Onze Bordeaux kunt u 't beste in één keer leegschenken. ch JOJ (ORDEAUXWIJNEN hebben al tijd iets deftigs. Die schenk je toch niet even in één keer leeg, zult u zeggen. Die behandel je juist met zorg en aandacht. Daar neem je lang zame teugjes van, die je bedachtzaam over de tong laat rollen. Daar hebt u hele- •M maal gelijk in. En juist daarom kunt u een fles Bordeaux 't beste decanteren. Dat is de vakterm voor het leegschenken in een karaf. Dat lijkt misschien wat overdre ven, vooral omdat het hier om jonge Bordeaux uit 1992 gaat. Maar in tegenstelling tot wat veel mensen denken, komt het juist de smaak en de geur van zo'n jonge Bordeaux ten goede als-ie met de buiten lucht in aanraking komt, kort voordat u 'm gaat drinken. De wijn krijgt daardoor namelijk letterlijk de kans. om op adem te meest) in Médoc- wijnen voorkomen, zijn de Cabernet- Sauvignon en de Merlot. Maar ook wor den kleine hoe veelheden van druiven als de Pe tit Verdot, Malbec of Cabernet-Franc gebruikt. En op de heu vels van de Médoc voelen deze soor ten zich prima op hun gemak. U moet daarbij niet denken aan hoge heuvels, maar aan wijninkopers na uitgebreid proeven en vergelijken tien chateaux voor u geselecteerd, 't Boeiende is dat 1. Hou het glas tegen een witte achtergrond. Dat de Bordeaux nog jong is, ziet u aan de heldere, purper rode kleur van de wijn. 2. Als u aandachtig ruikt, zult u steeds duidelijker verschillen ontdekken tussen het bouquet van de chateaux onderling. een flinke slok en laat die door uw mond rollen. Hoe vaker u dit oefent, hoe meer u kleine verschillen in smaak zult proeven. 4. Als u 't echt professioneel wilt doen, zuig dan wat lucht bij de wijn in uw mond. Die komt in uw neusholte. U ruikt en proeft tegelijk. komen. Waardoor alles wat hij aan bouquet te bieden heeft - en dat opgesloten zat in de fles - naar buiten kan komen. Onze jonge Bordeaux komt trouwens ook nog 'ns uit de Médoc. Dit is zeg maar gerust één van de meest beroemde en chique wijn streken ter wereld, op de linkeroever van de rivier de Gironde, vlak boven de stad Bordeaux. Dit gebied is te verdelen in de Haut-Médoc en Bas-Médoc, met daarin een aantal beroemde dorpjes als bijvoorbeeld Saint - Estèphe, Moulis-en-Médoc en Listrac. Uit dit mooie gebied hebben onze al deze chateauxwijnen op elkaar lijken, maar toch ook allemaal hun eigen, specifieke karakter hebben. Dat zit hem onder meer in de combinatie van 'n glooiend landschap met sterk kie- zelhoudende grond. De kiezelstenen vormen één groot drainagesysteem. Het regen water kan heel diep de bodem inzakken. En de wortels van de druivestok kunnen daardoor op grote diepte nog water opzuigen. Dat moet ook wel, want de grond is arm. Misschien vindt u 't allemaal wat erg wetenschappelijk worden, maar 't is toch aardig om te weten dat juist de grote lengte van de wijn wortelstokken in de Médoc voor een deel de kwaliteit van de wijn bepaalt. We zeiden daarnet dat Bordeaux wijnen wat je noemt deftige wijnen zijn. Maar dat wil absoluut niet zeggen dat u ook een deftige wijn kelder moet hebben. Integendeel. Het jaar 1992 is namelijk geen uit gesproken bewaarjaar. Maar beslist wel een jaar om te kopen. Want Médocwijnen worden de laatste tien jaar steeds vakkundi ger gemaakt. Daar komt nog bij dat Merlot Cabernet-Sauvignon Cabernet-Franc de wijn van 1992 geen lange opleg- tijd nodig heeft (alweer zo'n vak term). Hij rijpt snel. En dat kan heel goed in een rek of kast bij u thuis. Als-u er maar voor zorgt dat de ruimte donker en koel is en de temperatuur niet te veel schommelt. Maar genoeg gepraat. 't Wordt tijd om 'ns een paar chateaux te decanteren. Nog één ding: we hoeven u niet te vertellen dat van deze wijnen de voorraad uiteraard beperkt is. Dus wacht niet te lang. Want op is op. En dat zou wel 'ns snel kunnen gaan, als je bedenkt dat al deze wijnen per fles maar f 8.95 kosten. En dat u -de twaalfde fles van één soort gratis krijgt. Zet uw karaf dus maar vast klaar. Fles a 0.75 liter: 8.95" druivesoorten. Zoals u mis schien weet, wor den Médocwijnen nooit van één druivesoort ge maakt, maar min stens van drie of soms zelfs vier. De twee soorten die altijd (en ook in percentage het 1992 Chateau Fonréaud, Appellation Ustrac-Médoc Contrölée 1992 Chateau Graveyron, Appellation Moulis Contrölée 1992 Chateau Fonpiqueyre, Appellation Haut-Médoc Contrölée 1992 Chateau Plantier-Rose, Appellation Salnt-Estèphe Contrölée 1992 Chateau Livran, Appellation Médoc Contrölée 1992 Chateau Colbert Cannet, Appellation Haut-Médoc Contrölée 1992 Chateau La Tour St. Bonnet, Appellation Médoc Contrölée 1992 Chateau Bellegrave, Appellation Médoc Contrölée 1992 Chateau Rochet, Appellation Médoc Contrölée 1992 Chateau Bel Air, Appellation Haut-Médoc Contrölée Chateau Fonréaud ar CHATEAU FONPIQUEYRE 1992 Chateau Plantier-Rose kvjC0LRmr ll 1 m 3 CHATEAU BEL AIR fsüsasWjF 'llAUT-MÉDOC sc domainesTien'rI martin Zolang de voorraad strekt. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 april a.s.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12