V roeggeborenen krijgen later probleem met leren' Jagers ruimen Bollenstreek op Kooreman en de trends Leiden Regio Bukman maakt haast met hulp aan kabeljauwvissers KOOREMAN VRIJDAG 18 MAART 199497. CHEF HENNV VANEGMOND 071-356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 P. Verloove, specialist in preventie Prof. dr. Verloove: „Veel kinderen die te vroeg geboren zijn, krijgen later leerproblemen." FOTO HFNK BOUWMAN REGIO CLAZINUS VAN DE ROTTE Gewapend met prikstokken, trekhaken en milieuvriendelijke vuilniszakken trekken morgen 125 vrijwilligers de Duin- en Bollenstreek in op zoek naar zwerfvuil. Alles onder leiding van jagers uit deze streek, vere nigd in de Wildbeheereenheid Duin - en Bollenstreek. De grote schoonmaakactie betreft wateroppervlakten, wa terkanten en wegbermen in Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout. Met name de bos schages langs de provincialeweg zijn sterk vervuild. De gemeen telijke schoonmaakdiensten verwijderen wel het zwerfvuil langs de grasberm, maar komen meestal niet toe aan het vuil on der de struiken, aldus voorzitter Veiliger fietsen in Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Om de veiligheid van fietsers te vergroten, wil de gemeente Haarlemmermeer op korte ter mijn op enkele gevaarlijke pol derwegen inhaalverboden in voeren en drempels aanleggen. Het gaat om een proef op de Aalsmeerderweg, Rijnlanderweg en Leimuiderdijk. Als na een half jaar blijkt dat de maatrege len werken, kunnen ook andere wegen onder handen worden genomen. De verbetering van de ver keersveiligheid gebeurt in af wachting van de aanleg van meer fietspaden langs de pol derwegen. De voorbereiding daarvan duurt vaak jaren en bo vendien ontbreekt voor veel pa den nog het geld. De naamgeving van de nieuwe straten op het Waardeiland is in het verkeerde keelgat geschoten van het raadslid Jan Hoekema van D66. Hij wil andere namen toevoegen. De Leidse straatnamencommisie wil de straten op het Waardeiland naar oud-politici vernoemen. Met namen als Joop den Uyl, Willem Drees, Beel en Cats is geput uit de rijke historie van de 'roomsrode' samenwerking die de Nederlandse politiek jarenlang domineerde. „Ik wil aan de betekenis daarvan geenszins afbreuk doen, maar ik vraag me af of niet ook uit andere politieke stromingen had kunnen worden geput. Misschien had een protestants- christelijk politicus kunnen worden gekozen of bijvoorbeeld de liberale professor Oud", zegt democraat Hoekema, die met gepaste bescheidenheid geen partijgenoot naar voren schuift. Maar dat heeft misschien te maken met het feit dat D66 nog relatief jong is en er geen prominente overleden politici naar voren geschoven kunnen worden. Of aan de wens van Hoekema gehoor wordt gegeven, is nog onbekend. Wel is de uitbreding van het Waardeiland beperkt, er komen slechts enkele straten bij. dus veel keus is er niet. Naamsbekendheid Een andere zaak die Hoekema aansnijdt, is de politieke con trole op straatnamen. Ex-wet- houder Paul Bordewijk (PvdA) was lid van de straatnamen- commissie, maar zijn opvolger en partijgenoot Steven de Vree- ze is dat niet. Hij zet alleen nog maar een handtekening onder de voorstellen. Hoekema ziet graag dat er weer een wethou- der toezicht gaat houden op de Leidse straatnaamgeving. Omdat 1 loekema straks uit de gemeenteraad verdwijnt, wil hij deze zaak kennelijk toch nog wel even voor de raadswisseling geregeld zien. Aangezien hij binnenkort tijd overheeft, zou Hoekema natuurlijk ook zelf in de straatnamencommissie kun nen gaan zitten. Om onge wenste ontwikkelingen te voor komen. Aan de andere kant kun je je afvragen wat er in Leiden nog aan straten vernoemd moet worden, nu minister Hans Alders het bouwen in polders heeft verboden. Feldenkrais Ooit van Feldenkrais gehoord? Troost u, vrijwel niemand weet wat dat woord betekent. Fel denkrais is de naam van een J. Poolman van de Wildbeheer eenheid. „In deze tijd van het jaren zijn de bosschages nog niet dichtgegroeid. Dan kun je het zwerfvuil goed zien en ge makkelijk verwijderen." Andere locaties die van zwerfvuil ont daan worden zijn onder meer de oevers langs de Haarlem mertrekvaart en de Ruigenhoek. Het is voor het eerst dat de Wildbeheereenheid Duin- en Bollenstreek meedoet aan de landelijke actie Nationale Na tuur Schoonmaakdag. Deze dag is een initiatief van onder meer de Koninklijke Nederlandse la gers Vereniging (KNJV). De KN- JV probeert zo veel mogelijk wildbeheereenheden warm te krijgen om aan deze dag mee te doen. En met succes, want meldden zich vorig jaar nog Rus die via Israël in Frankrijk belandde en daar in 1984 over leed. Zijn nalatenschap bestond voornamelijk uit een door hem zelf bedachte, natuurlijke en he lende bewegingsleer. Die wordt nu via zijn leerlingen over de hele wereld onderricht. Sinds kort worden de theoriën van Feldenkrais ook in Leiden in praktijk gebracht. Onder het motto 'haal jezelf uit de knoop' geeft Johanna van der Veer elke donderdagmorgen een cursus in het wachtgebouw naast de Morspoort. ..Het is een combi natie van oosterse filosofie en westerse wetenschap. Door na tuurlijke bewegingen voorkom je klachten in bijvoorbeeld je schouder of rug", legt Van der Veer de bedoeling in het kort uit. Maar wat is het nu precies. Een honderdvijftig eenheden aan voor de schoonmaakdag, dit jaar zal dat aantal - naar ver wachting - ruimschoots over troffen worden. Dat juist jagers aan deze schoonmaakdag organiseren vindt voorzitter Poolman, niet verwonderlijk. De houding van de jagers ten opzichte van milieu is, volgens hem, de laatste jaren sterk veranderd: „De afgelopen jaren zijn we steeds minder jager geworden en steeds meer beheerders van het milieu. We brengen de stand van het wild in kaart en grijpen in wanneer het mis gaat. Patrijzen bijvoorbeeld kunnen veel schade toebrengen aan de bollenvelden. Ze trekken de bol len uit de grond en vreten ze op. Als we merken dat in een be- vorm van het Amerikaanse Ae robics of Callanetics, of het Chi nese T'ai Chi of het gewone, oer-Hollandsedamesgymnas- tiek? „Het is misschien nog het beste te vergelijken met T'ai Chi. Alleen ga je daarbij uit van vaste bewegingen. Bij Felden krais moet je alJe bewegingen zelf ontdekken en bekijken wat het beste voor je is. Als je bij voorbeeld een knieblessure hebt, kun je leren deze anders te belasten. Bij kinderen zie je nog veel natuurlijke bewegin gen. Die stappen niet uit hun bed, maar rollen eruit. Daar kunnen volwassenen van leren. Zo kan je pijn in je rug voorko men. Als je je hierin verdiept, kun je aan de manier waarop mensen op straat lopen, zien wat voor beroep ze hebben." Echt lesgeven is er echter vol- paald gebied te veel patrijzen zijn, vragen we een jachtver gunning aan." Poolman wil, zoals vele ja gers. af van het imago van de ja ger die alleen voor zijn lol met een geweer het veld intrekt. „De dagen van de sportjacht zijn voorbij." In een brief die de KN JV verstuurd heeft aan de Ne derlandse wildbeheereenheden wijst de vereniging ook op het slechte imago van de jager. Een actie ten behoeve van het milieu, zo suggereert de KNJV, doet het altijd goed in de pu blieke opinie. Letterlijk staat er in de brief „Gebleken is dat de schoonmaakactie op veel be langstelling van de pers mag re kenen. Er is dus een aanzienlijk stuk eigenbelang voor de jager aan verbonden." gens Van der Veer niet bij. „Bij Feldenkrais ga je op ontdek kingstocht naar bewegingen voor jezelf. De leraar helpt, maar zegt niet wat je moet doen. Je moet jezelf helpen ont spannen en daardoor kan je blessures voorkomen." Maar is hier niet sprake van weereen nipuwlichaamsfiloso fietje of de zoveelste oosterse wijsheid waar we aan moeten geloven om geest en lichaam gelijk en goed gestemd te krij gen? „Nee hoor, het gaat écht niet zo van 'heb je een pro bleem, ga maar op de grond lig gen'. je voelt je écht lekkerder en in Duitsland wordt in officië le ziekenhuizen bij revalidatie al met Feldenkrais gewerkt." Frank Buurman en Loman Lecfmans tel: 071-356425 Kinderen die te vroeg ge boren zijn, kampen later met ernstige leerproble men. Twintig procent van de negenjarigen volgt spe ciaal onderwijs. Bovendien hebben kinderen met een laag gewicht in het eerste levensjaar een verhoogde kans op hart- en vaatziek ten. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Kortom, te vroeg geborenen vormen, ook vandaag de dag nog, een kwetsbare groep, stelt de L^eidse kinderarts prof. dr. Pauline Verloove-Vanhorick, die vandaag aan de Rijksuniversiteit Leiden is benoemd tot hoogle raar 'preventieve- en curatieve gezondheidszorg voor kinderen „Ondanks de sterk verbeterde zorg voor en tijdens de zwan gerschap, neemt het aantal \Toeggeboorten niet af: zo n 6 procent van alle geboorten, zo'n 12.000 per jaar. Deze kinderen lopen meer kans op allerlei stoornissen dan voldragen kin deren". zegt ze. Prof. Verloove wil de gevolgen van vroeggeboorte in kaart brengen door de groei en ont wikkeling van deze kinderen te bestuderen. TNO en de vak groep kindergeneeskunde van de universiteit volgen een groep van 900 kinderen gedurende langere tijd. Zij willen uitzoeken hoe het komt, dat deze kinde ren leerproblemen hebben. Sterfte In 1892 overleden nog 170 van de duizend kinderen in het eer ste levensjaar, door verbeterde levensomstandigheden en me dische kennis zijn dat er nu nog slechts zes. ,.De kindersterfte is flink gedaald maar dat neemt niet weg dat er nog veel te doen is aan preventie. De verhoogde kans op hart- en vaatziekten heb ik al genoemd. Maar er zijn meer ziekten waarvanhet aan nemelijk is dat de oorsprong in de jeugd ligt. Daarom moet pre ventie \Toeg beginnen." Pauline Verloove, werkzaam bij de afdeling Jeugd en Ge zondheid van het Leidse onder zoeksinstituut TNO. gelooft hei lig in het nut van preventie. Ze breekt een lans voor innige sa menwerking tussen de 'gewone' kindergeneeskunde en de pre ventieve zorg. „Er is al veel be reikt maar nog genoeg te doen. Het aantal gehoorstoornissen bij kleine kinderen is bijvoor beeld flink afgenomen door goede behandeling, maar jon geren zetten nu wel allemaal een walkman op! Goede voor lichting is noodzaak." Professor Verloove is van ori gine kinderarts maar ze verruil de dat werk voor bevolkings-on- derzoek naar oorzaken van ziekten. Die speurtocht moet leiden tot concrete aanbevelin gen aan ouders, artsen, consul tatiebureaus en GGD's. „Waarom ik preventie zo be langrijk vind? Ie kunt wel steeds toekijken en drenkelingen uit het water halen, maar je kunt nog beter naar de bovenloop van een rivier toegaan om uit te zoeken waarom mensen er in vallen! Ik wil weten hoe het komt en of er iets aan kan wor den gedaan." Groei Dat werk kost bloed, zweet en tranen: op korte termijn zijn er geen spectaculaire resultaten te verwachten, zegt Verloove. „Kinderen maken immers een groei en ontwikkeling door. Sommige stoornissen en handi caps komen pas later aan het licht. Daarom moet je dóórgaan met onderzoek en op verschil lende leeftijden metingen doen." Binnenkort begint TNO met een onderzoek naar de gezond heid van kinderen die geboren zijn na een IVF-behandeling, de zogeheten reageerbuisbevruch ting. Kinderen tot twee jaar worden onder de loep geno men. Verloove pleit ook voor nieu we metingen naar de groei van kinderen in Nederland. „De jeugd wordt steeds langer. En om groeistoornissen eruit te kunnen pikken, moet je weten hóe lang kinderen vandaag de dag gemiddeld zijn." VRIJE TIJD Postzegelbeu rs 'De Postzegel vrienden' organi seert zondag 20 maart (van 11- 16 uur) in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden een beurs. De toegang is gratis. Voor inlichtingen kunnen belangstel lenden bellen met 071-215942. Postzegelverzamelaars De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt op dinsdag 22 maart een bij eenkomst in het restaurant van zwembad 'De Zijl'. Naast een vergadering en een veiling is er gelegenheid tot koop, verkoop of ruil. Toegang is gratis. De vergadering begint om 20 uur. De jeugd is welkom van 18 19.90 uur. Inlichtingen: 071 896066. Lezing In het Leidse Volkshuis wordt woensdag 23 maart een EVA-le- zing georganiseerd. Agnes Snel ler houdt een voordracht* over rolpatronen van mannen en vrouwen in tekst en beeld. Na de pauze is er mogelijkheid tot het stellen van vragen. De avond begint om 20.30 uur. Toegang 2,50 gulden. Voor in formatie: 071-149180. Bingo Buurthuis Comelis Joppensz or ganiseert vrijdag 25 maart van 20.15-23 uur een bingo. Het buurthuis is aan de Oppen- heimstraat 6a, tel. 071-132462 DEN HAAG JAN KUYS Visserijminister Bukman maakt haast met hulp maatregelen voor de noodlijdende kabeljauw visserij. Binnen twee weken wil hij een financië le regeling opstellen voor vissers, die willen stoppen. Voor vissers die in het vak blijven, ont werpt Bukman een regeling, waardoor zij bij vangsten van bijvoorbeeld schol mogen hou den. Vissers die de hen toegewzen hoeveelheid te vangen kabeljauw niet volmaken, mogen ver moedelijk voor de resterende hoeveelheid tong vangen. Bukman noemde deze maatregelen gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer. De be windsman noemde de situatie in de rondvisserij buitengewoon moeilijk. Voorts gaf hij aan af te zien van het verstrekken van geld via een zoge heten stilligregeling. „Dat lost niks op", aldus Bukman, die liever inzet op een saneringsrege ling van de veertig schepen tellende vloot. Overigens is de kabeljauwsector ook zelf voor stander van een financieel aantrekkelijke rege ling om uit het vak te stappen. De door Bukman voorgestelde maatregelen voor de rondvisserij moeten nog worden goedgekeurd worden door de Europese Commissie. De vervorming van de 'toeristische wegwijzer' op het Rapenburg, lijkt symbolisch voor de staat waarin het Leidse station verkeerd. Maar aan het station wordt gewerkt en binnen enkele jaren heeft NS daar een nieuw, modern en strak gebouw neergezet. Of het met de Leidse wegwijzers ooit nog goed komt, is de vraag. Bij het paaltje op het Rapenburg hebben van dalen in de loop der jaren alle richtingen gesloopt, verbogen of gedraaid. Datzelfde geldt voor een soortgelijke paal met bordjes aan het begin van de Steenstraat voor de ingang van het museum voor Volkenkunde. Ook daar staan de pijlen alle kanten op, behalve de goede. Gemeente of VVV doen er goed aan deze wegwijzers weg te halen of te ver nieuwen anders wordt er verwarring gezaaid. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Peel&lron serie vertoont opval lende overeenkomsten met de Art Nouveau karakteristieken van de jaren twintig. Het zijn de gebogen lijnen van het bewerkte smeedijzer gecombineerd met het vlechtwerk (gemaakt van de bast van de rotan) met z'n typisch natuurlijke onregel matigheden. Een sfeervolle serie stoelen en tafels voor woonkamer, keuken of serre. Typisch Kooreman dus! W O O N A D I S E U R S S

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15