Geen bouw extra huizen Alkemade Woubrugge dreigt tandartsen kwijt te raken Rijn Veenstreek Borsumij Textiles ontslaat eind van dit jaar 25 personeelsleden Betonblokken maken oversteken Zuidbuurtseweg minder riskant DONDERDAG 17 MAART 1994 N EGMOND. 071 -356414. PI V CHEF HANS KOENEKOOP. 071 35641 RQELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Bij Borsumij Textiles in Roelo- farendsveen vallen eind dit jaar 25 gedwongen ontslagen. Dat is een van de gevolgen van het verdwijnen van deze vestiging aan De Lasso. Aan 60 tot 65 per- soneelsleden is aangeboden mee te verhuizen naar het Duit- f se Emmerich. De overige 40 tot 45 personeelsleden kunnen worden ondergebracht in een li verkoopkantoor dat ergens tus sen Den Haag en Schiphol nog moet worden aangekocht. Dat maakte hoofd perso neelszaken E. van Binsbergen van Borsumij Textiles gisteren bekend. Het personeel is inmid dels door de directie op de hoogte gebracht. Van Binsber gen verwacht dat niet dat alle 60 tot 65 personeelsleden gebruik maken van de mogelijkheid om mee te verhuizen. „Voor deze mensen en ook voor de mensen waarvoor geen werk meer is bij Borsumij Textiles, spannen wij ons in om ander werk voor ze te vinden. We schakelen een out placementbureau in. Mogelijk kunnen sommigen elders bin nen het Borsumij-concern te recht of bij relaties van ons." L. Wijnen van de FNV-dien- stenbond heeft goede hoop dat op deze manier het aantal ge dwongen ontslagen beperkt blijft tot een minimum. Giste ren hebben de vakbonden weer overleg gevoerd met de directie van de textielpoot aan De Lasso over de sociale begeleidingsre geling. De vakbonden gaan het concept bespreken met hun le den. Op 18 april komen de bon den en de directie weer bij el kaar. „Dan hopen we de sociale regeling definitief af te timme- WD-raadslid Van Duijkeren is woest Alkemade mag tot 2005 geen extra woningen bouwen. De provincie Zuid-Holland staat slechts de bouw van 20 woningen per jaar toe. Voor de huisvesting van asielzoe kers is de provincie wel bereid extra woningen toe te staan. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland in een concept-brief aan de Alkemadese politiek. De brief komt 23 maart aan de orde in de statencommis sie ruimtelijke ordening. ALKEMADE MARIETA KROFT Om de huisvestingsproblemen het hoofd te bieden, stellen GS voor dat de woningzoekenden van Alkemade maar in Leiden gaan wonen. „Dat is vanaf 1 juli 1994 zonder meer mogelijk." Bovendien kan Alkemade bij de provincie vragen om hogere huur- en koopprijsgrenzen zo dat het moeilijker wordt voor mensen van buitenaf om zich in de gemeente te vestigen. De koopprijsgrens in Alkemade ligt I nu op 2,5 ton en de huurprijs- S grens op 913 gulden. De vier raadsfracties drongen eind november in een brief aan de provincie, de Tweede Kamer j en staatssecretaris Heerma aan op het toestaan van meer wo ningbouw in Alkemade. Volgens initiatiefnemer van de brief, W- D'er H. van Duijkeren, hebben de kernen Roelofarendsveen en Oude Wetering ruimte voor I 1500 woningen. Die kunnen daar, aldus Van Duijkeren, wor den gebouwd zonder dat af breuk wordt gedaan aan het landschap. Alkemade schreeuwt om meer woningen, zo maakte de plaatselijke politiek duidelijk. De gemeente kampt met een wachtlijst met 450 woningzoe kenden. De raadsfracties ver wachten bovendien dat ook in Alkemade minder mensen in een huis zullen wonen, waar door een extra vraag naar wo ningen ontstaat. De gemiddelde woningbezetting bestaat nu nog uit 2,9 bewoners. Duidelijk is dat 1,8. Bovendien is de huis vesting van asielzoekers door het gebrek aan woningen niet mogelijk, aldus de politici van Alkemade. Groen-Linksraadslid F. Koek neemt overigens af stand van dit argument. Vol gens hem mag het gebrek aan woningen nooit een reden zijn om asielzoekers niet te huisves ten. Ook GS vinden dat de plaat sing van asielzoekers niet mag lijden onder de huisvestings problematiek. Iedere woning voor asielzoekers, mag de ge meente compenseren, aldus de provincie. De liberaal Van Duijkeren is woest. „Dit is te gek om los te lopen. De bevolkingsdruk in de Randstad is veel te groot om zo'n groot Groen Hart in stand te houden. Daar komt nog bij dat wij ruimte hebben voor 1500 woningen binnen de be bouwingscontouren, dus zon der dat het Groene Hart wordt aangetast. Grassprietjes, vogel tjes en bloemetjes worden ken nelijk belangrijker gevonden dan het levensgeluk van men sen. Wel moet er een HSL wor den aangelegd. Er wordt een halfslachtig beleid gevoerd." Dat woningzoekenden maar naar Leiden moeten verhuizen, vindt de WD'er onzin. „Moeten wij onze kinderen deporteren? Daar is ook geen plaats." Krom vindt hij ook de redenering dat woningen voor asielzoekers mogen worden gecompenseerd. „Dan mag het Groene Hart op eens wel worden aangetast." Van Duijkeren zegt geen genoe gen te nemen met de brief. „Ie dere partij in Alkemade neemt contact op met de eigen staten fractie. Op zo'n manier probe ren wij dat de brief volgende week wordt afgeschoten. IOTO lil N I 't It KI 'r 'V Tandarts T. Turk is samen met zijn collega E. de Geus genoodzaakt Woubrugge te verlaten als ze geen nieuwe ruimte vinden. Praktijkruimte veel te klein WOUBRUGGE MARIETA KROFT Woubrugge dreigt zijn tandartsen kwijt te raken. Niet omdat ze het daar zat zijn. Integendeel. Het probleem van de tand artsen E. de Geus en T. Turk is dat de twee 'uit hun voegen zijn gebarsten'. Hun huidige praktijkruimte in het me disch centrum aan de H. de Boerstraat is veel te klein. Al drie jaar zoeken ze naar een andere plek. Tot nu toe zonder re sultaat. Ze geven zichzelf nog tot het eind van dit jaar de tijd. „Als er dan nog niets is, moeten we maar over de ge meentegrens gaan kijken", zegt 'lurk spijtig. Hun wanhoop klonk enkele weken ge leden al door in een advertentie in de krant: „Omdat wij al heel lang vergeefs een plek proberen te vinden, om de zorg voor onze patiënten onder optimale om standigheden te verlenen, zoeken wij in Woubrugge of in de directe omgeving een locatie om onze praktijk opnieuw te vestigen." Maar ook deze oproep leverde niets op. Vier bij vier Turk laat de behandelkamer zien. In een ruimte van circa vier bij vier meter staan een tandartsstoel, een bureau, een com puter en is er een hoek met apparatuur. „Soms staan we hier met z'n zessen zegt Turk. „Een kind in de stoel terwijl moeder wacht. De ene tandarts behan delt terwijl de andere de administratie doet. Een assistent werkt mee aan de stoel en de ander doet het werk aan het bureau." De praktijk die twaalf jaar geleden op verzoek van de gemeente in Woubrugge werd gevestigd, is inmiddels veel te groot voor één tandarts. „Er is werk voor ruim zes dagen. Hoewel dat niet voldoende is voor twee volledige banen, moeten toch twee volledig ingerichte behandelkamers beschikbaar zijn. Met andere woorden: er moet dubbel worden geïnvesteerd zonder dat er dubbel werk is." Het tweetal liet zich drie jaar geleden al inschrijven bij diverse makelaars en stapte met het ruimteprobleem naar de gemeente. Diverse locaties dienden zich aan, maar steeds liep het op niets uit. Turk: „Tot onze spijt verkocht de ge meente het pand van de sociale dienst aan de hoogste bieder. Wij zaten maar een fractie onder het hoogste bod." Daarna attendeerde de gemeente de twee op het leeggekomen kruisgebouw aan de Dr. Lothlaan. De aanschaf, de in richting en het achterstallig onderhoud waren echter te duur. Ook grepen ze naast het voormalig gemeentehuis van Woubrugge. Perceel grond Even leek het erop dat er een eind zou komen aan de ruimtenood. „Wethouder Kea maakte ons attent op een perceel grond hierachter. Die plek was echter te groot voor ons alleen. Door de verkoper van de grond werden we in contact ge bracht met een andere geïnteresseerde die daar een huis wilde houwen. Al pra tende over de invulling van de plek kwa men we erachter dat die toch te klein was voor een tandartsenpraktijk én een woonhuis. Half februari was ook deze plek van de baan." Tegen de artsen, van wie ze hun huidi ge praktijkruimte huren, hadden ze in middels wel al gezegd dat ze eind dit jaar wel zouden zijn ven rokken. „Zij kunnen deze ruimte namelijk goed gebruiken. Die houden daar nu dus rekening mee." Irritatie In zijn stem klinkt enige irritatie naar de gemeente toe. „Ze bieden ons iets on aantrekkelijks aan of het is te duur. Ik heb wel het gevoel dat ze niet helemaal zijn doordrongen van de noodzaak van een nieuwe ruimte en welk risico de mensen in Woubrugge en Hoogmade lo pen om een zorgvoorziening kwijt te r;i ken. Op zijn zachts gezegd is dat een ver wijt." Volgens wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening/CDA) valt de gemeente niets te verwijten. „Wij hebben regelmatig con tact en zijn steeds bereid om bestem mingsplannen te wijzigen. Het is aan de andere kant niet zo dat we ze een ge schikte ruimte op een presenteerblaadje kunnen aanbieden." Diefstal bij tuindersbedrijven HAZERSwouDE-DQRPBij twee tuindersbedrijven in Hazerswoude- Dorp is gisteren bij inbraken een grote hoeveelheid apparatuur gestolen. Bij een bedrijf aan de Middelweg is een ruit ingeslagen waarna twee aggregaten en een telefoontoestel zijn ontvreemd. Uit een bedrijf aan de Provinciale weg verdwenen een lastrafo, een compressor, een aggregaat en boormachines. Bejaarde fietser gewond alphen aan den run» Een 75-jarige fietser uit Alphen is gistermid dag rond een uur op de kruising van de Eisenhowerlaan en de Oude Ambachten in Alphen gewond geraakt bij een aanrijding met een 23-jarige bromfietser uit Alphen. De fietser kwam vanaf de Oude Ambachten en verleende geen voorrang aan de brom fietser die op de Eisenhowerlaan reed. De fietser is met een her senschudding en diverse kneuzingen overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Voor derde keer doelwit inbrekers ter aar Uit een muurkluis van een bedrijf aan de Kerkweg in Ter Aar is gisternacht 1500 gulden gestolen. De inbrekers waren via de achterkant van het pand naar binnen geklommen. Met grof geweld maakten ze de kluis open. Het is de derde keer in korte tijd dat het bedrijf door inbrekers is bezocht. Scouting Zoeterwoude met tuinaarde langs de deuren zoeterwoude „Geen gesjouw, de scouting doet het voor jou." Onder dat motto gaat Scouting Zoeterwoude zaterdag weer met zakken tuinaarde langs de deuren in het dorp, Zoeterwoude Rijndijk en op de Leidse Vrouwenweg en Vlietweg. De aarde wordt verkocht in zakken van 45 liter, met certificaat van het proefstation Boskoop, en de opbrengst is bestemd voor twee doelen. Met een gedeelte van het bedrag wordt in 1995 het 'gouden' feest van de dan 50-jarige Scouting zelf betaald; het andere ge deelte gaat naar Poolse kinderen uit Osieczna, waarmee Zoeter woude een dorpenband heeft. De actie, die voor de achtste keer wordt gehouden, begint za terdag om 10.30 uur. Zo'n zestig personen, ouders en de wat ou dere kinderen, worden ingezet voor de bezorging van de zakken, die onder meer worden vervoerd door antieke tractoren. Telefo nische bestellingen: 01715-1395/1810. of01715-3622. Gemeentewerven voldoen niet aan milieu-eisen Rijnwoude moet de gemeente- werven in Hazerswoude-Dorp en Koudekerk aan den Rijn op last van de provincie flink onder handen nemen. De werven vol doen namelijk niet aan diverse milieu-eisen. De maatregelen die de gemeente op last van de provincie moet uitvoeren, kos ten een kleine 60.000 gulden. Een aantal zaken heeft de ge meente de laatste tijd overigens al geregeld. Zo werd de zoutop- slag op de Hazerswoudse ge- meentewerf opgeruimd. De zoptopslag was niet voorzien van een vloeistofdichte vloer, waardoor zout water weg kon stromen. Daardoor groeide er op het weiland achter de opslag tot twintig meter van de zout- berg geen gras meer. Omdat de oplossing van dit probleem de gemeente te veel geld zou kos ten, is de hele opslag gewoon verwijderd De gemeente maakt in' de toekomst gebruik van de De gemeentewerf in Hazerswoude waar het om milieuredenen nog lang niet pluis is. FOTO HOLVAST /MARK LAMERS provinciale opslag aan de ande- ken met de termijn die de pro- gens niet halen, omdat de ge- re kant van het Dorp. vincie heeft gesteld. Officieel meenteraad niet eerder dan Dat de gemeente al is begon- moeten alle tekortkomingen op eind deze maand beslist over nen met het aanpakken van de 21 maart zijn verholpen. Die het geld dat nodig is voor de ge- gemeentewerven heeft te ma- datum zal de gemeente overi- meentewerven. Mastenmakerij Van der Neut is failliet alphen aan den run rudolf kleun Bedrijven uit heel Nederland hebben gisteren al belangstel ling getoond voor de overname van de Alphense mastenmakerij D. van der Neut. Dat zegt cura tor A. Berntsen die gisteren zelf voor het eerst poolshoogte nam bij de onderneming. Van der Neut werd gisteren door de Haagse rechtbank failliet ver klaard. Het bedrijf aan de Ener gieweg is door de curator direct gesloten. De veertien werkne mers zitten thuis in afwachting van de afhandeling van het fail lissement. Volgens curator Berntsen zijn het vooral concurrenten uit de vlaggenbranche die belangstel ling hebben voor een overna me. Berntsen vindt het nog te vroeg om te speculeren over de eventuele kansen op een al dan niet afgeslankte voortzetting van het bedrijf. Mastenmaker Van der Neut heeft een historie van meer dan een eeuw. Het had al enige tijd te kampen met een tegenvallen de afzet van masten voor zeil jachten. De afgelopen maanden liep tot overmaat van ramp ook de verkoop van vlaggemasten terug. Bij Van der Neut werkten ooit zo'n dertig mensen. Dat is geleidelijk teruggelopen tot de veertien van nu. Het bedrijf was vanaf 1889 in handen van de toenmalige ge broeders Van der Neut. Zij na men de onderneming over van de zusters Tibbe. Honderd jaar later, in 1989, werd de masten makerij verkocht aan QL Invest ments, een bedrijf van Alphe- naar Th. Verkuil. Het bedrijf werd aan hem verkocht omdat er geen opvolgers meer waren binnen de familie Van der Neut. Onder Van der Kuil haalde het hedrijf de banden aan met Franse bouwers van scheeps masten en ging naast de eigen produktie de import een grotere rol spelen in de bedrijfsvoering. Het Alphense bedrijf had van oudsher een goede naam van wege zijn vakmanschap. Zoeterwoude kan weinig doen aan voortrazende automobilisten zoeterwoude brenda fiuppo Een veiligere Zuidbuurtseweg is voorlopig alleen mogelijk met versmallingen bij beide fiets- oversteekplaatsen. Wethouder A. Ringersma denkt er over be tonblokken te laten plaatsen ter hoogte van kaasboerderij Rust- dam en de hoek met de Zwetka- de. B en W moeten zijn voorstel nog goedkeuren. Al jaren klagen bewoners bij de gemeente over voortrazende automobilisten. „Ie houdt je hart vast voor de kinderen die de weg tweemaal moeten over steken," aldus bewoonster I. van Haastert. Het stuk Zuid buurtseweg tussen de Zwetkade en Rustdam hoort niet tot de bebouwde kom. Dus is een snelheid van tachtig kilometer per uur toegestaan. Die situatie kan de gemeente momenteel niet veranderen, stelt Ringersma. De wethouder vreest dat de provincie Zuid- Holland niet instemt met het voorstel dat de hele Zuidbuurt seweg tot de bebouwde kom hoort. „Al in de jaren negentig heeft Zoeterwoude dit voorstel gedaan. Maar het terugbrengen van de snelheid op de weg is voor de provincie niet genoeg reden om de situatie te wijzi gen", legt Ringersma uit. De balken zullen van hetzelf de kaliber zijn als die nu op de hoek Schenkel weg- Dr.Kort- mannstraat liggen. De politie heeft deze verkeersremmendc maatregelen goedgekeurd. Als de betonblokken er komen, zal het een tijdelijke oplossing zijn. In de toekomst wil de gemeente langs woongemeenschap Swet- terhage een fietspad aanleggen naar de Blankaartweg. Dit pad moet aansluiten op het nieuwe Vier partijen leveren twee wethouders voor Nieuwkoop nieuwkoop De gemeente Nieuwkoop wordt de komende vier jaar gere geerd door WD, CDA, D66 en PvdA. De vier partijen zijn het eens geworden over een collegeprogramma. Twee wethouders worden aangesteld, die beiden een aanstelling krijgen voor twintig uur. De PvdA, met één zetel de kleinste van de. toekom stige collegepartijen, zal in ieder geval geen wethouder leveren. De bijdrage van de andere drie partijen staat nog ter discussie. De collegevorming in het kleine Nieuwkoop (11.000 inwo ners) is nogal moeilijk doordat er slechts plaats is voor twee wethouders. En na de laatste verkiezingen is er geen combina tie van twee partijen meer die een raadsmeerderheid oplevert. Tot voor kort konden CDA en PvdA samen nog rekenen op icht van de vijftien zetels. Bij de verkie> zetels van die combinatie echter gehalve fietspad (onderdeel van de op knapbeurt van woonwijk Dorp- Zuid) tussen de Blankaartweg en de Loethe. Op aanvraag van de bewoners verwijdert de gemeente in elk geval het bordje buiten-de-be- oouwde-kom. „In de praktijk zal er weinig veranderen", denkt Ringersma. „Als dat bord weg is, wek je de suggestie dat de Zuidbuurtseweg binnen de bebouwde kom valt. Maar de meeste weggebruikers komen uit de omgeving en die weten prima dat je er officieel tachtig kilometer per uur mag rijden." Ringersma wil best een 50 km. per uur bord neerzetten. „Maar omdat het bord er ten onrechte staat, kan de gemeen te daar geen enkel recht aan ontlenen. De politie kan men sen niet bekeuren als ze tachtig kilometer per uur rijden." Kinderen planten wilgen en rozen leerlingen van groep 7 van de Rijnwoudse basisscholen gaan aanstaande woensdag op twee plaatsen in Hazerswoude bo men en struiken planten. Woensdag is het nationale boomfeestdag. De leerlingen gaan aan de slag langs de Van Ostadestraat in Hazerswoude- Dorp en langs het Spookverlaat tussen Dorp en Rijndijk. Aan de Van Ostadestraat wor den 28 knotwilgen geplant. Aan het Spookverlaat wordt bij de observatiehut van de Vogel- werkgroep een brede strook be planting aangebracht. Hier mo gen de leerlingen uit Koude kerk. Hazerswoude-Rijndijk en Benthuizen onder andere onder andere elzen, essen en wilde ro zen planten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21