'Belastinggeld is beter te besteden' Binnenland De Vries maakt vierdaagse werkweek gemakkelijker Olau stopt met veerdienst b; i wm n Klaar voor gebruik Nigeriaanse bende licht bedrijven met succes op 'Agenten BVD kregen een ander uiterlijk' Verzekeraars makkelijke prooi van fraudeurs Leden hulporganisaties krijgen geen les in oorlog WOENSDAG 16 MAART 1994 5 po Gmmoi idi DEN HAAG GPD nemer een basisniveau aan be scherming. Per CAO zijn ruime re regels mogelijk. Daarmee komt een eind aan de huidige situatie waarin de werkgever de Arbeidsinspectie toestemming moet vragen voor overwerk en flexibeler werktijden. De basisregeling die De Vries voorstelt maakt een negenurige werkdag mogelijk zonder ont heffingsvergunning van de Ar beidsinspectie. De maximale werkweek bedraagt dan 45 uur. In CAO's kan van de standaard regeling worden afgeweken. Dan is een tienurige werkweek toegestaan met een maximum van vijftig uur per week. Een vierdaagse werkweek stuit wettelijk niet meer op proble men. De nieuwe Arbeidstijden wet die minister De Vries (sociale zaken) vandaag presen teerde maakt het mogelijk zon der vergunning negen of tien uur per dag te werken. Ook de regels voor werk in het weekein de worden soepeler. De nieuwe Arbeidstijdenwet, die op 1 januari moet ingaan, maakt een eind aan de veelheid van wettelijke regelingen over arbeids- en rusttijden die nu nog bestaan. In plaats daarvan komt er één regeling. Daarin ga randeert de overheid de werk- Minister De Vries hekelt spaarloonregeling DEN HAAG GPD CD praat ook mee in Bergen op Zoom bergen op zoom Extreem-rechts doet in Bergen op Zoom mee in de college-onderhandelingen. De Brabantse plaats is daarmee na Zwolle de tweede gemeente in Nederland waar extreem rechts is uitgenodigd mee te praten over de vorming van het col lege van burgemeester en wethouders. In Bergen op Zoom zijn het de Centrumdemocraten (CD) die betrokken zijn bij de vor ming van een nieuw college. In Zwolle zijn het leden van CP'86 die meepraten. Rotterdamse politie krijgt visitekaartjes Rotterdam In de Maasstad zal het straks niet ongewoon zijn dat iemand die een proces-verbaal heeft gekregen behalve dat verbaal ook het visitekaartje van de agent krijgt. De ruim 4.500 leden van het politiekorps Rotterdam Rijnmond krijgen binnen kort visitekaartjes om de klantvriendelijkheid te bevorderen. Het gaat de korpsleiding er vooral om dat de politie niet meer zo anoniem overkomt Twee doden bij frontale botsing mook» Twee inwoners van Lelystad zijn gistermiddag op de rijksweg bij Mook door een frontale botsing om het leven geko men. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De omgekomen mannen zaten in een bestelbusje dat te pletter sloeg tegen een vrachtauto. Door twee botsingen op de Groene Kruisweg in Brielle zijn gistermiddag vijf mensen gewond ge raakt, van wie drie ernstig. Bij het tweede ongeluk was de ambu lance betrokken waarin twee slachtoffers van het eerste ongeval lagen. Aruba niet onafhankelijk den haag De Eerste Kamer heeft zich gisteren unaniem uitge sproken voor het schrappen van de onafhankelijkheid van Aru ba, die voor 1996 stond gepland. De Senaat volgde daarmee het voorbeeld van de Tweede Kamer die vorige week al geen be zwaar maakte tegen de verlenging van de huidige status aparte voor het Caribische eiland. Vel gevilde ree aan kerkdeur gespijkerd hoogeloon Pastoor Kerssemakers van Pancratiuskerk in het Brabantse Hoogeloon vond gistermorgen het vel van een pas ge vilde ree op zijn kerkdeur gespijkerd. De poten lagen er ook bij. Hij heeft de vondst bij de politie gemeld. Onderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. Het vermoeden bestaat dat de resten van de ree afkomstig zijn van stropers. Landmacht sluit twee kazernes den haag De landmacht sluit in 1996 en 1997 de Generaal De Bonskazerne in Grave en de Generaal Winkelmankazerne in Nunspeet. In de Prioriteitennota kondigde Defensie al aan dat er een studie werd verricht naar vijf kazernes van de landmacht waar troepen zijn gelegerd. De drie andere kazernes blijven: de Generaal Spoor/Jan van Schaffelaerkazerne in Ermelo, de Gene raal-majoor Kootkazerne in Stroe en de Luitenant-kolonel Ton- netkazerne in 't Harde. Minister De Vries (sociale zaken) wil dat de Tweede Ka mer de spaarregeling voor werknemers verandert. Ge beurt dat niet, dan loopt de fiscus miljarden guldens mis, betoogde de bewindsman gisteren. „Als we dan toch be lastinggeld willen uitdelen, dan weet ik wel een zinvoller besteding." lastingvrij te sparen. De beide kamerleden hopen daarmee de looneisen te matigen. Volgens De Vries is bij het wetsvoorstel echter over het hoofd gezien dat het belastingvrije spaarloon di rect kan worden gebruikt voor de aankoop van lijfrentepolis- sen. Het aankoopbedrag daar voor kan van het belastbaar in komen worden afgetrokken. Het resultaat is dat de werk nemer een dubbele belastings aftrek over het gespaarde be drag verdient. Voor iemand die onder het tweede belastingtarief De spaarregeling is een initiatief van de kamerleden Vreugdenhil (CDA) en Vermeend (PvdA), waarmee de Tweede Kamer vo rig jaar al akkoord is gegaan. De Vries: „Als je iets stoms hebt ge daan kun je daar altijd op terug komen. Als de Kamer de conse quenties van een voorstel niet heeft overzien, kan zij nu alsnog ingrijpen." Het voorstel van Vermeend en Vreugdenhil maakt het mo gelijk een deel van het loon be valt (50 procent) komt dat neer op een subsidie van een gulden door de fiscus voor iedere ge spaarde gulden. Voor degenen in het hoogste belastingtarief (60 procent) bedraagt het fiscaal voordeel zelfs 1,20 gulden voor iedere ingelegde spaargulden. De Vries is furieus over dit plan. Hij rekent voor dat als tien procent van de werknemers meedoet de belastingdienst 900 miljoen gulden misloopt. Pre mier Lubbers liet vorige week weten dat het kabinet de rege ling niet zou wijzigen. Volgens De Vries is dat ook niet nodig. Er zou alleen een ander uitvoe ringsbesluit moeten komen. In dat besluit, dat nadere regels aan de uitwerking van de spaar regeling stelt, moet de dubbele belastingaftrek van het spaar loon worden verboden. TOiau vlissingen De Olaulijn stopt op korte termijn met de veerdienst tussen Vlissingen en het Engelse Sheerness. De lijn is niet langer rendabel. Dat be tekent dat de ongeveer 400 veelal Duitse be manningsleden van de twee veerboten worden ontslagen. Voorde 130 man walpersoneel zal de directie trachten ander werk te vinden. De directie onderzoekt of de twee veerboten van de rederij verkocht kunen worden aan het Britse P&O. De problemen bij Olau hebben de afgelopen da gen al geleid tot het stilleggen van de veerdien sten, omdat de Duitse bemanningsleden de Olau Hollandia sedert zaterdag bezet houden in verband met het dreigende ontslag. foto anp amsterdam anp zouden de Nigerianen blanco briefpapier nodig hebben, on dertekend door de directies. In werkelijkheid proberen de Ni geriaanse briefschrijvers echter de bankrekening van die bedi ij ven te plunderen. Directeur Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB): „De methode is simpel. Eerst vragen de Nigeria nen toestemming om bij voor beeld 25 miljoen dollar op een rekening te storten. Daarvan mag het Nederlandse bedrijf pakweg vijf miljoen dollar plus een vorstelijke rente houden Kort daarna komt het verzoek een paar ton te storten bij de centrale bank in Nigeria omdat er zogenaamd wat geregeld dient te worden. Dat geld komt natuurlijk nooit terug en van die storting van 25 miljoen dollar hoort net bedrijf verder nooit meer wat." Minister Kok (financiën) heeft het bedrijfsleven eind 1992 al gewaarschuwd voor de Nigeria nen. Desondanks proberen de Nigerianen het nog steeds. Overmars: „Kennelijk is de werkwijze van de Nigerianen dus nog steeds lonend. Als pak weg één op de vijftig bedrijven ingaat op hun voorstel betekent dat in ruil voor een paar faxen toch een vette winst." geertruidenberg Vandaag wordt de nieuwe eenheid 9 van de Amercentrale hier gezien vanaf de Biesbosch in gebruik genomen. Eenheid 9 is de grootste kolengestookte warmte/krachtcentrale van Nederland. Het electrisch vermogen bedraagt 600 megawatt en het thermisch vermogen 350 megawatt. De bouw van de centrale kostte 1,6 miljard gulden. foto anp Raymond rutting Een Nigeriaanse bende du peert al enkele jaren rekening houders bij verschillende Ne derlandse banken. Met vals ondertekende of nagemaakte bankgiro-ovcrscbrijvingsfor muiieren plukt de groep reke ningen van onschuldige reke ninghouders kaal. Ook worden valse chèques gebruikt. Op die manier is ten minste al een miljoen gulden in verkeerde handen gekomen. Een woordvoerder van ABN AMRO in Amsterdam bevestigt de oplichting. De bank heeft al maanden geleden aangifte ge daan bij de Amsterdamse poli tie. Voor welk bedrag rekening houders zijn gedupeerd wil de woordvoerder niet zeggen. Ook op een andere manier proberen Nigerianen geld los te peuteren. Al enige tijd worden Nederlandse bedrijven ook in deze regio zijn zulke voorstel len bij bedrijven binnengeko men meestal per brief of per fax benaderd om mee te werken aan miljoenentransacties. Zij krijgen vanuit Nigeria het voor stel hun bankrekening open te stellen voor de overboeking van miljoenen dollars die overgeble ven zouden zijn van ontwikke lingsprojecten. Wie meewerkt wordt een aan trekkelijk percentage van de miljoenenoverboeking in het vooruitzicht gesteld. Daarvoor alkmaar pieter van de vliet den haag gpd De afgelopen twintig jaar is het in Nederland enkele malen voorgekomen dat undercover agenten onder meer van de BVD door middel van plasti sche chirurgie een ander uiter lijk hebben gekregen. Door ope ratief aangebrachte veranderin gen in het gezicht, betaald door de staat, moest worden voorko men dat deze informanten het slachtoffer zouden worden van liquidatie door de onderwereld. Dit blijkt uit uitlatingen die plastisch chirurg A. Molenaar gisteravond deed op het RTL4- journaal. Ter illustratie vertelde Molenaar een geval dat zich voordeed in de jaren zeventig. „Ik werd toen benaderd door een hoge ambtenaar van het ministerie van binnenlandse za ken, die onherkenbaar gemaakt moest worden". De daartoe be nodigde operaties die Molenaar uiteindelijk verrichtte kostten destijds 50.000 gulden. Onlangs heeft minister Hirsch Ballin (justitie) voorgesteld om kroongetuigen bij belangrijke rechtszaken beter te bescher men en ze desnoods een andere identiteit te geven. Dat dit laatste de afgelopen jaren al en kele keren is gebeurd bij agen ten was nog niet eerder bekend. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond zei in een reactie niet te hebben ge weten dat plastische chirurgie op staatskosten al in ons land heeft plaatsgevonden. „Maar het verbaast me niet", aldus Van Duijn. Verzekeringsmaatschappijen laten zich te vaak en te gemakkelijk oplichten als het om begrafenispolissen gaat. „Bij de grotere maatschappijen hebben ze er ken nelijk minder moeite mee miljoenen aan fraudeurs uit te keren dan wij", zegt J.H. van den Bos, hoofd schade en uitkeringen van de Alkmaarse verzekeraar Proteq. Bij deze, kleinere, maatschappij is ontdekt dat een Utrechts echtpaar met valse documenten probeerde in totaal drie miljoen los te weken. Het paar had bij zes verzekeraars ruim dertig polissen afgesloten. In twaalf gevallen is ten onrechte uitgekeerd. „Meer dan de grote broers hebben wij er een probleem mee om anderhalve ton uit te betalen zonder zorgvuldig onderzoek", zegt Van den Bos. „Bij begrafenisverzekeringen gaat het meestal om be trekkelijk weinig geld, een uitkering van zo'n driedui zend tot vierduizend gulden. Daar maken de grotere maatschappijen zich niet druk over. Het onderzoek bij vermoeden van fraude kost namelijk aanzienlijk meer dan het uit te keren bedrag. Daarom blijft zo'n onder zoek vaak achterwege. Als het schadeverzekeringen be treft, gaat het om aanzienlijk grotere bedragen, bij voorbeeld bij diefstal van een auto. Dan loont het om een fraudeteam in te schakelen. En om lastige vragen te stellen". Dat er zo weinig lastige vragen worden gesteld als het begrafenisverzekeringen betreft, heeft volgens hem ook met 'cultuur' te maken. „Het wordt als onfatsoenlijk ge zien, een gebrek aan piëteit. Het ligt gevoelig omdat het over zaken als leven en dood gaat. Daar sjoemel je toch niet mee, wordt algemeen aangenomen. Dat blijkt dus niet te kloppen". „Er wordt aanzienlijk meer mee geknoeid dan de maatschappijen willen weten. Het is niet incidenteel. Raar maar waar. in de verzekeringswereld is het de ge woonte niet naar buiten te komen met de mededeling dat ze zijn opgelicht. Fraude wordt met de mantel der liefde bedekt. Bij ons bedrijf denken we daar heel an ders over. Ie moet zulke gevallen juist wel naar buiten brengen". Proteq bestaat pas zes jaar. Volgens Van den Bos ver klaart dat het verschil in cultuur. „We zijn realistischer, hebben weliswaar eerbied voor de dood, maar beschik ken tevens over een gezonde dosis wantrouwen. Daar om zagen we dat er met handtekeningen was geknoeid. We zijn er gewoon op gespitst". Zo was een uittreksel uit het bevolkingsregister in Utrecht vervalst. Vermoed wordt, dat het met valse identiteitspapieren is verkregen. Aanvankelijk is zelfs gedacht dat er ten stadhuize was gesjoemeld, omdat op het uittreksel de (echte) paraaf van een ambtenaar van de Utrechtse dienst burgerzaken voorkwam. Het ten onrechte verkregen uittreksel heeft het Utrechtse paar met behulp van een klcurenkopieerma- chine zo bewerkt, dat eruit moest blijken dat betrokke ne uit Utrecht was vertrokken en enkele dagen later in Paramaribo was overleden. Ook beschikte het paar over een vervalste acte van overlijden uit Suriname, overi gens voorzien van een echt stempel van de burgerlijke stand in Paramaribo. De door het tweetal gedupeerde grote maatschappij en AMEV, Nationale Nederlanden, OHRA en Centraal Beheer wachten met commentaar tot het Verbond van Verzekeraars komt met aanbevelingen om fraude uit te bannen. Van den Bos van 'kleine broer' Proteq, die de zaak aan het rollen bracht, vindt dat onder de paraplu van het verbondeen voor alle maatschappijen werkend fraudebestrijdingsteam zou moeten kunnen opereren. „Dat zou in het algemeen belang zijn. maar de moor dende concurrentie met begrafenispolissen houdt het tegen". Duur Gronings uitstapje voor 'prominenten" groningen anp Vijf parkeerbonnen voor vijf prominente Nederlanders. Prins Claus, Tweede-Kamer voorzitter Deelman, directeur Duisenbcrg van De Nederland- sche Bank, de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt en de Commissaris van de Koningin in Groningen Vonhoff zijn gistermiddag be- De vijf waren te gast op het afscheidscollege van zenuwarts prof.dr. I. Boks, die verbonden is aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Het college had plaats in het academiegebouw aan het Broerplein in Groningen. De heren hadden hun auto op dat plein geparkeerd. De Rijks universiteit had echter ver zuimd de politie over het be zoek in te lichten. Politie woordvoerder A. van de l>eur stelt dat de boetes gewoon moeten worden betaald. den haag ron de groot „Er is maar één manier om alle risico's uit te sluiten: niet gaan." Woorden uit de mond van Jos Nolle, verantwoordelijk voor de werving en selectie van nieuwe mensen voor Artsen zonder Grenzen Nederland. Hij rea geert op de moord op het gezin van Memisa-arts Krijn en zijn gezin in Sierra Leone. Met 260 medewerkers op diver se plaatsen in het buitenland is Artsen zonder Grenzen de hulp organisatie met de meeste men sen in probleemgebieden. Me- misa, dat voornamelijk medisch personeel naar achterstandsge bieden stuurt, heeft 147 mede werkers in het buitenland. Een andere grote groep zijn de 120 ontwikkelingswerkers die op re ligieuze gronden aan het werk zijn voor het Centraal Missie Commissariaat. Het Rode Kruis heeft 35 mensen in tien landen. Medisch directeur Puls van Memisa vertrekt morgen naar het Westafrikaanse Sierra Ix»one om daar te helpen bij de identificatie van de stoffelijke overschotten van de Neder landse arts E. Krijn, zijn vrouw K. van Goudoever en hun dochterje Zita. Het Nederlandse artsengezin en een Ierse pa ter werden zaterdag door rebellen in Sierra Leone doodge schoten. Ook zal Puls de repatriëring regelen. Of de stoffelij ke resten zijn geborgen, is niet bekend. Over het algemeen kan worden gezegd dat de uitgezonden Ne derlanders instructies krijgen voor hun veiligheid. Van een ge richte training of lessen hoe te handelen in extreme situaties, zoals bijvoorbeeld journalisten krijgen die naar het voormalig Joegoslavië gaan, is echter geen sprake. Artsen zonder Grenzen geeft meteen bij het aanmelden de nieuwe personeelsleden een handboek met algemene veilig heidsregels, ongeacht of zij naar het buitenland gaan of niet. .Als ze daarna worden uitgezonden. krijgen zij in het hoofdkantoor van het land van bestemming en daarna op de werkplaats een uitgebreide briefing", zegt per- soneelsbaas Nolle. „De instructies zijn niet al te ge detailleerd maar wel toegepast op de lokale situatie. Er staat niet in hoe dichtbij de granaten moeten vallen, alvorens de boel wordt ingepakt. Een voorbeeld van een regel is dat nooit mili tairen in onze voertuigen wor den vervoerd. Dat is om de neu traliteit te bewaken", aldus Nol le. De medici van Memisa begeven zich in het algemeen niet direct naar de frontlinie. Uit de moordpartij in Sierra Leone blijkt echter dat ook hun werk alles behalve zonder risico is. Voor Sierra I>eone bestond al enkele jaren het ministeriële ad vies om er niet naar toe te gaan. Van een dringend advies om het land te verlaten was tot za terdag echter geen sprake. De mensen die door het Neder landse Rode Kruis worden uit gezonden, krijgen van het Inter nationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC) in Genève veilig heidinstructies. De medewer kers worden voorbereid op weg versperringen en beschietingen. Ook psychisch krijgen de mede werkers aanwijzingen. „Het ICRC beslist of mensen uit een bepaald gebied weg moeten", legt een woordvoerster uit. „Een voorbeeld daarvan was de eva cuatie uit Banja Luka in Bosnië nadat daar een jeep van het Ro de Kruis was opgeblazen. De mensen werden daar wegge haald in afwachting van een on derzoek." Een verbod op politieke activi teiten èn op het dragen van vuurwapens, zijn twee richtlij nen van het Centraal Missie Commissariaat. De religieuze ontwikkelingswerkers zijn aan het werk in landen waar het vol gens woordvoerder Ben Sim- mens 'altijd opppassen is, hoe wel wij ons niet aan de vuurlinie begeven'. Toch heeft ook deze organisatie al eens mensen moeten evacu eren. Uit Peru werden bijvoor beeld medewerkers terugge haald omdat de terreur van het Lichtend Pad te gevaarlijk werd. „Onze mensen zijn er niet om de martelaar te spelenzegt Simmens. ,Als wij van Buiten landse Zaken het signaal krijgen dat het te gevaarlijk wordt, zijn wij de eersten om dat te vol gen." Een eigen woning? Wij bieden fiscale hulp. Het it weer ti|d om hel aangiftehil|et in ie vullen. Wairtthi|nh|k zullen er hi| u dan ook vragen hoven over zaken alt hypotheken, het verhuur van de eigen wi het huurwaardcfnrfait In de brochure 'De eigen u daar uitgebreide informatie over. Deze broei "Wat it huurwaardeforfait trouwent?" Het huurwaardeforfait it het bedrag dat u len. De hoogte van dit bedrag hangt af waarde van uw woning. Daarbii gaat he waarde in bewoonde ttaat. Dit it 60% van de pr Oh, een soort huisraad. Alt de kotten die u kunt aftrekken in verhand n van de maandeli|ktc loonhelatting mogelijk erendgocdmarkt. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5