WorldCup USA 94 Doe mee aan lezers-quiz en win reis naar Florida Fun en sun aan de Golf van Mexico 12.000 ell Busch Gardens, een beetje Afrika in Amerika -Busch Gardens Rent-AC Sv> Marti naii>" passagier^ Sea World als milieu-activist 8ea World STOUFFÏ WOENSDAG 16 MAART 1994 In het zonnige zuiden van de Verenigde Staten begint Oranje aan het wereldkampioenschap voetbal. Twee abonnees van Leidsch Dagblad zullen dat persoonlijk meemaken. Zij zijn de winnaars van de super-hoofdprijs in het WK Goal-spel, een quiz voor de lezers van deze krant. Hike veertien dagen op woensdag (dus ook vandaag) staan de vragen verstopt op twee kleurige advertentie-pagina's. De sportredactie heeft ze bedacht en wie de antwoorden niet weet, kan de oplossing vinden bij de bedrijven die aan het WK (ioal-spel meedoen. De lezers kunnen zo vaak en zo veel kaarten insturen als ze willen. Wel moet elke keer 2,50 gulden aan postzegels worden bijgeplakt. Die extra porto gaat naar een goed en sympathiek doel: het Ronald McDonald-huis, waar ouders kunnen overnachten van zieke kinderen die in het AZL worden verpleegd. Elke veertien dagen is er een hoofdprijs te winnen. Maar de Elorida-reis, waarop alle deelnemers kans maken, blijft veruit het meest interessant. De winnaars gaan maar liefst veertien dagen op reis. Ze krijgen de beschikking over een huurauto. Verblijven in een fantastisch comfortabel hotel, vlakbij de stranden aan de Golf van Mexico. Hoogtepunt wordt het bijwonen van de wedstrijden van het Nederlands elftal in Tampa, op zaterdag 25 juni tegen België en op woensdag 29 juni tegen Marokko. De Amerika-reis wordt aangeboden door Anheuser-Busch Theme Parks, exploitant van tien pretparken in de Verenigde Staten, waarvan Sea World en Busch Gardens in Nederland de bekendste zijn. Uiteraard zullen de prijswinnaars daar als VIP- gasten worden ontvangen. - VICT De hoofdprijswinnaars van de lezersquiz van deze krant, die veertien dagen naar Amerika gaan. hebben volop gelegen heid om te genieten van Flori da. Ze verblijven in een van de vele luxe hotels in het Tampa- baai-gebied. Vlakbij de Golf van Mexico. De stranden zijn er hagelwit. Soms honderden meters breed en onafzienbaar lang. Je kunt er in alle rust genieten van zon en zee. Het water is glashelder en aangenaam van temperatuur. Voor watersporters en zonaan- bidders een uitgelezen oord. De hypermoderne stad Tam pa ligt drie kwartier autorijden bij de kust vandaan. Downtown staat vol wolkenkrabbers. En een andere wereld tref je aan in de oude buitenwijk Ibor City, waar gevluchte Cubanen wonen die er in sigarenfabrieken wer ken. Een museum laat zien hoe het er vroeger aan toe ging. Er staan nog heel wat karakteris tieke panden, waarin veel sier lijk smeedijzer en kleurrijke te geltjes zijn verwerkt. De Latijns- amerikaanse cultuur is op de menukaarten in de restaurants nog nadrukkelijk aanwezig en de Cuban sandwich is is de hele stad vermaard. Aan de andere kant van de Tampa-baai ligt Pinellas County met vriendelijke steden als St. Petersburg en Clearwater. Veel eethuisjes en bars op de boule vard. Diepzeevissen kan overal, maar er is ook een opmerkelijk Salvador Dali-museum. In een bootje (catamarans zijn op het strand te huur) bereik je roman tische eilandjes voor de kust, die luisteren naar namen als Treasure Island of Honeymoon Island Met de auto kom je overal. Wie de kustlijn volgt, zal nooit verdwalen. In het noorden ligt Tarpon Springs, een Grieks ha venplaatsje waar je op een oude schuit meekan met de spons- duikers. Op overdekte airco-ter- rassen worden olijven en een heerlijke dolmas geserveerd. In het zuiden bevinden zich de Everglades, waar Indianen de bezoekers in gierende vaart met hun propellorboten over de moerassen voeren. Op zoek naar schildpadden of alligators. Bij het vallen van de avond zoeken de mensen elkaar op in een van de vele openluchtbars op het strand. Vlak voor de zon achter de horizon zakt, krijgen de bezoekers een sunset-shooter geserveerd. Een cocktail van ijs koude jus d'orange vermengd met een warmbloedige diep rode likeur, die samen de kleu ren van de zwoele avondlucht aannemen. In de schemering wordt getoast op een nieuwe dag vol fun en sun in Florida. Martinair Hol^ X The ottwr Ou 1)0 tan la I vakantiegangers. Twaalfduizend extra; giers verwacht Martin zomer naar het wen pioenschap voetbal enigde Staten te vliege^ Niet alleen vanuit t ganiseerde reiswerel particulieren tonen \"X langstelling voor vli£j naar Florida in jun mensen gaan toch o>Y gelegenheid naar het top toernooi toe. De pi over het totale aantal, giers is gebaseerd op 1 a kingen tot nu toe. voerder Udo Buys va tinair verzekert dat er r l| doende tickets besc'. zijn. „Zowel in de Ecls Class als in de luxe St.'° kunnen we nog stoelt' bieden". Voor Martinair is 1 bekend terrein: zeve per week wordt nonsttf1 en weer gevlogen. Op/e dag en zondag naar 'ja op woensdag, donfj vrijdag en zaterdag na 1 mi en op maandag na> Lauderdale. Daar komt" zomer de extra vlucht Kumba gaat drie keer over de kop. FOTO BUSCH CARDENS De spitssnuitdolfijn steelt de show met zijn capriolen. FOTO SEAWORLD De hoofdprijswinnaal1 niet aan het hotel gebc want ze kunnen veertid gen lang onbeperkt gt maken van een huurauü schikbaar gesteld door' Rent.A.Car Family the j lion car rental compagri bedrijf dat is gespeciali in de verhuur van auto' FOTO ANNE MARIE Sea World is allang geen ordinaire dierentuin meer, waar de bewoners van de zee domweg worden opgeslo ten ter vermaak van opdringerige be zoekers. Vandaag de dag gaat het om veel meer. Het park heeft een bood schap. Levert bewust een bijdrage aan de publieke opinie-vorming over milieu-beheer. Sea World bewijst in praktijk dat dit geen loze kreten zijn. Natuurlijk zitten (of liever zwemmen) er dieren in gevangenschap: meer dan 12.000. De spitssnuitdolfijnen kent ie dereen als Flipper en sinds Willy is ook de orka een allemansvriend. De trefwoorden nu zijn: voorlich ting, onderzoek en bewustwording. Daar is het hele beleid op afgestemd. Al jaren helpt Sea World bij het red den van gewonde en gestrande zee dieren. Slachtoffers van milieuram pen vaak. Met honderden worden ze binnengebracht. Vogels en zeehon den worden van een wisse dood ge red, het geeft bovendien de specialis ten van Sea World de gelegenheid het dierenleven in het wild beter te leren kennen en begrijpen. De orka Shamu is het paradepaard je van Sea World. Nooit eerder kon den wetenschappers het gedrag van dit zo (ten onrechte) gevreesde dier observeren. Ze waren nu getuigen van een bevruchting, de geboorte van een kalf en het opvoedingsgedrag van de ze killer whales. Belangrijke observa ties, omdat zo kan worden vastgesteld waar de dieren gevoelig voor zijn en hoe ze reageren op bepaalde omstan digheden. De helft van de dolfijnen in Sca World is in het park geboren. Sinds 1985 hebben ook verschillende orka's er in gevangenschap jongen geworpen. Sea World is ook direct betrokken bij de reddingsacties van de zeekoei en, die in hun voortbestaan worden bedreigd door het grote aantal dieren dat wordt stuk gevaren door de schroeven van snelle speedbootmoto ren. Na de laatste olieramp in Alaska ontfermde Sea World zich over ern- Orlando, Florida stig besmeurde zee-otters. De gered de otters maken het goed en zijn nu een obversatie-object voor biologen en dagjesmensen. Ook naar het publiek toe is Sea World actief als het gaat om milieu voorlichting. Aan het onderwijspro gramma doen jaarlijks meer dan 600.000 mensen mee. Van jong tot oud. Er zijn folders, lesbrieven en vi deobanden. De boodschap is duide lijk: het voortbestaan van de dieren wereld in al zijn verscheidenheid is van essentieel belang. Denk aan de voedselketen. Kijk naar de samen hang. Er zijn studiedagen voor onderwij zers en speciale programma's voor studenten. Met die andere benade ring investeert Sea World in een ander imago. Leveren ze een bijdrage aan een mentaliteitsverandering bij het grote publiek ten opzichte van de na tuur. Werken ze aan een andere hou ding ten opzichte van het leven van dieren en planten. Door kennis en confrontatie. Daar kan natuurlijk nie mand tegen zijn. Maar voor de toevallige bezoeker blijft Sea World uiteraard gewoon spectaculair door zijn shows en inte ressant door zijn grote verscheiden heid aan getoonde dieren. Sea World citeert graag de Afrikaanse natuur kundige Babi Dioum. Hij zei eens filo sofisch: „Op het laatst beschermen we alleen waarvan we houden, houden we alleen van wat we begrijpen en be grijpen we alleen wat ons is uitge- legd." nog bij. De bélang voor Florida in Neder de laatste vijf jaar eno z groeid. Martinair zag h tal vluchten van 1 k^f week oplopen tot eerr.r lijkse verbinding me1' vijfduizend passagier „rnnl, RESORT j De hoofdprijswinnaar het WK-goal spel verbli het Stouffer Hotel in OÜ? met 780 kamers het gi hotel in centraal Floric7 geren bij Stouffer is ee(' venis op zich. De kame* voor Nederlandse beg' enorm groot en zeer lic gericht. Zelfs in de bad? is een kleurentelevisie nstalleerd. Het hotel. genover Sea World is eerd, staat middenir groot park met een eig^ holes golfbaan. Busch Gardens. Begonnen als een aar digheidje. Uitgegroeid tot een van de meest veelzijdige attractieparken ter we reld. Bierbrouwer Anheuser Busch (Bud- weiser) wilde wat terug doen voor de buurt en legde rond zijn bedrijf een mooi park aan. De waardering was groot, en van het een kwam het ander. Busch Gardens Iaat zich niet vangen onder één noemer. Neem Artis, doe de Efteling erbij en combineer dat met het openluchtmuseum Arnhem. Dan kom je aardig in de richting. Buiten het terrein staat nog steeds de bierfabriek en binnen het park wordt bij de flamingo's een gra tis pilsje getapt. Eén karton Bud per be zoeker, als gebaar voor de liefhebber. De meeste mensen komen voor de at tracties in het Afrikaans thema-park. zoals Busch het complex zelf noemt. Centraal op het terrein ligt een Marok kaans dorp, compleet met levendig marktplein. Er is Afrikaanse muziek en je kunt er van alles ko pen. Van oude koperen potten tot eigentijdse T-shirts. Herkenbaar Afri kaans is ook het safari park, waar zo'n vijf honderd beesten rond lopen. Olifanten, giraffen, neushoorns. In totaal 67 soorten hoefdieren. Voor be zoekers zijn er foto-safari's en rondritten in de achterbak van open vrachtwagens. Kinderen krijgen folders vol leerzame in formatie over de flora en fauna. De meer traditionele dierentuin is vooral bekend door de witte Bengaalse tijgers, die graag verkoeling zoeken in het water rond het eiland waar ze verblij ven. Bijzonder zijn ook de koala-beertjes, die in een Chinese tuin bij elkaar wonen. De bezoekers worden er op een lopende band doorheen geleid. Het park is net uitgebreid met het Myombe-reservaat, waar een groep go rilla's en chimpansees onder natuurlijke TAMPA BAY, FLORIDA leefomstandigheden bespied kan worden. De apen trekken zich niets aan van al die mensen en hebben al leen belangstelling voor elkaar. Een produkt van de be schaafde wereld is het enorme amuse mentspark. Eigentijdse pret in een Afri kaans decor. Wildwatervaren op een on stuimige rivier, omlaag storten in een waterval. Het kan allemaal. Als het maar snel en enerverend is. Heart stopping water excitement, noemen de Amerika nen dat. Kumba is de nieuwste attractie. Een achtbaan in het kwadraat. Een gordiaan se staalconstructie, die veel heeft van een gigantische kurketrekker. De groot ste. snelste en spannendste ooit ge bouwd in de States. Je gaat drie keer over de kop en dat met een snelheid van ruim honderd kilometer. De aanslag op je zin tuigen duurt nog geen drie minuten. Er gaan bijna honderd mensen tegelijk in het treintje dat over de baan suist. Per uur worden 1700 bezoekers verwerkt. Comfortabeler en rustiger is de mono rail die geruisloos over Busch Gardens zoeft. Van bovenaf zie je pas goed hoe omvangrijk het fraaie aangelegde park is. Wie bij wil komen van alle opwinding, eet of drinkt wat en bezoekt de country western show, de dolfijnendressuur of de internationale ijsrevu. Ter wijl het kwik oploopt tot bo ven de 30 graden, wordt in 'het paleis van Marokko' door voormalig Olympisch kampioenen op ijs ge- schaats. Want een Afrika in Amerika is ook een land van de onbegrensde mogelijk heden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22