Meer aandacht nodig voor jonge crimineel Met dit gereedschap klus je goedkoper dan de rest. 'Ze willen ons dood zien' Binnenland LUSPA 7112470 10% korting met de slimme Gamma Kluspas. Heerma opent 'woon waterwij k' Vermeend wil geen 'gezeur' over spaarloon Aantal overvallen met wapens sterk gestegen Ambassadeur VS in stijl 2 DONDERDAG 17 MAART 1994 Pitbullbevrijders zitten vast utrecht» Twee Rotterdammers die twee pitbulls en vijf puppies van de kogel hebben gered door ze te bevrijden, moeten voorlo pig blijven vastzitten. De kans is namelijk groot dat ze doorgaan met hun acties, aldus justitie. De twee pitbullbevrijders zijn maandag opgepakt. Ze bevrijden pitbulls die moeten worden af gemaakt omdat ze niet waren geregistreerd of gesteriliseerd. De puppies hadden zelfs nooit mogen worden geboren omdat er een fokverbod geldt voor deze gevaarlijke hond. Ontvoerde inwoner Lelystad bevrijd lelystad Een arrestatieteam van de politie in Arnhem heeft gis teren een 34-jarige ontvoerde man uit Lelystad bevrijd. De man werd sinds maandag vastgehouden in een huis in Velp. Bij de bevrijding zijn acht mensen opgepakt. I let slachtoffer is onge deerd. De politie kan in verband met het onderzoek nog niets zeggen over de achtergrond van de ontvoering. Aparte minister voor immigratiezaken den haag CDA en WD willen dat in het volgende kabinet een minister speciaal wordt belast met de coördinatie van immigra tiezaken. CDA'er De Hoop Scheffer denkt aan een staatssecreta ris of een tweede minister op het departement van justitie. De li beraal Wiebenga ziet meer in het geven van een coördinerende bevoegdheid aan de minister van justitie. Nu houden zes depar tementen zich bezig met de toelating en opvang van asielzoe kers, huisvesting, scholing en uitkeringen. Groningen krijgt twaalf' herriedagen Groningen De kroegen in Groningen moeten de beschikking krijgen over twaalf herriedagen per jaar waarbij de gemeente de normen voor geluidhinder minder streng hanteert zodat de kroegbaas zijn versterker kan openzétten. Dat staat in een nieu we festiviteiten-verordening van de gemeente. De uitgaanswe- reld raakte vorig jaar in rep en roer bij invoering van de nieuwe geluidsnorm. Een aantal poppodia werd gesloten omdat de le vende muziek te hard was. Racistische spelletjes mogen niet assen loden, negers en de heilige maagd Maria mogen niet worden afgeschoten ook al is het 'maar in een spelletje'. De rechtbank in Assen heeft gisteren de firma Amicomp uit Koe- kange veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 15.000 gul den voor het op de markt brengen van een 'godslasterlijk en ra cistisch' computerspel. De boete is voorwaardelijk omdat de zesduizend in beslag genomen diskettes verbeurd zijn verklaard. Dat kost de firma al 40.000 gulden. Ex-burgemeester ontkent corruptie den bosch Ex-burgemeester Vossen van Gulpen heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch in alle toonaarden ontkend dat hij corrupt is of valsheid in geschrifte heeft gepleegd. Vossen zou zijn huis ver onder de prijs hebben laten bouwen door aan nemers die in ruil daarvoor een opdracht van de gemeente kre gen. Vossen geeft wel belastingfraude toe want "hij verzweeg ren te-inkomsten op Duitse rekeningen. Vossen is eerder veroor deeld tot een voorwaardelijke celstraf van zes maanden en een geldboete van zesduizend gulden. Vermoord artsengezin niet terug den haag Het is nog niet duidelijk wanneer de stoffelijke resten van het in Sierra Leone vermoorde artsenechtpaar en hun doch tertje naar Nederland kunnen worden gebracht. De hulporgani satie Memisa heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gevraagd bij de plaatselijke autoriteiten aan te drin gen op het zo spoedig mogelijk vrijgeven van de stoffelijke res ten die daar liggen begraven. Wie het echtpaar en een Ierse priester hebben vermoord, is nog niet duidelijk. FIOD arresteert twee topadvocaten soest In Soest en Amsterdam zijn gisteren twee topadvocaten gearresteerd op verdenking van hulp bij het doorsluizen van druggelden naar het buitenland. Het gaat om een internationaal opererende jurist in Soest en een advocaat uit Amsterdam. De advocaten zouden valsheid in geschrifte hebben gepleegd bij het doorsluizen van miljoenen guldens naar Zwitserland. I let geld kwam van rekeningen van de inmiddels failliete Femis-bank die grote sommen zwart geld witwaste en het daarna spoorloos naar het buitenland liet verdwijnen. Met de Gamma Kluspas op zak krijgt u bij ons 10% korting op een be steding ineens van f100,- of meer. En dat een heel voorjaar lang, namelijk t/m 31 mei. Toegegeven, u krijgt 'm niet voor niks, die slimme pas. We vragen er f 25,- voor. Maar een beetje klusser verdient dat makkelijk terug, nietwaar? OP VERTOON VAN DEZE PERSOONLIJKE KLUSPAS KRUGT U (BIJ EEN BESTEDING VAN F100 - OF MEER IN EÉN KEER) 10% KORTING OP HET TOTALE KASSABEDRAG GELDIG TOT EN MET 31 MEI 199- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienste DEN HAAG» GPD .V'v?v" ff lemmer» In het Friese Lemmer wordt zaterdag de eerste fase van een recreatieproject geopend, dat in totaal 543 woningen betreft op 32 hectare grond. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting opent de 'woonwaterwijk'. zoals het project wordt genoemd omdat de woningen worden ge bouwd rond zogenoemde havenkommen aan het Usselmeer. In juni 1993 werd met de bouw begonnen. Inmiddels zijn tachtig huizen verkocht. FOTO ANP RUUD HOFF PvdA-kamerlid Vermeend vindt dat CDA-minister De Vries (sociale zaken) moet ophouden met 'zeuren' over 'zijn' spaar loonregeling. De Vries zei giste ren dat de regeling miljarden aan belastinggeld gaat kosten. Volgens Vermeend is de rege ling prima. Werknemers mogen als extraatje belastingvrij sparen van hun baas waardoor de lo nen niet omhoog gaan. De regeling houdt in dat werknemers elk jaar 1.541 gul den belastingvrij opzij mogen zetten voor een periode van vier jaar. Daarna krijgt de werkne mer het hele bedrag met rente belastingvrij uitgekeerd. Voor elke gespaarde gulden legt de staat een gulden bij. De regeling moet de lonen matigen. Vermeend: „Zes jaar geleden heb ik mijn eerste initiatief wetsvoorstel ingediend. Sinds die tijd wordt er al over gepraat. De regeling geldt vanaf 1 janua ri, dus moet De Vries nu ge woon ophouden." Volgens Vermeend begrijpt De Vries de regeling niet. „Wat hij bijvoorbeeld over het hoofd ziet is dat de regeling ook voor werkgevers een lastenverlich ting betekent. Zij hoeven over het spaarloon geen werkge verslasten te betalen. Dus heb ben ze een netto voordeel." Ronduit belachelijk vindt Ver meend de stelling van De Vries dat de regeling leidt tot onei genlijk gebruik omdat van het spaarloon lijfrentepolissen wor den gekocht waardoor door ho gere inkomens nog meer geld kan worden verdiend. Volgens De Vries houdt dat in dat voor elke gespaarde gulden er in to taal 1,20 subsidie op zit. Vermeend: „Bij de spaarloon regeling gaat het om een belas tingvrijstelling. Geen belasting aftrek. Bovendien is het eigen geld van de werknemer. Dat geld kan inderdaad worden ge bruikt voor een lijfrentepolis, een soort extra oudedagsvoor ziening voor mensen met een pensioenbreuk die vervroegd uittreden of een beter pensioen willen. Als de lijfrentepolis wordt uitgekeerd, wordt er als nog belasting over betaald". Commissie adviseert pakket maatregelen van 180 miljoen gulden De aanpak van jeugdcriminaliteit dient speciale aan dacht te krijgen, anders nemen de ernst en de omvang van hel probleem nog verder toe. Daarvoor is een pakket maatregelen nodig dat in totaal 180 miljoen gulden kost. Dat stelt de commissie Jeugdcriminaliteit in het rapport 'Met de neus op de feiten' dat zij gisteren aan staatsse cretaris Kosto van justitie heeft aangeboden. den haag anp-gpd Volgens de commissie moeten jongeren jonger worden aange pakt. Er moet meer worden ge daan tegen de uitval op school, de hulpverlening moet worden uitgebreid en de afhandeling van strafzaken van jeugdigen moet voorrang krijgen. Ook moeten meer officieren van jus titie en meer politiemensen zich specialiseren in de problema tiek van de jeugd. Het pakket maatregelen vermeldt verder nog de vergroting van de moge lijkheden om te straffen en een registratie van jonge criminelen naar etnische afkomst. De commissie Jeugdcrimina- litieit stond onder leiding van burgemeester Van Montfrans van Katwijk. Vertegenwoordi gers van politie, Openbaar Mi nisterie en rechtspraak alsmede gemeentebestuurders, weten schappers, werkgevers en werk nemers hebben zich vanaf okto ber vorig jaar over het groeien de probleem gebogen. „Tot nu toe is jeugdcriminali teit gezien als een van de ver schijnselen van criminaliteit", aldus Van Montfrans. „Die be nadering moet veranderen. An ders zal de stijging in de jeugd criminaliteit verder doorzetten en het aantal carrièremakers in het criminele circuit toenemen. De stijgende jeugdwerkloos heid, de verharding in de sa menleving, het grote aanbod van te stelen goederen en de verlaging van de geweldsdrem- pel zijn daar debet aan." De kléVnmende noodzaak van de speciale aandacht voor de jonge criminelen verantwoordt volgens Van Montfrans de kos ten van het pakket maatregelen. Het gaat om 77 miljoen eenma lig en 103 miljoen structureel per jaar. „Het heeft geen zin slechts enkele aanbevelingen uit te voeren." Staatssecretaris Kosto van justitie zei in een reactie op het rapport dat hij bereid zou zijn het gevraagde bedrag vrij te ma ken. „Er is in deze kabinetspe riode veel aan de jeugdcrimina liteit gebeurd, maar het kan nog beter. Het wreekt zich overdui delijk dat in het verleden te veel op welzijnswerk is bezuinigd." Volgens Van Montfrans zijn alle aanbevelingen gericht op een vroegtijdige, snelle en con sequente aanpak van jonge cri minelen. „Het is belangrijk dat in een zo vroeg mogelijk stadi um komt vast te staan of sprake is van normaal grensverleggend opgroeigedrag, dat kan worden afgedaan met een standje of een taakstraf. Of dat sprake is van crimineel gedrag dat wijst op achterliggende problemen waar hulp. begeleiding of straf beter past Aan die vroegtijdige signale ring ontbreekt het volgens Van Montfrans in het huidige beleid. Kinderen onder de twaalf jaar vallen niet onder het jeugdstraf recht, zodat over hen ook nau welijks iets bekend is. Er wordt volgens haar ook niet altijd snel gereageerd. In veel gevallen is de looptijd van een strafzaak zo lang (oplopend tot een jaar) dat het effect van de straf wegvalt. Plan naar Tweede Kamer den haag «anp De ministers Andriessen van economische zaken en Hirsch Ballin van justitie heb ben gisteren de laatste hand gelegd aan een nieuw plan voor 1994 en 1995 om de stij gende criminaliteit in winkels het hoofd te bieden. Het aan tal gewapende roofovervallen op winkels steeg vorig jaar van 666 naar 829. Het plan wordt binnen enkele weken naar de Tweede Kamer ge stuurd. Behalve de ministers na men staatssecretaris Kosto van justitie en vertegenwoor digers van de Raad voor de Detailhandel, het Hoofdbc drijfsschap Detailhandel, werkgeversorganisaties KNOV en NCOV en werkne mersorganisaties FNV en CNV aan het overleg deel. Uit aangiften bij de politie blijkt dat het aantal gewapen de overvallen op winkels sterk toeneemt. Vorig jaar werden 163 aangiften meer gedaan dan in 1992. De over vallen op banken namen daarentegen af van 612 in 1992 naar 538 vorig jaar. Pompstations bleven met 227 in 1993 een bijna even groot doelwit .ils in 1992. De daders van de roofover vallen op de winkels bleken jong. zeer agressief en bewa pend. De groep verontrust de betrokken bewindslieden en organisaties zeer. Volgens V. jammers van het Roofover- vallenteam in Amsterdam is sprake van een nieuwe groep daders. De enige manier om het aantal roofovervallen op win kels tegen tc gaan. is volgens de betrokken partijen dat op lokaal niveau goed wordt sa mengewerkt tussen bedrij ven, politie en justitie. Zij hebben afgesproken dat de rijksoverheid en het bedrijfs leven de kosten van de aan pak zullen delen. De aanpak vergt 1.6 miljoen gulden voor de komende twee jaar. Zigeuners duiken onder na aanslag en moorden den haag anp-gpd Maandagnacht gebeurde het: de kogels vlogen door de voorruit van de woning van een zigeu nerfamilie in Ede. Plat op zijn buik op de grond, voelde de man ze over zijn hoofd suizen. In een flits had hij nog gezien dat de schoten waren af gevuurd door drie in het zwart geklede mannen met lange haren. Eerder was het gezin (vader, moeder en twee kinderen) al telefonisch be dreigd. „We maken je dood", hoorden ze in het Joegoslavisch. Nu zit het gezin - op aanraden van de politie - ergens in Nederland ondergedoken. „Nu gebruiken ze nog messen en schietwapens tegen ons. Maar ze zeggen: We komen terug met granaten." Dit gezin en enkele tientallen andere zigeuner- gezinnen uit Ede, Bennekom en Nieuwegein ne men de bedreigingen zeer serieus. Zij vermoeden dat een bende, mogelijk Kroatische fascisten, het op hen heeft gemunt. De bedreigingen zijn, voor zover bekend, vooral gericht tegen zigeunerfami lies die eind jaren '70 op verschillende plaatsen in Nederland in woonhuizen zijn gehuisvest. Met de gruwelijke moord op twee mannen uit die families enkele weken geleden heeft de bende zijn visitekaartje afgegeven. De verminkte lijken van de twee, een 43-jarige man uit Bennekom en zijn 28-jarige schoonzoon uit Emmeloord, wer den in Aken en Luik gevonden. Beiden werden in Amsterdam begraven. De politie was daarbij op volle oorlogssterkte aanwezig nadat zij informatie had binnengekregen dat de aanwezigen nog een appeltje met elkaar hadden te schillen. Op het lijk van de één werd een notitieboekje gevonden. Dat weet P. van Ewijk, adviseur van de Vereniging ROM die opkomt voor de belangen van zigeuners. In dat boekje stonden adressen cn telefoonnummers van de twee families waartoe de vermoorde mannen behoorden. Deze twee uitgebreide families maken deel uit van een groep van 750 zigeuners die in 1978 werd gelega liseerd en woningen kreeg in diverse plaatsen in ons land. Juist leden van deze beide stamfamilies wor den nu bedreigd, aldus Van Ewijk. Volgens hem neemt de bende wraak na een transactie inzake valsemunterij waarbij de twee slachtoffers be trokken zouden zijn geweest. De politie in Ede vermoedt verband tussen de moorden en de bedreigingen maar zoekt nog naar aanknopingspunten. De families in Ede en Bennekom zijn, voor zover de politie weet, bijna allemaal weggetrokken. Anderen zijn ondergedo ken in afwachting van geldige papieren voor el ders. De ondergedoken Edenaar gaat er vanuit dat de bende bestaat uit zo'n veertig tot vijftig men sen. „In Duitsland zijn de eerste bedreigingen ge weest. Daar is een zigeunervrouw door het hoofd geschoten toen ze de deur opende omdat haar werd toegeschreeuwd dat er politie voor stond. In Nieuwegein zijn families telefonisch bedreigd en daar is ook geschoten. Van zigeuners in Amster dam heb ik hetzelfde gehoord. Tegen mij hebben ze gezegd: 'Jullie moeten allemaal dood'. Wie ze met allemaal bedoelen weet ik niet. We weten niet wat we moeten doen." Rapport CLM in opdracht van Milieudefensie: Milieu beter af met kwart minder varkens Wil Nederland ernst maken met het milieu, dan moet het aantal slachtvarkens met ongeveer een kwart worden teruggebracht tot 5,4 miljoen. Voorwaarde is bo vendien dat er technische ver beteringen komen aan de stal len om de uitstoot van ammo niak te verminderen. Dat staat in een rapport van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM). Dit instituut heeft van morgen de resultaten gepresen teerd van een studie die is ver richt in opdracht van de Vereni ging Milieudefensie. Nederland telt op dit moment zeven miljoen vleesvarkens, die in vier maanden tijd worden vetgemest. Verder zijn er nog eens zeven miljoen fokvarkens en biggen. Jaarlijks worden in totaal ruim 2f miljoen slacht varkens geproduceerd De sector veroorzaakt grote milieuvervuiling door overbe mesting en ammoniakuitstoot. Bovendien vergt de invoer van veevoer vanuit andere wereld delen veel energie ofte wel brandstof. Volgens het CLM kan de belasting van het milieu om laag door het aantal dieren te verminderen. Bij de huidige be drijfsvoering is op termijn vanuit milieu-oogpunt slechts ruimte voor 1.9 miljoen vlees varkens. Daar komen dan nog de nodige fokvarkens en biggen bij. Worden de stallen technisch verbeterd, dan is plaats voor 5,4 miljoen slachtvarkens. Verder stelt het CLM dat het veevoer uit Europa moet komen in plaats van uit Noord- en Zuid- Amerika en Thailand. Daling van het aantal varkens gaat wel ten koste van de werk gelegenheid. Hoeveel arbeids plaatsen verloren gaan, is on duidelijk. Bij 5,4 miljoen slacht varkens daalt de vleesproduktie met 18 procent. Als de slachte rijen zien meer toeleggen op het verwerken van vlees in plaats van op het exporteren van hele karkassen, kan het verlies aan arbeidsplaatsen meevallen. den haag Geheel in stijl wandelt de nieuwe Amerikaanse vertegen woordiger in ons land Terry Dombush de tuin in van de ambassade in Den Haag. Nadat de Amerikaan gisteren zijn geloofsbrieven aan konin gin Beatrix had overhandigd, reed hij terug naar zijn ambassade voor een onderonsje met de Nederlandse pers. FOTO ANP HANS STFINMFIIR Forse daling van aantal toeristen DEN HAAG ANP Het aantal buitenlandse toeris ten is vorig jaar met 700.000 ge daald tot 5,4 miljoen. In 1992 bezochten nog6,i miljoen bui tenlanders ons land. De daling is volgens het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) ver oorzaakt door de dure Neder landse gulden, de recessie en het ontbreken van grootschalige evenementen als een Floriade of een Van Goghjaar. „Een ronduit bedroevend re sultaat", aldus H. Cornelissen, algemeen-directeur van het NBT. „Deze klap maken we niet in één keer goed. Het duurt twee of drie jaar voordat we weer op het niveau van '92 zit ten. japanners en Amerikanen hebben de neiging nog maar zo'n drie landen in Europa te bezoeken. Holland valt dan vaak af." Hij signaleert één lichtpunt. Terwijl het aantal buitenlanders met ruim elf procent daalde, namen de bestedingen met slechts twee procent af. „En voor de toeristische onderne mer tellen alleen de inkom sten." Het NBT heeft een groot aan tal maatregelen genomen om de negatieve trend om te hui gen. Zo wordt een grote Hol land-promotie gestart in vooral de VS. 'Stop WW als werkloze niet naar school wil' zoetermeer anpmet tien procent gedurende acht weken tot dertig procent gedurende 42 weken. Staatssecretaris Wallage wil per 1 juli van dit jaar de WW-premie verlagen van 4 tot 2,6 procent en de AOW premie van 14,25 tot 14 procent Wallage heeft het Alge meen Werkloosheidsfonds en de Sociale Verzeke ringsbank om advies gevraagd over de plannen. De verlaging van de WW-premie komt volledig ten goede aan de werkgevers. Verlaging is moge lijk door het kabinetsbesluit om in 1994 een rijks bijdrage van 1,4 miljard gulden te storten in het werkloosheidsfonds. De AOW-premie kan wor den verlaagd omdat de premie-ontvangsten ho ger uitvallen dan eerder was geraamd. Een werkloze die een opleiding of scholing wei gert of niet genoeg zijn best doet om voor een cursus te slagen, moet geen WW-uitkering meer krijgen. Dat stellen de werkgevers voor in een omstreden advies over de toepassing van straf kortingen in de WW. dat vandaag in de Sociale Verzekeringsraad (SVR) wordt behandeld. De vakbeweging, die evenals de werkgevers in de SVR zitting hebben, vindt dat de werkgevers te ver gaan. Zij vinden dat in de genoemde gevallen een lichtere straf moet worden gegeven. De vak beweging denkt meer aan korten op de uitkering

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3