Leiden Vocht teistert Raadsherenbuurt 'Lollepottenmochten niet bestaan Van Bochove weer naar Zuid-Afrika Verzorgingshuizen Leiden willen 'Zijloever' zelf doen Reigers bouwen een nest Minister geeft Van Rij hoop 1 DONDERDAG 17 MAART 1994 Tonnen opgeëist Buitenspel A q De Stichting Sport- /-v CDA en D66 staan I -7 complex FC Lisse en Z U in Oegstgeest bui- complex FC Lisse en de plaatselijke voetbalclub eisen zeven ton terug van de gemeente. tenspel. Zij moeten toezien hoe Leefbaar Oegstgeest. WD en Progressief Oegstgeest een college vormen. Wachtlijst a Alkemade mag tot Z I 2005 geen extra woningen bouwen. De gemeente kampt wel met een wachtlijst van 450 wo ningzoekenden. geschiedenis van Zuid-Afrika voor een belangrijk deel be paald." i leiden herman joustra Demissionair CDA-wethouder Aart van Bochove gaat volgende maand naar Zuid-Afrika als waarnemer bij de eerste vrije verkiezingen in dat land. Hij doet dat op uitnodiging van de Unie van Europese Parlementa riërs. De precieze datum van zijn vertrek is nog niet bekend. De keuze viel onder anderen op de Leidse CDA'er, omdat de unie naast politici die opereren op nationaal niveau ook men sen zocht met ervaring in de lo- I kale politiek. De 37-jarige politi cus bezocht Zuid-Afrika boven dien twee jaar geleden al eens. „Misschien dat mijn belangstel- I ling te maken heeft met mijn opvoeding. Ik kom uit een g^e- formeerd gezin. En de gerefor meerden hebben natuurlijk de In totaal zullen ongeveer vijf duizend waarnemers, inclusief die van de Verenigde Naties, over heel naar Zuid-Afrika wor den verspreid. Waar Van Bochove gestationeerd zal wor den is vooralsnog niet duidelijk. „Het zal in elk geval geen ge makkelijke klus worden. De kans is groot dat er hier en daar ongeregeldheden uitbreken." Van Bochove is nu nog wet houder personeel, organisatie, welzijn en sport in Leiden. Die functie moet hij binnenkort echter opgeven na de verkie zingsnederlaag van zijn partij. Het CDA viel terug van acht naar vijf zetels en moet een van de twee wethouders inleveren. Snelkraak Vijf Meiplein leiden Bij een kledingwinkel aan het Vijf Meiplein is vanmorgen een onbekende hoeveelheid jasjes gestolen. De daders gooiden omstreeks 3.15 uur enkele straatstenen door de glazen deur van de winkel en sloegen hun slag. Omwonenden alarmeerden di rect de politie, die de daders van de snelkraak niet vond. Vrouw beroofd in bank leiden Een 29-jarige vrouw is gistermiddag door twee jongens beroofd in een bank aan de Stationsweg. Bij het verlaten van de bank hield een jongen de deur voor haar open, waarna hij de vrouw samen met een andere jongen hij de armen pakte. Nadat zij twee briefjes van 25 uit haar zak hadden gehaald, verdwenen dejorigens. Lading schuift de A4 op leiden Een 23-jarige chauffeur uit Hillegom heeft gistermorgen een deel van zijn lading verloren op het wegdek van de Leidse gedeelte van de A4. De Hillegommer reed in een busje van een aannemersbedrijf waar op het dak enkele kunststof platen wa ren vastgezet. Door de wind raakten de platen los en vielen op het asfalt. Volgens een woordvoerder van de politie is het een wonder dat ongelukken uitbleven. De platen waren snel opge ruimd. Inbraak in 'Hugo de Groot' leiden» In de 'Hugo de Groot', het universiteitsgebouw in de ge lijknamige straat, is gisternacht bij een inbraak geld weggehaald uit een koffie- en een copiëerapparaat. De dader kwam het ge bouw binnen door een ruit in te slaan. De inbreker heeft zich daarbij lelijk verwond, getuige de door de politie aangetroffen bloedsporen. De exacte schade kon niet worden vastgesteld. Culturele filmmiddag leiden Werkgemeenschap De Ratel houdt op zondag 20 maart haar jaarlijkse Culturele Filmmiddag. Er worden vijf films ver toond van ongeveer twintig minuten. Dit zijn Nomaden van de Tarka, Het andere museum, Muziek van de Passaat, Reflections en Veranderend Nederland. De middag begint om 14.30 uur in de grote zaal van het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a. Toe gang is gratis. Reigers hebben de voorjaar al in het hoofd. Bij begraafplaats Rhijnhof hebben twee vogels e waterkant, voor dit tijdelijke onderkomen zoekt het reigerstel het hoog en droog. i rustig plekje gevonden voor het bouwen v Plotseling water in kruipruimten van huizen Het water staat de inwoners van de Raadsherenbuurt nog niet tot aan de lippen, maar het is wel behoorlijk ge stegen in de kruipruimten van de huizen. De aanleg van een nieuwe, waterdichte riolering in 1991 in de Rijnsbur- gerweg en de langdurige regenval in de afgelopen maan den is daarvan de oorzaak. bestaat en dat de gemeente Amstelveen maatregelen had moeten nemen om de overlast tegen te gaan. De schade is in middels opgelopen tot duizen den guldens per bewoner. De gemeente Amstelveen wijst ove rigens de verantwoordelijkheid van de hand. De bewoners van de Raads herenbuurt vrezen dat het met hun huizen dezelfde kant op gaat. „Ik woon hier al 23 jaar, en ik had tot de aanleg van de nieuwe riolering nooit last van De Vereniging Raadsherenbuurt volgt met veel belangstelling de ervaringen van 61 buiseigena ren in Amstelveen, die onlangs via de Vereniging Eigen Huis de gemeente voor de rechter heb ben gedaagd. In Amstelveen werd ook in 1991 de riolering vernieuwd in de wijk Elsrijk- West. Sindsdien kampen de be woners met ondergelopen kel ders en kruipruimten. Uit een onderzoek van TNO is gebleken dat er een rechtstreeks verband water in mijn kelder", vertelt W. Mante, de bewoner van het pand Johan de Wittstraat 3. „En toen stond er ineens een laag van twaalf centimeter. Ik moest met rubber laarzen mijn kelder in. Eerder had ik het al gemerkt in mijn tuin, toen ik konijne- hokken aan het uitgraven was. Vroeger kon ik tot tachtig centi meter diep graven zonder water tegen te komen, nu wordt de grond al vochtig na dertig centi meter graven." Het vocht in kel ders en kruipruimten laat ook zijn sporen na in de rest van de woning. „Afbladderende verf, schimmel, het is een hele verve lende situatie, vooral als je je bedenkt dat er nooit vochtpro- blemen zijn geweest. De waarde van het huis loopt er ook hard door achteruit. De vochtproblemen komen in elk geval voor in verschillende huizen in de lohan de Witt straat. „Maar ik ben ervan over tuigd dat dit probleem alle stra ten in de Raadsherenbuurt zou kunnen treffen en wellicht ook woningen in de Vogelwijk. Ik zou iedereen dan ook sterk aan raden om eens onder de vloer te kijken, als het kan.", zegt Man- Meethuizen De gemeente heeft inmiddels bij het huis van Mante meethui zen geplaatst om de grondwa terstand te meten. Inmiddels is gebleken dat de waterstand weer wat is gezakt. Verder is duidelijk geworden dat het re genwater via de tuinen in de kruipruimten terechtkomt, zo dat het wellicht noodzakelijk is om een waterafvoerbuis van de tuinen naar de riolering aan te leggen. De bewoners vinden dat de kosten de gemeente voc daarvan moet opdraaien. P. Haanstra, chef rioleringen in Leiden, meent na een eerste onderzoek dat de wateroverlast in de Raadsherenbuurt zich be perkt tot een enkel huis. Hij wijt de stijging van het water vooral aan de overvloedige regenval in de afgeloen tijd „Overal in Lei den hebben we tijdelijk proble men gehad met ondergelopen kelders en kruipruimten. lus sen kerst en nieuwjaar viel er bijvoorbeeld 25 centimeter, dat viel op sommige plaatsen niet meer te verwerken. Onduidelijk is voor Haanstra nog hoe de aanleg van de nieu we riolering van invloed is op de wateroverlast. „Maar als de waterstand te hoog is spreekt het van/elf dat we daar iets ,i.m gaan doen. dat is onze plicht." De kans dat minister H. Alders terugkomt op zijn besluit, dat woningbouw op Valkenburg en in de Zouterwoudse Grote Pol der onaanvaardbaar zijn, is nog aanwezig. „De minister was door de gevolgen van dat be sluit voor Leiden en regio toch wat overvallen", vertelt wethou der T. van Rij (PvdA/volkshuis vesting). Hij acht de situatie nog niet hopeloos. De leidse wethouder sprak Alders gistermiddag op het mi nisterie. Hij kon hem meteen de motie overhandigen, waarin de Leidse gemeenteraad protes teert tegen het besluit van de minister. Van Rij: „We hebben binnen een maand weer een ge sprek. De minister vroeg of hij op het onderwerp mocht terug komen. zei dat hij er niet op voorbereid was." Alders stuurde de provincie en de gemeenten in de Leidse regio vorige week een brief, waarin over woningbouw op Valkenburg en in Zoeterwoude en de vestiging van bedrijven in de Oostvlietpolder het onaan vaardbaar wordt uitgesproken. De groene buffer tussen Den Haag en Leiden mag niet wor den aangetast, aldus het minis- De brief leidde tot grote be roering in de Leidse gemeente raad i eiden meent dat et tot het jaar 2015 ten minste 13.000 woningen in de regio moeten worden gebouwd om aan de vraag te voldoen. Valkenburg en de Grote Polder zijn de twee grootste bouwlocaties die de re gio op het oog heeft. Op Valken burg is, volgens een studie van het Amsterdamse bureau De Hoogh plaats voor 9000 huizen. Een boze leidse gemeente raad steunde unaniem een door PvdA'er R. I lillebrand ingediend protest. „De gevolgen van dit besluit zijn heel ernstigzei Van Rij in de gemeenteraad. „Het draagvlak van de voorzie ningen in Leiden komt erdoor in gevaar." Alleen de Boterhuis- polder en Mercnwijk-Noord, die volgens de milieu-effect stu die (MES) een veel grotere na tuurwaarde hebben dan de an dere polders, zouden nog voor bebouwing in aanmerking ko men. Van Rij zal het tweede ge sprek met Alders voorbereiden met de provindie. Ook die was geschhokt door de brief van de Wetenschappelijke studie over geschiedenis lesbische vrouwen leiden gpd/jos bouten Onder de vrouwelijke homo seksuelen in Nederland was er weinig lief en veel leed. Dat blijkt uit de omvangrijke studie van onderzoekster Judith Schuyf naar de positie van les bische vrouwen in Nederland van 1920-1970. Schuyf promo veerde vandaag op haar onder zoek aan de Rijksuniversiteit Leiden. Judith Schuyf is docent ho mostudies aan de universiteit van Utrecht en schreef de eerste wetenschappelijke studie over de geschiedenis yan lesbische vrouwen in Nederland. Ze noemde haar proefschrift -'Een stilzwijgende samenzwering'. Die titel verwijst naar de buiten gewoon kwetsbare positie van lesbiennes: „Alle betrokkenen hadden er baat bij iets stil te houden waarvan iedereen wist dat het bestond. Op zichtbaar lesbisch gedrag stonden dan ook niet misse sancties: verlies van werk, en huis en soms ge vangenisstraf." Lesbiennes in de periode voor de oorlog en vele jaren daarna werden gedwarsboomd door de moraalridders van een maat schappij, die zwanger was van vooroordelen. Meisjes die niet met poppen speelden maakten zich verdacht. Sigarenrooksters, man-wijven en te fors gebouw den waren al gauw 'lollepotten'. De meeste lesbiennes deden al les om te voorkomen, dat ande ren iets van hun 'zondige voor liefde' zouden opmerken. Viooltje Om mentaal niet te verpieteren ontwikkelden ze, met name in de jaren twintig en dertig, inge wikkelde rituelen en symbolen die niet mis te verstane hande lingen en woorden moesten vervangen. Kleuren en bloemen speelden een grote rol in het co Wielervereniging Swift heeft er lang op moeten wachten, maar het wielerparcours De Bult is dan toch eindelijk geasfalteerd. Aanvankelijk had dat al in 1993 moeten gebeuren, maar de as faltering is door de gemeente keer op keer uitgesteld. Het klinkerparcours van Swift, op de voormalige vuil stortplaats Roomburg, tussen Bult eindelijk geasfalteerd Kanaalweg en rijksweg, is lange tijd onbruikbaar geweest. Door verzakkingen en begroeiingen was de Bult te gevaarlijk gewor den voor wielersport. Swift moest noodgedwongen uitwij ken naar het industrieterrein Roomburg, maar de combinatie van wielrenners met bedrijfs- verkeer leverde hachelijke ver keerssituaties op. Het ontbre ken van een fatsoenlijk parcours kostte Swift ook leden. De asfaltering kostte bijna 300.000 gulden. De gemeente wilde aanvankelijk oud asfalt van de Lammenschansweg ge- bruiken om de kosten te druk ken, maar daar is uiteindelijk van afgezien. Swift moet zelf 80.000 gulden meebetalen. hans koenekoop deboek van de homo's. Was rood de kleur van de hetero seksuele liefde, zwart en paars stonden voor 'het verbodene'. Paars was ook de kleur van de door lesbiennes beminde bloem: het viooltje. De aantrek kingskracht van een andere vrouw werd in theater en film voorgesteld door een bos viool tjes. De politie waakte over de handhaving van de strenge mo rele wetten. In Utrecht werd in 1952 nog de sociëteit van het COC gesloten, omdat de dames waren betrapt op dansen. Inval len in homobars gebeurden met de regelmaat van de klok. Judith Schuyf maakt korte metten met de misvatting dat lesbiennes nog meer van de repressie te lij den hadden dan de mannelijke homo's. „Op mannen werd echt gejaagd. De zedenpolitie zag er zelfs niet tegenop in de wanden van pisbakken gaatjes te boren, zodat ze 'perversen' op heter daad kon betrappen." Ouders Maar ook het COC was in het begin van zijn bestaan niet blij met leden, die op de uitdagende toer gingem Tot in de jaren zes tig drukte het bestuur hen op het hart vooral geen aanstoot te geven. Dat werd anders toen in 1964 de stichting 'Dialoog' werd opgericht. Vanaf het begin gaf de stichting de leden meer zelf vertrouwen door consequent te hameren op de aanvaarding van de homoseksualiteit. In de Grondwet is inmiddels vastgelegd dat de ene burger de andere niet meer mag discrimi neren omdat die anders geaard is. Judith Schuyf wijst er echter op dat, gekeken naar het indivi du, er niet zo gek veel veran derd is vergeleken met 25 jaar geleden. Recent onderzoek heeft uitgewezen, dat zeventig procent van de homoseksuele kinderen in ons land 'geen ou ders heeft'. Tenminste geen' lief hebbende ouders, omdat ze het anders-zijn van hun kroost niet kunnen verwerken. „Maar het grote verschil met vroeger is dat homoseksuele jongens en meis jes niet alles meer zelf hoeven uit te pluizen. Als ze willen, kunnen ze steun zoeken bij al lerlei instanties." De samenwerkende verzor gingshuizen in de Leidse regio willen het project Zijloever zelf ter hand nemen. Zij zijn het er volstrekt niet mee eens dat de provincie Zuid-Holland een nieuwe stichting in het leven roept die onafhankelijk van de verzorgingshuizen het project, waarbij zestig ouderen uit Lei- den-Noord en De Kooi volledige thuiszorg krijgen, gaat begelei den. „Wij hebben indertijd vrij willig zestig bedden afgestaan om Zijloever mogelijk te maken. Het zijn onze bedden, daar wil len we zeggenschap over heb ben", zegt secretaris R. Stuur- De huizen Groenhoven. Hof- wijck (Oegstgeest), Huis op de Waard, Lorentzhof, Robijnzicht, Roomburgh. Rustenborch (Oegstgeest). Rijn en Vliet, Van der YVilligenhof en Zijloever hebben in een gisteren verzon den brief aan de Leidse wethou der De Vreeze en gedeputeerde Pool (die beiden ouderenzorg in de portefeuille hebben) hun te leurstelling geuit over de beslis sing van de provincie. Vorige week maakte de Stich ting tot Exploitatie van Bejaar dencentra (SEB) bekend niet langer het 'experiment' /.ijloe ver te willen begeleiden. Direc teur F. van Oosten en zorgbe- middelaar P. van leeuwen heb ben ernstige klachten over de verzorgers van Thuiszorg Groot Rijnland, die de hulp aan huis bieden. Ze zouden regelmatig te laat komen na een alarmering en soms ondeskundig ziin. Het dringende verzoek van de SEB, als 'houder' van het pro ject verantwoordelijk voor de zorgverlening, om het contract met Thuiszorg Groot Rijnland op te zeggen, werd niet ingewil ligd door de provincie. Als sub sidiegever besloot de provincie de verantwoordelijkheid voor het project Zijloever bij de SEB weg te halen en onder te bren gen in een nieuwe op te richten stichting. Het contract met Groot Rijnland blijft gewoon ge handhaafd. De samenwerkende verzor gingshuizen vinden die beslis sing ondoordacht. „Het is vele malen voorgekomen dat Groot Rijnland niet waarmaakt wat in de contracten over de zorgver lening staat. Die klachten wor den nu door de provincie ver doezeld. Het project moet poli tiek slagen, omdat er landelijk zoveel bekendheid aan is gege ven. Door te breken met Groot Rijnland is men waarschijnlijk bang gezichtsverlies te lijden", beweert Stuurman. De verantwoordelijkheid voor het project hoort volgens de se cretaris bij de verzorgingshui zen /elf. I >.il S( hffyven "Ie S.I menwerkende huizen ook in de brief aan De Vreeze en Pool. „De ouderen die hulp aan huis krijgen, hebben de indicatie wor een van onze veizoigtngi huizen. De bedden in het pro ject Zijloever zijn eigenlijk van ons. Dat is ook juridisch vastge legd in de Wet op de Bejaarden oorden. In feite omzeilt de pro- De samenwerkende verzor gingshuizen hebben onlangs de commissie Geul opgericht, die binnenkort ook rechtspersoon wordt. Deze commisie heeft on langs in een toekomstvisie voor de verzorgingshuizen in de Leidse regio allerlei projecten aangekondigd waarin 'zorg op maat' i entraal staan. In de parktijk betekent het dat de hui zen zelf het project in beheer nemen en vrij kunnen bepalen wie de zorg verleent. i homo-manifestatie in Zoetermeer. Vroeger werden dergelijke bijeenkomsten niet getolereerd. archieffoto nieuw anefo

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17