Cosa Nostra wil Di Pietro vermoorden Buitenland Zeker zeven doden bij brand in flat Stuttgart 'Kolonisten hebben vrije hand in geweld tegen Palestij nen' Amerika's trots Egypte trekt miljoenen uit voor verbeteren van gewelddadig imago ANC en regering Zuid-Afrika pikken verstoring verkiezing niet Servië wil klein gedeelte van gebied afstaan WOENSDAG 16 MAART 1994 Laserbehandeling doodt kankerpatiënt Melbourne» In Australië is in 1992 een 57-jarige kankerpatiënt overleden nadat een operatie met een laserstraal zijn keel in brand zette. Dat bleek gisteren tijdens een medische hoorzitting in Melbourne. Tijdens de ingreep vatte de plastic buis in de keel van de patiënt, die hem hielp ademen, vlam. De patiënt die op dat moment nog een maand had te leven, overleed twaalf uur later. Belgische topkok stopt er mee brussel Na een carrière van vijftig jaar, waarin hij drie Miche- lin-sterren voor zijn restaurant La Maison de Bouchebinnen sleepte, houdt de Belgische topkok Pierre Romeyer het voor ge zien. I lij wil van het leven gaan genieten. Zijn vertrek betekent ook dal het restaurant in Hoeilaart, onder de rook van Brussel, dichtgaat. Natuurgeweld eist drie miljoen levens geneve Natuurrampen hebben in de afgelopen twintig jaar drie miljoen mensen het leven gekost. Een miljard anderen werden zwaar getroffen. Dat maakte het voorbereidingscomité voor de wereldconferentie over preventie van natuurrampen gisteren bekend. Aardbevingen, vulkaan uitbars tingen, overstromingen, modderlawines, tropische stormen, droogte en sprinkhanenpla gen hebben in 1991 en 1992 meer dan tweehonderd miljard gul den schade veroorzaakt. Sir Peter Inge nieuwe Britse stafchef londen De Britse generaal sir Peter Inge is gisteren benoemd tot stafchef van het Britse leger. Hij volgt generaal sir Peter Har ding op, die moest aftreden na het bekend worden van zijn rela tie met lady Bienvenida Buck, de ex-echtgenote van voormalig defensieminister Buck. Dode bi j aanslag in Istanbul Istanbul» In het Turkse Istanbul zijn gisteren een dode en acht tien gewonden gevallen, toen in een restaurant een molo tovcocktail tot ontploffing kwam. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door een verboden organisatie van moslim-fundamentalisten. Het restaurant was de afgelopen tijd al twee keer eerder doelwit van een aanslag. Russische vissers vast in drijfijs moskou Zeker honderd Russische vissers zijn sinds zondag in de Oostzee door drijfijs ingesloten. Vier van hen zijn inmiddels door verdrinking en onderkoeling omgekomen. Dat meldde het persbureau Itar-Tass gisteren. De vissers zitten vast op zo'n drie kilometer uit de kust van Polessk in de regio Kaliningrad. Tijger bijt cameraman dood luanda Een Zuidafrikaanse cameraman is gisteren door een tij ger aangevallen terwijl hij opnamen maakte van uitgehongerde beesten in de dierentuin van de Angolese hoofdstad Luanda. De 44-jarige Rick Lomba overleed ter plaatse. De tijger werd afge maakt. Componist Griekse minister cultuur athene De componist Thanos Mikroutsikos wordt nog deze week beëdigd als minister van cultuur. Hij volgt Melina Mercou- ri op die tien dagen geleden overleed. Mikroutsikos, voormalig directeur van de Atheense Opera, was onderminister van cultuur sinds oktober, toen de socialistische partij de landelijke verkie zingen won. Duitsland wijst 20.000 Vietnaniezen uit berlun Duitsland mag 20.000 Vietnamese asielzoekers uitwij zen. Een rechtbank in Berlijn kwam gisteren tot de conclusie dat de betrokkenen in hun eigen land niet bloot staan aan politieke vervolging. Volgens de nieuwe, striktere Duitse wetgeving mo gen ze daarom het land worden uitgezet. De meeste Vïetname- zen zijn afkomstig uit de voormalige DDR. waar de communisti sche machthebbers hen als gastarbeiders hadden binnenge haald. Moratorium kernproeven verlengd nashua» President Clinton heeft het Congres meegedeeld dat hij het moratorium op kernproeven verlengt tot volgend jaar sep tember. Het besluit het moratorium te verlengen, wordt deels ingegeven door de terughoudendheid van andere kernmachten ten aanzien van kernproeven nadat China vorig jaar oktober een kernproef had uitgevoerd. Washington dreigde toen zijn proe ven te hervatten zodra het eerder ingestelde moratorium zou af lopen. Slachtoffers wellicht buitenlanders stuttgart afp/dpa Zeven mensen, vermoedelijk al lemaal buitenlanders, zijn van nacht om het leven gekomen bij een brand in een huis in Stuttg art. Zeventien mensen raakten gewond. Onder de slachtoffers zijn twee kinderen. In het vijf verdiepingen tellende gebouw in het centrum van de stad woonden ongeveer 50 mensen, voornamelijk buitenlanders. Enkele gewonden zijn er slecht aan toe, aldus de politie. De woningen in het ongeveer honderd jaar oude gebouw wa ren volgens de politie aan onge veer 25 personen van verschil lende nationaliteiten verhuurd. Waarom zich gisternacht onge veer dubbel zoveel mensen in het gebouw ophielden, is nog niet duidelijk. Over de oorzaak van de brand tasten de brandweer en de poli tie nog in het duister. Tot dus ver ontbreken bewijzen voor een aanslag of brandstichting. Volgens ooggetuigen is het vuur ontstaan op de tweede verdie ping. Toen de brandweer om half vier vannacht bij het gebouw aankwam, sloegen de vlammen al uit het dak. Het trappenhuis kon niet meer worden gebruikt. Aan de ramen stonden om hulp roepende mensen die met schuifladders naar beneden zijn gehaald of in kussens werden opgevangen. Een vrouw kwam om het leven toen zij de kus sens miste en tegen een lan taarnpaal viel. Plannen al in vergevorderd stadium De maffia bereidt een aanslag voor op I talies beroemdste anti-corruptiemagistraat Antonio Di Pietro, de leider van het Milanese onderzoeksteam 'Schone Handen' dat cor ruptieschandalen opspoort. Ook zijn collega van het Openbaar Ministerie van het Siciliaanse Messina, Gior- gianni, bijgenaamd de 'Siciliaanse Di Pietro', staat op de dodenlijst van de Cosa Nostra. rome eelco v correspondent Het plan voor de aanslag op Di Pietro is onthuld door spijtop tant Luigi Sparacio, een maffia baas uit Messina die al geruime tijd met justitie samenwerkt. Het maffiacommando zou al zijn samengesteld en 600.000 gulden hebben ontvangen van de leiding van de Cosa Nostra. Een tweede som zou worden uitbetaald na de aanslag. De onthulling heeft grote in druk gemaakt, mede omdat de anti-corruptie- en anti-maffia magistraten in Messina de afge lopen weken talloze malen zijn bedreigd. Maandagavond werd nog een nepbom gevonden bij een lift in het paleis van justitie. De maffia zou op deze wijze hebben willen laten weten dat ze waar en wanneer dan ook een aanslag kan plegen. Sparacio heeft de geruchten bevestigd dat de maffia vorige zomer al, toen Di Pietro een be zoek aan Messina bracht, een aanslag beraamde. Di Pietro werkt nauw samen met onder zoeksrechter Giorgianni, die in Messina de banden heeft bloot gelegd tussen maffia, politiek, vrijmetselarij en bedrijfsleven. Hij heeft onder meer ontdekt dat Messina een belangrijke doorvoerhaven is voor wapens met bestemming ex-Joegosla- vië. Dat het werk van Giorganni de bijzondere belangstelling heeft van de maffia, bleek ook enkele weken geleden, toen het archief van de magistraat werd opengebroken en tal van be langrijke documenten verdwe- Di Pietro, die continu wordt bewaakt, arresteerde op 17 fe bruari 1992 Mario Chiesa, de socialistische directeur van het Milanese bejaardenhuis Pio Al- bergo Truvulzio, wegens het aannemen van 8.000 gulden aan steekpenningen en bracht daarmee een reeks van onder zoeken op gang. Vorige maand had de Italiaanse justitie in het kader van Schone Handen 4.600 bevelen tot voorlopige hechte nis uitgevaardigd. Een joodse demonstrante naast nationale ramp. poster waarop staat: Een Palestijnse staat in het hart v Israëlische kolonisten in de be zette gebieden hebben zich de afgelopen jaren praktisch onge straft schuldig kunnen maken aan geweld en vandalisme te gen Palestijnen. Sinds 1988 zijn 62 Palestijnen door Israëlische burgers gedood. In veel gevallen heeft de politie geen arrestaties verricht en de weinige kolonis ten die wel zijn voorgeleid, kre gen zeer lichte straffen opge legd. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de Is raëlische mensenrechtenorga nisatie B'tselem. Onderzoekers van de organi satie hebben twee jaar aan de studie gewijd. De publikatie valt bij toeval samen met de nasleep van de massamoord in Hebron. De 29 Palestijnen die Kach-acti- vist Baruch Goldstein daar vori ge maand doodschoot, zijn niet inbegrepen in het aantal van 62. Volgens B'tselem treedt de Is raëlische politie zelden uit eigen initiatief op tegen kolonisten. In 27 van de 62 zaken waarbij Pa lestijnen door Israëlische bur gers zijn gedood, heeft de poli tie de zaak gesloten omdat ze geen verdachten kon vinden. Als Israëli's al worden gestraft voor het doden van Palestijnen, dan vallen de straffen onveran- Smartegeld voor bange papegaai stockholm F.en papegaai in het Zuid- zweedse Arboga, die plot seling oog in oog stond met een inbreker, krijgt voor het geleden leed smartegeld. liet dier raak te bij het zien van de in dringer buiten zinnen en durft sindsdien niet meer alleen thuis te blijven. Als zijn baasje een dagje weg wil, moet de papegaai naar familie. Een Zweedse rechter veroordeelde onlangs de inbreker tot het betalen van drieduizend kronen (bijna zevenhonderd gul den). Het baasje zal bet geld gebruiken voor de reiskosten die hij voor de papegaai moet maken om hem bij familie onder te brengen. Rekenkamer niet tevreden over ontwikkelingsgeld derlijk licht uit. Een van de zwaarste straffen was drie jaar cel. maar in de meeste gevallen kwamen kolonisten er met min der dan anderhalf jaar af. In vier gevallen zijn gewelddadige ko lonisten veroordeeld tot het ver richten van werk voor de ge meenschap. Tienduizenden rechtse Israë li's, van wie een groot aantal ko lonisten uit de bezette gebie den, hebben gisteren in Tel Aviv gedemonstreerd tegen premier Rabin en het vredesbeleid. De betogers zwaaiden met fakkels en staken Palestijnse vlaggen in brand. brussel» watertown De Amerikaanse president Bill Clinton zingt, geflankeerd door twee hoge militairen het Amerikaanse volkslied. Clinton v militairen te bedanken die kort daarvoor waren teruggekeerd uit Somalië. s op bezoek ii De Europese Rekenkamer is on tevreden over de besteding van ruim 1.8 miljard gulden aan ontwikkelingsgelden die de Eu ropese Commissie ter beschik king had voor invoerprogram ma's ten behoeve van Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan, de zogenoemde ASC landen. Dit staat in een verslag van de Rekenkamer dat vandaag in Brussel is verspreid en de perio de 1987-'92 bestrijkt. De invoer programma's vallen in het ka der van het zogenoemde Eu ropese Ontwikkelingsfonds (EOF) en zijn bedoeld om het chronische tekort aan middelen van de ASC-Ianden te verlich ten. Zij bestaan uit hulpgoede ren of geld waarmee nieuwe ontwikkelingsprojecten kunnen worden opgezet. Volgens de Rekenkamer is het geld niet altijd 'even voortva rend' ter beschikking gesteld en is er 'bij gebrek aan duidelijke doelstellingen' herhaaldelijk geld gestoken in projecten die niet voor subsidies in aanmer king kwamen of zelfs aanvanke- Aartsbisschop gegijzeld door gedetineerden Elf gevangenen zijn afgelopen nacht ontsnapt uit een zwaar bewaakte gevangenis in Fortale- za, in het noorden van Brazilië. De gedetineerden verlieten de inrichting met zeker elf gijze laars, onder wie de aartsbis schop van Fortaleza, kardinaal Aloisio Lorscheider. De kapers kregen na onder handelingen met de regering de beschikking over twee gepant serde bestelbusjes. Ze negeer den de voorwaarde een deel van de gijzelaars vrij te laten. De 68-jarige Lorscheider is een bekend voorvechter van de mensenrechten en werd in 1978 voorgedragen voor het paus schap. Onder de gegijzelden be vindt zich ook de directeur van de gevangenis. abu simbel Rtr De buitenlandse toerist, afge schrikt door het geweld van moslim-militanten, moet terug keren naar Egypte. De overheid heeft tachtig miljoen gulden uitgetrokken voor een campag ne om het imago van het land te verbeteren. Het beeld van Egypte, aange tast door aanslagen op buiten landers, moet worden gecorri geerd, vindt minister Beltagi (toerisme). Egypte mag niet worden vergeleken met landen als Algerije, 'omdat militanten hier geen steun hebben van de bevolking. Egypte heeft boven dien tussen de tien en twaalf miljoen christenen en kent een tolerante samenleving'. Overigens geeft Beltagi toe dat er 'een minderheidsgroep van terroristen' bestaat. Maar ze zijn geïsoleerd en maken geen deel uit van de regering, politie ke partijen, vakbonden en het gewone volk, aldus de bewinds- Toch neemt de regering het zekere voor het onzekere en zal potentiële toeristen afraden de Nijl op te gaan, waar militanten nog wel eens willen toeslaan. Ook wordt aangeraden het fun damentalisten-bolwerk Assiut niet te bezoeken. Sinds het begin van het fun damentalistische geweld in maart 1992 zijn toeristen acht tien keer het doelwit geweest. Daarbij zijn drie mensen omge komen en 31 gewond geraakt. Het toerisme, een van Egvptes belangrijkste inkomstenbron nen, heeft daardoor een enorme klap gekregen. Nu al is zo'n 1,5 miljard gulden aan inkomsten verloren gegaan. Doden bij geweldsuitbarstingen in provincie Natal Dutchbat naar Tuzla demonstraties in VS, Mexico en Europa Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) en de Zuidafrikaan se regering zullen optreden te gen een ieder die de eerste mul- ti-raciale verkiezingen van het land een strobreed in de weg legt. Dat heeft ANC-leider Nelson Mandela gisteren be toogd tegenover een menigte van zo'n 35.000 enthousiaste toehoorders in het thuisland Bophuthatswana waar hij op verkiezingscampagne was. De ANC-leider zei dat de val van Lucas Mangope, de leider van het thuisland die vorige week met vereende krachten werd gewipt, een teken moet zijn voor anderen die tegen de verkiezingen zijn. Het ANC, maar ook de Zuidafrikaanse re gering zijn vastbesloten er zorg voor te dragen dat in het gehele land vrii campagne kan worden gevoerd en iedereen die wil. kan stemmen. In de Zuidafrikaanse provin cie Natal, waar Mandela zater dag op bezoek gaat, zijn bij ge weldsuitbarstingen ten minste tien doden gevallen. Dat heb ben politie en ooggetuigen gis teren bekendgemaakt. In het woonoord Umlazi bij belgrado-amsterdam De Serviërs zijn bereid een deel van hun gebied in Bosnië op te geven. Dat heeft de Bosnisch-Servische leider Karadzic gisteren meegedeeld. „Wij zijn bereid Servisch gebied op te geven in ruil voor vrede, maar zeker geen groot deel. We hebben nu 72 procent van Bosnië in handen, maar ik denk dat we dit willen terugbrengen tot 56 57 procent van Bosnië", aldus Karadzic. De moslims en Kroaten hebben maan dag een akkoord bereikt over een te vor men federatie van etnische kantons. De Bosnische president Izetbegovic zei vori ge week dat de federatie zestig procent van het grondgebied zou moeten heb ben. Dat betekent dat de Serviërs zo'n dertig procent moeten opgeven, veel meer dan de zestien procent die Karad zic nu zegt bereid te zijn af te staan. Karadzic zei verder te verwachten dat de Verenigde Staten, die hebben bemid deld bij het tot stand brengen van het akkoord tussen de moslims en Kroaten, erop zullen toezien dat deze coalitie geen anti-Servische alliantie wordt. Vol gens Amerikaanse en Russische bemid delaars hebben de Serviërs de sleutel in handen voor een oplossing van de al twee jaar durende oorlog in Bosnië. Infanteristen van het Nederlandse VN- bataljon in Bosnië zijn vanmorgen van de logistieke basis van het Dutchbat in Lukavac vertrokken naar het vliegveld van Tuzla en het plaatsje Srebrenik in het noorden van het oorlogsgebied. De Nederlanders nemen daar tijdelijk posi ties over van hun Scandinavische colle ga's. Die eenheden worden voor een deel elders ingezet. In naar schatting veertien Europese steden en in New York, Mexico-stad, San Francisco en Washington, wordt zater dag gedemonstreerd voor vrede in het voormalige Joegoslavië en tegen de op deling van Bosnië-Hercegovina in drie 'etnische staten'. In Nederland begint de protestbijeenkomst om twee uur 's mid dags op het Beursplein in Amsterdam, waama een manifestatie wordt gehou den in het Atrium van de Universiteit van Amsterdam. Na maanden soebatten is gisteren de nieuwe Zuidafrikaanse vlag gepresenteerd voor in elk geval de komende vijf jaar. De vlag wordt overheerst door een groen veld in het midden, dat de vorm heeft van een y op zijn kant en wordt omgeven door zwarte, rode en blauwe blokken. De y op zijn kant is afgezet met dunne goude en witte lijnen. Vorig jaar maakte een uit academici en kunstenaars samen gesteld panel uit zevenduizend viag-ontwerpen een keus van zes. Elk van de zes vlaggen werd echter door publiek, pers en politici van de hand gewezen. Ook reclamebureaus slaagden er niet in met een aanvaardbaar ontwerp te komen. Uiteindelijk werden minister Rodf Meyer (grondwetszaken) en ANC-secre- taris-generaal Gyril Ramaphosa aangewezen oi Uitvoerende üvergangsraad een vlag uit te kiezel Durban werden vier mensen gedood. Honderd kilometer ver derop, in het woonoord Ensele- ni, vielen onder een groep fo rensen die op de bus stonden te wachten zes doden en zeven gewonden, toen vanuit een pas serende vrachtwagen het vuur op hen werd geopend. De stamde in Umlazi is ui terst gespannen sinds het ANC zondag werd gedwongen een verkiezingsbijeenkomst op straat te houden omdat de In- katha-Vrijheidspartij het sta dion waar de bijeenkomst zou worden gehouden voor zichzelf opeiste. Ongeveer dertig gewapende blanke Zuidafrikanen zijn giste ren begonnen aan de opknap beurt van het historische Fort Wonderboom op de heuvels boven Pretoria. Ze willen dat gebruiken als hoofdkwartier van de door hen aangekondigde strijd voor een 'blanke volks- staat'. De politie heeft geen pogin gen ondernomen om de gewa pende mannen te verwijderen uit het fort, dat heeft gefigu reerd in de Boerenoorlog tussen de Britten en de uit Nederland afkomstige Afrikaners. Het ANC heeft een aparte staat voor blanken uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7