iSL Provincie bereid standpunt HSL te herzien FNV750 banen op de tocht bij V D CD iii///UlvanLeest C 'Werken onder Spartaanse omstandigheden' Randstad Fout justitie leidt tot vrijlating Personeelsstop provincie fl Bukman neemt belangen tuinders serieus WOENSDAG 16 MAART 1994 .Als onderzoek onmogelijkheid bestaand spoor uitwijst Di( DEN HAAG MONICA WESSELING De provincie Zuid-Holland is bereid haar standpunt over het tracé van de hoge-snelheids- trein te heroverwegen mits be wezen is dat het oude spoor niet bruikbaar is voor de flit strein. Wijst het TNO-onder- zoek echter uit dat het bestaan de spoor kan worden gebrukt, dan zal Zuid-Holland al het mo gelijke doen de aanleg van een nieuwe spoorlijn tegen te hou den. Dat heeft de Zuidhollandse verkeersgedeputeerde T. lansen (WD) gisteren duidelijk ge maakt. TNO onderzoekt in op dracht van de provincie of het standpunt van het kabinet, dat het oude spoor niet bruikbaar is voor een flitstrein, wel klopt, lansen: ..Wij laten doorrekenen of over de bestaande lijn, naast de treinen van Rail 21 en die van het het vrachttransport Car go, de flitstrein in te plannen is. Gewoon, of er een reisschema te maken is." De provincie houdt vast aan haar oude standpunt dat de ou de lijn moet worden gebruikt. De onmogelijkheid hiervan staat voor haar pas vast als het TNO-onderzoek dit uitwijst. Jansen weet dat gedeputeerde staten in dat geval unaniem be reid zijn het standpunt te herijken. „Die snelle trein moet er komen, dat staat vast. De provincie moet dan ook de rea liteitszin hebben om niet aan onuitvoerbare standpunten te blijven vasthouden Het TNO-onderzoek is bin nen enkele maanden afgerond en Jansen verwacht dat de pro vincie in september een stand punt kan innemen. „Ruim schoots op tijd om zo nodig be zwaar aan te tekenen bij het rijk als we het niet met het kabi netsbesluit eens zijn." Mocht het kabinet vrijdag besluiten een nieuwe spoorlijn aan te leg gen langs de westkant van het groene hart, dan moet deze be slissing een lang inspraaktraject doorlopen. Samenspraak Zuid-Holland gaat in elk geval de komende tijd met Noord - Holland en Brabant om de tafel zitten om gezamenlijk een standpunt te bepalen over de hsl. Jansen hierover: „De trein doorkruist alle drie provincies. Je staat veel sterker als de neu zen dezelfde kant uitwijzen." De hoge-snelheidstrein heeft volgens de voorstanders het voordeel dat reizigers die nu voor een korte afstand gebruik maken van het vliegtuig, zullen overstappen op de trein. De trein is veel milieuvriendelijker. Vliegen en treinen: Jansen wil er geen strikt verband tussen leg gen. Zo wil hij het besluit over Zestienhoven, het vliegveld van Rotterdam, los zien van de flit strein. De WD is binnnen het het college van gedeputeerde staten de enige partij die vóór Zestienhoven is. „En dat blijft zo, welk besluit er ook over de snelle trein valt. De trein en Zestienhoven zijn voor ons af zonderlijkegrootheden." Hasjhandelaar ontloopt lange celstraf door nieuwe maatstaf O )C Een 42-jarige man uit Alkmaar zal een veroordeling tot vijf tien jaar celstraf wegens drugshandel grotendeels ontlopervp door toepassing van de Wet overdracht tenuitvoerlegging^ strafvonnissen (Wots). Dat is gisteren gebleken tijdens een zitting van de Alkmaarse rechtbank. tiet De man werd in Canada veroordeeld tot de lange celstraf we-dje gens de invoer van 49 duizend kilo hasj. De man vroeg eieleg kreeg van de Canadese autoriteiten op grond van de Wotsen1 toestemming zijn straf in Nederland uit te zitten. »n? atst In een dergelijk geval moet een Nederlandse rechter desch straf omzetten in een vonnis naar Nederlandse maatstaven, fig Voor hasjsmokkel geldt in Canada als minimum straf zevenerg jaar, als maximum levenslang. In Nederland kan hooguit vieiien jaar worden opgelegd. De Alkmaarse rechtbank doet op 295 di maart uitspraak. jrs. elij racl Warenhuis spreekt bond tegen Bij de warenhuisketen Vroom en Dreesmann (13.500 werknemers) dreigen 750 arbeidsplaatsen verloren te gaan als gevolg van een omzetdaling. Dat maakte L. Voormeulen van de FNV Dienstenbond gisteren bekend op een ledenvergadering van zijn bond in Utrecht. Woordvoerder Van Bakkum van hoofdkantoor van V D zegt dat er geen sprake zal zijn van banenverlies. Bij de vestigingen in Leiden en Alphen aan den Rijn werd nog geen commentaar gegeven. LEIDEN. CEESV E De FNV Dienstenbond is met V D in onderhandeling over een nieuwe CAO. De bond wil af- spraken maken over een vier- daagse werkweek voor het vol- tallige personeel. Bovendien wil de bond vaste arbeidscontrac ten voor de huidige part-timers. 1Y D is bereid in te gaan op die eisen maar wil daaraan een paar voorwaarden verbinden. Arnold van Winden, woord- voerder van de FNV Diensten- bond: „Wij hebben de cijfers bekeken en op basis daarvan hebben we moeten conclude ren dat er zo'n 750 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Hoeveel mensen er precies in Leiden en Alphen aan den Rijn pree te zeggen, maar het verlies van ar beidsplaatsen geldt voor alle vestigingen. V D heeft nog geen concrete plannen hoe de zaak op te lossen. Morgen gaan we weer om de tafel zitten. We hebben een vierdaagse werk week voorgesteld. In principe wil V D dat wel maar daar moet wat tegenover staan: geen loonsverhoging gedurende de komende twee jaar en zoge naamde negatieve prikkels voor het ziekteverzuim. Men wil een wachtdag invoeren, zodat de mensen een vakantiedag kwijt zijn, en de uitkering van 100 procent naar negentig procent terugbrengen." Woordvoerder Van Bakkum van V D spreekt de FNV- woordvoerder tegen: „Er is geen sprake van vermindering van arbeidsplaatsen. De FNV wil voor de CAO-onderhandelingen de komende donderdag druk op de ketel zetten. Als je de cijfers bekijkt, is er een overcapaciteit van 450 mensen. Efficiency staat voorop. Het gaat met V D een stuk beter in vergelij king met de afgelopen jaren. We komen uit een diep dal." Personeel van V D liet giste ren tijdens een bijeenkomst in Utrecht weten in actie te zullen komen als er ontslagen vallen. AMSTERDAM. IDe rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de onmiddellijke vrijlating bevolen van een lid van een omvangrijke hasjben- j de. Maandag was drie jaar ge- vangenisstraf tegen de man ge- eist. Justitie heeft hem echter per fax een incomplete dagvaar ding doen toekomen, waardoor de vervolging van twee feiten strandde en de voorlopige hechtenis moest worden opge- 't heven. Officier van justitie mr. J. Wortel had van de rechtbank tot gisterochtend tien uur de tijd gekregen de zaak in orde te ma- ken. Wortel kon dit niet: de eer- ste pagina van de dagvaarding j bleek onvindbaar. De voorlopi- ge hechtenis van de 30-jarige verdachte was gebaseerd op bet eerste feit van de dagvaarding, de deelname aan een criminele organisatie. Nu dit feit niet lan ger deel uitmaakte van het ge heel der beschuldigingen, moest de rechtbank de man la De betrokken verdachte maakt deel uit van een bende die in oktober van het vorig jaar werd opgerold door het inmid dels ontbonden Interregionaal Rechercheteam Noord-Hollan d/Utrecht (IRT). De groep im porteerde hasj uit Marokko, Turkije, Pakistan en Nigeria, had een volledig uitgeruste hasjfabriek in Amsterdam- Noord en waste op grote schaal drugswinsten wit. Het onder zoek, 'Forex' (foreign exchange) genoemd, heeft 2,5 jaar in be slag genomen. De toch al zwaar geschonden reputatie van het IRT is ook in deze zaak onder vuur komen te liggen. Eerder dit jaar bleek dat het zeventig man sterke Forex- team van het IRT op grote schaal autotelefoons heeft afge luisterd met behulp van een scanner. Dit gebeurde lang niet altijd met de vereiste machti ging van een rechter-c Officier Wortel heeft eerder ai een verdachte in de zaak moe ten laten gaan. nadat-was geble ken dat rechercheurs van het IRT een uit de duim gezogen te lefoongesprek in een proces verbaal hadden vastgelegd. De advocaten van de zeven ver dachten stellen zich op het standpunt dat de zaak op zó veel fronten rammelt en stinkt dat de officier van justitie niet- ontvankelijk verklaard moet worden. De rechtbank doet uit spraak op 28 maart. M HAAG MONICA WESSELING Ambtenareife 5 F provincie p verhuizen y G RAT 1 S 1000 PAGINA'S KLASSIEK! é-'—CD-I --CD— m •—CDI 1- 8 i fü!CDI - CD m 1 Nu GRATIS de Gramophone Good CD Guide bij 5 besteding von tenminste 59,95 aon Klassieke CD's. i Typisch Van leest. UV /y COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraat 119, tel. 071-127565 Vestigingen in: Amersfoort, Arnhem, Breda, Dordrecht, Eindhoven, 1 Haarlem, Heerlen. Leiden, Leidschcndam. Middelburg. Nijmegen. Roermond. Siltard, Tilburg en Zoetermcer. DEN HAAG GPD landbouwminister Bukman heeft bevestigd dat zijn verzet tegen de aanleg van de Hoge snelheidslijn (HSL) door het Groene Hart van Zuid-Holland vooral is ingegeven uit bezorgd heid voor een aantal tuinders. Deze ondernemers zijn bang dat ze hun (gloednieuwe) be drijven moeten verplaatsen en dat ze daar financieel bij in zul len schieten. Ze hebben zich tot Bukman gewend om hulp. De CDA-bewindsman, die toch al niet zo populair is bij de tuinders, voelt zich, zeker nu de verkiezingen voor de deur staan, verplicht goed te luiste ren. „Als mensen opkomen voor hun belangen, moet je dat als minister te allen tijde serieus nemen. Het kabinet is in een dergelijk geval verplicht de di verse belangen tegen elkaar af te wegen. Dat is dus de aanlei ding om de discussie aanstaan de vrijdag voort te zetten", zei Bukman gisteren desgevraagd. Aanvankelijk wilde het kabi net al afgelopen vrijdag een be slissing nemen over het traject van de HSL. Begin vorige week bereikten de ministers Alders (ruimtelijke ordening), Maij (verkeer) en staatssecretaris Gabor (natuur) overeenstem- r het 2 i mil- ming jard kostende tracé. De HSL zou toch door het Groene Hart ko men, maar werd wat strakker langs de rand van het gebied gelegd, dwars door het kassen- gebied Oostmeerpolder, tussen Berkel-Rodenrijs en Pijnacker. Bukman wil nu dat eerst wordt berekend wat de sloop van de kassen gaat kosten. Verder maakt de minister zich zorgen om de aantasting van het land schap. Minister Alders is verbaasd over het verzet van zijn collega Bukman. Zijn staatssecretaris Gabor had immers al 'ja' gezegd tegen het betreffende traject. „Maar ook ik vind niet dat de aanleg door het Groene Hart een eenvoudige opgave is. Als het kabinet nog wat meer gege vens op tafel wil hebben alvo rens het besluit genomen wordt, dan is dat niks derlijks", aldus Alders. Alle 1600 ambtenaren van leK provinciehuis Zuid-Hollafte verhuizen begin volgend j^- naar het gebouw van Nation^ v Nederlanden aan de Beatrixlarei in Den Haag. De ambtenar^3'" blijven drie jaar in, wat inJJ* wandelgangen, de Zilveren I'k3 ren, wordt genoemd. In die tP' worden twee vleugels van H™! huidige provinciehuis op f! hoek van de Zuid-Hollandlaf1' en de Koningskade gesloopt f s herbouwd en worden de twPe andere vleugels opgeknapt. T Nationale Nederlanden vd™ huist binnen een paar maande naar de Haagse Poort: het futf*,( ristische gebouw over <r Utrechtsebaan in Den Ha#c Daarmee komt het gebouw ai de Beatrixlaan beschikbaar. G?e deputeerde Staten, het dage lijn1 bestuur van de provincie, her1 ben nu besloten om alle lfif!* ambtenaren van het provincie huis tijdelijk aan de Beatrixlay" te huisvesten. Door niet alleéfe de huidige 'bewoners' van (rL twee te slopen vleugels te ver huizen, maar alle medewerke?s tegelijkertijd, wordt moeizaare contact tussen ambtenaren off derlingvoorkomen. 7 Inmiddels zijn ook vijf archp tectenbureaus uitgenodigd or een ontwerp te maken voor u twee nieuwe vleugels. Daaroipi der de architect van het nieuwT*" Tweede-Kamergebouw Pi cf1 Bruijn en de architect van er nieuwe Haagse Kamer var Koophandel Van Mourik. Binnen vijf tot zes weker moet dit ontwerp klaar zijn. Ge„ deputeerde J. Pool (huisvesting wil alle ambtenaren uitnodiger» hun zegje te doen over de \if ontwerpen. Koffiezetapparatuur voor kantoren en bedrijven? ©natuurlijk van... schoondergang Uiteindelijk draaide het alle maal weer om die ene vraag: hoe moet de koek worden ver deeld op de universiteit? De een vond dat wetenschappers daar over in alle openheid met elkaar over moesten praten: „op So cratisch Platonische wijze." De onderzoeker die in zijn collega zijn meerdere moest erkennen, moet vervolgens wijselijk het veld i De provincie Zuid-Holland stelt op 1 april een personeelsstop in. Vanaf die datum wordt niemand meer in vaste dienst aangeno men. Doel van de stop is te voorkomen dat de provincie te veel mensen in dienst heeft wanneer Rotterdam als zelfstandige provin cie verder gaat. Dat heeft gedeputeerde G. Brouwer (personeel) gis teren bekend gemaakt. De provincie neemt nog wel mensen in tijdelijke dienst aan. Een vaste dienstbetrekking is nog wel weggelegd voor mensen in de twee laatste salarisschalen. Zuid-Holland wil ter bestrijding van de werkloosheid in de groep laaggeschoolden voor deze mensen een uitzondering maken. Ook ambtenaren van de gemeente Rotterdam maken nog wel kans op een vaste baan bij de provincie. Die uit zondering is onderdeel van de afspraken tussen Rotterdam en Zuid-Holland over de sociale voorwaarden van de afspliting van Rotterdam als nieuwe stadsprovincie. De eerste vijf jaar wordt niemand ontslagen, zo hebben Rotter dam en Zuid-Holland eerder al afgesproken. Brouwer wil met deze stop voorkomen dat hij na het verstrijken van die periode, met te veel mensen zit. Discussie over wetenschap als topsport De overeenkomst was duide lijk: wetenschappers en top sporters streven ernaar de beste te zijn. Over het nut van com petitie liet prof. Icke geen twijfel bestaan: „Zoals in de kunst en in de sport, bestaat 90 procent van de concurrentie in de we tenschap uit een strijd met je zelf. Die andere 10 procent ma ken het wel spannend, maar daardoor worden je prestaties nauwelijks beter." Prof. dr. Gro te, KNO-arts, had daar een heel andere mening over; „Je eigen werk meten met dat van andere onderzoekers die op hetzelfde terrein bezig zijn, betekent juist een stimulans. Zonder concur rentie is er geen vooruitgang. Je moet de beste willen zijn." De gedachtenwisseling kwam al heel snel op het onderwerp geld. Wie bepaalt wie wèt krijgt en waarom? Die vragen maak ten meer emoties los dan de discussie over topsport. Prof. Ic ke hekelde de regelgeving vanuit Den Haag maar begreep ook wel dat geld voor onder zoek niet onbeperkt aanwezig was. „Wetenschappers moeten hun werk doen onder Spartaan se omstandigheden, daar ben ik het mee eens. Maar we moeten niet worden gekneveld door het rendementsdenken dat in het bedrijfsleven gangbaar is. Dat is funest voor de wetenschap die wordt gekenmerkt wordt door onzekerheden." Prof. dr. Grote sprak schande van „het rond pompen van geld in onder zoeksscholen, zwaartepunten en clusters van zwaartepunten. Dat is een verspilling van mil jarden." Prof. Pleket was ronduit ver- De ander vond dat er gewoon een paar universiteiten moesten verdwijnen zodat de overgeble ven wetenschappers zich rustig konden terugtrekken in de oude 'universitas' „om te denken en te werken". „Ga op je intuïtie af bij het zoeken naar kwaliteit", suggereerde een derde. „Alles wat klein is zal automatisch ver dwijnen", vreesde de vierde. Maar daar ging het aanvanke lijk helemaal niet over gister avond in het Academiegebouw van de Leidse Rijksuniversiteit. Ter discussie stond de vraag: is wetenschap topsport? Leidse en Rotterdamse wetenschappers waren uitgenodigd door dis puut TAENIA van de Leidse stu dentenvereniging SRR die met deze forumdiscussie haar 71-ja rige bestaan vierde. Prof. H. Ple ket. emeritus hoogleraar oude geschiedenis, prof. dr. V. Icke, hoogleraar sterrekunde, prof. dr. J. Grote, hoogleraar keel- neus en oorheelkunde, prof. dr. F. Bosman, patholoog in Rotter dam en dr. A. Zecha, zenuwarts, een ding hield hen allen bezig; de centen die de universiteit an no 1994 in een wurgende greep houden. Prof. J. Grote: „Zonder competitie geen vooruitgang." bijsterd over de nieuwe bezuin- gingen van de faculteit Genees kunde en vreesde het begin van het einde. „Ik ben sprakeloos over het argument van de de caan om kleine vakgroepen op te heffen. Ze doen volgens de decaan goed onderzoek, maar moeten weg omdat ze niet in het profiel zouden passen. Dat is makkelijk gezegd maar snap pen doe ik het niet. Zo zal het uiteindelijk ook gaan bij de an dere faculteiten, ben ik bang." Over een ding was het viertal het uiteindelijk eens: de kwali teit van wetenschap is niet te meten. En dat maakt het moei lijk te besluiten wie wèl en wie geen geld krijgt voor onderzoek. Icke: „Je kent wel je eigen nest geur, je eigen vakgebied. Je weet wat daar te koop is. In eigen kring weet je wie iets voorstelt en wie niet. Vanuit die nestgeur met elkaar gaan ARCHIEFFOTO JAN HOLVAS1 praten." Wetenschappers moeten hel onderling regelen, vond hij, want ze zijn er capabel genoeg voor. Ambtenaren in Den Haag bestuurders en commissies, moeten hun grote neus daai vooral niet insteken. De voorzit ter van het forum, prof. Bos man. besloot met de opmer king: „Dat is wel een erg idyl lisch plaatje voor een rauwe werkelijkheid."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20