Draaiboek VN vol gebreken Buitenland /leer misvormde baby's Miian Duitse Noordzeekust ƒ1000,- voordeel NEPAL-TAMJTEN. Rusland zet haast achter partnerschap voor vrede 'PLO moet onmiddellijk verder praten' Kohl mag misschien toch bij verjaardag D-Day zijn Stasi-verleden blijft Stolpe achtervolgen Doodgravers dumpen lijken 'EU-Iidmaatschap is een uitverkoop van belangen' ■1DERDAG 17 MAART 1994 )ei bijfvangenen laten kardinaal vrij FC 111 yvDE-)ANEIRO* De gevangenen die dinsdagavond met aartsbis- lop Aloisio Lorscheider en dertien andere gijzelaars uit een •angenis in het noordoosten van Brazilië ontsnapten, hebben teren al hun gijzelaars laten gaan. De Braziliaanse politie zegt bij uit0ev'uc^te gevangenen te hebben omsingeld, s vorig ja iinfo".) "rootste drugvangst in Hongarije de papest De Hongaarse politie heeft gisteren in een druglabo- van orium 45 kilo amfetamine in beslag genomen. Dat meldt de int Nepszava. Het was de grootste drugvondst in de Hongaar- rs wordtgeschiedenis. De politie had een tip van de Zweedse autoritei end te b* gekregen dat in het land amfetamine werd werd die in Zvve- ofn op de markt werd gebracht. De politie arresteerde twee raten vaunsen. n de agic vorig jajoden tijdens begrafenis in Karachi ^','jW Acht politiemannen zijn gisteren gedood toen tijdens •rbeterd begrafenis van een politieke activist in het Pakistaanse Kara- io milio een voofgevee^t uitbrak. De ruzie ontstond over eigendom- ïn van de doodgeschoten activist. De man was lid van een or- nisatie die verbonden is aan de Pakistaanse Volkspartij (PPP) h premier Bhutto. lowakije heeft nieuwe regering beschAnsLAVA» Slowakije heeft weer een regering, enkele dagen na sch Preit gedwongen aftreden van het kabinet-Mcciar. De nieuwe re en in heringsleider Jozef Moravcik overhandigde de Slowaakse presi- int Kovac gisteravond een lijst met de nieuwe leden van het imistiscjbinet. Het persbureau Slovakia meldt dat VN-ambassadeur ring valuard Kukan minister van buitenlandse zaken wordt. :icht. Ni ft men paanse politie beëindigt blokkade inC^ViD De Spaanse politie heeft gisteren bij Gaeza met rubber- t GrolscNe'S en Marges ecn einde gemaakt aan een blokkade van de Ocoor^n ^00r stakende arbeiders van de Santana-autofabriek. ik stiier ^ens c'e P°''^e Zlin daarbij 20 gewonden gevallen. Zo'n 600 porgarr e'^crs hadden sP°orweg bezet uit protest tegen de aange- n Ti pndigde massaontslagen bij Santana, een dochterbedrijf van ®?t Japanse Suzuki. Ijevardnadze ondergaat drugtest De Georgische leider Edoeard Sjevardnadze heeft giste- tn vrijwillig een drugtest ondergaan. Sjevardnadze gaf daarmee vk et startsein voor een anti-drugcampagne die de overheid vrij $n drugs moet maken. Sjevardnadze heeft vorige maand ge- ^gd dat een groot deel van de ambtenaren verdovende midde- >,90 ?n gebruikt. E 70 S so ieen bewijzen voor aanslag in Stuttgart 30 futtgart De Duitse politie had gisteravond nog geen idee over .30 "e oorzaak van de brand in een woonblok in Stuttgart. Er zijn .50 Venmin aanwijzingen dat het om een aanslag op buitenlanders kat. Bij de brand kwamen zeven mensen om. De meesten zijn '?n an buitenlandse afkomst. Luchtsteun voor belaagde troepen Bihac kwam te laat 50 ljNN Rtr 30 - gn de Duitse Noordzeekust is 30 12(1* aantal baby's dat wordt ge- 30 9ren met afwijkingen toegeno- 70 Sen. In de periode 1986 tot '0 1^92 zijn in dit gebied twintig j^ideren geboren met ernstige ^vijkingen aan handen en ar- >0 ïen. De Duitse professor Mar- 75-jarige Perez trakteert op meer dan op originele 1 Bijvoorbeeld: 3 240x170 normaal f. 2850,- Jubileumprijs f. 1495,- 269i Leverbaar in vele afmetingen. Profiteer. Nu alles tegen jubileumprijzen. De mooiste tapijten, nu voordeliger dan ooit' De Verenigde Naties hebben toegegeven dat zij afgelo pen zaterdag te laat hebben gereageerd op het verzoek van de belaagde VN-troepen in Bosnië om steun vanuit de lucht. Volgens de VN bleek bij de eerste actie waarbij daadwerkelijk sprake was van de inzet van vliegtuigen, dat de procedure 'enige gebreken' vertoont. NEW YORK-BELGRADO De VN-troepenmacht in voor malig Joegoslavië (Unprofor) vroeg om steun vanuit de lucht toen een tank van de Serviërs in de buurt van Bihac het vuur opende op een contingent Franse blauwhelmen. Toen de vliegtuigen drie uur later arri veerden, hadden de Serviërs zich al teruggetrokken. Volgens het hoofd van de VN- operaties in Bosnië. Kofi Annan, verliep de besluitvorming vol gens de gebruikelijke procedu res. Daarbij vond overleg plaats met Yasushi Akashi, de speciale VN-afgezant in Bosnië. VN-se- cretaris-generaal Boutros Ghali vindt ondanks het incident in Bihac dat de beslissing over de inzet van VN-vliegtuigen niet alleen door de commandanten ter plaatse mag worden geno men. De lidstaten van de VN heb ben besloten 4.500 extra solda ten beschikbaar te stellen voor de VN-troepenmacht in Bosnië- Hercegovina. Dat is veel minder dan de uitbreiding met min stens 10.000 blauwhelmen waar Boutros Ghali afgelopen week einde om had gevraagd. De ex tra blauwhelmen moeten toe zien op de handhaving van de wapenstilstand rond Sarajevo en tussen de Kroaten en mos lims in Centraal-Bosnië. Volgens de Russische bemid delaar voor ex-Joegoslavië, Tsjoerkin, blokkeert de moslim regering van Bosnië de open stelling van de luchthaven van Tuzla. Het instellen van een luchtbrug voor hulpgoederen is daardoor onmogelijk. Na over leg met de leider van de Bosni sche Serviërs. Karadzic, zei Tsjoerkin dat Rusland bereid is 'binnen 48 uur' waarnemers te sturen naar Tuzla, een door de Serviërs belegerde moslim-en clave. Volgens Karadzic gaan de Ser viërs akkoord met de herope ning van de luchthaven, mits Russische waarnemers en een Servische verbindingsofficier ter plekke zijn om te verzekeren dat uitsluitend humanitaire hulpgoederen worden binnen gevlogen, en geen militair mate rieel wordt aangevoerd. De Bosnische moslims zouden echter niet instemmen met waarnemers, aldus Tsjoerkin. Het vliegveld van Tuzla is sinds mei 1992 gesloten, nadat Servische artillerie de start- en landingsbanen had beschoten. Sindsdien was er sprake van sporadische beschietingen met granaten. De Bosnische Serviërs bleven ook gisteren weigeren een hulp konvooi toe te laten tot de bele gerde moslim-enclave Maglaj. De 19.000 inwoners van Maglai. in het noorden van centraal- Bosnië. zijn al maanden versto ken van voedselhulp en liggen bijna voortdurend onder Ser visch vuur. Verzorgster mag van Britse Hof kind slaan Kinderverzorgsters hebben het recht weerspannige kin deren te slaan. Dat bepaalde het Britse Hooggerechtshof gisteren. Tegenstanders van lijfstraffen hebben de uit spraak meteen veroordeeld. Het vonnis is een overwin ning voor verzorgster Anne Davis. Zij was een proces be gonnen tegen een overheids instelling in Londen, die haar als verzorgster had ontslagen omdat zij weigerde een ver- Idaring te ondertekenen <i.h ze geen lijfelijke bestraffing zou gebruiken. Het hof oor deelde dat de instelling 'niet soepel' had gehandeld. quardt, deskundig op het ge bied van aangeboren afwijkin gen, noemt het aantal misvorm de borelingen alarmerend. Aan de Britse en Ierse kust zijn in dezelfde periode ook misvorm de kinderen geboren. Weten schappers vermoeden dat ver vuiling van de zee door chemi caliën de oorzaak vormt. Moskou aast op 'status aparte Rusland wil al op zeer korte ter mijn, waarschijnlijk nog voor het einde van deze maand, een partnerschapsakkoord met de NAVO sluiten. Dat heeft Mos kou via diplomatieke kanalen laten weten, aldus NAVO-krin- gen gisteren in Brussel. Rusland was aanvankelijk ui termate kritisch over het 'part nerschap voor vrede', dat de NAVO-top begin dit jaar aan de voormalige Warschau-Pactlan den aanbood. Moskou zag er een verkapte poging van het Roetskoj wil Sovjetunie heroprichten President Clinton neemt premier Rabin r a afloop van hun gezamenlijke persconferentie reuter gary cameron De Amerikaanse president Clinton en de Is- raëlische-premier Rabin hebben gisteren de PLO en Syrië opgeroepen onmiddellijk te rug te keren aan de onderhandelingstafel. Beide leiders benadrukten na hun overleg op het Witte Huis dat 'de vijanden van de vrede niet mogen winnen'. Het vredesoverleg met Israël werd door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en Syrië opgeschort na het bloedbad in de moskee van Hebron op de Westelijke Jor- daanoever. Clinton roemde de maatregelen die Rabin heeft getroffen om herhaling te voorkomen en de Palestijnen beter tegen joodse kolonisten te beschermen. De PLO zei in een reactie teleurgesteld te zijn over het Amerikaans-Israëlisch overleg Palestijnse rechters en juristen die voor de PLO het bloedbad in Hebron onderzoe ken, hebben gezegd dat Israëlische soldaten vermoedelijk een grote rol hebben gespeeld 1 de tragedie e ntwoordelijk zijn meerdere doden. Een van de elf onderzoe kers concludeerde dat soldaten een rol in het bloedbad speelden, omdat zij in de moskee en in het gebied daarbuiten heb ben geschoten. De woede over de massamoord leidde ook gisteren tot ongeregeldheden in He- bron. Daarbij kwam een Palestijn om. Pre mier Rabin lijkt inmiddels bereid de PLO toe te staan een enkele tientallen leden tel lende Palestijnse politiemacht in Hebron te stationeren. voormalige Russische e-president Aleksandr Roetskoj heeft de inwoners van de ex-Sovjetunie giste ren opgeroepen zich te ver enigen en een sterke staat op te richten, die een groot macht kan worden. Roet skoj, die zijn oproep deed in n boodschap aan kranten 1 persbureaus, noemde de beslissing van de leiders van Rusland, Oekraïne en Wil- Rusland om de Sovjetunie te heffen 'onverantwoor delijk en ondoordacht'. Hij stelt voor een referendum te houden over de vraag of de Sovjetunie moet worden heropgericht. parus hans gertsen Kohl toonde zich de afgelo pen weken uiterst gepikeerd over het feit dat zijn aanwezig heid bij de herdenking niet op prijs werd gesteld. Ondanks Duitse diplomatieke druk wei gerde de Franse regering Kohl uit te nodigen. Volgens Parijs zou de aanwezigheid van Duit sers bij de herdenkingen in juni ongepast zijn en pijnlijk voor de geallieerde oud-strijders. correspondent Helmut- Kohl krijgt misschien toch nog zijn zin. Als het aan burgemeester Jean-Marie Gi- rault van de Normandische stad Caen ligt, zal de Duitse bonds kanselier op 6 juni in Caen aan wezig zijn bij de herdenking van de vijftigste verjaardag van D- Day, de geallieerde invasie in Normandië. Westen in om het bondgenoot schap tot aan de Russische grens uit te breiden. Tot nu toe hebben twaalf lan den in Midden- en Oost-Europa het partnerschapsakkoord on dertekend, dat vooral gericht is op gezamenlijke oefeningen en een gemeenschappelijk optre den bij vredestaken. Gisteren was Moldova aan de beurt. Ge orgië staat voor 23 maart op de agenda en Slovenië volgt, als eerste voormalige Joegoslavi sche republiek, op 30 maart. Polen, I longarijë. Roemenië, Bulgarije, Letland, Estland, Ij- touwen. Albanië, Oekraïne. Tsjechië Republiek en Slowakije Kinnen In-n voor. Alle akkoorden worden indi vidueel met de aanvragers op gesteld en ingevuld. Rusland, dat zich in de laatste dagen een paar keer heeft beroepen op zijn bijzondere gewicht als grote (kern)mogendheid en perma nent lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, zou daarbij op een 'status aparte' Aan het partnerschap zit geen veiligheidsgarantie van de NAVO vast. Het voorziet slechts in een 'consultatie' als een deel nemend land het gevoel heeft dal zijn territoriale integriteit, zijn politieke onafhankelijkheid of zijn veiligheid direct wordt bedreigd. De Russen zouden een stap verder willen gaan. Zij willen worden geraad pleegd als er besluiten worden genomen over veilighcidsvraag stukken die ook hen aangaan en zelfs willen aanzitten bij bepaal de vergaderingen en meebeslis sen. Rusland was half februari nog hevig ontstemd, toen de NAVO buiten Moskou om een ultimatum stelde aan de Bosni sche Serviërs. In Duitsland woonden meer Schindlers s hoogenduk beu( correspondent De regeringscoalitie van sociaal-demo craten, liberalen en Bundnis '90/Grünen in de Duitse deelstaat Brandenburg |a, dreigt uiteen te vallen door de zogenaam- la; de Stolpe-affaire. De 59-jarige sociaal-de mocraat Manfred Stolpe, wordt sinds hij bijna vier jaar geleden minister-president werd, achtervolgd door zijn Stasi-verle- la(i den. Keer op keer duiken nieuwe belas- ia» lende dossiers op, maar steeds weet Stolpe zich met min of meer plausibele verklaringen te redden. ■D Maar sinds het Duitse weekblad Der Spie gel begin deze week documenten publi- aan ceerde waaruit blijkt dat Stolpe in 1978 in 1 een Stasi-villa de DDR-Orde voor Verdien- ste zou hebben ontvangen uit handen van een hoge officier van het ministerie voor staatsveiligheid, zit de minister-president werkelijk in de problemen. Voor de parle- mentaire onderzoekscommissie had hij 31 namelijk verklaard deze medaille niet van de Oostduitse geheime dienst te hebben gekregen, maar van de staatssecretaris voor religieuze aangelegenheden. Verder ontkende Stolpe op de bewuste dag in deze Stasi-villa te zijn geweest. Zijn ei gen dagboek, de verklaring van een andere ex-Stasi-topman en de hu gepubliceerde documenten duiden echter op het tegen deel. Gunter Nooke, fractieleider van Bundnis '90/Grünen, trok gisteren daaruit zijn conclusie: „Als iemand voor het parle ment heeft gelogen, is het mijn democrati sche plicht de mensen daarover te infor- Voor Stolpe en zijn SPD was dit genoeg om het vertrouwen in Nooke op te zeggen en daarmee lijkt een kabinetscrisis inclusief vervroegde verkiezingen niet meer te ver mijden. De in Brandenburg hopeloos ver deelde oppositionele christen -democraten ruiken hun kans om Stolpe, de meest po pulaire politicus in de ex-DDR, nu einde lijk klein te krijgen. Stolpe is na de nieuwste aanvallen terug gekeerd naar zijn oude verdedigingstac- tick. Op dezelfde wijze waarop hij eens de communisten rond Honecker bewerkte, behandelt hij nu de mannen en vrouwen die zijn hoofd verlangen. Hij praat, laat wat details los, hult zich dan weer in stilzwij gen, kalmeert of handelt ineens kordaat. Manfred Stolpe lijkt een rubberwand die alle slagen absorbeert, maar veel feiten spreken tegen hem. Dat Stolpe de Infor mele Stasi-Medewerker (IM) 'secretaris' was, bestrijdt hij al lang niet meer. De vraag is of hij willens en weten met dit on derdrukkingsapparaat heeft samengewerkt en dus een verrader is. Uiteraard ontkent Stolpe dit. Hij onderhield in opdracht van de kerk het contact met het communisti sche regime over kerkelijke en humanitaire vragen. Hij voelde zich een soort diplo maat in kerkelijke dienst. In feite gaat het er nu om of hem moreel iets is te verwijten. Als hij bijvoorbeeld de oppositie bewust klein heeft gehouden, dan is dat een politieke fout. Moreel ver werpelijk zou het alleen zijn, als Stolpe de oppositie werkelijk heeft verraden. En dat is aan de hand van de Stasi-dossiers niet te bewijzen. Het vinden van de waarheid is bijna on mogelijk. Terwijl de Stasi de taak had er achter te komen wat er binnen de kerk leefde, had Stolpe de opdracht voor zijn kerk zoveel mogelijk vrijheid te behouden. De Stasi-officieren schreven keurig wat de 'secretaris' vertelde over het interne leven van zijn kerk. Hun bazen waren tevreden. Maar waarom hij het hen vertelde, interes seerde de Stasi niet en daarom bieden de dossiers niet de hele waarheid. De affaire-Stolpe is een bijna religieuze strijd geworden. Ossis tégen Wessis, radi cale DDR-hervormers tegen gematigden en christen-democraten tegen sociaal-de mocraten. Gooit Stolpe nu de handdoek in de ring. dan zal dat algemeen als een schuldbekentenis worden opgevat. Blijft hij echter zitten, dan zullen de aanvallen doorgaan. Voorlopig duidt alles erop dat Manfred Stolpe niet zal wijken. Hij is voor miljoe nen gefrustreerde Oostduitsers het sym bool geworden van hun strijd tegen de 'veroveraars' uit het Westen, die er geen idee van hebben hoe het dagelijks leven in de DDR in elkaar zat. BONN Rtf st. petersburg Burgemeester Sobtsjak van St. Petersburg heeft een aantal doodgravers ontsla gen omdat zij lijken op de gemeentebegraafplaatsen hebben gedumpt zonder die fatsoenlijk te begraven. Eerder deze week werden op enkele begraafplaatsen van de stad kisten gevonden waar nog lichaamsde len uitstaken. De mortuaria in de stad zijn zo vol dat de doodgravers de lijken van zwervers en andere mensen zonder familie zomaar op begraafplaatsen neergooien. Op de foto de lugubere aanblik van het Joezjni-kerkhof. foto reuter Oscar Schindlcr was niet de eni ge 'goede Duitser' tijdens de Tweede Wereldoorlog. Duizen den Duitsers riskeerden hun le ven voor joodse landgenoten. Maar volgens joodse onderzoe kers vormen hun inspanningen een vergeten hoofdstuk van de Holocaust. 'Schindlers List', de film van regisseur Steven Spiel berg over de Duitse fabrikant Oscar Schindler die 1.200 joden van de dood redde, heeft bij veel Duitse intellectuelen de vraag opgeroepen waarom niet meer Duitsers destijds dergelij ke initiatieven namen. De joodse uitgever, Günther Ginzel leidt het eerste systema tische onderzoek naar de onbe kende Duitsers die joden van de vergassingsdood hebben gered. In Berlijn overleefden 1.400 jo den dankzij de hulp van de Duitse bevolking, de holocaust. Volgens Ginzel sloten veel Duit sers hun ogen voor de misda den uit de oorlog en is het moeilijk voor hen ze te openen voor hen die wèl wilden zien en weten en iets ondernamen. Noren prijzen en verguizen EU-akkoord De Noorse regering van premier Gro Harlem Brundtland heeft gisteren het akkoord over toe treding tot de Europese Unie (EU) met instemming begroet. Tegenstanders, onder wie machtige belangengroepen van vissers en boeren, wezen het ak koord af als 'uitverkoop' van Noorse belangen. Premier Brundtland deelde mee dat in Noorwegen een refe rendum wordt gehouden over de toetreding tot de EU. De re gering in Oslo hoopt op een omslag nu peilingen aangeven dat de meeste landgenoten te gen het lidmaatschap zijn en net zien als een inbreuk op hun soevereiniteit. „Wij menen dat Noorwegen deze historische kans moet aangrijpen", aldus de premier. Oppositiegroepen houden het er echter op dat Noorse onder handelaars vitale nationale be langen hebben opgeofferd. Zij voorspellen een herhaling van 1972, toen Noorwegen een toe tredingsakkoord met de EU sloot, waarna de kiezers 'nee' zeiden in een referendum. „Dit is een slecht akkoord", zei Anne Enger Lahnstein, lei der van de oppositionele Cen trumpartij, de grootste in het parlement na de regerende Ar beiderspartij. „Dit wordt een gevecht over de vraag of Noor wegen een onafhankelijk land zal blijven of dat wij ons zullen binden aan een unie." Soevereiniteit is een gevoelige kwestie in Noorwegen. Het land werd in 1905 onafhankelijk van Zweden en was tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's bezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7