fitnessprogram ma in de sportschool, houden regionale afdelingen van Am nesty International een schrijf- marathon en zijn er tal van op- Kooplieden zien het somber in in Zoeterwoude-Dorp De mini-markt in Zoeterwoude- Dorp is geen blijver. Dit ver wachten de gemeente, de marktlieden en Winkeliersvere niging Zoeterwoude (WIZO). Vooral de laatste drie weken neemt het aantal bezoekers op donderdagmiddag af. Dit komt doordat 'grote publiekstrekker' de warme bakker er niet meer staat. Sombere gezichten gistermid dag bij de vier marktlieden als ze aan hun klanten moeten uit leggen waarom de bakker er al weer niet is. „De ene broer nam het van de andere over en toen klopte de vergunning niet meer", vertelt J. Kempen. De stroopwafel- en notenboer weet zeker dat de markt 'wel toe komst' heeft. „Ik ben hier met acht tientjes begonnen. En net nu het leuk wordt, verdwijnt de bakker." Zowel Kempen als M. Over- devest (boter, kaas, eieren) heb ben stellig de indruk dat de ge meente de markt 'langzaam Iaat doodbloeden'. „Er staan nog genoeg bakkers op de lijst die hier willen staan", weet Overde- vest. De zuivelman begrijpt de gemeente ook niet. „In het be- gin moest en zou de markt ge- promoot worden. We moesten met z'n allen wat opbouwen. Daarvoor beb je minimaal ze ven kramen nodig. En nu doet de gemeente moeilijk oter een vergunning." Groenteboer H. Hulsbos verbloemt niet dat hij de markt liever kwijt dan rijk is. „Ik heb een winkel in het dorp en ik sta hier alleen om de con currentie weg te houden.". De WIZO is altijd van mening geweest dat de markt een on haalbare kaart is in een dorp met veel winkels. „Normaal is een markt een publiekstrekker die extra geld in bet laatje brengt. Maar hier wonen te wei nig mensen. De norm is bij- De kramen in Zoeterwoude-Dorp. De kooplieden verwijten de gemeente dat die de markt laat doodbloeden door andere bakkers geen vergunning te geven. foto ben de bruyn voorbeeld per vijfduiz bakker Nou, en de super markt verkoopt ook brood. Dan is een bakker op de markt echt teveel van het goede", vindt WI- ZO-voorzit ter C. Visser. In januari heeft de gemeente alle betrokkenen bij elkaar ge roepen, aldus gemeente-secre taris J. Hulsbos. Momenteel is Hulsbos bezig met een evalua tierapport. De gemeenteraad moet uiterlijk in juni beslissen of de proef met de minimarkten op dorp en Rijndijk doorgaat. „Duidelijk is wel dat de Rijndijk aanmerkelijk beter draait dan het dorp", aldus Hulsbos. Op de parkeerplaats voor De Eendenkooi in Zoeterwoude- Rijndijk staan acht marktkra men. „Hier gaat het fantastisch. duidelijk in een behoefte", vertelt C. Verplanc- ke. De banketbakker is tevens voorzitter van de Leidse afde ling van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. „Ik heb zo'n donkerbruin vermoe den dat de markt op het dorp geen blijver zal zijn."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16