OPEL Ford haalt inspirerende coupé Probe naar Europa OMEGA Nieuwe Omega moet toppositie Opel verstevigen Weg en wiel f Kritisch oordeel van kinderen De nieuwe Opel Omega least u bij ons voor f.1249,- per maand* (Echt waar). Het Motorhuis 12 iDONDERDAG 17 MAART 1994 13 REDACTIE PETER IODEWIJKS zie Het is alweer een tijd geleden dat Ford een echte sport- coupé in de gelederen had: de Capri, die in 1968 ver- scheen en tien jaar geleden uit produktie ging. Maar nu iej is ook bij Ford de sportcoupé helemaal terug. En hoe: de Et Europese Ford Probe, een dijk van een auto, sinds kort te vel koop bij iedere Ford-dealer. De sportcoupé's verdwenen op een gegeven moment om plaats te maken voor de zogeheten hot hatchbacks'. Die snelle mo dellen zijn gebaseerd op gewo ne produktie-auto's en dus veel minder duur om te produceren. Sinds enige jaren is de roep om de onvervalste sportcoupé ech ter weer luider geworden, alleen is het voor de autofabrikanten erg moeilijk om daar aan tege moet te komen vanwege de ho ge produktiekosten En dus zoekt men naar slimme, kostenbesparende manieren om toch een succesrijke sport coupé te kunnen introduceren. Voor Ford was dat niet moeilijk, want in Amerika werd al sinds 1988 de fraaie Probe gebouwd. Die wagen hoefde alleen maar geschikt gemaakt te worden voor de Europese markt en klaar was Kees. Aldus geschiedde en nu ver koopt iedere Ford-dealer sinds kort deze prachtige bolide te midden van de Fiesta's, Escorts, Mondeo's en Scorpio's. Voor heen was de Probe alleen te koop via de importeur van Ford US en o.a. Rolls-Royce en Ben- ley, de firma Messing in De Bilt. Messing blijft overigens wel de exclusievere Amerikaanse Ford modellen als de Villager, Explo rer, Thunderbird, Windstar (op volger van de Aerostar) en Mer cury Sable voeren. Een ingrijpende face-lift zorgde er kort geleden voor dat de Pro be er veel meer 'afgerond' en een beetje futuristisch uitziet. hier, om iedere donderdag een 100% rake doelgroep auto liefhebbers te bereiken. Bel onze Dat laatste is niet zo gek, want nog niet zo heel lang geleden gebruikte Ford de naam Probe nog uitsluitend voor experi mentele toekomstmodellen. De Probe wordt gebouwd in de Amerikaanse fabriek in Flat Rock, die Ford samen met Mazda heeft opgezet (ieder 50 procent). Ook komen daar de Probe 'zustermodellen' Mazda MX6 en 626 vandaan. Jaarlijks verlaten er 280.000 auto's de fa briek, waarvan 100.000 Probe's. De techniek van de Probe is af komstig van Mazda. De beide motoren zijn 100 procent Ma- zda-produkten, te weten een 2.0 liter 16-klepper en een 2.5 liter 6-cilinder motor met 24 klep pen. Speciaal voor de Europese markt heeft Ford de Probe voor zien van een wielophanging die is afgeleid van de Auto van het laar, Ford Mondeo. Het zeer fraaie Ford-uiterlijk en de feilloze Mazda-techniek vor men tezamen een prachtige combinatie. De wagen stuurt als een mes en lijkt aan de weg te zijn vastgeplakt, zonder dat dat ten koste gaat van het veercom- fort. Het Mondeo-onderstel is een uitgekiende mix van sporti viteit en comfort. Beide motoren lijken speciaal voor deze Probe ontworpen. Ze zijn zeer soepel en stellen zich bescheiden op wat betreft ge luid en verbruik. De tweeliter le vert een behoorlijke hoeveel heid kracht, 115 pk, waarmee deze versie zeer goed uit de voeten kan. Het meest impone rend is natuurlijk de V6, die de beschikking heeft over 162 pk. maar die versie is dan ook acht mille duurder. De Probe is beslist een van de ruimere wagens in deze coupé klasse. Men zit zeer royaal in een goed afgewerkt en comfor tabel ingericht onderkomen. Vele zaken worden standaard meegeleverd, zoals een in hoog te verstelbaar stuur, ABS, een Opel is druk bezig het verloren stukje marktaandeel van afge lopen jaar te heroveren. Een belangrijke schakel in dat proces zal de nieuwe Opel Omega zijn, die begin mei in ons land op de markt komt. De nieuwe Omega vervangt niet alleen de huidige Omega, maar i tegelijk ook het topmodel Sena tor, dat inmiddels uit het leve ringsprogramma is verdwenen. Deze wagen is nooit erg succes- rijk geweest en de nieuwe Ome ga is zo groot en motorisch 'op niveau' dat hij de Senator ge makkelijk kan vervangen. Met name de twee 6-cilinders (2.5 en 3.0 liter) die leverbaar wor den zijn 'Senator-waardige' krachtbronnen. Verder krijgt het nieuwe model Omega de beschikking over een 4-cilinder 16-klepper en een 6- c/'/mder turbodiesel. Laatstge noemde motor is afkomstig van BMW en door Opel aangepast voor de Omega. Het is een voor beeldige krachtbron, die alleen bij het starten even laat weten dat het om een diesel gaat. Ver der gedraagt de motor zich als een volwaardige benzinemotor. In vergelijking met de huidige Omega-modellen ligt het brandstofverbruik bij de nieuwe gemiddeld 12 procent lager. Wat betreft de milieu-eisen meldt Opel dat de uitlaatgas emissies voldoen aan de strenge EG-normen die in 1996 van kracht zullen worden. De vermogens van de vier mo toren lopen uiteen van 136 pk tot 210 paardekrachten. Na de (volgens de importeur wat ondergewaardeerde) mo dellen Senator en Omega is de ze nieuweling beslist een vera deming. De wagen heeft een zeer krachtige uitstraling maar want het vorige model had al toont minder fors dan zijn voor- niet echt over gebrek aan bin- ganger. Toch is de Omega rui- nenruimte te klagen, mer geworden en dat zegt wat, Rijden met de Omega is een plezierige aangelegenheid. Het nieuwe model biedt een com fortabel onderkomen en ge draagt zich als een ontspanner! British Cars Lifestyle FIETSSTROOK Een autoshow, die niet meer vrouw-onvriendelijk is. dat is het idee achter British Cars Lifestyle, de beurs die-komend weekeinde in Houten wordt ge houden. Hoofdmoot blijft de auto van Britse makelij, maar daarnaast brengt men een keur van Britse produkten die vrou wen zullen interesseren, belooft de organisatie. Stijlmeubejen, antiek, kleding, keramiek, maar ook volop informatie over bij voorbeeld toerisme, het maken van poppen en bemiddeling bij het kopen van een cottage of landhuis in Engeland. De beurs is geopend zaterdag 19 en zondag 20 maart van 10 tot 18 uur. Plaats: het Expocen- ter Euretco in Houten aan de snelweg A27 (naast Jaguar Ne derland). De toegang kost 15, kinderen tot 12 jaar betaien 5. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer. 06 - 9622 (50ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxel en Best-. Eindhoven richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijk en knooppunt Gouwe, avond en nacht. Tussen Zoetermeer en Bleiswijk, overdag. Kinderen zijn uitste kend in staat om een uiterst kritisch oordeel te vellen over kinder fietsen. Dat is onlangs gebleken bij 'Kinderkeus '94', de uitver kiezing van de kinderfiets van het jaar door kinderen zelf. Tijdens de afgelopen fietsbeurs in Amsterdam organiseerden RAI en ANWB een test van 80 kinderfietsen. De mening van kinderen en een vakkundige ju ry vormden de basis voor de on derscheiding. Opvallend was dat de kinderen zeer kritisch waren in hun oordeel. Vaak werd het eerst naar de kleurrijk ste fietsen gegrepen. Na een rondje op de testbaan werd al snel overgestapt op fietsen die beter reden. Kinderkeus '94 werd de Street- cruiser van Gazelle. Het is een fiets in jongens- en meisjesuit voering met handremmen èn terugtraprem. Bovendien zit er een Sturmey Archer-ach ternaaf op met drie ingebouwde ver snellingen. De fiets heeft het ui terlijk van een ATB met kleine 24-inch wielen en is uitgerust met spatborden, kettingbe schermer. bagagedrager en ver lichting. De prijs bedraagt 775 gulden. Kinderen èn jury oordeelden dat deze fiets van hoge kwaliteit is, compleet uitgerust en mo dern van vormgeving. Een eer volle vermelding kreeg de Ny- land Sunny, een fiets voor min der valide kinderen. Met licht De fietscomputer raadplegen in het donker is er niet bij, omdei de minibeeldschermpjes niet verlicht zijn. Cateye brengt een apart te monteren lampje op de markt dat naast elke computer een plaatsje op het stuur kan krijgen. De sterkte van deze 'Lucciola' is regelbaar en de li- thiumbatterij gaat 20 uur ach tereen mee. Prijs: 32,95. Een hoogtemeter op het stuur is eveneens mogelijk. Avocet heeft een fietscomputer gecombi neerd met hoogtemeter, de Alti- timer. Het instrument berekent fraaie radio, elektrisch bediende ramen, sloten, spiegels en len den/rugsteun, twee airbags en talrijke andere zaken. Ford denkt dit jaar voorlopig 450 Probe's (waarvan 90 pro cent 4-cilinders) te verkopen in ons land, op een totale sport- coupé-markt van rond de 3.000 auto's. Gezien de scherpe prijs van 56.990 voor de 4-cilinder hoeft Ford niet bang te zijn dat ze met een aantal onverkochte Probes blijven zitten. Zuici-Koreci wordt vijfde autoproducent Zuid-Korea zal dit jaar 2,4 miljoen auto's bouwen en wordt daarmee de op vier na grootste producent van de wereld. ï)at heeft de Ver eniging van Zuidkoreaanse Automobielfabrikanten ge meld. Op de wereldranglijst moest Zuid-Korea vorig jaar Japan, de Verenigde Staten, Duits land, Frankrijk en Canada voor laten gaan. Oorspron kelijk wilde Zuid-Korea in 2000 de vijfde plaats bereikt hebben, maar dat doel wordt sneller bereikt nu Zuidkoreaanse auto's rela tief goedkoper zijn gewor den voor het buitenland ten opzichte van de Japanse concurrentie. Door de dure yen zien de Japanse autofa brikanten hun afzet stagne ren. Zuid-Korea kan dit jaar de vijfde plaats halen als Cana da de autoproduktie stopt bij 2,34 miljoen voertuigen, een produktieverhoging van 5 procent. Rond het jaar 2000 willen de vijf Zuidko reaanse fabrikanten 5,3 mil joen auto's per jaar bouwen. werker waarin lange ritten een genoegen zijn. Het onderstel is afgestemd op souplesse, het stuurgedrag is direct en licht en het schakelen gaat vlot. De Omega heeft achterwielaan drijving, dat bij gladheid nog wel eens nadelig kan zijn. Maar bij zwaardere auto's met rede lijk veel vermogen is aandrijving op de achterwielen beter omdat er anders teveel kracht op de voorwielen kan komen met alle kans op doorslippen en erger. Sommige fabrikanten die wèl voor voorwielaandrijving kie zen. hebben daarbij ook vier wielaandrijving als optie, voor als er veel van de wagen ge vraagd wordt. Maar bij Opel komt zo'n 4x4 voorlopig niet. Met de nieuwe Omega heeft Opel een uitstekende vertegen woordiger in de hogere klasse, die het vooral ook zakelijk goed zal gaan doen. De Omega heeft een omvangrijke standaard-uit rusting en een aanvangsprijs van 54 mille voor de 4-cilinder. Behalve de vierdeurs sedan komt er uiteraard ook weer een zeer mime vijfdeurs stationwa gen. Die begint bij 55.950. De duurste Omega is de super- luxueuze MV6 met 3.0 liter 6-ci linder motor, die 90.900 kost, de station is drie mille duurder. In het streven naar een groter marktaandeel denkt Opel dit jaar nog minimaal 4.500 Ome ga's in Nederland te verkopen. De auto is bij de dealerorgani satie zeer enthousiast ontvan gen en ruim 2.000 Omega's zijn op papier al verkocht. Voor vol gend jaar staan zelfs 7.000 Omega's op de planning. Leaseprijs op basis van 48 maanden, 20.000 km per jaar. Exclusief BTW, prijswijzigingen voorbehouden. Basisuitvocnng incl. afleverkosten. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. GM wil merknaam Opel versterken Binnen de organisatie van General Motors gaat een grote naams verandering plaatsvinden. Binnen enkele maanden zullen alle ves tigingen en fabrieken op het Europese vasteland met de naam Opel worden aangeduid, zo meldt General Motors Nederland, dat als ge volg van deze maatregel binnenkort Opel Nederland gaat heten. Binnen de Europese GM-organisatie behouden alleen Vauxhall Motors Ltd in Engeland en Adam Opel AG in Duitsland hun huidi ge naam. Doel is het merk Opel internationaal te versterken. redactie: Theo van der Kaaij SEDAN EN STATION /ondeilaan 80, 2332 AH Leiden. J i 4/Ü&C fiiEEOON 071 - 35 18 00 BUK IN HET VERLEDEN de hoogte op basis van atmosfe rische druk. Prijs: 229. Dameshelm De schedel van een dame is korter en brederdan die van een heer. Fietshelmen zijn ont worpen voor herenhoofden en passen dames daarom slecht. I let Amerikaanse merk Troxel presenteert een speciale dames- fietshclm onder de naam Diva. Prijs: 150. Vouwfietsen Het nationaal fietsmuseum Vel- orama in Nijmegen heeft tot half april een aparte tentoon stelling over de vouwfiets die 100 jaar bestaat. Meer dan 60 modellen laten de ontwikkeling van dit type fiets zien. Opmer kelijk is een militaire vouwfiets van l ongers uit 1909. Het leger heeft helaas nooit een bestelling voor deze fiets geplaatst. De eerste vouwfietsen hadden tot doel bij koeriersdiensten in het leger het paard te vervangen. Velorama, Waalkade 107 in Nijmegen is open maandag t/m zaterdag 10-17 uur en zondag 11-17 uur. De Morris Minor, die volgens de Britten bij de juiste aanpak een groter succes dan de Volkswagen Kever had kunnen zijn, was de eerste creatie van Mini-ontwerper Alec Issigonis. Het vriendelijke gezinswagentje was modem van constructie en had daardoor goede rij-eigenschappen. De voorloper van de Mini kwam in 1948 op de markt en verdween pas aan het begin van de jaren zeventig. Op de foto een 'late' Minor, waar een cultuurbarbaar op stuitende wijze een moderne auto van heeft proberen te maken. to w/i f Kt hlukogp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13