Fatsoenlijke opvang van asielzoekers moeilijker Een bordeaux waar je 'Cru'tegen zegt. Binnenland 5}> ^.cholier helpt an 'Hotel de l Madurodam Wereld' 4oeken roeiers gestaakt Raad van State kraakt voorstel bijstandswet Ruim baan voor de fiets GALLGALL Arbeidstijdenwet goed voor werkgever Tankerongeluk IJsselmeer was een ramp uit t boekje' VIDERDAG 17 MAART 1994 i Groningen betaalt parkeerboetes i jnningen* De parkeerbonnen voor de gasten van de Groningse U Ibgleraar Beks, die dinsdag afscheid nam, worden betaald door ^Rijksuniversiteit. De chauffeurs van onder andere Kamer- '•J'brzitter Deetman, bankpresident Duisenbergen prins Claus rf#x«even niet in de buidel te tasten. Dat heeft een woordvoerder /•21b de RU gisteren gezegd. Professor Beks sprak van een 'gran- hoiiaujze grap'. Ook hij heeft aangeboden de bekeuringen te beta- rancine nog niet naar Nederland tterdam Het Zaïrese weesmeisje Francine Nsona komt van- ag niet terug naar Nederland, zoals oorspronkelijk de ver- Qjchting was. Volgens contactpersonen in Zaïre is de reis uit •iligheidsoverwegingen' uitgesteld en is het 10-jarige kind om »zelfde redenen ondergebracht op een onderduikadres buiten •hoofdstad Kinshasa. Francine zou gevaar lopen. lini-lijnvlucht: Maastricht-Luik ••^asiBIChLï Vanaf 28 maart is het mogelijk om van het vliegveld |.5ek bij Maastricht naar het 35 kilometer verderop gelegen Luik •iitflvliegen. De vlucht vliegtijd: tien minuten ehoort tot de rtste vliegverbindingen ter wereld. Het gaat overigens om een ssenstop' naar en van Parijs. lailhopper blijft zorgenkindje •recht De Railhoppers een nieuw type treinstel dat sinds nuari proefdraait op het traject Zwolle-Emmen van de Ne- jrlandse Spoorwegen blijven kampen met kinderziekten. Na •oblemen met de verwarming en storingen als gevolg van vorst, fldoen nu de transformatoren niet. Volgens de NS is het niet ^gebruikelijk dat zich zoveel storingen voordoen. „Het is ten- otte een proeftrein", aldus een woordvoerder. tienincen anp «gelijk beledigd was de klei- L Jasper Tonneijck uit Wage- ijgen toen hij een paar jaar eden de Haagse miniatuur- Madurodam had bezocht, stond in dat héle Ma- odam geen model van het igeningse Hotel De Wereld, lar de Duitsers op 5 mei 45 officieel capituleerden, it moest veranderen, vond jf.: IJJij schreef Madurodam en JTireef de gemeente Wagenin- |fi. Hij moest lang geduld oe- Sien, maar nu lijkt de (inmid- Is middelbare) scholier bin- nkort zijn zin te krijgen. Maandag vergadert de ge meenteraad van Wageningen over een bijdrage van 30.000 gulden aan een model van De Wereld in Madurodam. In totaal zal het model 150.000 gulden kosten. Vol gens de gemeente Wageningen is er uit allerlei fondsen wel aan de resterende 120.000 gul den te komen. Het aangrenzende plein en het herinneringsbeeld komen erbij in Madurodam, net als een aantal" 'veteraantjes' en een miniatuur prins Bernhard die hun jaarlijkse parade gade slaat. Het mini-hotel moet vol gend jaar mei worden onthuld. zoeken naar de twee roeiers nog vermist zijn in het tndmccr tussen Harderwijk en wolde is gisteren opgegeven. speurtocht van vijf dagen aarbij gebruik werd gemaakt helikopters, schepen met iïinar-apparatuur. duikers en speurhonden heeft niets opge- Verd. I Jllet Wolderwijd, zoals dit on- f.'rdeel van de Randmeren ïet, zal nog wel dagelijks wor- ïn bezocht door vliegtuigjes en helikopters van de politie. Die vliegen een rondje over het meer om te zien of de lichamen van de vermiste 31-jarige vrouw en de 43-jarige man uit Zeewol- de zijn aangespoeld of net on der de oppervlakte drijven. 's Zomers komen drenkelin gen doorgaans na ongeveer een week boven drijven. Door het huidige koude weer kan het echter wel drie weken duren voor zich in een lichaam zoveel gas heeft gevormd dat het spon taan naar boven komt. Minister d'Ancona: 'Kwaliteit niet meer te garanderen den haag gpd Het ministerie van WVC is niet meer in staat de kwaliteit van de opvang van asielzoekers te garanderen. Oorzaak daarvan is het toenemend aantal asielzoekers. ,,Het is niet anders", aldus minister d'Ancona in een nota aan de Kamer. cona voorspelt de komst van minimaal 50.000 asielzoekers. Als rekening wordt gehouden met seizoeninvloeden worden dat er nog meer. De minister kondigt een aan tal maatregelen aan om iets aan de problemen te doen. Zo gaat Justitie de behandeltermijn van asielverzoeken met ingang van 1 april bekorten van dertien naar zeven maanden. Door een De bewindsvrouwe wijst erop dat asielzoekers al uit nood op gevangen worden in kazernes, kantoren, oude gevangenissen, kloosters en internaten. Alle zei len moeten worden bijgezet om hen onderdak te bieden, meent de minister. Het wordt dan steeds moeilijker een 'mini mum kwaliteit' te bieden. d'An- Kooijmans laakt 'selectieve' mensenrechten Aan de vooravond van zijn be zoek aan Indonesië heeft minis ter Kooijmans (buitenlandse za ken) in ene rede voor het Wal lenberg-instituut in Zweden fel uitgehaald naar staten die be weren dat mensenrechten niet universeel zijn. Volgens deze staten moeten de rechten van de mens gezien worden tegen de historische, politieke en culturele achter grond van een land of regio. Indonesië zou ook dit stand punt huldigen, met name door te stellen dat haar onderdanen nog niet 'rijp' zijn voor echte democratie. De uitwerking van het princi pe van non-universaliteit zou betekenen dat mensenrechten niet voor iedereen hetzelfde zijn zo concludeerde Kooijmans. „Overdreven gesteld zou je bij aanvaarding van dit idee kun nen zeggen dat een regering die beschuldigd wordt van marte lingen, die aantijging naast zich neer kan leggen door aan te voeren dat zij altijd mensen ge marteld of slecht behandeld heeft, dat marteling deel uit maakt van de plaatselijke cul tuur en gezien moet worden als een nationale bijzonderheid, en dus een uitzondering is op de algemene regel dat martelen verboden is." Kooijmans maakte duidelijk dat hij deze redenering verwer pelijk acht. reorganisatie bij Justitie is er vertraging in die behandeling ontstaan. Verder is er een wijzi ging van de Huisvestingswet in de maak. Gemeenten krijgen de plicht een vastgesteld aantal woningen te hebben die voor asielzoekers die mogen blijven. De provincies moeten nalatige gemeenten kunnen dwingen tot medewerking. Gemeenten slagen er nog steeds niet in genoeg woningen voor asielzoekers vrij te maken. Volgens d'Ancona moet bij ge brek aan woningen maar ge dacht worden aan kamerbewo ning, pensions, wisselwoningen of ombouw van kantoren tot woningen. Overigens krijgen gemeenten met ingang van 1995, 8.000 gulden voor elke asielzoeker die zij opvangen. Nu is dat 5.000 gulden. De situatie in de centrale op vang van asielzoekers wordt steeds nijpender, meldt d'Anco na. Er zitten nu 27.815 mensen in centrale opvang waaronder 3371 die al lang in gemeenten ondergebracht moesten zijn. In de eerste twee maanden van 1994 kwamen er 8.822 mensen bij terwijl er maar 5.438 naar gemeenten konden. Enige spe ling in de centrale opvang is er niet meer. den haag gpd De gemeentelijke vrijheid bij het vaststellen van de hoogte van de bijstandsuitkering moet beperkt blijven. Dat schrijft de Raad van State in een nog vertrouwelijk advies aan staatssecretaris Wallage (sociale zaken). Het advies college vreest anders een toe name van de rechtsongelijk heid. De Raad heeft forse kritiek op het wetsvoorstel. Dat kwam vorig jaar tot stand na verhitte discussie lussen de regeringspartijen CDA en PvdA. Het CDA wil de wette lijk gegarandeerde bijstands uitkering voor alleenstaanden verlagen. Gemeenten krijgen vervolgens de mogelijkheid een toeslag te verstrekken. De F*vdA toonde zich bevreesd voor gemeentelijke willekeur en wierp zich op als de be schermer van de 'echte al leenwonende' bijstandsont vanger. De Raad van State conclu deert in zijn advies dat de toe gezegde gemeentelijke vrij heid te groot is. Dat leidt tot rechtsongelijkheid, waarbij de bijstandsuitkering voor de zelfde persoon in verschillen de gemeenten varieert. De Raad stelt voor de crite ria voor de bijstandsuitkering zoveel mogelijk wettelijk .isi te leggen. De VNG is inmid dels bezig een model verorde ning op te stellen als leidraad voor alle gemeenten. Daar mee wordt gedeeltelijk tege moet gekomen aan de kritiek van de Raad. Amsterdam* Topdrukte voor het Amsterdamse Centraal Station. Fietsen hebben hier het rijk alleen sinds Amsterdam auto's nadrukkelijk is gaan wetren. Tussen de honderden fietsen is het even zoeken naar je eigendom en dat niet alleen omdat tweewielers in de hoofdstad ketting of geen ketting nog wel eens worden 'geleend' of anderszins onvrijwillig van eige naar wisselen. médoc jé A t Onze wijn van de maand maart is een kwaliteitswijn uit een V»/ U Lj van de beroemdste streken van Frankrijk, namelijk de Médoc Daarnaast betreft het ook nog eens een Cru Bourgeois. We hebben het hier over de Chateau le Boscq uit 1992; een jonge LI I wijn die nu al perfect op dronk is. Maar als u wilt, kunt u hem M ook bewaren. Een paar jaartjes extra opleggen zal zeker voor een verrassing zorgen. En om u nu al te verrassen hebben wij Prijs voor wijnkaart- op deze bijzondere Cru Bourgeois Médoc het label van ou ers 8.05 een gewone bordeaux geplakt. Het prijslabel, wel te verstaan. diet, maar drink met mate Aanbiedingen zijn geldig tot en i 31 maart a.s., zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503-60555. Altijd iets bijzonders. den haag marc peeperkorn Op extreem harde werkers als minister De Vries (sociale za ken) heeft de nieuwe Arbeids tijdenwet geen vat. „Mij is ver zekerd dat ik net zo lang kan blijven werken als ik nu doe", stelde de bewindsman met een glimlach vast. Veel werkne mers zullen het wetsvoorstel minder enthousiast begroeten. Zij komen onder toenemende druk te staan langere werkda gen te maken, inclusief nacht- weekend- en overwerk. De Arbeidstijdenwet die giste ren door De Vries werd gepre senteerd, is vooral gunstig voor de werkgevers. Hun roep om flexibeler arbeidstijden en min der administratieve rompslomp is gehonoreerd. Volgens De Vries zijn de ruimere werktijden noodzakelijk om de werkgele genheid voor Nederland te be houden. „Vorig jaar is de werk loosheid met 115.000 personen gestegen. We moeten alle zeilen bijzetten om herhaling dit jaar te voorkomen." De Arbeidstijdenwet vervangt, als de Tweede Kamer akkoord gaat, per 1 januari '95 de talloze regelingen die nu de werktijden regelen. In plaats daarvan komt er een basisregeling die voor ie dereen geldt. Voor werknemers die onder een CAO vallen, kun nen ruimere regels worden af gesproken. De basisregeling beperkt de werkdag tot maximaal negen uur per. F.en werkweek van 45 uur is toelaatbaar, mits de ge middelde werkweek per drie maanden de veertig uur maar niet overschrijdt. Overwerk door de werknemers die niet onder een CAO vallen, blijft be perkt tot twee uur per dag. De zaterdag wordt tot de nor male werkweek gerekend, en ook de zondagsrust is niet meer heilig. Vier zondagen werken per drie maanden is voor de wetgever geen probleem. Houdt de ondernemer zich niet aan de wettelijke regels, dan kan de werknemer dat bij de rechter af dwingen. Voor bedrijfstakken met een CAO zijn de maximaal toegesta ne werktijden nog ruimer. De werkdag mag 10 uur bedragen, met een gemiddelde werkweek van 45 uur. Inclusief overwerk is twaalf uur werk per dag moge lijk, dus zestig uur per week. Al te vaak mogen dergelijke weken niet voorkomen. De gemiddelde werkweek over drie maanden genomen mag maximaal 48 uur bedragen. Ook voor de CAO-werknemers geldt dat de vrije zaterdag als verworvenheid verdwijnt, bo vendien mogen dertien zonda gen per jaar aan arbeid worden besteed. Eist de ondernemer meer. dan kan de werknemer naar de strafrechter stappen. Tenzij er voor de sector aparte afspraken zijn gemaakt. Dat laatste is zeker het geval bij de transportbedrijven. Volgens De Vries ziin flexibeler werktijden noodzakelijk om het machinepark in Nederland be ter te benutten. Daarnaast dient ook de dienstverlening (biblio theken, winkels, banken) te worden uitgebreid. Bijkomend voordeel van de ruimere wette lijke regels is dat de werkgever niet om de haverklap een ont heffingsvergunning moet aan vragen als hij zijn personeel ex tra wil inzetten. De Arbeidsin spectie verstrekt nu jaarlijks nog 15.000 vergunningen Hoewel de minister de regels presenteerde als een evenwicht tussen werkgevers- en werkne- mersbelangcn, lijkt de balans vooral in het voordeel van tie eerste partij door te slaan. De werknemer kèn om privé rede nen (kinderopvang) voordeel hebben bij flexibele werktijden, en hij k«in zijn baas daarom vei zoeken. Maar deze hoeft niet aan dat verzoek te voldoen. Op zijn beurt kan de werknemer natuurlijk een baan weigeren als de werktijden hem niet aan staan, maar met de huidige werkloosheid ligt dat niet voor de hand. ■EMMER-ANNA PAUWLONA RIEN FIORIS ten aanvaring met een olietanker op het IJs- lelmeer waarbij 650 ton stookolie in het wa fer stroomt, wordt een drama dat niet is te ttverzien. Die kans is gelukkig uiterst klein. iVat dat betreft, is het IJsselmeer er afgelopen maandag met het bijna-zinken van olietan ker Lemna goed vanafgekomen. LWe hebben mazzel gehad", zegt oliebestrij- iingsspecialist dr.ing. W. Koops, in het dage- Sjks leven docent milieutechnologie aan de logeschool voor petroleum- en gastechnolo- jie Noorder Haaks in Den Helder. „Het was ïen ramp uit het boekje en de bestrijders nijgen een tien". Koops verdiende zijn sporen in de rampen- Jestrijding. Veertien jaar bij Rijkswaterstaat ?n twee jaar bij de calamiteitenbestrijding in uiropees verband. Cijfers geven doet de che misch technoloog niet alleen op school. Hij 'oerde enige tijd geleden 'de schaal van Koops' in met zijn Handboek voor Oliebe- •trijding. Een schaal, vergelijkbaar met die 'an Richter voor aardbevingen waarop de ernst van een olieramp wordt uitgedrukt. De calamiteit met de L^mna scoort nu nul, maar wat was er gebeurd als de Lemna was opengescheurd en de olie het IJsselmeer was ingestroomd? Koops stopt de gegevens in zijn computer. „Een vier. Maar dan moet je er rekening mee houden dat de schaal is be doeld voor olierampen op zee. Op zee heb je nog vijftig procent kans dat xle vervuiling naar open zee afdrijft. Op het IJsselmeer kun je er vanuit gaan dat de olie altijd op de oever komt. Dat cijfer is dus een onderschatting." De kans dat iets misgaat, lijkt niet groot Op basis van gegevens van de Werkgroep Olie- en Chemicaliënbestrijding Binnenwateren, maakte Koops een kansberekening voor een olieramp met 100 ton olie in het IJsselmeer. „Die kans is eens in de vijftig jaar. Dan moet je nagaan dat diezelfde kans in de Noordzee eens in de anderhalf jaar is..." De aanpak van de dreigende ramp is volgens hem volgens het boekje verlopen. De kapi tein was zo verstandig het schip aan de grond te zetten op een ondiepte waardoor snel olie kon worden overgepompt. Verder was Rijks waterstaat snel aanwezig met oliekerendc schermen. „Alle lof. In het buitenland ben je wel eens twee dagen aan het praten voor er iets gebeurt Bij de dienstkring Ijsselmeer en Markermeer van Rijkswaterstaat zouden ze zich er niet over verbazen als het wel een keer fout gaat op het IJsselmeer. „Eigenlijk zit ik toch te wachten tot er wat gebeurt. Statistisch gezien moet het een keer foutigaan", zegt het hoofd van de dienstkring, J. van der Togt. Rijkswa terstaat telt het aantal schepen dat gebruik maakt van de druk bevaren scheepvaartroute Amsterdam-Lelystad-lammer. Bij de Houtribsluizen bij Lelystad passeerden in 1992 ruim 28.000 schepen uit de beroeps vaart. Bijna 2300 daarvan voerden blauwe ke gels in de mast. In de scheepvaart is dat het teken dat gevaarlijke stoffen worden ver voerd. I loe meer kegels, des te gevaarlijker het goedje aan boord van deze zogenoemde kegelschepen. Bij drie kegels gaat het om springstoffen, bij twee kegels om giftige bij tende stoffen en bij één kegel om minder ge vaarlijke stoffen. Overigens valt het vervoer van minerale olie in tankers niet in de categorie gevaarlijke stoffen. En er wordt, weet Van der Togt, juist heel wat brandstof over het IJsselmeer ver voerd. „De tankers vervoeren hoofdzakelijk brandstof voor het noorden van het land. Dat gaat naar Groningen. Friesland en via de ka nalen ook verder naar Noord-Duitsland". Zes iaar staat Van der Togt aan het hoofd van de dienst en hij heeft wel eens meegemaakt dat een tanker was gebroken. „Een jaar of vier geleden knikte een tanker bij het Ketel meer. Daar kwam gelulckig niks uit. En meer dan tien jaar terug is er een tanker met spijs olie op het IJsselmeer gebroken. Toen de ca- lamiteitendienst er aan kwam, waren de een den en watervogels al begonnen met oprui men. We zijn er dus nog steeds goed van af gekomen. Het aantal ongelukken op het IJs selmeer valt zo te zien ook wel mee. Maar in feite kun je er geen peil op trekken. Het ene jaar gaan er vijf naar de kelder en het volgen de jaar niet één". 'IJsselmeer aan ramp ontsnapt' LEMMER GPD De olietanker Lemna. Plezier- en beroepsvaarders hebben de afgelopen jaren ze ker honderd maal olie of and*- re vervullende stoffen in liet IJsselmeer geloosd. Dat blijkt uit het overzicht 'morsingen van de werkgroep olie en che inicallcnbcst rijding hinnenw.i teren van Rijkswaterstaat over dc periode 1988 1992. I)e I» zingen veelal olie vari eren van enkele liters tot vele honderden liters. De cijfers tonen volgens ch< misch toxicoloog dr.ir. Wierd Koops uit Anna Paulowna aan dat het IJsselmeer aan een ramp is ontsnapt. De tanker Ixmna is inmiddels aan de ketting gelegd. Het bergings!» drijf BTS in (.elystad wil op die manier de garantie dat de ber gingskosten voldaan worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5