Voorschoten koopt kassen CDA en D66 staan in Oegstgeest buitenspel r PvdA Leiderdorp blijft meepraten over college De buurt knapt er alleen maar van op Regio Klachtenregeling voor Leiderdorpers De Kempenaerstraat krijgt nieuw gezicht Langer wachten op paradijs DONDERDAG 17 MAART 1994 Bezoeker Poelmeer gereanimeerd oegstgeest In het Oegstgeester zwembad Poelmeer is gisteren een Warmondse bezoeker gereanimeerd die onwel was gewor den. Toen agenten omstreeks half negen 's ochtends ter plekke waren, waren omstanders reeds begonnen met reanimatie. De politie nam dit over tot de ambulance ter plekke was. De man is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Verkeersborden Wassenaar vernield wassenaar» De gemeente Wassenaar heeft gisteren aangifte ge daan van een reeks van vernielingen aan haar eigendommen. Op de Deijlerweg zijn diverse verkeersborden, -palen en verwij- zingsborden vernield en verdwenen. De schade bedraagt om en nabij de 1.000 gulden. De vernielingen zijn in hel weekeinde ge pleegd. De Oegstgeesler winkelstraat de De Kempenaerstraat krijgt een nieuw gezicht. In samenspraak met bewoners en winkeliers moet de straat meer 'verblijfsgebied' krijgen, zoals trottoirs. De kans is groot dat automobilisten op de De Kem penaerstraat alleen nog van de Terweevyeg in de richling van de Regenlesselaan mogen rij den. Sluipverkeer vanaf de War- monderweg wordt zo uit de wijk geweerd, hoopt Oegstgeest. De gemeente heeft al over legd met de bewoners en win keliers en heeft daarbij vier mo dellen voorgelegd. Drie model len tonen eenrichtingsverkeer. Alleen als de bestaande situatie gehandhaafd blijft, kunnen de auto's twee kanten op blijven rijden.^ Bij eenrichtingsverkeer de fietsers en voetgangers. Bo vendien kunnen zo schuine parkeerplaatsen of parkeer plaatsen evenwijdig aan de weg worden aangelegd. De bewoners en winkeliers zijn met de vier modellen op zak èn een blanco model ver trokken. De blanco kaart kan door hen zelf worden ingevuld met combinaties van de andere varianten of nieuwe ideeën. Op dinsdag 29 maart is er een nieu we bijeenkomst waar een keuze wordt gemaakt uit de varianten. De werkzaamheden aan de straat beginnen direct na de zo mer, zodat de De Kempenaer straat voor de feestdagen in de cember de weer op orde is. vervolg van voorpagina Een klachtenregeling is ook on derdeel van het nieuwe college programma van Leiderdorp. Deze regeling biedt burgers de gelegenheid hun gal te spuwen over de gemeente. In welke vorm deze wordt gegoten, is nog onduidelijk. „Samenwer king met de ombudsfunctie in Leiden is een optie, maar je kunt zoiets natuurlijk ook alleen opzetten", zegt fractievoorzitter J.Hermans van de PvdA. De welzijnsinstellingen kun nen opgelucht ademhalen, want waarschijnlijk wordt de komende jaren niet extra bezui nigd. Tenzij de korting van het Aanrijding na negeren rood Bij een aanrijding op de Rijksstraatweg zijn gister avond drie gewonden geval len. De politie vermoedt dat het ongeval is veroorzaakt door een 33-jarige Leidse au tomobiliste. Zij zou om streeks kwart voor tien door het rode licht zijn gereden toen ze van de Rozenweg de Rijksstraatweg opdraaide. Op de kruising ontstond een botsing met een auto die werd bestuurd door een 48- jarige Leidenaar. Hij is moge lijk ook door oranje of rood licht gereden. Een 28-jarige inzittende raakte gewond. Rijk op het gemeentefonds de sastreuze vormen aanneemt. „Maar in dat geval zijn alle af spraken van de baan", aldus Hermans. De Does blijft in handen van de gemeente en Muzenhof blijft de komende vier jaar in de hui dige vorm bestaan. Verder wor den diverse maatregelen geno men om het verkeer veiliger te maken. De reinigingsheffing in Lei derdorp, een van de hoogste in heel Nederland, gaat in elk ge val niet omlaag. De OZB (opvol ger van de onroerend-goedbe- lasting) blijft aan de relatief lage kant. De PvdA had dit graag omgekeerd gezien, maar kreeg hiervoor geen steun bij de colle- Een aantal jongeren heeft ge protesteerd tegen circus Renz dat zijn tenten had opgeslagen in Oegstgeest. Voor aanvang van de voorstelling gistermid dag deelden zo'n vijf jongeren pamfletten uit, waarin stelling werd genomen tegen het die renleed. „Alle dieren hebben Muzikanten die bij de muziek school in Warmond een bijzon der instrument bespelen, moe ten dat in de toekomst zelf beta len. De gemeente had de afgelo pen jaren een regeling voor die leerlingen. Mensen die een gangbaar instrument bespelen kunnen dat van de muziek school gebruiken, maar de bij zondere werden via de gemeen- gepartners. Ook de verkoop van de goed kope woningen in de sociale huursector is van de baan. De nieuwbakken partij Burgerbe langen heeft hiervoor gepleit, maar dit voorstel stuitte volgens Hermans op grote weerstand van vooral PvdA en CDA. Over het colleprogramma hebben WD, CDA, BurgerBe- langen en PvdA tot nog toe in het geheim vergaderd. Gister avond werden onderdelen van het programma bekend ge maakt tijden een ledenvergade ring van de PvdA. Volgens WD- wethouder C. Huigen, leidster van de onderhandelingen, zet ten komende zaterdag de vier partijen de puntjes op de 'i'. het recht in vrijheid te leven. Het circus ontneemt dieren dat recht", aldus het pamflet. Na afloop stonden de demon stranten nog steeds voor het cir cus. Tijdens de voorstelling ging spreekstalmeester Robert Rond- ay in op de demonstratie. Vol gens hem worden de dieren cir cus Renz uitstekend verzorgd en op 'humane wijze' gedres seerd. te vergoed. Daarvoor werd jaar lijks 5.000 gulden apart gelegd. In de praktijk maakten echter slechts een paar mensen van de regeling gebruik. Zo vroegen vorig jaar drie muzikanten om financiële steun, wat de gemeente 1100 gulden kostte. Omdat er zo wei nig aanvragers zijn en de ge meente moet bezuinigen, wordt de regeling daarom afgeschaft. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 Dierenbeschermers houden demonstratie bij circus Renz Warmond schaft regeling voor muziekinstrumenten af Gemeente kan verder met woningbouw in Starrenburg Het kassencomplex van de familie Hendriks aan de Rouwkooplaan in Voorschoten moet daar nog voor het eirtd van dit jaar weg. De gemeente heeft de grond voor ruim drie miljoen van de tuinders gekocht om verder te kunnen bouwen in de nieuwbouwwijk Starrenburg. „Binnen twee jaar moet de eerste paal de grond in", zegt wethouder F. ten Have (CDA/ruimtelijke ordening). In het contract met Hendriks is vastgelegd dat hel kassencom plex ontruimd moet worden, maar of het naastgelegen tuin centrum (ook van een lid van de familie Hendriks) ook verdwijnt is nog de vraag. „De gemeente is eigenaar met een pachtver- plichting geworden. We moeten nog bekijken of we dit afkopen, of hel tuincentrum inpassen in de verdere plannen met het ge bied", aldusTen Have. Volgens de wethouder is de aankoop van de ongeveer vier hectare grond 'voor de opbouw van Starrenburg van groot be lang'. De gemeente kon er na melijk bijna geen kant meer op. De ontwikkeling van de eerste fase van de nieuwbouwwijk ging veel sneller dan verwacht. In drie jaar tijd werden er bijna 450 woningen uit de grond ge stampt. Had de gemeente in Starrenburg I alle gronden zelf in handen, de kavels in Starren burg II behoorden allemaal aan particulieren, onder wie een aantal projectontwikkelaars. Nu de gemeente beschikt over de grond van Hendriks kan verder worden gebouwd. De grond moet nog wel gesaneerd worden. Volgens Ten Have is uit onderzoeken gebleken dat de grond 'in zekere mate is ver vuild'. Het zou niet om een ern stige verontreiniging gaan. Toen in '86 met de voorberei dingen voor de bouw van wo ningen in Starrenburg werd be gonnen, was het helemaal niet de bedoeling dat het kassen complex van Hendriks zou ver dwijnen. Ten Have: „Het bedrijf had toen zelfs nog de mogelijk heid om enigszins uit te brei den." Maar de tijden verander den in een razend tempo. Door de steeds hogere milieu-eisen werd Hendriks steeds verder in zijn bedrijfsuitvoering beperkt. Het handhaven van een kas sencomplex in een woonwijk bleek steeds moeilijker. Hen driks moest steeds hogere in vesteringen doen. Daarbij kwam dat Voorschoten veel meer woningen nodig bleek te hebben dan zeven jaar geleden werd voorspeld. Kortom, de si tuatie was rijp om eens met Hendriks te praten: een tuinder in het nauw, de gemeente die geen kant op kon. „Het is ons beider belang geweest", aldus Ten Have. Het is de bedoeling dat het bedrijf in komkommers en paprika's elders wordt voortge zet. „We denken aan de omge ving van Bleiswijk", aldus tuin der J. Hendriks. Het tuinbouw bedrijf heeft ruim zeventig jaar aan de Rouwkooplaan gezeten en is van vader op zoon gegaan. „Mijn vader zat hier in '43 al. Daarvoor was het in handen van een oom", aldus Hendriks. De gemeente zal in elk geval niet bemiddelen bij herplaat sing van het bedrijf. Wethouder Ten Have: „Daar voor heeft Hendriks zelf advi seurs. Die kunnen daarbij veel beter helpen." LO, PRO en WD vormen samen nieuw college oegstgeest liesbeth buitink Leefbaar Oegstgeest wil samen met de VVD en Progressief Oegstgeest in het college. LO, die zeven zetels haalde bij de verkiezingen, heeft dat gister avond aangekondigd tijdens de eerste gezamenlijke college-on derhandelingen. De wethouderskandidaat voor de WD is H. Kamphuisen, voor PRO is G. van Eisen bereid op het pluche te gaan zitten. Onbekend is welke wethouder LO naar voren wil schuiven en of de partij wellicht een vierde wethouder wil leveren. In een verklaring meldt LO dat de partij met de WD en PRO in zee wil gaan om een af spiegelingscollege te realiseren dat zo breed mogelijk wordt ge dragen. De keuze van LO bete kent dat het CDA en D66, die beide fors verloren bij de verkie zingen, buiten de boot vallen. Zij praten nog wel mee over het collegeprogramma. Dat moet voor Pasen klaar zijn. De huidige D66-wethouder M. Poelmans noemt de keuze van Leefbaar Oegstgeest 'uiterst onbegrijpelijk'. „Leefbaar Oegstgeest heeft de WD te vuur en te zwaard bestreden en ook PRO is verantwoordelijk voor de bestuurscultuur die LO wil ver anderen. En nu gaat LO naad loos in zee met de partijen die verantwoordelijk zijn voor alles wat er mis is in Oegstgeest. Ik ben benieuwd of die partij dat kan verkopen aan de achter ban." Poelmans voelt zich dui delijk ernstig gepasseerd. „Ze hebben juist de partij die open heid betracht buitenspel gezet", doelt hij op D66. De wethouder is het niet eens met de manier waarop de on derhandelingen zijn gevoerd. LO heeft vorige week verken nende gesprekken gehouden met de partijen afzonderlijk e| formuleerde daaruit gistel avond de keuze voor het colle ge. Poelmans: „Het gaat alltj maal in het geheim. Ik had ge hoopt dat LO wat zou verandfl ren, dat er meer openheid zo) komen, maar juist het omge keerde is het geval. ZulM machtspolitiek heb ik nog nool gezien in Oegstgeest. Ze hadde) toch ten minste de beleefdhei kunnen hebben om eerst alle partijen gezamenlijk te pra ten." De aanstaande collegepartij en hebben afgesproken dat LU voorman I. de Soeten de woon) voerder is tijdens de college-oij derhandelingen, maar die wa vanmorgen niet bereikbaar vod commentaar. CDA'er E. van dej Bosch wil evenmin reageren a het resultaat van de onderhall delingen van gisteravond. Leden geven onderhandelaars groen licht De Leiderdorpse PvdA heeft groen licht gekregen van haar leden om door te gaan met col legevorming met WD, CDA en BurgerBelangen. Du onderhan delaars wisten de leden er gis teravond tijdens een extra ver gadering van te overtuigen dat de partij ondanks een gering aantal zetels het nodige in de melk te brokkelen krijgt. Wie in de collegebanken zit, krijgt meer voor elkaar dan wie oppositie voert. Met die bood schap kwam PvdA-voorman I. Hermans gisteren naar de matig bezochte ledenvergadering in de Sjelter. Hij had wat uit te leg gen, want voor de verkiezingen was immers uitgesproken dat voor collegedeelname mini mum drie zetels vereist zijn. Bij de verkiezingen bleef de partij hangen op twee, maar nu in eens blijkt de PvdA alsnog een wethouder te gaan leveren. Hermans wist veruit de mees te leden (vijftien voor, twee te gen) er gisteren van te overtui gen dat de politieke verhoudin gen in Leiderdorp sinds de ver kiezingen zo door elkaar zijn gehusseld dat de uitspraken van voordien niet meer reëel zijn. „Niemand had er op gerekend dat BBL drie zetels zou krijgen. En met die partij in het college gaan zitten betekent natuurlijk wel dat er een flinke frisse wind Hermans zegt met flinke twij fels te zijn begonnen aan de ge sprekken met de andere partij en. „Maar die aarzelingen zijn gaandeweg verdwenen, omdj I we merkten dat er echt naar oil 1 werd geluisterd." Mede-ondej handelaar en scheidend raadi i lid V. Molkenboer onderstreen i te deze woorden. „Waar de op derhandelingen vier jaar geló l den in een sfeer van dictata verliepen, is er nu goed ovel leg." 1 i Een van de leden sprak zijl twijfels uit over de nieuwkomd i BurgerBelangen. „Die partj mist bestuurlijke ervaring. Al het met die wethouder slecW 1 gaat, Straalt dit af op het hel i college." Volgens Herman heeft de beoogde wethoucfl van de BBL, A. van Dijk, zich tij nu toe 'constructief en pragma tisch' opgesteld. „Al blijft er nj tuurlijk een risico in zitten." j Voorschotense boerderij verbouwd tot dierenkliniek oegstgeest Het subtropische zwemparadijs van Poelmeer gaat wat later open. De opening, die in april zou plaatsvinden, is uitgesteld omdat de bouwvakkers wegens vorstverlet lang niets konden doen. Het verbouwde recreatiebad van Oegstgeest wordt nu op 7 mei feestelijk in gebruik genomen. FOTO HIELCO KUIPERS Het was geen kwestie van 'even een boerderijtje kopen'. De vijf dierenartsen die zich wilden vestigen in de Voorschotense boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' hebben een flinke portie geduld moeten hebben voor ze er konden neerstrijken. Nu is de renovatie in volle gang. Als alles volgens plan verloopt, heeft Voorscho len er in juni een dierenkliniek bij. In en om de boerderij gonst het van bedrijvigheid. Een heel verschil met enkele maanden geleden. Toen bood de verlaten, bouwvallige en dichtgespijkerde boerderij aan het Nicolaespad nog een trieste aanblik. „Heb je gezien hoe het hier was? Echt, de buurt knapt bier straks alleen maar van op", zegt de Leidse dierenarts Vestjens. Van het oorspronkelijke ge bouw is nog maar weinig over. De muren bleven staan, maar voor de rest moest alles worden vernieuwd. 1 let ongeveer hon derd jaar oude gebouw heeft het in de loop der tijd zwaar te verduren gehad. Het heeft bij elkaar jaren leeggestaan, is een tijd bewoond geweest door 'Katten-Mie' die er tientallen dieren opving, en werd een aantal keren gekraakt. Aan on derhoud was al lang niets meer gebeurd. Op een groot bord bij de in gang van het Nicolaespad prijkt al de nieuwe naam voor de toe komstige dierenkliniek: de Keerhoeve. Het moest een korte naam worden. „Zie je het al voor je, dat we op onze kaartjes probeerden de vestiging van de dierenkliniek tegen te houden. Mevrouw Begeer vreesde onder meer toename van het autover keer in het rustige gebiedje. Westgeest vond dat de artsen wat al te dicht op zijn huid kwa men zitten. Beide bezwaren werden verworpen. Paardenboxen Vestjens wil er liever geen woord meer aan vuil maken. Al leen over Westgeest laat hij iets los. Dat hij niet goed snapt waar deze zich als gevestigde arts druk om maakt. „Westgeest zat altijd al tussen ons in (de prak tijk van Vestjens in Leiden en die van Koster in de Voorscho tense Narcisstraat, red.) Denk je nu echt dat al die mensen die altijd al bij Westgeest kwamen, nu opeens naar ons toe zullen Dierenarts Vestjens bij de boerderij, die momenteel in oude glorie wordt hersteld. „Als je in de Randstad een kliniek van de grond probeert te krijgen, dan mag je blij zijn datje een plekje als dit vindt." FOTO HIELCO KUIPERS schuur zitten. De omstandighe- bood. De gemeente wilde uit- den zijn er niet ideaal. Boven- eindelijk met de dierenartsen i dien is het onhandig dat geen ;en naam van de artsen ernaast woont, de mond Daarin komt verandering, want het is de bedoeling dat het die renartsenechtpaar Koster bij de nieuwe kliniek gaat wonen. De van een artsen hebben heel lang moeten zoeken voor ze een geschikte locatie vonden in de Leidse re gio. Twee jaar geleden kwam een einde aan de zoektocht toen de gemeente Voorschoten de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' te koop aan zetten dat men zo en zo Iaat moet komen bij boerderij 'Wie kan keeren de hand des Hee- worden die lekke lag", zegt Vestjens. Zoektocht Hij maakt deel uit van een maatschap van vijf dierenart sen, die al langere tijd met el kaar werken. De nieuwe praktijk in Voorschoten dient ter ver vanging van de gezamenlijke dierenkliniek in Oud Ade, waar de artsen in een verbouwde i op voorwaarde dat 2 de boerderij in oude glorie zou den herstellen. Meteen beginnen met de ver bouwing was er niet bij. De nieuwe eigenaars moesten nog anderhalf jaar wachten voor ze iets konden uitrichten. Eerst moest de gemeente de ingeko men bezwaarschriften afhande len. Mevrouw Begeer, de be woonster van het aangrenzende landgoed Berbice, en de Voor schotense dierenarts Westgeest Vervolgens was het nog even spannend of de provincie wel toestemming zou geven voor de bouw van paardenboxen. De boerderij ligt precies op het tra cé van rijksweg 11 en dat bete kent dat er eigenlijk geen nieu we gebouwen neergezet mogen worden. De provincie gaf uit eindelijk, het groene licht. Maar wordt de weg ooit aangelegd, dan kunnen Vestjens en zijn collega's hun boeltje weer op pakken. Voorlopig maken ze zich niet druk. „Als je in de Randstad een kliniek van de grond probeert te krijgen, dan mag je blij zijn dat je een plekje als dit vindt. Dat is op dit moment het belangrijk-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20