HaverSchmidt blijft fascineren Gerlach kijkt en herinnert Boekenweek Ongeduldige Enquist Winterdag Gezongen Slauerhoff Silvester DEKKER l)E RH R HellaS. Haasse Grenzeloos lezen DONDERDAG 17 MAART 1994 12, C Humoristische poëzie bezwoer de altijd aanwezige worgengel: Een eeuw geleden hing Frangois HaverSchmidt, nog geen 60 jaar oud, zich op aan het gordijnkoord van zijn bedstede. Jarenlang geestelijk lijden was aan die zelf moord voorafgegaan. Zijn hele leven was er maar 'één schrede tussen hem en de dood', een worgengel verge zelde hem. Rob Nieuwenhuys noemde zijn boek 'van en over' HaverSchmidt dan ook De dominee en zijn worgen gel. Het boek verscheen voor het eerst in 1964, nu kwam een 'geheel herziene en zeer vermeerderde druk' uit met nog ongeplubiceerde papieren die een verre nazzat van de schrijver opspoorde. Uitgeverij Querido bracht naast dit werk nog drie boeken op de markt om HaverSchmidt te herdenken. De befaamde bundel van Piet Paaltjens Snikken en grimlachjes en de verhalenbundel Familie en kennissen' kwamen weer beschikbaar terwijl Winter avondvertellingen ongebundeld, voor een belangrijk deel zelfs nog niet eerder gedrukt proza bevat. zijn studententijd nam Haver Schmidt afscheid van dit alter ego. In zijn poëzie schrijft Paal tjens vrolijk over zijn verdriet, drijft de spot met wat hem dier- VLISSINGEN HANS WARREN HaverSchmidt boeit in al zijn hoedanigheden. Natuurlijk, je merkt dat je in het werk van een leest. Maar de gemoedelijkheid die hij schept tussen schrijver en publiek, ontaardt nooit in gezapigheid. Zijn werk is heel wat fantasierijker, leuker en aansprekende!' dan dat van de meeste hedendaagse schrijvers. Piet Paaltjens blijft het meest fascineren. De invloed van diens poëzie is nog steeds irkba i liter Na baar Uiteraard komt Piet Paaltjens ook ter sprake in De dominee en zijn worgengel. Juist door deze humoristische poëzie heeft Ha verSchmidt zich die worgengel een poos van het lijf kunnen houden. Dit boek bevat frag menten uit preken, voordrach ten, brieven van en over de au teur, plus de nodige verbinden- boezem van zijn worgengel. de teksten. Het is een aardige vorm voor een biografie, want dat is deze uitgave eigenlijk. In zijn proza is HaverSchmidt charmant, geestig en bij vlagen sprankelend. Familie en kennis sen bevat vertellingen die voor een deel over zijn eigen jeugd handelen. Volgens bezorgster Marita Mathijsen zijn deze ver halen 'de fijnzinnigste en toe- gankelijkste van de Nederlandse literatuur in de negentiende eeuw', en geen lezer zal haar te genspreken. De gruwelen die HaverSchmidt beschrijft in 'De tandmeester' zijn nog altijd her kenbaar. Het genot dat spreekt uit 'We gaan den heelen dag uit rijden' kunnen we nog volledig navoelen. Samen met Dik Zweekhorst verzorgde Marita Mathijsen ook de uitgave van Winteravondver tellingen waarin HaverSchmidts amusemente, directe en onge kunstelde voordrachten zijn ge bundeld. En al moeten we dan de voordracht missen, ook op papier maken deze teksten in druk. Wat wist HaverSchmidt geraffineerd de aandacht van zijn gehoor te vangen. Hoe gril lig moet zijn verbeelding zijn geweest. Neem het verbijsteren de verhaal 'Louw de Lieger' of RECENSIE* WIMVEGT Anna Enquist, Een nieuw afscheid, Uitg. De Arbeiderspers, 29,90. Van Anna Enquist verscheen Een nieuw afscheid, haar derde bundel gedichten. Weer zijn het gedichten die eerder onrust sto ken dan tot nadenken stem men. Enquist gaat opnieuw het leven en de daarbij inbegrepen dood te lijf. Op haar eigen ma nier: 'haar hakken slaan vuur uit de tegels'. Ongeduld is typisch voor haar poëzie. Ongeduld binnen het gedicht dat ook weer niet te lang bij de zaak stil moet staan. Ongeduld in afgebroken zinnen, die zo toch wel duidelijk zijn. In gedichten in soms bijna-proza, korzelig opgezet om iedere schijn van valse schoonheid te vermijden. In gedichten juist vol retoriek, met een ingebouwd plezier over de onzekere afloop. Zachtzinnige karaktermoord. Pogingen de poëtische midde len te verruimen, om het anders aan te pakken, met minder ver twijfeling die toch maar op houdt. Met meer zekerheid, met meer aplomb, en met meer iro- •Zo onderwerpt Enquist haar dichterlijk bedrijf aan een nader onderzoek. Ook in zoveel woor den, als ze bijvoorbeeld haar ir ritatie laat blijken: 'Helaas moet dit bedacht en beschreven an ders zijn we nergens' en in een titel als 'Druk bezig'. Dal toont een dichter met voldoende ze kerheid om aan haar gedichten te twijfelen. Maar dat brengt ook meer raffinement en vraagt aan de gewaarschuwde lezer meer oplettendheid. Een mooi voorbeeld is het ge dicht 'Weerzien'. Het jammer lijk cliché van mensen die el kaar na jaren weerzien: Jij bent ook niets veranderd, wordt daarin verraderlijk bevestigd èn ontkend. Het gaat immers om mand sparen in je oordeel over zijn ontluistering als het wègkij- ken daarvan. Het gedicht ein- Mijn zoon v jaar; zijn schaatsen waren veel te groot. Wij zagen vissen en een kikker onder het ijs, suisden langs riet, langs elf verzonnen ste den, aten bevroren chocola en zaten op de wal. Wij vonden in het veen een pot scherf. Heel de wereld lag helder en droog aan Er bestaan herinnerin gen die een betere naam verdienen. Ze zijn niet alleen helder en compleet, ze roepen niets op, betekenen niets meer en niets minder dan zichzelf. Ze zijn waarheid. 'Winter- dag'is er zo een. uit: Anna Enquist, Een nieuw afscheid, Uitg. De Arbeiderspers, Am sterdam/Antwerpen, 29,90. digt dan zo onmiskenbaar En quist, met die droge niet-zeu- een vrouw na jaren elkaar of niet of anders. Vuur!' De bundel sluit af met 'Vraag gesprek'. Daar zijn we tenslotte allemaal gek op. In het slot val len vrager en bevraagde samen - ze spreken hun talen - en legt de een de ander uit: 'dit zijn mijn enige benen, hierop gaat het naar de eindstreep, waar achtig geen eeuwig clubhuis'. Geen sussend besef dat er nog zoveel is in het leven. Weer die hakken die vuur slaan uit de te- gels. RECENSIE* WIMVEGT Eva Gerlach, Wat zoekraakt, Uitg. De A beiderspers, 29,90. Op de omslag van de nieuwe bundel gedichten van Eva Ger lach, Wat zoekraakt, staat een foto van een partijtje voetbal. Rommelige, halflandelijke ach tergrond, haastig neergesmeten fietsen, jongens slordig ver spreid over het nergens door lij nen begrensde veld. Allen kijken op naar de bal die hoog in de lucht hangt. Stijgt hij nog of daalt hij al? Elke speler kijkt vanuit zijn positie,"wij alleen zien het verband. Het als i heri ring: een moment door een groot aantal bewegingen tot stand gekomen, die van de fiet sen, de spelers, de bal. En er is geen vervolg, de spelers zetten zich niet meer in beweging, al thans, voor zover de foto, de herinnering reikt. Natuurlijk is er nog gespeeld en is het etens tijd geworden. Zo'n beperkt beeld, daarmee moeten we het doen als we kij ken. In vijf etudes in kijken, de vijf gedichten 'Over beweging', tracht Gerlach daarover ophel dering te verschaffen. 'Vorm is een eerder uitgevoerde bewe ging.' Beweging is verandering, verandering impliceert, verlies. Zijn zowel onze waarnemingen als onze herinneringen dan niet uiterst verdacht? 'Is het jasje dat ik opschrijf niet het jasje van twintig jaar geleden?' 'Is de rei ger gestrekt in de lucht niet de reiger van zoëven bij de sloot?' Alles is in beweging, alles veran dert, en zo ontkom je er bijna niet aan de dingen kwijt te ra ken, 'als ze niet meer heten hoe', als 'er geen herinnering om wil'. In sommige gedichten schrijft Gerlach daar bijna beschou wend over, ernstig want in het onderzoek verdiept. In andere gedichten biedt ze proefonder vindelijk bewijs. Niet zelden spottend, in het gedicht over onze trage blik, over een wiel renner - 'het moet een beroeps geweest zijn' - die zo hard fietst 'dat we hem bijna niet zagen' en 'voor we hem na konden kij- hij al zowat weg'. Spot- ?l ons probleem aan wat betekenis te willen ge- tend r ven, in een gedicht over een perfect gestroomlijnde meer koet die -waarom moet hij er uit?- met zijn takkige voeten in windkracht 9 aan land klimt. En daar dan nog even perfect ge stroomlijnd blijkt. Maar ook overtuigende gedichten, ervan overtuigend dat wat ook zoek moge raken, er altijd zulke in tense herinneringen zijn dat ze houdbaar blijken. Dan is de herinnering 'zoals je tekent zon der inkt je pen leeg maar je merkt niks'. 'Je tekent wat je kan', je her innert* wat je kan. Hoeveel dat oplevert, vind je in de groep ge dichten met de titel 'Doorschij nend lichaam' waarmee de bundel besluit. Het zijn onmid dellijk je lievelingsgedichten, over een kind dat in zeven scè nes en talrijke hachelijke zinne tjes in bewaring wordt gegeven. Zo slecht uitgerust voor het vol ledig zien, voor het nog warm herinneren, en dan zulke frag menten volledig leven, waarin zoveel gered is wat er te redden viel. Met dat dichterlijk zintuig schrijft Eva Gerlach prachtige gedichten. Vvfc1 f Francois HaverSchmidt. Tijdens zijn studie was hij nog een redelijk onbezorgde jongeling. Met het klimmen der jaren werd hij steeds somberder totdat hij zich uiteindelijk, nog geen zestig jaar oud, te ruste legde aan de ILLUSTRATIES» DE OMSLAGEN VAN DE BESPROKEN BOEKEN lees de memoires van de kat Tulla. Meer en meer blijkt hij een van onze hartveroverendste auteurs. Hij is de schrijver van gedichten die iedereen kent en van verhalen die het verdienen door iedereen ontdekt te wor den, Frangois HaverSchmidt. Rob Nieuwenhuys, De domi nee en zijn worgengel, 49,90. Piet Paaltjens, Snikken en grimlachjes, 29,90. Frangois HaverSchmidt, Familie en ken nissen, 49,90. Frangois Ha verSchmidt, Winteravondver tellingen, 49,90. Alle uitga- Querido, Amsterdam. Rijmen en dichten zonder het hempje op te lichten. Nederland doet het graag op bij voorbeeld Sinter klaasavonden, spandoeken, of bruiloften. Pleinen, stra ten en huizen zijn opge sierd met gedichten. Een mededeling over een ge boorte of een overlijden gaat vergezeld van versre gels. Nog steeds hebben meisjes een poëzie-album. Middenstanders prijzen hun waar dichtend aan. Als een theepot in scherven valt, wordt Kloos aange haald die zo kon wenen om bloemen in de knop gebro ken. Nog twee weken is de boekenpagina gewijd aan de dichtkunst want poëzie is het thema van de boe kenweek die tot en met 26 maart duurt. Komrij bundelt ook poëzie van middeleeuwen AMSTERDAM/LEIDEN LETTY STAM Van Gerrit Komrij komt dit na jaar een bloemlezing van mid deleeuwse poëzie uit bij Bert Bakker. De dichter/schrijver/vertaler bun delde op volstrekt eigen wijze al eerder de dichtkunst uit de 17de tot en met deze. eeuw in twee boeken. De uitgave van De Ne derlandse poëzie in de Middel-' eeuwen in 1000 en enige gedich ten betekent dat Komrij alle ver zen heeft gelezen die ooit in zijn moerstaal zijn verschenen. Nadat de auteur zijn 1500 pa gina's had ingeleverd, heeft een wetenschappelijk team onder leiding van de Leidse professor dr. F. van Oostrom zich over de teksten gebogen. „Pakweg een goed jaar geleden hebben ze mij gevraagd voor de vertalin gen", vertelt de specialist Ne derlandse literatuur en cultuur uit de Middeleeuwen. „Ik heb gezegd dat dat een gigantisch werk is en ondoenlijk om dat in mijn eentje te klaren." „We hebben toen een werk groep geformeerd met specia listen afkomstig van alle bloed groepen. Het zijn mensen van de universiteiten in Amsterdam, Utrecht en Gent en allemaal kenners van deze lyrische poë zie. We vonden het een goede kans om de dichtkunst van toen onder de belangstelling te bren gen. Als we het zelf hadden ge daan was dat nooit gelukt maar met Komrij als samensteller wel. Daardoor kan dit monster lijk dikke boek ter beschikking komen." „We hadden minder dan een half jaar om de gedichten te vertalen. Het is iedereen tegen gevallen. Elk zou 80 bladzijden middelnederlands doen. En dat is echt niet fluitend gegaan. Komrij heeft bovendien een voorkeur voor komische en af wijkende poëzie. Soms wisten we niet wat woorden beteken den en hebben we er echt een r geslagen." Van Oostrom had geen moei te met de keuze van Komrij. „Je hebt zelf zo je favorieten, je smaak. We hebben dit project gewoon zo opgevat: hij maakt de keuze en wij respecteren dat. En Komrij heeft er veel gevoel voor. Je mist dingen maar je_ komt ook gedichten tegen waar je nog nooit van gehoord had." RECENSIE INGE VAN DEN BLINK Diverse artiesten, Denkend aan de Dap perstraat. Boekenweekcd met daarop zes- Het melancholieke gedicht 'No vember' van J.C. Bloem, gezon gen door De Dijk, met een swingend orgeltje eronder. Dat is even vreemd. De welluidende onbegrijpelijkheid van Luce- berts 'Ik draai een kleine revolu tie af, gezongen door de neuze- lige mopperstem van Hans Dor- restijn. Dat is even slikken. Maar het went, na een paar keer luisterep. Op de cd Denkend aan de Dapperstraat, ter gelegenheid van de Boekenweek uitgebracht door de CPNB (stichting Collec tieve Propaganda van het Ne derlandse Boek), staan zestien Nederlandse gedichten, gezon gen door zestien verschillende zangers, zangeressen en bands. De kwaliteit loopt'zeer uiteen. Naast nummers waaraan je moet alleen maar moet wen nen, in hun nieuwe jasje, staan er ook vreselijke miskleunen op. Wat te denken van de intro verte poëzie van Neeltje Maria Min, hysterisch in de microfoon gehijgd door Adelheid Roosen. Dat heeft niets meer met be werken te maken, dat is een verkrachting. Ook Ursa Minor 1, van Jean Pierre Rawie, gezon gen door Willem Nijholt, gaat helemaal de mist in. Wat in het gedicht subtiel en krachtig is, wordt in de muzikale bewerking pathetisch, zoetig en flauw. Maar er staan ook een paar heel mooie nummers op dit i poëzie-cd'tje. Jan Decleir die Guido Gezelle zingt; prachtig. Daar hadden we wel meer van gewild. 'Droomschuim' van Achterberg door Youp van 't Hek; alsof zijn stem er speciaal voor gemaakt is. Heel Hollands, heel overtui gend is ook Joop Visser met een lied waarin het overbekende 'Herinnering aan Holland' van Marsman zinvol en geestig ge combineerd is met Komrij's sa tirische, razendknappe variant op 'Denkend aan Holland zie ik brede rivieren traag door on eindig laagland gaan'. Komrij sneerde: 'Denkend aan Holland zie ik waardepapieren snel door begerige vingers gaan'. Et cetera. Joop Visser weet wel raad met zo'n tekst. De grootste vondst echter is 'Woorden in den nacht' van Slauerhoff, gearrangeerd en ge speeld door de tamelijk onbe kende band Herman ik. Het arrangement is prachtig, lang zaam, dromerig, en de jonge mannenstemmen sluiten per fect aan bij de tastende, aarze lende erotiek van het gedicht. Ik heb het nummer vijf keer achter elkaar gedraaid, en kreeg tekst noch muziek meer uit mijn hoofd. Slauerhoff wist het zelf misschien niet, maar hij was een echte songwriter. Het lijkt me een goed idee als Herman ik een hele cd met van hem gaat opnemen. SLANGENKUIL Dennis Kilcommons Beroepstenrorlst Llam Devlin raakt tijdens e "dienstreis" in België onverhoeds betrokken bij e terroristisch meesterplan. Als de volle toedracht v de geplande actie tot hem doordringt acht bij het zelfs nodig de Britse overheid te waarschuwen. In ruil voor een rustig leventje wil Devlin de Britten wel inlichten. De Engelse inlichtingendienst heeft echter iets heel anders voor ogen. Van dezelfde auteur. De vijfde man Uitgeverij De Boekerij, paperback f29,90 29,90 Jeugdboekhandel Rapenburg 17 Leiden. Tel.: 071-128658 BOEKENWEEK BIJ Boekhandel GERRIT KOMRIJ signeert ZATERDAG 19 MAART 15.00-16.00 UUR 'Alle gedichten tot gisteren en ander werk bij Bij Boekhandel uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden Boekenweekschrijfster 1994 Boekenweek 1994: 16t/m 26 maart HellaS. Haasse verrast wederom. Nu met het BOEKENWEEK GESCHENK Hella S. Haasse signeert: Donderdag 24 maart 19.30-20.30 UUR Boekhandel Kooyker Breestraat93 Querido Plintkaarten Niet speciaal voor de boeken week maar al jaren geeft de Eindhovense stichting Plint poëzie op kaarten uit. Eén van de nieuwste mapjes biedt gedichten van Annie M.G. Schmidt waarin de schrijfster drie vrouwen typeert: De poetsvrouw, De Verongelijkte en De Tyrannieke. Giovanni Dalessi verbeeldde de dames in tekeningen en hij gaf de Tyrannieke een gezicht mee dat boekdelen spreekt. Klaas Gubbels maakte de illustraties bij het mapje 'Ik kwam gek uit de hoek' dat onder meer gedichten bevat van Buddingh' ('Zeer kleine ode aan de liefste', Dorrestijn ('Slaaplied') Schippers ('De koe') en De Jong ('Een ge waarschuwd mens'). Een an dere uitgave zijn de gedich- i de i de scholierenwedstrijd Doe maar, Dicht maar. Jac de Kok en Marieke van der Schaar tekenden voor de vormge ving. De mapjes a 7,50 zijn te koop bij de boekhandel of te bestellen bij Plint, telefoon 040-454001. Dalessi gaf Schmidts tirannieke vrouw een gezicht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12